Pozdrav svima.
Zanima me da li bi neko mogao da me uputi na neki posao u ovim zemljama ili da mi kaze kako da trazim.Prvenstveno me zanima Maribor i Bec...
Od jezika govorim:srpski,grcki,engleski i ucim nemacki...
Ne trazim nikakav poseban posao,bilo kakav pomocnik ili sta vec...
Razumem se u kompjutere (nisam programer ili nesto slicno),radio sam na televiziji kao kamerman i u realizaciji,ako to nesto znaci,ali i da radim bilo sta drugo ne bi mi smetalo,samo da radim :-).Jedino sto mi konstitucija nije bas za dzakove od 50 kila.
Sto se tice vize nemam problema.Imam Grcki pasos.
Ako neko moze da me posavetuje ili uputi bio bih vrlo zahvalan.
Zaboravih da dodam,imam 22 godine.
2/32 n-b-g @ 14.10.2007. u 08:57
Ako imaš Grči pasoš..za tebe nema zime(bar do nekle imaš šanse...veće)
Citat:
Nesamostalni rad stranaca u Austriji
Rad stranaca u Austriji reguliran je Zakonom o zapošljavanju stranaca (Ausländerbeschäftigungsgesetz).
Poslodavac može zaposliti stranca samo ako mu je od Zavoda za zapošljavanje (AMS) po „Zakonu o zapošljavanju stranaca“ izdata prva dozvola za zapošljavanje (Beschäftigungsbewilligung) ili sam posjeduje jednu od radnih dozvola (Arbeitserlaubnis, Befreiungsschein, potvrdu o slobodnom radu itd.) ili jednu od dozvola za naseljavanje po „Zakonu o boravku i naseljavanju“ s pravom zapošljavanja (npr. dokaz o naseljavanju, dozvolu za trajni boravak itd.).
Ko je izuzet od obaveze traženja radne dozvole
odnosno kome nije potrebna radna dozvola?
• Bračnim partnerima i maloljetnoj djeci austrijskih državljana (uključujući usvojenu djeca i pastorke)
• Državljanima Evropskog privrednog prostora1 (EWR)/švicarskim državljanima i njihovi članovima porodice2
• Priznatim izbjeglicima po konvenciji ili azilantima po završenom postupku sa zaštitom od izgona.
• Diplomatima, dušebrižnicima priznatih vjerskih zajednica, profesorima na austrijskim univerzitetima i još nekim posebnim zanimanjima.
1. Državljanii novih EU-zemalja (iznimka Malta i Kipar) nemaju automatsko pravo na rad u Austriji nego samo ako su članovi porodice državljana EWR-a ili austrijskih državljana.
2. Članovi porodice državljana Evropskog privrednog prostora (EWR) su bračni partneri, bračna i vanbračna djeca (uključujući pastorke i usvojenu djecu) ukoliko nisu navršili 21 godinu života i ako ih državljani EWR-a izdržavaju. To isti važi za roditelje i roditelje bračnog partnera.
Ko ima neograničeno pravo na rad po Zakonu o boravku i naseljavanju
bez dodatne dozvole za rad
Pravo na rad bez dodatne dozvole imaju stranci koji su u posjedu:
• Dokaza o naseljavanju (Niederlassungsnachweis)
• Dozvole za naseljavanje s pravom zapošljavanja bez dodatne dozvole za rad (Niederlassungbewilligung - unbeschränkt ili
• Dozvolu za trajni boravak u EZ
Dokaz o naseljavanju (Niederlassungsnachweis)
Dokaz o naseljavanju je neograničena dozvola boravka, izdata prije 1.1.2006 i važi do njezina isteka.
Dozvola za trajni boravak (Daueraufenthalt EG)
Dozvola za trajni boravak je neograničena dozvola boravka, od 1.1.2006. Ova dozvola se izdaje strancu ako je posljednjih 5 godina bio naseljen u Austriji i ispunio integracijski sporazum.
Dozvola za naseljavanje sa pravom zapošljavanja bez dodatne radne dozvole
(Niederlassungsbewilligung – unbeschränkt)
Ova dozvola za naseljavanje je ograničena na 1 godinu a na nju imaju pravo bračni partneri i djeca, koja su najmanje 12 mjeseci legalno naseljena u Austriji i osoba na onovu koje su se naselli posjeduje dozvolu za trajni boravak, dokaz o naseljevanju ili dozvolu za naseljavanje s pravom zapošljavanja bez dodatne dozvole za rad ili je priznata izbjeglica po konvenciji.
Petogodišnja radna dozvola - Befreiungsschein
(rok važenja 5 godina i za cijelu Austriju)
Preduvjeti/preduslovi za izdavanje:
Legalan boravak u Austriji i
1. 5-godišnji legalan rad u posljednih 8 godina ILI
2. završetak pune posljedne školske godine obaveznog školovanja u Austriji i da je jedan od roditelja u posljednjih 5 godina najmanje 3 godine bio zaposlen u Austriji ILI
3. Državljani “trećih zemalja”, kojima kao članovima porodice austrijskih državljana, po Zakonu o zapošlavanju stranaca, nije bila potrebna radna dozvola i ako su iz određenih razloga izgubili to svojstvo (razvod braka, punoljetnost, prestanak prava na izdržavanje …) ILI
4. Bračni partneri ili neoženjena/neudata maljotna djeca stranaca koji posjeduju petogošnje dozvole zar rad (BS) ako u Austriji legalno borave najmanje 12 mjeseci.
Ova radna dozvola se produžuje ako je stranac i dalje legalno naseljen u Austriji i dokaže 2 ½ godine legalnog rada u posljednjih 5 godina.
Dvogodišnja radna dozvola za pokrajinu - Arbeitserlaubnis
(rok važenja 2 godine i samo za dotičnu pokrajinu)
Preduvjeti/preduslovi za izdavanje:
Legalan boravak u Austriji i
1. 12 mjeseci legalnog rada u posljednjih 14 mjeseci ILI
2. Bračni partneri i neoženjena/neudata maljoljetna djeca stranaca, koji su najmanje 12 mjeseci legalno naseljeni u Austriji.
Za produženje ove radne dozvole je potreban legelan rad od 18 mjeseci u posljednja 24 mjeseca ili ispunjavanje gore navedenih uvjeta/uslova.
Prva dozvola za zapošljavanje - Beschäftigungsbewilligung
(Rok važenja najduže 1 godinu i važi samo za dotičnog poslodavca i radno mjesto)
Ako poslodavac za stranca podnese zahtjev za izdavanje prve radne dozvole (Beschäftigungsbewilligung), Zavod za zapošljavanje (AMS) mora provjeriti da li za to otvoreno radno mjesto može posredovati odgovarajuće nezaposlene osobe (u prvom redu korisnike novčane naknade). Ovaj postupak se ne provodi kod zahtjeva bračnih partnera i neoženjene/neudate maloljetne djece stranca, koju su najmanje 12 mjeseci legalno naseljeljeni u Austriji i osoba na osnovu koje su naseljeni je u posjedu prve dozvole za zapošljavanje (Beschäftigungsbewilligung).
Osoba za koju se podnosi zahtjev za dozvolu za rad mora da posjeduje odgovarajuću dozvolu o naseljavanju (Niederlassungbewilligung). Izuzeci su npr. studenti i azilanti nakon 3 mjesece boravka. Za osobe koje ne posjeduju dozvole za naseljavanje, poslodavac mora od AMS-a podnijeti zahtjev za garanciju (Sicherungsbescheinigung), na osnovu koje se može izdati dozvola za naseljavanje.
Prva radna dozvola (Beschäftigungsbewilligung) može se izdati samo u okviru otežanog postupka.
Mogućnost izdavanja radne dozvole - Beschäftigungsbewilligung u otežanom postupku postoji:
za bračne partnere i neoženjenu/neudatu maloljetnu djecu trajno naseljenog i zaposlenog stranca;
za strance kod tzv. "napredne integracije";
za strance/strankinje ugroženi/ne nasiljem u porodici pod odredjenim uvjetima/uslovima;
za naseljenu stranu omladinu (ukoliko nisu u posjedu druge dozvole);
za "nove" državljane Europske Unije za zanimanja u zdravstvu i njezi;
za radnu snagu u okviru kontigenata za kratoročnu potrebu (sezonski radnici);
za ključnu radnu snagu (detaljnije vidi dolje);
Dozvola za naseljavanje za ključnu radnu snagu (Schlüsselkraft)
(istovremeno i dozvola za rad)
O zahtjevu za izdavanje dozvole za naseljavanje za ključnu radnu snagu, u zajedničkom postupku odlučuju nadležni organ vlasti (u Beču MA 35) i Zavod za zapošljavanje (AMS). Osnovni preduvjet/preduslov je postojanje konkretnog radnog mjesta.
Ključna radna snaga mora dokazati posebnu kvalifikaciju ili znanja za kojima je posebna potražnja.
Osnovni uvjet/uslov za izdavanje dozvole je postojanje konkretnog radnog mjesta (poslodavac), posebna kvalifikacija ili znanja, bruto-zarada najmanje € 2.304,00.- (2007), postojanje mjesta u kvoti i još neki posebni uvjeti/uslovi.
Dozvola za ključnu radnu snagu izdaje se na 18 mjeseci. Ukoliko je ključna radna snaga u ovome periodu bila zaposlena najamanje 12 mjeseci, stiče pravo na na dozvolu za naseljavanje sa pravom zapošljavanja bez dodatne radne dozvole.
Studenti, po uspješnom završetku studija u Austriji, ukoliko ispunjavaju uvjete/uslove po kriterijima ključne radne snage, mogu se bez kvote trajno naseliti u Austriji.
Kontigenti za kratkoročno zapošljavanje stranaca
(sezonski radnici)
Za pokrivanje privremene potrebe za radnom snagom, ministar za privredu i rad, uredbom može odobriti kontigente u odredjenim privrednim granama (npr. turizmu, poljoprivredi, šumarstvu).
U okviru ovih kontigenata Zavod za zapošljavanje (AMS) može izdati radne dozvole na maksimalno 6 mjeseci, ukoliko za ta radna mjesta nema na raspolaganju odgovarajućih nezaposlenih osoba u Austriji. Studenti u okviru ovih kontigenata mogu dobiti radnu dozvolu maksimalno na 3 mjeseca. Sezonske dozvole za pomagače u berbi/žetvi se tadkođe izdaju najduže na 6 mjeseci.
Osobama koje ne posjedu dozvolu boravka u Austriji, potrebna je ulazna viza (D+C). Ove vize se na osnovu garancije za radnu dozvolu, izdate od AMS-a, mogu zatražiti kod austrijskog konzularnog predstavništva u inostranstvu/inozemstvu. Osobama koje u Austriju mogu doputovati bez obavezne ulazne vize (npr. Rumunija, Bugarska, Hrvatska) od strane policije za strance potrebna je potvrda o nedvojbenom/nesumnjivom boravku.
Pažnja:
!!! S obzirom da su navedene odredbe vrlo skraćene, za detaljnije informacije obratite se Zavodu za zapošljavanje (AMS) ili kod nas u Savjetovalište !!!
Skrećemo pažnju, da se i pored detaljne obrade mogu dogoditi greške i stoga za date informacije ne preuzimamo odgovornost.
Ostale informacije na ovu temu možete naći u našim inormativnim listovima, koje možda za Vas sadrže povoljnije odredbe.
• Asocijacijski ugovor EU i Turske
• Odredbe za državljane novih EU-zemalja.
Hvala na ovom tekstu.
Javicu se ako uspem da nadjem neki posao
4/32 zmau @ 19.10.2007. u 09:55
A je l umeš da voziš šleper ?
Mene je baš pre par nedelja za Sloveniju vozio Srbin kamiondžija sa bazom radnog mesta u Mariboru. I bogami čovek pravi jače pare nego što ću ja kao programer u Sloveniji. Doduše, nonstop je na terenu, ali tebi kao mladom momku to i nije neki problem.
Bosanci u Ljubljani mi se žale kako u poslednje vreme ima dosta kojekakvih Bugara i Rumuna koji im prave konkurenciju kao radna snaga za manje stručne poslove. Što bi valjda trebalo da znači da čovek sa evropskim pasošem može lako da upadne tamo.
Raspitaj se da li Grci mogu slobodno da konkurišu bilo gde u EU slobodno. Koliko se sećam Slovenci i Mađari mogu to od 1. januara og. (ili će to moći tek od sledećeg 1. januara?), ali uglavnom za koji mesec mogu sigurno. Proveri za Grke da li važi isti uslov. Ako da: onda možeš da konkurišeš gde hoćeš, ne samo u SLO ili AUS kao da si njihov državljanin. U tome i jeste ideja Uvropske unije: slobodan protok robe, ljudi, ali i ideja i znanja.
6/32 hypnotic85 @ 27.10.2007. u 13:06
Mogu da rade normalno,brat mi je radio prosle godine u Austriji.
Sad sam u Becu,cimam se da nadjem nesto gde ne treba jezik,ali videcu kako ce da prodje....
7/32 tdjokic @ 27.10.2007. u 21:00
Temu si pokrenuo pre 13-tak dana. Za 13 dana si mogao da naucis prilicno nemackog jezika, da si seo i zagrejao stolicu :-). Naravno, govorim u saljivom tonu, ali nije lose znati nemacki, mnogo ti je veci prostor na kome mozes traziti posao. Radio sam u Sloveniji ranije, od 1971 - 1991 priblizno, ne znam kako je sada tamo, ali bih se ja, da mogu i da treba sada da biram, odlucio za Austriju.
8/32 hypnotic85 @ 29.10.2007. u 11:37
Pa isao sam ja na kurs nemackog 10 dana :-)
Sad sam video da ovde ima neki intezivni kursevi od po 3 sata dnevno pa mozda i na to odem...
9/32 hypnotic85 @ 06.12.2007. u 18:50
Evo da se javim.Vratio se ja iz Austrije.Ipak ne ide tako lako bez jezika.Nasi ljudi su poubacivali sve svoje za te najobicnije poslove,tako da je jako tesko naci nesto.Sad se spremam za Englesku,tu barem necu imati problema sa komunikacijom.
Jel zna neko kako najjeftinije doci do Londona ili Manchestera?Moze da aerodrom bude i u nekoj od okolnih drzava,to mi nije problem.
10/32 banem @ 07.12.2007. u 00:07
Citat:
hypnotic85: Evo da se javim.Vratio se ja iz Austrije.Ipak ne ide tako lako bez jezika.Nasi ljudi su poubacivali sve svoje za te najobicnije poslove,tako da je jako tesko naci nesto.Sad se spremam za Englesku,tu barem necu imati problema sa komunikacijom.
Jel zna neko kako najjeftinije doci do Londona ili Manchestera?Moze da aerodrom bude i u nekoj od okolnih drzava,to mi nije problem.
Busom do Pariza (tamo budeš dan-dva), pa vozom dalje?
Inače, ja sam 9 GODINA učio nemački i opet ga slabo znam (uvek "5"). Vrlo je zeznut, možeš da ga naučiš samo ako živiš u toj govornoj sredini. Mogu da se snađem (osnovno), ali treba vremena da se prisetim.
Tako da priča 10-15 dana mačku o rep, za to vreme ne možeš da upamtiš 50 reči, a kad dođe gramatika kuku i lele. A ona je vrlo bitna. Npr. oni sastavljaju reči - prave složenice tako da često jedna reč sadrži i po četiri reči, a u prethodnim vremenima glagol dođe na kraj rečenice, sa prefiksom "ge" + glagol (Ich habe Deutsche sprache bis 9 Jahre gelerent; lernen = učiti), pa ti povataj. Vrlo teško. Bio sam proletos u Beču i snašao sam se. :)
Na franskuskom znam da se javim :) (vrlo bitno!), a od Grčkog ni da beknem, taj jezik ne liči ni na jedan. ;)