Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Gde su granice ljudskog mozga ?

[es] :: Nauka :: Gde su granice ljudskog mozga ?

[ Pregleda: 2242 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.dialup.sezampro.yu.

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Gde su granice ljudskog mozga ?26.08.2005. u 20:16 - pre 226 meseci
Na pitanje da li ljudski mozak može da održi korak s informacijama koje se sve brže kanališu ka nama, nauka daje potvrdan odgovor, ali naučnici upozoravaju da može da bude sve više brilijantno pametnih ljudi, ali nesposobnih da razlikuju dobro i zlo.

Profesor neurologije na američkom Univerzitetu u Ajovi Antonio Damasio objašnjava da u emotivnom i kognitivnom [saznajnom] delu ljudskog mozga [od kojih se on sastoji] potreban nejednak vremenski period za obradu informacija, iako su međusobno povezani i zajedno savršeno rade. 'Emotivni deo mozga radi mnogo sporije, dok je kognitivni deo, zbog bolje povezanosti moždanih nervnih završetaka, brži i informacije obradi za deseti ili stoti deo milisekunde', rekao je Damasio.

'Pogledajmo adolescenta kako odjednom učestvuje u 15 četovanja i videćemo kako moždane operacije kognitivnog dela mozga brzo funkcionišu. Aktivnost emotivnog dela mozga je, međutim, mnogo sporija', kaže profesor i dodaje da se događaj može pojaviti kao bljesak, ali da je emotivnom delu mozga potrebno nekoliko sekundi da bi ga registrovao. Emocije su naš 'vodič kroz svakodnevni život', one nam 'govore' kada je pravi trenutak za donošenje odluka, nisu u suprotnosti s razumom, kako se obično misli, ali da ne mogu da prate brz ritam modernog života, pa zato i nema vremena za emotivnu reakciju, navodi profesor Damasio.

'To sam shvatio radeći s pacijentima čiji su emotvni centri u mozgu bili oštećeni usled epilepsije, raznih nesreća ili tumora', kaže profesor. Naučno je dokazano da emotivni deo, preko hipotalamusa i hipofize - glavne žlezde s unutrašnjim lučenjem - stimuliše endokrini sistem i utiče na hormone u telu koji izazivaju fizičku reakciju na određenu emociju. 'Zamislite osobu kojoj 'ide u životu': ima prijatelje, dobar brak, uspešna je u poslu kojim se bavi. A, onda, sve se promeni nakon jednog moždanog udara ili tumora. Ta promena se tiče donošenja svakodnevnih odluka', objašnjava Damasio.

'Kao što svet oko nas stimuliše naša čula vida, sluha i mirisa, tako su emocije posledica 'znakova' unutar našeg organizma koje on šalje mozgu. Tako, na primer, emociju radosti izaziva 'koktel' određenih hormona koji stimulišu odredjene nervne centre', naveo je Damasio. Kombinaciju čulne i emotivne informacije nazivamo 'somatski marker'. Zahvaljujući somatskim markerima naše emocije su naš 'vodič kroz svakodnevni život'. Pomoću somatskih markera mozak kombinuje čulne i emotivne informacije i čuva ih za buduće 'korišćenje'.

Na primer, kada registrujemo voljenu osobu, naše telo se nalazi u stanju koje odgovara emociji 'ljubav'. Somatski marker 'stupa na snagu' kada ponovo ugledamo našu voljenu osobu ili neku koja nas podseća na nju. 'Osećanja koja gajimo prema svom partneru se razvijaju polako, ali događaji iz spoljašnjeg sveta nam se 'serviraju' jedan za drugim u vrlo malim vremenskim razmacima, tako da nemamo vremena da na njih emotivno odreagujemo. Zato je sve više ljudi koji, isključivo, zavise od kognitivnog dela mozga, bez moći da koriste i emotivni deo i tako odluče da li je nešto dobro ili loše', ukazuje Damasio.

Nameće se zaključak da 'opasnost' za generaciju koja dolazi nije u velikom obimu informacija, već u mogućnosti da i oni postanu kao Antonijevi pacijenti: brilijantno pametni, ali nesposobni da donesu odluku da li je nešto dobro ili loše.

RTS
 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.smin.sezampro.yu.

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Re: Gde su granice ljudskog mozga ?10.07.2006. u 22:10 - pre 215 meseci
Čuda su retkost u životu, što će zorno posvedočiti slučaj jednog Amerikanca. Posle nešto više od 19 godina u besvesnom stanju, u koje je zapao sa isto toliko leta upisanih u krštenici, on je ponovo došao svesti. Vodeći naučni magazini su to jednostavno prozvali „čudesnim isceljenjem”. Zadivljujuće ozdravljenje ušlo je pre tri godine u udarne svetske vesti, a ovih dana je stručno protumačeno u „Časopisu za klinička ispitivanja”. Niko više ne sumnja da mozak može da isplete nove veze među živcima, umesto starih koje su se gotovo sasvim ugasile! Godine 1984. Teri Volis je doživeo saobraćajni udes u kojem mu je centralni nervni sistem teško oštećen. Kada su ga nakon 24 sata pronašli bio je u komi, i to se od 2002. stručno zove „minimalno svesno stanje” (MCS). Nije mogao da izusti nijednu reč, niti da išta pokrene.

Na veliko iznenađenje rodbine i istraživača tek 2003. nerazgovetno je izgovorio prve reči, a samo tri dana kasnije načinio prve pokrete. Polako je počeo da razabire da ima 20-godišnju kćerku, maltene istog uzrasta kada je sam utonuo u višegodišnji san. U to vreme Ronald Regan je još boravio u Beloj kući. Da bi odgonetnuli kako se mozak samoobnovio, na Kornel univerzitetu u Njujorku su primenili novouvedeni postupak snimanja zamršenog naziva u kojem se prate tragovi molekula vode i tako raspoznaju područja bele mase. Sve umnogome sliči tehničkom crtanju ožičenja. Potom su ih uporedili sa slikama iz drugog uređaja, pozitronskog tomografa, da bi saznali koje u moždane oblasti nisu odumrle.

Nalazi su pokazali da je mozak Terija Volisa sam postupno izgradio nove putanje i anatomske sklopove, da bi nadomestio izgubljene. Drugim rečima, zasnovao je nove neuronske veze. Nastali su drugi aksoni, ogranci koji spajaju nervne ćelije, uspostavljeni su novi tokovi. Iznenađujuće je da nimalo ne podsećaju na uobičajene, jer su većinom - prolazeći s jedne na drugu stranu mozga - pokidani od siline udara glavom. Izrasli su u zadnjem delu, stvarajući oblike kakvih nema kod ostalih ljudi. Znatne razlike uočene su upoređenjem posmatranja obavljenih dva meseca i 18 meseci nakon oporavka. U međuvremenu su jedne novoustanovljene nervne putanje iščezle, a druge ojačale. Nijedan naučnik nije ranije pretpostavio da su moguće skokovite promene, da je mozak u stanju da u tolikoj meri sam sebe izmeni. Da se iz stanja životarenja nalik biljci preobrati u svesno.

Prva ispitivanja nesvakidašnjeg bolesnika započela su aprila 2004. godine, osam meseci pošto je progovorio. Prva zbirka snimaka pokazala je da su iskrsle slabašne aksonske veze između leve i desne polovine, ali na zadnjoj strani mozga! Bile su jače izražene nego kod dvadesetoro zdravih ispitanika, a moždana kora kojom su se protezali nešto živahnija. Sledeće provere u oktobru 2005. otkrile su gušće umrežavanje i življe čavrljanje nerava u malom mozgu, oblasti bitnoj za usklađivanje i kretanje, u poređenju sa uobičajenim kod ostalih ljudi. I to neurologe stavlja na velike muke: mozak je, dakle, prokrčio nove staze i bogaze do svojih oštećenih delova. Iako je ovo jedinstven događaj, u celini potkrepljuje skorašnja nalaze da se kod odraslih brže preuredi nego što se verovalo (stručno: ispoljava veliku moć prilagođavanja ili plastičnosti). Nekoliko dana ranije u uglednom časopisu „Priroda” (Nature) objavljeno je da su u Nacionalnom institutu u Betezdi podstakli matične ćelije da potpomognu obnovu mozga pacova posle doživljene kapi. Zamišlja se da je to izvodljivo na sličan način i kod ljudi.

Stanko Stojiljković
 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.adsl.sezampro.yu.

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Re: Gde su granice ljudskog mozga ? - Scientists Find Memory Molecule29.08.2006. u 16:53 - pre 214 meseci
http://www.physorg.com/news75883856.html
 
Odgovor na temu

codeus

Član broj: 58382
Poruke: 620
*.tippnet.co.yu.

ICQ: 228360111


+2 Profil

icon Re: Gde su granice ljudskog mozga ?30.08.2006. u 01:30 - pre 214 meseci
granice ljudskog mozga su prednji i zadnji deo lobanje !
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Gde su granice ljudskog mozga ?

[ Pregleda: 2242 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.