Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kakav je zivot u Kanadi?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Kakav je zivot u Kanadi?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 40037 | Odgovora: 27 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Stefan Markic

Član broj: 82674
Poruke: 759
*.dynamic.sbb.co.yu.



+73 Profil

icon Re: Kakav je zivot u Kanadi?02.09.2007. u 01:56 - pre 202 meseci
Probao sam onaj Self-Assessment Test, pravio nekoliko kombinacija, i tako... :) Imam dva problemcica,

Factor 1 – Education

#1
Obtained a university degree of two years or more at the bachelor’s level and completed at least 14 years of full-time or full-time equivalent studies

#2
Obtained a three-year diploma, trade certificate or apprenticeship (other than university) and completed at least 15 years of full-time or full-time equivalent studies

Ne znam tacno sta da stavim od ova dva. Osnovne studije mi traju tri godine, i po zavrsetku studija dobijam Bachelor's Degree, i to mi je ukupno 15 godina skolovanja.

Factor 2 – English and French language ability

Imam High, Moderate, Basic, i No Proficiency opcije. Kako ja sad tacno da znam gde sam ovde?
 
Odgovor na temu

krul
Cardak ni na nebu ...

Član broj: 16060
Poruke: 85
*.bchsia.telus.net.



+1 Profil

icon Re: Kakav je zivot u Kanadi?04.09.2007. u 15:55 - pre 202 meseci
Citat:

1. Zdravstvo - Kako je zdravstveno osiguranje regulisano, shta kad se povredish na poslu a i van posla, shta kad ti se razboli neko iz porodice, kad treba zena da ti se porodi ...? Da li je drugachije kad si stranac ili drzavljanin, da li i tu imaju drugachije tarife, da li se ama bash sve placa, razlika izmadju privatnih i drzavnih zdravstvenih ustanova ...?

Tako/tako nije lose ali nije ni dobro po mom misljenju. Trend je definitivno los. Amerkanci hoce da kupe zdravstveni sistem (citaj privatizuju).
Ako ti firma za koju radis ne placa osiguranje (sto ne bi trebao biti slucaj) onda ga sam kupujes za celu porodicu, i nije strasno skup (kao u USA negde oko $120), Jednom kad imas papire (bilo da si land imigrant ili citizen) nema razlike u tretmanu (bar koliko sam ja upoznat)

Jednostavnost! Odlika genijalnosti
 
Odgovor na temu

LokalniJodlerUprolazu
Sarajlija U Kanadi
Blizu Toronto-a, Ontario

Član broj: 155291
Poruke: 7
*.home.cgocable.net.



Profil

icon Re: Kakav je zivot u Kanadi?04.09.2007. u 18:47 - pre 202 meseci
"Mene zanimaju konkretne stvari:

1. Zdravstvo - Kako je zdravstveno osiguranje regulisano, shta kad se povredish na poslu a i van posla, shta kad ti se razboli neko iz porodice, kad treba zena da ti se porodi ...? Da li je drugachije kad si stranac ili drzavljanin, da li i tu imaju drugachije tarife, da li se ama bash sve placa, razlika izmadju privatnih i drzavnih zdravstvenih ustanova ...?
2. Osiguranje - Automobila, imovine, zivotno (kad si stranac i kad si drzavljanin)
3. Obrazovanje - Koja je razlika izmedju drzavnog i privatnog, kada deca krecu u shkolu (sa koliko godina) ...?
4. Poslovi - Koji se najvishe traze, kako prolaze gradjevinski radnici (moleri, keramichari, gipsari ...) ...?
5. Penzija - Sa koliko godina se ide u penziju, kako je uopshte reshen taj deo, kako zivi jedan prosechan kanadski penzioner ...?"


Dobro, polako, nema potrebe za teskim rijecima :-)
Naravno da je rijec o Kanadi, ali neki se jave da podijele iskustvo i iz USA. Ne vjerujem da su imali lose namjere, ali treba se fokusirati na temu...

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dobro. FR3NK, da se vratimo na Kanadu...
Postavio si pet legitimnih pitanja, a na svako bi morali da tio damo duzi odgovor. na zalost sada nemamo toliko vremena.
Ali, hajde da bar pokusamo....

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Odgovore na sva ta pitanja doznas vremenom, kada zivis ovdje malo duzi niz godina, a opet...ni tada ne sve, jer tesko je, vrlo tesko, doci do bilo kakve informacije.


Kanadjani su, za razliku od Europljanja puno manje transparentn. Iako su vise druzeljubljivi, ne pricaju puno o ozbiljnim zivotnim problemima i kako ih konkretno oni rijesavaju. Moras biti dio tacno odredjenog kruga ljudi, pa u tacno odredjenoj situaciji da bi razmijenio informacije. Nema komunikacije kao npr. na ovom forumu, gdje mozes postaviti takva, vrlo legitimna i jasna pitanja i dobiti na njih brz, koncizan i odgovor koji ti moze biti od koristi, a ne samo generalno iznosenje misljenja.

Na primjer, moras biti biti inzinjer u tacno odredjenoj firmi, na odredjenom ugovoru, e da bi se sa nekim od kolega malo bolje upoznao i onda pricao o tacno odredjenim temama vezanim za TAJ posao, dok ce mirne savjesti zaboraviti da ti pomene kako skoluje dijete u privatnoj skoli i na koje je zdravstveno osiguranje presao, cime je ustedio, recimo $200 dolara godisnje i pokrio do tada nepokrivene troskove eventualnih operacija itd. I to, unatoc tome sto o tome govoris, jer ti je to trenutno velika briga.
Plus, jedan dio kolega ne voli strane strucnjake, smatra da im "otimamo radna mjesta", jer nama daju sansu poslodavci koji zele manje placati radnu snagu. A stranci su uvjek manje placeni, te, kako ne znaju tako dobro zakonski sistem kao lokalni kolege, ne znaju se ni izboriti za beneficije, pa i tu gube, cak i kada ih se plati jednako. Plus zadnji su na listi za zaposljavanje, a prvi na listi za otkaze i stavljanje na cekanje.

To i nas jako frustrira. Zemlja sa slobodom pristupu informacijama, sa kanalima koji prenosi vijesti 24 sata dnevno, svaki dan, a tako je tesko doci do informacija o onome sta te zanima. Vise vremena se posveti bezveznom prilogu o spasavanju macke sa drveta, nego o, recimo promijeni finansiranja javnih skola koja se sada predlaze. A sta je od to dvoje vaznije?
I Kanadjanima to nimalo ne smeta.... a nas, koji smo dosli na ovaj kontinent frustrira.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dakle, milanche se moze buniti, ali stranica koju smo preporucili:
www.mi.4x2.net daje vise odgovora od bilo kojeg foruma itd. na kojeg smo do sada nabasali. Ali, on ima pravo na svoje misljenje, kao is vi ostali, i to treba postivati.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

E sad, kad smo malo usli u nacin razmisljanja i ponasanja stanovnistva ovdje, da se posvetimo sad tvojim pitanjima...



1. Zdravstvo - Kako je zdravstveno osiguranje regulisano, shta kad se povredish na poslu a i van posla, shta kad ti se razboli neko iz porodice, kad treba zena da ti se porodi ...? Da li je drugachije kad si stranac ili drzavljanin, da li i tu imaju drugachije tarife, da li se ama bash sve placa, razlika izmadju privatnih i drzavnih zdravstvenih ustanova ...?


U Kanadi postoji sistem javnog zdravstvenog osiguranja. U provinciji Ontario zove se OHIP. Veci dio NAJOSNOVNIJIH zdravstvenih potreba je pokriven OHIP-om ali ne sve. Zubar, opticar i sl. nisu pokriveni osim najosnovnijih PREGLEDA. I to je sve. Samo pregledi kod opticara, a kod zubara, VADJENJE ZUBA. Ostalo placas sam. Zdravstveno osiguranje mora se nadoplacivati samostalno, o svom trosku.

Nas je iznenadilo, to sto su, vozila hitne pomoci u privatnim rukama, te, kada te voze na hitnu pomoc, jedan racun dolazi od drzave, drugi od bolnice koja te primila, da bi treci dosao kako bi pokrio prijevoz vozilom hitne pomoci do bolnice.
Jedan dio bolnickih troskova pokriva OHIP, tj. drzavno zdravstveno osiguranje, koje se razlikuje donekle, od provincije do provincije, drugi dio tih troskova pokriva tvoje osiguranje koje si sam placao preko firme za koju radis, a obicno se mora dopunski jos doplatiti ostatak racuna.

Boravak u bolnici po troskovima mozes izjednaciti sa boravkom u luksuznom hotelu. Skup je. Ako si izgubio radno mjesto i nemas vise zdravstveni plan, tj. osiguranje koje uplacujes preko firme, ili, recimo istekao ti je ugovor sa kompanijom za koju radis, a time i osiguranje, pa se desi da moras ici u bolnicu sa ozbiljnim problemima, koji zahtijevaju duzi smjestaj, eeeeeeee onda ti zelim svaku srecu. To je skupo do te mjere, da su mnogi ljudi cak uzimali kredite ma kucu da bi otplatitli racun. Drzava, naravno pokriva jedan dio kroz OHIP, ali to je manji dio.

I tu je opet pravilo "od slucaja do slucaja" jer nisu sve bolnice iste, ne pruzaju istu uslugu, pa nemaju ni isti cijenik tih usluga. Znaci treba biti pametan, pa znati koji si bolnicu mozes priustiti.

Na zalost javne bolnice su pod velikim pritiskom i u zadnjih par godina ih je zatvoreno cak 12 u Toronto-u, Ontario, Kanada. Sve vise se prelazi na "two-tier-system" sistem podijele placanje, pola javni - pola privatni. Mnogi su zbog toga uskraceni za zdravstvene usluge koje su im neophodne i liste cekanja na neke operacije se protezu i niz godina.

Kada steknes kanadsko drzavljanstvo, jedina razlika koju ces u nacinu zivota primjeniti je da ce ti periodicno, pred svake izbore dolaziti listici za registraciju glasaca. Dakle, imaces pravo glasa. Porez koji ces placati nece se znacajno promijeniti.
Stav Kanadjana prema tebi nece se promijeniti. Da kazemo i to da neces biti Kanadjanin, nego "New Canadian", tzv. Novi Kanadjanin. I da ti sin broj (kao JMBG) ostaje isti. Taj broj ti dodijele kada te prime u Kanadu i u njemu je sifra zemlje porijekla. To kanadski poslodavci jako dobro znaju, a ne bi priznali ni za sta.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2. Osiguranje - Automobila, imovine, zivotno (kad si stranac i kad si drzavljanin)

Evo ti primjer. Mi smo placali auto osiguranje $350 mjesexcno, dok je nas prijatelj, Kanadjanin sa priblizno istim brojem godina slicnog vozackog iskustva placao samo $30. Obrazlozenje za tu razliku bilo je da im nije poznato kakvi smo mi vozaci bili u zemljama iz kojih dolazimo!?
Kada smo uzeli drzavljanstvo i presli mnogo kilometara na kanadskim cestama a bez udesa itd. onda su se ponudili da ga "velikodusno" smanje na "samo" $200. Nas prijatelj je i dalje placao $30 mjesecno.
Zakljuci sam...
Imovina...opet ista prica, ali, kao i sve u Kanadi, ovisi od slucaja do slucaja, od toga kod koga uplacujes osiguranje i sta je njime pokriveno, a nemali je broj slucajeva tuzbi protiv osiguravajucih drustava, kao po pravilu, prvo glatko odbiju isplatu, a onda vole sudski da se natezu da bi dobio frakciju onoga na sta imas pravo. Mozda i odustanes, jer oni obicno imaju tim odvjetnika/advokata koji spremno ceka da poziv 24/7 (24 sata dnevno 7 svih sedam dana, dakle i vikendom).
A gdje su tu pravni torskovi.... plus ostali troskovi, kao npr. izmakla dobit dok si na sudu, a ne radis, ne zaradjujes itd.
Nekada se ne isplati ni tuziti ih.

Ali, opet, ovisi od slucaja do slucaja.
Postoji profesija "Insurance Broker", a mozes ih naci dosta i u telefonskom imeniku Kanade:
http://www.canada411.ca/
Napomena:Ukucaj pod Find A Business/ Trazi pravno lice

Oni za tebe pregovaraju sa osiguravajucim kompanijam, drustvima, grupama i daju ti nabolju ponudu. Samo, pametno je prvo doznati ko njih placa, dakle, ciji interes zastupaju. Kao i svi ostali posrednici (npr. realtori koji se bave prodajom kuca, dileri koji prodaju aute itd.) ako se nadoknadjuju od tih kompanija, tj. osiguravajucih drustava itd. , postavlja se logicno pitanje - da li ce ti stvarno dati nabolji prijedlog? Ljudi su kvarljiva roba i lako ih je korumpirati.


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
3. Obrazovanje - Koja je razlika izmedju drzavnog i privatnog, kada deca krecu u shkolu (sa koliko godina) ...?

Postoje javne, tj. drzavne skole i privatne skole. Javne su besplatne, a privatne se placaju, svaka onoliko koliko to skola odredi. Nisu sve jednake. Razlika, naravno, postoji, jer da je nema, zasto bi bezveze placali privatne skole.
Opet je stvar od slucaja do slucaja. Neke su javene skole bolje od drugih. A isto vrijedi i za privatne. Kada kazemo bolje, mislimo na skolski program, broj ucenika u razredu itd.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

4. Poslovi - Koji se najvishe traze, kako prolaze gradjevinski radnici (moleri, keramichari, gipsari ...) ...?
5. Penzija - Sa koliko godina se ide u penziju, kako je uopshte reshen taj deo, kako zivi jedan prosechan kanadski penzioner ...?"

Poslovi...Koliko vidimo navise se traze upravo zanatski profili. Postoje razni platni razredi. Moraces, bez obzira na zanat, da zavrsis ovdje skolu / kurseve uz rad ponovo i placas razne clanarine za udruzenja zanatlija, plus dozvole za rad itd. Plate su vecinom stvar dogovora, citaj, natezanja sa poslodavcem. Nije na odmet imati kontrolu nad brojem sati, normom itd. jer i tu se "dese greske", "padaju kompjuteri" pa se mnogi iznenade kada po obavljenom poslu dobiju cekove sa manjim brojem sati ili smanjenim norma satom. Moras biti oprezan sa "liability insurance"-om, osiguranjem od eventualnih steta koje mogu nastati tvojim radom. Npr. ako se neko povrijedi, recimo poreze na parket koji si instalirao. Moze tebe tuziti za tu povrijedu. Ima puno toga sto u hodu tek naucis. Cak postoje i knjige za svaku struku. I trebaju ti! Pravilo je, kako kome, kako sta... od slucaja do slucaja, pa su ljudi cak i knjige o tome napisali.


Penzije? Ti se salis ili? Postoje razlicite vrste penzija, ali...

Kanadska drzavna penzija (Canadian Pension Plan - CPP) koja ti se odbija od plate je skoro unistena manipulacijom drzavnih fond menadzera na burzi. Ipak, posto drzava stoji iza nje, koliko-toliko je sigurna iako je NEDOVOLJNA ZA PREZIVLJAVANJE.
A ako je primas izvan Kanade, umanjuje se za znacajan procenat.

Drugi vid penzije je onaj koji ti uplacujes kroz firme za koje radis, obicno ih firme grupno uplacuju radnicima. Tako npr. radnik Wal Mart-a, nakon desetak godina radnog staza ima oko stotinjak- dvije stotine dolara mjesecno preko firme. No opasnost kod ove vrste penzija je ta, da ako firma ode pod stecaj, odose sa njom i penzije.
Najbolji primjer je Enron.

Treci vid penzija je onaj koju ti sam, privatno, znaci o svom trosku, uplacujes u raznorazne penzijske fondove. A to je vec cijela nauka. Dok uplacujes u te fondove svote koje uplatis ne ulaze u obracun poreza, znaci ne placas na njih porez/ ALI kada podizes taj novas - e ONDA PLACAS PREKO 50% poreza na iznos koji podignes ili primas u ratama. I ta penzija ne traje do kraja zivota, nego dok je ne potrosis ili...dok fondovi ne propadnu na burzi (vidi trenutnu krizu sa subprime hipotekarnim kreditima i hedge fond kompanijama, jer se, izmedju ostalog, i u njih ulazu privatni penzijski fondovi).
Nakon sto ti odbiju tih pomenutih 50%, ako primas penziju izvan Kanade povrh toga ti se JOS umanjuje penzija za procenat koji se primjenjuje i za CPP.

Sto se tice stvarnih brojeva, nedavno smo culi da se penzija preko $16 000 godisnje PRIJE odbijanja poreza, za jednu osobu smatra da pripada u "high income bracket" viskoki porezni razred. A to je oko nekih $1200 mjesecno. PRIJE placanja poreza. Pristojan stan, garsonjera, se ne moze naci ispod $800, a i to ako si sretan, u manjim gradovima, ne odnosi se na Toronto koji je medju najskupljim gradovima Kanade.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Vec vidimo kometare tipa, zasto obeshrabrujete covjeka itd. ali ...neka pisu. Ovo je sitacija kakva jeste.
Nama ne igra ulogu sta ces ti odluciti, gdje ces otici, ako negdje i odes itd. ili, ukratko, nije nam ni u dzep ni iz dzepa.

Smatramo da imas pravo na odgvore na vrlo inteligentna pitanja koja si postavio. Ali odluke su tvoje i SAMO TVOJE, ali isto tako i puna odgovornost za iste. Kako god da odlucis, zelimo ti sve najbolje i puno srece, gdje god da te zivot nanese.
Nadamo se da smo ti pruzili bar mali uvid u zivot ovdje...

 
Odgovor na temu

Fr3nk

Član broj: 123912
77.46.194.*



Profil

icon Re: Kakav je zivot u Kanadi?04.09.2007. u 21:39 - pre 202 meseci
E to se zove "odgovor" :)

@LokalniJodlerUprolazu

Hvala drugar na vrlo iscrpnom izlaganju i samo tako nastavi :)

Reci mi molim te sa koliko godina deca krecu u shkolu i jel znash gde bih mogao da pogledam ponudu polovnih automobila (u Kanadi naravno)?

Hvala josh jednom i ziveo
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Kakav je zivot u Kanadi?04.09.2007. u 22:25 - pre 202 meseci
Citat:
Dakle, milanche se moze buniti, ali stranica koju smo preporucili: www.mi.4x2.net daje vise odgovora od bilo kojeg foruma itd. na kojeg smo do sada nabasali.


Kad je rec o prilikama u Kanadi, nemam primedbi - verujem na rec sve sto napises. Ne slazem se samo o delu vezanom za USA.

Citat:
Ali, on ima pravo na svoje misljenje, kao is vi ostali, i to treba postivati.


Likewise - hvala na zelji da pomognes i na kolicini pravih informacija.
 
Odgovor na temu

LokalniJodlerUprolazu
Sarajlija U Kanadi
Blizu Toronto-a, Ontario

Član broj: 155291
Poruke: 7
*.home.cgocable.net.



Profil

icon Re: Kakav je zivot u Kanadi?05.09.2007. u 14:55 - pre 202 meseci
FR3NK, tvoje pitanje je bilo: "Reci mi molim te sa koliko godina deca krecu u shkolu i jel znash gde bih mogao da pogledam ponudu polovnih automobila (u Kanadi naravno)?"

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Odgovor bio stvarno morao biti puno duzi. Kada su dijeca u pitanju, rijec je o velikoj odgovornosti. Tu dobro treba odmjeriti SVAKU rijec.

Stoga smo se potrudili da nadjemo stranicu koja daje vise odgovor ne samo na to, vec i na druga znacajna pitanja novopridoslih u Kanadu ili onih koji razmisljaju o dolasku:

http://www.montenegro-canada.c...cles/article/2019774/26512.htm


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ili, da, skratimo, evo zanimljivog navoda sa stranice (vidi link gore, iznad), za one posjetitelje foruma, koji traze brz i kratak odgovor:

" Skolovanje u Kanadi

osnovne i srednje skole

Dierktni LINK: http://www.cic.gc.ca/english/newcomers/fact_education.asp

U vecini provincija, djeca pocinju u osnovnu skolu koja je najcesce podjeljena
na razrede od 9 do 8. Nakon toga dolazi srednja skola koja se isto zove i
visoka skola i podijeljena je na razrede od 8 do 12. Studenti moraju zavrsiti
odredjene akademske kurseve, prije nego sto budu primjeni na Univerzitet.

Kako upisati dijete u skolu?
Roditelji moraju registrovati dijete u lokalnoj skoli ili u kancelariji Skolskog
Savjeta. Skolski savjeti su izlistani na plavim stranicama u telefonskom
imeniku.

Kada registrujete vase dijete, morate ponijeti sa vama:

Karticu Stalnog Boravka, Dokaz o Useljenju (IMM1000) ili Potvrdu o
Stalnom Boravku (IMM 5292)
Izvod iz maticne knjige rodjenih
izvjestaj o izvrsenom vakcinisanju
bilo koji izvjestaj o prethodnom skolovanju
Jezicke i matematicke sposobnosti vaseg djeteta ce biti testirane, Tada ce
vase dijete biti upisano u onaj razred za koji skola misli da je najboji za njega."

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sto se tice automobila, ima jako puno oglasa, u novinama, online oglasima, a postoje i odlicni forumi o odrzavanju, popravkama, kupovini automobila, zamijeni (leasing-a) i razmjeni iskustava u vezi sa svim nabrojanim.
Tzv. "keyword" - tj. "kljucna rijec" za trazenje oglasa je CLASSIFIED(S), ili CLASSIFIED AD(S)
(engl. oglas(i), ad(s)=oglas(i))


Evo ti par linkova koji vode na lokalne novine u Toronto-u, Ontario, Kanada:

The Globe and Mail, Toronto, Ontario, Kanada:

http://www.theglobeandmail.com/classifieds/

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------


National Post, Toronto, Ontario, Kanada:

http://www.canada.com/nationalpost/news/toronto/index.html

Napomena: Pogledaj pod: "Marketplace" (donji dio stranice na lijevoj strani), odakle linkovi vode dalje na oglase za kupovinu/prodaju auta

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------


The Toronto Starm, Toronto, Ontario, Kanada:

http://thestar.livedeal.ca/index.jsp?kbid=2464


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Na ovoj stranici ima puno linkova za online novine i u drugim provincijama i gradovima, dakle, ne samo u Ontario-u i/ili Toronto-u, pa potrazi koristeci se kljucnom rijecje "classifieds" ;- )

http://www.world-newspapers.com/canada.html

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ima i oglasa online kao recimo BuySell:

http://www.buysell.com/

na kojima mozes pogledati cijene ne samo auta vec i ostalo...

To nije mozda najbolji primjer online oglasa, ali ima ih jako puno.... pa potrazi preko Goolge-a, Yahoo-a itd.
kljucne rijeci koje ti mogu pomoci u trazenju su: online ads, buy and sell, car sale(s) itd.


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Ovo je link za popularne novine sa oglasima specijaliziranim za oglase za aute, koji se moze naci na policama mnogih radnji u velikom broju gradova Kanade (imaju visok tiraz i razvijenu distributivnu mrezu):


http://www.autotrader.ca/default.aspx


Napomena: Cijene u ovim oglasima su, vecinom, ali ne uvjek, vise od cijena auta kod lokalnih dilera ili lokalnih oglasavaca u novinama.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dileri auta... o njima se moze napisati ne knjiga, vec enciklopedija u par tomova, ali evo ti i ovaj link, pa mozes i to pogledati:

http://www.twopages.com/

Napomena: Kljucne rijeci kod trazenja "Car Dealerships"

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

I, na kraju, mali savjet, izvadi internacionalnu vozacku dozvolu, jer s njom je lakse preci na ovdasnju.
Nije na odmet prevesti sve dokumente od znacaja i ovjeriti ih kod kanadski certificiranog prevoditelja/prevodioca.
Nije lose imati te prevedene dokumente u vise primjeraka.



 
Odgovor na temu

LokalniJodlerUprolazu
Sarajlija U Kanadi
Blizu Toronto-a, Ontario

Član broj: 155291
Poruke: 7
*.home.cgocable.net.



Profil

icon Re: Kakav je zivot u Kanadi?05.09.2007. u 15:00 - pre 202 meseci
milanche, nema na cemu...
Predpostavljamo, da i ti, kao i nas dvoje, zelis pomoci sa korisnim informacijama, savjetima itd.

Nema ljutnje ;-)
Svi imamo pravo na svoje misljenje.
Treba cijeniti svakoga ko je pokusao iznijeti svoje i uvaziti ga. Naravno, bez obzira na razlike u misljenju.

Nadajmo se da ce im nasi odgovori biti od koristi.


Sve naj od dvoje Sarajlija sa ove strane ekrana!
 
Odgovor na temu

lrvt

Član broj: 256461
Poruke: 1
*.1008.crnagora.net.



Profil

icon Re: Kakav je zivot u Kanadi?03.04.2010. u 14:55 - pre 171 meseci
Voleo bih kad bi neko mogao da nastavi ovu temu :), tacnije sta meni preporucujete... koji uskoro punim 20 godina i imam sansu da odem za kanadu.. sam ... da nastavim studiranje i mozda eventualno da ostanem tamo. Naravno, to ce kostati malo vise... a u sustini ni ja sam ne znam sta hocu :), niti mi se ostaje ovde, niti mi se nesto pretarano ide tamo, kako god okrenem i jedna i druga opcija mi lici na mucenje, u Srbiji manje mucenja sa manje zgoditka, tamo vise mucenja sa vise zgoditka.. Ajde bas me zanima sta neko od starijih imigranata moze da mi kaze kao preporuku ???
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Kakav je zivot u Kanadi?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 40037 | Odgovora: 27 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.