Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Izrada DC-DC Pretvarača

[es] :: Elektronika :: Izrada DC-DC Pretvarača

Strane: << < .. 5 6 7 8 9 10 11 12 13

[ Pregleda: 72431 | Odgovora: 255 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

gigabyte091
Nezaposlen
Zagreb

Član broj: 307424
Poruke: 466
*.zg3.cable.xnet.hr.



+21 Profil

icon Re: Izrada DC-DC Pretvarača28.11.2012. u 07:31 - pre 137 meseci
Joj vidim da sam umjesto pikofarada stavio nanofarade, inače taj kondenzator je u originalu bio 220 pF, ne nF, moja greška prilikom upisivanja vrijednosti. Sada je kao po shemi, 330 pF i 2k otpornik.

Pitanje za @macolakg, vidim da na ovoj tvojoj shemi u PDF-u nema komponenti za slope compensation, to si odlučio izbaciti ?

Meni je COMP vezan na FB preko 26k otpornika i 1n kondenzatora, keramičkog, kolko sam shvatio, možda bih trebao neke modifikacije oko komponenti na COMP napraviti kako bih izbjegao te padove napona ?

Inače evo par slika:

Shema:


Pogled na cijeli pretvarač


Pločica za prekostrujnu zaštitu


Glavna ploča


Upravljačka pločica


EDIT: Sad sam isključio onaj tranzistor i približio pločicu za mjerenje struje upravljačkoj pločici, bez slope kompenzacije imam 19V, a sa kompenzacijom 15V, i prazni hod je 23.6V

[Ovu poruku je menjao gigabyte091 dana 28.11.2012. u 09:36 GMT+1]
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: Izrada DC-DC Pretvarača29.11.2012. u 00:14 - pre 137 meseci
Citat:
gigabyte091: Joj vidim da sam umjesto pikofarada stavio nanofarade, inače taj kondenzator je u originalu bio 220 pF, ne nF, moja greška prilikom upisivanja vrijednosti. Sada je kao po shemi, 330 pF i 2k otpornik.

Pitanje za @macolakg, vidim da na ovoj tvojoj shemi u PDF-u nema komponenti za slope compensation, to si odlučio izbaciti ?

Meni je COMP vezan na FB preko 26k otpornika i 1n kondenzatora, keramičkog, kolko sam shvatio, možda bih trebao neke modifikacije oko komponenti na COMP napraviti kako bih izbjegao te padove napona ?


EDIT: Sad sam isključio onaj tranzistor i približio pločicu za mjerenje struje upravljačkoj pločici, bez slope kompenzacije imam 19V, a sa kompenzacijom 15V, i prazni hod je 23.6V



Ma nisam izbacio slope kompenzaciju, vec sam nacrtao samo crowbar+lached shutdown, a onih par komponenti koje sacinjavaju current limit pretvaraca, samo kao slikovit primer, da shvatis razlog onakvog dimenzionisanja otpornika ispred LED, jer struja kroz njega treba da na 2K da izazove dovoljan pad napona da (bilo koji) SMPS to "shvati" kao maksimalno strujno prekoracenje, a da mu pri tom ne predjes dozvoljen napon za CS ulaz.

Primer je uopsten, neki (bilo koji) SMPS, ne mora u leading edge blanking filtru imati bas 2K. Moze to biti i neka druga vrednost otpora.
Npr.: ako imamo neki SMPS kontroler kome je maksimalna vrednost za potpuno ogranicenje struje recimo 2V, onda shutdown sklop treba da "ugura" u tu tacku onoliko struje da izazove bar 2,1 sigurnih volti, a to nije mnogo preko granice (a ipak dovoljno), jer vecina analognih ulaza na SMPS kontrolerima tolerise bar nekoliko volti (to uvek treba pogledati u datasheet-u).
Dakle, ovaj sklop koji sam postavio, radice uspesno u vecini SMPS, uz izvesno prilagodjenje vrednosti komponenata.

Jasno sam napisao da se ovim sklopom takodje moze delovati i (ili) na -FB ulaz, rezultat je isti, takodje sam napisao i zbog cega.

Razvoj toga i "borbu" sa tim sklopom potpuno prepustam tebi (bez muke nema nauke), a ja cu i dalje pisati o pravilima i merama koje treba primeniti da bi se nesto dobilo ili sprecilo.

-------------------------------------ovo dalje vazi za tebe a i ostale korisnike foruma----------------------------

Retko cete zateci da postavim "sazvakan" gotov sklop.

Kada imam potrebe za konkretnim sklopom, tek onda cu ga praviti, prvenstveno zato sto mi je potreban, jer od tog posla zivim i ako bih za svakih par recenica koje napisem na forumu pravio konkretan primer (radni prototip), onda ni za vodu ne bih zaradio.
Takodje mogu lako da smislim neku desetinu sklopova dnevno, a prekratak je zivot da bi se sve to napravilo :-).
Kada vec imam konkretan sklop za neku primenu, nije mi tesko da ga postavim na forum (vec sam to vise puta uradio).

Svrha svega ovog sto pisem je da citaoca natera na upotrebu sopstvene glave, jer jedino tako ce stvarno nauciti.

To je najkvalitetniji nacin prenosenja znanja, sa ostavljanjem slobode za naknadnu kreativnost onog koji cita tekst.

Pravila koja sam napisao za odredjivanje vrednosti komponenti su krajnje jednostavna i rade, ali jedino ce imati pravu svrhu ako se citalac zapita "zasto bas tako?", istog momenta ce se u njegovom umu pokrenuti citav lanac razmisljanja i shvatice jos mnogo toga okolo, pored razloga primene nekog jednostavnog obrasca koji u sustini i nije bitan koliko razlog zasto bas tako.

Sheme koje postavljate, takodje i fotke, samo letimicno pogledam. Nemam dovoljno vremena da se bavim gomilom shema na ovom forumu.
Zao mi je, ali nemam ni najmanju zelju da sav zivot potrosim na sheme sa elitesecurity (ima ih vec bezbroj) :-).


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pozdrav
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: Izrada DC-DC Pretvarača29.11.2012. u 02:49 - pre 137 meseci
Ljudima koji imaju dovoljno znanja o ovome, ovaj tekst nece biti potreban, ali pocetnicima moze biti dragocen.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pojednostavicu malo pravila oko -FB (povratne veze pomocu koje stabilisemo napon) plasticnim opisivanjem njenog delovanja.

Povratnu vezu kod SMPS obicno sacinjava jedan operacioni ili transkonduktansni operacioni pojacavac (OTA), udruzen sa nekom eksternom RC mrezom, manje ili vise slozenom.
Obe vrste imaju svojih prednosti i mana, ali se sada necemo zadrzavati na tome.

Cesto se na samom SMPS kontroleru interni -FB op-amp stavi u mod jedinicnog pojacanja, pa njegovu ulogu preuzme neki sklop na sekundarnoj strani SMPS, poput mnogo koriscenog TL431 i sl., koji je u stvari pravi i dobar op-amp sa interno vezanim referentnim izvorom za neinvertujuci ulaz (sve je to izvedeno unutar TL431), i open kolektor izlazom, a kroz sam izlaz je izvedeno i napajanje cipa.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Postoji nekoliko tipova povratnih veza: P (proporcionalna), PI (proporcionalno integralna), PD (proporcionalno diferencijalna) i PID (proporcionalno integralno diferencijalna). Redosled je po slozenosti, istovremeno i po kvalitetu rezultata koji se dobiju njihovom primenom.

Dakle, P je najjednostavnija (i najlosija), dok je PID najslozenija i najkvalitetnija.

Postoji i jos dodatnih mogucnosti: primenom MCU u povratnoj vezi mogu se ostvariti veoma slozeni i veoma kvalitetni zakoni upravljanja (Fuzzy, neuronske mreze td...), no necemo sada o tome zato sto ce od neceg sto treba da pojednostavi razumevanje povratne veze napraviti veoma kompleksan tekst.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Prvi i osnovni problem kod primene povratne veze je KASNJENJE povratne informacije u odnosu na zadatak koji smo postavili.

Plasticno cu opisati problem:
Kada treba da podesimo smer TV antene na krovu, pa gore posaljemo prijatelja, a mi posmatramo TV i mobilnim telefonom govorimo prijatelju sta da radi, ceo proces ce potrajati, uz mnogo promasaja, i na kraju nikad necemo biti potpuno zadovoljni rezultatom :-).

Slucaj se vec neverovatno poboljsava ako na krov ponesemo mali baterijski TV, prikljucimo ga na antenu i odmah namestimo pravu poziciju.

Ono sto sustinski razlikuje ova dva slucaja je razlicito vreme kasnjenja povratne informacije.

U prvom slucaju je kasnjenje znacajno, i ako mislimo da nam prijatelj dobro namesti antenu uz nasu telefonsku asistenciju, mi se moramo baviti PREDVIDJANJEM brzine kojom on pomera antenu, te mu pravu informaciju poslati RANIJE.

U drugom slucaju povratnu informaciju dobijamo maltene bez ikakvog kasnjenja, pa cemo sa lakocom namestiti antenu.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Na zalost, kod SMPS postoji citav lanac kasnjenja izlaznog stanja u odnosu na zadato stanje PWM.
Pocev od malenih kasnjenja u samom PWM i driverskom sklopu, preko znacajno veceg kasnjenja zbog punjenja gejtova mosfet-a ili "storage" vremena baza BJT, pa do veoma masivnog kasnjenja u izlaznom storage kalemu kao posledice velike LC konstante njega i izlaznog elko (a biramo sto vecu radi bolje filtracije :-).
Dodatna primedba: Kod flyback pretvaraca ulogu storage zavojnice ima sam trafo, tj. njegovo jezgro i najvise procep na njemu.

Posledica je da se po zadatom PWM-u, ocekivano stanje na izlazu moze uspostaviti i cak posle nekoliko ili nekoliko desetina perioda samog SMPS.

Primer u kom cemo zamisliti P (proporcionalnu) povratnu vezu sa veoma velikim pojacanjem (gde cemo veoma pogresno ocekivati visoku tacnost dobijenog rezultata):

Zadamo 50% izlaznog napona PWM-om i povratnom vezom posmatramo izlaz.
U prvom trenutku ce izlazna velicina biti nula, povratna veza ce odmah nas zadatak povecati na maksimalan, jer nije dobila ocekivano.
Povratna veza ce "drzati" maksimalan zadatak sve dok ne "dobije" tih zeljenih 50% napona na izlazu.
Ali, posto je prilicno trajao zadatak od 100%, storage zavojnica je nagomilla ogroman visak energije.
Kada porast napona na izlazu "presece" ocekivanu tacku, povratna veza ce odmah smanjiti zahtev na nulu, no vec je kasno, nagomilana energija u storage kalemu ce se neminovno isprazniti u izlazni elko, i na izlazu ce napon znacajno premasiti ocekivanu vrednost.
Zbog toga sto je na izlazu vrednost veca od ocekivane (a to ce potrajati sve dok potrosac ne potrosi taj "visak"), povratna veza ce "drzati" zahtev na nuli.
Kada napon konacno opadne na samo "dlaku" ispod nasih ocekivanih 50%, povratna veza ce odmah prokrenuti stvar ka maksimalnom zahtevu, no na zalost, opet je prekasno, islazni storage kalem je vec duboko potpraznjen i potrebno mu je vreme da nadoknadi potrebnu kolicinu energije.
Napon ce znacajno opasti ispod ocekivane vrednosti, i potrajace (nesto krace nego prvi put) dok na izlazu dobijemo zeljeno stanje.

Igra se tako do u beskonacnost ponavlja.

Srednja vrednost tih kolebanja napona ce nam biti TACNO tih 50% koje smo trazili (jer povratna veza sa velikim pojacanjem to garantuje), no avaj, u izlaznom naponu imamo snazne oscilacije testerastog oblika na ucestanosti nekoliko puta nizoj od PWM ucestanosti sa velikim premasajima i podbacajima u odnosu na zeljenu velicinu, a to vec nismo hteli. :-)

Ucestanost tih suboscilacija na izlazu je odredjena kasnjenjem celog sklopa i od vitalnog je znacaja za kasnije odredjivanje "dobrih" parametara slozenije provratne veze.

Kada nam P tip povratne veze ima veoma veliko pojacanje, regulacija se svodi na on-off regulaciju, a posledice su prethodno opisane.

Najbolje bi bilo kad bi smo mogli predvideti brzinu promene izlaznog dogadjaja pa povratnu vezu ranije prigusiti da ne dodje do preterivanja, no na zalost ne mozemo videti nesto sto ce se tek dogoditi (mozda to mogu jedino neke ekstrasenzitivne licnosti :-).

Stoga se moramo posluziti vec vidjenim modelom promene, koji (posto je ponovljiv) moze posluziti za korekciju takve SLEDECE promene.

Dakle, u delovanje povratne veze moramo uneti tacno onoliko kasnjenja koliko je kasnjenje celog lanca u SMPS.

Na taj nacin ce povratna veza posmatrati SLEDECI potencijalni period onih stetnih suboscilacija, i poput posmatranja u buducnost, preduprediti te iste oscilacije.

Metoda se zove frekventna kompenzacija povratne veze, a krajnji proizvod je stabilan izlazni napon bez oscilacija.

Dakle, zakljucak je da povratna veza mora imati potpuno isto vreme kasnjenja, tj. istu periodu kao potencijalne suboscilacije, samo prevrnutu kao u ogledalu, tj. fazni pomeraj od 180 stepeni. Na taj nacin se ponistavaju potencijalne suboscilacije i ceo sklop nam stabilno radi.

To nije jednostavan zadatak, i pogotovo kod pojedinacne rucne proizvodnje, gde nam je tolerancija vrednosti induktiviteta (a koji unose najvece kasnjenje) prevelika, jer nam nije poznato vreme kasnjenja celog sklopa.

Kod @gigabyte091 je u negativnoj povratnoj vezi upotrebljen otpornik paralelno sa kondenzatorom.
To je klasicna pocetnicka greska nasledjena iz uobicajenih nacina primene op-amp (audio i slicno, gde je takav tip povratne veze potpuno pravilan).
Nije mu za zameriti, jer se veoma kratko bavi ovom oblascu, i mnogo novih stvari je saznao za kratko vreme, a tek ga uzasna kolicina informacija ceka :-).

Ispravan nacin je: staviti SERIJSKI otpornik i kondenzator izmedju COMP i -FB pina.

To je jedan od najjednostavnijih filtera kojim mozemo dobiti pravu PI regulaciju, koja je u mnogo slucajeva potpuno zadovoljavajuce resenje.
Udruzena sa slope kompenzacijom kod current tipova SMPS, ovakva povratna veza moze odrzati stabilnost rada SMPS u veoma sirokim granicama opterecenja.

Prekinutom DC povratnom vezom izmedju -FB i COMP dobijamo "pravi" integrator koga obezbedjuje kondenzator serijski sa otpornikom.

Pojacanje za AC promene (potencijalne suboscilacije) odredjuje otpornik serijski sa kondenzatorom, i ono ne treba da bude veliko (cak od 0.1 pa do svega par desetina puta, dakle moze biti i slabljenje u pitanju).
Odnos tog otpornika i velicine otpora razdelnika napona kojim posmatramo izlaz, odredice AC pojacanje naseg error amp. (vrednost otpora razdelnika se racuna kao da su paralelno vezani, jer sa AC aspekta i jesu paralelno posto je izlazni elko za AC komponentu priblizno kratak spoj)

Istovremeno nam je za DC vrednosti pojacanje maksimalno, tj. onoliko koliko pise u data sheet za vrednost "open loop gain". Rezultat toga ce biti dobar rad naseg novonastalog integratora.

Ostaje nam samo da direktno izmedju -FB pina i COMP pina direktno vezemo jedan kondenzator malene vrednosti (nekoliko do nekoliko stotina pF), cim cemo spreciti HF oscilacije samog error amp i istovremeno umanjiti osetljivost na "ringing" oscilacije (koje su obicno u zoni MHz), a poticu od raznih rasipnih induktiviteta i parazitnih kapaciteta.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Postoji vise nacina dobijanja ispravnih vrednosti te dve komponente:

-iterativnom metodom: promenom vrednosti pojedinacnih komponenti sve dok ne dobijemo najmanji ripple na izlazu. U slucaju neposedovanja osciloskopa mozemo se posluziti obicnim audio pojacavacem, kojim cemo kroz blok kondenzator od nekoliko uF "slusati" napon na izlaznom elko, jer obicno su suboscilacije u audio opsegu (sto se cesto cuje i u samom jezgru trafoa).
U slucaju posedovanja osciloskopa, sigurnost dobrog "pogotka" je veca, jer njim mozemo posmatrati znatno sire od audio opsega, jer suboscilacije (mada retko) mogu biti i van audio opsega (i to van obe margine ili kombinovano).

-metodom namernog izazivanja suboscilacija i merenjem njihove periode, potom jednostavnim proracunom RC elementa u povratnoj vezi.

-metodom direktnog proracuna doticnog RC clana na osnovu vrednosti kasnjenja celog sklopa.
Ovaj metod je najzahtevniji, jer moramo poznavati tacnu vrednost kasnjenja svakog detalja sklopa, sto je cesto nemoguce jer nemamo dovoljno podataka o tome, a svakako je najteze saznati uticaj parazitnih vrednosti koje su posledica nesavrsenosti komponenti. Iz tog razloga se i najveci proizvodjaci SMPS, posle proracuna kojim se priblize pravoj vrednosti, iterativno je fino iskoriguju pomocu testova na prototipu i tako konacno dobiju pravu vrednost.
Posle toga se trude da odrze sto manje rasipanje karakteristika elemenata SMPS da bi ostali u granicama stabilnosti SMPS kod serijske proizvodnje.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kod home made SMPS, na zalost ne postoji dovoljno dobar "recept" za odredjivanje ovog kriticnog RC clana.

Problem su velike tolerancije induktivnosti i izlaznog Elko u odnosu na ono sto smo zamislili. Takodje su prevelike tolerancije parazitnih vrednosti obe komponente (kod L, Ls, Cp, dok kod Elko, ESR,ESL i sam kapacitet koji moze varirati cak od -20 do + 50% od onog sto pise na njemu).

Sledi da su upotrebljive iterativna, i metoda namernog izazivanja suboscilacija.

Veliki proizvodjaci SMPS, za jednu seriju naruce po nekoliko desetina hiljada komponenti, koje su od istog proizvodjaca i u uskom vremenskom intervalu proizvedene, pa im je tolerancija vrednosti u veoma zadovoljavajucem nivou.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kod home made SMPS, pravljenog po nekoj "fabrickoj" shemi, retko kada nije potrebno "doterati" kompenzaciju povratne veze.
Zakljucak je da od stotine SMPS koji su home made pravljeni, a svi po istoj shemi, ni jedan nece inicijalno isto raditi.
Svaki ce pojedinacno imati sopstvenu brzinu odziva i stabilnost, ali uz "doterivanje" kompenzacije povratne veze, svi se mogu svesti na iste osobine.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Drugi vazan problem kod povratne veze je nelinearnost promene izlazne velicine u odnosu na zadatak.

Necu mnogo o tome u ovom postu, samo cu reci da se velikim open-loop pojacanjem znacajno ispravlja ovaj problem.
A u tezim slucajevima, znatno slozenijim RC mrezama u povratnoj vezi.

Jedna od metoda borbe protiv nelinearnosti rezultata u odnosu na zadatak je upravo nedavno pominjana slope kompenzacija.
------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pozdrav svima!

 
Odgovor na temu

gigabyte091
Nezaposlen
Zagreb

Član broj: 307424
Poruke: 466
*.zg3.cable.xnet.hr.



+21 Profil

icon Re: Izrada DC-DC Pretvarača29.11.2012. u 08:56 - pre 137 meseci
Uff, svaka čast, svaki put se dobro pomučiš pisajući sve ovo :) istina, ovo sa paralelnim RC članom ostalo još od elektroničkih sklopova iz srednje. Svoju grešku u vezi kompenzacije sam jučer uočio prilikom čitanja kojekakvih foruma i app notesa u vezi UC3842, promjenio sam ju, sada su serijski spojeni keramički kondenzator od 1 nF i otpornik od 26kR, a paralelno njima je dodan keramički kondenzator od 680pF. Bez tog paralelnog kondenzatora napajanje drži napon, ali pišti, sa tim kondenzatorom napajanje ima tihi rad. Napon je pao na 23.2 u PH i 23.3 pri punom opterečenju, korigirao sam stoga i otpornik u povratnoj vezi kako bih imao potreban napon. Trenutno imam za učit, pa bum navečer dodao strujnu zaštitu i nadam se da će sada proraditi
 
Odgovor na temu

gigabyte091
Nezaposlen
Zagreb

Član broj: 307424
Poruke: 466
*.zg3.cable.xnet.hr.



+21 Profil

icon Re: Izrada DC-DC Pretvarača29.11.2012. u 11:31 - pre 137 meseci
Vrag mi nije dao mira, išao nanovo zalemiti prekostrujnu zaštitu.

Prvo, mase su bile preudaljene, pa sam imao samo 9V i velke padove napona.

Zatim sam masu sa shunta zalemio direktno na masu čipa, upalim, 23.2V, kratko spojim, imam 280 mA.

Opterečenje 500 mA, napon 23.3V
Opterečenje 1000 mA, napon 23.3V
Opterečenje oko 1500mA napon 21.6V

Znači blizu sam limita, zaštita očito funkcionira, samo sada trebam prilagoditi svojim potrebama. Možda dodati još jedan 0.33R otpornik.

U svakom slučaju, zahvaljujem @macolakg i @pedja089 na pomoći, pretvarač je sada u potpunosti funkcionalan. Uskoro bum stavio i app notove koji su mi isto pomogli oko current-mode PWM kontrolera.
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: Izrada DC-DC Pretvarača29.11.2012. u 14:03 - pre 137 meseci
@gigabyte091

Nema na cemu!

Cilj mi je da citalac shvati sustinu rada neceg. Pokusavam to razjasniti jednostavno i plasticno.

Mozda je ovo neki laksi nacin, a nadam se da uspevam u tome.

Kada budem dobio dovoljno vremena, objedinicu svoja iskustva u jednoj knjizi, a verujem da ce biti zainteresovanih.

Vec imam ideju o naslovu. Mozda ce to biti " SMPS na lak nacin" ili nesto slicno...

Pozdrav
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: Izrada DC-DC Pretvarača29.11.2012. u 14:56 - pre 137 meseci
Citat:
gigabyte091:
Vrag mi nije dao mira, išao nanovo zalemiti prekostrujnu zaštitu.


Par malih a vaznih primedbi:

Current mode SMPS u sustini svog rada NEMA prekostrujnu zastitu, tj. ne mozemo je nazvati zastitom!

Limit struje je osnova njegovog rada i pomocu njega se formira PWM.

Zbog toga sto je limit struje bez prekida aktivan, i podredjen error pojacavacu, mozemo smatrati da nam je prekidacki tranzistor u primaru stalno pod dejstvom strujne zastite.

To pravilo ne vazi za sekundar, i ponovo naglasavam, current mode SMPS su izvori konstantne SNAGE, a to znaci da cemo u kratkom spoju na izlazu imati veoma veliku struju a mali napon.

Jedan od redjih izuzetaka je upravo UCC3808, gde je vestom manipulacijom unutar cipa, primenom dodatnog komparatora za CL, napravljena prava strujna zastita, koja upravo iskoristava izvesne nelinearnosti u zavisnosti od opterecenja, pa na taj nacin stiti i sekundarnu stranu od prevelike struje.

Vecina ostalih cipova poput UC384x nema taj dodatni komparator, te ce mu kod kratkog spoja struja na sekundaru biti ogranicena samo padom napona na izlaznoj diodi i termogenim otporima namotaja sekundara.

Izvori konstantne snage imaju neke zgodne osobine: npr. ako nam je potrebno na izlazu 10V 2A, kada mu izlazni napon podesimo na 5V mozemo imati struju od 4A. Slozicete se da to ponekad moze biti veoma korisna osobina.

Kod UCC3808, prisustvo tog dodatnog komparatora suzava sirinu primene current mode SMPS, upravo mu uklanjajuci osobinu izvora konstantne snage koja je u mnogo slucajeva izuzetno korisna.
Medjutim, za jednu konkretnu namenu, dodatni komparator pruza prednost, jer se ne moramo baviti dodatnim ogranicenjem struje na sekundaru, pa se sklop pojednostavljuje.
Dakle, bez obzira na suzenu oblast manipulacije njim, UCC3808 nudi resenje sa malim brojem komponenti i veoma jednostavne gradje.

Na srecu, mi uvek imamo mogucnost izbora current mode kontrolera, pa kada nam je potrebna osobina izvora konstantne snage biracemo jednostavniji cip, poput UC384x i sl... ili nesto poput LM5033 za push-pull.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Strujnom zastitom mozemo nazvati strujni limit kod SMPS u naponskom modu rada, gde je sam strujni limit u akciji SAMO kod prekoracenja izlazne maksimalne struje.

Kod current mode SMPS je strujni limit bez prekida akivan, u svakom pojedinacnom ciklusu SMPS, i osnova je njegovog rada. Zastita kao takva se dobija jedino ugradnjom dodatnih mera poput drugog komparatora u UCC3808 ili "hickup" moda kod jednostavnijih cipova (koriscenjem sporog startup i samonapajanja cipa sa sopstvenog trafoa).

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

gigabyte091
Nezaposlen
Zagreb

Član broj: 307424
Poruke: 466
*.opera-mini.net.



+21 Profil

icon Re: Izrada DC-DC Pretvarača29.11.2012. u 15:22 - pre 137 meseci
Onda sam dobro i izabrao kontroler. I na stranim forumima spominju overcurrent protection kad su u pitanju ovi shuntovi. i to u slucaju uc3842. sada, kada je cijelo napajanje funkcionalno, samo treba podesiti sada da mi napon ne pada prije 3A a to sam mislio postici dodatnim otpornicima za mjerenje struje. Inace trebao bi napisati knjigu, ja bi bio prvi kupac.
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: Izrada DC-DC Pretvarača29.11.2012. u 20:48 - pre 137 meseci
Citat:
gigabyte091: Onda sam dobro i izabrao kontroler. I na stranim forumima spominju overcurrent protection kad su u pitanju ovi shuntovi. i to u slucaju uc3842. sada, kada je cijelo napajanje funkcionalno, samo treba podesiti sada da mi napon ne pada prije 3A a to sam mislio postici dodatnim otpornicima za mjerenje struje. Inace trebao bi napisati knjigu, ja bi bio prvi kupac.


To sto na stranim forumima pisu za UC3842 da shunt sluzi za zastitu, me ni malo ne iznenadjuje.
Podjednaka kolicina gluposti se zatice kako na stranim, tako i na nasim forumima.

Stranci tu ni malo nisu u prednosti :-).

-----------------------------------------------------------------------------------



Evo neke korisne literature:
http://www.ti.com/lit/an/slua101/slua101.pdf

Pozz
 
Odgovor na temu

gigabyte091
Nezaposlen
Zagreb

Član broj: 307424
Poruke: 466
*.opera-mini.net.



+21 Profil

icon Re: Izrada DC-DC Pretvarača29.11.2012. u 22:43 - pre 137 meseci
Sada i ja vidim da su na par foruma totalno krivo shvatili current mode PWM kontrolere. Skupljam trenutno literaturu vezanu i za current mode i voltage mode kontrolere pa cu to dodati na forum ako nekoga bude zanimalo, a i sigurno ce biti od koristi kad cemo radit na ovom napajanju.
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: Izrada DC-DC Pretvarača29.11.2012. u 23:18 - pre 137 meseci
Opet tekst koji ekspertima nije potreban, dok pocetnicima moze biti dragocen...
----------------------------------------------------------------------------

Nesto o reaktivnim elementima u SMPS...

Zavojnicu (kalem) i kondenzator nazivamo reaktivnim elementima.

Samo im ime kaze, da ako se na njih primeni akcija, oni ce uzvratiti reakcijom.

Takodje, oba elementa mogu akumulirati izvesnu kolicinu energije, i naknadno je vratiti.

Ta dva elementa, pocetnicima nisu laka za razumevanje, jer im nedostaje vizuelno-misaona predstava o tome.

Mnogim laicima sam uspevao objasniti principe rada ova dva elementa, predstavljajuci ih modelom iz neke druge grane fizike.

Uradicu to i sada.
Veceras cemo obraditi induktivitet.

------------------------------------------------------------------------------------------------
Zavojnica, (kalem, induktivnost, trafo), moze se predstaviti jednostavnim mehanickim modelom:

Zamislimo da na nekoj potpuno ravnoj povrsini imamo kolica sa tockovima koji se veoma lako kotrljaju.
Takodje zamislimo da su kolica tako napravljena, da se teret moze nositi u gajbama koje se postavljaju jedna na drugu, pa natovariti na kolica.

Mozemo poceti sa ekvivalentnim pojavama:

-SILA kojom mozemo delovati na kolica je ekvivalentna NAPONU koji dovodimo na krajeve kalema.

-BRZINA kojom se kolica krecu je ekvivalentna STRUJI kroz kalem.

-ukupna MASA kolica je ekvivalentna INDUKTIVITETU kalema.

-BROJ NATOVARENIH GAJBI na kolica je ekvivalentan BROJU NAVOJA kalema.

-SPECIFICNA MASA (tezina) sadrzaja gajbi je ekvivalentna PERMEABILNOSTI JEZGRA.

-OTPORI KOTRLJANJA tockova i aerodinamicki otpori su ekvivalentni TERMOGENOM OTPORU kalema.

-PROMENA SMERA kretanja kolica je ekvivalentana PROMENI SMERA struje kroz kalem.

-PROMENA BRZINE (ubrzanje, za lose fizicare i usporenje) kolica, je ekvivalentno PROMENI JACINE STRUJE kroz kalem.

-KINETICKA ENERGIJA kolica u kretanju je ekvivalentna MAGNETNOJ ENERGIJI u jezgru kalema
(jezgra su vazduh i vakuum takodje).
-MASA MIROVANJA je ekvivalentna INDUKTIVNOSTI kalema kroz koji NE TECE STRUJA.

-SUDAR kolica sa beskonacno krutom preprekom je ekvivalentan PREKIDANJU ZICE kalema.

-SLOBODNO KOTRLJANJE je ekvivalentno KRATKOM SPOJU kalema.

-----------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------------------
Ako nekom silom (napon) delujemo na kolica (kalem) natovarena sa nekoliko gajbi (navoja) u kojima je kamenje (jezgro sa velikim permeabilitetom), kolica (kalem) ce pocev od mirovanja (nulta struja) ubrzavati (raste struja) po linearnom zakonu.

Za postizanje odredjene brzine (jacine struje), potrebno nam je izvesno vreme, i brzina (jacina struje) ce linearno zavisiti od vremena za koje smo silom (naponom) delovali na kolica (kalem).

Sa odredjenom masom kolica (induktivitetom kalema) ce nam za postizanje vece brzine (vece jacine struje) biti potrebno ili veca sila (veci napon) ili duze vreme za koje sila (napon) deluje.

----------------------------------------------------------------------------------------------
=>Dakle, postignuta jacina struje u kalemu je direktan umnozak napona i vremena.
----------------------------------------------------------------------------------------------

Ako prestanemo delovati silom (naponom) na kolica (kalem), kolica (kalem) ce nastaviti slobodno kotrljanje (kratak spoj kalema), sve dok se kineticka energija (magnetna energija) ne potrosi na otporu kotrljanja (termogenom otporu).

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
=> Dakle, u kratkospojenom kalemu kroz koji je vec tekla struja, struja ce teci jos dugo, poput vec ubrzanih kolica koja se slobodno kotrljaju.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ako ispred kolica (kalem) koja se krecu (tece struja) postavimo krutu prepreku (prekidanje zice), dogodice se sudar pri kome ce se razviti veoma velika sila (napon).

Posto se kolica (kalem) ne mogu ni u kom slucaju trenutno zaustaviti (prekinuti struja), njihova brzina (jacina struje) ce opasti u zaustavnom putu sudara (varnica), pri cemu ce sila (napon) biti veca ako zaustavni put (opadanje struje) krace traje.

Sila (napon) ce takodje biti veca ako su se kolica (kalem) brze kretala (veca struja) i ako su imala vecu masu (induktivitet).

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
=>Dakle, sto je naglija promena struje u kalemu, to ce se veci napon pojaviti na njegovim krajevima, ili sto naglije zelimo promeniti struju kroz kalem, to moramo primeniti veci napon na njemu.
Ako je kalemu veca induktivnost, trebace nam veci napon za bržu promenu jacine struje.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ako kolica natovarimo sa mnogo gajbi (navoja), napunjenih perjem (vazdusno jezgro), mozemo imati istu masu (induktivnost) kao kada bi ih natovarili sa nekoliko gajbi (navoja) napunjenih kamenjem (jezgro sa vecim permeabilitetom).

Kolica (kalem) sa mnogo gajbi (navoja) napunjenih perjem (vazdusno jezgro) imace znacajno veci aerodinamicki otpor (termogeni otpor) od kolica (kalema) koja su natovarena sa malo gajbi (navoja) napunjenih kamenjem (visokopermeabilno jezgro), i ako imaju istu masu (induktivnost).

Pri istoj brzini (jacina struje) kolica (kalema), imacemo vecu kineticku energiju (magnetnu energiju) ukoliko nam je veca njihova masa (induktivnost).
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Njutnovi zakoni su potpuno analogni zakonima koji vaze za kalemove, ako zamenimo velicine kao u prethodno napisanom tekstu.

Ko ovo ne bude razumeo, morace obnoviti gradivo iz sedmog razreda osnovne skole.

Nadam se da je bilo dovoljno plasticno objasnjeno, i da ce mnogima olaksati razumevanje stvarnih dogadjaja u kalemu.

Oni koji nisu u potpunosti razumevali ove pojave u kalemovima ne treba ni malo da se stide.

Meni je trebalo puno vremena dok mi nije postalo kristalno jasno.

Bavio sam se elektronikom kao decak, vise godina, praveci razne stvari, i misleci pri tom da ih potpuno razumem...

No tek posle nekoliko godina, jednostavno mi se upalila sijalica (žarulja), i shvatio sam da se neverovatan broj pojava može svesti pod nekoliko fundamentalnih zakonitosti, i pomocu njih lako shvatiti.

Od tog trenutka sve funkcionise jednostavno i lako.

Svakom od vas želim to jednostavno "prosvetljenje", koje neverovatno dobro otvara oči.

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

gigabyte091
Nezaposlen
Zagreb

Član broj: 307424
Poruke: 466
*.zg3.cable.xnet.hr.



+21 Profil

icon Re: Izrada DC-DC Pretvarača30.11.2012. u 09:34 - pre 137 meseci
Odlična usporedba i vrlo jednostavno objašnjeno, dobro dođe i onima koji nisu pazili na satu osnova elektrotehnike, imam predodžbu kako će biti i kondenzatori objašnjeni.

Probao sam malo povećati strujni limit, dodao sam otporniku R12 (2k) još jedan otpornik od 1k, limit podignut na 1.85A, napon stabilan. Samo se javlja zujanje pri 1A, na oko 6-7 kHz.

Zatim dodao još jedan od 470R, spojim opterečenje, napon stabilan, ali napajanje ko da krči, i onda za sekundu dvije, konstantno zujanje i napon pada na 21.6V, a u kratkom spoju imam skoro 3A.

Probao sam zalemiti još jedan otpornik od 0.22R, ali počinje pištiti napajanje i napon pada.

[Ovu poruku je menjao gigabyte091 dana 30.11.2012. u 12:38 GMT+1]
 
Odgovor na temu

pedja089

Član broj: 260085
Poruke: 112
*.dynamic.sbb.rs.



+5 Profil

icon Re: Izrada DC-DC Pretvarača30.11.2012. u 12:59 - pre 137 meseci
Mislim da ti je pogresan pristup... Ukoliko povecavas otpor izmedju izmedju santa, i kondezatora, menjas i RC konstantu, pa ce ti sporije rasti signal na pinu 3, pa mozes da pokvaris PWM...
Najjednostavnije ti je da stavis trimer 100oma ili manje, paralelno shuntu. Pa sa klizaca vodis na otpornik 2K.
E tu onda mozes stelovati struju od minimalne(ceo napon shanta) ili maksimalnu (napon na pinu 3 je nula).
Ili ako bas neces da ides na minimalnu, onda stavis neki manji otpornik izmedju mase i jednog kraja potenciometra... Sve se to lako moze izracunati, pa to ostavljam tebi...
Otpornost pot treba da bude dosta manja od 2K, tako da ne utice puno na RC konstantu...
 
Odgovor na temu

gigabyte091
Nezaposlen
Zagreb

Član broj: 307424
Poruke: 466
*.zg3.cable.xnet.hr.



+21 Profil

icon Re: Izrada DC-DC Pretvarača30.11.2012. u 13:59 - pre 137 meseci
Napisao sam ti na PP, al bum i ovdje, mislio sam prvo sa djelilom napona izvest, ali mi je jednostavnije bilo promjeniti taj jedan otpornik, a pritom nisam ni razmišljao o kondenzatoru i R×C
 
Odgovor na temu

gigabyte091
Nezaposlen
Zagreb

Član broj: 307424
Poruke: 466
*.zg3.cable.xnet.hr.



+21 Profil

icon Re: Izrada DC-DC Pretvarača30.11.2012. u 16:10 - pre 137 meseci
Evo probao jesam, rezultati su slijedeći:

Struja(A)/Napon(V): 0/23.9; 0.37/23.9; 0.93/23.9; 1.37/23.9; 1.81/23.9; 2.09/21.7

Tereti su bili 5 otpornika 50R 25W, žičani. Pri 5 otpornika u paraleli, tj 2.09A struje nema zvukova iz napajanja, u svim ostalim mjerenjima se čulo zujanje i mjenjalo je intenzitet prilikom opterečenja.

Na 6 otpornika napajanje počinje cviliti, i kad ga maknem, s ostalih 5 cvili i struja padne na 1.4A dok se teret ne makne, onda prestaje i počinje sa 5 otpornika normalno radit.

2.1 A je maksimalna struja koju sam uspio postić i ne želi dati više od toga.

 
Odgovor na temu

Dragan100janovic
Koper, Slovenija

Član broj: 309172
Poruke: 5
188.230.251.*



+4 Profil

icon Re: Izrada DC-DC Pretvarača01.12.2012. u 17:01 - pre 137 meseci
Pozdrav svima iz Slovenije-Koper!

Zaciklao sam se tražeći ŠTOŠTA po netu, pa sam sudario s vama, pratim vas ponekoliko dana, i stvarno,
Bravo MacolaKG i Bravo Gigabyte091 (pišem velikim početnim slovom JER STE STVARNO VELIKI na način izražanja i podavanja informacija)
držite se tim redoslijedom protoka informacija!

Majstor učeniku DA za razmišljat, odgovor učenika MORA biti precizan (95-100 %), DALJE se inače od te točke ne ide!

AN vrlo su važni!!! ...ima tamo iako nisu napisane stvari 90 % informacija bitnih za daljnji rad, pa su možda naglašene ili "skrivene" u taj 1 posto ili dva!
...ili možda samo u grafima, nacrtano, u priloženoj shemi...
Treba to naći!

Prijevodi su težki, moje mišljenje je iako !neznačajno!, ja se držim engleskog, jer čak slovenski ne znam što pojedine stvari znače!

Bravo MacolaKG, iztisnuti (uzipati-se) još ono malo slobodnog vremena kojeg imamo, da podijelimo znanje komu zatreba!
Šta reći: BBB, BravoBravoBravo, (Može to samo dvaput, ili N-1 puta, da si svatko može sebi naći SVOJ broj)!

Podradite osnovne sklopove u nulu! To znači da za svaki sklop odradite one elemente koji su značajni, zašto su tamo, čemu služe, kako ih izračunamo,
...kasnije kako dobivane rezultate komentiramo, kako to korigiramo...i tako na kraju zašto smo dobili TAJ elemenat NA TOM mjestu TE vrijednosti,
I ŠTA JE NAJVAŽNIJE: kako i gdje ga na kraju zalemiti na pločici (Blizu ovoga i onoga i zašto, kojom minimalnom površinom bakra, što je dobro zalemiti još pored njega
....kako ga okrenuti, da ne pravi smetnje sljedećem sklopu...!!!SMETNJE IMAMO UVIJEK I SVUDA, treba elemente tako postavit u sklopu, da se smetnje samih elemenata međusobno što više poništavaju.

A TU DOLAZE MAJSTORI!... imaju golema iskustva, pa ako ZNAJU još to i napisati (MacolaKG !!! ...to svaka čast (N+1)*NnaN (%) zna...)
čitajte to, i više puta isto, da vam razmišljanje (i to ono PRAVO) uđe u krv
!
!!! i pazi sad: tražite mu slučajne ?greške?!,
ako ih uopće ima!...svi griješimo, i kad mislimo da smo naišli na "grešku" - postavimo pitanje:
"Zašto si, majstore, odabrao to i to, a zašto ne to i to na ovom mjestu?" (predložite mu svoj stav s izračunima, pa će vam bez ikakvih problema odgovoriti, jer sad FINO vidi da ga pratite i UČITE)

EEE... tada je prava interakcija između učenika (to smo svi) i majstora!

LAB PSM- ju odredite sve sklopove od ulaza pa sve do izlaznih klema (Od kučišta, što će bit na pojedinačnoj pločici, ulazni aktivni PFC, PSM, izlaz...mjerni instrumenti...)
to napravite tako da si svatko može odabrati sebi što mu treba u više varianti izrade (jedino če centralni PSM diktirati dalje...)

I znam da imate poteškoća uopće što u inozemstvu nabaviti, ako utvrdite da se to MORA u tom sklopu IMATI,
pokažite gdje i kako se to nabavlja! (ja inače najviše nabavljam na farnell.com, pa ako ima toga u EURO zajednici, dolazi brzo i za samo nekoliko € poštarine)

Evo javio sam se vam, pozdravljam vas sve puno, nadam da sam vam dao još dodatne energije da to završite, jer vas gleda međunarodno puno ljudi!

@MacolaKG: napiši tu knjigu : SMPS na laki način! !!!bit će ogromno interesenata!!!

P. S.: Evo nešto na kratko, neću nadalje više smetati protoku informacija (inače mogao bi se raspisati za knjigu i pol na temu)
DA!!!... IMA OKOLO DOSTA GENIJA po forumima, (nisam ja iz tih krugova!
i pravo kako kaže MacolaKG, ima dosta genija okolo koji prate forume, ali ne napišu ništa jer jim je to ili ispod "njihove razine razmišljanja" ili (sigurno) neznaju što uopće napisati i uobće KAKO i kojim redoslijedom!!!
Nijansi između NAS ima 16Mio +++

Kolege: Pratit ću vas još dalje i SVIMA sretno!


[Ovu poruku je menjao Dragan100janovic dana 01.12.2012. u 18:56 GMT+1]
LP Dragan100
 
Odgovor na temu

Darko_zed
Aleksinac

Član broj: 137277
Poruke: 2312
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.proelektro018.com


+98 Profil

icon Re: Izrada DC-DC Pretvarača01.12.2012. u 22:46 - pre 137 meseci
Dokle je stigao projekat za lab. SMPS ispravljac 1KW 60V ????
Nemojte da citiram sebe iz predhodih postova .
Veliki pozdrav

 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1095 Profil

icon Re: Izrada DC-DC Pretvarača02.12.2012. u 02:43 - pre 137 meseci
@gigabyte091
Evo neceg za vezbu, kao priprema za PSM ispravljac, posto trenutno radis sa UC3808:
http://www.ti.com/lit/an/slua323/slua323.pdf


----------------------------------------------------------------------------------------------------------

@Darko_zed

Polako izlazim iz strahovite guzve koju sam imao.(vidis po vremenu kada pisem postove)

U medjuvremenu sam stigao da skockam driverski deo i parce PSM kontrolera.
Jedva toliko.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------------------------------------------

2-3 veoma naporna meseca forsiranog terena uzelo je svoj danak.

Ne mogu brze, a nikom ovde nista ne dugujem, osim obecanja (gde nisam odredio rok zavrsetka projekta).

Ono sto sam obecao, ispunicu, samo mi treba vremena.

Sigurno necu zrtvovati sopstveni posao da bih ubrzao razvoj PSM.

Konacno, takvo LAB napajanje je i meni potrebno, jer imam neke razudjene i improvizovane varijante, pa cu ga sigurno uraditi.

Ako se bilo kome veoma zuri, usmerio sam na najefikasniju metodu, postavio literaturu, uradio proracun trafoa, objasnio principe rada i jos mnogo toga, pa izvolite praviti brze...

Evo dovoljno literature za one koji mnogo zure:

slua107
slua121
slua122
slua246
slua255
slua275
slua287
slua323
slua501
sluu109
slyt382
slup111

Sve su ovo app. notes, koje se mogu skinuti sa Texas Instruments sajta.
Tu ima sasvim dovoljno (znatno vise od dovoljno) podataka za takav projekat.
A evo i jos neke vazne literature vezane za temu:

http://itee.uq.edu.au/~aupec/aupec99/li299.pdf

http://www.google.rs/url?sa=t&...CNFjjuXPUwz5zor3EtzsgOoTUI1vlw

http://www.deltartp.com/dpel/dpeltechjournals/01224468.pdf

http://www.ann.ugal.ro/eeai/ar...Deepak_zvs%20dcdc%20pp5-12.pdf

http://thesis.library.caltech.edu/1158/1/Dauhajre_aa_1986.pdf



Pozdrav!



 
Odgovor na temu

gigabyte091
Nezaposlen
Zagreb

Član broj: 307424
Poruke: 466
*.zg3.cable.xnet.hr.



+21 Profil

icon Re: Izrada DC-DC Pretvarača02.12.2012. u 08:51 - pre 137 meseci
@macolakg

Nikud nam se ne žuri, sve će se napraviti :)

Imam taj app note, jedan od prvih koje sam skinuo u vezi sa sinkronim ispravljanjem, nabavio sam i MOSFET driver (nažalost ne ovaj koji je u app noteu, ali sličan) i sada gledam neki mali transformatorčić da premotam za tu svrhu.
 
Odgovor na temu

Dragan100janovic
Koper, Slovenija

Član broj: 309172
Poruke: 5
188.230.251.*



+4 Profil

icon Re: Izrada DC-DC Pretvarača02.12.2012. u 11:20 - pre 137 meseci
Citat:
gigabyte091:

2.1 A je maksimalna struja koju sam uspio postić i ne želi dati više od toga.




Pošto "experimentiraš", i to bez nekog osciloskopa:

Trafo si uredno složio, pa sada moraš probati tehnikom zavoj više i zavoj manje!

I sekundarni induktivitet izračunaj još jednom, podaj izračun i šta si izabrao i zašto, koju jezgru (PDF) pogotovo njegov Al (nH/N),
ako neznaš, kako ga možemo izmjeriti!
koju žicu (max struja),
izračun kalema za koju topologiju i komentiraj zašto baš tako
(to več znaš ali je to drugima isto dobro napisati).

Sad si negdje 80-90% več napravio oko tvojeg napajanja a sad dalje:

Probaj:
1. Zavoj manje, a na sekundaru probaj sa kalemom +/- 10-20 % izračunanoga, zapiši merenja! (znači 2, 3... kalema, pa u tabeli rezultate),
izračunaj još jednom na sekundaru kondenzatore izpred i poslije kalema! Pazi barem na njihov ESR!
2. Zavoj više (najverovatnije ti če več otič u nasičenje jezgra - ali za experimentiranje i učenje je to ODLIČNO) pa ponovi ostalo pod tačku jedan

Stavi što bliže uz primar veči kondenzator i pažljivo izaberi koji, ...i ne samu njegovu vrednost!

ONDA možeš se još "poigrati" dalje, da vidiš šta se dešava u sklopu primara (sekundar tako i tako ga "samo " prati...)

Probaj još koji zavoj manje/više
(znači dva manje nemoj (mislim da si odabrao primar= 4+4?!!) ,
negdje minimum ti je barem 2 na 12-14V (push-pull =2+2, to je cca max 5-6 V/zavoju N)!!!,
pa i dosta riskantno ti je to po (u ovom primeru) mosfetima (struja/t ... u zavisnosti od frek. oscilatora),

(!zavisi i o PowerMosfetu primara DALI MOŽE povuč veču struju, duty-cycle če se pomerati i podešavati kolko-tolko izlaz preko FB napona ... a i fino bi to bilo gledati na oscilo...)

...onda probaj i dva više zavoja od izračunanoga,
(mada je to PRAVA vrednost koju si izračunao - ako znaš tačno koji materijal i dimenzije jezgre))


Dobičeš na kraju iskustva experimentiranja, a isto značeš šta se u izabrani topologiji dešava!
Pa ako nisu skupi Mosfeti kojih imaš, ti jih slobodno maltretiraj, pa i ako mrknu!... na kraju značeš šta se dešave i nečes izjeb..i ONE skupe @ 300 i + EURA!



P:S: Sinhrono izpravljivanje svakako obradite, to je odlična stvar (samo vi pratite BALOH-a)

Pozdrav svima!

Nešto literature: http://ww1.microchip.com/downloads/en/AppNotes/01114A.pdf



[Ovu poruku je menjao Dragan100janovic dana 02.12.2012. u 15:15 GMT+1]
LP Dragan100
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Izrada DC-DC Pretvarača

Strane: << < .. 5 6 7 8 9 10 11 12 13

[ Pregleda: 72431 | Odgovora: 255 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.