Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Amoled Dimovanje

[es] :: Elektronika :: Amoled Dimovanje

[ Pregleda: 2097 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Amoled Dimovanje25.10.2020. u 19:04 - pre 42 meseci
Pozdrav svima.

Nazalost, doslo je vreme da otvorim opsirnu temu oko ovog problema, iako su sve do sada bile uglavnom "kako najbolje da izmerim", nabavka opreme i slicno. Razlog zasto je doslo do ovoga je jer sam za samo mesec i po dana koriscenja mobilnog telefona uspeo da dobijem ostecenja oba oka. Naime, na svakih 6 meseci radim detaljan oftamoloski pregled od sat vremena u specijalnoj ocnoj bolnici zbog toga sto za ekranima sedim 8-12h dnevno u proseku i sto su mi oci glavno oruzije u toj prici.

Prvo sam bio zestoki protivnik koriscenja PWMa za kontrolisanje pozadinskog osvetljenja na bilo kom elektronskom uredjaju, pogotovu na ekranima i glavnim izvorima svetlosti poput sijalica. Ono sto je imalo najzesci efekat su ekrani koji koriste niskofrekventno PWM dimovanje u celom rasponu osvetljenja gde se stvara NENORMALNO opterecenje na ocima jer se zenice skupljaju i sire mnogo puta u sekundi (ne, ljudsko oko se ne ponasa samo kada je nesto primetno nama samima vec i kad to ne vidimo). Od proslog pregleda do sadasnjeg je proslo 6 meseci. Pre dva meseca sam kupio mobilni telefon sa AMOLED osvetljenjem, i iako sam do sada od 2010. godine koristio samo AMOLED mobilne telefone, nikada nisam imao problem sa istima. Od ovog telefona, posle 2 dana koriscenja, pocela je da boli glava nenormalno, i ujutru kad se probudim trebalo mi je 10 minuta da "progledam". Mislio sam da je samo zar za novim telefonom, preterano cackanje i malo vise naprezanja ociju. Inace, telefon je cenovnog ranga 40-45k RSD.

Ono sto sam dobio posle 2 meseca koriscenja mobilnog telefona je bespovratna strafta u vidnom polju (ablacija retine/mreznjace), a na drugom oku je pocela degeneracija mreznjace. Nista od tih promena nisam imao na poslednjem niti prethodnim pregledima. Dva meseca koriscenja po par sati dnevno (bio je nov telefon, cackao sam ga). Desilo se posle pojave jake ocne migrene koja me je ostavila bez vida na 30 minuta.

Nisam znao da AMOLED koristi PWM za regulaciju svakog pojedinacnog piksela. Posto pozadinsko osvetljenje ne postoji, vec postoji samo jacina osvetljenja svakog pojedinacnog piksela, tesko je i primetiti treperenje ekrana pre nego glavobolju i bol u ocima. Sada kada znam, svestan sam gde lezi problem. Fotosenzibilan sam i da, smetaju mi jake promene u osvetljenju, verujem isto kao i svima. Da napomenem, imam 28 godina i nemam hronicne bolesti, zdrav sam i treniram.

Zasto ranije nije bilo problema sa AMOLEDom? Jer iako koriste PWM, brzina osvezavanja je takva da kada piksel krene da se gasi, na starijim ekranima je rise/fall dioda bio dosta veci, te u samom ciklusu PWMa nije bilo vremena da se on u potpunosti ugasi. To znaci da se osvetljenje piksela recimo smanji za 10% i onda pojaca za 10%, te deluje neprimetno. Nije kao sa impulsom da ima high i low, vec u zavisnosti od jacine osvetljenja, varira i promena u mCd ili luxima, cemu god da se meri. Konkretno za ovaj telefon koji koristim sam nasao merenja na jednom ruskom sajtu koja ne prikazuju samo duty cycle vec tacno promenu u osvetljenju i kolicini svetlosti koja se emituje. Prilazem merenja dole:











Prva merenja su 60Hz, i to je mnogo mnogo primetno, znaci te flukcuacije uopste nisu bezazlene. Poslednje merenje je na 10% osvetljenja i na vise frekvencija gde se vide nenormalne promene u pozadinskom osvetljenju od 3cd/m^2 do 50cd/m^2. Takvo treperenje moze ozbiljno da naskodi zdravlju kao i u mom slucaju.

E sad, kapiram da osciloskop nije najbolji nacin za merenje ovoga. Napisao bih program za Arduino jer mi deluje kao najlaksi nacin gde bih mogao preko fotodiode ili fotootpornika da merim osvetljenje i vrsim provere ovoga sto su rusi testirali na svim ostalim uredjajima. To je stvar broj 1, a stvar broj 2 je vase misljenje za ove grafike. Notebookcheck takodje radi merenja, ali samo frekvencije pozadinskog osvetljenja.

Sta raditi sa "modernim AMOLEDima"? Ovo mi ne deluje uopste bezazleno.
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

ZAS011
Uzgajivač šargarepe izakuće
Vanuatu

Član broj: 288510
Poruke: 4543

ICQ: 8713400
Sajt: www.justfuckinggoogleit.c..


+530 Profil

icon Re: Amoled Dimovanje25.10.2020. u 23:17 - pre 42 meseci
Kao prvo, manje bleji u mobilni telefon
Monitori su mnogo bezopasniji po oči od telefona.

Inače, degeneracija mrežnjače nema nikakve veze sa mobilnim, ima veze sa genetskim predispozicijama.

Ako hoćeš da se baviš merenjima, najbolje je da koristiš fotodiode, čini mi se da su fotootpornici za tako nešto suviše tromi.
--
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Amoled Dimovanje26.10.2020. u 00:43 - pre 42 meseci
Pa istina je da kada se kupi nov mobilni, svako ce da provodi vise vremena za njim jer ce da ga cacka, podesava, isprobava... isproba se i neka igrica... da kazemo 3h dnevno sigurno da sam koristio. Inace to se sve desilo u mesec dana, poslednjih 10-15 mi je telefon u dzepu i nisam gledao u njega, sinhronizovan je sa laptopom dok ne vidim sta ce da se sredi a sta ne.

Problem je sto genetski, bar da ja znam, niko nema te probleme, i kao sto rekoh, nemam hronicne bolesti, nazalost zbog rada za racunarom, sedenja/lezanja i ostalog radim preglede jednom godisnje da bih video da li se nesto desava, jer sam se jednom debelo opekao (ne za oci). Fora je sto je mreznjaca na oba oka bila u potpunosti netaknuta pre godinu dana, vid je i dalje 1,0 na oba oka bez korekcije, ali vidim poslednjih 20 dana munju na levo oko u levoj strani, koja se prikazala i na ultrazvuku oka. Nikome nije bilo jasno kako je moguce da se pojavi iz cista mira jer se takve stvari desavaju vrlo polako i u pocetku neprimetno, zato se na primer sire zenice i kad se nema pacijentu primetnih promena u vidokrugu. Da je jedno oko pa ajde, ali munja se pojavila 15ak dana posle uzimanja telefona, a bolovi u glavi dan-dva posle uzimanja telefona. Da napomenem, kada sam prvi dan koristio telefon, stiskao sam zube sto je devojka primetila, nesto me je "zivciralo". Posle toga ujutru bukvalno prvih 10 minuta nisam mogao nista lepo da vidim, znaci u skroz zamracenoj sobi mi je bilo bljestavo sve zivo. Poslednji put kad mi se tako nesto desilo je 2013. godine sa nekim Benq VA monitorom za koji se ispostavilo da je imao ultra-nisku frekvenciju dimovanja, a ja uredjaje drzim na sto nizem osvetljenju i pustam da ambijentalno svetlo (inkadescentne sijalice) budu glavni izvor svetlosti u prostoriji, a ne ekran.

U pravu si u potpunosti da mobilni telefon drasticno vise opterecuje oci, iako je pixel density mnogo, mnogo bolji, ipak gledamo u nesto sto je sitnije. Ali taj problem nisam imao ni sa G Flex 2 (P-OLED), ni sa A5 2017 (SAMOLED) ni sa A50 (SAMOLED). Znaci sati koriscenja i kad sam ih kupovao i posle toga redovno dnevno koriscenje od 1-3h u zavisnosti od dana bez problema. Znaci ubedjen sam da telefon ima neki problem sa dimovanjem. Ili su diode/pikseli drasticno brzi od starijih pa je paljenje i gasenje dosta brze, ili je nesto drugo u pitanju.

Ono na sta stvarno sumnjam, i ne moramo da povezemo sa ovim stanjem u kom sam ja zavrsio vec sa glavoboljom/bolom ociju i slicno je definitivno ovo menjanje osvetljenja na 60Hz. Koliko znam, OLED/AMOLED ima 4x osvezavanje piksela po osvezavanju sadrzaja, znaci ako je frekvencija "promene slike" (ne znam kako ovo da nazovem, FPS? ili jednostavno frekvencija osvezavanja slike?) 60Hz, osvetljenje bi trebalo da se menja 240 puta u sekundi. E sad, ako je pri merenju od 60Hz primetno da u jednom trenutku osvetljenje (uzecu grafik gore) 95 Cd/m^2 a par milisekundi posle 115Cd/m^2, to je skoro 20% razlike u osvetljenju. Uzimam merenje za 60Hz jer ovo sa vise frekvencija ne mogu da protumacim lepo. To je 60x u sekundi prilagodjavanja zenice trenutnom izvoru svetla (ukoliko je ono ono koje prevladava) sa 20% razlike na staticnoj slici.

Ovo sa 10% osvetljenja maltene govori da vrednosti skacu od 3Cd/m^2 do 50Cd^m^2. Verujem da ima suma u tom merenju, zato gledam gde je linija najdeblja jer je tu "najcesce" osvetljenje (gornji graf na slikama). Kako god da je posmatram i dalje vidim prvi frekvencijama 120Hz, 240Hz, 480Hz ogromne pikove koji sigurno nisu dobri.

Inace, show je u svetu oko PWM dimovanja AMOLEDa nastao tek kada je iPhone presao na AMOLEDe, ali navodno koriste DC od 50% pa navise, a ispod 50% PWM. Pa ono, kome smeta, nek' pojaca osvetljenje...

--- edit:

Sto se merenja tice, tipican osciloskopski pristup sa rise/fall detektovanjem mislim da mi ne bi dao dobre rezultate (iskreno i nemam preteranog iskustva sa osc, ne zamerite mi, jednostavno nije bilo potrebe u svemu sto sam radio), vec da bukvalno treba da rucno isprobavam razlicite frekvencije i vidim sta mi merenje fotodiode daje. Gledah kod nas sta ima, nadjoh samo u Kelcu da ima, mislim da je 10-30ns vreme merenja sto je i vise nego dovoljno. Ono sto me zanima je da li Atmega328 sa 16MHz moze da optimizuje merenje tako da imam dovoljan sempling? Jer ako uzmemo da je frekvencija osvezavanja tih 240Hz, ja bih efektivno morao da merim i signal svakog osvezenja jer ne znam sta zapravo mogu da dobijem na izlazu. U prevodu, u idealnom merenju bih sa signalom 50% PWMa imao 240x (0.5xHIGH + 0.5xLOW)? Efektivno bih morao da merim 24000Hz da bih dobio navodnu preciznost 1% PWM signala od 240Hz?

edit u 6 ujutru: radio sam neka testiranja, mislim da mi je 16MHz MCU slab za ovo. Nisam koristio fotodiodu jer moram danas da je nabavim, sve sto imam su par fotootpornika koji mislim da imaju 30ms vreme merenja, time ne mogu nista da uradim. Elem, prvo sam mislio da radim preko interapta, onda sam resio da eksperimentisem sa micros() funkcijom koja mi vraca broj mikrosekundi od pocetka pokretanja programa. Promenjiva je tipa long ako se ne varam, trebalo bi da imam nekih ~1h do restarta, to mi u ovom slucaju ne predstavlja problem. Ono sto je nemoguce je da sa 16MHz postignem vise od 10KHz polling rate sa serial outom, i verovatno bilo cime drugim :) Da ne duzim, ideja je da na svakih x mikrosekundi koje podesim kao interval vrsim merenje, potom se u petlji koja proverava da li su mikrosekunde od starta programa jednake sledecem periodu merenja jednake vrsi merenje i belezi ga, potom daje novi period za merenje na kraju kako bih izbegao gresku. Naravno, posto je 16MHz u pitanju, u idealnom slucaju imam 4uS po ticku, i naravno da ne mogu da koristim sve to. Zato delim mikrosekunde za sada sa 100 i dobijam 10KHz ucestalost merenja. Program u C++ je naravno prost za ovakav vid merenja, samo jos moram da nadjem najefikasniji nacin da cuvam podatke jer mi i to jede tickove. Neka ideja je ili da probam da nabudzim SPI fles ili neki veci EEPROM (ne verujem da ce mi biti dovoljan), ili da predjem na jaci MCU, imam neki ESP32 ovde, mislim da je dual-core i onda bih "tajmer" mogao maltene da prebacim na drugo jezgro, mozda cak i hvatanje trenutnog merenja, a na prvom jezgru upisivao merenje za kasnije citanje.

[Ovu poruku je menjao Zlatni_bg dana 26.10.2020. u 06:09 GMT+1]
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

emiSAr
penzioner
Sarajevo, BiH

Član broj: 286119
Poruke: 3679
188.127.107.*



+356 Profil

icon Re: Amoled Dimovanje26.10.2020. u 07:15 - pre 42 meseci
Pozdrav
Imas li mogucnost da telefon odneses u neki opticki laboratorij, da se izmjeri spektar zracenja-da slucajno ne postoji sta u UV spektru.
Simptomi koje si opisao, i ostecenja koja su dijagnosticirana vode ka UV zracenju-"varenju bez maske".
Moj drugar je 70-tih nastradao od zrakove lupe sa fluoroscentnom ring lampom. Simptomi koje opisujes su bili identicni-
fluo cijev je imala dooobro UV zracenje. Promjena ring cijevi koja je bila deklarisana kao DL (dnevna svjetlost) je smanjila smetnje u radu,
ali steta na ocima je vec bila ucinjena.
---------
Za neka mjerenja sam koristio foto tranzistore-imaju najbrzi odziv u odnosu na fotootpornik.-

pOz

Nebom stupa, nebom lupa moja generacija., jedan po jedan, srest ćemo se svi...

 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Amoled Dimovanje26.10.2020. u 16:32 - pre 42 meseci
Fotodioda ce ici sigurno, fotootpornik ne verujem da moze ni 30Hz da postigne. Mislim da mi OSRAM-ova SFH203P odgovara lepo.

Nego, sto se tice ovog ostalog... iskreno nisam ni znao da imamo takve nezavisne laboratorije. A iskreno, nije mi ni palo na pamet da je tako nesto slucaj, jer je ovo zadnji deo oka, a od varenja, koliko znam, trebalo bi da postoje ostecenja na prednjem delu oka (roznjaca, itd, erozija bi bila definitivno primetna). Mada sad kad si mi rekao, pitam se, koliko je moguce da telefon zaista emituje UVA/UVB ili cak UVC spektar boja? To mi bas deluje ekstremno.
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

emiSAr
penzioner
Sarajevo, BiH

Član broj: 286119
Poruke: 3679
188.127.107.*



+356 Profil

icon Re: Amoled Dimovanje26.10.2020. u 16:55 - pre 42 meseci
Dok su bili CRT monitori, osvjezavanje ispod 85 Hz nisam podnosio-stvaralo zamor i nervozu.
Na novijim OLED TV aparatima, u cilju dobijanja "prirodnih" boja miksaju dio UV-A. TV aparat je na bezbjednoj udaljenosti-kako svjetlost opada sa
kvadratom rastojanja, gledanje je bezbjedno. Za ekrane telefona-ne znam-ali ne lezi vraze, sta im sve nece na pamet pasti.-
Imas li nekog profesionalnog snimatelja-strucnjaka za svjetlo. Oni dolaze u dodir sa spravama koje mogu premjeriti spektar svjetlosti.-
pOz

Nebom stupa, nebom lupa moja generacija., jedan po jedan, srest ćemo se svi...

 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Amoled Dimovanje26.10.2020. u 17:31 - pre 42 meseci
Srecom ili nesrecom, kada su bili CRT ekrani, ja sam bio rodjen (92), a na kompjuteru sam ih koristio od negde 99-2000 do 2008. godine ako ne gresim. Tada sam presao na laptop, a kasnije na IPS LCD ekrane. Verujem da sam u tom periodu kada je kvalitet ekrana bio dosta nizi bio previse mlad da bih ista primetio.

Imam par ljudi koje poznajem da rade na radio televiziji Srbije, imam i nesto foto aparature kod kuce, ali nista tog ranga. Danas mislim da se vise ide u korist masnovne i sto jeftinije proizvodnje, gde se stedi i svaki dolar na proizvodu, pa sto ti kazes, svasta moze da im padne na pamet. Verujem da za ljubicastu boju postoju sansa da se ulazi u UV spektar boja, mislim da neka iole kvalitetna ljubicasta i ne moze da se dobije bez toga, mada blue-light filter softverski podesim na svakom uredjaju (monitoru, laptopu, telefonu) cim ga uzmem da bih bar 10% pozuteo boje. Na primer, na monitorima mi je podeseno 50% crvene, 48% zelene i 46% plave po intenzitetu dodatno na taj blue-light filter.

Postavicu malo glupo pitanje, ali cale radi sa prodajom 3M HTZ opreme, imam pristup svim najnovijim maskama za varenje, postoje automatske maske sa 0.1ms reagovanjem, ali nisam siguran po specifikaciji sta zapravo detektuje, da li bljesak ili UV spektar. Prvo sto mi pada na pamet je sutra da svratim na posao i da vidim da li ce telefon nabijen u senzor maske (3M 3100X) reagovati na to kao na pojavu bljeska slicnom varenju. Sto se ostalih stvari tice, da li spektrometar moze da da dovoljno rezultata? Verujem da bi dosta firmi koja ih prodaje izasla u susret da odradi jedno probno merenje.

Jeste da idemo u ekstreme ali je bas tesko zakljuciti sta je tacno dovelo mene do ovih problema. Zato mi cilj nije bio samo da otvaram teme gde bih merio eventualno PWM AM/OLED ekrana i postavljao pitanja o tome, vec bih zeleo da prosirim svest o problemu koji eventualno postoji danas. Razlog je sto na primer, Samsung, ima samo AMOLED ekrane u svojim uredjajima. Apple prelazi polako sa LCD na OLED. Danas gotovo da ne postoji telefon koji pripada srednjoj klasi a da moze da istraje 3 godine (koliko je vreme koje smatram da telefon treba da mi sluzi) a da nema AMOLED ekran. Huawei na primer koristi LCD i dalje na srednjoj klasi telefona, ali s obzirom da mi je dosta stvari vezano za Google nalog, a Huawei je pod americkim sankcijama, ne mogu da ih uzmem u obzir pri kupovini. Ne znam kakva je u BiH trenutno situacija, ali u SRB trenutno mozes da kupis Samsung, Xiaomi, Apple, Motorolu, Huawei i to je to od vecih proizvodjaca. Ostali su prilicno nestali sa trzista.

A ako AMOLED stvarno steti i ako se stedi na proizvodnji istih, na primer sto se bar hibridno ne koristi DC dimming sa PWM dimmingom u odredjenim uredjajima, mislim da niko sem nas koji to ili primetimo ili imamo bar malo iskustva sa elektronikom nece moci da prikaze kao problem a da nije objasnjeno kao glavobolja ili nesto drugo. A tada je vec kasno. Moj problem je nastao pa je nastao, istrpecu ga, ali je neophodno naci sta moze da se koristi bez (bar vecih) posledica a sta ne moze. Siguran sam da firme poput Xiaomija negde moraju da saseku troskove, i da 5G telefon koji ima 4 kamere i AMOLED ekran, 128GB memorije, 6GB RAMa tesko moze da kosta ovih 300EUR za koje se prodaje a da se negde nije stedelo. Nemam nista protiv toga da se ustedi, ali bar da znamo gde se zapravo ustedelo.

Neizmerno ti hvala na svom znanju koje si podelio sa mnom.
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

goran_68

Član broj: 89012
Poruke: 932
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+81 Profil

icon Re: Amoled Dimovanje26.10.2020. u 18:01 - pre 42 meseci
Ukoliko ne nađeš profesionalca sa opremom, za merenje dela UV spektra bi mogao da iskoristiš ovo:

https://www.digikey.com/en/pro...4IgTCBcDaIIIGUDsYBsBWAjCAugXyA

Išlo bi na arduino ili na bilo koji drugi mikrokontroler. Meri od 410nm do 910nm.

Ima još tih color senzora (čak i kao modula) pa ukoliko te interesuje taj pristup moglo bi da se iznađe i drugo rešenje.

Mislim da sa ovim merenjem, arduino + fotodioda, nećeš dobiti neki validan podatak. To merenje frekvencije i duty PWM signala sa fotodiode treba da obavi neki harvder u mikrokontroleru (to je bolji pristup) a ne softver.

I ja sam imam problem sa vidom i bržim zamaranjem odnedavno. Imaš više informacija o ovom problemu od mene pa napravi neki izbor šta i kako meriti. Ja ću da uradim hardver i program za mikrokontroler.

[Ovu poruku je menjao goran_68 dana 26.10.2020. u 19:11 GMT+1]
gorankg
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Amoled Dimovanje26.10.2020. u 18:42 - pre 42 meseci
Pazi, meni prvo nije bilo jasno kako mogu preko osciloskopa da dobijem neki valjan rezultat, koji bi mi zapravo ista prikazao. Jedino sto mogu da dobijem je amplituda i frekvencija menjanja necega, sad cega, nemam pojma ni ja na AMOLEDu jer su ekrani osvezenja 60Hz uglavnom, a pozadinsko osvetljenje ne postoji vec je vezano za same piksele/subpiksele. Naravno, fotosenzor (dioda ili stagod) moze da se zakaci i na osc i dobice se nesto, samo ce biti tesko to preneti u "ono sto primecujemo".

Ono sto sam shvatio je da ne treba da radim pravo PWM duty cycle i da se zakucam striktno za odredjenu frekvenciju. Znaci ne radi se o "strujnom signalu" vec ocigledno o necemu sto moje oci vide, a ja toga nisam svestan jer je dovoljno brzo da ne primetim, ali osetim posledice toga. Onda sam video nacin na koji ovi mere preko ovog Lumina.

Nije bitan duty cycle bukvalno, bitno je koliko se diode ugase i upale u odredjenom vremenu. Ako kazemo da se slika menja 60x u sekundi, to je 60Hz, radimo merenje na 60Hz i vidimo da li je "primetno" menjanje pozadinskog osvetljenja i u kojoj meri. Onda idemo dalje na 120Hz, 240Hz, 480Hz i nekim medjuvrednostima cisto da bi videli sta se desava sa samim paljenjem i gasenjem dioda.
Imaju i te diode na amoledu rise i fall performanse, koliko znam reda su par milisekundi. To znaci da, ako se slika menja 60x u sekundi ali se ipak radi refresh na 240Hz, kako svi kazu (mogu izvore kasnije da dodam), imas 4ms da se dioda upali i ugasi. Uglavnom, kod ovoga sto sam ja gledao, rise i fall dioda na ekranu je ukupno 10-20ms. Pri slabijem osvetljenju ekrana, dioda ce se sigurno ugasiti i upaliti, i zato je najizrazenije "treperenje" kada je osvetljenje najnize. Ako podignes osvetljenje ekrana na 100%, dioda nece stici da se ugasi, jer ce u toku gasenja stici impuls da se dioda ponovo pali, i onda ce ponovo stici impuls da se gasi.

Zato mislim da je bitnije ipak proveriti koliko se menja jacina tog osvetljenja, najbolje procentualno. Ironicno, sto brzi ekran, to veci problemi. Ako je osvetljenje 50%, i regulise se striktno preko PWMa, kada dobije signal da se pali, krenuce da se pali, u toku procesa ka maksimalnom osvetljenju, vec ce stici signal da se gasi. Ono sto je bitno je koliko je to primetno na nekim frekvencijama koje nas mozak moze da detektuje, to su po meni ove gore na vedene, 60, 120, 240, 480. Oko 1KHz mislim da ne mozemo da primetimo ni podsvesno. A ako se na 60Hz osvetljenje koje je podeseno konstantno na 50% menja za 20%, to znaci da ce se zenica toliko puta skupljati i siriti jer se menja jacina svetla koje ekran emituje. Iskreno mislim da 60Hz nije izrazeno jer bi zaista bilo primetno, ali ako tu ima drasticnih promena, vec vidim problem.

Softver moze da odradi posao ako je MCU dovoljno brz. Zato sam i testirao koliko merenja mogu da postignem u sekundi i iste zabelezim, preko 10KHz programski kod vec krece da gusi MCU i tajming je previse poremecen da krene da zaobilazi tajmer za petlju koji sam napravio. Ali za 10KHz stvarno dobijam dobre vrednosti, pogotovu ako fotodioda ima brzinu od 10-30uS ona ce biti najmanji problem. Ono sto bi trebalo ceprkati dodatno je tacna vrednost otpornika da bi se dobila sto linearnija vrednost. Ja sam uspeo da dobijem linearnost sa nekih 3% greske sa otpornikom od 50kOma.

Naravno, problem predstavlja i ADC u arduinu, imas rezoluciju 0-1023, kada bi se preslo na 12bit ADC dobilo bi se 0-4095, ali mislim da i 10bit ADC koliko toliko moze da radi posao jer je to 0.1% sa dobrom kalibracijom. Ima i eksternih i2c ADC-ova sa vecom rezolucijom. Pre bilo kakvog stvarnog merenja ekrana laptopova, telefona itd, moze da se isproba sklop na uredjajima kojima su zadate neke vrednosti i poznate su.

Ovaj Lupin uredjaj je stvarno dobro napravljen, ali osoba koja zivi u Rusiji je trenutno u SRB koja bi mogla da mi ga donese, a zbog ove situacije pitanje je kad ce tamo i kad ce uopste moci da se vrati iz Rusije ponovo.

---

Sto se tice tog merenja spektra koji si naveo, problem nisu vrednosti preko 400nm kako je emiSar napisao, problem su vrednosti ispod 400nm, to je UV. Verovatno jarka ljubicasta boja zalazi u deo oko 360-370nm, ali je pitanje da li jos nesto iskace od toga. Zato taj proizvod ne bi puno pomogao da detektujemo UV.

Bilo bi dobro napraviti nesto sto bi merilo sve ovo o cemu pricamo ovde a da je prenosno, bukvalno mi koji smo osetljivi na takve ekrane i izvore svetlosti (a verujte mi, ima mnogo ljudi koji su se samo navikli na taj bol i postala je svakodnevica, vise ih je nego nas kojima to na ovaj nacin smeta) mozemo da testiramo na licu mesta, izlozbenom modelu da li ekran spada u kategoriju tih uredjaja koji mogu da nam na bilo koji nacin naskode. Ne znam koliko UV smeta i koliko ga zaista ima da "pobegne", ali verujem da je vredno pomena jer tehnologija napreduje velikom brzinom i nije iskljuceno da se propusti prave, pa cak i namerno ostave zbog performansi. AMOLED je najzeznutiji jer kao sto sam rekao, sami pikseli svetle. Na ostalim ekranima je bukvalno bitna samo frekvencija osvezavanja pozadinskog osvetljenja.
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

goran_68

Član broj: 89012
Poruke: 932
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+81 Profil

icon Re: Amoled Dimovanje26.10.2020. u 18:51 - pre 42 meseci
Citat:
Zlatni_bg

Sto se tice tog merenja spektra koji si naveo, problem nisu vrednosti preko 400nm kako je emiSar napisao, problem su vrednosti ispod 400nm, to je UV. Verovatno jarka ljubicasta boja zalazi u deo oko 360-370nm, ali je pitanje da li jos nesto iskace od toga. Zato taj proizvod ne bi puno pomogao da detektujemo UV.


Taj sam prvi našao. Ima i drugih. Ovaj navodno ide od 200nm.

https://www.waveshare.com/uv-sensor.htm
Tražio sam gotove module da se ne zezaš oko pravljenja i lemljenja pločice.

gorankg
 
Odgovor na temu

vucko47
Užice

Član broj: 303041
Poruke: 1542



+174 Profil

icon Re: Amoled Dimovanje26.10.2020. u 19:54 - pre 42 meseci
U suštini treba se čuvati plave svetlosti koje danas imamo u izobilju. Bilo je dosta priče oko led rasvete i uticaja na čoveka. Danas nam telefoni uzimaju svo slobodno vreme i konstantno gledamo u ekran sa male udaljenosti što itekako može dovesti do zdravstvenih problema. Upravo ovi, amoled ekrani su emiteri te svetlosti. I sam sam imao dobrih zdravstvenih problema u skorije vreme i još se nisam sasvim ni oporavio. Prvi zdravstveni problem je bilo pojavljivanje fleke odnosno zamagljenja na levom oku pa onda i na desnom a sve to je izazvalo ogromnu nervozu što je povuklo još stvari sa sobom. Posle nekog vremena sam skontao da sam naglo povećao upotrebu telefona u večernjim satima i to mi je bio jedini izvor svetlosti. To je sve trajalo desetak dana i eto dobrih problema sa vidom. Preteranu nervozu i loš san sam doveo u red čupanjem sve led rasvete i stavljanjem običnih sijalica. I sada, dok čukam po telefonu mi se pojavljuje zamućenje na oku.
Uglavnom, Zlatni, budi siguran da ti je prvi krivac za problem sa vidom telefon. Pročešljaj malo o amoled ekranima po netu i sigurno ćeš naći zanimljivih stvari.
I da nije problem iznad tih 400nm
Sinan Hasan Jašar Šaban...
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Amoled Dimovanje26.10.2020. u 20:24 - pre 42 meseci
Vucko, zao mi je sto to cujem jer sam se bar nadao da sam jedan od retkih - naravno da sve to povlaci ogromne psiholoske probleme na sve te fizicke. Znam da malo pricamo o zdravstvenim problemima ovde, to uglavnom nije tema koja spada u elektroniku, ali pricali smo o opasnostima guranja ampermetra u uticnicu, po meni, ovo spada u rang nekih opasnosti koje su takodje vezane za elektroniku. Decenijama nam pricaju kako ekrani stete, zrace i sta sve ne, ali nikad nismo imali nista na papiru sto to potkrepljuje. Sada su ekrani drugaciji i neki drugi problemi nastaju, uglavnom vezani za pozadinsko osvetljenje. Najzalije mi je sto znam da nisam jedini sa ovim problemom, ali sa ostalim stvarima preko kojih moramo zdravstveno da predjemo, a svako od nas ima nesto sto ga je ostetilo koliko-toliko i s tim mora da zivi, oci su nesto sto koristimo dokle god smo budni i moramo da ih cuvamo koliko god mozemo. Zato sam pri ideji da malo dublje zadjemo u problem za pocetak mobilnih telefona, jer kao sto i ti kazes, svako slobodno vreme koje imamo se ne svodi na gledanje u plafon ili citanje knjige/casopisa vec buljenje u uglavnom mobilni telefon (najbrze dodjemo do onoga sto zelimo). Sad se proizvodjaci telefona najvise takmice oko toga ko ce da izbaci sto bolju kameru i sto kvalitetniji ekran, ostalo je sve kupljeno od ostalih (tipa procesor i ostalo od qualcomma ili koga god, cak i kamere kupljene od sonyja i slicno).

Citao sam poslednjih mesec i po mnogo, mnogo o AMOLEDu, da su tekstovi vise poceli da se ponavljaju, a LED osvetljenje u kuci imam samo u hodnicima, utice mi na spavanje ako mi je u spavacoj sobi ili radnom okruzenju. AMOLED definitivno ima najvise mana iako ga svrstavaju u najkvalitetniji tip panela, i jeste, definitivno izgleda najbolje, ali po koju cenu? Da za par godina gledanja u isti vise ne vidis na oci?

Kao sto rekoh, poslednjih 7-8 godina od prvog iskustva sa PWM dimmingom na TN ili VA panelu kupujem iskljucivo ono za sta sam siguran da ima DC dimovanje i nista drugo, a do pre neka 3 meseca nisam ni znao da AMOLED koristi PWM dimming i mnogo me je razocaralo to sto sam saznao. Imao sam G Flex 2 koji je bio prototipni telefon, jedini POLED na svetu koji je koristio samo DC dimming, nisam nikad imao problema s njim, ali je minimalno osvetljenje bas bilo jako, a maksimalno ne preterano jako, i ceo raspon osvetljenja je bio drasticno smanjen. Ta tehnologija ekrana definitivno ima svoje probleme, i iskreno, nisam siguran da je vreme da bude dostupno sirokim narodnim masama. Najvise se pokazao problem kada je iPhone sa OLEDom pusten u prodaju, ljudi su posle par dana koriscenja prijavljivali ogromne glavobolje, o tome takodje ima mnogo, mnogo tema na netu.
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
87.116.163.*



+1095 Profil

icon Re: Amoled Dimovanje27.10.2020. u 02:55 - pre 42 meseci
Zlatni i Vučko,

Razmislite o interferenciji LED rasvete (kod nas sa dve dominantne komponente flikera, 50 i 100Hz) i refrešu ekrana mobilnog na 60Hz, plus frekvencije dimovanja ekrana i harmonici svega toga.

Rezultati su gomila zbirova i razlika svih komponenti obe pojave i među njima se jako lako može poklopiti neka frekvencija koja jako šteti fotosenzitivnim osobama (a ne bi me čudilo i ostalim osobama, i takođe me ne bi čudilo da su proizvođači planski to napravili, pod bednim izgovorom o razlici mrežne frekvencije u raznim državama)...
Te frekvencije su poznate i dokazane, i zna ih svaki pristojan neurolog koji se bavi fotosenzitivnom epilepsijom, pa se kod njih može raspitati koje su.
Toliko o tehničkim detaljima.
----------------------------------

Znate onu "teoriju zavere" o čipovanju ljudi?
Mislim da je taj proces već glatko obavljen, i to sa našim dobrovoljnim pristankom, jer danas veoma mali broj ljudi (srećnika) nosi mobilni koji nije smartfon.

Dakle, pretežno nosimo smartfon, koristimo ga puno vremena u toku jednog dana, potpuno dobrovoljno, a on nas tako fino (siguran sam, i bez naše saglasnosti): locira, sluša, gleda, profiliše, formira skupove naših navika i potreba i već oblikuje reklamne priloge i sadržaj prema afinitetima pojedinca, a o pozadini skupljanja informacija tek nemamo pojma (i to za sad u mirnodobske svrhe :-).

Nikog ne možemo okriviti jer smo sami to hteli, što je i poenta, tj. dobrovoljni pristanak.

Kad borbeni dronovi još smanje gabarite i dostignu nisku cenu koja je dostupna bilo kojoj budali, pametni ljudi će pobacati svoje smartfone u prvu reku koja im je blizu, a ta vremena nisu daleko.

Na žalost, poprilična većina neće moći da se odrekne svoje samoljubljive slike u virtuelnom svetu, a koja se krije u toj kutijici, odnosno u "globalnom oblaku", pa kom opanci - Tom i Džeri :-)
Neće shvatiti da gubljenjem toga ne gube u stvari ništa.

Pod iluzijom da nam život, zahvaljujući tehničkim dostignućima, obitava na prostoru cele planete, dopuštamo da boravi u jednoj kutijici, što je više nego žalosno i liči na zbogom pameti.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Amoled Dimovanje27.10.2020. u 04:02 - pre 42 meseci
Macola, drago mi je da si se ukljucio kao jedan od najcenjenijih ljudi ovde, gotovo svi umovi foruma su tu :)

Istina je da je nasa volja da se u ovo upustimo, istina je da smo svojim novcem uzeli telefon ili drugu spravu, ali ono sto nije istina je da smo bili svesni da ce nam taj uredjaj naneti nepopravljivu stetu. Pricam to iz svog ugla da bih bio sto subjektivniji, jer mogu svoje iskustvo da opisem, bez ikakvog besa ili bilo cega prema bilo kome, jer sto kazes nas je izbor. Poucen time da AMOLED ekrane na mobilnim uredjajima koristim vec 5+ godina, i da od istih nisam imao zamora, smatrao sam iz licnog iskustva da je to tehnologija koja mi odgovara ocima i energetski je efikasna. Tek pre 3 meseca sam saznao da koristi PWM - tehnicki, verujem da ce razumeti svako od nas u ovom delu foruma zasto, ali ajde i to da spomenemo, svaki piksel se sastoji od 3 ili vise subpiksela (R+G+B) i svaki od njih se pali zasebno da bi se dobila adekvatna boja. Kako su razlicite karakteristike svake diode, boje bi bile dosta neprecizne pri DC dimmingu ili drugom tipu pustanja energije u njih. Zdrava logika me je ipak navodila na to da, kako su mnogi izvori na internetu, pa cak i sam Xiaomi u ovom slucaju napisali da se koristi frekvencija od 240Hz za PWM gotovo svih uredjaja koji rade sa 60Hz ekranima, ni ovaj put nece biti problema.

Problem je sada negde evidentan, svi mi smo i ranije imali mobilne telefone, laptopove, CRT-ove... i ne mogu za ostale da govorim, ali zamor ociju sam osetio samo sa tim Benq monitorom koji sam naveo da sam vratio jer je posle 15 minuta gledanja u tekst bio uzasan bol u celoj glavi. Osim toga, za svih ovih 15+ godina koliko sam sigurno 10h+ za racunarom bar 5 dana nedeljno da kazemo, sem preforsiranja ociju pa da je bilo potrebno odmoriti koji dan i gledati u daljinu, prirodnu svetlost itd, nisam imao. Bas iz tih razloga sam i radio preglede na svakih 6 meseci, jer su oci jedini deo tela koji ako krene da propadaju, uglavnom ce biti kasno, komplikovano, nemoguce ili skupo srediti problem, i upitno u kojoj meri. Da menjam na svakih 15-20 minuta poziciju sedenja mogu, da menjam mesto gde sedim ili lezim mogu, ali u ekran jednostavno moram da gledam. Ovo sto se meni desilo, desilo se najednom. Na svim pregledima do sada nisam imao nikakve probleme, svi testovi su bili super, i dalje mi je funkcija ostrine vida skroz ocuvana, ali kao i Vucku, pojavilo mi se nesto u vidnom polju sto ce nazalost, bar kod mene, ostati tu. To se nije pojavilo ni posle 3 meseca rada od 12-14h kada je projekat "na silu", vec posle mesec dana koriscenja telefona max 3h dnevno. Da napomenem, promene nisu u jednom oku iako ih samo u jednom primecujem vec u oba. To je razlog zasto zestoko sumnjam na povezanost OLEDa sa tim, jer je i lekar rekao da je nemoguce da najednom imam tolike promene.

Za migrenu znam kakva je procedura, meni draga osoba ima probleme sa istom, ja jednom u 2 godine imam epizode ocne migrene i to je to (oslepim na 30 minuta u potpunosti, lezim u mraku nekih sat vremena, vid se vrati bolji nego sto je i bio, i jaka glavobolja traje dan-dva ali je podnosljiva sa brufenom). Znam i koliko je komplikovano naci uzrok (nemoguce) ali eto, u ovom slucaju smo uspeli da izolujemo neke stvari koje su kod nas ili dovele do, ili stvorile ozbiljnije fizicke promene. Mislim da jednostavno da bi nam svima bilo bolje moramo da nadjemo uzroke problema. I to sto sam ja kupio i sto su ostali ljudi koji su se javili sa problemima se nalazi u slobodnoj prodaji, i stetno je po zdravlje, ocigledno varira od osobe do osobe u kojoj meri.

Shvati samo da ukoliko god neko od nas danas zeli da uzme mobilni telefon srednje ili vise srednje klase, ili bilo koji Samsung telefon nema izbor da uzme LCD umesto OLEDa. I vecina proizvodjaca prelazi na OLEDe zbog gabarita i energetske ekonomije gde god je moguce, iako su skuplji. Jedino Huawei izbegava iste sem u premium telefonima, ali zato ima stvarno, stvarno kvalitetne LCD-ove koji po preciznosti gaze skoro sve OLEDe. Problem je danas sto je Huawei pod sankcijama i ne mozemo da koristimo Google servise, koji su meni na primer jako bitni - sve slike, kontakti, istorija mi se nalazi na Google nalogu. Kako bilo, nadam se da nisam udavio ovom pricom, zeleo sam samo da kazem da niko od nas nije svesno sebe zeleo da dovede u opasnost i osteti vid, jer nam niko nije rekao za posledice, i opet, imamo iskustva sa svim tim uredjajima koje smo koristili bez problema.

Sto se tice teme, istina, na 50Hz svetli mnogo stosta inkadescentno i sto nema neki elko u sebi. Opet, pitanje toga sto svetli je koliko varira kolicina osvetljenja u tom jednom periodu? To je ono sto primetimo i sto nase oci vide. To je ono od cega ce zenice da se skupe. Nazalost problematika je takva da prednji deo oka uglavnom sluzi kao zastita, a zadnji deo oka koji je komplikovan sadrzi fotoreceptore (da ne ulazim u to previse) koji trpe nadrazaje i salju dalje signale mozgu. Ako odredjena tehnologija ima mana, a ima ih po svemu sudeci, ko ce skrenuti paznju na to? Danas se svi takmice ko ce napraviti bolje brojke na papiru, vise se ne mari o posledicama. Toliko brzo se smenjuju tehnologije da se nuspojave previdjaju, svesno ili nesvesno. Nije nekome bitno kako da ekran "ne treperi" kada svetli, bitnije mu je da postigne 144 slike u sekundi na istom umesto 60, i tako pokaze da je bolji. To je ono sto se broji. Ali krajnji korisnici ce saznati (ili nece) posledice toga tek kada problem nastane. Ako OLED na telefonima stvarno zalazi ispod 400nm, to je veliki problem, pogotovu u mraku. Ako se 60x u sekundi na statickoj slici zenica skuplja i siri za 20-30%, to je veliki problem. Dok se ona rasiri da upije to malo svetla koje ocekuje, ekran ce poslati visok PWM signal i bljesnuti korisnika u oci u periodu kada se diode pale.

Zbog svega toga, mislim da je problematika jacine osvetljenja (AM)OLEDa bas na mobilnim telefonima mnogo veca nego sto se predstavlja i da se bas uzima zdravo za gotovo. Logicno je da mi neko kaze sad "okej, opekao si se, baci taj telefon, kupi lepo LCD i batali pricu" ali neko drugi ce sutra doci u situaciju kao i ja, ni kriv ni duzan. Ne bih otvarao temu da kukam ovde i zao mi je sto sam oduzio post ovoliko, ali ne radi se samo o meni i mom iskustvu, bar ne zelim da se radi. Radi se o tome sta se servira prosecnom coveku kao uredjaj koji je postao neophodan u 21. veku. Da ne pricam o tome koliko deca danas provode vremena za telefonom, vecina njih nema ni kompjutere vec sve rade preko telefona.

Ja samo zelim da vidim o cemu se zapravo ovde zaista radi, sta je to sto moze da nanese toliku stetu i probleme u kratkom vremenskom periodu i zasto. Naravno, spomenuo si da smo okruzeni 50Hz i 100Hz "izvorima" na sve strane, ali pazi, nije problem ni njih uzeti u obzir :) Ako nam je prijatno sa trenutnim osvetljenjem u sobi, odradimo merenje istog, vidimo kakvo je. Ako nam neko drugo smeta, odradimo merenje i tu, vidimo razlike, uporedimo. Negde ce se stvoriti uzorak. Sad, da li je to UV kako je emiSar rekao ili je samo treperenje, iskreno ni sam ne znam. Poceo bih od onoga sto mi je prvo palo na pamet, ali sa mikrokontrolerom, sakom poluprovodnika i par senzora svasta moze da se izmeri. Nisu ovo neke visoke frekvencije ili nesto sto je tesko za merenje, samo treba od necega poceti, sto ima smisla u odnosu "covek" -> "tehnologija" :)

THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

branko tod

Član broj: 325192
Poruke: 3932



+9457 Profil

icon Re: Amoled Dimovanje27.10.2020. u 08:38 - pre 42 meseci
Zlatni, pročitaj ovo:

https://www.androidcentral.com...rs-work-and-should-you-buy-one
https://www.newport.com/n/optical-materials
https://www.google.com/search?...AhUVShoKHVMjCS8Q4lYoBXoECAEQHg


I ovaj pdf
Blago onome ko rano poludi, ceo zivot mu u veselju prodje

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
87.116.161.*



+1095 Profil

icon Re: Amoled Dimovanje27.10.2020. u 16:26 - pre 42 meseci
Zlatni,
Drugar, nikakvu lošu nameru nisam izneo u postu. Samo sam izveo stvarno stanje na čistac, čije smo svi žrtve, željeno ili neželjeno. To su činjenice.
Branko je postavio vrlo zanimljive smernice kojima bi trebalo da se pozabavimo.

Iz mog ugla, trebalo bi merenjem obuhvatiti i varijacije intenziteta i spektar emisije.
Moguće je da možda oba posla odradi senzor poput ovog:
https://www.spectrecology.com/pixelsensor-multi-spectral-sensor/
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Amoled Dimovanje30.10.2020. u 16:18 - pre 42 meseci
Taman posla, nisam ni mislio drugacije :) I u pravu si za sve te stvari. Iako deluje idilicno poslednjih par dana, aktiviran sam oko ovog problema, do sledece nedelje bi trebalo da mogu da merim spektar boja (cekam kuciste) a uzeh i fotodiodu. Uspevam da dobijem dobre rezultate sa 10KHz pollingom kada ih normalizujem, ali mislim da mi treba malo veca frekvencija merenja. Ne znam gde mi je FTDI, ne mogu da isprogramiram ovaj drugi MCU, a emuliranje seriala preko Arduina Uno za programiranje me nesto zeza. Sa 16MHz ne mogu da postignem vise od 10KHz, sa 240MHz cu moci. Fotodioda reaguje na 10ns, a grafik koji dobijem je dobar, samo da bih dobio malo "bolju" liniju, treba mi vise merenja od 10 za 1ms. Drugi problem sa Atmega328 koji imam je cuvanje svih ovih podataka, bas malo uspevam da ih zadrzim za kasniji prikaz, iako mi je generalno bitno sta se desava u max 1sec valjalo bi da mogu da reprodukujem duzi signal. 10bit ADC takodje daje okej rezultate, ali zbog razlike u osvetljenju, ako testiram recimo 100% i 10%, valja zameniti otpornik. Najverovatnije cu preci na 12bit radi preciznosti. Za sada bar znam da radi merenje :) Znaci kada postignem nekih 50-100KHz pollinga i uspem da sacuvam to za dalju reprodukciju, verujem da cu dobiti bas bas kvalitetne rezultate. Pokusacu da zbudzim i neki ekrancic za brza merenja da prikaze bar osnovne rezultate, da ne moram da plotujem na PC-ju.

E sad, sto se tice dalje diskusije, nisam jedini koji se zamarao time, i energy star je, i ima dosta naucnih radova pisanih na temu "flickera". S tim sto sam se ja uhvatio samo za taj "flicker percent" kako ga strucno zovu, iliti (max-min)/(max+min). Ovde ima malo vise:

https://www.energystar.gov/sit...PAFlickerWebinar-25Feb2016.pdf

Znaci bitne vrednosti su i flicker index, modulation depth i naravno frekvencija koju mislim da je ultra-tesko odrediti ako je nepoznata (ono na 60Hz ce se videti i na 120Hz itd, ne znam dok ne napravim precizniji uredjaj).

Po njihovom istrazivanju, ili kako god ovo nazvali, da bi ista ispod 2KHz bilo prihvatljivo, mora da ima 0.3 flicker index i max 5% flickera :) Sve iznad 12-15% pri tim frekvencijama zalazi u narandzastu zonu, a onaj AMOLED na mom telefonu koji i dalje ne mogu max precizno da izmerim, po rusima, zalazi debelo u taj reon. Ima jos mnogo stvari tu koje valja procitati za dalja istrazivanja, ali cak iako izuzmemo UV trenutno (gde koliko sam trenutno video moze da prodje samo UV-A koji nije *toliko* strasan, ako i prolazi), ovo samo moze da da dovoljno efekta na zdravlje.

Takodje, jos jedan dokument vredan citanja: https://www.lrc.rpi.edu/progra.../assist/pdf/AR-FlickerApps.pdf

Ako uzimamo OLED ekrane kao samostalne izvore svetlosti, mozemo smatrati da su "sijalice", pa i ovi radovi mogu da se uzmu kao referentni. Sve u svemu, nailazim na neke kontradiktorne informacije u njima i bukvalno ispada da pri nekim frekvencijama neke kolicine treperenja mogu da prodju nezapazeno, pa paralelno dok sad za vikend ne vidim gde mi je FTDI mogu da se informisem malo vise o ovome. Da bih detaljnije video koja je prava kolicina flickera i ostale parametre bas ce biti neophodno meriti vise od 10KHz.
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Amoled Dimovanje

[ Pregleda: 2097 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.