Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

[Platonizam, Filozofija Matematike] - Ne vidim kako je matematički platonizam uopšte održivo...

[es] :: Matematika :: [Platonizam, Filozofija Matematike] - Ne vidim kako je matematički platonizam uopšte održivo...

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 4085 | Odgovora: 40 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: [Platonizam, Filozofija Matematike] - Ne vidim kako je matematički platonizam uopšte održivo...14.09.2021. u 00:36 - pre 31 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
...


Pitanje da li je odnos obima i prečnika kruga isti na Mesecu, Marsu ili Zemlji je besmisleno. Krug postoji samo u našim glavama i nigde više. Matematički pojmovi kao tačka, prava, ravan ili broj su samo apstrakcije našeg uma koje usvajamo u detinjstvu, pa nam kasnije postaju sasvim prirodne. Formalni odnosi između tih apstraktnih objekata su već predmet proučavanja matematike. Hm da, to što se svet koji vidimo svojim očima može prilično dobro opisati jezikom matematike je nešto sasvim petnaesto.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
..1e1:dd00:9daa:4b46:8a97:fcd7



+7173 Profil

icon Re: [Platonizam, Filozofija Matematike] - Ne vidim kako je matematički platonizam uopšte održivo...14.09.2021. u 08:35 - pre 31 meseci
Da, sasvim je petnaesto da matematika izuzetno dobro opisuje prirodu te da, kako stvari stoje, priroda jos nije uhvacena da se ponasa na nacin koji nije matematicki ispravan.

To su samo tehnikalije.

Ili nalazenje koncepata koji su smatrani za cisto teorijsko-matematicke u prirodi, recimo prostih brojeva.

Sve to govori u prilog tvrdnje da matematika nije nesto sto smo mi izmislili vec samo imamo privilegiju da uocimo. Obrunto je moguce, ali nisam primetio neke ubedljive argumente do sad.

Naravno sve ovo vazi uz dzentlmenski dogovor da fizicka realnost postoji u nekoj formi i da smo mi deo iste, a ne obrnuto. Ako se odustane od tog dogovora postaje jako tesko tvrditi bilo sta sto je dokazivo i razlog zasto dogovor drzi do dana danasnjeg.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: [Platonizam, Filozofija Matematike] - Ne vidim kako je matematički platonizam uopšte održivo...23.09.2021. u 21:30 - pre 31 meseci
Možemo razlikovati tri vrste matematičkih objekata

1. Oni koji imaju tačnu predstavu u materijalnom svetu, kao što je broj 5.

2. Oni koji imaju samo približnu predstavu u materijalnom svetu, kao što je krug.

3. Oni koji nemaju ni približnu predstavu u materijalnom svetu, kao što su neglavni ultrafilter Bulove algebre svih podskupova prirodnih brojeva, Banah-Tarski dekompozicije i mnogi drugi.

Matematika ne pravi razliku između njih. Sa svima njima se operiše na isti način po istim pravilima.

Matematički platonizam je pretpostavka da se matematički zakoni odnose na nekakvu objektivnu stvarnost, odnosno da postoji stvarni svet skupova, pri čemu ima svojstva izražena aksiomama teorije skupova i da samim tim teoreme teorije skupova predstavljaju neke od istina o njemu, mada ne sve istine zbog nepotpunosti teorije skupova.

Objektivna stvarnost se definiše kao nešto što postoji nezavisno od posmatrača (odnosno, postoji i bez potrebe za posmatračem toga) i što je zajedničko za sve posmatrače ukoliko ih ima više (svi opahažaju isto).

Ali, šta je to materijalni svet? Hmm...

U XIX veku se smatralo da je jasno šta je materija. Pojam materije je vezivan za pojam mase, odnosno za inercijalna i gravitaciona svojstva. Ta definicija je u XX veku opovrgnuta otkrićem bezmasenih čestica. Zatim se pojam materije vezivao za veličinu, odnosno zauzimanje dela prostora u smislu da ne mogu dve čestice zauzimati isti deo prostora, ali je i sa tom definicijom ispao problem sa otkrićem kvarkova, koji se svode na tačku. Nisam siguran da bi današnji top fizičari odgovorno tvrdili da mogu da definišu pojam materije.

Mogli bismo da definišemo materijalni svet preko nekakve dostižnosti. Ne možemo sesti u kosmički brod i putovati, bez obzira koliko dugo i kolikom brzinom i izaći iz materijalnog sveta. Isto tako, kakav god materijal da izmemo (brašno, jaja, šećer...), koji se od materijalnog sveta i kakve god da alate uzmemo iz materijalnog sveta (miker, oklagiju, rernu...), rezultat transformacija (torta nastala mešenjem, pečenjem...) će pripadati materijalnom svetu.

Ako se napravimo ludi nam je "jasno šta je to maetrijalni svet", onda neki od objekata čije postojanje matematika predviđa, svakako tu ne pripadaju, pa ako pretpostavimo matematički platonizam, onda od materijalizma nema ništa. To dvoje se uzajamno isključuje.

Takođe je pogrešno iz negacije materijalizma (šta god značila ta reč) izvlačiti zaključak o postojanju boga.

Navedimo neke činjenice, koje idu u prilog matematičkom platonizmu.

1. Aksiome koje zasnovaju matematiku su jednostavne i intuitivne i nema ih mnogo, ali su najverovatnije neprotivrečne i govore jako puno. Kada god je matematika proveravana u materijalnom svetu, uvek je bila u pravu.

2. Matematičari se slažu oko tih aksioma i teorema (uz retke izuzetke).

3. Matematika na ravnopravan i intuitivan način tretira sve svoje objekte, bez obzira na to da li se mogu interpretirati u materijalnom svetu tačno ili samo približno ili ne mogu nikako (postoje primeri za sve tri vrste objekata).

4. Matematički objekti međusobno interaguju - pomoću teorije o objektima jedne vrste se izvode teoreme o objetima druge vrste. Recimo, osobine objekata koji se ne mogu ni približno predstaviti u materijalnom svetu su primenljive na izvlačenje zaključaka o objektima koji se mogu barem približno predstaviti u materijalnom svetu.

Ovo je u najkraćim crtama.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.telemaxx.net.



+7173 Profil

icon Re: [Platonizam, Filozofija Matematike] - Ne vidim kako je matematički platonizam uopšte održivo...23.09.2021. u 21:52 - pre 31 meseci
Ima jos jedna stvar, posto sam laik verovatno ce biti neprecizno i nesrecno formulisana.

Ukratko: matematika iznenadjujuce dobro "radi" - da elaboriram, otkriveni zakoni prirode su matematicki konzistentni. Neko ce reci, OK to je zato sto >mi< razmisljamo na specifican nacin, moguce je da ne vidimo one zakone za koji nemamo aparat u mozgu da ga razume (ne-matematicki).

To je sasvim razumna primedba, ali postoji vec dosta primera gde stvari izgledaju jos bolje po matematiku od pukog "odlicno radi".

Pominjao sam vec, u vezi sa kvantnom mehanikom i kompleksnim brojevima - kako stvari stoje, ako bilo sta promenimo tu, dobijamo neupotrebljiv univerzum. Ako je to stvarno tacno, vodi do zakljucka da priroda nije imala izbora nego da univerzum trci na matematicki ispravan i matematicki specifican nacin.

Matematicki specifican: amplitude verovatnoca su kompleksni brojevi, zato sto su kompleksni brojevi algebarski zatvoreno polje i sa njima dobijas matricu gustine koja opisuje stanje objekta/cestice koja je izbalansirana. Sa nekim drugim poljem (recimo norm-4) matrica gustine ti nece biti adekvatna. Sudeci po ovome izgleda kao da priroda nije ni mogla da bira - i da je pesma po kojoj mora da svira prilicno... matematicka.

Opet, ovo je samo luda pretpostavka - ali ako je tacna (nema nikakvih prepreka tome) to matematicku cini fundementalnijom od svega ostalog u ovom delu Hajzenbergovog reza.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: [Platonizam, Filozofija Matematike] - Ne vidim kako je matematički platonizam uopšte održivo...23.09.2021. u 23:17 - pre 31 meseci
Matematika govori kako o objektima koji imaju tačnu predstavu u prirodi, tako i o objektima koji imaju samo približnu predstavu u prirodi, tako i o onim koji nemaju ni približnu oredstavu u prirodi i tretira ih na ravnopravan način. Prema tome, na analogan način možemo klasifikovati i matematičke teoreme.

Naravno, govorimo samo o matematičkim objektima.

Pritom, one teoreme koje imaju tačnu interpretaciju u prirodi, važe tačno, a one koje imaju približnu predstavu u prirodi važe približno, pri čemu one koje nemaju nikakvu materijalizaciju imaju posledice koje imaju materijalizaciju i sve to normalno logički interaguje.

Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+836 Profil

icon Re: [Platonizam, Filozofija Matematike] - Ne vidim kako je matematički platonizam uopšte održivo...24.09.2021. u 08:03 - pre 31 meseci
Citat:
Nedeljko: "2. Oni koji imaju samo približnu predstavu u materijalnom svetu, kao što je krug."


Krug/Elipsa moze biti projekcija lopte na 2D prostor, pa je u tom slucaju to delimicna ili priblizna predstava o lopti iz materijalnog sveta(kako razumem)

Medjutim kod kruznog kretanja, koje je definisano delovanjem centrifugalne i centripetalne sile(npr. gravitacija), koje imaju isti intezitet a razlicit smer, krug predstavlja tacnu predstavu trajetorije kretanja iz materijalnog sveta.
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1332
87.116.165.*



+559 Profil

icon Re: [Platonizam, Filozofija Matematike] - Ne vidim kako je matematički platonizam uopšte održivo...24.09.2021. u 15:42 - pre 31 meseci
Citat:
Nedeljko:
1. Oni koji imaju tačnu predstavu u materijalnom svetu, kao što je broj 5.


Ni broj 5 nema neku naročitu predstavu u materijalnom svetu, osim ako mu pridružim 5 palidrvaca, 5 dužina, 5 jabuka .. nisam često sretao broj 5 u svakodnevnom životu na ulici, i u materijalnom svetu ne postoji, osim kao zapis na papiru najčešće.

Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: [Platonizam, Filozofija Matematike] - Ne vidim kako je matematički platonizam uopšte održivo...24.09.2021. u 20:16 - pre 31 meseci
@dejanet

Na nebeska tela utiče gravitacija svih ostalih nebeskih tela, a ne samo jednog, tako da nećeš naći idealan krug.


@MajorFatal

Pa, upravo je to interpretacija - pet drvaca ili pet dinara, koji mogu biti u vidu jedne kovanice od pet dinara ili dve kovanice od po dva dinara i jedne kovanice od dinar ili u vidu pet kovanica od po dinar. Sve to se prihvata kao pet dinara.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+836 Profil

icon Re: [Platonizam, Filozofija Matematike] - Ne vidim kako je matematički platonizam uopšte održivo...24.09.2021. u 20:36 - pre 31 meseci
@Nedeljko

Da, utice gravitacija drugih tela, nejednaka raspodela gustine tela itd..., ali to ne iskljcujuje mogucnost da negde u svemiru postoji takva rezultanta sila koja daje trajektoriju koja je idealna kruznica. Zakoni fizike u nasem svemiru takvu mogucnost ne iskljucuju, zar ne...
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: [Platonizam, Filozofija Matematike] - Ne vidim kako je matematički platonizam uopšte održivo...24.09.2021. u 21:04 - pre 31 meseci
Pa, šta znam, da se rezultanta poklopi sa idealnim krugom, verovatnoća je 0, ako je to prihvatljiv argument da toga nema.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1332
*.dynamic.a1.rs.



+559 Profil

icon Re: [Platonizam, Filozofija Matematike] - Ne vidim kako je matematički platonizam uopšte održivo...24.09.2021. u 22:22 - pre 31 meseci
Citat:
Nedeljko:
Pa, upravo je to interpretacija - pet drvaca ili pet dinara, koji mogu biti u vidu jedne kovanice od pet dinara ili dve kovanice od po dva dinara i jedne kovanice od dinar ili u vidu pet kovanica od po dinar. Sve to se prihvata kao pet dinara.


Pet krugova koji imaju samo približnu reprezentaciju u materijalnom svetu, i jedan koji ima tačno poluprečnik pet približnih tačnih reprezentacija kruga sa tačno približno prečnikom jedan, tj 1/5 ako onaj (relativno) veći proglasiš za 1? :)

Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+836 Profil

icon Re: [Platonizam, Filozofija Matematike] - Ne vidim kako je matematički platonizam uopšte održivo...24.09.2021. u 23:02 - pre 31 meseci
Citat:
Nedeljko:Pa, šta znam, da se rezultanta poklopi sa idealnim krugom, verovatnoća je 0, ako je to prihvatljiv argument da toga nema.

Mislim da ne mozes da tvrdis da ne postoji, jer je takva mogucnost dozvoljena fizickim zakonima.

Verovatnoca da postoji/postojala/postojace bar jedna takva trajektorija je veca ili jednaka nuli, nije 0.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: [Platonizam, Filozofija Matematike] - Ne vidim kako je matematički platonizam uopšte održivo...25.09.2021. u 00:54 - pre 31 meseci
Verovatnoća je baš 0. Radi se o skoro nemogućem događaju, odnosno događaju verovatnoće 0.

Izaberi nasumično položaje i mase nebeskih tela (konačno mnog njih, jer svemir je konačan, ali da ih bude više od 2) i njihove vektore brzina i sa verovatnoćom 1 se njedno od njih neće kretati po kružnom luku.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.20-2.cable.virginm.net.



+7173 Profil

icon Re: [Platonizam, Filozofija Matematike] - Ne vidim kako je matematički platonizam uopšte održivo...25.09.2021. u 11:09 - pre 31 meseci
Citat:
dejanet:
Citat:
Nedeljko:Pa, šta znam, da se rezultanta poklopi sa idealnim krugom, verovatnoća je 0, ako je to prihvatljiv argument da toga nema.

Mislim da ne mozes da tvrdis da ne postoji, jer je takva mogucnost dozvoljena fizickim zakonima.

Verovatnoca da postoji/postojala/postojace bar jedna takva trajektorija je veca ili jednaka nuli, nije 0.


Mislim da takvu mogucnost mozes da eliminises iz, pa mozda svih, scenarija koji ti mogu pasti na pamet u ovom momentu. Ne moras uopste ni da ides daleko od samih polaznih aksioma (fizickih).

Razlog je jednostavan: kada bi neka fizicka velicina bila kompletno opisana formulama kruga (ili bilo kojim drugim deterministickim), time bi narusio princip neodredjenosti i srusio fiziku.

Ocigledno to nije ono sto se desava, rezultati eksperimenata imaju minimalnu neodredjenost i to je fundamenalna osobina koja proizilazi iz aksioma koje su neophodne za formulaciju modela sveta koji zadovoljavajuce opisuje rezulltate merenja i daje smislena predvidjanja.

To ne znaci da "to stvarno nije tako" ali za takvu tvrdnju do sada nije nadjen ni jedan zadovoljavajuci dokaz (stavise, upitno je da li je uopste moguce ispitivati takva pitanja).
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: [Platonizam, Filozofija Matematike] - Ne vidim kako je matematički platonizam uopšte održivo...25.09.2021. u 12:56 - pre 31 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Da, sasvim je petnaesto da matematika izuzetno dobro opisuje prirodu te da, kako stvari stoje, priroda jos nije uhvacena da se ponasa na nacin koji nije matematicki ispravan.


Hm, ajd još malo da se gađamo tramvajima. Ne, uopšte nije slučajno, jer tu ima malih problema. Mi matematiku gradimo na "čvrstim" temeljima apstrakcije. Šta je broj i čemu to služi? Ok, mi brojem merimo nešto, neku količinu, nešto. Na prilično klizavom terenu smo, pa zato nije ni čudno kad od nečega jednostavnog i tako "očiglednog" dođemo do komplikovane teorije koja "dobro" opisuje svet i prirodu. Pa ne, biće da je nešto drugo po sredi, obratno. Mi smo svet prilagodili sopstvenoj percepciji u osnovama, a posle se čudimo kako je sve divno kada dobijemo komplikovane teorije koje rade. Neka plemena u Amazonu ili Africi, ne sećam se, nemaju brojeve veće od četiri ili pet. Sve preko pet je "mnogo".

Postoji nešto što se zove skup, a postoji i prazan skup. Sada dolazimo do pojma broja. Skup žirafa u mojoj sobi, to je prazan skup. Broj elemenata praznog skupa je nula. Šta je jedan?

Citat:
Nedeljko:
Matematički platonizam je pretpostavka da se matematički zakoni odnose na nekakvu objektivnu stvarnost, odnosno da postoji stvarni svet skupova, pri čemu ima svojstva izražena aksiomama teorije skupova i da samim tim teoreme teorije skupova predstavljaju neke od istina o njemu, mada ne sve istine zbog nepotpunosti teorije skupova.


Čekaj malo Nedeljko. Koliko se razumem u sir i vojnu muziku, platonizam počiva upravo na suprotnoj zamisli. Postoji idealni, svet ideja naspram kog je ovaj naš samo bleda senka, privid. Zašto bi platonizam u matematici odstupao od te ideje? Oto Vajninger se u svom čuvenom delu pita da li ja A isto što i ne A? Kako onda uopšte možemo da brojimo?

Da, sada mi pada na pamet. Šta je prava? Da li se mi rađamo sa tom idejom ili je odrastanjem u svom umu stvaramo, šta god to značilo? Evo, na zidu mi je Sveti Georgije što ubiva aždahu. Koplje kojim je probada je pravo, jeste da se ne prostire u beskonačnost, kao i da ima "debljinu". Međutim, teško da freskopisac ili ikonopisac nisu imali ideju prave u svojoj glavi. Zaista, ne moraš imati ni dana škole, a imati tu ideju u svojoj glavi, jer je ima svaki čovek.
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+836 Profil

icon Re: [Platonizam, Filozofija Matematike] - Ne vidim kako je matematički platonizam uopšte održivo...25.09.2021. u 14:21 - pre 31 meseci
@Nedeljko

Delimicno se slazem sa tim sto si izneo. Kao sto si napisao:

Svemir je ogranicen prostorno i (dodajem) vremenski(od nastanka do svog kolapsa-kraja).
Intuitivno, ako je broj svim mogucih trajektorija od nastnaka do kraja svemira konacan, onda mi se cini da je nemoguce dokazati da li postoji ili je postojala ili ce postojati trajektorije cestice, tela, tacke po kruznici.
Takodje je nemoguce dokazati da je takva trajektorija nemoguca, tj. da nikada nije postojala ili nece postojati.


Medjutim, mozda postoji mnogo bolji razlog zasto je tvrdnja:
"2. Oni koji imaju samo približnu predstavu u materijalnom svetu, kao što je krug."

tacna(a koju sam probao da osporim)

Mozda odgovor lezi u Euklidskoj geometriji, gde je nemoguce konstruisati broj pi. Imamo cuveni problem kvadrature kruga po tom pitanju.

U slucaju kretanja tela u Euklidskom prostoru, na koju deluju sile razlicitih vektora i inteziteta, a za specijalan slucaj koji daje funkciju po vremenu kruznicu kao trajektoriju. Ako je kruzno kretanje u pitanju trebalo bi da ima trnscedetni broj pi=3.14... u rezultujucoj funkciji kretanja, koji sam po sebi ne moze geometrijski konstruisati, niti se njegova vrednost moze predstaviti kao apsolutno tacna, sto dalje implicira:

da krug daje pribliznu predstavu o materijalnom svetu.

@Dimkovic
Da ovo je determinizam.

 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: [Platonizam, Filozofija Matematike] - Ne vidim kako je matematički platonizam uopšte održivo...26.09.2021. u 14:27 - pre 31 meseci
Matematički platonizam ne treba previše povezivati sa Platonom, nego se udubiti u to šta on zapravo znači.

Pretpostavlja se da postoji stvarni svet matematičkih objekata i da se matematika odnosi na njihove uzajamne odnose. Pošto matematika predviđa objekte koji nemaju ni približnu realizaciju, taj svet ne može biti materijalni svet, nego nešto drugo. Dakle, matematički platonizam se isključuje sa filozofskim materijalizmom.

Međutim, bez ikakvih pretenzija da se jedan od ta dva sveta tretira kao "podređen" drugom (kao neka senka ili nešto slično), opaža da je matematika izuzetno primenljiva u materijalnom svetu.

Da li materijalni svet podleže matematičkim zakonima?

Oba sveta podležu logičkim zakonima. Matematički zakoni se do na logiku odnose na nekakve definicije. Primenljivost matematike u materijalnom svetu po tome potiče otuda što prilikom primene, od svih matematičkih pojmova određenih definicijama biramo one koji su za tu primenu podesni.

Ipak, postoje i objekti koji nisu definabilni, a matematički zakoni se zapravo odnose na ukupnost svega toga, dok mi u primeni operišemo sa objektima i pojmovima koje možemo definisati.

Primera radi, skupove iz Banah-Tarski dekompozicije ne možemo definisati, ali možemo definisati pojam paradoksalne definicije i dokazati da je klasa primera ima svojstvo da je neprazna.

Takođe, kada se tvrdi da za svaki realan broj važi da je , to važi za sve realne brojeve - kako za definabilne, tako i za nedefinabilne.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
dynamic-46-235-100-182.cpe.sn.co.rs.



+1064 Profil

icon Re: [Platonizam, Filozofija Matematike] - Ne vidim kako je matematički platonizam uopšte održivo...26.09.2021. u 15:47 - pre 31 meseci
Maat came from Egyptian Godess Truth and Just. Therefore MAt=Thematics
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: [Platonizam, Filozofija Matematike] - Ne vidim kako je matematički platonizam uopšte održivo...

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 4085 | Odgovora: 40 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.