Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Izrada parabolicnog reflektora

[es] :: Wireless :: Izrada parabolicnog reflektora

Strane: 1 2

[ Pregleda: 11727 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

warlord
Banjaluka,RS

Član broj: 5382
Poruke: 329
*.teol.net.



Profil

icon Izrada parabolicnog reflektora09.03.2005. u 12:03 - pre 231 meseci
Gledajuci lokalno gradiliste i gomilu bakrenog lima na njemu, pade mi jedna ideja na pamet;


Parabola od satelitske antene je pravljena od celicnog lima; Da li bi bilo razumno uzeti bakarni lim i napraviti parabolu, naravno ako bi uspjeli pogoditi kalup da bude "idealna" parabola.

P.S. cijena bakarnog lima nije ogranicavajuci faktor, iskljucite je iz racunice
www.blwireless.net
Bezicna mreza Banjaluke
 
Odgovor na temu

linux_wlan
Aleksandar Nikolic
Loznica

Član broj: 10867
Poruke: 355
*.verat.net.

ICQ: 250378697


+9 Profil

icon Re: Izrada parabolicnog reflektora09.03.2005. u 12:30 - pre 231 meseci
Parabole se uglavnom proizvode "valjanjem", bar tako radi vecina proizvodjaca. To mislim da nije ni malo jeftina operacija, pogotovo sto te posle ocekuje proizvodnja "ledja" za nju.Mislim ako ti se voze kola kupis kola a ne pravis fabriku za proizvodnju kola da bi ih vozio.

Poz
 
Odgovor na temu

tarla

Član broj: 15527
Poruke: 1648



+42 Profil

icon Re: Izrada parabolicnog reflektora09.03.2005. u 19:04 - pre 231 meseci
informacije radi cijena jedne table bakra ovde u BL je oko 80 KM (40Evra). tabla je negdje velicine vrata


 
Odgovor na temu

warlord
Banjaluka,RS

Član broj: 5382
Poruke: 329
*.teol.net.



Profil

icon Re: Izrada parabolicnog reflektora09.03.2005. u 19:29 - pre 231 meseci
Prvo, ovdje postoji fabrika koja radi sa oblikovanjem lima bilo kojeg tipa; drugo, rekao sam da cijena bakarnog lima nije problem.

Trece, nisam spominjao serijsku proizvodnju, nego me interesuje za licne potrebe.

Ono sto me interesuje je da neko ko se razumije u antene kaze da li bi se dobila znacajna razlika zbog upotrebe bakra na mjestu aluminijuma. Jer nije isto reci "stavi veci reflektor" kad treba staviti tanjir od 150 cm na vrh tornja visokog 30-40 metara, ako je moguce istu dobit ostvariti sa tanjirom od 110 cm koji je napravljen od bakra recimo.
www.blwireless.net
Bezicna mreza Banjaluke
 
Odgovor na temu

linux_wlan
Aleksandar Nikolic
Loznica

Član broj: 10867
Poruke: 355
*.verat.net.

ICQ: 250378697


+9 Profil

icon Re: Izrada parabolicnog reflektora09.03.2005. u 19:58 - pre 231 meseci
*ebi ga ovde ima dosta njih koji oblikuju limove a parabole prozivodi jedino Unicom iz Kosjerica. Mislim da postoji razlika izmedju oblikovanja limova i proizvodnja parabolicnih antena, ali ajde da se ne preterujemo. Naravno da je veci reflektor bolji ako je naravno uradjen kako treba. A koja bi bila korisna granica ovako bez ikakvih informacija niko ti ne moze reci. Mislim na ono da li mora 150cm ako radi i 110cm.
Napisi malo o daljinama koje treba da ostvaris, koju opremu itd...
Pozdrav
 
Odgovor na temu

roli
Mrdja Dragan
Razvlakac kablova na Freedom wireless
mrezi

Član broj: 3571
Poruke: 2156
212.200.88.*

Sajt: www.freedom-wlan.com


Profil

icon Re: Izrada parabolicnog reflektora10.03.2005. u 00:06 - pre 231 meseci
@warlord...alo...rodjak....parabola moze biti i ..plasticna ona reflektuje samo signal...
Bavim se satelitskom tv i sad trenutno sam radio jedan jako dobar plasticni ..al ofset tanjir...neki spanski..
Najbitnije je da mu u zizi ima sto vise signala,a jel se odbio od bakra ili daske...manje je bitno




Pozdrav!!
 
Odgovor na temu

YT1RX
Sevojno

Član broj: 45787
Poruke: 211
213.137.127.*

ICQ: 194920687


+1 Profil

icon Re: Izrada parabolicnog reflektora10.03.2005. u 01:12 - pre 231 meseci
Koliko mislis da ti bude debeo taj bakar a da bude cvrst kao parabola od celika i ako bi napravio bakarnu istih fizickih karakteristika, naravno da bi radilo bolje nego celicna, ali koliko bi bila teska ta antena.

Dva razloga zbog cega se ne pravi od bakra: cena i tezina bakra.


Danasnja tahnologija omogucava SVE, samo je potrebna masta!
 
Odgovor na temu

warlord
Banjaluka,RS

Član broj: 5382
Poruke: 329
*.teol.net.



Profil

icon Re: Izrada parabolicnog reflektora10.03.2005. u 15:14 - pre 231 meseci
Mislim da u celoj stvari sam materijal ima najmanje uticaja.
www.blwireless.net
Bezicna mreza Banjaluke
 
Odgovor na temu

YT1RX
Sevojno

Član broj: 45787
Poruke: 211
*.ptt.yu.

ICQ: 194920687


+1 Profil

icon Re: Izrada parabolicnog reflektora10.03.2005. u 19:19 - pre 231 meseci
Upravu si da materijal ima najmanje uticaja u ovom slucaju ali i te kako ima! Kod nekih reflektora za druge potrebe materijal ima i te kako veliki znacaj!
Danasnja tahnologija omogucava SVE, samo je potrebna masta!
 
Odgovor na temu

warlord
Banjaluka,RS

Član broj: 5382
Poruke: 329
*.teol.net.



Profil

icon Re: Izrada parabolicnog reflektora10.03.2005. u 20:31 - pre 231 meseci
Citat:
warlord: Mislim da u celoj stvari sam materijal ima najmanje uticaja.


Ovo iznad nije moja poruka !!!!!!!!

Ja sam napisao poveliku poruku, ali je neko obrisao i zamijenio tekstom koji nije moj ?!?
www.blwireless.net
Bezicna mreza Banjaluke
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Izrada parabolicnog reflektora10.03.2005. u 21:27 - pre 231 meseci
Uh, izggleda da sam ja kliknuo pogresno dugm, nesto ES nije hteo da s otvori i ja sam u pokusajima verovatno nagazio dugme za edit. Izvinjavam se.
 
Odgovor na temu

gane1

Član broj: 47360
Poruke: 624
*.dialup.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Izrada parabolicnog reflektora10.03.2005. u 21:32 - pre 231 meseci
Za samu parabolu materijal nema uticaja sve dok sledi geometrijski oblik parabole i dok je cist ,dakle bez sloja oksida!Zbog svoje tipicne reakcije na atmosferu bakar ne bi odgovarao,a zatim i zbog losih mehanickih osobina!Parabolu mozes da napravis od obicne zice i da jos uvek dobro radi!Smatra se da je isplativo upotrebiti parabolu kao antenu ako je precnika bar deset talasnih duzina,jer tek tada dobijeno pojacanje opravdava investiciju!Ima na radio-amaterskim sajtovima dosta programa za proracun parabole za samogradnju!Dosta firmi kod nas pravi parabole/ofset/ali su problematicnih karakteristika i vrlo razlicitog pojacanja,a o vesanju da ne pricamo!Jedna prava i dobra parabola kosta oko 300$ za precnik od 1,5 metara pa se samogradnja isplati ukoliko si opremljen odgovarujucim alatom i znanje!Medjutim nisam cuo da je iko pravio parabolu od lima,sve samogradnje su bile za parabolu pletenu od zice!
 
Odgovor na temu

linux_wlan
Aleksandar Nikolic
Loznica

Član broj: 10867
Poruke: 355
*.verat.net.

ICQ: 250378697


+9 Profil

icon Re: Izrada parabolicnog reflektora11.03.2005. u 01:04 - pre 231 meseci
AKo sam te dobro razumeo imas 2 x 24km sa skokom u sredini. Pretpostavljam imaces linux (mikrotik) masinu u kucici pored stuba i zavidnu kolicinu kabla do antena. Ako vec mozes to da odradis bez velikih troskova napravi 150-ice i povedi racuna da ti za njih urade ledja perfektno. Ako se ne varam 10 metara HDF400 ima gubitak oko 2,5db-a. Sad to sto gubis na kablu moras navlaciti na dobroti antene osim ako neces masinu dizati na stub, (sto nije neizvodljivo). A sto se tice tezine penjanja ***i ga sta da se radi. Uz dobra ledja nemoj da te brine otpor vetra i slicno. Ledja su ta koja drze parabolu.

Sretno i cekaj da otopli :))
 
Odgovor na temu

roli
Mrdja Dragan
Razvlakac kablova na Freedom wireless
mrezi

Član broj: 3571
Poruke: 2156
212.200.88.*

Sajt: www.freedom-wlan.com


Profil

icon Re: Izrada parabolicnog reflektora11.03.2005. u 13:41 - pre 231 meseci
Evo ovako..posto sam u SAT.tv...parabola se ne isplati praviti..ima parabola mogu se pronaci ,a nekad davno su postavljene...u doba analogne sat tv pa sad stoje bez veze.
Ja obicno nadjem vlasnika te antene i postavim mu manju ofset a tu uzmem ako mi treba..veliku vecinu ljudi nervira ta skalamerija od metar i po...
A sto se tice materijala..nikakvu ulogu ne igra,za ovo..ja imam najskrnaviji ,skroz zardjali tanjir od 120 cm postavljen krajem osamdesetih ..i jos uvijek radi super..

Znaci..nema ovdje pametovanja puno...najjednostavnije i najjeftinije je prosetati i naci parabolu negdje na krovu i otkupiti je,jer velika vecina parabola nema nikakve funkcije,iz iskustva znam..


Pozdrav!
/mrdja



P.S. Ako se neko i odluci da pravi parabolu sa ledjima i sl...onda...

 
Odgovor na temu

gane1

Član broj: 47360
Poruke: 624
*.dialup.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Izrada parabolicnog reflektora11.03.2005. u 20:34 - pre 231 meseci
Tacno da je najbolje uzeti gotovu parabolu!Samo tada treba izmeriti koliki je F/D i tek onda napraviti iluminator za taj F/D jer u protivnom nema nista od pojacanja!
 
Odgovor na temu

warlord
Banjaluka,RS

Član broj: 5382
Poruke: 329
*.teol.net.



Profil

icon Re: Izrada parabolicnog reflektora12.03.2005. u 00:20 - pre 231 meseci
Citat:
linux_wlan: AKo sam te dobro razumeo imas 2 x 24km sa skokom u sredini. Pretpostavljam imaces linux (mikrotik) masinu u kucici pored stuba i zavidnu kolicinu kabla do antena. Ako vec mozes to da odradis bez velikih troskova napravi 150-ice i povedi racuna da ti za njih urade ledja perfektno. Ako se ne varam 10 metara HDF400 ima gubitak oko 2,5db-a. Sad to sto gubis na kablu moras navlaciti na dobroti antene osim ako neces masinu dizati na stub, (sto nije neizvodljivo). A sto se tice tezine penjanja ***i ga sta da se radi. Uz dobra ledja nemoj da te brine otpor vetra i slicno. Ledja su ta koja drze parabolu.

Sretno i cekaj da otopli :))


Da, tako izadje; s tim sto ce wireless bridge biti nakalemljen odmah na antenu
sa maximalno 1m LMR400 kabla. Sreca je sto ima struje na vrhu stuba zbog signalne sijalice (iritirajuca crvena). Tako da ce sve biti montirano na samom vrhu, ali cu koristiti miniITX plocu sa riserom za PCI/4 miniPCI kartice pa ce sve biti malo i fino upakovano. Procesor je na 1 GHz, sto je dovoljno da odradi sve poslove, ukljucujuci i enkripciju saobracaja.
www.blwireless.net
Bezicna mreza Banjaluke
 
Odgovor na temu

linux_wlan
Aleksandar Nikolic
Loznica

Član broj: 10867
Poruke: 355
*.verat.net.

ICQ: 250378697


+9 Profil

icon Re: Izrada parabolicnog reflektora12.03.2005. u 07:29 - pre 231 meseci
Ma nema zaista potrebe za toliko snaznom masinom. Koristili smo hostap masine visestruko slabije i sve to sljaka bez ikakvih problema od 166-233MHz i radi kripciju naravno, 802.1x i sve ostalo , load na masinama je zanemarljiv. Ali ok sljakace to bez problema videces.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

mikiyus
Auckland

Član broj: 22788
Poruke: 91
217.24.26.*



Profil

icon Re: Izrada parabolicnog reflektora12.03.2005. u 08:53 - pre 231 meseci
http://www.vhfman.freeuk.com/radio/23cmantennas.html
http://www.qsl.net/n1bwt/contents.htm
Evo ti pa ti vidi... i puno srece zelim!!!
 
Odgovor na temu

gane1

Član broj: 47360
Poruke: 624
*.dialup.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Izrada parabolicnog reflektora14.03.2005. u 21:46 - pre 231 meseci
Gledaj ti konstrukcije za 13cm,a te za 23cm su dosta ispod!
 
Odgovor na temu

mikiyus
Auckland

Član broj: 22788
Poruke: 91
217.24.26.*



Profil

icon Re: Izrada parabolicnog reflektora17.03.2005. u 09:34 - pre 231 meseci
Bitna je ideja!
Realizacija je moguca primenom odgovarajucih mera dipola!
Pozdrav
 
Odgovor na temu

[es] :: Wireless :: Izrada parabolicnog reflektora

Strane: 1 2

[ Pregleda: 11727 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.