Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?

[es] :: Advocacy :: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 26768 | Odgovora: 166 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

leka
Dejan Lekić
senior software engineer, 3Developers
Ltd.
London, UK

Član broj: 234
Poruke: 2534
..31.216.81.gus.vf.siwnet.net.

Sajt: dejan.lekic.org


+2 Profil

icon Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?13.03.2005. u 20:57 - pre 232 meseci
Da se malo vratimo u proslost - pre par godina sam zamolio ES ekipu da stavi na sam pocetak sajta JAKO UOCLJIV boks gde bi bile informacije o, u to vreme, predlogu u EU vladi da za uvodjenje softverskih patenata. Moj predlog je bukvalno bio ismejan i nakon toga sam doneo neke zakljucke o ljudima na ovom forumu (ne mislim samo na moderatore i administratore, vec generalno na ES zajednicu)...
Danas smo svedoci jedne od prvih stvari koje uvodjenje softverskih patenata u EU donosi sobom - sajt jednog od najboljih open-source projekata danasnjice je ugasen - http://www.mplayerhq.hu/homepage/index.html i sto je najgore od svega ovo je tek pocetak...
Kako sam rekao na HULK-ovom forumu: "Sramota je sto ovce (vecina) odlucuju za nas, ljude koji vidimo malo dalje od nosa! :(" .

Kao sto se u nasem narodu kaze - OVCE I TREBA SISATI!

PS. Onaj ko se osetio uvredjenim nakon citanja ovog teksta - i treba da se oseti uvredjenim!
Dejan Lekic
software engineer, MySQL/PgSQL DBA, sysadmin
 
Odgovor na temu

Palma
Srđan Stević
sysadmin
Beograd

Član broj: 2773
Poruke: 741

ICQ: 244467577


+2 Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?13.03.2005. u 21:03 - pre 232 meseci
Leko, koliko se ja sećam, ti si predlagao da se ES zatvori na par dana, da stupimo u štrajk. Ispravi me ako grešim.

Drugo, ovo je tek početak, ako neko misli da može da krade intelektualnu svojinu i da prođe nekažnjeno grdno se vara. Tek ćemo da čitamo o zatvaranjima.

P.S.

Welcome back.
This time next year we will be millionaires
- Dell Boy -
 
Odgovor na temu

leka
Dejan Lekić
senior software engineer, 3Developers
Ltd.
London, UK

Član broj: 234
Poruke: 2534
..31.216.81.gus.vf.siwnet.net.

Sajt: dejan.lekic.org


+2 Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?13.03.2005. u 21:10 - pre 232 meseci
Ne, ja sam hteo da se naslovna strana pretvori u jedan "No Software Patents", malo informacije o tome (jedan paragraf, par redova) i da se onda ispod toga nadje link "Udji na ES" ili nesto slicno.
To NIJE strajk! :) Vec jedan nacin ukazivanja na nesto jako krupno i ozbiljno. - To nisam izmislio JA, vec gomila drugih ljudi koji su uradili upravo ovo o cemu pricam...

Sto se tice "welcome back" - ja sam uvek tu, ali ne posecujem Advocacy, uglavnom samo par programerskih grupa...
Dejan Lekic
software engineer, MySQL/PgSQL DBA, sysadmin
 
Odgovor na temu

leka
Dejan Lekić
senior software engineer, 3Developers
Ltd.
London, UK

Član broj: 234
Poruke: 2534
..31.216.81.gus.vf.siwnet.net.

Sajt: dejan.lekic.org


+2 Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?13.03.2005. u 21:14 - pre 232 meseci
Verovao ili ne, postoji gomila stvari zbog kojih neko, ako mu "dune" moze da zatvori i ES nekada u buducnosti. - Ja to bas i ne bih voleo da vidim, a verujem da tako misli vecina korisnika ES-a koji izgubise mesece svog zivota pisuci tekstove i razmenjujuci informacije/ideje/kritike/psovke/... :)

Citat:
Drugo, ovo je tek početak, ako neko misli da može da krade intelektualnu svojinu i da prođe nekažnjeno grdno se vara. Tek ćemo da čitamo o zatvaranjima.

Dejan Lekic
software engineer, MySQL/PgSQL DBA, sysadmin
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?13.03.2005. u 21:21 - pre 232 meseci
Po 10000-ti put - MPLAYER NE KRSI SOFTVERSKE PATENTE - patenti koje Mplayer krsi su PCT patenti registrovani u vecini civilizovanih zemalja, i u onim u kojima se softverski patenti ne priznaju.

Lepo je praviti se gluv, i namerno praviti konfuziju u javnosti sa akcijama ravnu FUD-u, firme cija je intelektualna svojina ugrozena Mplayerom su i evropske (Philips, Fraunhofer IIS, Thomson, France Telecom, ...), i ako do sad nista nisu uradile povodom toga, EU odredba nece nista promeniti (jer se i ne bavi ovim patentima) - ali to sto mplayer tim radi samo demonstrira osnovno nepoznavanje stanja stvari, kao i toga sto oni zapravo krse.


[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 13.03.2005. u 22:24 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.bg.wifi.vline.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?13.03.2005. u 21:21 - pre 232 meseci
E, pa, vise mi se smucilo! Svi nekako postaju naprasno posteni, kad se nakradu! Kako bre onolicka Portugalija ima para ko blata? Jeli to sve postenim, "patentiranim", radom ili su "malo" konkvistadori j.....i majku svima i svuda po svetu gde su hteli? Kako je MS odredio cene svojim proizvodima? Od oka? Nije od oka? Zar nije bilo godinama "Kod nas kosta ovoliko, ako vam je skupo idite .... nigde" - znaci, nametnuta cena. Pa tako redom. Da li neko placa "to-sto-se-placa" onome sto je izmislio tocak? Znam, sada ce svi da graknu da je to sve regulisano, da postoje rokovi, uslovi, poduslovi, ali hajde, recite - koliko smo mu platili? A ko je uopste izmislio tocak? "E, pa zato se donose propisi da sve bude jasno." Ala propisi razjasnjavaju stvari, cudo jedno! Sta ako se neko doseti pa pocne osporavanje svih mogucih i nemoguh patenata, pa zatrpa sudove tim "spamom"? Jer reakcija ce svakako biti, to je u ljudskoj prirodi. Iz nase zemlje odlaze ljudi koji su ovde stekli odredjena znanja i akademske titule i nikom nista. Za to ne postoji "softverski patent"? Zar to nije kradja? Koliko kosta skolovanje na koledzu u Americi? A ovako - dobiju skolovanog coveka besplatno. ... i tako redom....
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
*.dialup.neobee.net.



+105 Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?13.03.2005. u 21:23 - pre 232 meseci
Kada sam ja objavio vest o usvajanju niko nije komentarisao...toliko o zainteresovanosti ljudi o tako vaznoj stvari...

http://www.elitesecurity.org/tema/85103
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?13.03.2005. u 21:25 - pre 232 meseci
Citat:

E, pa, vise mi se smucilo! Svi nekako postaju naprasno posteni, kad se nakradu!


Sto po starom dobrom balkanskom obicaju znaci da svi mogu da kradu, i da su svi jednaki krimosi, jel tako?

E pa nije tako.

Niko nigde i ne juri OSS developere koji nista ne zaradjuju - al kad neka firma (SuSE, RedHat, Mandrake) bude htela da zaradi pare na "distribuciji + odrzavanju" svojih distroa - morace i da plati patentne licence za sve ukljucene aplikacije koji zapravo i cine vrednost njihovog finalnog proizvoda.

Nema tu nista neposteno ili konspirativno, a to sto tdjokic i slicni pokusavaju da proture je cista demagogija.

Fino ti je da zaradis $50 za "distribuciju + podrsku" - lep sistem, ima DVD/CD player, MP3 player, i ostale fine patentirane stvari.. a ti to lepo dobijes za dzabe (GPL) od proletera 31337 programera, pa lepo lepo spakujes u sarenu kutijicu, preprodas, zaradis... a onaj ko je sve to izmislio i ulozio pare u razvoj... nek se susi, a? :)

@edit - vidim i krstaskih ratova ste se dohvatili... e, drugari, zaboravili ste mrske Amerikance i pokolj Apaca... Bika koji Sedi i sl.. sve jace do jaceg opravdanja da se krade tudje. I Portugalija nije nesto bogata zemlja, bili su jad i beda dok nisu usli u EU, a i sada su slabi - Slovenci su ih odmah pretekli sa GDP-om.

Ako ti nesto izmislis, ni jedna sila na ovom svetu ti nece zabraniti da to patentiras i da imas 20-godisnji ograniceni monopol na tu ideju. Al ako je neko to uradio pre tebe, jbg, moraces da mu platis malo...

@STELLANOVA - objavio si na pogresnom forumu :-))))
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?13.03.2005. u 21:47 - pre 232 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: a onaj ko je sve to izmislio i ulozio pare u razvoj... nek se susi, a? :)


Pri čemu se u toj nakaradnoj demagogiji ne libe trivijalizirati cijeli koncept softverskih patenata sa "dvoklikom" ili nečim jednako glupim.

Ja se iskreno pitam kad će ne-OSS javnost prestati biti žrtva ovakvih petparačkih, apokaliptičnih FUD-ova.....softverski patenti...više nećete imati sve za dž? SO WHAT? Svijet ide dalje, sa ili bez takvih kloniranih tehnologija.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?13.03.2005. u 21:51 - pre 232 meseci
U celoj prici koja se ovde potegla je smesno sto taj Mplayer krsi sasvim obicne "ne-softverske" patente, a ocigledno se u Linux/GPL taboru vesto manipulise sa neupucenoscu prosecnog citaoca tih "obznana" u pravu situaciju sa patentima, pa se recimo MP3 patenti predstavljaju kao "softverski" (iako oni to nisu)

Da stvar bude smesnija, pozitivni zakoni po EU bi tuzbu mplayer development tima direktno ili zahtev za $$$ od njih ucinili potpuno besmislenim jer oni nisu ni stvarali novac - medjutim, naravno, fat-cats kao sto su velike Linux distributerske kuce su druga prica... pitam se ko li pravi taj FUD i kome ne odgovara da se kompletnog IPR-a (code + patenti) dokopava za dzabe i to pakuje u fine kutijice koje prodaju za lepe pare ;-)

Cela prica me neodoljivo podseca na socijalizam - "drustvena preduzeca" (Linux kompanije) zaradjuju lovu (ne bonove) i propagiraju "radnicko samoupravljanje" (GPL), radnici (developeri) rade za dzabe (za dobrobit opensource komjunitija), a najglasniji su clanovi "partije" (linux/gpl advokati, RMS) koji pricaju o tome kako je socijalizam best thing since the sliced bread.

Citat:

Pri čemu se u toj nakaradnoj demagogiji ne libe trivijalizirati cijeli koncept softverskih patenata sa "dvoklikom" ili nečim jednako glupim.


Tacno, iako dvoklik nikome nije problem - a krse se daleko kompleksniji patenti koji su PCT medjunarodni patentni i nisu softverski uopste... hipokrizija do daske.

Patentni sistem ima mana, i to dosta - ali to sto GPL "komjuniti" radi je sasvim uporedivo sa ekstremno-levim pokretima koji pokusavaju rusenjem svih poredaka da rese neke svoje probleme.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

leka
Dejan Lekić
senior software engineer, 3Developers
Ltd.
London, UK

Član broj: 234
Poruke: 2534
..31.216.81.gus.vf.siwnet.net.

Sajt: dejan.lekic.org


+2 Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?13.03.2005. u 22:31 - pre 232 meseci
Banalna stvar koja nije direktno vezana za softverske patente, vec generalno za intelektualnu svojinu i patente koji su vezani za istu - da su neke cike pre N godina registrovali patente za ono sto su pronasli danas bi imali samo dve opcije - ili da radimo ceo svoj zivot SAMO da bi imali struju, vodu, kola i sve ono sto je danas "kao dobar dan", ili bi ziveli kao sto su ziveli pre 500 godina - sa svecama u kucama, bez WC-a, zapregom (konjska ili kravlja) itd...
Ja sebe ne smatram Stallman-ovim dupeliscem, ali iza njegovih tekstova stoji jedna jako dobra vizija ovog drustva koja mi se svidja, i jedan zreo socijalni stav - software treba da bude slobodan - smatram da treba da bude slobodan da bi se covecanstvo razvijalo - komercijalizacija samo pravi drustvene razlike i smanjuje mogucnost da osoba koja je siromasna napreduje bilo kako, pre svega intelektualno.
Problem je da ljudi koji su uskih pogleda ne znaju a ni mogu da pronadju alternativne nacine zaradjivanja novca, a ima ih poprilicno mnogo - to potvrdjuju hiljade firmi koje danas zaradjuju na raznorazne nacine od open-source-a.
Biti socijalan, razmisljati o drustvu nije odlika komunizma ili neke anarhije, vec onoga sto bi trebalo staviti kao nesto najvaznije cemu drustro treba da tezi. Na srecu, primecujem da zapad to lagano kapira i usudio bih se reci da je zapad danas vise socijalniji nego gomila bivsih socijalistickih i komunistickih zemalja... :)

Citat:

Ivan Dimkovic: a onaj ko je sve to izmislio i ulozio pare u razvoj... nek se susi, a? :)

A direktori i sefovi te (nekakve) kompanije da primaju silne milione i da se zajebavaju po svetu i sebi jos vise jacaju i politicku i ekonomsku moc?
Dejan Lekic
software engineer, MySQL/PgSQL DBA, sysadmin
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?13.03.2005. u 22:48 - pre 232 meseci
Citat:
Banalna stvar koja nije direktno vezana za softverske patente, vec generalno za intelektualnu svojinu i patente koji su vezani za istu - da su neke cike pre N godina registrovali patente za ono sto su pronasli danas bi imali samo dve opcije - ili da radimo ceo svoj zivot SAMO da bi imali struju, vodu, kola i sve ono sto je danas "kao dobar dan", ili bi ziveli kao sto su ziveli pre 500 godina - sa svecama u kucama, bez WC-a, zapregom (konjska ili kravlja) itd...


Koje to tehnicke stvari koje su po tebi jako bitne u poslednjih 250 godina koliko postoji patentni sistem nisu bile patentirane?

Sijalice, naizmenicna struja, pisaca masina, patent olovke, wc solje, motori sa unutrasnjim sagorevanjem... ne bih rekao ;)

Bojim se da ti ocigledno imas problem sa razumevanjem koncepta patenta koji je i doprineo da zivis u drustvu gde mozes da kupis, recimo, Sony TV - i da znas da ce on da radi u tvojoj kuci - a ne da trazi Sony elektricnu centralu / mrezu i Sony TV programe.

Prosto je neverovatno da se OSS ljudi uvek sete prvog dela filozofije patenta (ograniceni monopol na 20 godina) a onaj drugi, podjednako bitan, deo se uvek zaboravlja (da patent postaje javno dobro posle isteka perioda zastite).

Citat:
Ja sebe ne smatram Stallman-ovim dupeliscem, ali iza njegovih tekstova stoji jedna jako dobra vizija ovog drustva koja mi se svidja, i jedan zreo socijalni stav - software treba da bude slobodan - smatram da treba da bude slobodan da bi se covecanstvo razvijalo


Ok... i hrana treba da bude slobodna, i voda... i Andjelina Zoli.. bio bi fin svet, ali je to na zalost ekonomski neodrzivo (mislim na prva 2, ono poslednje je samo stilska figura ;)

Tako isto i ideja o "slobodnom softveru" ima osnovne konceptualne mane - zasto sto se softver smatra necim transcendentalnim, bez ikakvog razmisljanja o tome da je za njegovo stvaranje utroseno ljudsko vreme i ljudski rad - koji po zakonu ekonomije moraju da se konvertuju u valutu kako bi ceo sistem razmene dobara funkcionisao.

Citat:
komercijalizacija samo pravi drustvene razlike i smanjuje mogucnost da osoba koja je siromasna napreduje bilo kako, pre svega intelektualno.


Da nema komercijalizacije, ne bi ni doslo do razvoja bilo cega in the first place, jer su za razvoj neophodne pare, bar onoliko para koliko je potrebno da ti sto rade jedu - software je proizvod za koji su potrebni intelektualni radni sati, koji po definiciji kostaju, sta god ti mislio o tome.

Stoga, ako bi nesto sto po definiciji ima vrednost, bar tih radnih sati ulozenih u to - bilo davano za dzabe, ceo koncept ima ozbiljne rupe i odrzava se nekim vestackim donacijama (khm... IBM .. khm) zbog sasvim drugih agendi (da ne pocinjemo sad) - cela stvar je inace jako dobar marketing sa pseudo "free" sublimalnim porukama za firme, jer TCO manje zavisi od pocetne cene koliko od odrzavanja i svega ostalog.

No radi posao IBM-u za sad :)

Citat:
Problem je da ljudi koji su uskih pogleda ne znaju a ni mogu da pronadju alternativne nacine zaradjivanja novca, a ima ih poprilicno mnogo - to potvrdjuju hiljade firmi koje danas zaradjuju na raznorazne nacine od open-source-a.


Uskih pogleda - dakle, usudjujes se i da nazoves ljude koji ne zele da svojih N sati rada dnevno poklone "ljudima sa uskim pogledima"... vrlo zanimljivo :) Mozda jednostavno cene svoje slobodno vreme a i svoj rad, a?

Koliki je turnover opensource firmi molim te u odnosu na ostatak "ne opensource" IT sveta... sta zaradjuju oni sto su pisali kod tog softvera? I, reci mi, da li je to po tebi ispravan tok novca, da ti kao nosilac razvoja ne zaradis nista a da neki IBM/SuSE na svojim servisima koji su skroz komercijalni i kapitalisticki zaradi sav kajmak fakticki poklanjajuci tvoje radne sate kao "bonus value" i u cilju marketinga... hm..

Citat:
Biti socijalan, razmisljati o drustvu nije odlika komunizma ili neke anarhije, vec onoga sto bi trebalo staviti kao nesto najvaznije cemu drustro treba da tezi. Na srecu, primecujem da zapad to lagano kapira i usudio bih se reci da je zapad danas vise socijalniji nego gomila bivsih socijalistickih i komunistickih zemalja... :)


Lepo si to primetio, samo ne bih smeo da se zakunem da to ima puno direktne veze sa opensource-om ;-) Svaka "socijalnost" zapada je zasnovana na zaradjenom profitu, a ne na poklanjanju rada.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
*.dialup.neobee.net.



+105 Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?13.03.2005. u 23:12 - pre 232 meseci
Dajte , nemojmo da ova tema preraste u raspravu komunizam - socijalizam.
Slazem se da bi trebalo da bude manje patenata i stvari koje ogranicavaju kreativnost i razvoj drustva.
Recimo Bil Gejts, koji ce njemu *urac tolike pare kada ih nece potrositi za ceo zivot, ovako je sputao mnoge kreativne ljude visokom cenom svojih proizvoda koji sluze tim ljudima kao alat, a one koji su imali novca za njegov software napravio je pohlepnim i stavio cenu kao nesto sto je najvaznije...
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?13.03.2005. u 23:13 - pre 232 meseci
Citat:
leka: Ja sebe ne smatram Stallman-ovim dupeliscem, ali iza njegovih tekstova stoji jedna jako dobra vizija ovog drustva koja mi se svidja, i jedan zreo socijalni stav - software treba da bude slobodan -


Stoji još jedan i nezreo antisocijalan stav - zatvoren softver je "neetički" koristiti.

RMS je maligni tumor na trustu mozgova koji čine okosnicu današnjeg društva. Odakle njemu pravo govoriti da "softver mora biti slobodan"? Evo ja kažem da mobiteli imaju pravo biti slobodni. Da svaki kupac ima pravo dobiti detaljnu shemu sa svim čipovima unutra i odgovarajućom opremom da ih reprogramira po svojoj želji. Dokle ide ta glupa analogija?

Shvaćam ja zašto je došlo do open-sourcea, da se ukine monopol na softver velikih *NIX-a. Ali transformirati ga u društveni pokret i to u sferi koja graniči sa temeljnim metodama transformacije kapitala u modernom društvu...to je bolest.

Citat:
smatram da treba da bude slobodan da bi se covecanstvo razvijalo


Ne misliš valjda da bi evolucija čovječanstva STALA da nema OSS pokreta? Đizas...

Citat:
komercijalizacija samo pravi drustvene razlike i smanjuje mogucnost da osoba koja je siromasna napreduje bilo kako, pre svega intelektualno.


:)

Ima jedna lijepa sintagma, zove se prirodna selekcija, google-aj malo za njom, baš je ona dovela do toga da je Homo Sapiens danas to što jest.

A osim toga, kad napraviš studiju uspješnog društvenog modela koji nije baziran na eksploatiranju slabijih/siromašnih/manjih.. javi se u Štokolm da pokupiš Nobelovu nagradu za mir. I još poneku nagradu za ekonomiju.

Citat:
Problem je da ljudi koji su uskih pogleda ne znaju a ni mogu da pronadju alternativne nacine zaradjivanja novca, a ima ih poprilicno mnogo - to potvrdjuju hiljade firmi koje danas zaradjuju na raznorazne nacine od open-source-a.


Zamjenjuješ teze. Te firme zarađuju na radu drugih ljudi koji volontiraju svoje vrijeme u tim projektima istovremeno radeći poslove u tome "omraženom" kapitalizmu. To što te firme egzistiraju ne znači da bi egzistirala cijela ekonomija OSS-bazirana. Jednostavno su našle prikladan način da egzistiraju "komercijalno". U kapitalizmu.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?13.03.2005. u 23:18 - pre 232 meseci
Citat:

Recimo Bil Gejts, koji ce njemu *urac tolike pare kada ih nece potrositi za ceo zivot, ovako je sputao mnoge kreativne ljude visokom cenom svojih proizvoda koji sluze tim ljudima kao alat, a one koji su imali novca za njegov software napravio je pohlepnim i stavio cenu kao nesto sto je najvaznije...


@Stellanova - Microsoft nije samo Bill Gates vec 50K+ zaposlenih i gomila investitora... ajd da je samo BillG pa da sve to i ima smisla ;) Ali nije :)

Koliko se secam taj isti BillG namerava skoro sve svoje pare uloziti u poboljsanje covecanstva, pa ipak, kao sto vidis, to dodje negde na sredinu :) Na kraju krajeva - niko jos pare nije odneo sa sobom u grob ;)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
*.dialup.neobee.net.



+105 Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?13.03.2005. u 23:28 - pre 232 meseci
Bila sam izgleda pomenuo kao vrh ledenog brega...on je los primer..izgleda da je covek shvatio da pare nisu sve u zivotu...ali sta cemo sa onih 99% koji hoce da imaju pare ko Bil? Oni sigurno nece poklanjati pare koje budu zaradjivali na tom putu za razvoj nekog tamo leka ili ne znam ja sta...
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?13.03.2005. u 23:32 - pre 232 meseci
Pa nista, oni ce da umru a te pare ce svakako najverovatnije biti mahom iskoriscene za ulaganje u razvoj novih stvari koje ce poboljsati kvalitet zivota / stvoriti nova radna mesta i sl...

;-)


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.ec.auckland.ac.nz.



+3 Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?14.03.2005. u 02:48 - pre 232 meseci
Citat:
STELLANOVA: Bila sam izgleda pomenuo kao vrh ledenog brega...on je los primer..izgleda da je covek shvatio da pare nisu sve u zivotu....

Nije on nista naprasno shvatio. Secam se jednog njegovog intervjua koji sam citao u osnovnoj skoli (pre 10-15) godina gde je rekao da ce na kraju da da u dobrotvorne svrhe i istrazivanja barem 99% svog bogatstva.
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.adsl.sezampro.yu.



+6455 Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?14.03.2005. u 07:57 - pre 232 meseci
Pa koliko mi je poznato, Bill Gates je vec poklonio oko 30 milijardi dolara u dobrotvorne svrhe... Cenim da je tim potezom postao najveci donator ikada... A i pored toga ostalo mu je jos uvek oko 45 milijardi..

A o ovim OSS glupostima necu da napisem niti jedan red... Ne zasluzuju ni toliko...
 
Odgovor na temu

axez

Član broj: 1021
Poruke: 1388
*.nat-pool.nsad.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?14.03.2005. u 08:00 - pre 232 meseci
Ma da, billy g. filantrop...posto je prethodno unistio gomile perspektivnih firmi i pojedinaca samo zato sto su mu predstavljali pretnju u njegovoj viziji kako softverska scena treba da izgleda.
A njegova vizija nije nimalo lepa......osim po njega samog.

I ja bi dao 49 milijardi dolara u dobrotvorne svrhe pre nego sto odem bogu na istinu pod uslovom da imam 50 milijardi $$$.

Za onu jednu milijardu koja bi ostala bi napravio sahranu da se pamti...:)

Elem sofverski ( i svaki drugi ) patenti sluze iskljucivo da bi covek zaradio sa strane a da ne mrdne dupetom.....nije sad to rudar pa da posteno radi celog zivota...;)
Postoje i gomile parazitskih firmi koje zive iskljucivo od toga, prodaje patenata sto samo pokazuje u koliko crvljivom drustvu mi zivimo. ( da, one su iskljucivo na zapadu )
Nemojte me pogresno shvatiti, ja sam kapitalista do srzi ali ne mogu da svarim tu cinjenicu da sad neko tamo nepoznat zeli meni da ogranici gledanje naprimer DVD-a koji sam posteno platio na softveru na kome ja zelim.
Sta njega boli ona stvar na cemu cu ja gledati DVD, platio sam ga i tacka.


edit>
malo sam istrazivao i naleteo na ovo:

U evropskoj patentnoj konvenciji pise

http://www.european-patent-office.org/legal/epc/e/ar52.html
Article 52 28

Patentable inventions

(1) European patents shall be granted for any inventions which are susceptible of industrial application, which are new and which involve an inventive step.

(2) The following in particular shall not be regarded as inventions within the meaning of paragraph 1:

(a) discoveries, scientific theories and mathematical methods;

(b) aesthetic creations;

(c) schemes, rules and methods for performing mental acts, playing games or doing business, and programs for computers;

(d) presentations of information.

(3) The provisions of paragraph 2 shall exclude patentability of the subject-matter or activities referred to in that provision only to the extent to which a European patent application or European patent relates to such subject-matter or activities as such.

(4) Methods for treatment of the human or animal body by surgery or therapy and diagnostic methods practised on the human or animal body shall not be regarded as inventions which are susceptible of industrial application within the meaning of paragraph 1. This provision shall not apply to products, in particular substances or compositions, for use in any of these methods.


Obrati paznju na paragraf c, poslednja stavka.
Programi za kompjutere ne mogu biti smrtani za izum ( invention )....
Jel zna neko vise o tome?
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Sta sada misle ljudi koji su se pre par godina smejali mom predlogu?

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 26768 | Odgovora: 166 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.