Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pomoć-iskustva sa server salama

[es] :: Enterprise Networking :: Pomoć-iskustva sa server salama

[ Pregleda: 7101 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

cuk

Član broj: 45666
Poruke: 10
195.252.125.*



Profil

icon Pomoć-iskustva sa server salama23.03.2005. u 10:49 - pre 232 meseci
Dakle treba da od postojeće prostorije napravimo jednu manju server salu pa mi mnogo značila vaša prethodna iskustva, šta je sve potrebno, o čemu voditi posebno računa i sl.
Unaperd hvala.
 
Odgovor na temu

dragancesu
subotica

Član broj: 38340
Poruke: 2189
*.voban.co.yu.



+73 Profil

icon Re: Pomoć-iskustva sa server salama24.03.2005. u 07:46 - pre 232 meseci
Na kraju u jednoj prostoriji ostane server i nazove se server sala. Obicno je tako.

Ako ako vec imas priliku da planiras onda izbroj sta i koliko ces da imas (pa pomnozi sa 2) i obezbedi police za sve to, potrudi se da ti server bas ne ostane na podu ako ne mora (malo ga izdigni), pricvrsti kablove. Bice mnogo kablova pa kad neku udje to da cisti moze svasta da se desi, stakleni rekovi za modeme i ostalo su dobro resenje. Stavi oznake na kablove kuda vode.

Ne znam koliko je tacno, cuo sam za preporuke da bi energetski i mrezni kablovi trebali biti udaljeni jedni od drugih najmanje 10-20 cm.

Posto je to prostorija u kojoj niko nece biti obezbedi je dobrom bravom, neko ce reci da su dobra staklena vrata, da se moze pogledati bez da se ulazi. Ako je malo ozbiljnija oprema izaziva paznju, ovako ce svako da vidi a nece moci da dira i pravi problema, kad budes ponosno pokazivao sta imate. To zavisi od nivoa zastite.

Klima ili nesto slicno su dobrodosli. UPS i ostalo ne treba pominjati. Postoje podovi za takve prostorije.


[Ovu poruku je menjao dragancesu dana 24.03.2005. u 14:37 GMT+1]
Pomozite Micro$oftu u borbi protiv piraterije, poklonite prijatelju Linux
 
Odgovor na temu

markom
Marko Milivojević
Network Engineer
Google
Mountain View

Član broj: 18427
Poruke: 4227
*.singidunum.net.

Sajt: https://markom.rs


+16 Profil

icon Re: Pomoć-iskustva sa server salama24.03.2005. u 09:43 - pre 232 meseci
Ovo može da bude čitava nauka... :-) Šta ti je tačno potrebno? Koliko servera, koja komunikaciona oprema... koji je budžet?

Marko.
 
Odgovor na temu

ssas
Beograd

Član broj: 43460
Poruke: 105
*.micronet.co.yu.



Profil

icon Re: Pomoć-iskustva sa server salama24.03.2005. u 09:54 - pre 232 meseci
Upravo tako. To sve mora da se isplanira.
Prvo koliko je velika mreza koju ce da opsluzuje server (ili serveri), da li ce se siriti
u dogledno vreme.
Da li je potrebno nesto menjati u infrastrukturi mreze.
Napraviti centralno mesto sa rekovima ili rekom u zavisnosti opet od velicine mreze.
Ako ima mogucnosti napraviti dupli pod (i plafon ako je moguce), obezbediti klimu za prostoriju.....
Ima tu dosta stvari ako hoces pomoc moras da znas tacno sta zelis i sa koliko para raspolazes.
ssas B61
 
Odgovor na temu

skydiver021

Član broj: 21898
Poruke: 107
*.nsinfo.co.yu.



Profil

icon Re: Pomoć-iskustva sa server salama24.03.2005. u 14:46 - pre 232 meseci
Tematika bez obzira koliko jednstavno izgledala to uopšte nije. Obavezno obezbedi dupli pod a dobro razmisli i o regulaciji temperature server sale. Bio sam u mnogim firmama i klimatizacija je jedan od glavnih problema i retko ko je ima lepo rešenu.
 
Odgovor na temu

kronos

Član broj: 22590
Poruke: 230
*.telekom.yu.



+1 Profil

icon Re: Pomoć-iskustva sa server salama25.03.2005. u 07:19 - pre 232 meseci
znaci, prvo velicina sale, namena i budzet pa onda sve ostalo
trebalo bi da krenes od antistatickog poda, dobrog napajanja, rezervnih baterija ...


cheers,
"Od svih manifestacija moći, suzdržanost najviše impresionira".
Tukidid
 
Odgovor na temu

cuk

Član broj: 45666
Poruke: 10
195.252.125.*



Profil

icon Re: Pomoć-iskustva sa server salama25.03.2005. u 07:45 - pre 232 meseci
Najpre hvala na odgovorima.
Ocigledno da nisam bio bas najjasniji, moja greska.
Dakle stvari stoje ovako, oprema je u dva rack-a, (6 servera, storage, swich-evi UPS-evi...)
Prostorija treba da se prepravi i jasno mi je da moram obezbediti kvalitetnu struju, klimatizaciju, antistatik pod i zastitu od prasine.
Ono sto bi mi pomoglo su "sitnice" koje mogu da mi zagoracavaju zivot a kojih se ne mogu setiti i koje ne ulaze u gore navedeno...
Dakle vasa iskustva, problemi sa kojima ste se susretali sa server salama resenja ili ideje kako bi ih resili...
Dobro bi bilo ako neko ima neki site da preporuci jer ja bas nisam uspeo da pronadjem nista adekvatno.
Evo jedan od problema cisto kao primer:
U sadasnjoj server sali je postavljena klima ali klima ne moze da hladi kada je napolju 0 ili -10 C, pa sam imao situacije da mi temperatura u rack-ovima bude i 40 C.
Jos jednom se zahvaljujem na pomoci.
Pozdrav!
 
Odgovor na temu

skydiver021

Član broj: 21898
Poruke: 107
*.teamnet.ws.



Profil

icon Re: Pomoć-iskustva sa server salama27.03.2005. u 11:45 - pre 232 meseci
Obične klime rade do -5 posle toga može se desiti da crknu. Ove invertorske rade i na većem minusu mislim do minus -15 ali je problem što one nisu projektovane da hlade na minusu već da greju. Kada je napolju minus može se razmisliti sa ubacivanjem spoljašnjeg hladnog vazduha ventilatorom koji će to dozirati u sklopu sa nekim regulatorom temperature.
 
Odgovor na temu

dragancesu
subotica

Član broj: 38340
Poruke: 2189
*.204.eunet.yu.



+73 Profil

icon Re: Pomoć-iskustva sa server salama30.03.2005. u 17:22 - pre 232 meseci
Sve se to zna ali ne zna svako napisati pa evo lepog teksta iz jednog casopisa

"...pa spomenimo neke vazne principe konfiguracije mreze od samih kablova nadalje.

Kablovi koji "nose" podatke kroz vasu mrezu moraju biti minimalno cat5 (cat6 preporucljivo), a u mreznom reku moraju biti vidljivo i jednostavno oznaceni skladno svojim uticnicama za zidu. Nikako ih nemojte provlaciti po podu, vec kroz kanalice jer cete se tako lakse snaci. Na patch panelu obavezno oznacite svaki prikljucak radi lakseg odrzavanja i pronalazenja kvarova.

Za sve glavne delove mreze (veze izmedju spratova, na vece udaljenosti, eventualno izmedju rekova, sviceva i servera) pokusajte iskoristiti opticke kablove (manja osetljivost na sum), jer cete tako do maksimuma iskoristiti svoju mreznu arhitekturu"

Uglavnom ko god da je ima "srecu" da radi na velikoj mrezi zna da su problemi najcesce na drugom kraju zice, a ne u server sali...
Pomozite Micro$oftu u borbi protiv piraterije, poklonite prijatelju Linux
 
Odgovor na temu

cuk

Član broj: 45666
Poruke: 10
195.252.125.*



Profil

icon Re: Pomoć-iskustva sa server salama31.03.2005. u 14:05 - pre 232 meseci
Da... Ali za probleme u server salama "lete glave" a ja bih moju da sačuvam bar još neko vreme
Mislim da mi kabliranje nece biti veliki problem jer sam prošao kroz tu priču i naravno tu i tamo pogrešio...
 
Odgovor na temu

[es] :: Enterprise Networking :: Pomoć-iskustva sa server salama

[ Pregleda: 7101 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.