Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Stanovnik Srbije prosečno potroši i do 300 litara vode na dan, što spada u "rasipničko ponašanje"

[es] :: Nauka :: Stanovnik Srbije prosečno potroši i do 300 litara vode na dan, što spada u "rasipničko ponašanje"

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8708 | Odgovora: 28 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
217.26.66.*

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Stanovnik Srbije prosečno potroši i do 300 litara vode na dan, što spada u "rasipničko ponašanje"23.03.2005. u 21:16 - pre 231 meseci
Stanovnik Srbije prosečno potroši i do 300 litara vode na dan, što spada u "rasipničko ponašanje", podaci su ekološkog društva "Endemit".

Primera radi, Amerikanac dnevno potroši 250 litara, a stanovnik neke nerazvijene zemlje svega 12 litara dnevno.

U poslednjih tridesetak godina, voda se polako 'uvlači' u flaše, a njena cena postaje sve viša. Litar vode danas košta kao trećina litra benzina.

Prema studiji Snabdevanje vodom za piće stanovništva Srbije, koju je izradio Institut za zaštitu zdravlja Srbije, svaki treći vodovod u zemlji je rizičan zbog mikrobiološke, svaki četvrti zbog fizičko-hemijske neispravnosti, dok je svaki peti rizičan zbog delovanja oba faktora.

Samo 20 gradova u Srbiji ima uredjaje za prečišćavanje otpadnih voda, od kojih su neki stari i više od 30 godina i nisu u stalnoj upotrebi.

http://www.endemit.org.yu/

[Ovu poruku je menjao secret dana 24.03.2005. u 17:54 GMT+1]
 
Odgovor na temu

_djevojka_

Član broj: 51707
Poruke: 539
*.connect.com.au.



+3 Profil

icon Re: Stanovnik Srbije prosečno potroši i do 300 litara vode na dan, što spada u "rasipničko ponašanje"24.03.2005. u 01:55 - pre 231 meseci
Secret...ajde i da bude to sto kazes; ali koliko samo fabrike koriste vodu, i koliko se njima ne/naplacuje? Imas neke statistike o tome?

A sto se tice vrijednosti vode...cista voda bice vrijedna k'o dukat jednog dana.
 
Odgovor na temu

sinpetrovic
Sinisa Petrovic
Beograd

Član broj: 37549
Poruke: 223
*.panline.net.



+16 Profil

icon Re: Stanovnik Srbije prosečno potroši i do 300 litara vode na dan, što spada u "rasipničko ponašanje"24.03.2005. u 08:54 - pre 231 meseci
Naravno, kada ovi po zgradama sto zive nemaju svoje vodomere pa ih bas briga, komsija ce platiti, a i mi koji zivimo u individualnim kucama placamo 20 din kubni metar vode, sto je dzabe.

Dok se ne uvedu vodomeri u svaki stan i ne poveca cena vode, nece se smanjiti rasipanje.
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Stanovnik Srbije prosečno potroši i do 300 litara vode na dan, što spada u "rasipničko ponašanje24.03.2005. u 09:08 - pre 231 meseci
Citat:
secret:
Primera radi, Amerikanac dnevno potroši 250 litara, a stanovnik neke nerazvijene zemlje svega 12 litara dnevno.


Sta ima veze? S obzirom da smo zemlja koja je prebogata vodom, mnogo vise vode otekne neiskorisceno. Sta ima veze ako je ne stedimo?

S druge strane, mi ispadosmo rasipnici, a Amerikanci koji kubure sa vodom, nisu a trose skoro kao i mi? Jedini greh je sto mi svu ovu raspolozivu vodu ne pakujemo i prodajemo im.
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
*.etf.bg.ac.yu.

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Stanovnik Srbije prosečno potroši i do 300 litara vode na dan, što spada u "rasipničko ponašanje24.03.2005. u 09:22 - pre 231 meseci
Bogati jesmo, ali prebogati nismo. Mnogo vode se degradira nebrigom. Otpadne vode unistavaju potencijal. Dzaba Beogradu i Sava i Dunav kad su kao deponije. Sa druge strane, voda koju imamo nije dobro rasporedjena. Imas mnogo gradova koji nemaju dovoljno vode, jer vodovodi nisu projektovani (pre par decenija) za toliki broj stanovnika.
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.yubc.net.



+7169 Profil

icon Re: Stanovnik Srbije prosečno potroši i do 300 litara vode na dan, što spada u "rasipničko ponašanje24.03.2005. u 11:11 - pre 231 meseci
Prvo, Srbija uopste nije prebogata vodom (kao sto rece VRider), osim u Slobinim udzbenicima iz Geografije.

Citat:
Broker
Sta ima veze? S obzirom da smo zemlja koja je prebogata vodom, mnogo vise vode otekne neiskorisceno. Sta ima veze ako je ne stedimo?


I te kako ima veze, jer da se stedi - ostatak te procesirane vode bi mogao da se proda zapakovan u fine flase i za cvrstu valutu - i time doprinese povecanju i novcanog bogatstva zemlje.

Takodje, rasipanje procesirane vode je takodje i rasipanje novca - a kako je voda u Srbiji nekomercijalna kategorija (cena je ispod "trzisne" jer je voda drzavna i fakticki biva "poklonjena" siromasnijima ali i svima ostalima) - to znaci i razbacivanje drzavnih para na preciscivanje i obradu vode koja se na kraju - baci.

Ne samo to - posto je voda skoro dzabe u Srbiji i rasipa se, stanje postrojenja i vodovoda je katastrofalno (jer ne mogu sami da se finansiraju a drzava ima probleme sa budzetom i bez vodovoda) - pa tako neki ljudi piju malo vodu, malo fenol, malo arsenik i tako... Al' vazno je da smo mi prebogati i da se pohvalimo sa tim.

Citat:

S druge strane, mi ispadosmo rasipnici, a Amerikanci koji kubure sa vodom, nisu a trose skoro kao i mi? Jedini greh je sto mi svu ovu raspolozivu vodu ne pakujemo i prodajemo im.


To nije greh nego glupost

Jbg, Francuzi od svog Eviana napravili svetski brand, i flasica skuplja od svakog bezalkoholnog pica... a mi se jos hvalimo sa razbacivanjem :(

Drzavi se isplati da svakom domacinstu ugradi vodomer za dzabe, i da krene da komercijalno naplacuje pijacu vodu - samo oni koji zaradjuju manje od proseka bi imali beneficije za vodu.

Pa da vidimo kako bi se onda rasipali.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

sharpshooter
Kiev

Član broj: 14299
Poruke: 167
*.ukrtel.net.



Profil

icon Re: Stanovnik Srbije prosečno potroši i do 300 litara vode na dan, što spada u "rasipničko ponašanje24.03.2005. u 11:18 - pre 231 meseci
Ja se samo pitam na šta se potroši trista litara vode? Na kupanje i navodnjavanje nije sigurno

Možda zato što je pola slavina i ventila neispravno, pa voda curi kako stigne, a ispadne ljudi potrošili?
 
Odgovor na temu

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: Stanovnik Srbije prosečno potroši i do 300 litara vode na dan, što spada u "rasipničko ponašanje24.03.2005. u 11:22 - pre 231 meseci
za pocetak bi trebalo krenuti od toga da fabrike koje koriste industrijsku vodu ne koriste preciscenu pijacu vodu u te svrhe vec nepreciscenu tj. pravu industrijsku vodu...
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz.



+3 Profil

icon Re: Stanovnik Srbije prosečno potroši i do 300 litara vode na dan, što spada u "rasipničko ponašanje"24.03.2005. u 13:45 - pre 231 meseci
A i ulice ne moraju da se peru vodom za pice.

Citat:
sharpshooter: Ja se samo pitam na šta se potroši trista litara vode? Na kupanje i navodnjavanje nije sigurno :)

Ma na razne gluposti. Ljudi kada peru kola oni ne donesu kanticu sa vodom nego razvuku crevo i puste vodu da curi. Poliju auto pa dok ga brisu voda i dalje curi li curi jer ih mrzi da se vracaju nazad u stan da zatvore slavinu. Onda tu je preterano zalivanje baste, pranje dvorista (lakse nego uzeti metlu u sake) itd...
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.adsl.sezampro.yu.



+6455 Profil

icon Re: Stanovnik Srbije prosečno potroši i do 300 litara vode na dan, što spada u "rasipničko ponašanje"24.03.2005. u 13:59 - pre 231 meseci
Mislim da je ovo 300 litara na dan stvarno preterivanje... Jos kad se uzmu higijenske 'navike' naseg stanovnistva, onda je stvarno tih 300 litara dnevno nerealna cifra...

To je mozda moguce zbog kao sto neko vec rece fabrika koje koriste pitku vodu u industrijske svrhe pa povecavaju prosek potrosnje po glavi stanovnika.

 
Odgovor na temu

kv66

Član broj: 38196
Poruke: 589
*.smin.sezampro.yu.

Sajt: www.popdepression.com


+2 Profil

icon Re: Stanovnik Srbije prosečno potroši i do 300 litara vode na dan, što spada u "rasipničko ponašanje24.03.2005. u 15:49 - pre 231 meseci
Ja takodje sumnjam da je ta cifra od 300 l.tacna.BTW neki dan na radiju bese emisija o istoj temi.Tamo sam cuo da je recimo u N.Y. potrosnja 500 l. po stanovniku
Calexico
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Stanovnik Srbije prosečno potroši i do 300 litara vode na dan, što spada u "rasipničko ponašanje24.03.2005. u 15:59 - pre 231 meseci

Potrosnja vode po stanovniku zavisi od afiniteta novinara koji pise clanak.
 
Odgovor na temu

vindic8or

Član broj: 13207
Poruke: 2960
*.mobtel.co.yu.

Jabber: vindic8or@elitesecurity.org


+1 Profil

icon Re: Stanovnik Srbije prosečno potroši i do 300 litara vode na dan, što spada u "rasipničko ponašanje24.03.2005. u 16:31 - pre 231 meseci
istina, rasipnishtvo, ali kada bi se svim srbima objasnio ceo globalni problem sa vodom, svi bi slegli ramenima sa konstatacijom "da ce i ovako prvi da najebu balije u iranu i egipcani" a onda bi jos otisli kuci i u inat rasipali sto je vise moguce vode da bi pokazali kako i srbija u necemu prednjaci.

tuzno, ali istinito...
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
*.dialup.neobee.net.



+105 Profil

icon Re: Stanovnik Srbije prosečno potroši i do 300 litara vode na dan, što spada u "rasipničko ponašanje24.03.2005. u 16:39 - pre 231 meseci
Who *ucking cares? Iovako cemo svi biti mrtvi kada nestane vode...za jedno 60-70 god.
Ima toliko stvari koje su opasnije da ni ne vredi razmisljati o tome...a i mi tu nista ne mozemo da promenimo niti nas neko pita...
 
Odgovor na temu

markom
Marko Milivojević
Network Engineer
Google
Mountain View

Član broj: 18427
Poruke: 4227
*.singidunum.net.

Sajt: https://markom.rs


+16 Profil

icon Re: Stanovnik Srbije prosečno potroši i do 300 litara vode na dan, što spada u "rasipničko ponašanje24.03.2005. u 16:40 - pre 231 meseci
Stellanova, 'leba ti... Kako će to da nestane 2/3 planete!?

Marko.
 
Odgovor na temu

_djevojka_

Član broj: 51707
Poruke: 539
*.connect.com.au.



+3 Profil

icon Re: Stanovnik Srbije prosečno potroši i do 300 litara vode na dan, što spada u "rasipničko ponašanje24.03.2005. u 16:40 - pre 231 meseci
...a i mi tu nista ne mozemo da promenimo niti nas neko pita... markom...pa mozda cemo mi nestati u te 2/3...iliti se potopiti?


 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
*.dialup.neobee.net.



+105 Profil

icon Re: Stanovnik Srbije prosečno potroši i do 300 litara vode na dan, što spada u "rasipničko ponašanje24.03.2005. u 16:45 - pre 231 meseci
Citat:
Stellanova, 'leba ti... Kako će to da nestane 2/3 planete!?


Mislio sam na to da mi necemo doziveti da nam zivot bude ugrozen jer nema vode...vece su sanse da nas zgazi auto ili da umremo od ujeda otrovnog pauka u amazoniji...
 
Odgovor na temu

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: Stanovnik Srbije prosečno potroši i do 300 litara vode na dan, što spada u "rasipničko ponašanje24.03.2005. u 19:46 - pre 231 meseci
Citat:
vindic8or: istina, rasipnishtvo, ali kada bi se svim srbima objasnio ceo globalni problem sa vodom...


tako su im sedamdesetih objasnili problem sa naftom, a umesto da se prestroje kao ceo zapadni svet, oni to ignorisu pa se jos i vise zaduzuju i od tada cela ekonomija bivse SFRJ krece nadole... do tada smo imali evropske plate...

@stellanova
hvala ti za ono...
 
Odgovor na temu

zabac_kermit
Žabac Kermit
Muppet land

Član broj: 22851
Poruke: 107
*.rcub.bg.ac.yu.



+1 Profil

icon Re: Stanovnik Srbije prosečno potroši i do 300 litara vode na dan, što spada u "rasipničko ponašanje25.03.2005. u 12:25 - pre 231 meseci
E baš smo mi ljudi pravi virusi (Matrix).

Nevidimo dalje od svog nosa.
Bukvalno sečemo granu na kojoj sedimo.

Čista voda je jako bitna za opstanak živog sveta,nebih želeo da moji potomci kažu kako sam bio neodgovoran predak.Kako zbog moje nebrige oni nemaju jednu od osnovnih stvari za život čistu pijaću H2O.

Pozdrav.
Neka tvoje besede budu odmerene na kantaru da bi bile korisne onima koji će ih čuti.
 
Odgovor na temu

Mister Big Time
The Consigliere
enterparadajz
Belgrade

Član broj: 15306
Poruke: 4747

Sajt: www.go2bed.net


+43 Profil

icon Re: Stanovnik Srbije prosečno potroši i do 300 litara vode na dan, što spada u "rasipničko ponašanje27.03.2005. u 19:34 - pre 231 meseci
pa kad volimo da budemo cisti pa nam treba 300 l dnevno LOL
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Stanovnik Srbije prosečno potroši i do 300 litara vode na dan, što spada u "rasipničko ponašanje"

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8708 | Odgovora: 28 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.