Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Staticki elektricitet, termalna pasta.

[es] :: Ostali hardver :: Staticki elektricitet, termalna pasta.

[ Pregleda: 10429 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Miroslav Strugarevic

Član broj: 5038
Poruke: 2689



+68 Profil

icon Staticki elektricitet, termalna pasta.24.03.2005. u 22:56 - pre 231 meseci
1. Kako se zastititi od statickog elektriciteta. I kako dolazi do stvaranja istog?
2. Za koliko stepeni bi se smanjilo grejanje procesora ako bi stavio termalnu pasu umesto zvake. (To cu sigurno da uradim.)
 
Odgovor na temu

IgLo
Igor Lovric
Sremski Karlovci

Član broj: 19524
Poruke: 129
*.neobee.net.

Sajt: www.unicornsoft.net


Profil

icon Re: Staticki elektricitet, termalna pasta.24.03.2005. u 23:41 - pre 231 meseci
Sto se tice stvaranja statickog elektriciteta - prouci fiziku za 7 ili bese 6 razred osnovne skole (nemoj da se osetis uvredjenim ali tada se to ucilo, a zasto se stvara... pa ne secam se tacne definicije, ali ima neke veze sa trenjem ) A zastita, pa najjednostavnije je da dotaknes neki uzemljen predmet i tako se oslobadjas stat. elektriciteta, a ako zelis da budes 100% siguran, nabavi antistaticku narukvicu. Ako nemas gde da je nabavis, mozes i sam nesto napraviti: Uzmes parce neizolovane zice, zavrnes oko ruke, a drugi kraj spojis na uzemljenje u stekeru ili na masu od kucista ako je kuciste prikljuceno na napajanje.

Sto se tice zvake, ako je nova nije uopste losa, ali vremenom (bar sam ja imao takvo iskustvo) gubi svoje karakteristike i bilo bi jako zgodno zameniti je sa pastom. Ne znam koliko ces tacno sniziti temperaturu, probaj sam. Samo pazi kakvu pastu stavljas. Ako kupujes u radnjama koje prodaju eletro delove, znaju nekada da daju dosta retku pastu koja je skoro neupotrebljiva za procesore. S druge strane, ne znam da li si nekada stavljao pastu, ali nemoj da preteras sa kolicinom, dobijas kontra efekat... znaci tanak sloj samo po jezgru procesora. Ako koristis srebrnu pastu pazi da ne padne na kontakte koji se nalaze pored jezgra.
 
Odgovor na temu

Black_eyed
Black_eyed
Kać (pored Novog Sada)

Član broj: 24662
Poruke: 841
*.nspoint.net.



+110 Profil

icon Re: Staticki elektricitet, termalna pasta.25.03.2005. u 07:44 - pre 231 meseci
Kod problema sa statickim elektricitetom obrati paznju na svoju okolinu. Sta imas na podu? Kakav tepih, sinteticki pretpostavljam. Pa onda pogledaj sta oblacis, ako tvoja odeca ima visok procenat sintetickih materijala (patike pogotovo) eto to kombinacije za uspesno stvaranje stat. elektriciteta.

Problem se otklanja ili se bar ublazava sa pazljivim odabirom materijala koji se koriste u opremanju enterijera (anti-staticki podovi...i sl.).

Nisi precizirao kakvih problema sa statickim elektricitetom, da li treba zastita dok ugradjujes neki deo koji je osetljiv na isti onda je zastita navedena u gornjem postu.

Ako nisi vec stavio pastu, stavi je obavezno i to srebrnu (potrudi se da dobro ocistis hladnjak od zvake)
...It's nothing very special...
Try and be nice to people, avoid eating fat, read a good book every now and then, get some walking in, and try and live together in peace and harmony with people of all creeds and nations.

Monty Python's The Meaning of Life
 
Odgovor na temu

Miroslav Strugarevic

Član broj: 5038
Poruke: 2689



+68 Profil

icon Re: Staticki elektricitet, termalna pasta.25.03.2005. u 11:42 - pre 231 meseci
Treba mi zastita dok ugradjujem neki deo. Ne znam koliko je anti staticka narukvica, i da li uopste ima kod nas da se uzme.
 
Odgovor na temu

Black_eyed
Black_eyed
Kać (pored Novog Sada)

Član broj: 24662
Poruke: 841
*.nspoint.net.



+110 Profil

icon Re: Staticki elektricitet, termalna pasta.25.03.2005. u 13:43 - pre 231 meseci
Dovoljno ti je i ta zica oko ruke kako je napisao IgLo. Moram priznati da anti-staticku rukavicu nisam do sada video uzivo.

Sta ugradjujes. Ovakve mere zastite se obicno primenjuju kod starije generacije CMOS kola. Kod novih je to dosta dobro resena zastita od toga.

Ako ugradjujes procesor na plocu , ne treba ti nista, samo ga ubodi i vozi !!!
...It's nothing very special...
Try and be nice to people, avoid eating fat, read a good book every now and then, get some walking in, and try and live together in peace and harmony with people of all creeds and nations.

Monty Python's The Meaning of Life
 
Odgovor na temu

IgLo
Igor Lovric
Sremski Karlovci

Član broj: 19524
Poruke: 129
*.neobee.net.

Sajt: www.unicornsoft.net


Profil

icon Re: Staticki elektricitet, termalna pasta.25.03.2005. u 14:22 - pre 231 meseci
U svakom slucaju ovo sto je Black_eyed rekao stoji. Od par stotina racunara stastavljenih u servisu ni kod jednog nista nisam spalio a nikada nisam koristio narukvicu.

Kod nas ces je tesko naci, ali pogledaj kako sam ja napravio svoju (jednom sam je koristio, a ostak vremena je camila u fioci ) Ako ti nije problem da sam napravis... samo napred i poslusaj savete sa dna stranice ako mozes

http://lovric.narod.ru/antistatic/antistatic.html

Ima 4 malo vece slike - po stotinak kb, a server je spor, tako da imaj malo strpljenja
 
Odgovor na temu

Miroslav Strugarevic

Član broj: 5038
Poruke: 2689



+68 Profil

icon Re: Staticki elektricitet, termalna pasta.25.03.2005. u 18:51 - pre 231 meseci
Pa u skorije vreme nemam nameru da ugradjujem neke komponente, ali pitam jer naravno neku upgrade komponenti moze da padne ;)

Da li je dovoljno da se pipne metalni deo kucista, ili radiator kako bih zastitio racunar koliko toliko...
 
Odgovor na temu

Carnivore
Puno ime
Da

Član broj: 20232
Poruke: 556
*.80-203-132.nextgentel.com.



Profil

icon Re: Staticki elektricitet, termalna pasta.25.03.2005. u 20:09 - pre 231 meseci
Dovoljno je ako je kuciste uzemljeno. Za radijator ne bih znao, ali pretpostavljam da je OK.

Evo kako izgleda antistaticka narukvica:
http://www.biltema.no/products/product.asp?iItemId=86808
http://www.biltema.no/products/product.asp?iItemId=86810
DM7000S, SG-2100A, Invacom 0,3dB
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.yubc.net.



+3778 Profil

icon Re: Staticki elektricitet, termalna pasta.27.03.2005. u 03:09 - pre 231 meseci
Antistaticka narukvica ima da se kupi kod nas u Netiks-u za oko 800 Din.
 
Odgovor na temu

Goran Mijailovic

Član broj: 12684
Poruke: 6907



+437 Profil

icon Re: Staticki elektricitet, termalna pasta.27.03.2005. u 10:32 - pre 231 meseci
Citat:
Miroslav Strugarevic:

Da li je dovoljno da se pipne metalni deo kucista, ili radiator kako bih zastitio racunar koliko toliko...

Odes u kupatilo operes ruke pipnes za cesmu i to ti je to
sa pranjem ruku ode sav elektricitet.
 
Odgovor na temu

gnarfoleon
gnarfoleon
blejac
Beograd

Član broj: 4984
Poruke: 124
*.beotel.net.

Jabber: gnarfoleon@elitesecurity.org
ICQ: 31977945


+8 Profil

icon Re: Staticki elektricitet, termalna pasta.31.03.2005. u 15:59 - pre 231 meseci
Samo da prenesem iskustvo iz jedne beogradske firme: NIKAKO ne stavljajte laminatne podove blizu prostorije sa kompjuterima (ili ne daj boze u samu prostoriju sa kompjuterima) !!! Ni sto UPS-ova nece da pomogne, ima kompjuteri da crkavaju ko muve.
Taj laminat je zlo, sta god od obuce ili odece imao, ma kako uzemljeni bili kompjuteri,
SVE je pod elektricitetom.
 
Odgovor na temu

Marko Enter
Smederevo-Hagen,Nemacka

Član broj: 155840
Poruke: 1453
*.dip.t-dialin.net.



+6 Profil

icon Re: Staticki elektricitet, termalna pasta.05.01.2009. u 23:33 - pre 185 meseci
Da naravno moze da steti racunaru , ali ako je uzemljenje dobro manje su opasnosti
ali cesto se desava da uzemljenje po kucama nije ispravno i onda kad se nakupi stat. elektricitet mi se pitamo zasto nam komp ne radi

pozdrav Marko
 
Odgovor na temu

[es] :: Ostali hardver :: Staticki elektricitet, termalna pasta.

[ Pregleda: 10429 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.