Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

carina za wireles uredjaje 15%???!!!

[es] :: Wireless :: carina za wireles uredjaje 15%???!!!

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8353 | Odgovora: 29 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ponline
Urimi Junauzi

Član broj: 45924
Poruke: 380



+2 Profil

icon carina za wireles uredjaje 15%???!!!30.03.2005. u 15:20 - pre 231 meseci
Ljudi, koliko sam saznao povecala se carina za wireless uredjaje, pa zato ocekujte i povecanje cena.
Uredjaj koji sam uzeo kod geneka za manje od 50 evra pre ere pdv-a, sada kad su nabavili novu robu isti uredjaj je 62 eura ( rekli su da je razlog 15% carine) i zamislite plus 18% pdv-a.
E ljudi kupite sto mozete sa starim cenema, nove su ludnica.
Bas je ova drzava dobra prema svojim ljudima, a prosecne su plate ispod 200e.
 
Odgovor na temu

yolja624

Član broj: 9380
Poruke: 1856



+643 Profil

icon Re: carina za wireles uredjaje 15%???!!!30.03.2005. u 19:07 - pre 231 meseci
a onaj ko ima minimalac od plate, nema lufta za wireless bez obzira ima li ili nema pdv-a.

Yolja
 
Odgovor na temu

roli
Mrdja Dragan
Razvlakac kablova na Freedom wireless
mrezi

Član broj: 3571
Poruke: 2156
212.200.88.*

Sajt: www.freedom-wlan.com


Profil

icon Re: carina za wireles uredjaje 15%???!!!30.03.2005. u 19:25 - pre 231 meseci
Bolje ovako..sakupis pare za AP...i krenes da ga kupis,pa umjesto po AP...odes i izvadis PASOS...


Pozdrav!!
/mrdja
 
Odgovor na temu

bukovski
Dragan Blagojevic
Kućni pivar
Banovo pivo
Banovo pivo

Član broj: 29557
Poruke: 1502
*.nat-pool.ni.sbb.co.yu.

Jabber: bukovski
Sajt: https://www.instagram.com..


+2 Profil

icon Re: carina za wireles uredjaje 15%???!!!30.03.2005. u 19:56 - pre 231 meseci
ma si sta pricas ! potvrdjeno li je to
sto kaze za te pare ode viza i nema me vise ovde da se bakcan za dz idem da radim za pare bre
Najbolje zanatsko pivo posetite: https://www.instagram.com/banovo_pivo/
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: carina za wireles uredjaje 15%???!!!31.03.2005. u 10:55 - pre 231 meseci
Morali bi smo se najzadorganizovati da nesto preduzmemo. Drzava ima neki cudan smisao za stvaranje uslova za razvoj informatickog drustva u nas tako sto ce da povecava poreze i carine.

Mislim, s njihove strane to jeste dobro, znaju da mi moramo da kupujemo opremu bez obzira na cenu pa sto da se ne ugrade da malo i zarade na nama. Sve u svemu, taj razvoj ce ici na nas trosak.
 
Odgovor na temu

PPZ
Elektronicar, Panasonic professional
Broadcast equipment Authorized Service
Atina, Grcka

Član broj: 8528
Poruke: 2404
*.ath.forthnet.gr.

ICQ: 38998013


+4 Profil

icon Re: carina za wireles uredjaje 15%???!!!31.03.2005. u 20:53 - pre 231 meseci
Da.Ali da li je to potvrdjeno ? Mislim da je moguce i da je trik doticne kompanije da bi opravdala povecanje cena....Nije nemoguce.To je stari trik, okrivi drzavu za sve.

Mada....sta ja znam.Kod nas su sad povecali FPA (to je kao PDV) pod izgovorom da su drzavne kase prazne, a tvrde da je za to kriva prethodna vlada A nova vlast je NA VLASTI vec vise od godinu dana pa vi sad zakljucite sami.Je*iga, kako se okrene nas lupaju po usima.Benzin je poskupeo, hrana je poskupela, ljudi, PUNOM PAROM se priblizavamo Srpskom standardu.Sto je najlepse, ja mogu da se pokupim i odem, a bas bih voleo da vidim ove jadne Grke kako ce da se snadju Mi smo bar doktorirali poskupljenja, iako nas lupaju nekako se prilagodjavamo.A oni, oni su jako brzo zaboravili kako su bili siromasni sredinom 80-tih, a sad se vracaju na to. hehehe.
Sva sreca sto sam svestan svoje nesvesti.U suprotnom bih bio nesvestan svoje svesti...
 
Odgovor na temu

vanja_ns
Novi Sad

Član broj: 40064
Poruke: 13
*.nat-pool.nsad.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: carina za wireles uredjaje 15%???!!!01.04.2005. u 01:57 - pre 231 meseci
Pre par dana smo doziveli shock, jer nam je spediter rekao da je carinik "odlucio" da sve sto ima "radio prijemnik i predajnik" sada spada pod drugu kategoriju (tarifu) carinjenja, i sve ce biti 15%.

Mislio sam da je to samo neki carinik uzeo "stvari u svoje ruke", ali se ispostavilo da su carinske ispostave dobile dopise u kojem se nalaze da sva bezicna oprema od sada bude 15%. Zamolio sam speditera da dobije kopiju dopisa ili nesto slicno, ali najvise sto je uspeo je da natera carinike da mu pokazu taj dopis (i zaista je validan, tako covek barem kaze), ali nisu hteli/mogli da mu ga daju, da vidim i ja to crno-na-belo.

Nemam prijatelja niti rodbine u Upravi Carina, tako da nema sanse da dobijem taj papir, a nigde nisam ni nasao neko 'zvanicno' saopstenje. Sajt im nema search, a posto nikada nisam dobio odgovor na bilo kakvo pitanje, od bilo koje drzavne institucije (bilo da je u pitanju email, ili zvanicno pismo), nisam ni pokusavao.

Jednostavno, ovo nije pokusaj neke firme da 'opravda' dizanje cena, ova carinska tarifa je zaista uvedena, i sasvim je sigurno da ce cene Wireless opreme ici gore.

Posto nasi 'organi' nemaju nikakvu obavezu da obaveste javnost o bilo cemu (posto zivimo u pravno sredjenom drustvu), ili da odgovore na bilo kakva pitanja, plasim se da jedino neki veci medij moze saznati tacne razloge za stavljanje Wireless opreme na drugu tarifnu stopu.

Pa ako imate nekoga u B92, BLIC-u i slicno, nije naodmet pitati ih da saznaju detalje. Ali to verovatno nije dovoljno interesantna prica, tako da... :)
 
Odgovor na temu

yolja624

Član broj: 9380
Poruke: 1856



+643 Profil

icon Re: carina za wireles uredjaje 15%???!!!01.04.2005. u 11:10 - pre 231 meseci
Citat:
vanja_ns: Pre par dana smo doziveli shock, jer nam je spediter rekao da je carinik "odlucio" da sve sto ima "radio prijemnik i predajnik" sada spada pod drugu kategoriju (tarifu) carinjenja, i sve ce biti 15%.

Mislio sam da je to samo neki carinik uzeo "stvari u svoje ruke", ali se ispostavilo da su carinske ispostave dobile dopise u kojem se nalaze da sva bezicna oprema od sada bude 15%. Zamolio sam speditera da dobije kopiju dopisa ili nesto slicno, ali najvise sto je uspeo je da natera carinike da mu pokazu taj dopis (i zaista je validan, tako covek barem kaze), ali nisu hteli/mogli da mu ga daju, da vidim i ja to crno-na-belo.

Savjet: promjeni speditera, jer taj nema pojma o poslu! Glupo mi je da tvog speditera ucim kako se radi posao. Jer da ga zna, znao bi kako bi dosao do tog famoznog dopisa.
A ti zatrazi od sefa carinske ispostave zvanican odgovor (u pismenoj formi) o promjeni tarifnog stava gdje se roba svrstava prilikom carinjenja.

Citat:
Nemam prijatelja niti rodbine u Upravi Carina, tako da nema sanse da dobijem taj papir, a nigde nisam ni nasao neko 'zvanicno' saopstenje. Sajt im nema search, a posto nikada nisam dobio odgovor na bilo kakvo pitanje, od bilo koje drzavne institucije (bilo da je u pitanju email, ili zvanicno pismo), nisam ni pokusavao.

Pokusaj, slanje emaila te ne kosta bas nista, a mozda i odgovore! Nema potrebe da poznajes bilo koga, jer su obavezni da daju sve informacije koje se ticu uvoznika.

Citat:
Jednostavno, ovo nije pokusaj neke firme da 'opravda' dizanje cena, ova carinska tarifa je zaista uvedena, i sasvim je sigurno da ce cene Wireless opreme ici gore.

A reci mi, koja stopa carine je bila ranije? Ako je bila 10% onda je to povecanje toliko minimalno da nema potrebe ni da opravdavas povecanje cijene bilo kome.
I cisto informativno, pogledaj JCI od poslednjeg carinjenja, u koji tarifni stav je bila svrstana tvoja roba, a u koji sad hoce da je svrstavaju. Provjericu ti ja koliko je to ispravno.

Citat:
Posto nasi 'organi' nemaju nikakvu obavezu da obaveste javnost o bilo cemu (posto zivimo u pravno sredjenom drustvu), ili da odgovore na bilo kakva pitanja, plasim se da jedino neki veci medij moze saznati tacne razloge za stavljanje Wireless opreme na drugu tarifnu stopu.

Pa sad, nije bas tako. Sve sto Vlada donese kao uredbu, moralo bi da bude u skladu sa zakonom. I svaka uredba Vlade mora da izadje u "Sluzbenom glasniku" sto je u svakom slucaju nacin obavjestavanja javnosti. A to sto tvoj spediter ne zna za uredbu Vlade, to je zato sto ne cita sluzbeni glasnik!

Postoji mogucnost da je Uprava Carina primjetila da je do sad wireless oprema bila svrstavana u pogresan tarifni stav, pa su svoje ispostave obavjestile svojim internim aktom, da se od sad, u skladu sa zakonom o CT i komentarom CT, ta roba mora svrstavati u taj neki drugi tarifni stav.
Ako je tako, onda nista ne mozes da ucinis, jer je tim aktom uskladjeno nesto sto ranije nije bilo ispravno. Jedino, mozes da kazes "bilo je dobro dok je trajalo" i moli Boga da ti ne stigne da platis i ono sto nisi platio prilikom ranijih uvoza. (raspitaj se: to se zove "naknadna naplata")

BTW, treba znati da je Carinska Tarifa zakonska kategorija i ne moze se mjenjati uredbom Vlade. A CT u sebi sadrzi napomene uz odredjene "glave i poglavlja" u kojima je poblize objasnjeno gdje se sta svrstava. Pored toga postoji knjiga koja se zove "Komentar Carinske Tarife" u kojoj je tacno naznaceno koja roba po svojim karakteristikama ide u koji tarifni stav! Mogucnost manipulisanja je vrlo mala.

Citat:
Pa ako imate nekoga u B92, BLIC-u i slicno, nije naodmet pitati ih da saznaju detalje. Ali to verovatno nije dovoljno interesantna prica, tako da... :)

Ne treba ti nikakvo poznanstvo ni u B92 niti u BLIC-u, imaju ljudi svoje WWW i na njima kontakt mail adrese. Samo im posaljes mail, i ako im bude zanimljivo, posalju novinare u Upravu Carina i saznace sve detalje.

Nadam se da sam bio informativan!

Yolja
 
Odgovor na temu

vanja_ns
Novi Sad

Član broj: 40064
Poruke: 13
*.nat-pool.nsad.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: carina za wireles uredjaje 15%???!!!01.04.2005. u 23:03 - pre 231 meseci
Citat:
yolja624: Savjet: promjeni speditera, jer taj nema pojma o poslu! Glupo mi je da tvog speditera ucim kako se radi posao.


Savet: Ne nudi savete ako ih niko nije zatrazio.

Citat:
yolja624: ...

Nadam se da sam bio informativan!

Yolja


Tesko.

Poenta je bila da odgovorim coveku na pitanje, tj. da dizanje cena jeste vezano sa novim carinskim tarifama.

Nisam imao nameru da se raspitujem sta da radim u vezi papirologije, niti da me neko savetuje da li moj spediter zna posao, niti da razglabam o carinskim propisima i tarifama, vec sam izneo svoja iskustva iz zadnjih par dana.

Pretpostavke ("mozda i odgovore", "moralo bi da bude", "postoji mogucnost", ...) takodje nisu informativne, pa ako si u nesto siguran to napishi, a pretpostavljati mozemo svi mi.
 
Odgovor na temu

PPZ
Elektronicar, Panasonic professional
Broadcast equipment Authorized Service
Atina, Grcka

Član broj: 8528
Poruke: 2404
*.ath.forthnet.gr.

ICQ: 38998013


+4 Profil

icon Re: carina za wireles uredjaje 15%???!!!01.04.2005. u 23:37 - pre 231 meseci
Vidi @yolja624 je u pravu.Svaka promena zakona kao i odluka vezana za promene carinskih stopa je morala da bude oglasena u Sluzbenom Glasniku koji bi trebalo da je dostupan i putem interneta.Ako ne, treba ga potraziti, eventualno u ministarstvu za veze (ili kako li se vec danas to zove).A u slucaju da je zaista wireless oprema svo ovo vreme prolazila bez carine jer je neko nije svrstao u pravu kategoriju onda sve sto mozes da kazes je dobro da nisu primetili ranije.Ovde u Grckoj obicno kao i kod nas saznas za neku carinsku odredbu kad stignes na granicu.Ali zato UVEK mozes da pozoves granicni prelaz pa da pitas.Ja kad god sam imao nekih nedoumica oko carine zvao sam granicni prelaz Evzoni (koji koristim kad putujem u Srbiju) i pitao sta me je interesovalo.I policija tamo je vise obavestena nego neko ministarstvo.Na kraju krajeva u vecini slucajeva te se stvari (carinjenje) zavrsavaju na granici tako da i ne stize do visih instanci.
Sva sreca sto sam svestan svoje nesvesti.U suprotnom bih bio nesvestan svoje svesti...
 
Odgovor na temu

vanja_ns
Novi Sad

Član broj: 40064
Poruke: 13
*.nat-pool.nsad.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: carina za wireles uredjaje 15%???!!!02.04.2005. u 02:23 - pre 231 meseci
Citat:
PPZ: Vidi @yolja624 je u pravu.Svaka promena zakona kao i odluka vezana za promene carinskih stopa je morala da bude oglasena u Sluzbenom Glasniku koji bi trebalo da je dostupan i putem interneta.Ako ne, treba ga potraziti, eventualno u ministarstvu za veze (ili kako li se vec danas to zove).A u slucaju da je zaista wireless oprema svo ovo vreme prolazila bez carine jer je neko nije svrstao u pravu kategoriju onda sve sto mozes da kazes je dobro da nisu primetili ranije.Ovde u Grckoj obicno kao i kod nas saznas za neku carinsku odredbu kad stignes na granicu.Ali zato UVEK mozes da pozoves granicni prelaz pa da pitas.Ja kad god sam imao nekih nedoumica oko carine zvao sam granicni prelaz Evzoni (koji koristim kad putujem u Srbiju) i pitao sta me je interesovalo.I policija tamo je vise obavestena nego neko ministarstvo.Na kraju krajeva u vecini slucajeva te se stvari (carinjenje) zavrsavaju na granici tako da i ne stize do visih instanci.


Pa jel' ja pishem na arapskom?

Ja sam napisao moje ISKUSTVO (od pre 2-3 dana), i objasnjenje coveku da je carina sada 15% za sve Wireless uredjaje (jer su prebaceni na druge tarifne brojeve), i da ce zato cene biti vece. Nisam pisao sta bi trebalo u idealnom drustvu trebalo da se desi u ovakvim slucajevima, vec sta se ovde desava.

Zasto se cita izmedju redova, cak i kada tamo nema nista? Kakva oprema prolazila bez carine ili u pogresnoj kategoriji, otkud sada ta insinuacija? Problem je, koliko sam shvatio, sto je Wireless oprema (kao sto su AP-ovi, Wireless PCI kartice itd. - ne antene, kablovi i slicno, to je oduvek imalo svoju tarifu) sada stavljena na tarifne brojeve vezane za radio opremu, a ne kompjutersku.

Ah, Petak uvece, vreme za malo odmora...

Uzivajte
 
Odgovor na temu

bukovski
Dragan Blagojevic
Kućni pivar
Banovo pivo
Banovo pivo

Član broj: 29557
Poruke: 1502
*.nat-pool.ni.sbb.co.yu.

Jabber: bukovski
Sajt: https://www.instagram.com..


+2 Profil

icon Re: carina za wireles uredjaje 15%???!!!02.04.2005. u 02:35 - pre 231 meseci
ma ok za antene ap-ove mozda i za kablove
ali kartica je moguci sastavni deo racunara ! tj to je obicna mrezna kartica samo sto umesto kabla sve ide bezicnim putem ! sramota zaista !
to jos kad bi sto koristim tv karticu naplatili pretplatu za tv program ! bezveze su maksimalno i sram da ih bude bas !!!

pa kako oni misle da se mi nekako proguramo u tu njihovu "evropu" kad oni tu istu "evropu" nepustaju da udje kod nas tj pustaju al pazi 15 % carina + porez 18% + zarada prodavca oko 20 % pa na kraju cemo da sve platimo duplo i vise nego sto bi u normalnoj zemlji kostalo !

samo jos fali i vazduh da nam oporezuju i na njega nek okace 15 % carine kad nam duva topli vetar sa iz druge zemlje zato sto manje trosimo struju pa da nadoknade

SRAMOTA !!!
Najbolje zanatsko pivo posetite: https://www.instagram.com/banovo_pivo/
 
Odgovor na temu

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1537
*.tron-inter.net.



+266 Profil

icon Re: carina za wireles uredjaje 15%???!!!02.04.2005. u 08:08 - pre 231 meseci
pricao bi vam sada kako je bitno promenjen 'saobracaj' prema Crnoj Gori i da su nasa preduzeca prakticno zatvorena prema njihovom trzistu - ali ce me Predrag opet brise ....

ajde nek ostane samo ponizna molba svima da prvo bace oko na www.fcs.yu pa tek onda nastave diskusiju. Ljudi su dnevno azurni i mnogi komentari ovde su bili krejnje ....
U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: carina za wireles uredjaje 15%???!!!02.04.2005. u 12:24 - pre 231 meseci
Naravno da cu da brisem off topic poruke.

Nego ovaj link sto si dao je zanimljiv. Izmedju ostalog nasao sam stranu Pitanja i odgovori i taman kad sam pomislio da ih pitam u vezi ove tarife nadjem:

http://www.fcs.yu/srpski/right/pitanja_odgovori.htm

Citat:

KOLIKO NA NAŠEM SAJTU NE POSTOJI ŽELJENA INFORMACIJA MOŽETE SE OBRATITI PISMENIM PUTEM UPRAVI CARINA, NOVI BEOGRAD, UL. BULEVAR AVNOJA BR. 155, UZ PREDHODNU UPLATU ADMINISTRATIVNE TAKSE U IZNOSU OD 660 DINARA NA RAČUN BROJ: 840-742221843-57, MODUL 97, PRIMALAC : REPUBLIČKE ADMINISTRATIVNE TAKSE.

 
Odgovor na temu

yolja624

Član broj: 9380
Poruke: 1856



+643 Profil

icon Re: carina za wireles uredjaje 15%???!!!02.04.2005. u 16:41 - pre 231 meseci
@vanja_ns
Ja sam zemljace po zanimanju carinik, i sve sto sam rekao je suva istina!
I od ljudi koji su se javili po ovoj temi vejrujem da niko nije kvalifikovaniji od mene sto se tice carine.

A moje "pretpostavke"? Trebale su da budu podstrek da pitas onog ko je nadlezan za ono sto te zulja, i to na nacin da taj ne moze da izbjegne odgovor.

I insinuacije!? Carinska sluzba nadgleda rad svojih ispostava, i ako primjeti nepravilnosti u svrstavanju roba, onda reaguje na nacin koji vas zulja! Ili ako carinici nisu sigurni gdje sta ide, onda pitaju upravu, koja odgovori u pismenoj formi.

I ne trazi razlog za poskupljenje opreme kod drzave, nego smanji ogromnu marzu koju uzimas... pa se poskupljenje nece ni osjetiti. Svakako "stelujes" fakture, pa je "dosteluj" jos malo, za razliku u dazbinama! I onako su na carinjenju skoro pa obavezni da prihvate fakturnu vrijednost.

I ne mjenjaj speditera ni slucajno, taj je mnogo dobar... upravo takvog zasluzujes!
Iskreno, zao mi je sto sam ti bilo sta rekao. Nadam se da ce te stici i naknadna naplata, za robu koju si do sad uvezao!

A savjeti su ti bili besplatni, iako ih nisi trazio.
Kontao sam da te nesto zulja i htjeo sam da ti pomognem da shvatis koja prava imas u odredjenim situacijama.
Cak bi ti rekao u koji tarifni stav ide tvoja oprema i da li ima osnova da se bunis. Ovako, idi pa malo pametnuj sam sebi i trazi veze i poznanstva, jer ti znas samo za takvo poslovanje. Svakako ce takvi uskoro u penziju, jer je sve teze "muvati"
A za legalno trebas samo da ukljucis sive celije... ;)

Yolja
 
Odgovor na temu

bukovski
Dragan Blagojevic
Kućni pivar
Banovo pivo
Banovo pivo

Član broj: 29557
Poruke: 1502
*.nat-pool.ni.sbb.co.yu.

Jabber: bukovski
Sajt: https://www.instagram.com..


+2 Profil

icon Re: carina za wireles uredjaje 15%???!!!02.04.2005. u 18:26 - pre 231 meseci
al ova tema ode u off
da je nebi vise odvlacio gde netreba stavljam tacku (.) ali nikad necu razumeti ljude koji podrzavaju pljacku gradjana mada za to su i prosli kurs od 6 meseci !!! imao bi jos stogod da kazem ali cu cutati

jedna je istina da ce to svakako usporiti razvoj nasih pre svega nekomercialnih mreza ali ...
Najbolje zanatsko pivo posetite: https://www.instagram.com/banovo_pivo/
 
Odgovor na temu

ponline
Urimi Junauzi

Član broj: 45924
Poruke: 380



+2 Profil

icon Re: carina za wireles uredjaje 15%???!!!02.04.2005. u 18:45 - pre 231 meseci

Znaci ima tu istine, carina je sada 15%, dali je bila manje, ili pogresno su se jeftinije carinirali wireless uredjaji, to nama siromasnome narodu ne interesuje.
Stvar je da vec vidim da su AP-ovi poskupljali kod neke firme koje su uzeli novu robu, i to se reflektuje kod nas.
Vi sada svadjajte se dali je carina preskupa ili firme uzimaje veliku marzu.
Jedno znam da bi jedan AP kupio ovde kod nas treba da se plati 15% carine + 18 PDV + nekih 20% marze, to mu dodje 53% skuplje od nominalne cene.
 
Odgovor na temu

yolja624

Član broj: 9380
Poruke: 1856



+643 Profil

icon Re: carina za wireles uredjaje 15%???!!!02.04.2005. u 19:21 - pre 231 meseci
@bukovski
Po cemu je tema otisla u off? Jedino je off sto se nisam pridruzio opstem kukanju. Ako je ovo tema sa kukanjem, trebali ste je nazvati "KUKANJAVA: carina za wireles uredjaje 15%???!!!"
I ne zanosite se pricama o "odobravanju pljackanja gradjana od strane drzave"!
BTW, ne vrijedjaj moje zanimanje, jer nisam kursista, vec sam 4 godine isao u skolu za to zanimanje! Ja te nisam vrijedjao nemoj ni ti mene.

Ne zulja ove nase kolege sa foruma - "gospodu trgovce" ta carina od 15%! Evo objasnjenja!
Problem je sto trgovci na balkanu imaju ruzan obicaj da obracunavaju marzu od 70-100%. E to sa uvodjenjem PDV-a ne mogu, jer im se porez obracunava na malo drugaciji nacin nego do sad. I mnogo manje mogu da manipulisu i da zaradjuju, jer samo utajom poreza i tu su imali extra profit. A krajnji kupac ionako placa sve.
Drzava je PDV-om smanjila manevarski prostor trgovcima i time ih tjera da pocnu da rade sa realnim marzama koje su svuda na zapadu od 7-10%! Tu je razlog za ljutnju trgovaca, samo povecanje carina sa 5% na 15% ih ne boli puno, vec je problem naplata PDV-a! Prije je bila NABAVNA CIJENA+DAZBINE+MARZA+POREZ = MPC... e a sad mu PDV ulazi direktno u MARZU, sto ga bas boli! A ne zna kako to da izbjegene. Kriminalci!

Malo proguglajte i pogledajte kolike su cijene wireless opreme na zapadu (ili na dalekom istoku) pa ce te shvatiti ko Vas pljacka, trgovci ili drzava. A i ako me neko pljacka vise volim da me pljacka drzava nego neki priuceni trgovac, jer se pare iz budzeta trose na opste korisne stvari i od opsteg interesa (bolnice, skole, putevi...)
Kod privatnih trgovaca, te pare uvecavaju samo njegovo licno bogatstvo. Vecina tih trgovaca ne zna nista drugo nego da kupi nesto u Kini za 100 $ i da Vam ovdje proda za 200 $ i to je sve sto zna o informatici. Tako isto bi trgovao i sa ciglom,tekstilom, auto dijelovima ili nekom drugom robom.

Eto, u Srbiji je godinu i nesto vise racunarska oprema bila na poreskoj stopi 0%! I koliko je to korisitilo "informatickoj pismenosti"? Nesto jeste! Unaprijedilo je imovinsko stanje trgovaca, koji su svakako odrzali MPC ko da ima porez. E sad im je krivo sto taj dio koji su prije trpali u dzep treba da dadu drzavi.

@ponline
Ne tuguj, nadji nekog ko ide u zapadnu evropu i nek ti kupi taj AP ili bilo sta drugo. I sa porezom i bez poreza, sa carinom ili bez nje, svakako je na Zapadu sve jeftinije nego ovdje.

Yolja
 
Odgovor na temu

gorang

Član broj: 728
Poruke: 316
82.208.201.*



+1 Profil

icon Re: carina za wireles uredjaje 15%???!!!02.04.2005. u 19:27 - pre 231 meseci
cekajte samo da se neko seti da su ovo radio uredjaji koji pored prijema vrse i emitovanje... pa kad nam udare neku taksu :(

adsl provajderi imaju svoj lobi, ali sta ces, tako je to ...
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: carina za wireles uredjaje 15%???!!!02.04.2005. u 20:25 - pre 231 meseci
Yolja, samo jedan covek u ovoj dikusiji je mozda trgovac, posto prica o tome da im se pojavila ta nova carinska tarifa prilikom uvoza. Svi ostali smo obicni krajnji kupci i kako god okrenemo, nas drzava lupa po dzepu jer mi placamo sve te igrarije sa taksama.

Ja se ubih vise od pola godina pokusavajuci da povezemo sto vise ljudi u loklanu nekomercijalnu mrezu a sve zato da bi najpre deca imala neku zanimaciju koja ih navlaci da uce stvari koje ce im itekako biti korisne. Izmedju ostaloh, na sve nacine sam pokusavao i uspevao da od dobavljaca opreme dobijem sto nize i sto povoljnije cene kako bih omogucio da sto vise tih klinaca moze da se poveze. Omogucujem im da se umreze samo po ceni opreme koju moraju da kupe jer da se napravi ne moze.

I sad se odjednom pojavljuje povecanje od, kako neko izracuna 53% ni za sta. Zato sto se nekom diglo da nam i na taj nacin uzima novac. ne uzima ga on ni od trgovaca ni od proizvodjaca ni od mahera i mutivoda i kriminalaca, uzima ga od nas koji na kraju moramo da kupimo tu opremu.

Po toj logici treba da ocarine i mikrotalasne rerne jer i one su radio uredjaji i emituju signal upavo na istim frekvencijama na kojima radimo i mi sa wireless lan-om, igracke sa radio navodjenjem, raznorazne daljinske upravljace i sve ostalo sto na bilo koji nacin predstavlja radio predajnik. jedno je ocariniti pravi radio predajnik, a sasvim drugo uredjaje opste namene koji rade na slobodnim opsezima i imaju konkretnu namenu koja nema veze sa radio difuzijom bilo koje vrste.


 
Odgovor na temu

[es] :: Wireless :: carina za wireles uredjaje 15%???!!!

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8353 | Odgovora: 29 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.