Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako povezati dva racunara preko jednog AP-a?

[es] :: SOHO Networking :: Kako povezati dva racunara preko jednog AP-a?

[ Pregleda: 8625 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nemes1s
Slobodan Markovic
Zrenjanin

Član broj: 53729
Poruke: 1
212.62.44.*



Profil

icon Kako povezati dva racunara preko jednog AP-a?30.03.2005. u 15:35 - pre 230 meseci
Kako povezati dva racunara preko jednog AP-a i sa jednim
nalogom. AP ima dva UTP izlaza (LAN1, LAN2). Povezana su oba
racunara sa UTP kablom na taj AP.
 
Odgovor na temu

Milan Andjelkovic
Product Manager
Tegus Medical
Beograd

Član broj: 4476
Poruke: 3281
*.verat.net.

Sajt: www.linkedin.com/in/milan..


+8 Profil

icon Re: Kako povezati dva racunara preko jednog AP-a?30.03.2005. u 15:40 - pre 230 meseci
Nema neke velike nauke. Ako ti provajder dodeljuje jednu javnu IP adresu, što je verovatno slučaj, onda AP treba da radi NAT, tako da se ta dva kompjutera "kriju iza" te jedne javne IP adrese.

Pretraži malo ovaj i Wireless forum, ima dosta priče o tome.
ex.mangel
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Kako povezati dva racunara preko jednog AP-a?30.03.2005. u 21:46 - pre 230 meseci
Verovatno taj AP koji imas je Ovislink WL1120AP. On ima dva LAN prikljucka. Medjutim, uredjaj radi kao bridge pa ne mozes da preko njega povezujes dva racunara osim ako tvoj provajder to ne dozvoljava - a po pravilu ne dozvoljavjau.

Treba ti neki uredjaj koji raid kao reuter, recimo Linksys WRT54G, a ima slican Asus uredjaj kome ne znam tacnu oznaku. On se povezuje na provajdera i provajder vidi samo njega a on rutira saobracaj ka lokalnoj mrezi.

 
Odgovor na temu

mivanovic
Milos Ivanovic
Beograd

Član broj: 22353
Poruke: 72
*.bg.wifi.vline.verat.net.

ICQ: 325627163


Profil

icon Re: Kako povezati dva racunara preko jednog AP-a?02.04.2005. u 10:02 - pre 230 meseci
Moj savet ti je da napravis router. Treba ti 486-ica, nesto rama-a, floppy i tri mrezne (dve, ako imas switch). Kad to nabavis, skini sa net-a neki gotov linux router koji staje na disketu (freesco ili coyote) i to je to. Ja imam jedan bas takav router, sa tri mrezne i freesco-m, i radi odlicno. Ukljucio sam ga pre 6-7 meseci i nikad ga nisam ni resetovao. Inace, ako neces da se zezas sa tim, ja prodajem ovaj moj router, jer prelazim na ADSL, pa mi treba ploca sa PCI slotovima, tako da mi 486-ica ne vredi.

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

Thor
Marko T.
Student prava
Novi Sad

Član broj: 8376
Poruke: 6
*.panline.net.

ICQ: 64690017
Sajt: www.happynovisad.co.yu


Profil

icon Re: Kako povezati dva racunara preko jednog AP-a?13.04.2005. u 13:21 - pre 230 meseci
Jesi siguran da WL-1120AP ne moze da radi u isto vreme dva odvojena klijenta? Moj komsija i ja smo od jednog ovisa razvezli 2 LAN kabela i dobili smo od provajdera jednu IP adresu za uredjaj, i 2 adrese za LAN klijente... Meni za sada radi. Doduse ja imam problem malo drugacije prirode... Pokusavam da povezem jos jednu masinu serijski preko ovog racunara (da ovaj racunar bude server). Ovaj racunar je pod XP-om, a onaj drugi pod Win 98... Na zalost, uprkos svim pokusajima (nemate pojma koliko sam kliknuo na "restart") najbolje sto sam uspeo da namestim jeste da server vidi win 98 masinu u lokalnoj mrazi (ali ne i obrnuto)... Pretpostavljam da je ovo zbog NTFS particija na server masini.

Medjutim, ono sto je meni mnogo znacajnije, jeste, sto ne mogu nikako da povezem taj drugi racunar na internet standardnim internet sharingom... :( Povezan sam preko VPN konekcije (PPPoE nikako necje da radi)...

M.
"I would weep, but my tears have been stolen; I would shout, but my voice has been taken. Thus, I write."
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Kako povezati dva racunara preko jednog AP-a?13.04.2005. u 13:34 - pre 230 meseci
Citat:
Thor: Jesi siguran da WL-1120AP ne moze da radi u isto vreme dva odvojena klijenta? Moj komsija i ja smo od jednog ovisa razvezli 2 LAN kabela i dobili smo od provajdera jednu IP adresu za uredjaj, i 2 adrese za LAN klijente... Meni za sada radi.


Receno je da moze tako ako to provajer omoguci. Tako mozete i celu zgradu da povezete prek jednog Ovislinka, ali samo ako to provajder omoguci.

Citat:

Medjutim, ono sto je meni mnogo znacajnije, jeste, sto ne mogu nikako da povezem taj drugi racunar na internet standardnim internet sharingom... :( Povezan sam preko VPN konekcije (PPPoE nikako necje da radi)...


PPPoE da proturis kroz ruter mozes, ali samo ako mnogo znas i imas ruter koji to moze da radi. Ako to radis sa ICS i jos kada petljas kroz serijski port na Windows-u, slabe su ti sanse.

Umesto da se petljas sa srijskim portom, kupi dve mrezne kartice pa da tva racunara spoj LAN-om. To ti je prirodniji nacin a i ne bi trebalo da imas problema da delix Internet, jer je to prirodan nacin, a uputstva imas ovde na forumu.
 
Odgovor na temu

Thor
Marko T.
Student prava
Novi Sad

Član broj: 8376
Poruke: 6
*.panline.net.

ICQ: 64690017
Sajt: www.happynovisad.co.yu


Profil

icon Re: Kako povezati dva racunara preko jednog AP-a?13.04.2005. u 15:35 - pre 230 meseci
Napredak... Uspeo sam da namestim PPPoE i da batalim VPN...

***

Pa imam dve LAN kartice (Realtek) na serveru i jednu na client masini (3com 10mbit neku malo stariju)...

Znaci islo bi otprilike ovako (zvacemo masinu sa win 98 client a XP server):

client (LAN1 3com)----> server (LAN1 Realtek + LAN2 Realtek) ----> AP OvisLink

Probao sam svasta.

Imam fiksnu LAN adresu od provajdera za server masinu (recimo neka bude 10.194.20.11) i za AP uredjaj (recimo 10.194.20.15), wingate (recimo 10.194.20.14), DNS podesavanja i koristim default subnet mask na svim uredjajima.

E sad...
nije meni toliko problem za kucnu mrezu sto se ne vide uredjaji i slicno (mada me malo cudi ako vec ne vidi celu masinu jer je pod NTFS particijama, sto ne vidi recimo shareovani stampac ili CD-ROM)... vec kako da povezem client preko servera na net...
Pokusao sam standardno: Internet connection sharing na LAN2 ili na samu konekciju, sa unosenjem IP adrese AP uredjaj za default Wingate na client masini (DNSovi su non stop ukljuceni), stavljao sam za LAN1 mrezu umesto default 192.168... IPova 10.194.*.* IP adrese... znaci ne znam sta sve nisam probao...

U sustini sve sto sam dobio jeste da se sa servera vidi client masina i to je otprilike to. Da imaju uredjaji kontakt, imaju, odmah se pronadju i sve je to ok, ali ova softverska podesavanja me muce :( Zvao sam nekoliko ljudi, i oni su isto zvali jos nekoliko ljudi i niko nema pojma o cemu se radi. Tnx na pomocji...

Marko
"I would weep, but my tears have been stolen; I would shout, but my voice has been taken. Thus, I write."
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Kako povezati dva racunara preko jednog AP-a?13.04.2005. u 15:46 - pre 230 meseci
Cek, malo je to konfuzno...

Prva stvar, je l' se na provajdera konektujes preko PPPoE ili te vidi kao obicnog klijenta u mrezi?


Ili da idemo postepeno. Raskaci sve i zakaci samo racunar koji zoves serverom na provajdera i opisi kako je to izvedeno i koji su IP-ovi. Ono sto je bitno, prekopiraj sta pokazuje ipconfig /all. Da li ti tako radi ping na bilo koji adreu na internetu?

Onda cemo dalje...
 
Odgovor na temu

matory
Blazin Srdjan

Član broj: 44660
Poruke: 43
*.nspoint.net.



Profil

icon Re: Kako povezati dva racunara preko jednog AP-a?30.04.2005. u 01:29 - pre 229 meseci
Kao prvo UTP kabel treba da bude ukrsten izmedju klijent 98 i servr XP racunara, mozda je to razlog zasto se ova dva racunara nevide.

1. Na računaru gde je kartica koja je vezana za AP uraditi sledeće:
Start/Run/regedit, pronaći HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Tcpip\Parameters\IPEnableRouter i setovati vrednost na 1
Ovim smo rekli XPu da slobodno rutira saobraćaj izmedju dve konekcije (kartice) one prema AP-u i one prema klijentu 98

Na servru podesis IP adrese na konekciji kartice koja ide na AP onako kako provajder WLAN mreze zahteva:\


NP: ip 172.16.2.26
net m 255.255.255.0
DEF GTW 172.16.2.1

prim. DNS 172.16.1.1
sec DNS 172.16.5.1

Na serveru podesis IP adrese konekcije kartice koja je u vezi sa klientom NP:
(lokalna kucna mreza)

ip 192.0.0.1
net m 255.255.255.0

Na klijentu 98 postavis adrese ovako NP:

ip 192.0.0.2
net m 255.255.255.0
DEF GTW 172.16.2.1 (od provajdera)

prim. DNS 172.16.1.1 (od provajdera)
sec DNS 172.16.5.1 (od provajdera)


Zatim na serveru u podesavanja za konekciju koja ide na WLAN odnosno AP odes na polje ADVANCED dugme SETTINGS i u SERVICES cekiras polja servra koje treba da prolaze do drugog racunara (FTP, MAIL itd itd).

I to je to, sednes na 98-mici otvoris explorer kucas IP za log i uzivaj.


 
Odgovor na temu

Thor
Marko T.
Student prava
Novi Sad

Član broj: 8376
Poruke: 6
*.com
Via: [es] mailing liste

ICQ: 64690017
Sajt: www.happynovisad.co.yu


Profil

icon Re: Kako povezati dva racunara preko jednog AP-a?03.05.2005. u 15:11 - pre 229 meseci
Hoce li mi to resiti i problem LAN-a ili samo
rutiranja?


__________________________________________________
Do You Yahoo!?
Tired of spam? Yahoo! Mail has the best spam protection around
http://mail.yahoo.com
"I would weep, but my tears have been stolen; I would shout, but my voice has been taken. Thus, I write."
 
Odgovor na temu

[es] :: SOHO Networking :: Kako povezati dva racunara preko jednog AP-a?

[ Pregleda: 8625 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.