Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Cudan problem???

[es] :: Matične ploče, procesori i memorije :: Cudan problem???

[ Pregleda: 3121 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

milantrax2005
Milan Trajković
Nis

Član broj: 53910
Poruke: 675
213.244.208.*

ICQ: 324951764


+2 Profil

icon Cudan problem???13.04.2005. u 23:00 - pre 231 meseci
Ovako:imam Asus P4 S533-S za Intelove procesore koja ima Award BIOS.Problem je sledeci:kada kuciste ostane bez napajanja(nestanak struje npr.) nakon startovanja konstantno je upaljena crvena LED dioda-nesto nije u redu i uopste ne pocne POST i ucitavanje Windows-a! Privremeno problem resim tako sto ga ponovo uskljucim iz struje (iz stekera) pa ponovnim pokretanjem posle nekoliko sekundi on krene da radi POST i ucitavanje sasvim normalno.U BIOSU stoji obrazlozenje da CPU speed nije adekvatan i da sistem zbog toga ne startuje,iako je za CPU speed podeseno Auto (1700 MHz)! - mada ponekad zateknem na Manual ali posto ploca nije podesena na JumperFree mod to nema ni smisla!

Interesuje me:
1) Da li je baterija na ploci dotrajala? (komp je star 2 godine) pa da zbog toga BIOS ne odrzava i pravi ovaj problem!!!
2) Da li je BIOS ispravan,ili je mozda zarazen nekim od virusa koji pokusavaju overkloking (Manual za CPU speed)
3) Da li je neophodno flesovanje BIOS-a?

Problem je od skora nastao!
Resetovanje BIOS-a nije resilo problem!
Hvala svima koji imaju neku ideju ili predlog u vezi ovog problema!
 
Odgovor na temu

Winex
Ernest Cerovečki

Član broj: 28478
Poruke: 92
*.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Cudan problem???18.04.2005. u 19:50 - pre 231 meseci
Mislim da problem nije sw prirode!

Funkcioniranje baterije možeš provjeriti u BIOS-u (PC healt pa pogledaš VBAT napon - trebao bi biti oko 3V - vjerojatnije ispod 3V (moj je 2.96), ali ako je manje od 2.5V, nešto stvarno nije u redu).

Ova pretpostavka s virusom mi se ne čini vjerojatna budući da se dešava samo nakon power failure.... ili se u tom slučaju resetira CPU clock na neku ludu vrijednost (postavljenu od virusa???)...... hm....

Flash BIOS-a? U svakom slućaju korisno je update-ati BIOS, al je i malo riskantno...
Možda pomogne, al ako je unutar eeproma virus, vjerojatno isprogramirana samozaštita, tako da flashanje možda ne protekne u najboljem redu......

Idemo po redu da bolje shvatim:
1. Nestane struje i comp nravno krepa
2. dođe struja i na MBO svjetli narančasti LED
3. Ukljućiš POWER btn i zasvjetli zelena + crvena

Jel tako?? Nakon toga, dal se čuje kakav sound iz beepera?

Ako ne, jesi li pokušao sljdeće dvije varijante:
1) reset
2) power off on hw (držanje POWER btn-a oko 5 sec)
---pa ako se iskljući, kako se ponaša nakon ponovnog uključenja?

Nije mi jasno (izgleda da nisam dobro razumio): nakon što se vrati napajanje, i problem nastane, ti ga rješiš sa još jednim naponskim šokom????? (Iskljućiš napajanje pa opet uključiš)


P.S. Jel si možda kojim slućajem mislio na crvenu diodu na kučištu???....a ja pričao o onima na matičnoj...!
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Cudan problem???18.04.2005. u 20:59 - pre 231 meseci
Komninacija sledece dve stvari resava problem:
- Iskljucuj napajanje iz struje kad ne koristis racunar pomocu prekidaca na produznom kablu.
- Promeni bateriju.

Inace, to je vec vise redovna pojava, nego kvar.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

milantrax2005
Milan Trajković
Nis

Član broj: 53910
Poruke: 675
213.244.208.*

ICQ: 324951764


+2 Profil

icon Re: Cudan problem???18.04.2005. u 23:47 - pre 231 meseci
@ Winex

Odlicno si shvatio!

"Idemo po redu da bolje shvatim:
1. Nestane struje i comp nravno krepa
2. dođe struja i na MBO svjetli narančasti LED
3. Ukljućiš POWER btn i zasvjetli zelena + crvena

Jel tako?? Nakon toga, dal se čuje kakav sound iz beepera?"



--Ne cuje se nikakav zvuk i naosnovu njega znam da nije poceo POST(jer do monitora i nedolazi signal)--



"Ako ne, jesi li pokušao sljdeće dvije varijante:
1) reset
2) power off on hw (držanje POWER btn-a oko 5 sec)
---pa ako se iskljući, kako se ponaša nakon ponovnog uključenja?"



--To i uradim,i tada nakon 4 sekunde sistem biva ugasen.Nakon ponovnog stratovanja prica se ponavlja-crvena LED na kucistu,nema POST-a,zatim tisina :)

--Problem resim tako sto ga izvucem iz stekera i odmah ga ponovo vratim.Sacekam 5 minuta i nakon toga startujem komp.Tada se cuje BIP zvuk i on radi normalno.Proverom u BIOS-u utvrdim da je CPU speed podesavanje na Manual ali kako nije ploca podesena na Jumper Free Mod nema overloka.


--Da li postoji neki program kojim bi proverio eventualno postojanje virusa u BIOS-u?

--BIOS ima ugradjen Trend AV mislim koji stalno pri start-up proverava,ali nista ne prijavljuje?

--Inace BIOS ploce nema neke extra dodatke kao neke Profesionalne ploce!!!
Hvala ti za interesovanje!!!



[Ovu poruku je menjao milantrax2005 dana 19.04.2005. u 00:55 GMT+1]
 
Odgovor na temu

milantrax2005
Milan Trajković
Nis

Član broj: 53910
Poruke: 675
213.244.208.*

ICQ: 324951764


+2 Profil

icon Re: Cudan problem???18.04.2005. u 23:49 - pre 231 meseci
@ pctel



--Mislis da trajno promenim bateriju?
--Posto su one 3V da li bi mogao da probam tako sto cu neku pozajmiti sa druge ploce a isto ima 3V?

U svakom slucaju hvala za savet!!!
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Cudan problem???19.04.2005. u 00:02 - pre 231 meseci
Da, naravno trajno promeni bateriju, kosta mozda 5 EUR-a maksimalno. Mozes pozajmiti sa druge ploce, to su sve iste baterije.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

magnat
Dragan Stefanovic
Nezaposlen
Beograd

Član broj: 55338
Poruke: 418
*.adsl.beocity.net.



+23 Profil

icon Re: Cudan problem???19.04.2005. u 12:08 - pre 231 meseci
A da probas da promenis napajanje? Dve godine staro kao i ploca! Meni se to desilo sa
Epoxom i AMD-om.
 
Odgovor na temu

milantrax2005
Milan Trajković
Nis

Član broj: 53910
Poruke: 675
213.244.208.*

ICQ: 324951764


+2 Profil

icon Re: Cudan problem???19.04.2005. u 15:31 - pre 231 meseci
Moze biti!!!Taj problem se otprllike javio nakon sto sam kupio DVD ROM.Kako sada na kinesko napajanje od "300 W" drzim 3 CD uredjaja pored standardne opreme nije ni cudo.Cak se ponekad kad je HDD maksimalno opterecen cuje zvuk kao kad se ugasi komp,ali on i dalje radi.I to se sve javlja nakon kupovine DVD-a.Ne mora da bude povezano,ali mozda i jeste to problem.U svakom slucju probacu pvro sa zamenom baterije,ako to ne pomogne onda kupujem napajanje od 350 W i.Fleshovanje BIOS-a je skoro pripremljeno.Imam novi BIOS sa sajta,softver iz DOS-a za flash ali pre toga prvo da se pozabavim hardverom!

Svima puno HVALA!
 
Odgovor na temu

miki3
Beograd

Član broj: 20283
Poruke: 260
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Cudan problem???19.04.2005. u 21:39 - pre 231 meseci
A da pokusas da iskljucis taj novi uredjaj...?Probe radi.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Cudan problem???19.04.2005. u 21:53 - pre 231 meseci
Citat:
Kako sada na kinesko napajanje od "300 W" drzim 3 CD uredjaja pored standardne opreme

To ne bi smelo da se radi!!! 300W napajanje je jedva dovoljno za 1 HDD + 1 CD uredjaj + minimalna standardna oprema.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Winex
Ernest Cerovečki

Član broj: 28478
Poruke: 92
*.cmu.carnet.hr.



Profil

icon Re: Cudan problem???20.04.2005. u 17:18 - pre 231 meseci
Hm...
Citat:
milantrax2005:Cak se ponekad kad je HDD maksimalno opterecen cuje zvuk kao kad se ugasi komp,ali on i dalje radi.I to se sve javlja nakon kupovine DVD-a.Ne mora da bude povezano,ali mozda i jeste to problem.

To se događa i meni... al to nema šanse da je povezano s napajanjem! Događalo mi se kad je comp bio nov, a događa se i sada (al nikad pri max opt.), a od kad sam kupio comp promjenio sam tri napajanja (1. 300W, 2. 400W 3. 400W) i uvjek ista priča.
P.S. radi se o IBM-u. Koji HDD imaš ti?
Citat:
pctel: To ne bi smelo da se radi!!! 300W napajanje je jedva dovoljno za 1 HDD + 1 CD uredjaj + minimalna standardna oprema.

Vjerojatno je tako (ne znam), no opterečenje napajanja nije problem provjeriti (ako je struja koju uzimaju komponente prejaka za napajanje, dolazi do znatnijih padova napona, pa tako i na ATX-u), a te vrijednosti nije problem očitati. (aida, MBM, ili BIOS ...)

@milantrax
Preporučam ti da kupiš 500W (everpower je jeftin) (pogledaj vrijednosti struja, pa usporedi sa sadašnjim napajanjem) - mislim na ono označeno na kučištu napajanja.
Nikako mi se ne sviđa varijanta da se radi o virusu! pctel vjerojatno ima pravo za bateriju (al i to možeš provjeriti - u BIOSU). Zanimljivo je da moraš čekati 5 min.... Što se "sredi" za tih 5min???? Napajanje? kako ako je uštekano..... možda se rashladi...... ili se rashladi nešto na matičnoj....?


Ajde ljudi! Da i ja dođem do rješenja svog problema! :) Kad je već spomenuto otvaranje/zatavaranje diska usred rada...
 
Odgovor na temu

milantrax2005
Milan Trajković
Nis

Član broj: 53910
Poruke: 675
213.244.208.*

ICQ: 324951764


+2 Profil

icon Re: Cudan problem???20.04.2005. u 21:04 - pre 231 meseci
Ja imam Maxtor 80 GB 2MB 7200 rpm.Taj zvuk se cuje samo kada je dosta opterecen,npr kada otvorim folder od 10000 slika u thumbnails modu,jer tad treba da ucita veliku kolicinu podataka i pri tom se cuje "cak" bas kao kad gasim komp (kao zvuk nekog releja)!!!

Sto se tice kupovine 500W to je apsolutno OK!

Mada svi naponii na ploci 1.8 V za CPU,3.3 V,5 V i 12 V su bas kao sto treba,bez vecih odstupanja?
U mom osiromasenom BIOS-u ne postoji opcija za proveru napona baterije!
Provericu je unimerom!
 
Odgovor na temu

[es] :: Matične ploče, procesori i memorije :: Cudan problem???

[ Pregleda: 3121 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.