Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

neophodan savet "ubica"...

[es] :: C/C++ programiranje :: neophodan savet "ubica"...

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 11913 | Odgovora: 68 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

srndach

Član broj: 58095
Poruke: 242
*.nat-pool.nsad.sbb.co.yu.



+2 Profil

icon neophodan savet "ubica"...20.05.2005. u 12:42 - pre 230 meseci

... dobio sam projekat da u MVS.net-u (2003) napisem program za mobilne telefone koji koriste Symbian OS, a tice se Irda komunikacija ...
Naime, telefon bi trebao da sluzi kao daljinski upravljac ...

Interesuje me sta mi je sve potrebno za realizaciju ovog projekta...
Znam, zvuci glupo, ali profesor je bio prilicno skrt prilikom davanja instrukcija (verovatno predpostavljajuci da sam "ubica") i jedino sto sam cuo je "Symbian OS i MVS .net 2003..."

Ne treba da napominjem da mi je sve ovo prilicno novo i da sam tek uplivao u programerske vode...
(apsolvent sam na elektrotehnici-telekomunikacije)

Izvinjavam se "ubicama" i nadam se da ce mi oprostiti ...
(pa i oni su nekad bili samo ljudi ... )

Hvala unapred!
 
Odgovor na temu

Mihajlo Cvetanović
Beograd

Moderator
Član broj: 37636
Poruke: 1249



+96 Profil

icon Re: neophodan savet "ubica"...20.05.2005. u 14:07 - pre 230 meseci
He, he, profesor nije nista pretpostavio, samo ti je pokazao bunar u

koji treba da skocis ;-)
 
Odgovor na temu

Mrav
Aleksandar Mraović
.net programer u Wireless Media
Beograd

Član broj: 6532
Poruke: 279
195.252.80.*

ICQ: 197419540


Profil

icon Re: neophodan savet "ubica"...20.05.2005. u 16:06 - pre 230 meseci
Prilično sam siguran da sa standardnim VS c++ kompajlerom ne možeš napraviti ništa za Symbian. Moguće je da postoji neko proširenje, ali najverovatnija (i najlakša varijanta) je da ćeš skinuti alate (kompajler) za symbian da bi mogao ovako nešto da kompajliraš.
Lepota je u jednostavnosti.

Cis.
 
Odgovor na temu

srndach

Član broj: 58095
Poruke: 242
*.nat-pool.nsad.sbb.co.yu.



+2 Profil

icon Re: neophodan savet "ubica"...20.05.2005. u 17:22 - pre 230 meseci
BUNAR?!
( nadam se samo da nije dubok kao sto mislim da jeste ... :) )

Hvala Mrav...


 
Odgovor na temu

franticnick

Član broj: 19656
Poruke: 372
*.sbb.co.yu.

Sajt: www.franticnick.com


+30 Profil

icon Re: neophodan savet "ubica"...20.05.2005. u 19:29 - pre 230 meseci
Citat:
Mrav: Prilično sam siguran da sa standardnim VS c++ kompajlerom ne možeš napraviti ništa za Symbian. Moguće je da postoji neko proširenje, ali najverovatnija (i najlakša varijanta) je da ćeš skinuti alate (kompajler) za symbian da bi mogao ovako nešto da kompajliraš.



VS C++ je najbolje okruzenje za Symbian programiranje. Treba samo skinuti odgovarajuci SDK za seriju za koju je program namenje (60, 70, 80, ...) i krenuti sa radom.

Nedavno je Nokija izbacila "Nokia Developer's Suite" za VC++.NET 2003 koji dosta olaksava rad (dobijas Wizarde i jos alata koji olaksavaju rad). Link: www.forum.nokia.com/main/0,,034-902,00.html


Korisni sajtovi:

www.newlc.com
www.forum.nokia.com

Pozdrav,
Nikola.
 
Odgovor na temu

srndach

Član broj: 58095
Poruke: 242
*.nat-pool.nsad.sbb.co.yu.



+2 Profil

icon neophodan savet "ubica"...21.05.2005. u 10:14 - pre 230 meseci
Hvala Dzoni ...

Skinuo sam NDS sa adrese koju si ostavio, ali mi prilikom instalacije trazi ActivePearl ?!?!

Sve mi se cini da ce tek da mi bude zao sto sam uleteo u ovu avanturu ...







[Ovu poruku je menjao srndach dana 21.05.2005. u 20:45 GMT+1]
 
Odgovor na temu

tesa
Beograd

Član broj: 20586
Poruke: 96
*.beotel.net.

Sajt: www.codechallenge.com


Profil

icon Re: neophodan savet "ubica"...21.05.2005. u 15:45 - pre 230 meseci
Da. Moras da instaliras i Pearl kako bi mogao da kompajliras bilo sta. Ja sam se malo igrao sa tim pre par meseci. Tadasnja verzija je bila prilicno neudobna za rad. Trebalo mi je dva sata da podesim sve i iskompajliram prvi projekat. Verujem da ni sada nije mnogo lakse.
 
Odgovor na temu

franticnick

Član broj: 19656
Poruke: 372
*.sbb.co.yu.

Sajt: www.franticnick.com


+30 Profil

icon Re: neophodan savet "ubica"...22.05.2005. u 01:59 - pre 230 meseci
Citat:
srndach: Hvala Dzoni ...

Skinuo sam NDS sa adrese koju si ostavio, ali mi prilikom instalacije trazi ActivePearl ?!?!

Sve mi se cini da ce tek da mi bude zao sto sam uleteo u ovu avanturu ...

[Ovu poruku je menjao srndach dana 21.05.2005. u 20:45 GMT+1]


Treba ti i ActivePerl i odredjena verzija Jave da bi sve radilo kako treba.

U pocetku jeste tesko da pohvatas konce, ali se dugorocno sigurno isplati jer se svakim danom povecava broj uredjaja koji rade na Symbian-u (procena je da je do sada prodato oko 7 miliona telefona koji rade pod Symbianom). Da ne pricam koliko je zanimljivo praviti programe za mobilne.

Symbian je jako mocan OS. Mnogo mocniji nego sto mnogi i pretpostavljaju.

Ako imas nekih pitanja slobodno salji.

Pozdrav,
Nikola.
 
Odgovor na temu

srndach

Član broj: 58095
Poruke: 242
*.nat-pool.nsad.sbb.co.yu.



+2 Profil

icon neophodan savet "ubica"...22.05.2005. u 12:02 - pre 230 meseci
Kakva sad Java?
Taman sam skinuo Perl...
Verzija je ActivePerl 5.8.6.811...i prijavio mi je neku gresku prilikom instaliranja, kao da ga nije zavrsio, medjutim NDS v1.1 je uspesno instaliran i sad mi se u MVS.net-u
(kad pokrenem New project, javlja i NOKIA Symbian :))
Jedino je problem (za sad) sto ne znam gde da navedem MVS ...
Javlja mi gresku: "Object reference not sent to an instance of an object" ...
i nece da otvori projekat ...
Nisam bas najsigurniji da je sve proteklo po propisu i da imam instalirano sve sto je neophodno da bi se pozabavio pisanjem aplikacija za mobilne (tu si u pravu, verujem da je jos zanimljivije nego sto zvuci...)
Molim te da mi napises sta sve treba da imam i gde to da trazim, ako ti nije problem ...
Nov sam u svemu ovome i verovatno sam i naporan, ali zelim da naucim ...

Hvala, pozdrav :)
Zoran

 
Odgovor na temu

franticnick

Član broj: 19656
Poruke: 372
213.137.100.*

Sajt: www.franticnick.com


+30 Profil

icon Re: neophodan savet "ubica"...22.05.2005. u 18:16 - pre 230 meseci
Citat:
srndach:
...
Molim te da mi napises sta sve treba da imam i gde to da trazim, ako ti nije problem ...
Nov sam u svemu ovome i verovatno sam i naporan, ali zelim da naucim ...

Hvala, pozdrav :)
Zoran



Nije problem. Preporucujem za pocetak da iscitas malo tekstove na:

http://www.forum.nokia.com/main/1,6566,1_32_05,00.html (bar odeljak: Symbian OS i Series60 (pretpostavljam da ces da pravis programe za ovu seriju)).

Od SDK-ova preporucujem:

1st Ed, FP1, CodeWarrior & NET 2003 (115MB) na linku: http://www.forum.nokia.com/main/0,,034-4,00.html

Ovaj SDK je odgovarajuci samo ako pravis za Seriju 60 i to za telefone N3650, Siemens SX1, N6600 i mozda jos neke. Ako radis za neki drugi model telefona potrazi odgovarajuci SDK na netu ili kazi pa cu se potruditi da ti pomognem.

SDK koji preporucujem nisam probao sa NDS-om ali pretpostavljam da ce raditi. Takodje u zip fajllu sa SDK-om dobijas i odgovarajucu verziju Jave kao i pravu verziju Perla koja je neophodna.

Ja jos nisam probao NDS jer nikako da nadjem vremena ovih dana. Meni je trenutno omiljena varijanta VC++ u kombinaciji sa command-promptom :)

Pozdrav,
Nikola.
 
Odgovor na temu

srndach

Član broj: 58095
Poruke: 242
*.nat-pool.nsad.sbb.co.yu.



+2 Profil

icon neophodan savet "ubica"...23.05.2005. u 10:24 - pre 230 meseci


"...SDK koji preporucujem nisam probao sa NDS-om ali pretpostavljam da ce raditi. Takodje u zip fajllu sa SDK-om dobijas i odgovarajucu verziju Jave kao i pravu verziju Perla koja je neophodna..."


Skidao sam ovaj SDK vec nekoliko puta ali mi je stalno pucala veza na 70%-80%, ludeo sam...
Uspeo sam tek jutros i odmah ga raspakovao...
Ima 150MB i nema Javu i Perl, ustvari za Javu nisam siguran, a Perl nema jer mi prilikom instalacije NDS trazi isti...
Sta da radim?
Ima u sebi jos nekoliko ZIP-ovanih (data1, data 2, engine 32), ali njih ne mogu da raspakujem...
Skinuo sam i dosta tekstova i krenuo odmah na citanje, pa se nadam da cu te ubuduce sto manje smarati sa glupostima :)

Pozdrav, Zoran!
 
Odgovor na temu

franticnick

Član broj: 19656
Poruke: 372
*.sbb.co.yu.

Sajt: www.franticnick.com


+30 Profil

icon Re: neophodan savet "ubica"...23.05.2005. u 18:06 - pre 230 meseci
Citat:
srndach:
...
Skidao sam ovaj SDK vec nekoliko puta ali mi je stalno pucala veza na 70%-80%, ludeo sam...
Uspeo sam tek jutros i odmah ga raspakovao...
Ima 150MB i nema Javu i Perl, ustvari za Javu nisam siguran, a Perl nema jer mi prilikom instalacije NDS trazi isti...
Sta da radim?
...
Pozdrav, Zoran!


Je si li siguran da si skinuo pravi fajl? Kada se skine ime fajla je: "nS60_v1_2_for_MW.zip".

Kada se raspakuje ima foldere za JRE i Perl.

Kad dodjem kuci provericu jos jednom, ali sam prilicno siguran da sam ti rekao za dobru verziju SDK-a.

Inace, uopste me ne smaras sa pitanjima. Secam se kako je meni bilo kada sam prvi put skinuo SDK i pokusao da napravim nesto :)

PS
Ako nece da proradi NDS, batali ga. Sasvim lepo moze da se radi i bez njega...

Pozdrav,
Nikola.
 
Odgovor na temu

srndach

Član broj: 58095
Poruke: 242
*.nat-pool.nsad.sbb.co.yu.



+2 Profil

icon neophodan savet "ubica"...24.05.2005. u 10:34 - pre 230 meseci

"...Je si li siguran da si skinuo pravi fajl? Kada se skine ime fajla je: "nS60_v1_2_for_MW.zip"..."

Na adresi koju si mi dao je "Series 60 Developer Platform SDK's for Symbian OS, C++" i ime fajla kad se skine je "s60_2nd_sdk_fp3_b.zip"

Isti se nalazi i kad na Nokiinom forumu potrazis Tool's & SDK's, on je na drugom mestu ispod novog NDS-a...

Pozdrav, Zoran!
 
Odgovor na temu

franticnick

Član broj: 19656
Poruke: 372
*.sbb.co.yu.

Sajt: www.franticnick.com


+30 Profil

icon Re: neophodan savet "ubica"...24.05.2005. u 14:58 - pre 230 meseci
Citat:
srndach: "...Je si li siguran da si skinuo pravi fajl? Kada se skine ime fajla je: "nS60_v1_2_for_MW.zip"..."

Na adresi koju si mi dao je "Series 60 Developer Platform SDK's for Symbian OS, C++" i ime fajla kad se skine je "s60_2nd_sdk_fp3_b.zip"

Isti se nalazi i kad na Nokiinom forumu potrazis Tool's & SDK's, on je na drugom mestu ispod novog NDS-a...

Pozdrav, Zoran!



Ha,

Pa imas na tom linku combobox pomocu koga biras SDK koji nameravas da skines. Upravo iz tog razloga sam ti naveo "1st Ed, FP1, CodeWarrior & NET 2003 (115MB)" da bi znao sta da biras.

Dakle, sem sto treba da odes na link koji sam ti dao (http://www.forum.nokia.com/main/0,,034-4,00.html) treba da izaberes i SDK koji sam naveo.

Ti si koliko vidim samo pritisnuo "download" i tako skinuo neki default SDK za taj combobox.


Pozdrav,
Nikola.
 
Odgovor na temu

srndach

Član broj: 58095
Poruke: 242
*.nat-pool.nsad.sbb.co.yu.



+2 Profil

icon neophodan savet "ubica"...24.05.2005. u 16:17 - pre 230 meseci
AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Pitam se samo sta bi rekli ovi iz MENSA-e kad bi videli kakvu sam glupost napravio...
Garant bi pisali peticiju da mi se ukine mogucnost daljeg reprodukovanja u cilju zastite zivotne sredine i buducnosti ove nase planete ...

Skidam sad pravu verziju ...

Pozdrav, Zoran :)
 
Odgovor na temu

franticnick

Član broj: 19656
Poruke: 372
*.sbb.co.yu.

Sajt: www.franticnick.com


+30 Profil

icon Re: neophodan savet "ubica"...25.05.2005. u 09:43 - pre 230 meseci
Citat:
srndach: AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Pitam se samo sta bi rekli ovi iz MENSA-e kad bi videli kakvu sam glupost napravio...
Garant bi pisali peticiju da mi se ukine mogucnost daljeg reprodukovanja u cilju zastite zivotne sredine i buducnosti ove nase planete ...

Skidam sad pravu verziju ...

Pozdrav, Zoran :)



Ma, desi se svakom...

Pozdrav,
Nikola.
 
Odgovor na temu

srndach

Član broj: 58095
Poruke: 242
*.nat-pool.nsad.sbb.co.yu.



+2 Profil

icon neophodan savet "ubica"...25.05.2005. u 15:58 - pre 230 meseci
Aaaaahhhhhhhhhaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!?????????!!!!!!!!

Sad sam vec popustio sa zivcima......

Skinuo sam i pravi SDK, i on ima PERL i JAVA-u(kao sto si i rekao), ali ga .net ne prepoznaje tj. kaze mi: "not available" ...



Kad sam ga skidao imao je oznaku "nS60_v1_2_for_MW.zip" , medjutim .net ga prepoznaje kao "Series60_1_2_CW" !
Pretpostavljam da je ovo "CW" od CodeWarrior, jer mi i u ReleaseNotes pise da zahteva CodeWarrior IDE !

"1.2 Technical requirements

· Operating systems: Windows NT, (Windows 2000)
- 400 MB free disk space.
· Compiler: Metrowerks CodeWarrior for Symbian Pro v2.0
· Java2 Runtime Environment v.1.3.1 for development tools: AIF Builder,CS Help Compiler and Sisar
· Active Perl 518 or newer for SDK command line tools"

Obrati paznju sta pise pod Compiler...

Takodje sam skinuo i SDK "s60_2nd_FP3_b.zip" i njega .net lepo registruje ...
(kao sto se vidi sa slike...)

Problem je u tome sto ne znam da podesim PATH-ove !!!!
Procitao sa tonu Tutorial-a i Guide-ova, ali i dalje lutam k'o magare u magli ...

Mozes li da mi (korak po korak) objasnis kako se vrse ta silna podesavanja ...
Odlepicu ...
Ako vec nisam ...

Pozdrav, Zo
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

franticnick

Član broj: 19656
Poruke: 372
213.137.100.*

Sajt: www.franticnick.com


+30 Profil

icon Re: neophodan savet "ubica"...25.05.2005. u 21:20 - pre 230 meseci
Citat:
srndach: Aaaaahhhhhhhhhaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!?????????!!!!!!!!

Sad sam vec popustio sa zivcima......

...

Problem je u tome sto ne znam da podesim PATH-ove !!!!
Procitao sa tonu Tutorial-a i Guide-ova, ali i dalje lutam k'o magare u magli ...

Mozes li da mi (korak po korak) objasnis kako se vrse ta silna podesavanja ...
Odlepicu ...
Ako vec nisam ...

Pozdrav, Zo


Za pocetak nemoj da gubis zivce (trebace ti kad krenes da programiras Symbian:)))

Pazi, ja ne koristim taj NDS i ne bih sad da ga instaliram da bih sve isprobavao. Predlozio bih ti da ga batalis i krenes da programiras samo uz pomoc VC++. Tu bih ti mogao pomoci kako da sve podesis jer imam (bolnih) iskustava oko podesavanja okruzenja. Kada se na kraju sve podesi, nije uopste toliki problem programirati kao sto ti se sad verovatno cini (naravno pod uslovom da dobro znas C++).

Sto se tice tih PATH-ova oni bi trebali automatski da se podese. Medjutim primetio sam da ako ti je sistem kojim slucajem WinXP HOME EDITION i poprilicno napunjen vec nekim drugim PATH-evim postoji sansa da se Symbian SDK PATH-evi ne upisu dobro jer nema mesta za njih :)

Pretpostavimo da ces poslusati savet i bataliti NDS. U tom slucaju uradi sledece:

1. Deinstaliraj sve sto si instalirao a vezano je Symbian (sem VC++:).
2. Instaliraj JRE, Perl i onaj SDK sto sam ti rekao.
3. Udji u Visual Studio .NET 2003 command prompt.
4. Ukucaj cd %epocroot%
5. Sada bi trebalo da si u c:\symbian\6.1\series60>
6. kucaj: cd series60ex (to je folder gde se nalaze primeri a tu bi trebalo da drzis i svoje buduce projekte)
7. udji u recimo helloworld (cd helloworld)
8. kada si u helloworld folderu kucaj: cd group
9. sada si na pravom mestu :)
10. kucaj: bldmake bldfiles
11. kucaj: abld makefile vc6
12. poslednjom komandom si napravio VC++ projekat za helloworld symbian aplikaciju.
13. ako hoces da je otvoris, naci ces je na: C:\Symbian\6.1\Series60\Epoc32\BUILD\SYMBIAN\6.1\SERIES60\SERIES60EX\HELLOWORLD\GROUP\HELLOWORLD\WINS
14. ... ajde necu dalje... ako dodjes do ovde imam jos uputstava i hint-eva za tebe...

Pozdrav,
Nikola.

 
Odgovor na temu

srndach

Član broj: 58095
Poruke: 242
*.nat-pool.nsad.sbb.co.yu.



+2 Profil

icon neophodan savet "ubica"...26.05.2005. u 00:40 - pre 230 meseci
Deinstalirao sam sve sto je bilo i ponovo instalirao JAVA-u, Perl i samo onaj SDK...
Ovako izgleda C:\> nakon svega toga ...
(mislim da slika govori vise od 1000 reci...)




[Ovu poruku je menjao srndach dana 26.05.2005. u 10:41 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

srndach

Član broj: 58095
Poruke: 242
*.nat-pool.nsad.sbb.co.yu.



+2 Profil

icon neophodan savet "ubica"...26.05.2005. u 00:45 - pre 230 meseci
Microsoft visual studio .net 2003 se nalazi u Program files ...
U direktorijumu Symbian se nalazi:

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: C/C++ programiranje :: neophodan savet "ubica"...

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 11913 | Odgovora: 68 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.