Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

[Obrazovanje]: Implementacija Bolonjske deklaracije na Univerzitetu u CG i Srbiji????

[es] :: Nauka :: [Obrazovanje]: Implementacija Bolonjske deklaracije na Univerzitetu u CG i Srbiji????

[ Pregleda: 6558 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Vera Vukanic
Q

Član broj: 40634
Poruke: 226
*.crnagora.net.

Jabber: oceanography
ICQ: 128
Sajt: www.geocities.com/kadezi/..


+1 Profil

icon [Obrazovanje]: Implementacija Bolonjske deklaracije na Univerzitetu u CG i Srbiji????21.05.2005. u 18:07 - pre 230 meseci
-Dali neko ima informaciju o nacinu izbora predavaca i asistenata po novim pravilima na Univerzitetu???

-Takodjer me zanima dali po tim novim pravilima koja u CG zovu strogo ''Bolonjska deklaracija"" postoji statut Univerziteta?

-Jesu li ujednaceni za sve Univerzitete potpisnike deklaracije??

-Postoje li neka pravila?? Ili je sve i dalje po sistemu: eci-peci-pec???

-Jos nesto, jeli moguce da potpisnici uvode reformu Univerziteta u skladu sa EU propisima i pravilima, bez ikakvog monitoringa od strane EU, nego im se veruje na casnu rec???

[Ovu poruku je menjao secret dana 26.05.2005. u 21:58 GMT+1]
Vera
 
Odgovor na temu

Vera Vukanic
Q

Član broj: 40634
Poruke: 226
*.crnagora.net.

Jabber: oceanography
ICQ: 128
Sajt: www.geocities.com/kadezi/..


+1 Profil

icon Re: Implementacija Bolonjske deklaracije na Univerzitetu u CG i Srbiji????23.05.2005. u 20:10 - pre 230 meseci
ZAR NIKO NEMA NISTA DA KAZE O BOLONJSKOJ DEKLARACIJI????
Ja sam potpuno razocarana????

Vera
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

MixMaster

Član broj: 10076
Poruke: 323
*.cg.ac.yu.



+32 Profil

icon Re: Implementacija Bolonjske deklaracije na Univerzitetu u CG i Srbiji????23.05.2005. u 22:39 - pre 230 meseci
Ma Vera, samo lagano.
Evo ja cu pokusati da ti kazem koliko ja znam (inace na ETF-u sam), a ne znam puno. Zasto ne znam puno? Zato sto ni sami profesori ne znaju previse o tome.
Dakle, rektor Stankovic (govorimo u CG naravno) je u pocetku zacrtao tzv. "Bolonjsku deklaraciju", i pricalo se o sistemu 3+2 godine, dakle poslije 3 godine dobijas diplomu "Bachelor of science", a nakon jos dvije "Master of science" (ako se dobro sjecam). Danas sam recimo cuo od drustva, koji su culi na vijestima iliti "Dnevnik"-u, da ce ipak biti 3+1+1, znaci, nakon 3 si bachelor, nakon 4 diplomiras (po nasem sistemu), a nakon 5 master of science (gospodar nauke :-P). Dalje, taj sistem se ne primjenjuje na svim fakultetima naseg univerziteta (znam recimo da na fizici jos rade po starom sistemu), pa onda novim generacijama ce svi kolokvijumi biti u jednoj nedjelji (dakle 5 kolokvijuma), to je oduceno skoro izgleda, itd itd. Dakle, vec smo stigli izgleda da izmijenimo cio sistem koji je propisala ta cuvena Evropa jeli, i sveli smo je na sto ti kazes "eci-peci-pec".
Toliko od mene, nadam se sam koliko-toliko pomogao.


p.s. Primijetio sam tvoj post o Jadranu i sl. Ne mislim da si dosadila. Dakle, opusteno
Vidi bako, DžEDAJ!
 
Odgovor na temu

aleksandaraleksandar
aleksandar
[earth].[europe]

Član broj: 13175
Poruke: 2895
*.com
Via: [es] mailing liste

Sajt: aleksandaraleksandar.blog..


+6 Profil

icon Re: Implementacija Bolonjske deklaracije na Univerzitetu u CG i Srbiji????24.05.2005. u 17:18 - pre 230 meseci
fakulteti, posebno vise skole, su poceli da menjaju nastavne planove i
programe (koliko mogu) da se priblize buducem zakonu. a zakon (bi
trebalo) da je u skladu sa bolonjskom deklaracijom.
zakon je poslat skupstini, izvisio je za prolecno zasedanje (kako sam
cuo, mozda i nije) iako su svi ocekivali da se to zavrsi do juna kako
bi sept (okt) bio pravi novi pocetak. sinoc sam video da je skupstina
(tuznim, ocajnim faslifikovanjem glasova) izabrala clanove "visokog
nacionalnog saveta za obrazovanje" ili tako nekako. sve inf, kao i
tekst predloga zakona imas na sajtu ministarstva.
 
Odgovor na temu

Vera Vukanic
Q

Član broj: 40634
Poruke: 226
*.crnagora.net.

Jabber: oceanography
ICQ: 128
Sajt: www.geocities.com/kadezi/..


+1 Profil

icon Re: Implementacija Bolonjske deklaracije na Univerzitetu u CG i Srbiji????25.05.2005. u 19:32 - pre 230 meseci
Ma kako da ne,
na sajtu ministarstva ima svega samo ne i statuta Univerziteta u koji je implementirana Bolonjska deklaracija, ako sam ja dobro shvatila???
Bay the way, na Univerzitetu osim studenata postoje i asistenti i profesori, zanima me kriterijum za njihov izbor i re-izbor, jeli i dalje eci-peci-pec, ili se nesto promenilo????

P.S. Eci-peci-pec opcija se praktikuje u CG, nisam sigurna za Srbiju!!!
Vera
 
Odgovor na temu

aleksandaraleksandar
aleksandar
[earth].[europe]

Član broj: 13175
Poruke: 2895
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.

Sajt: aleksandaraleksandar.blog..


+6 Profil

icon Re: Implementacija Bolonjske deklaracije na Univerzitetu u CG i Srbiji????25.05.2005. u 20:19 - pre 230 meseci
redovno sam sa tog sajta skidao sve i svasta, i bolonjska i lisabonska, i eng verzija i srpska, i predlog zakona, cak i ppt fajlove sa nekih seminara. sad ne znam sta su okacili.

tu pricu za asistente, uzmes predlog zakona, pa procitas.

ne verujem da je neko okacio draft statuta univerziteta, posebno sto je to ipak tezak draft, jer cemu pisanija, ako se amandmanima promeni zakon.

da, sad sam se setio. zakon predvidja vise univerziteta, pa posebni statusi za medicina, stomatologiju.... moraces to da se raspitas, sta se desava.
 
Odgovor na temu

Vera Vukanic
Q

Član broj: 40634
Poruke: 226
*.crnagora.net.

Jabber: oceanography
ICQ: 128
Sajt: www.geocities.com/kadezi/..


+1 Profil

icon Re: Implementacija Bolonjske deklaracije na Univerzitetu u CG i Srbiji????26.05.2005. u 19:53 - pre 230 meseci
OK,
Raspitat cu se!!!
Mada sumnjam u neka pozitivna desavanja u Tamnom vilajetu!!!
Hvala!!!
Vera
 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.mediaworksit.net.

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Re: [Obrazovanje]: Implementacija Bolonjske deklaracije na Univerzitetu u CG i Srbiji????12.07.2005. u 09:53 - pre 228 meseci
Studije uskoro dve, tri i četiri godine

Na cetrnaest od 31 fakulteta Beogradskog univerziteta nastavni planovi i programi osnovnih i magistarskih studija reformisani su u skladu sa Bolonjskom deklaracijom. Pet fakulteta ce davati diplomu posle tri, a deset posle cetiri godine studija, dok je 17 fakulteta vec usvojilo ECTS sistem bodovanja - rekao je juce rektor Beogradskog univerziteta, Dejan Popovic, na otvaranju "Bolonjskog dana" u rektoratu BU.

Osnovne studije za ovogodišnje brucoše Arhitektonskog fakulteta u Beogradu trajace tri godine. Svi predmeti ce im biti jednosemestralni a svaki predmet nosice odreden broj ECTS bodova.

- Prve tri godine studija, nakon kojih se dobija prva diploma, bice iste za sve studente. Oni koji se budu odlucili za studiraju još dve godine i dobiju master diplomu (magistratura), mocice da biraju izmedu tri usmerenja: urbanizma, arhitekture i arhitektonskog inženjerstva, a 80 odsto nastave sastojace im se od izbornih predmeta - rekao je juce prodekan za nastavu Arhitektonskog fakulteta, doc. mr Marko Savic.

Od školske 2006./07. godine planira se, kako je dodao, da i oni koji su vec upisali i studiraju na ovom fakultetu, krenu sa radom po novom režimu studija. Tako da u naredne dve godine svi studneti Arhitektonskog fakulteta u Beogradu budu obuhvaceni reformom nastavnog plana i programa.

Po novom programu na Saobracajni fakultet studenti ce se upisivati tek od školske 2006./07. godine, a osnovne studije ce trajati cetiri godine, plus jedna do master diplome, najavila je prodekan za osnovne studije Saobracajniog fakulteta, Pejcic Tarla.

I Pravni fakultet je zapoceo sa reformama. Svi predmeti za brucoše od oktobra ce biti jednosemestralni, oni ce imati više prakticnih vežbi, obilazice sudove, rešavati slucajeve, pisati pravne akte itd.

- Sada će studenti tri meseca ranije znati ko ce im od ispitivaca biti na ispitu, ali ih zato, pri prva dva izlaska na ispit, nece moci da menjaju. Više predmeta ce biti na listi izbornih, a imace na raspolaganju veliki broj letnjih kurseva - naveo je dekan Pravnog fakulteta, Mirko Vasiljevic

Biološki fakultet bice, najverovatnije, medu poslednjima koji ce reformisati natani plan i program, obzirom na to da je Marina Stamenkovic-Radak sa Biološkog fakulteta, najavila uvodenje novog kurikuluma tek za školsku 2009./10. godinu.

- Predstoji nam veliki posao. Studije nam predugo traju - devet semestara, niska je efkasnost studija, a nastavni plan je toliko rigidan da se cini da je teže prebaciti se sa smera na smer našeg fakulteta nego na drugi fakultet - navela je Stamenkovic-Radak.

Za cetiri godine Biološki fakultet brucoši Biološkog fakulteta u Beogradu imace mogucnost da nakon tri godine studiranja dobiju diplomu sa kojom ce moci da predaju biologiju u osnovnoj školi. Uz još dve godine studija, oni postaju istraživaci, naucnici.

Od oktobra ove godine po reformisanom programu krece vec druga generacija brucoša na Medicinskom fakultetu. Nastava ce i dalje trajati šest godina jer po direktivi Evropske unije medicinski fakulteti nisu u obavezi da skracuju period studija, a buduci lekari se sa prvim pacijentima susrecu još na prvoj godini studija.

Slicna situacija je i na Stomatološkom fakultetu. Studije ce iz istog razloga trajati, kao i do sad, pet godina, smanjuje se broj studenata koji upisuju studije kako bi kvalitet nastave bio bolji, a sadržaji osnovnih predmeta, biologije, fizike, hemije, "ubacuju" se u strucne predmete. Jednosemestralnih ispita i dalje ima malo, ali studenti imaju mogucnost da posle svakog semestra polažu "mini" ispit.

J. Subotić
 
Odgovor na temu

Vera Vukanic
Q

Član broj: 40634
Poruke: 226
*.com
Via: [es] mailing liste

Jabber: oceanography
ICQ: 128
Sajt: www.geocities.com/kadezi/..


+1 Profil

icon Re: [Obrazovanje]: Implementacija Bolonjske deklaracije na Univerzitetu u CG i Srbiji????13.07.2005. u 23:11 - pre 228 meseci
Hvala na iscrpnoj informaciji, ali mene vise zanima status dinosaurusa na fax i mogucnost angazovanja novih i afirmisanih naucnika na fakultetima?
Ljudi koji imaju recenzije poznatih naucnika iz Sveta i publikovane radove u SCI casopisima???
>


__________________________________________________
Do You Yahoo!?
Tired of spam? Yahoo! Mail has the best spam protection around
http://mail.yahoo.com

[Ovu poruku je menjao Vera Vukanic dana 16.07.2005. u 22:37 GMT+1]
Vera
 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.dialup.sezampro.yu.

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Re: [Obrazovanje]: Implementacija Bolonjske deklaracije na Univerzitetu u CG i Srbiji????13.07.2005. u 23:21 - pre 228 meseci
biće, biće :)
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: [Obrazovanje]: Implementacija Bolonjske deklaracije na Univerzitetu u CG i Srbiji????

[ Pregleda: 6558 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.