Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Abit NF7 i hladnjak na North Bridge-u...

[es] :: Matične ploče, procesori i memorije :: Abit NF7 i hladnjak na North Bridge-u...

[ Pregleda: 5296 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

red devil
Beograd

Član broj: 46525
Poruke: 115
*.beotel.net.



Profil

icon Abit NF7 i hladnjak na North Bridge-u...08.06.2005. u 11:31 - pre 228 meseci
Znao sam da ne treba da kupujem plocu sa aktivnim hladjenjem na chipsetu jer ce kad-tad poceti da zuji (mada to bas i nije prava rec) pa me zanima da li ovaj hladnjak mogu zameniti nekim drugim, pasivnim, gde isti mogu kupiti kao i da li je hladnjak na North Bridge-u ove ploce zaista neophodan? Zbog cega je uopste doslo zbog ovoga kada celo kuciste redovno cistim od prasine tako da prasina u hladnjaku ne moze biti uzrok ovome?Hvala
 
Odgovor na temu

zkaiser
- -

Član broj: 19545
Poruke: 262
*.ptt.yu.



+1 Profil

icon Re: Abit NF7 i hladnjak na North Bridge-u...08.06.2005. u 11:36 - pre 228 meseci
pod 1 pasivne hladnjake za chipset-ove mozes naci u *****, cini me se da je 200-300 din kom.
i pod 2 ventilator ne pocne da zuji od prasine vec kada mu se istrose lezajevi bilo da su oni klizni ili kuglicni, sve u svemu to dovodi do oscilaciju u polozaju vratila propelera a samim tim i proizvodnje buke (zujanja).

P.S.
(a to sto ti se cini da se prebrzo pokvario ventilator, a pa to je 'kvalitet' izrade u pitanju!!!)

[Edit by StORM48: Zabranjeno reklamiranje na forumu. Koristite PP.]

[Ovu poruku je menjao StORM48 dana 13.06.2005. u 19:58 GMT+1]
 
Odgovor na temu

cicika
Tijana Dojčinović
Software Developer, GroundLink
Zemun

Član broj: 24659
Poruke: 3104
*.dialup.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Abit NF7 i hladnjak na North Bridge-u...08.06.2005. u 11:43 - pre 228 meseci
Neverovatno, ali ovo je čest problem.
Ipak pokušaj da temeljito očistiš ventilatorčić i da ga podmažeš.
Use The Force!
“Who said anything about slicing you up? I just wanted to carve a little Z on your forehead — nothing serious.”
 
Odgovor na temu

boki
Boris Prpic
CTO
CodeZen, Cityexpert
Beograd

SuperModerator
Član broj: 2681
Poruke: 2442
*.COOL.ADSL.VLine.Verat.NET.

Jabber: boki@elitesecurity.org
ICQ: 195245022
Sajt: www.goglasi.com


+34 Profil

icon Re: Abit NF7 i hladnjak na North Bridge-u...08.06.2005. u 11:52 - pre 228 meseci
Meni je jedno 2 meseca bio pokvaren i nisam ni izvalio... onda sam otisao tamo gde sam kupio plocu na reklamaciju i oni mi stavili novi. Taj novi nije radio ni 20 dana i opet prvo poceo da skripi a onda i zaribao....
 
Odgovor na temu

red devil
Beograd

Član broj: 46525
Poruke: 115
195.252.85.*



Profil

icon Re: Abit NF7 i hladnjak na North Bridge-u...08.06.2005. u 12:16 - pre 228 meseci
Kako da skinem hladnjak? Za plocu je fiksiran pomocu dva plasticna... hmmm... recimo steznika. Kako se inace to zove? Nisu srafovi, mogu se pritisnuti na dole. Btw, pronasao sam odgovarajuci polozaj kucista u kome hladnjak trenutno ne zuji:) Ali znam da ce se desiti ponovo pa bih problem da resim pre nego sto se ponovo iznerviram.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Abit NF7 i hladnjak na North Bridge-u...08.06.2005. u 12:28 - pre 228 meseci
Da bi skinuo hladnjak moras imati pristup sa zadnje strane ploce, znaci izvadis plocu ili skines poklopac sa kucista ako kuciste ima 2 poklopca. Tu ces videti plasticno da ga nazovem sidro koje je provuceno kroz rupu a onda su se kukice rasirile i ne moze nazad. Te kukice stegnes klestima i drzac izguras napolje.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Skaarj
Novi Sad

Član broj: 21463
Poruke: 365
195.252.100.*



+3 Profil

icon Re: Abit NF7 i hladnjak na North Bridge-u...08.06.2005. u 12:32 - pre 228 meseci
Ta ploca ima hronicnih problema sa ventilatorom. Ja sam ga jednostavno iskljucio pre nekoliko meseci.
Nikakvih problema nisam imao, cak je sam hladnjak mlak na dodir posle 10-ak sati rada na racunaru.
 
Odgovor na temu

cicika
Tijana Dojčinović
Software Developer, GroundLink
Zemun

Član broj: 24659
Poruke: 3104
*.dialup.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Abit NF7 i hladnjak na North Bridge-u...08.06.2005. u 12:32 - pre 228 meseci
Zar ne bi trebalo bi da je hladnjak time pričvršćen za ploču a da je ventilator zašrafljen za hladnjak?
A i hladnjak nema potrebe skidati, samo ventilator.
Use The Force!
“Who said anything about slicing you up? I just wanted to carve a little Z on your forehead — nothing serious.”
 
Odgovor na temu

red devil
Beograd

Član broj: 46525
Poruke: 115
*.beotel.net.



Profil

icon Re: Abit NF7 i hladnjak na North Bridge-u...08.06.2005. u 13:09 - pre 228 meseci
Citat:
Da bi skinuo hladnjak moras imati pristup sa zadnje strane ploce, znaci izvadis plocu ili skines poklopac sa kucista ako kuciste ima 2 poklopca. Tu ces videti plasticno da ga nazovem sidro koje je provuceno kroz rupu a onda su se kukice rasirile i ne moze nazad. Te kukice stegnes klestima i drzac izguras napolje.

I pretpostavio sam da je tako nesto u pitanju samo sto i dalje ne znam kako se ta "sidra" zovu ali sam siguran da postoji neki naziv za njih. Plasio sam se da cu morati da skidam celu plocu jer mi se kuciste otvara samo sa jedne strane, ali sta je, tu je. Posto hladnjak "selektivno" zuji, pretpostavljam da nije neispravan, mozda se samo pomerio iz leizsta, pa me zanima ukoliko treba da ga podmazem, cime to da uradim?

Citat:
Zar ne bi trebalo bi da je hladnjak time pričvršćen za ploču a da je ventilator zašrafljen za hladnjak?
A i hladnjak nema potrebe skidati, samo ventilator.


To zavisi isklljucivo od proizvodjaca. Hladnjak na Abit NF7 ploci je specifican.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.Verat.NET.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Abit NF7 i hladnjak na North Bridge-u...08.06.2005. u 14:24 - pre 228 meseci
Ventilator se moze odsrafiti od rashladnog tela, ali ako hoces da stavis pasivni hladnjak moras imati pristup i sa zadnje strane. Imam i sam Abit mb i zamenio sam njihovo rashladno telo drugim, napravljenim od rashladnog tela za procesor. To novo rashladno telo je ogromno u poredjenju sa originalnim i pretpostavljam da mnogo bolje hladi, ali posto mi je i ventilator jos ispravan, okacio sam ga sa strane, da malo pomaze ovom pasivnom.

Na nasem trzistu se pojavljuju pasivna rashladna tela. Polako i stidljivo, ali ih ima. Ako ne nadjes u spomenutoj firmi, pogledaj u ovoj (vidi PP). Prilazem sliku. Na njoj se ne vidi, ali mislim da dolaze sa podesivim nogicama, tako da se zakacinje na mb na isti nacin kao i originalno rashladno telo.



Citat:
Ta ploca ima hronicnih problema sa ventilatorom. Ja sam ga jednostavno iskljucio pre nekoliko meseci.
Nikakvih problema nisam imao, cak je sam hladnjak mlak na dodir posle 10-ak sati rada na racunaru.
Mislim da su te ploce namenjene overclokovanju, pa je zato stavljen i taj aktivni hladnjak na chip na mb. Ovo ne garantujem, ali mi se cini da sam negde citao.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

red devil
Beograd

Član broj: 46525
Poruke: 115
*.beotel.net.



Profil

icon Re: Abit NF7 i hladnjak na North Bridge-u...09.06.2005. u 00:56 - pre 228 meseci
Evo daljeg opisa mog problema: Ventilator na chipsetu krci (mislim da je to pribliznije zvuku koji proizvodi nego "zuji") samo kada ukljucim racunar. Posle jednog preciznog, kratkog udarca u gornju povrsinu kucista krcanje prestaje:) Cim iskljucim kompjuter (power off) i ponovo ga ukljucim krcanje je tu! Poludecu. Rasklopio sam ceo kompjuter da bih dosao do donje strane ploce i otkacio prokletinju ali nisam uspeo da ga otkacim s napajanja na ploci (jer sam vec isuvise bio iznerviran i nervozan) pa sam morao da ga vratim:( Dakle, da li treba da primenim Silu da bih iscupao kablic s ploce ili postoji i drugi nacin (way of the jedi):) Izvinite ako zvucim retardirano ali nikada nisam odusevljen kada moram da cackam nesto od hardvera pa me je to malo otupelo. Pozdrav svima:)
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.Verat.NET.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Abit NF7 i hladnjak na North Bridge-u...09.06.2005. u 02:28 - pre 228 meseci
Citat:
red devil: Posle jednog preciznog, kratkog udarca
IZBEGAVAJ UDARCE, ZBOG MOGUCNOSTI OSTECENJA TVRDOG DISKA! Jer, ako je taj udarac uspeo da pomeri deo ventilatora (jedino objasnjenje za promenu zvuka), onda moze da pomeri i deo tvrdog diska, onaj deo koji na sebi nosi glave koje pisu i brisu, a ako udare u plocu koja se vrti, mogu i da je ogrebu.

Sto se tice sile za cupanje kablica - ako ne mozes da pridjes samom konektoru, sto je cesto slucaj, vuci za zice, nema pomoci. Pridrzavaj plocu koliko je moguce. Na kraju krajeva, ako nameravas da stavis pasivni hladnjak, mozes te zice i da iseces, pa neka ostanu ukljucene, ali to je zaista poslednje resenje, moralo bi da mozes da iscupas te zice. Nekad se stvarno drze neverovatno cvrsto, istina je.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Skaarj
Novi Sad

Član broj: 21463
Poruke: 365
195.252.100.*



+3 Profil

icon Re: Abit NF7 i hladnjak na North Bridge-u...09.06.2005. u 08:18 - pre 228 meseci
I meni je ventilator krcao samo kad se masina startuje (prvih 10-20sec) ali mi je i to bilo mnogo...pa sada zicice vise u kucistu :)

Ne znam zasto ti je problem da skines ventirlator sa napajana. Povuces zicice i to je to, vazno je samo da ne cimnes jako nego postepeno..
 
Odgovor na temu

boki
Boris Prpic
CTO
CodeZen, Cityexpert
Beograd

SuperModerator
Član broj: 2681
Poruke: 2442
*.COOL.ADSL.VLine.Verat.NET.

Jabber: boki@elitesecurity.org
ICQ: 195245022
Sajt: www.goglasi.com


+34 Profil

icon Re: Abit NF7 i hladnjak na North Bridge-u...09.06.2005. u 18:34 - pre 228 meseci
Citat:
red devil:
Evo daljeg opisa mog problema: Ventilator na chipsetu krci (mislim da je to pribliznije zvuku koji proizvodi nego "zuji") samo kada ukljucim racunar.

To je prva faza :) Druga faza je da krci non-stop a treca da zariba...

Citat:

To zavisi isklljucivo od proizvodjaca. Hladnjak na Abit NF7 ploci je specifican.


Cicika je u pravu. Ventilator se nalazi u "kucistu" koje je sa gornje strane zasrafljeno sa 2 mala srafa. (bar je tako na mojoj NF7)
 
Odgovor na temu

red devil
Beograd

Član broj: 46525
Poruke: 115
195.252.85.*



Profil

icon Re: Abit NF7 i hladnjak na North Bridge-u...09.06.2005. u 23:24 - pre 228 meseci
Ispravka dijagnoze kvara: posto sam uspeo da otkacim kablic sa ploce (ispostavilo sa kao vrlo jednostavno ali izgleda da sam juce bio isuvise nervozan da bih to shvatio) ispostavilo se da je s hladnjakom sve u redu, posto krcanje nije prestalo. Tako sam dosao do zakljucka da se ipak radi o hladnjaku na grafickoj karti, Sapphire R9800PRO! Da li da otvaram novi topic ili... Ovo sam prevideo zato sto kartica ima dodatno napajanje za koje sam ja nekako skapirao da napaja ventilator tako da sam mislio da ventilator ne radi kada se napajanje otkaci (jer je sam cooler izuzetno tih kada je "raspolozen" tako da se uopste ne cuje), a u tom trenutku, jedino cooleru na chipsetu nisam mogao da prekinem napajanje tako da sam pogresno zakljucio da je do njega. Bezveze...
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Abit NF7 i hladnjak na North Bridge-u...13.06.2005. u 19:05 - pre 228 meseci
Za ubuduće: (ne)ispravnost nekog ventilatora se vrlo lako ispituje kratkim dodirom u predelu ose obrtanja (nalepnica u središtu elise). Ako se zvuk "deformiše", to je siguran znak da je upravo taj ventilator neispravan. Ako je ventilator manje pristupačan, koristiti neku od suptilnih metoda blokiranja ventilatora (štapići za uši, krpica itd.). Ventilatoru sasvim sigurno neće biti ništa, a utvrđivanje delikventnog primerka je garantovano :)

@red devil
Kablić kulera na čipsetu se skida BEZ upotrebe sile. Dovoljno je upotrebiti mali šrafciger, kao polugu. Drugo, taj kuler uopšte nije specifičan. Ima hladnjak, ventilator i masku. Prvo se skida maska (dva minijaturna šrafčića), a onda se izvadi ventilator, pošto ga drže ista dva šrafa koja drže i masku. Pošto problem ipak nije do čipset kulera, nema veze, ali ako nekad zatreba :)

Pozdrav

P.S. Nikako ne treba izbegavati čišćenje i podmazivanje starog ventilatora, jer takav tretman u 90% slučajeva proizvodi efekat koji je bolji (i trajniji) nego kupovina novog.
 
Odgovor na temu

[es] :: Matične ploče, procesori i memorije :: Abit NF7 i hladnjak na North Bridge-u...

[ Pregleda: 5296 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.