Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Koji je najbolji feed za sat. tanjir?

[es] :: Wireless :: Koji je najbolji feed za sat. tanjir?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 11410 | Odgovora: 29 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

positive
BGD

Član broj: 20599
Poruke: 30
*.COOL.ADSL.VLine.Verat.NET.



Profil

icon Koji je najbolji feed za sat. tanjir?16.06.2005. u 18:30 - pre 229 meseci
Trenutno koristim sat. tanjir sa biquadom u centru.
Citajuci razne textove o antenama, receno je na vise mesta da biquad nije dobar za sat. tanjir, jer ima dosta veliki ugao zracenja.
Neki spominju kantenu kao bolje resenje, iako je nesto slabija od biquada, neki spominju neki mali yagi itd. Znam da je moguce staviti maltene svaku antenu u centar i da ce raditi ako se pogodi ugao, ali me interesuje koja je pravljena (ili kupljena) najbolja za dish?
Da li se moze staviti 3d korner antena u centar?

poz,
positive
stay cool and be positive
ne budi bez veze, povezi se: www.bgwireless.net
 
Odgovor na temu

PPZ
Elektronicar, Panasonic professional
Broadcast equipment Authorized Service
Atina, Grcka

Član broj: 8528
Poruke: 2404
217.171.49.*

ICQ: 38998013


+4 Profil

icon Re: Koji je najbolji feed za sat. tanjir?16.06.2005. u 23:23 - pre 229 meseci
Yagi feeder.
Sva sreca sto sam svestan svoje nesvesti.U suprotnom bih bio nesvestan svoje svesti...
 
Odgovor na temu

reinkjet

Član broj: 9756
Poruke: 93
212.62.46.*



Profil

icon Re: Koji je najbolji feed za sat. tanjir?16.06.2005. u 23:28 - pre 229 meseci
zavisi od tanjira
neka varijanta horna je najcesce najbolje resenje
samo je treba napraviti :)
najlakse je definitivno odraditi sa biquadom
 
Odgovor na temu

positive
BGD

Član broj: 20599
Poruke: 30
*.COOL.ADSL.VLine.Verat.NET.



Profil

icon Re: Koji je najbolji feed za sat. tanjir?16.06.2005. u 23:55 - pre 229 meseci
Jel ima negde da se kupi Yagi feeder u BG-u? Ili gotova horna?
Svako upustvo za izradu dobro bi mi doslo.

poz,
positive
stay cool and be positive
ne budi bez veze, povezi se: www.bgwireless.net
 
Odgovor na temu

warlord
Banjaluka,RS

Član broj: 5382
Poruke: 329
*.teol.net.



Profil

icon Re: Koji je najbolji feed za sat. tanjir?17.06.2005. u 11:22 - pre 229 meseci
Kakav Yagi ? Koliko elemenata i ima li negdje kupiti odgovarajuci ?
Neki link za samogradnju ?
www.blwireless.net
Bezicna mreza Banjaluke
 
Odgovor na temu

elf
Nebojsa Lazovic
Beograd

Član broj: 4145
Poruke: 46
*.ibis.co.yu.



Profil

icon Re: Koji je najbolji feed za sat. tanjir?17.06.2005. u 12:27 - pre 229 meseci
Ako bas hoces Yagi, imas da kupis gotov dish sa yagi feed-om za 60-ak evrica i da te ne boli glava.

<mod: uklonjena reklama>

[Ovu poruku je menjao broker dana 29.06.2005. u 00:37 GMT+1]
 
Odgovor na temu

roli
Mrdja Dragan
Razvlakac kablova na Freedom wireless
mrezi

Član broj: 3571
Poruke: 2156
212.200.88.*

Sajt: www.freedom-wlan.com


Profil

icon Re: Koji je najbolji feed za sat. tanjir?17.06.2005. u 14:19 - pre 229 meseci
Ja iz mog iskustva znam samo jedno ...da je uvijek bolje bilo sta kupiti uradjeno u fabrici no praviti.
Finansijski ako racunamo vrijeme izrade bilo cega ili ako se to kupi gotovo,ja sam uvijek za opciju kupovine..
Pravili smo mi za nasu mrezu bikvadove za ofset ,pa ih testirali,ponosno pokazivali kako su pedantno i "savrseno" uradjeni i nedavno kad mi je do ruke dopao neki svapski bikvad za ofset i kad sam ga isprobao...pobacao sam u momentu nase savrsene ,sjeo u auto i otisao u Svabiju..kupio i sad ne razmisljam vise,jel valja ili ne valja..
Ljudi man'te se se samogradnje,kupite od onoga ko to savrseno radi,a VI ono sto umijete da radite savrseno naplatite i ne razmisljate
Ovdje ne ubrajam entuzijaste koji hoce komad da naprave..pravi...ali i kupi ono sto valja



Pozdrav!!
/mrdja

 
Odgovor na temu

dcd
Dragoslav Dobričić
Beograd

Član broj: 61498
Poruke: 81
*.eth-wifi.verat.net.

Sajt: www.qsl.net/yu1aw


+5 Profil

icon Re: Koji je najbolji feed za sat. tanjir?17.06.2005. u 21:12 - pre 229 meseci
Dobar feed za prarbolu mora da zadovolji dva vrlo važna uslova:
Prvi je da mu dijagram zračenja bude takav da ugao izmedju -10dB tačaka bude jednak uglu pod kojim se ivice paraboloida vide gledane is fokusa. To je tzv. subtended angle.
Drugi važan uslov je da antena ima dobro definisan tzv. fazni centar. Fokus matematičkog parabolida je tačka. Fokusirana ektromagnetna energija je u fokusu veća od tačke, recimo kao ping-pong loptica :)
Izračeni talasi iz feed-a koji padaju na parabolični reflektor moraju da imaju fazne stavove u svakoj tačci paraboloida kao da dolaze iz tačkastog izvora! Ako nije tako kvari se dijagram parabolične antene i smanjuje njena dobit i efikasnost.
Takodje feed antene koje imaju visok Q faktor mogu biti osetljive na prisustvo paraboličnog reflektora u svojoj blizini koji može da im pokvari performanse kao svaki drugi masivni metalni predmet koji im izobličava dijagram zračenja.
Ofset parabole imaju subtended angle oko 70 stepeni i biquad je malo preširok. Čak i optimalna verzija biquada je još uvek malo preširoka. Kantena je katastrofalno loša za ofset antene. Ona je dobra jedino za vrlo duboke antene čiji je F/D oko 0.25-0.35. tj ugao preko 150 stepeni!

Dragan, YU1AW
 
Odgovor na temu

blah^^

Član broj: 39993
Poruke: 69
193.19.222.*

ICQ: 155341267
Sajt: extremewifi.info


Profil

icon Re: Koji je najbolji feed za sat. tanjir?26.06.2005. u 22:17 - pre 229 meseci
Citat:
dcd: Dobar feed za prarbolu mora da zadovolji dva vrlo važna uslova:
Prvi je da mu dijagram zračenja bude takav da ugao izmedju -10dB tačaka bude jednak uglu pod kojim se ivice paraboloida vide gledane is fokusa. To je tzv. subtended angle.
Drugi važan uslov je da antena ima dobro definisan tzv. fazni centar. Fokus matematičkog parabolida je tačka. Fokusirana ektromagnetna energija je u fokusu veća od tačke, recimo kao ping-pong loptica :)
Izračeni talasi iz feed-a koji padaju na parabolični reflektor moraju da imaju fazne stavove u svakoj tačci paraboloida kao da dolaze iz tačkastog izvora! Ako nije tako kvari se dijagram parabolične antene i smanjuje njena dobit i efikasnost.
Takodje feed antene koje imaju visok Q faktor mogu biti osetljive na prisustvo paraboličnog reflektora u svojoj blizini koji može da im pokvari performanse kao svaki drugi masivni metalni predmet koji im izobličava dijagram zračenja.
Ofset parabole imaju subtended angle oko 70 stepeni i biquad je malo preširok. Čak i optimalna verzija biquada je još uvek malo preširoka. Kantena je katastrofalno loša za ofset antene. Ona je dobra jedino za vrlo duboke antene čiji je F/D oko 0.25-0.35. tj ugao preko 150 stepeni!

Ok, a što onda stavit na ofset tanjur ako ni biquad ni kantena nisu dobri? Mi u Varaždinu koristimo kantene i rade solidno.
 
Odgovor na temu

reinkjet

Član broj: 9756
Poruke: 93
*.gromnet.net.



Profil

icon Re: Koji je najbolji feed za sat. tanjir?26.06.2005. u 23:35 - pre 229 meseci
pa horn :)
po moguctstvu corrugated :)
ili malu logicu npr
 
Odgovor na temu

xtraya
Vladanko Vladanovic
Belgrado

Član broj: 323
Poruke: 1011
*.eth-wifi.verat.net.

ICQ: 6072593


+49 Profil

icon Re: Koji je najbolji feed za sat. tanjir?27.06.2005. u 02:58 - pre 229 meseci
pa znate kako, nisam stigao da probam dual dish, ali sam sam napravio bikvad kao feeder, i ispalo je vise nego sjajno.

toliko pojacanje, a sa toliko malo shuma sa strane, definitivno je dish prava stvar (sa svim svojim manama velicine, podesavanja,vetra,snega i slicno)
Hmmm , na VIP-u 3G preko iphone-a 2,6 Mbps DL i 1,4 UP ...
 
Odgovor na temu

dcd
Dragoslav Dobričić
Beograd

Član broj: 61498
Poruke: 81
*.eth-wifi.verat.net.

Sajt: www.qsl.net/yu1aw


+5 Profil

icon Re: Koji je najbolji feed za sat. tanjir?27.06.2005. u 08:12 - pre 229 meseci
Ja sam samo naveo kriterijume koje efikasan feed treba da zadovolji.
Nisam rekao da ostali neće da rade!
Što reče jedan moj kolega: Svaka antena radi, ali je pitanje kako!
Dakle, pošto ne postoji idealan feed, treba uzeti neki koji mu je najpribližniji. Svaki feed ima po neku osobinu koja mu nije savršena, ali ipak su neki dalje a neki bliže tom "idealu". Trenutno je to optimalno uradjen biquad, iako je malo preširok, bar dok se ne pronadje neki koji bolje odgovara postavljenim zahtevima. Kantena je dobra samo za vrlo duboke parabole jer izuzetno široko zrači, a ne za offset koji traži ugao od oko 70 stepeni. Dugačke Loge imaju slabije definisan fazni centar. Pogotovo širokopojasne loge kod kojih fazni centar "šeta" zavisno od fekvencije. Yagi antene do 3 elementa se često koriste za dublje parabole. Uopšte uzev, feedovi čija se glavnina strukture nalazi izmedju fokusa i centra parabolične površine su problematični zbog medjusobnih, uglavnom destruktivnih, uticaja strukture feeda i parabličnog ogledala. Dobar feed treba da bude tako konstruisan da mu se struktura nalazi iza i u ravni fokusa. Što manje ispred. Zato se i koriste horne i slične antene jer im je struktura iza fokusa a ne ispred.
Naravno, bilo šta što zrači, kada stavite u fokus parabole dobićete neko pojačanje, ali ovde nije reč o tome, ovde je reč o efikasnosti feed-a, tj. koliko on efikasno obasjava parabolu. Od toga zavisi i njeno pojačanje, a još mnogo više njen dijagram, tj. sporedni snopovi zračenja.
Pošto se radi o običnoj geometrijskoj optici nije teško sa prilično velikom sigurnošću zaključiti kako neki feed radi već na osnovu ovih pomenutih parametara. Zato sam ih i naveo, tako da svako i sam može da dodje do zaključka. Fizika je sigurno najbolji arbitar u ovim pitanjima!
Dragan, YU1AW
 
Odgovor na temu

blah^^

Član broj: 39993
Poruke: 69
193.19.222.*

ICQ: 155341267
Sajt: extremewifi.info


Profil

icon Re: Koji je najbolji feed za sat. tanjir?27.06.2005. u 14:55 - pre 229 meseci
Citat:
reinkjet: pa horn :)
po moguctstvu corrugated :)
ili malu logicu npr

Corrugated horn? Kakav je taj? :) Može link neki?
Logica? Link?
Govorimo o samoizradi jel? Ne o kupljenim antenama.

Citat:
dcd: Ja sam samo naveo kriterijume koje efikasan feed treba da zadovolji.
Nisam rekao da ostali neće da rade!
Što reče jedan moj kolega: Svaka antena radi, ali je pitanje kako!
Dakle, pošto ne postoji idealan feed, treba uzeti neki koji mu je najpribližniji. Svaki feed ima po neku osobinu koja mu nije savršena, ali ipak su neki dalje a neki bliže tom "idealu". Trenutno je to optimalno uradjen biquad, iako je malo preširok, bar dok se ne pronadje neki koji bolje odgovara postavljenim zahtevima. Kantena je dobra samo za vrlo duboke parabole jer izuzetno široko zrači, a ne za offset koji traži ugao od oko 70 stepeni. Dugačke Loge imaju slabije definisan fazni centar. Pogotovo širokopojasne loge kod kojih fazni centar "šeta" zavisno od fekvencije. Yagi antene do 3 elementa se često koriste za dublje parabole. Uopšte uzev, feedovi čija se glavnina strukture nalazi izmedju fokusa i centra parabolične površine su problematični zbog medjusobnih, uglavnom destruktivnih, uticaja strukture feeda i parabličnog ogledala. Dobar feed treba da bude tako konstruisan da mu se struktura nalazi iza i u ravni fokusa. Što manje ispred. Zato se i koriste horne i slične antene jer im je struktura iza fokusa a ne ispred.
Naravno, bilo šta što zrači, kada stavite u fokus parabole dobićete neko pojačanje, ali ovde nije reč o tome, ovde je reč o efikasnosti feed-a, tj. koliko on efikasno obasjava parabolu. Od toga zavisi i njeno pojačanje, a još mnogo više njen dijagram, tj. sporedni snopovi zračenja.
Pošto se radi o običnoj geometrijskoj optici nije teško sa prilično velikom sigurnošću zaključiti kako neki feed radi već na osnovu ovih pomenutih parametara. Zato sam ih i naveo, tako da svako i sam može da dodje do zaključka. Fizika je sigurno najbolji arbitar u ovim pitanjima!

Ok, puno hvala na odgovoru!
Probat cu kantenu zamjenit sa biquadom pa javim da li je rezultat bio bolji od kantene!


--
blah^^
 
Odgovor na temu

reinkjet

Član broj: 9756
Poruke: 93
*.gromnet.net.



Profil

icon Re: Koji je najbolji feed za sat. tanjir?27.06.2005. u 21:27 - pre 229 meseci
ma malo sam se salio
uostalom dragoslav je sve rekao
 
Odgovor na temu

roli
Mrdja Dragan
Razvlakac kablova na Freedom wireless
mrezi

Član broj: 3571
Poruke: 2156
212.200.88.*

Sajt: www.freedom-wlan.com


Profil

icon Re: Koji je najbolji feed za sat. tanjir?27.06.2005. u 22:03 - pre 229 meseci
Vlatko,dobro nisi rekao da uzme tvoj grid,onaj najmanji i da ga montira na tanjir

Pozdrav!!
/mrdja
 
Odgovor na temu

PPZ
Elektronicar, Panasonic professional
Broadcast equipment Authorized Service
Atina, Grcka

Član broj: 8528
Poruke: 2404
217.171.49.*

ICQ: 38998013


+4 Profil

icon Re: Koji je najbolji feed za sat. tanjir?27.06.2005. u 23:32 - pre 229 meseci
U Grckoj koristimo nekoliko vrsta feedera, ali ubedljivo najjednostavniji i najbolji je Africki Poynting Feeder.To je feeder tipa Yagi, sa gotovim nosacem i mogucnoscu vertikalne ili horizontalne polarizacije.Kosta 30 evra gotov, sto je mnogo jefinije nego potrositi nekoliko sati da se napravi kantena koja ne radi ni upola dobro kao ovaj fabricki.....pa makar ga i crnci pravili

Pogledajte link:

http://www.priveshop.gr/produc...ode=403526&sess=1197380843
Sva sreca sto sam svestan svoje nesvesti.U suprotnom bih bio nesvestan svoje svesti...
 
Odgovor na temu

blah^^

Član broj: 39993
Poruke: 69
193.19.222.*

ICQ: 155341267
Sajt: extremewifi.info


Profil

icon Re: Koji je najbolji feed za sat. tanjir?28.06.2005. u 14:52 - pre 229 meseci
Citat:
PPZ: U Grckoj koristimo nekoliko vrsta feedera, ali ubedljivo najjednostavniji i najbolji je Africki Poynting Feeder.To je feeder tipa Yagi, sa gotovim nosacem i mogucnoscu vertikalne ili horizontalne polarizacije.Kosta 30 evra gotov, sto je mnogo jefinije nego potrositi nekoliko sati da se napravi kantena koja ne radi ni upola dobro kao ovaj fabricki.....pa makar ga i crnci pravili :D :D :D

Pogledajte link:

http://www.priveshop.gr/produc...ode=403526&sess=1197380843

Ma da, lakse je dati 30 eura za 9dB feeder nego napraviti za 15min i za 50 centa biquad s krilcima koji daje (u teoriji) do 14dB. Ne kazem da ce taj biquad radit bolje, al je sigurno isplativiji ako se gleda omjer kvalitete i cijene :)

--
blah^^
 
Odgovor na temu

PPZ
Elektronicar, Panasonic professional
Broadcast equipment Authorized Service
Atina, Grcka

Član broj: 8528
Poruke: 2404
217.171.49.*

ICQ: 38998013


+4 Profil

icon Re: Koji je najbolji feed za sat. tanjir?29.06.2005. u 00:53 - pre 229 meseci
@blah , niti pravis biquad za 15 minuta, niti za 50 centi.Moja racunica je cista : za biquad ti treba oko 5 eura materijala, i oko 3 sata da je napravis (racunam od pocetka do montiranja u odgovarajucu kutiju).Kako su mi jako dobro poznati nasi Balkanski metodi pravljenja i budzenja, odgovorno tvrdim:

1. Antena nece biti napravljena ni priblizno idealnom, prema tome zaboravi na 14dB, i racunaj sa bar 30% losijim performansama.

2. Bez da povecas troskove pravljenja tog biquada nemoguce je postaviti idealno na tanjir (to ukljucuje strugarske usluge pravljenja odgovarajuceg nosaca za Tanjir).Samim tim izlazimo iz onog okvira od mojih (pretpostavljenih) 5 eura.Ako nadjes nekoga ko ce ti napraviti biquad za 5 eura hocu i ja jedno 20-ak komada

3. Ako napravis sam biquad neces moci adekvatno da ga zastitis od atmosfere, i samim tim ce mu se performanse vrlo brzo pogorsati, dok ne dovede do potpunog prestanka rada antene, sto nas dovodi do pocetka, tj. pravljenja novog biquada i OPET, povecanja originalnih troskova.

4. Ako i uspes sve to, troskovi ce SIGURNO da budu veci od tvojih 50 centi, a bogami i mojih 5 eura...ja cenim da jedan dobar hand made biquad kosta oko 15 eura....

5. Moj radni sat ovde je skuplji od tog fabrickog fidera, jednostavnije mi je kupiti ga nego izgubiti 3 sata na pravljenje


6. Fabricki fider je jednostavan za montazu, izvlaci maksimum iz tanjira, i svaki ima DVE GODINE garanciju.I ako mi rikne nesto odem pa ga zamenim za novi.NE zezam se sa pravljenjem nove antene.

Ne kazem da biquad ne radi dobro sa sat. tanjirom, ali me je iskustvo naucilo da je jednostavno bolje neke stvari kupiti gotove, nego se zezati sa pravljenjem, montazom, stelovanjem....


Sva sreca sto sam svestan svoje nesvesti.U suprotnom bih bio nesvestan svoje svesti...
 
Odgovor na temu

roli
Mrdja Dragan
Razvlakac kablova na Freedom wireless
mrezi

Član broj: 3571
Poruke: 2156
212.200.88.*

Sajt: www.freedom-wlan.com


Profil

icon Re: Koji je najbolji feed za sat. tanjir?29.06.2005. u 01:04 - pre 229 meseci
@ PPZ dobro kontas stvari,samo sto je ovdje problem naci odgovarajuci, a fabricki..jer ih nema...da ima nekog veceg interesovanja ja bih ih jos nabavio kao sto su ovi dolje u potpisu,.ali ovako bar imam za moje potrebe i kad nekoga zakacim na mrezu.
Ali ovi rade i ne razmisljam jel valja ili ne valja..znam da je neko drugi razmisljao da to bude kako treba..moje je bilo samo da odem po njih i da ih platim


Pozdrav!!
/mrdja
 
Odgovor na temu

dcd
Dragoslav Dobričić
Beograd

Član broj: 61498
Poruke: 81
*.eth-wifi.verat.net.

Sajt: www.qsl.net/yu1aw


+5 Profil

icon Re: Koji je najbolji feed za sat. tanjir?29.06.2005. u 08:12 - pre 229 meseci
Samo da ispravim neke tvrdnje.
Biquad nema ni teorijski, a još manje praktično pojačanje od 14 dBi. Teorijski maksimum je oko 11 dBi i to verzija Optimalnog Biquada koju sam objavio i postiže. Takodje se u tom članku pokazuje da "krilca" na biquadu ne služe ama baš ničemu! Trevor Marshall se ili šalio ili se malo neoprezno zaleteo. :)
Druga stvar koju želim da ispravim je tvrdnja da se optimalna iliuminacija ofset parabole postiže sa antenom od 9dBi. Bez obzira na vrstu antene i njenu konstrukciju, ono što je bitno za pravilnu i efikasnu iluminaciju uobičajene SAT TV ofset parabole, čiji je F/D=0.8-0.9, tj. subtended ugao oko 70 stepeni, mora da ima pojačanje od oko 14-15 dBi da bi postigla tolike uglove u obe ravni. Dakle kantena sa svojih max. 7dBi i biquad sa 10-11dBi su još dosta ispod te vrednosti i to znači da su im uglovi preširoki pa dobar deo energije ode mimo parabole, a na prijemu skupljaju šum koji je oko i iza prabole. Više o ovome ima u članku o paraboličnim antenama koji sam objavio na sajtu.
Izvinjavam se ako ovo liči na neki EPP mojih čalanaka, ali namera mi je da se vodi računa o fizičkim činjenicama u ovakvim diskusijama i da svi zajedno nešto više naučimo.
Dragan, YU1AW
 
Odgovor na temu

[es] :: Wireless :: Koji je najbolji feed za sat. tanjir?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 11410 | Odgovora: 29 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.