Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Navedite jedan razlog zašto vatra nije živo biće

[es] :: Nauka :: Navedite jedan razlog zašto vatra nije živo biće

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9629 | Odgovora: 26 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Lazar-I

Član broj: 6950
Poruke: 169
195.252.118.*



+727 Profil

icon Navedite jedan razlog zašto vatra nije živo biće18.06.2005. u 20:43 - pre 228 meseci
Vatra diše (bez kiseonika nema vatre), hrani se (neki materijal mora da gori), raste, razmnožava se (širi se) i umire (gasi se). Ovo su sve karakteristike živih bića.
 
Odgovor na temu

mkdsl

Član broj: 28910
Poruke: 796
212.62.46.*



+10 Profil

icon Re: Navedite jedan razlog zašto vatra nije živo biće18.06.2005. u 20:48 - pre 228 meseci
Vatra ne mozhe da postavi ovako glupu temu...
 
Odgovor na temu

Lazar-I

Član broj: 6950
Poruke: 169
195.252.118.*



+727 Profil

icon Re: Navedite jedan razlog zašto vatra nije živo biće18.06.2005. u 21:04 - pre 228 meseci
mkdsl, nije baš tako glupo. Recimo da praviš nešto iz oblasti AI, verovatno ćeš doći do toga da moraš da klasifikuješ neke pojmove a ovo pitanje pokazuje samo koliko je to teško uraditi. Pored toga slična pitanja je postavljao Aristotel a verovatno i ti kad si bio klinac (ako nisi onda si bio glup klinac).
 
Odgovor na temu

Dr.sima

Član broj: 6237
Poruke: 478



+119 Profil

icon Re: Navedite jedan razlog zašto vatra nije živo biće18.06.2005. u 21:08 - pre 228 meseci
Ha... zato sto je vatra samo oblik spontanog oslobadjanja energije, nema nikakav biološki sastav (celiju ili bilo koju odliku zivog organizma). Valjda je ovo dovoljno :)
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu.



+25 Profil

icon Re: Navedite jedan razlog zašto vatra nije živo biće18.06.2005. u 21:21 - pre 228 meseci
Ma, cist biorasizam! Salim se, naravno... mozda jedini razlog je nizak nivo organizovanosti strukture vatre u odnosu na nivo organizacije cak i najprimitivnije klase stvari kojoj priznajemo "zivost". Mada ako posmatramo ko-evoluciju vatre i coveka, primeticemo da je ta "simbioza" dala vrlo razgranato filogenetsko stablo...
 
Odgovor na temu

cicika
Tijana Dojčinović
Software Developer, GroundLink
Zemun

Član broj: 24659
Poruke: 3104
*.ppp-bg.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Navedite jedan razlog zašto vatra nije živo biće18.06.2005. u 21:24 - pre 228 meseci
Osim onoga što je pokretač teme naveo nema ništa drugo to bi vatru moglo svrstati u živa bića.
Nema nikakvog živog tkiva, sastoji se od vrlo nežive toplote i svetlosti. Sušta energija - da, ali živo biće - ne.
Use The Force!
“Who said anything about slicing you up? I just wanted to carve a little Z on your forehead — nothing serious.”
 
Odgovor na temu

Lazar-I

Član broj: 6950
Poruke: 169
195.252.118.*



+727 Profil

icon Re: Navedite jedan razlog zašto vatra nije živo biće18.06.2005. u 21:36 - pre 228 meseci
Citat:
Nema nikakvog živog tkiva, sastoji se od vrlo nežive toplote i svetlosti.

Rekao bih da ovo u prevodu znači: Nije živo jer nije živo :)
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.bg.wifi.vline.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Navedite jedan razlog zašto vatra nije živo biće18.06.2005. u 21:40 - pre 228 meseci
Vatra je jedan od najvidljivijih i najpoznatijih procesa. Inace, procesa ima koliko hoces. Stavi kofu hladne vode na sunce, nakon par sati imaces kofu vruce vode. Onda bi i zagrevanje mogao da proglasis za zivo bice. I tako redom. Kao sto kaze Dr.sima, zivo bice ima neki oblik, celije i slicno. A vatra to nema i nije zivo bice po definiciji.

@Lazar-I - U pravu si - ovo nije glupo pitanje. Medjutim, ja ga, uz svo duzno postovanje do Aristotela i ostalih mudrih ljudi, svrstavam na nivo 1. To su pitanja koja kod odrasle, zrele, obrazovane, zaposlene, zivotno aktivne osobe jednostavno moraju biti rasciscena, bilo razumevanjem, bilo kompromisom. Primer: Meni zvoni budilnik u 04:20h. Ja se probudim, trk u kupatilo, umivanje i ostalo, brijanje, oblacenje i trk na posao, koji pocinje u 06:00h. Pa ne mogu sad ja u 04:45h da sednem na krevet i da pola sata razmisljam "zasto vatra nije zivo bice?"! Ustvari, mogu, niko mi ne brani, ali ako pocnem tako, ubrzo ce mi se pojaviti neka mnogo obicnija pitanja: Cime da platim gazdi stan, cime da kupim hleb i s'hlebom i slicno.

Dakle, ko je sebi razjasnio pitanja sa nivoa 1, moze preci na nivo 2. A to vise nisu definicije pojedinih pojmova, nego njihovi medjusobni odnosi. Primer: svi se pitaju da li je rat u Iraku opravdan (nivo 2), a niko se ne pita da li je rat kao takav opravdan (nivo 1)! (sada imamo pojavu da sve vise Amera shvata sta je rat (gine se na obe strane) i da je sam po sebi neopravdan)
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Navedite jedan razlog zašto vatra nije živo biće18.06.2005. u 21:53 - pre 228 meseci
Citat:
salec: mozda jedini razlog je nizak nivo organizovanosti strukture vatre u odnosu na nivo organizacije cak i najprimitivnije klase stvari kojoj priznajemo "zivost".

Upravo.
Ono sto mene interesuje je da li postoji zvanicna konstanta slozenosti koju neki sistem mora da ima da bi bio proglasen za zivo bice.
 
Odgovor na temu

Not now, John!

Član broj: 231
Poruke: 1318
*.teol.net.



+4 Profil

icon Re: Navedite jedan razlog zašto vatra nije živo biće18.06.2005. u 22:34 - pre 228 meseci
Ako živo biće posmatraš kao neki termodinamički sistem, onda svako živo biće ima sposobnost da umanjuje svoju entropiju tj. povećava uređenost sistema.
To mi je sinulo u jednoj raspravi sa kreacionistima koji su pričali kako se svakom sistemu uređenost smanjuje s vremenom, tj. povećava se entropija. To jeste tačno, ali za neživu materiju.
Prema ovakvoj klasifikaciji vatra nije živo biće. SIC (šta god to značilo).
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams
 
Odgovor na temu

admiralxy

Član broj: 34899
Poruke: 92
*.nasamreza.com.



Profil

icon Re: Navedite jedan razlog zašto vatra nije živo biće19.06.2005. u 01:12 - pre 228 meseci
Pitanje je bas cool?
 
Odgovor na temu

IdeaR
BiH

Član broj: 11048
Poruke: 126
*.pppoe504.bih.net.ba.



+2 Profil

icon Re: Navedite jedan razlog zašto vatra nije živo biće19.06.2005. u 09:04 - pre 228 meseci
Vrlo interesantno. Čak je i u Wikipediji naveden primjer vatre kao poteškoća pri definisanju pojma 'život'. Link:Wiki.

Možda ne bi bilo loše da se ovaj topic prebaci u forum Nauka?
 
Odgovor na temu

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: Navedite jedan razlog zašto vatra nije živo biće19.06.2005. u 10:59 - pre 228 meseci
da bi nesto bilo klasifikovano kao zivo bice, trebalo bi da se samostalno razmnozava! vatra moze da se siri ali ne i da daje potomstvo...
 
Odgovor na temu

Lazar-I

Član broj: 6950
Poruke: 169
*.jagodina.beotel.yu.



+727 Profil

icon Re: Navedite jedan razlog zašto vatra nije živo biće19.06.2005. u 12:51 - pre 228 meseci
superbaka, vatra se širi pri čemu pojedini ogranci postaju nezavisni, tako da možeš to da posmatraš kao da se razmnožava deobom. Sad sam pročitao tekst u Wikipediji i naveden je primer mule, ona po tvojoj definiciji nije živa jer ne može da se razmnožava.

Citat:
To mi je sinulo u jednoj raspravi sa kreacionistima koji su pričali kako se svakom sistemu uređenost smanjuje s vremenom, tj. povećava se entropija. To jeste tačno, ali za neživu materiju.
Prema ovakvoj klasifikaciji vatra nije živo biće.


Mislim da je ovo najbolji uslov kojii eliminiše vatru kao živo biće. Ako ne može da evoluira onda nije živo (obrnuto ne mora da važi).

Iz vatre se ne može izroditi složeniji sistem ali ako bi važilo da se vremenom neživoj materiji smanjuje uređenost kako bi onda nastao život od nežive materije?
 
Odgovor na temu

Not now, John!

Član broj: 231
Poruke: 1318
*.teol.net.



+4 Profil

icon Re: Navedite jedan razlog zašto vatra nije živo biće19.06.2005. u 14:20 - pre 228 meseci
Citat:
Lazar-I: ako bi važilo da se vremenom neživoj materiji smanjuje uređenost kako bi onda nastao život od nežive materije?

To niko ne zna i to je razlog spora nauke i kreacionista.
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: Navedite jedan razlog zašto vatra nije živo biće19.06.2005. u 14:33 - pre 228 meseci
Uredjenost se smanjuje (povecava entropija) svakim termodinamickim procesom - bio on vezan za zivu ili nezivu materiju.

Nema tu nikakvog spora izmedju kreacionista i naucnika, nego kreacionisti nisu bili na casu fizike u srednjoj skoli (ili su spavali), kada se ucila termodinamika i njeni zakoni - posto oni vaze za fizicki zatvoren sistem

Zemlja nije fizicki zatvoren sistem jer emituje toplotu u univerzum - dakle, zivo bice moze smanjiiti entropiju (povecati uredjenost) svog nervnog sistema ili nekog predmeta svojim rukama, npr... - ali se za taj napor generise toplota koja povecava entropiju okoline ;-))

Zemlja na kraju emituje svu tu toplotu u svemir ;)


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Vole Domu
Beograd

Član broj: 54957
Poruke: 478
*.yubc.net.



+67 Profil

icon Re: Navedite jedan razlog zašto vatra nije živo biće19.06.2005. u 14:52 - pre 228 meseci
Onda je i prdez zivo bice.
Ali ne bih o tome jer sam bivsi piroman....
 
Odgovor na temu

Burgos
Nemanja Borić
Amazon Web Services
Berlin

Član broj: 12484
Poruke: 1947
*.smin.sezampro.yu.

Sajt: stackoverflow.com/users/1..


+480 Profil

icon Re: Navedite jedan razlog zašto vatra nije živo biće19.06.2005. u 15:42 - pre 228 meseci
Vatra nema svo DNK (ili RNK), niti ima celije (koje su osnovna gradivna materija svih zivih bica)
 
Odgovor na temu

pajaja
Beograd

Administrator
Član broj: 41598
Poruke: 3430
*.13.EUnet.yu.

Jabber: pajaja@elitesecurity.org
ICQ: 253317269


+144 Profil

icon Re: Navedite jedan razlog zašto vatra nije živo biće19.06.2005. u 15:50 - pre 228 meseci
Dakle najobicniji proces...
Citat:
Onda je i prdez zivo bice.

umro sam od smeha :) svaka cast za primer.. :D

A posto nema DNA i RNA ne moze ni da se razmnozava...

Citat:
Vatra diše (bez kiseonika nema vatre)

onda je i proces fotosinteze zivo bice ?

posto je neophodna sunceva svetlost, voda i td....

Citat:
i umire (gasi se)
i ovo je normalno valjda za hemijske procese, da se zavrse...

xxx
mali mali mali kamičak...nebo plave boje.
In Memoriam: Madzone Zeka(15.09.2005-16.09.2005)
 
Odgovor na temu

cedomir
Čedomir Rosić
Sys. Ing.
xObrenovac, Karaburma

Član broj: 4570
Poruke: 193
*.beotel.net.

Jabber: cedomir@elitesecurity.org
ICQ: 59161631


+1 Profil

icon Re: Navedite jedan razlog zašto vatra nije živo biće19.06.2005. u 16:33 - pre 228 meseci
ispravite me ako gresim, ali vatra nije nista drugo nego usijan gas

kao sto genije rece, prdez je samo malo hladniji gas :-)
http://www.beoblues.com
blues in belgrade - bluz u beogradu
belgrade in blues - beograd u bluzu
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Navedite jedan razlog zašto vatra nije živo biće

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9629 | Odgovora: 26 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.