Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pitanje oko brzine kretanja

[es] :: Fizika :: Pitanje oko brzine kretanja

[ Pregleda: 9090 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

CODE
Beograd

Član broj: 46484
Poruke: 201
*.neobee.net.



Profil

icon Pitanje oko brzine kretanja05.07.2005. u 13:46 - pre 228 meseci
Juce sam imao saobracajni udes doduse laksi, medjutim interesuje me kako Policija moze izracunati kojom sam se brzinom ja kretao kada sa kocio, ako znaju duzinu putanje kojom sam isao, tezinu vozila, duzinu vozila, itd... Ima li formula za izracunavanje toga ?Hitno mi je !!! Ja sam im rekao da sam se kretao brzinom od 60 km/h medjutim rekli su da ce da utvrde izracunavajuci to !
 
Odgovor na temu

mmirilovic
Mladen Mirilović
Čačak

Član broj: 10462
Poruke: 721
*.co.yu
Via: [es] mailing liste



+1 Profil

icon Re: Pitanje oko brzine kretanja05.07.2005. u 23:29 - pre 228 meseci
Ima "formula" za to, i izračunaće dovoljno tačno koliko si se brzo kretao.
Dovoljno znači da ako si se kretao iznad dozvoljene brzine oni će to znati!
Pozdrav.
 
Odgovor na temu

hakinen
kragujevac

Član broj: 30133
Poruke: 1182
*.8.nat-pool-kg.sbb.co.yu.



+2 Profil

icon Re: Pitanje oko brzine kretanja06.07.2005. u 15:17 - pre 228 meseci
Bas sam pre mesecak dana kucao drugaru maturski, imao je kao temu saobracajna nesreca, uvidjaj!!! I ima tacna formula po kojoj se racuna!!! Ali je ta formula za svako vozilo razlicita ( zavisi od same mase vozila, i zaustavnog traga pri probnom kocenju na testu, testu koji vrsi sama fabrika, i sve te podatke ima milicija )!! Mislim da imas da nadjes podatke na netu o formulama, tako da google i malo trazi!!!

[Ovu poruku je menjao hakinen dana 06.07.2005. u 16:17 GMT+1]
ZASTAVA 750LE poslednja serija 85god 950.000 primerak!
 
Odgovor na temu

StuddMuffin
USA

Član broj: 63652
Poruke: 4
*.hsd1.ut.comcast.net.



Profil

icon Re: Pitanje oko brzine kretanja14.07.2005. u 03:56 - pre 228 meseci
evo da i ja kazem koju o sudarima.....
(izvinjavam se ako nesto ubacujem na engleski jer o ovakvim stvarima znam mnogo vise na Engleskom nego na Srpksom)

E ovako, postoje dvije vrste sudara. Inelastic sudari i elastic sudari.
Inelastic znaci kad se naprimer dva auta sudare i skupa idu istom brzinom posle sudara. A elastic je kad se dva auta sudare i jedan se naprimer odbije od drugoj , ili jedan stane a drugi jos ide od udarca ili slicno (mislim da znate na sta mislim). E sad ja ne znam koji tebi odgovara ali verovatno je elastic.

Inelastic Collision
znaci tu se koristi conservacija od momentuma Pf = Pi
znaci (m1+m2)Vf1 = m1(Vi1) + m2(Vi2)
m1 = tezina auta 1
m2 = tezina auta 2
vf1 = konacna brzina auta 1
vf2 = konacna brzina auta 2
vi1 = initialna brzina auta 1
vi2 = initialna brzina

e sada znaci da bi saznao kojom brzinom je islo auto pre sudara.....ide ovako pretvoris onu gore forumulu u ovu....

Vi2 = ((m1+m2)Vf - m1(Vi1))/m2
ona dobijes initialnu brzinu koju ti trazis........

Elastic Collision

vlro slicno znaci.....m1(vf1) + m2(vf2) = m1(vi1) ...
a u slucaju da je jedno auto stojalo dok ga je drugo udarilo onda korisis ove dve formule

vf1 = ((m1 - m2)/(m1+m2))*vi1
vf2 = ((2*m1)/(m1 + m2)) * vi1

nadam se da ti je ovo pomoglo, evo bas sam danas radi vakav jedan slucaj, pa sam ti prekopirao.... :)



 
Odgovor na temu

CODE
Beograd

Član broj: 46484
Poruke: 201
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Re: Pitanje oko brzine kretanja20.07.2005. u 15:55 - pre 228 meseci
Hvala !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Odgovor na temu

mmilan

Član broj: 20653
Poruke: 168
*.smin.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Pitanje oko brzine kretanja21.07.2005. u 09:52 - pre 228 meseci
Mislim da u ovim formulama nesto fali. Formule vaze u slucaju sudara kad ne postoji kocenje a kod sudara automobila logicno je da oba vozaca koce (zato postoji i trag kocenja) tu su i deformacije oba vozila itd. Prema tome ne vazi zakon odrzanja impulsa (tj. vazi ali impuls odlazi i na druge stvari, kao sto je deformacija) a energija se trosi i na trenje (kocenje).

Ove formule vaze za slucaj sudara cestica, kuglica i slicnih stvari, za pomenut slucaj treba ih dopuniti mnogim faktorima, a kojim to nemam pojma => google

Citat:
Inelastic znaci kad se naprimer dva auta sudare i skupa idu istom brzinom posle sudara. A elastic je kad se dva auta sudare i jedan se naprimer odbije od drugoj , ili jedan stane a drugi jos ide od udarca ili slicno (mislim da znate na sta mislim). E sad ja ne znam koji tebi odgovara ali verovatno je elastic.


Da li je sudar elastican ili neelastican definise se na osnovu zakona odrzanja:
kod easticnog sudara vazi zakon odrzanja impulsta i kineticke energije a kod neelasticnog samo zakon odrzanja impulsa a deo kineticke energije uvek prelazi u neki drugi oblik energije (deformacije, kocenje sa pocetka poruke).
Kada se sudaraju makroskopska tela sudari su uvek neelasticni

Neka prilicno elementarna izracunavanja i objasnjenja mozes da nadjes na:
http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/inecol.html#c1

Naravno, u stvarnosti se to racuna mnogo drugacije, vec su ovde napisali - karakteristike vozila, guma itd (trag kocenja nece da bude isti ako su gume nove ili ako uopste nemaju sara, vrste podloge (kocenje nije isto na suvom i mokrom asvaltu, zemlji itd - svi parametri moraju da figurisu u formuli.
Ova pomenuta formula vazi za sudaranje kuglica na nekom elementarnom nivou rada fizike

p.s. Formule koje je StuddMuffin napisao ne mogu da budu tacne za ovaj slucaj jer se u njima cak ne pojavljuje ni trag kocenja, a mislim da je svima jasno da je to najvazniji parametar za odredjivanje brzine

[Ovu poruku je menjao mmilan dana 21.07.2005. u 11:13 GMT+1]
O zivotu, univerzumu i svemu ostalom
http://www.mmilan.com
 
Odgovor na temu

StuddMuffin
USA

Član broj: 63652
Poruke: 4
*.hsd1.ut.comcast.net.



Profil

icon Re: Pitanje oko brzine kretanja28.07.2005. u 10:43 - pre 227 meseci
One formule sto sam ja napisao samo su bile jedan primer kad auto1 ide tom brzinom, auto2 ide tom brzino, auto1 tezina, auta2 tezina i boom sudar! To je bilo samo da objasnim cojveku kako ide odprilike kad se dva auta sudare !!

Naravno kad se sudar desi ima mnogo sitnih detalja koji se uracunaju !!

Pozdrav !!
 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: Pitanje oko brzine kretanja

[ Pregleda: 9090 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.