Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Nejasno mi je objasnjenje o proracunu kalema sa Borinog sajta

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Nejasno mi je objasnjenje o proracunu kalema sa Borinog sajta

[ Pregleda: 5219 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

stefan123
Stefan Mihailovic
Podgorica

Član broj: 61191
Poruke: 465
*.crnagora.net.

Sajt: www.monte-audio.com


Profil

icon Nejasno mi je objasnjenje o proracunu kalema sa Borinog sajta05.07.2005. u 20:53 - pre 228 meseci
Bio sam na Borinom sajtu i citao sam njegovo objasnjenje u vezi proracuna kalema ali nikako ne mogu da shvatim neke stvari:

Za izracunavanje sam uzeo PRIMER 2:
Prva formula mi je jasna.Izracunao sam i dopio da je N=107.83
E sad ova druga mi nije jasna.Formula glasi ovako:
450 x (W/0.8)na kvadrat=18.6 => W=0.392
Kako je dobijeno ovo 18.6

www.monte-audio.com - Prvi crnogorski Audio forum
 
Odgovor na temu

stefan123
Stefan Mihailovic
Podgorica

Član broj: 61191
Poruke: 465
*.crnagora.net.

Sajt: www.monte-audio.com


Profil

icon Re: Nejasno mi je objasnjenje o proracunu kalema sa Borinog sajta06.07.2005. u 09:07 - pre 228 meseci
Ne mora objasnjenje ovoga sa Borinog sajta.Ako iko zna(sigorno neko zna) neka napise kako se racuna debljina zice,broj namotaja itd. za kalem.

Unapred zahvalan!!!!!!!!!
www.monte-audio.com - Prvi crnogorski Audio forum
 
Odgovor na temu

vladobk
penzija
Loznica

Član broj: 27081
Poruke: 389
*.inffo.net.

Sajt: www.melting.rs/bk


Profil

icon Re: Nejasno mi je objasnjenje o proracunu kalema sa Borinog sajta06.07.2005. u 13:26 - pre 228 meseci
Debljina zice se odredjuje prema struji koja ce da ide kroz nju. A to se izvodi iz snage pojacala i otpora zvucnika.

Kompletan proracun pasivnih skretnica kao i proracun induktiviteta sam dao u programu NFS10 koji se nalazi na www.elos.co.sr

Moze i ovako napisi mi prelomne frekvencije, tip skretnice 6db ili 12db/oct snagu pojacala i otpor zvucnika pa cu ti ja izracunati potrebne elemente
 
Odgovor na temu

stefan123
Stefan Mihailovic
Podgorica

Član broj: 61191
Poruke: 465
*.crnagora.net.

Sajt: www.monte-audio.com


Profil

icon Re: Nejasno mi je objasnjenje o proracunu kalema sa Borinog sajta06.07.2005. u 17:57 - pre 228 meseci
vladobk ja sam djelove izracunao pomocu programa Passive Crossover Design Calculator 2.03.Takodje sam racunao i pomocu programa sa sajta www.elos.co.sr. Rezultati su bili potpuno razliciti.Svugdje sam koristio 12db/oct i prelomne frekvencije 360Hz-4200Hz.Sta mislis koji je program tacniji.Ako mislis da je ovaj sa elos-a onda mi izracunaj skretnicu mada mogu to i sam ali ne znam kako da racunam kalem.Rezne frekvencije su 360Hz-4200Hz,impedanse svih drajvera su po 8 Ohma.Pojacalo koje sad imam je 2 x 50W ali posto je to premalo za zvucne kutije od po 130W moracu da kupim nesto drugo.U planu imam Sony 2 x 100W.99% njega kupujem.Ne znam zasto bi pojacalo imalo veze sa debljinom zice.Sta ce se desiti ako stavim neko drugo pojacalo? Hvala mnogo!!!!

[Ovu poruku je menjao stefan123 dana 06.07.2005. u 18:58 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao stefan123 dana 06.07.2005. u 18:59 GMT+1]
www.monte-audio.com - Prvi crnogorski Audio forum
 
Odgovor na temu

Proko
Martin Hric
St.Pazova

Član broj: 29355
Poruke: 1562
80.93.231.*

Sajt: proko.rs


+28 Profil

icon Re: Nejasno mi je objasnjenje o proracunu kalema sa Borinog sajta06.07.2005. u 19:42 - pre 228 meseci
Pojačalo nema direktne veze sa debljinom žice u skretnici. Podrazumeva se da ta žica može i treba da izdrži jačinu struje, ali...pri izradi skretnice treba ići na što deblju žicu, zbog manjeg termogenog otpora, koji predstavlja čist gubitak. Protiv toga stoji veličina i težina kalema, zatim treba više namotaja zbog povećanja prečnika kalema, i tu treba tražiti kompromis.

 
Odgovor na temu

stefan123
Stefan Mihailovic
Podgorica

Član broj: 61191
Poruke: 465
*.crnagora.net.

Sajt: www.monte-audio.com


Profil

icon Re: Nejasno mi je objasnjenje o proracunu kalema sa Borinog sajta06.07.2005. u 19:51 - pre 228 meseci
Ako imam potrbnu induktivnost,debljinu,duzinu i srednji precnik kalema kako da izracunam kolika debljina i duzina zice treba.
www.monte-audio.com - Prvi crnogorski Audio forum
 
Odgovor na temu

vladobk
penzija
Loznica

Član broj: 27081
Poruke: 389
*.inffo.net.

Sajt: www.melting.rs/bk


Profil

icon Re: Nejasno mi je objasnjenje o proracunu kalema sa Borinog sajta08.07.2005. u 18:16 - pre 227 meseci
- Sto se tice debljine zice Proko ti je dao detaljan odgovor
- E sad ja sam program pravio prema sledecim obrascima
L = 225*Z/Fp (mH)
C = 112000/Fp*Z (uF)
- Te formule sam uzeo iz jednog starog casopisa gde se obradjuje ova tematika. Postoje i druge formule po kojima se racunaju NF skretnice i dobijaju se drugi rezultati. E sad ja mislim da su i jedne i druge tacne samo je fazon u preklapanju frekvencija
- Ja nemam program passive crossover pa da eventualno uradim simulaciju da vidim u cemu je stos
- U prilogu ti saljem izgled skretnice i njenu karakteristiku simluranu racunarom
- Proracun induktiviteta nije uopste jednostavan jer induktivnost zavisi od broja navojaka zice, dimenzija i oblika kalema. U programu NFS10 ima u meniju kalem i tu sam dao proracun, ali da te ne zbuni. Program racuna induktivnost nekog vec namotanog kalema, za detalje drugi put ili na pp
- E dalje cini mi se da sam na ovom forumu procitao tvoja je stvar kome ces da verujes i da li ces da verujes
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

vladobk
penzija
Loznica

Član broj: 27081
Poruke: 389
*.inffo.net.

Sajt: www.melting.rs/bk


Profil

icon Re: Nejasno mi je objasnjenje o proracunu kalema sa Borinog sajta08.07.2005. u 18:19 - pre 227 meseci
evo i sledeci upload dijagram
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

stefan123
Stefan Mihailovic
Podgorica

Član broj: 61191
Poruke: 465
*.crnagora.net.

Sajt: www.monte-audio.com


Profil

icon Re: Nejasno mi je objasnjenje o proracunu kalema sa Borinog sajta08.07.2005. u 21:10 - pre 227 meseci
Dobro vladobk, odlucio sam se za tvoj proracun.U onom mom programu ja sam racunao Linkwiz-Reley.Mnogo ti hvala za proracun.Molim vas pomozite mi kako da izracunam dimenzije kalema,koliko namotaja,koja debljina zice i kolika duzina zice.
Moooliiimmm napisite kako se izracunava!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
www.monte-audio.com - Prvi crnogorski Audio forum
 
Odgovor na temu

stefan123
Stefan Mihailovic
Podgorica

Član broj: 61191
Poruke: 465
*.crnagora.net.

Sajt: www.monte-audio.com


Profil

icon Re: Nejasno mi je objasnjenje o proracunu kalema sa Borinog sajta08.07.2005. u 22:09 - pre 227 meseci
Nemorate nista da pisete.Na HiFi forumu mi je boban napisao sajt www.colomar.com/Shavano/inductor_info.html i na njemu sam nasao sve potrebno.Sajt je super.Obavezno posjetite.

Mnogo hvala svima na odgovoruma!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
www.monte-audio.com - Prvi crnogorski Audio forum
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Nejasno mi je objasnjenje o proracunu kalema sa Borinog sajta

[ Pregleda: 5219 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.