Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

dampiranje bas-reflex woofera

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: dampiranje bas-reflex woofera

[ Pregleda: 6127 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

sasa licic

Član broj: 63961
Poruke: 2
*.ptt.yu.



Profil

icon dampiranje bas-reflex woofera19.07.2005. u 22:27 - pre 227 meseci
izdampirao bih "bazuku" za kola ali je problem koji materijal i koje stranice kutije izdampirati
 
Odgovor na temu

Boki4u
Bogdan Djukic
Zemun

Član broj: 61571
Poruke: 696
*.ppp-bg.sezampro.yu.



+2 Profil

icon Re: dampiranje bas-reflex woofera21.07.2005. u 13:28 - pre 227 meseci
Ubaci parce sundjera, cisto radi fore.
Bas-refleks wooferi se ne dampiraju. U njima u osnovnom mozes da nadjes koje parce sundjera i to je to!
 
Odgovor na temu

Pigoza
Igor Markovic
tv snimatelj/montazer
TV Telemark Cacak
Pozega

Član broj: 41017
Poruke: 1726
212.62.39.*



+7 Profil

icon Re: dampiranje bas-reflex woofera30.08.2005. u 14:21 - pre 226 meseci
Izvini, odakle ti to da se ne dampiraju bas reflex kutije,naravno od zavisnosti konstrukcije kutija, izabrace se vrsta i nacin dampiranja, jedino ako hoces da imas zvuk-ko iz serpe ili bureta-zavisno od velicine kutije.
Postoje razni materijali ali uglavnom se koriste-mineralna vuna,prirodna vuna,sundjer,vatelin,itd...mada je i to veliko eksperimentalno polje....ali imas prodavnice koje prodaju materijale za dampiranje.Najevtinije resenje ti je sundjer,bolje resenje je min.vuna...itd, inace ne stavljati damping materijal na stranice-ne oblagati,vec pokusaj da odvojis damping materijal malo od stranica i tako da ga namestis da kutija iznutra izgleda kao da su sve stranice razlicite-nejednakih dimenzija-nikako ne zatvaraj bas reflex otvor niti u blizini njega stavljaj damping materijal, a kolicina-eksperimentisi, pa ces sam uvideti koliko toga treba, u svakom slucaju 20%-30% maximum od volumena kutije-iznutra.Srecno.
Blago onome ko zna da ne zna, a hoce da zna.
Covek se uci dok je ziv, pa opet lud umre.
 
Odgovor na temu

Boki4u
Bogdan Djukic
Zemun

Član broj: 61571
Poruke: 696
*.dialup.sezampro.yu.



+2 Profil

icon Re: dampiranje bas-reflex woofera01.09.2005. u 02:34 - pre 226 meseci
Citat:
Pigoza: Izvini, odakle ti to da se ne dampiraju bas reflex kutije,naravno od zavisnosti konstrukcije kutija, izabrace se vrsta i nacin dampiranja, jedino ako hoces da imas zvuk-ko iz serpe ili bureta-zavisno od velicine kutije.
Postoje razni materijali ali uglavnom se koriste-mineralna vuna,prirodna vuna,sundjer,vatelin,itd...mada je i to veliko eksperimentalno polje....ali imas prodavnice koje prodaju materijale za dampiranje.Najevtinije resenje ti je sundjer,bolje resenje je min.vuna...itd, inace ne stavljati damping materijal na stranice-ne oblagati,vec pokusaj da odvojis damping materijal malo od stranica i tako da ga namestis da kutija iznutra izgleda kao da su sve stranice razlicite-nejednakih dimenzija-nikako ne zatvaraj bas reflex otvor niti u blizini njega stavljaj damping materijal, a kolicina-eksperimentisi, pa ces sam uvideti koliko toga treba, u svakom slucaju 20%-30% maximum od volumena kutije-iznutra.Srecno.


Izvinjavam se, lupio sam k'o majmun.
Dampira se i bas refleks kutija, ali sam hteo reci znatno manje nego kompresiona.

I ti si se zeznuo u tekstu.
Kazes da materijal namesti tako da kutija iznutra izgleda kao da su ste stranice razlicite....
Kao prvo, radi se o bazuki, tako da to otpada,
Kao drugo, to nema veze sa materijalom za dampiranje. Ta teorija se koristi pri izradi kutije, gde treba da su barem 3 stranice drugacije, odnosno da nisu paralelne jedna drugoj.

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

Pigoza
Igor Markovic
tv snimatelj/montazer
TV Telemark Cacak
Pozega

Član broj: 41017
Poruke: 1726
212.62.39.*



+7 Profil

icon Re: dampiranje bas-reflex woofera01.09.2005. u 08:47 - pre 226 meseci
To si u pravu, ja nisam lupio, vec zbog toga sto je teze izvesti to sa stranicama,i zbog proracuna volumena itd...onda se pokusava dampiranim materijalom, koji moze biti i ter-papir ,stvoriti izvesna prepreka za zvucne talase i takvim rasporedom spreciti stojne valove-talase,znam da se to radi konstrukcijom kutije-ali mogu se postici dobri rezultati i dampiranim materijalom-zar i ova oblast nije veliko eksperimentalno podrucje, ono sto znam je da svi koji se bave ovom oblascu savetuju da se nikako ne oblazu unutrasnje stranice damping materijalom-vec ispuna itd,a moja zamisaom je bila da neravnomernim rasporedom damping materijala-smanjiti stojne talase, kad sam reko prepreka naravno ne u bukvalnom smislu-jer damping materijal apsorbuje zvuk, ali u zavisnosti od blizine damping materijala i zida stranice, nece biti ista kolicina apsorbovanog talasa, pa mislim da ce se smanjiti na taj nacin i stojni talase.Mozda gresim, ispravi me ako je tako, a ono za razlike izmedju kompresionih i bas reflex kutije oko ispune , naravno u pravu si....
Blago onome ko zna da ne zna, a hoce da zna.
Covek se uci dok je ziv, pa opet lud umre.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: dampiranje bas-reflex woofera

[ Pregleda: 6127 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.