Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako rade servo motori?

[es] :: Elektronika :: Kako rade servo motori?

[ Pregleda: 34470 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

-mISKo-

Član broj: 58093
Poruke: 17
212.200.125.*



Profil

icon Kako rade servo motori?27.07.2005. u 14:10 - pre 227 meseci
Ako moze nesto ukratko o ovim motorima (DC ,AC - princip rada).
Pozzz..
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3860
ppp-69-183.teol.net.



+333 Profil

icon Re: Kako rade servo motori?27.07.2005. u 19:41 - pre 227 meseci
Tesko je opisati servo motor ovako na brzinu, ali evo ukratko.
Citava stvar je namjenjena sistemima upravljanja gde imas kontroler ( P, PI, PID ili neki digitalni) koji treba da upravlja nekim procesom ( npr protokom vode). E sad taj kontroler ima kao izlaz strujni ili naponski signal, i u njemu je uracunata kompletna dinamika procesa, pa i samog motora koji ce biti izvrsni organ. Sve je to malo komplikovano, to sa motorom, pa su se ljudi sjetili da stave na motor neki senzor polozaja i u povratnoj sprezi samog motora ubace logiku upravljanja. Dakle ti motoru zadas 4 mA, i on je na min. poziciji, zadas mu 20 mA i one ja na max, a regulator ne mora da vodi racuna o dinamici motora.
Malo sam zbrkao ali pitaj slobodno.
 
Odgovor na temu

_str_

Član broj: 53798
Poruke: 878
*.dialup.neobee.net.



+10 Profil

icon Re: Kako rade servo motori?28.07.2005. u 00:54 - pre 227 meseci
Servo motori sluze da "opsluze" neki mehanicki sklop. Dali ce biti AC ili DC zavisi od samog drajvera i uslova u kojima rade. Sustina je da svaki mora imati povratnu informaciju o svom polozaju ili brzini. Znaci povratna sprega je bitna.
__*__
*___*
 
Odgovor na temu

-mISKo-

Član broj: 58093
Poruke: 17
212.200.125.*



Profil

icon Re: Kako rade servo motori?28.07.2005. u 14:44 - pre 227 meseci
Sve je to u redu, enkoder vraca kontroleru poziciju motora samo mi malo pojasni ovu recenicu:
"Dakle ti motoru zadas 4 mA, i on je na min. poziciji, zadas mu 20 mA i on ja na max"
to jest nije mi jasan taj izlazni signal.
Ili ako ti je lakse uporedi upravljanje step motora sa servo motorima, posto znam da kod stepera
kada energizujemo neki od namotaja on se pokrene za jedan korak.
 
Odgovor na temu

_str_

Član broj: 53798
Poruke: 878
*.dialup.neobee.net.



+10 Profil

icon Re: Kako rade servo motori?28.07.2005. u 21:39 - pre 227 meseci
Ajd' da ja odgovorim dok mr.Veselinovic ne odgovori. U inhdustriji i daljinskom merenju se cesto koristi sistem merenja putem struje. Standard je od 4-20mA. Prednost ovakog merenja je izbegavanje pada napona na vecim duzinama signalnog kabla.
Citat:
-mISKo-:
Ili ako ti je lakse uporedi upravljanje step motora sa servo motorima, posto znam da kod stepera
kada energizujemo neki od namotaja on se pokrene za jedan korak.


Bice da je tebi sve jasno, osim definicije svog pitanja.
__*__
*___*
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
*.beotel.net.



+128 Profil

icon Re: Kako rade servo motori?28.07.2005. u 22:04 - pre 227 meseci
Citat:
-mISKo- 
Ili ako ti je lakse uporedi upravljanje step motora sa servo motorima, posto znam da kod stepera
kada energizujemo neki od namotaja on se pokrene za jedan korak.

pa nije ti baš najsretnije poređenje sa steperima jer ovo što si naveo važi za uslov da je pobuda stepera adekvatna kao i opterećenje. recimo ako pobuda nije dobra ili preveliko opterećenje...nećeš imati ni taj 1 zadati step.
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
*.beotel.net.



+128 Profil

icon Re: Kako rade servo motori?28.07.2005. u 22:08 - pre 227 meseci
drugim rečima ti od stepera ne očekuješ povratnu informaciju o izvršenju komande,
a kod serva se izvršenje poredi sa zadatom komandom.
najjednostavniji primer servomotorića imaš u telekomandnim igračkama gde se na izvršnoj osovini (reduktora) nalazi potenciometar sa kojeg se dobavlja informacija o položaju.
 
Odgovor na temu

-mISKo-

Član broj: 58093
Poruke: 17
212.200.125.*



Profil

icon Re: Kako rade servo motori?29.07.2005. u 15:20 - pre 227 meseci
Hvala svima na odgovorima. Tacno je da sam malo zbrkao pitanje.

Koja bi bila razlika kad bi uporedio servo motor sa step motorom koji ima
enkoder (vidjao sam takve motore)?
Podpitanje bi bilo sta se nalazi u unutrasnjosti servo
motora (jer ga nikad nisam video iznutra)?

I da vas ne bi vise smarao preporucite mi neku knjigu ili neki dobar pdf o
servo motorima

Pozdrav...

[Ovu poruku je menjao -mISKo- dana 29.07.2005. u 16:20 GMT+1]
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3860
ppp-69-172.teol.net.



+333 Profil

icon Re: Kako rade servo motori?31.07.2005. u 21:06 - pre 227 meseci
Step sa enkoderom je servo motor.
E sad malo o 4 - 20 mA, priznajem napravio sam greskicu, u stvari ispricao sam ti samo pricu o pozicionom servo motoru, jer sam bas zavrsio upravljanje za jedan takav.
Vidi, kad mom servo motoru ( motor je hidraulicki, ali nema veze) dam strujni signal od 4 mA DC klip dodje u donji krajnji polozaj, kad dam 20 mA ode u gornji krajnji polozaj. Logicno kad mu se postavi 12 mA treba biti u sredini.
Poenta svega je da sada mogu izvaditi taj hidro motor ( info za Vladu rijec je o Biracu iz Zvornika) i staviti DC ili AC motor kojim opet upravljam 4 - 20 mA.
Gujo, ima jedna interesantna semica stepera sa enkoderom, radi perfektno, tako da ima povratne sprege i kod stepera, osim kad imas puno para pa kupis jak steper pa te bas briga koliki je momenat opterecenja.
Knjiga bas o servo motorima nema ( bar je ja ne znam) ali ako si u mogucnosti kupi knjige od prof. Stojica ( slucajno je bio moj mentor za diplomski) ima dvioje knjige analogni i digitalni sistemi upravljanja.
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
*.beotel.net.



+128 Profil

icon Re: Kako rade servo motori?31.07.2005. u 21:28 - pre 227 meseci
Citat:
veselinovic:
Gujo, ima jedna interesantna semica stepera sa enkoderom, radi perfektno, tako da ima povratne sprege i kod stepera, osim kad imas puno para pa kupis jak steper pa te bas briga koliki je momenat opterecenja.


ama naravno. ono sam ja napisao gore kao komentar na miskov primer.
 
Odgovor na temu

dexmaniac
Beograd
Pancevo

Član broj: 17134
Poruke: 44
*.donet.co.yu.

Sajt: www.elitesecurity.com


Profil

icon Re: Kako rade servo motori?31.12.2005. u 16:22 - pre 222 meseci
Mene interesuje kako se servo "ukoci" na zadatom polozaju , npr.kod CNC masina. Steper znam kako se ukoci ,ako moze da se kaze tako . KAd je pod naponom nekog stanja nama mrdanja . Ali kako se taj SERVO ukoci kad dodje na odedjenu poziciju ???
 
Odgovor na temu

Azzrael
Dejan Citakovic
Beograd

Član broj: 52100
Poruke: 244
*.BVCOM.NET.

ICQ: 248047022
Sajt: www.arpel.rs


+9 Profil

icon Re: Kako rade servo motori?01.01.2006. u 20:16 - pre 222 meseci
Servo motori se pogone H-mostom (ako pricamo o DC servo motorima). H-most se sastoji iz 4 tranzistora od kojih 2 dovode + ili - na jedan kraj motora, a druga 2 isto to na drugi kraj. Kada dovedes normalno +-, motor se okrece CW, a ukoliko mu dovedes -+, onda ga vozis CCW. Kada mu dovedes ++ ili -- onda si fakticki kratko spojio namotaj i kontra EMS usporava (zaustavlja) rotaciju.
Pozz
Dejan Citakovic
Arpel Automation
www.arpel.rs
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Kako rade servo motori?

[ Pregleda: 34470 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.