Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Delovi našeg mozga se "isključuju" kad trepnemo

[es] :: Nauka :: Delovi našeg mozga se "isključuju" kad trepnemo

[ Pregleda: 2410 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.ppp-bg.sezampro.yu.

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Delovi našeg mozga se "isključuju" kad trepnemo24.08.2005. u 22:51 - pre 227 meseci
Delovi našeg mozga se "isključuju" kad trepnemo, utvrdili su naučnici. Tim naučnika sa Univerzitetskog Koledža London (UKL) otkrio je da mozak "gasi" delove centara za vizuelizaciju svaki put kad trepnemo - čak kad svetlo još prodire u oči. Istraživači kažu da bi ova pojava mogla da objasni zašto ljudi ne registruju sopstveno treptanje kao prekid u procesu gledanja.

Treptaj oka traje od 100 do 150 milisekundi. Čovek automatski trepne deset do 15 puta u minuti, kako bi ovlažio i oksidirao rožnjaču. Za vreme treptaja ne postoji vizuelni doživljaj i svetlost, ali naša svest ne registruje da je u tom trenutku sve utonulo u tamu. Istraživački tim sa UKL pokušava da otkrije zašto ljudskoj rasi ne smetaju ta "mini zamračenja".

Tokom istraživanja koristili su specijalno dizajniranu napravu pomoću koje su pratili uticaj treptanja na mozak. Sprava, u koju je ugrađen i optički kabl, stavljana je dobrovoljcima u usta. Ispitanici su imali na očima naočare koje su štitile od svetlosti i ležali su u tubi za magnetnu rezonancu. Kroz optički kabl osvetljavana im je usna duplja; cela glava crvenela se od jake svetlosti koja je prodirala do očnih jabučica i konstantno osvetljavala mrežnicu - čak i kad ispitanik trepne. To je omogućavalo naučnicima da ispitaju uticaj treptanja na aktivnost mozga nezavisno od uticaja koji ima zatvaranje očnog kapka na količinu svetlosti koja ulazi u oko.

Zaključili su da treptanje smanjuje aktivnost u delovima mozga zaduženim za vizuelno, ali i u drugim delovima mozga - temenim i čeonim - koji se obično aktiviraju kada čovek postane svestan vizuelnog doživljaja ili objekata u spoljnom svetu.

- Smesta zapazimo kad spoljašnji svet iznenada utone u mrak, posebno ako se to ponavlja svakih nekoliko sekundi. Ali retko smo svesni svojih treptaja, bez obzira na to što oni takođe dovode do smanjenog prolaska svetla u oko. Zato imamo neprekinutu sliku sveta - kaže Dejvina Bristou sa Instituta za Neurologiju UKL.

- Munjevito "gašenje" centara u mozgu koji su uključeni u vizuelizaciju tokom treptaja moglo bi da bude nervni mehanizam čiji je cilj da preči mozak da osvesti potpuno zamračenje - dodaje ona.

V. Popović
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Delovi našeg mozga se "isključuju" kad trepnemo25.08.2005. u 05:45 - pre 227 meseci
Ustanovljeno je jos pre vise od petnaest godina da postoje tri situacije u kojima je
mozak za trenutak potpuno stopiran (halted, idle):

1) kijanje
2) orgazam
3) smeh - trenutak u kojem ukapiramo poentu vica, neposredno pre nego sto pocnemo
da se smejemo.
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Delovi našeg mozga se "isključuju" kad trepnemo

[ Pregleda: 2410 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.