Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Montaza split klime??

[es] :: Elektronika :: Montaza split klime??

Strane: 1 2

[ Pregleda: 18273 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zabac2
HR

Član broj: 67866
Poruke: 17
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Montaza split klime??15.09.2005. u 18:05 - pre 225 meseci
Ima mozda ko info koliko kosta montaza obicne split klime (unutarnja + vanjska jedinica).

Klima je inace vec fiksirana na zid (unutarnji i vanjski dio) te je probivena rupa kroz zid.
Potrebno je izraditi i spojiti cijevi izmedu vanjske i unutarnje jedinice te prikljuciti struju.
Ili ako ima ko onfo. gdje sto povoljnije kupiti te cijevi izmedu obe dvije jedinice (5m)?

Hvala

Pozdrav
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
195.252.86.*



+128 Profil

icon Re: Montaza split klime??15.09.2005. u 19:39 - pre 225 meseci
cevke su bakarne, kabl petožilac (mada trebaju samo 4 valjda), cevka za odkapavanje je pvc. nije samo stvar u cevkama već i u puštanju gasa.
 
Odgovor na temu

zabac2
HR

Član broj: 67866
Poruke: 17
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Montaza split klime??15.09.2005. u 19:49 - pre 225 meseci
Znaci da monter napuni sistem sa gasom?
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
195.252.86.*



+128 Profil

icon Re: Montaza split klime??15.09.2005. u 20:18 - pre 225 meseci
najn. gas ti se već nalazi u spoljnoj jedinici. treba ti jedan imbus ključ i malo znanja.
 
Odgovor na temu

zabac2
HR

Član broj: 67866
Poruke: 17
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Montaza split klime??15.09.2005. u 20:41 - pre 225 meseci
da da, tako sam i mislio...
Znaci on uradi te bakarne cijevi (duzina po potrebi) te poveze vanjsku i unutranju jedinicu i sve skupa prikljuci na struju!

Tu kod nas za to traze 140€, sto se meni cini sasvim previse s obzirom da ima najvise sat vremena posla!?

Koja iskustva?
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
195.252.86.*



+128 Profil

icon Re: Montaza split klime??15.09.2005. u 21:03 - pre 225 meseci
tih 140€ je stvar lokalne tarife. ovde je 50 do 80 sa sve bušenjem zida montažom jedinica i povezivanjem svega.
nisam bio u prilici da pitam za tarifu samo povezivanja i puštanja.
 
Odgovor na temu

SASA M.
Pripyat

Član broj: 32850
Poruke: 3180
*.dial.InfoSky.Net.



+370 Profil

icon Re: Montaza split klime??16.09.2005. u 06:18 - pre 225 meseci
Kao prvo, imas ovde nekoliko tema vezana za klime pa ih pregledaj, neke stvari oko postavljanja i cene ce ti biti jasnije. Drugo imas hr.alt.klima-uredjaji, pa mozes i tamo postaviti pitanje. Samo ne zaboravi da napises odakle si, jer su na to poprilicno nervozni.
sto se tice same postavke, postoje neka pravila, iz ovog sto si napisao, ne mora da znaci da si ispostovao neka pravila pri montazi, tako da neko mora da dodje i pogleda sta si tacno uradio. Potrebno je izvakumirati sistem, mada jedan deo servisera to izbegava, pogotovo ovi sto manje naplacuju(nije pravilo). Dakle, ako placas, trazi da ti izvakumiraju sistem.
Ovde i na hr.alt.klima-uredjaji procitaj kako se to pravilno radi. Koliko znam, tzv. "majstori u fusu", montiraju za ~600kn, dok ovlasceni servisi ~1200kn, stim sto ti oni svojim potpisom i pecatom daju garanciju koju ne mozes da ostvaris kod prodavca ako ti nije klimu montirao ovlasceni servis.

[Ovu poruku je menjao SASA M. dana 16.09.2005. u 07:19 GMT+1]
 
Odgovor na temu

aleksandar
sarajevo

Član broj: 2250
Poruke: 83
217.75.195.*



+2 Profil

icon Re: Montaza split klime??16.09.2005. u 08:12 - pre 225 meseci
vakumiranje sistema obavezno, a gas koji dodje u vanjskoj jedinici je obicno neki inertni oslobodjen vlage i sluzi u neku ruku kao "konzervans" do ugradnje, neposredno pred ugradnju ide vani
pozdrav
 
Odgovor na temu

zabac2
HR

Član broj: 67866
Poruke: 17
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Montaza split klime??16.09.2005. u 09:09 - pre 225 meseci
Puno Vam hvala za sve info.!

Znaci tarife su vise lokalne nego da postoji neki cjenik kojeg bi se drzali!

A koliki je njihov trosak u vezi materijala kojeg oni potrosu? (koliko kosta 1m te bakrene cijevi?).
Prakticki je to i sve sto oni potrose (kabel za struju sam vec kupio sam).

Poslije par poziva montera mogu zakljuciti da im se bas ne svidja sto sam vec puno toga ucinio sam!!??
Jedan trazi cak 900kn za njegov posao!!!!
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
*.rcub.bg.ac.yu.



+128 Profil

icon Re: Montaza split klime??16.09.2005. u 10:54 - pre 225 meseci
daj da razjasnimo jedno:
jel ta tvoja split klima nova ili je skidana odnekud?
 
Odgovor na temu

zabac2
HR

Član broj: 67866
Poruke: 17
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Montaza split klime??16.09.2005. u 18:12 - pre 225 meseci
Potpuno nova!
 
Odgovor na temu

damiru_2
Damir Ulovec
Radim za klikere...
127.0.0.1

Član broj: 55541
Poruke: 819
*.beotel.net.

Sajt: Pitajte me, možda ću Va..


+2 Profil

icon Re: Montaza split klime??16.09.2005. u 20:01 - pre 225 meseci
Citat:
aleksandar: vakumiranje sistema obavezno, a gas koji dodje u vanjskoj jedinici je obicno neki inertni oslobodjen vlage i sluzi u neku ruku kao "konzervans" do ugradnje, neposredno pred ugradnju ide vani

Ova konstatacija me je veoma uzrujala - na neki način.
Kupio sam ove godine FUEGO klimu (dobro de, znam da nije baš neka ) i majstor koji je došao da je ugradi naplatio je 70€ (čisto da znate za okvirnu cenu u Novom Sadu). Klima je radila svega nekoliko dana pre (za sada) prve reklamacije. Kada je majstor došao da konstatuje kvar reče mi da, citiram: "pe**ri prilikom proizvodnje (valjda iz FUEGO-a) nisu ubacili dovoljno gasa, pa ću morati da ga dodam. Ili je moguće da negde u cevima pušta gas." Proverio je cevi i "uverio se" da nigde ne propušta. Onda je, za tih sat-dva koliko je bio kod mene, nekoliko puta dopunjavao gas... Meni se čini da je on to radio bez ikakve logike, jer na kompresoru jasno piše kolika količina gasa treba da se nalazi u sistemu. Žao mi je što nisam zapamtio koliki pritisak je bio, ali sam siguran da ga skoro nije bilo kad je došao. Klima za sada radi kako treba, ali iz kompresorske jedinice ponekad kaplje nešto žuto, pa ne znam da li treba opet da ga zovem. Jer će sigurno na sledeće proleće on to naplatiti kao redovan servis...
Molim da mi neko stručan razjasni šta se to moglo desiti, imam li osnova da konkretno popričam sa njim u vezi profesionalnog propusta?
Pozdrav svima.
- Je s' ti normalan? Ko bre da se skida go?
- Ja ću da se skinem do pojasa...
 
Odgovor na temu

lnick

Član broj: 39101
Poruke: 319
*.zrlocal.net.



+3 Profil

icon Re: Montaza split klime??16.09.2005. u 20:32 - pre 225 meseci
to sto ti kaplje iz klime je ulje koji podmazuje kompresor,a tamo ti i pusta gas!

pozdrav

lnicks
 
Odgovor na temu

zabac2
HR

Član broj: 67866
Poruke: 17
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Montaza split klime??16.09.2005. u 20:34 - pre 225 meseci
Ovi monteri love u mutnom....

Odredili su si "kao" jednu cijenu koja uopce ne opravdava placenog iznosa s obzirom na vrijeme, napor i ulozeni material.
Za tu uslugu ne izdaju nikakav racun, te se ponasaju max. monopolisticki.

Zbog svega toga sam vecinu poslova koju oduzmu puno vrijemena odradio sam u ocekivanju da cu s time barem nesto ustediti kod montaze, jer mi je monter rekao da kompletna montaza kosta 1.000kn (135€).
Sad kad vanjska jednica stoji na nosacima, unutarnja uredno na zidu, rupa probijena kroz zid, kabel za struju spreman je cijena za montazu 900kn!!!!????
Za sve to sam potrosio 4 sata rada sa svojim alatom!

Eto i sto cu sad?
Najbolje stisnut zube, platit iznos i gotovo!!??......

....Ili kupit jos cijevi (bakrene) prikljucit struju te trazit od montera samo da spusti gas i provjeri tlak??! A koliko ce to kostat???
Sumnjam da ce uopce ko doci to uraditi!!

Ne mogu vjerovati!!??
 
Odgovor na temu

C B

Član broj: 38274
Poruke: 134



+94 Profil

icon Re: Montaza split klime??17.09.2005. u 18:48 - pre 225 meseci
bez da puno ulazim u sve vase probleme, moj recept je sledeci. Kupiti klimu od renomirane firme, u ciju je cenu ukljucena i montaza i nema nikoga da boli glava!!!

Naravno, pozeljne su i preporuke za tu firmu!!!
 
Odgovor na temu

zabac2
HR

Član broj: 67866
Poruke: 17
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Montaza split klime??17.09.2005. u 20:00 - pre 225 meseci
slazem se!

ali kod "renomiranih" firmi je ista klima sa montazom (Samsung) od 3.600kn (486€) do 4.200kn (567€).
Ja sam je kupio za 1.950kn (263€).
Sto je onda ta razlika montaza!!??
Kao sto sam vec spomeuo..., milsim da nas deru sa tim montazama, pogotovo ako se malo razumijes i znas sto sve mu treba od materiala da to montira i koliko vremena potrosi!

Vec sam pitao...., mozda ko zna koliko kosta 1m te bakrene cijevi?
Znam da je monteri kupuju na kolutima od 50m.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

SASA M.
Pripyat

Član broj: 32850
Poruke: 3180
*.dial.InfoSky.Net.



+370 Profil

icon Re: Montaza split klime??18.09.2005. u 03:53 - pre 225 meseci
@zabac2
da li vas (nas) deru ili ne je relativna stvar. To je pre svega sezonski posao i traje 2-3meseca u godini, a logistiku koju trebas da imas da bi ga radio, cenovno nije mala. Uglavnom je svaka cena prevelika ako se posao lose obavi, a to je cesci slucaj kod onih koji jeftinije naplacuju. Poenta je da bi ozbiljna firma trebala da dodje i da pogleda sta si uradio, pa tek onda da pricate o ceni. Sada imaju sve manje posla, pa je sve veca verovatnoca da ce neko ipak doci da ti to montira. Ovako ako se dogovoris sa nekim da ti poveze klimu, mozda ce precutati neki propust koji si napravio, garanciju ti nece dati, jer si radio na svoju ruku. Ima ljudi koji kompletnu klimu postave sami i super im je. Problem je sto ne izvakumiraju sistem i sto pri pertlovanju cevi ne stegnu dovoljno ili stegnu previse itd. Takav nacin rada dovesce do curenja plina i nepotrebnog servisa.

@damiru_2
sto se tice tvog slucaja, Taj nazovi majstor nema pojma, slobodno mu reci da sam mu ja to rekao. Na manometru se proverava pritisak, a koliko ima plina u sistemu se proverava(izmeri) tako sto se plin izvadi iz sistema menzurom i rekuperatorom, pa se onda dopunjava po potrebi. curenje se proverava detektorom gasa, mada to na zalost niko ne radi kao ni vakumiranje uostalom.
 
Odgovor na temu

SHEBE
Nebojsa Novakovic
Novi Sad

Član broj: 67622
Poruke: 7
212.200.107.*



Profil

icon Re: Montaza split klime??18.09.2005. u 12:56 - pre 225 meseci
Cao, iako s vremene ne vreme i sam ugradjujem klime (imam kompletan alat) prihvatam pljuvanje po vecini majstora ali to je druga tema.Kao sto je neko vec rekao to je sezonski posao tako da bih u ovom slucaju savetovao da se saceka jos malo(leto je ionako vec proslo) pa da se onda nazove neko od majstora i verujem da bi cena trebala da bude max 20 evra + materijal (bak cevi+ otkapno crevo(obican buzir)). Sto se cena bakra tice to ne znam jer stalno skace a neverujem da mozes da odes u radnju i da kupis 5 m povoljno.Sto se tice same montaze vakum pumpa po meni bi trebalo da je obavezna mada ce klima verovatno raditi i ako nije izvakumirana( dokle?),vakum pumpa je pored samog vakumiranja vazna i zato sto ona i pokazuje koliko freona ima u sistemu, kroz nju se isti i dodaje u sisem itd.Sve usvemu ja bih ti naplatio (van sezone) oko 30_ 35 evra.nadam se da sam bar malo pomogao.
 
Odgovor na temu

zabac2
HR

Član broj: 67866
Poruke: 17
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Montaza split klime??19.09.2005. u 08:04 - pre 225 meseci
SHEBE;

Odlicno!! Dakako da si pomogao, info iz prve ruke!!! Hvala.

Sad barem znam da obavezno treba vakumiranje i kolika je cijena montaze direktno od nekoga koji to radi!

Pozdrav i hvala svima
 
Odgovor na temu

zabac2
HR

Član broj: 67866
Poruke: 17
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Montaza split klime??23.09.2005. u 19:50 - pre 225 meseci
Evo danas sam nasao majstora koji je po tel. razgovoru rekao da ce montaza kostati 400,00kn (54€), sto je prihvatljivo.
Nadam se da ce tako i biti..., montaza slijedi u Nedjelju.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Montaza split klime??

Strane: 1 2

[ Pregleda: 18273 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.