Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li se klima uredjaju skracuje vijek trajanja dok je na rezimu grijanja?

elitemadzone.org :: TechZone :: Klimatizacija :: Da li se klima uredjaju skracuje vijek trajanja dok je na rezimu grijanja?

[ Pregleda: 8188 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Marko-1
CG

Član broj: 65983
Poruke: 65
*.crnagora.net.

ICQ: 299738593


Profil

icon Da li se klima uredjaju skracuje vijek trajanja dok je na rezimu grijanja?30.10.2005. u 22:20 - pre 224 meseci
Cuo sam od nekih "majstora" da dok grije, kompresor radi na 5 puta vecem pritisku nego kad hladi i da mu se tako skracuje vijek trajanja. Da li je to tacno, i moze li mi neko reci nesto vise o tome. (imam klimu midea 12-tica)
Hvala
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

cozmo_im
Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.smin.sezampro.yu.



+896 Profil

icon Re: Da li se klima uredjaju skracuje vijek trajanja dok je na rezimu grijanja?31.10.2005. u 10:23 - pre 224 meseci
Dobar ti "majstor". Nema to nikakve veze. Mozes da ostetis kompresor jedino ako budes palio klimu na -20 zato sto je ulje koje podmazuje kompresor (a pomesano je sa freonom) bude zgusnuto, ne podmazuje dobro (kao hladan start kod automobila) a za to vreme kondenz ostecuje kompresor. Sto vise takvih startova, stetnije za kompresor. Ako se klima koristi za grejanje do -5 ili recimo do -10 nije problem startovati je na tim temperaturama. Ako se koristi i za nize temperature, bilo da je inverter ili obicna, pozeljno je klimu uopste ne gasiti dok je toliko hladno. Inverteri i neke bolje klime imaju grejac kucista kompresora pa je ulje uvek zagrejano na temp od recimo 0 stepeni nema bojazni da ce hladni start skratiti vek kompresoru. Ja se grejem vec 4 zime na klimu i nikakvih problema nemam. Niti sam osetio da slabije radi - naravno bitna je pravilna upotreba (napisah gore).
 
Odgovor na temu

acidmonkey
127.0.0.1

Član broj: 27360
Poruke: 326
*.pat-pool.kg.sbb.co.yu.

ICQ: 30865663


Profil

icon Re: Da li se klima uredjaju skracuje vijek trajanja dok je na rezimu grijanja?31.10.2005. u 11:22 - pre 224 meseci
hm...ja kad sam prvi put upalio klimu da mi greje chekao sam jedno 10 min dok nije pochela da radi..jel to znachi da je taj grejach o kome ti prichash prvo grejao to ulje??Klima je galanz 12tica i qpio sam je skoro pre 2 god!
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

cozmo_im
Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.smin.sezampro.yu.



+896 Profil

icon Re: Da li se klima uredjaju skracuje vijek trajanja dok je na rezimu grijanja?31.10.2005. u 15:06 - pre 224 meseci
Ne ne... svaka klima kad se upali na rezim grejanja nece odmah duvati topao vazduh. Dok temperatura vazduha koji klima izduvava ne bude izmedju 28-31 stepen klima nece duvati, iz prostog razloga sto bi duvalo hladno. Cim dostigne tu temperaturu na isparivacu, krece da duva (a i tad ces primeti da je mlako, jer je telo zagrejano na 36 a vazduh na 31 stepen). To se zove prevent cold airflow funkcija i uvek se aktivira kad ukljucis klimu da greje. Ako si je prvi put ukljucio da greje ili duze vreme nije grejala, vise vremena ce trebati da dostigne tu temperaturu (nekoliko minuta, zavisi od kvaliteta kompresora, klime...).

Grejac kucista kompresora, tzv. crankcase heater radi kad je klima iskljucena i kad je napolju ispod 5 stepeni. Iskljucen je dok klima radi. Inace, svaka klima ima dzek na koji moze da se prikljuci taj grejac kao i mesto na koje se on montira, pa moze dodatno da se dokupi. Obavezan je za klime od 22.000 BTU jer su one svrstane u klime koje rade u teskim uslovima rada. Vecina invertera ga ima, a naleteo sam i na obicne Fonko klime opremljene tim grejacem. On nema nikakav uticaj na moc grejanja, jednostavno dok je klima iskljucena omogucava da se ulje ne zgusne kad je jako hladno i da kompresor ima laksi start u zimskim uslovima. On samo greje ulje koje podmazuje kompresor i to je to.
 
Odgovor na temu

isein
Beograd

Član broj: 92657
Poruke: 8
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Da li se klima uredjaju skracuje vijek trajanja dok je na rezimu grijanja?15.12.2008. u 17:04 - pre 186 meseci
Kako mogu da saznam da li moja klima ima heater? Koristim MIDEA MSV1-12HR-Q8BF. Ako ga nema, pls jel znas koliko su otprilike ovi grejačii gde se mogu kupiti???
Da li je tačno da neke klime imaju takvo ulje koje se ne može zamrznuti ni do -40 C? Hm, baš bi voleo da moja ima takvo
 
Odgovor na temu

Pajapatak
Srbija,Bgd

Član broj: 26601
Poruke: 789
79.101.208.*

Sajt: www.frigoservis.rs


+10 Profil

icon Re: Da li se klima uredjaju skracuje vijek trajanja dok je na rezimu grijanja?15.12.2008. u 23:28 - pre 186 meseci
Kontaktiraj servis neki i pitaj koliko kosta ugradnja grejaca kompresora.
Ulje se ne smrzava vec se zgusnjava pa kompresor tesko startuje kada je spoljnja temperatura niska.

Serviser rashladne tehnike
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Klimatizacija :: Da li se klima uredjaju skracuje vijek trajanja dok je na rezimu grijanja?

[ Pregleda: 8188 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.