Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pojacalo jako velike snage

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Pojacalo jako velike snage
(TOP topic, by 1OXB)
Strane: << < .. 68 69 70 71 72 73 74 75 76

[ Pregleda: 677576 | Odgovora: 1501 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

aleksandara 93
Aleksandar Krstic
Nezaposlen
Svrljig

Član broj: 202097
Poruke: 1652
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.google.com


+30 Profil

icon Re: Pojacalo jako velike snage30.03.2012. u 18:54 - pre 146 meseci
Citat:
44250: Lijepo je jedan čovjek potpisao:"If you are arguing with ad idiot,first make sure that he is not doing the same thing..." Dobro reče čovjek,i sad ću da ga poslušam.


Mnogo lepo!

Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience.

A ako neko zeli da se da covek, koji je toliko doprineo forumu, da se udalji svaka cast.

Pozdrav!
Aca 93
 
Odgovor na temu

1OXB
Čačak

Član broj: 40356
Poruke: 2616

Sajt: bas.elitesecurity.org


+206 Profil

icon Re: Pojacalo jako velike snage30.03.2012. u 18:54 - pre 146 meseci
Upozoravam da se smire strasti i medjusobna komunikacija dovede na pristojan nivo i stil!
Prvi sledeci ispad van ovih okvira bice kaznjen.

Svako ima pravo na sopstveno vidjenje bilo cega u zivotu, ima pravo i da iznese taj svoj stav ako ga valjano obrazlozi, ali nema pravo da bilo kome ispira mozak i vadi oci zato sto ovaj ne pristaje da bude ubedjen u ono sto prica i ne vidi stvari njegovim ocima!
 
Odgovor na temu

44250

Član broj: 265420
Poruke: 4090



+166 Profil

icon Re: Pojacalo jako velike snage30.03.2012. u 18:57 - pre 146 meseci
Citat:
ackopk:


Imenjak, ako planiras nesto sa LM javi se. Imam par originala! Bilo bi mi drago da pomognem.



Aleksandar.


Ako se odnosi na mene-veliko hvala ali već mi je rekao jedan ovde kojem sutra idem da nosim neku lak-žicu da će mi ustupiti baš LM-ove. Ako se odnosi na mene - Hvala kao da sam ih upravo dobio!

Citat:
aleksandara 93:

Za ostali deo teksta svaka cast, svakim danom ima sve vise koji "sve znaju" pa me nista ne iznenadjuje.


Ovo računam kao 2. Još tri i vo-Zdra raja!
"chop your own wood and it will warm you twice..."
 
Odgovor na temu

ackopk
Aleksandar

Član broj: 195259
Poruke: 1847



+67 Profil

icon Re: Pojacalo jako velike snage30.03.2012. u 19:20 - pre 146 meseci
Citat:
Ako se odnosi na mene-veliko hvala ali već mi je rekao jedan ovde kojem sutra idem da nosim neku lak-žicu da će mi ustupiti baš LM-ove. Ako se odnosi na mene - Hvala kao da sam ih upravo dobio!




Naravno da se odnosi na tebe!


Pozdrav!

Aleksandar.
 
Odgovor na temu

aleksandara 93
Aleksandar Krstic
Nezaposlen
Svrljig

Član broj: 202097
Poruke: 1652
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.google.com


+30 Profil

icon Re: Pojacalo jako velike snage30.03.2012. u 20:44 - pre 146 meseci
Citat:
44250: Ovo računam kao 2. Još tri i vo-Zdra raja! ;)


Citat iz tog posta se ne odnosi na tebe, posle njega se odnosi na tvoje javljanje.


Aca 93
 
Odgovor na temu

44250

Član broj: 265420
Poruke: 4090



+166 Profil

icon Re: Pojacalo jako velike snage30.03.2012. u 21:00 - pre 146 meseci
Opušteno ime,opušteno... Nećemo ovome više davati publicitet,barem ja ne.
"chop your own wood and it will warm you twice..."
 
Odgovor na temu

kobraaa

Član broj: 300221
Poruke: 94
212.178.236.*



+1 Profil

icon Re: Pojacalo jako velike snage30.03.2012. u 21:28 - pre 146 meseci
Nisu samo integralci fals imas i tranzistore koji nisu originali pa mu opet dodje na isto ili bar priblizno isto,to nisi procitao kada sam reko.No nebitno.
" cime se budala ponosi time se pametan stidi " a ovo je gramaticki ispravno samo sto nisam bukvalno citirao,samo onaj ko ne zna pravopis moze reci da je gramaticki netacno.Posle ja idem u offtopic?

Sad sam verovatno ja idiot sto imam drugacije misljenje od nekoga ko misli da je on i samo on u pravu.Ok ovde je ocigledno rizik izneti svoj stav jer ima ljudi koji ujedaju ako im se njihov stav ne poklapa sa vasim.

"Za ostali deo teksta svaka cast, svakim danom ima sve vise koji "sve znaju" pa me nista ne iznenadjuje." ja da sve znam verovatno ne bih bio na ovom forumu ali stojim iza svog stava ma kakav god da je jel to nesto lose aleksandara???

Pozdrav!

[Ovu poruku je menjao kobraaa dana 30.03.2012. u 22:38 GMT+1]
 
Odgovor na temu

1OXB
Čačak

Član broj: 40356
Poruke: 2616

Sajt: bas.elitesecurity.org


+206 Profil

icon Re: Pojacalo jako velike snage30.03.2012. u 22:10 - pre 146 meseci
Izgleda da nisam bio dovoljno jasan ili dovoljno glasan? Ili me ne shvatate ozbiljno?
 
Odgovor na temu

melkiot
ECP
Ivanić Grad

Član broj: 64565
Poruke: 138
46.188.133.*

ICQ: 221060168


Profil

icon Re: Pojacalo jako velike snage20.05.2012. u 21:07 - pre 145 meseci
jel probao tko ovaj chip?

http://www.ebay.com/itm/1X-Tri...main_0&hash=item4cf25fe98c

http://www.connexelectronic.co..._Audio_Amplifier_Module_v2.pdf
 
Odgovor na temu

44250

Član broj: 265420
Poruke: 4090



+166 Profil

icon Re: Pojacalo jako velike snage20.05.2012. u 21:38 - pre 145 meseci
Šta bi znači t-klasa,ne čuh za to ranije?
"chop your own wood and it will warm you twice..."
 
Odgovor na temu

melkiot
ECP
Ivanić Grad

Član broj: 64565
Poruke: 138
*.adsl.net.t-com.hr.

ICQ: 221060168


Profil

icon Re: Pojacalo jako velike snage21.05.2012. u 06:30 - pre 145 meseci
http://www.cice.com.hr/novo/index.php?topic=28025.0

Evo ima ovdje objašnjenje, nešto u modulaciji zvuka zbog tih čipova, no kažu da je dosta dobra.

Ovaj chip je zanimljiv, 2x300w odmah imaš (naravno još uz dosta popratnih dijelova što je ipak malo kompliciranije nego sa TDA), no moguće je bridge spojiti taj chip pa dobiješ oko 500w snage na 4 ohma zvučniku.
 
Odgovor na temu

ElektronicarPG
Luka Chav
Student
Podgorica

Član broj: 289860
Poruke: 317
*.crnagora.net.



+6 Profil

icon Re: Pojacalo jako velike snage21.05.2012. u 15:33 - pre 145 meseci
Uh sto se narod raspisao :D
Dajte ljudi malo vise slika, i savjete u crticama, ne mogu ovoliko da citam :D
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: Pojacalo jako velike snage16.06.2012. u 15:03 - pre 144 meseci
Evo malo pomirenja za usijane glave :-)) Salim se..

Evo aplikacione note za "spravu" koja moze da radi na +-100V (pretpostavicete mogucu snagu), kombinovano, IC driver i izlazni tranzistori :-)

http://www.ti.com/lit/an/snaa058a/snaa058a.pdf

Pozdrav

P.S.

Prvi put pipnuh ovu temu, a ljudi se razbise od svadjanja :-)

Evo i ja nesto da pretenciozno tvrdim: Nema niceg izdrzljivijeg od mocnog "cevasa" tj. lampasa.
Sta to bese kratak spoj na zvucniku? Sta to bese varnica kroz lampu, a ona opet radi :-)? Sta to behu desetine KW?

:-)))

Salim se malo, nemojte me ozbiljno shvatiti...

Malo da vas oraspolozim...
 
Odgovor na temu

ZAS011
Uzgajivač šargarepe izakuće
Vanuatu

Član broj: 288510
Poruke: 4543

ICQ: 8713400
Sajt: www.justfuckinggoogleit.c..


+530 Profil

icon Re: Pojacalo jako velike snage16.06.2012. u 18:52 - pre 144 meseci
Jos ako u u PS ubacis ispravljacice sa zivinom parom, vodeno 'ladjenje, struje kol'ko 'oces.
--
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
 
Odgovor na temu

44250

Član broj: 265420
Poruke: 4090



+166 Profil

icon Re: Pojacalo jako velike snage25.08.2012. u 18:57 - pre 141 meseci
pravi li iko ista snazno osim kratkih spojeva ovih mjeseci?
"chop your own wood and it will warm you twice..."
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1095 Profil

icon Re: Pojacalo jako velike snage26.08.2012. u 13:23 - pre 141 meseci
Ovo sto je Ti uradio (http://www.ti.com/lit/an/snaa058a/snaa058a.pdf) je stvarno sjajno pomirenje mocne izdrzljivosti tranzistora sa preciznoscu cipova, za analognu varijantu pojacala.

Smanjuje se muka projektovanja predstepena, tako da i pocetnik moze uspeti, a pri tom ima pravo da postavi brdo mocnih tranzistora koji mogu podneti svasta.

+- 100V nije bas naivno napajanje, tako da ovo spada u pojacala poprilicne snage.

Jedan moj drugar iz Kanade ga je pravio (ima odlicnu mernu opremu), i kaze da izvrsno radi.

Postavio sam ga kao jednu od zanimljivih opcija.

A sto se kratkih spojeva tice, nema takvih koji su se uhvatili za zicu a da ih nisu napravili :-)

------------------------------------------------------------------------------------------
Inace, po redosledu izdrzljivosti na stres kod aktivnih komponenti, stanje je ovakvo:

1) magnetni pojacavaci (tesko primenljivi za audio pojacavace, ali mogu se napraviti za low-bas opseg, postoji mogucnost pravljenja D klase koriscenjem brzih mag-amp toroida).

2) jonske cevi (lampe), punjene zivinom parom ili razredjenim inertnim gasovima (tesko primenljive za analogne pojacavace).

3) elektronske cevi (vrlo primenljive za audio, sve klase rada izvodljive).

4) tiristori (tesko primenljivi za analogne pojacavace).

5) GTO tiristori (moguca izrada D klase za bas opseg).

5) IGBT (najmladji ponos izuzetne robustnosti, potpuno primenljiv za audio, cak i oni koji su predisponirani za switching aplikacije, ima ih mnogo koji zbog prirode svoje strukture imaju strujni self-limit na oko 7-8 puta > od ICmax, dele neke dobre i neke lose osobine bipolaraca i mosfeta, izradjuju se do 2KV Vce i 1KA Ic po tranzistoru, sa mogucom kontradiodom istih karakteristika, veoma se priblizavaju mocnim tiristorima, moze D klasa jer vec ih ima za rad na >200KHz, a moze i analogno, pokazao fantastican napredak osobina u poslednjoj deceniji, napredak je jos uvek u brzom porastu).

6) stari dobri i pouzdani bipolarni tranzistor, koji radi u svim mogucim klasama i "utreniran" je do neverovatnih granica (napredak mu je "preoteo" IGBT).

7) Mosfeti (kako koji, zavisno od strukture, Vmos, hexfet..., brza pojacavacka komponenta, napredak osobina je jos uvek u snaznom porastu).

9) Hibridni IC (STK i slicni, zbog prilicno rasutih karakteristika osetljivi na frekventnu kompenzaciju, sklonost oscilovanju je cest uzrok pregorevanja, polako nestaju sa scene).

10) Power IC (najnezniji predstavnik aktivnih komponenti, sa prednostima koju daje izuzetno zgusnuta sruktura na zajednickoj peleti, i manama hladjenja upravo zbog takve gradje, napredak osobina u slabom porastu, dominaciju preuzimaju IC za D klasu kod kojih je termika od nizeg znacaja).

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Eto malo indirektno povezanih informacija (mozda ce nekom biti zanimljive).

Pozdrav
 
Odgovor na temu

44250

Član broj: 265420
Poruke: 4090



+166 Profil

icon Re: Pojacalo jako velike snage26.08.2012. u 18:33 - pre 141 meseci
ma samo sam se salio Aleksijevicu :) ko ks nije napravio nista nije ni uradio! ;) cim popravim racunar pogledacu ovaj pdf sto ste postavili. kazete napajanje 100V... najteza stvar kod takvih pojacala su ocaj skupi kondenzatori napajanja,nigdje ni ne nadjoh neke veceg napona od tog a da su velikog kapaciteta. sa druge strane tu opet imamo i h-klasu,meni pred ocima najcesca apex-h900. najsimpaticnija stvar kod tog pojacala su mi naponi kondenzatora u napajanju :63V za pojacalo od skoro kW snage,dok za recimo b500 trebaju 100voltni. pojacala u h-klasi kako sam shvatio rade u duplom rezimu rada,pri manjoj snazi na nizem paru napajanja a pri vecim na visem paru napajanja. sad pisem po sjecanju ali cini mi se da se prebacivanje na rezim viseg napona vrsi preko ne bas snaznih fetova sto me dovodi u nedoumicu:trebalo bi radi normalnog pojacanja da se to prebacivanje odvija proporcionalno glasnoci tj postepeno a nekako sumnjam da bi to oni fetovi izdrzavali. sa druge strane ako bi se prebacivanje odvijalo trenutno to bi godilo fetovima jer bi napon na njima bio jako mali pa samim tim i disipacija,ali opet glasnoca bi tako divljala. znam da negdje grijesim,a pitam se gdje...
"chop your own wood and it will warm you twice..."
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1095 Profil

icon Re: Pojacalo jako velike snage26.08.2012. u 19:30 - pre 141 meseci
@44250

Po ko zna koji put.. Nema potrebe za persiranjem. Osecam se distancirano :-)

Veliki pozdrav, nismo se odavno sreli na forumu.

Nije ona spravica za 100V, vec za +-100V tj. 200V ukupno.

Radi se o National-ovim LME49810 i LME49830, prvi je namenjen pogonu bipolarnih, a drugi pogonu mosfet tranzistora.

Radni raspon napajanja je od +-20V do +-100V.

----------------------------------------------------------------

Postoje razne varijante audio pojacavaca koji rade sa promenljivim naponom napajanja.

Mozemo ih sustinski razdvojiti na dve osnovne vrste:

- one kod kojih se skokovito menja napon napajanja (dvostepeno ili trostepeno), gde prakticno postoje foloweri koji "cekaju" dovoljnu pobudu a prikljuceni su na vise napone. kod njih povratna veza izgladi izvesna crossover izoblicenja koja se pojave kod prelaska na visi napon, ali koja se kod te snage tesko mogu cuti. Discipacija se lepo razdeli po tranzistorima, pa takva pojacala spadaju u relativno jednostavna, veoma snazna, i izdrzljiva. Zavisno od tacnog nacina kako uklapaju visi napon dodeljuju im razna slova za oznaku klase u kojoj rade (tu je bolje pogledati neku knjigu, ne mogu sve da ih popamtim :-)

- i postoji vrsta koja naponom napajanja kontinualno prati envelopu izlaznog signala sa izvesnim preticanjem.
Ta vrsta moze biti slozenija i ima ih sa raznim kombinacijama, gde to klizajuce napajanje moze biti izvedeno analogno ili sa SMPS. I njih ima sa podosta slova za oznaku klase. Neka od njih mogu izvrsno ekonomisati sa toplotom i utrosenom energijom.
Kompleksnija su od onih prethodnih.

Nego da ne razglabam previse o tome, mogu ti preporuciti izvrsnu knjigu (moze se besplatno skinuti):
http://www.bgaudioclub.org/upl...esign_Handbook_4th_Edition.pdf

Kada popravis komp, tu mozes naci mnogo toga o raznim klasama pojacavaca i jako fino opisanim nacinima rada svake klase.
I ne samo to, knjiga je ozbiljno stivo za power audio, ima preko 400 strana izvrsnih informacija, sa dobrim objasnjenjem i najsitnijih detalja u toj oblasti.

Posto citas na mob. smanjio sam objasnjenja na minimum.

Veliki pozdrav
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1095 Profil

icon Re: Pojacalo jako velike snage26.08.2012. u 19:41 - pre 141 meseci
@44250

Zaboravih oko skupih Bulk Elko za visoke napone.

Moderni polifazni SMPS bukvalno ukidaju potrebu za glomaznim Bulk Elko, i to se najcesce koristi kod ogromnih snaga, mada je cena postala opravdana i kod manjih snaga.

Mogu imati brzinu odziva regulacije napona iznad audio opsega, tako da pojacavac nema nacina da degradira stabilnost napajanja, bez obzira sta reprodukuje.

Nikakvo klasicno transformatorsko napajanje im nije ni u kom delu primene konkurentno.
Cak ni trofazno sa 12 pulsnim ispravljanjem.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

44250

Član broj: 265420
Poruke: 4090



+166 Profil

icon Re: Pojacalo jako velike snage26.08.2012. u 19:46 - pre 141 meseci
hvala drug macola! ma nije problem u duzini postova nego u pdf fajlovima koje ovaj moj ne ocitava,a ne placa mi se program koji to moze. probacu to da prokapiram,imam kordelovu knjigu-jos samo da se na sebe naljutim i krenem sa citanjem. pomislio sam da stvar nije tako razvijena,pocinjem da citam! :)
"chop your own wood and it will warm you twice..."
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Pojacalo jako velike snage
(TOP topic, by 1OXB)
Strane: << < .. 68 69 70 71 72 73 74 75 76

[ Pregleda: 677576 | Odgovora: 1501 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.