Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kompas teleoptik M53 - treba mi info

elitemadzone.org :: TechZone :: Kompas teleoptik M53 - treba mi info

Strane: 1 2

[ Pregleda: 42494 | Odgovora: 29 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zorg
Beograd

Član broj: 20796
Poruke: 769
..njuel-bg.customer.sbb.co.yu.



+109 Profil

icon Kompas teleoptik M53 - treba mi info06.12.2005. u 12:20 - pre 223 meseci
Poz !
Dobio sam skoro rucnu busolu - kompas jelte, Teleoptik M53, koji koristi i nasa vojska. Cuo sam da je medju najpreciznijima na svetu. Na netu nemogu da nadjem karakteristike ove busole, a sa njom nije stigao nikakav papir. Molio bih da ako neko zna vise informacija napise nesto o ovom modelu. Prvenstveno me zanima kako je reseno umirivanje (damping) magnetne igle, jer M53 nije punjen fluidom. Neki proizvodjaci koriste indukcioni damping igle (sa bakrom ?!), ne znam da li je to i kod M53 slucaj. Inace igli treba bar 5-6 sec da se umiri. I dali je u lezistu igle safir ?




 
Odgovor na temu

zorg
Beograd

Član broj: 20796
Poruke: 769
*.ca.sbb.co.yu.



+109 Profil

icon Re: Kompas teleoptik M53 - treba mi info14.12.2005. u 14:27 - pre 223 meseci
Nemoguce da niko nezna nista o ovom kompasu; ajmo vojna lica, izvidjaci, kamperi, avanturisti, sigurno neko nesto zna.
 
Odgovor na temu

RexBlanco
Rudolf F
Atlas Copco Industrial Tools Service
EU

Član broj: 71557
Poruke: 183
*.tippnet.co.yu.

Jabber: rexblanco@elitysecurity.org


+2 Profil

icon Re: Kompas teleoptik M53 - treba mi info14.12.2005. u 23:29 - pre 223 meseci
Vidiš,ja sam dugo godina (ponekad i danas ) koristio uvu busolu i sve ti mogu reći,ali samo o korišćenju.Kako da izmeriš daljinu,visinu,dubinu itd itd,ali verovao ili ne,nikada se nisam zapitao kako je rešeno umirivanje ili da li je ležište od safira-mada sam čovek od tehnike i volim da znam šta i kako funkcioniše...Barem u stvarima koje koristim...Znači,u primeni ti mogu pomoći...
Glupih pitanja nema...
...samo glupih odgovora!
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
213.244.222.*



+6455 Profil

icon Re: Kompas teleoptik M53 - treba mi info14.12.2005. u 23:31 - pre 223 meseci
Pa ako ti nije tesko, aj napisi par reci o samom koriscenju...
 
Odgovor na temu

RexBlanco
Rudolf F
Atlas Copco Industrial Tools Service
EU

Član broj: 71557
Poruke: 183
*.tippnet.co.yu.

Jabber: rexblanco@elitysecurity.org


+2 Profil

icon Re: Kompas teleoptik M53 - treba mi info15.12.2005. u 13:35 - pre 223 meseci
Evo opisa šta je šta na busoli...



Ako vas interesuje primena neke funkcije,pitajte...

[Ovu poruku je menjao ton_majstor dana 25.03.2006. u 18:06 GMT+1]
Glupih pitanja nema...
...samo glupih odgovora!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Kompas teleoptik M53 - treba mi info15.12.2005. u 16:37 - pre 223 meseci
Daj detalje kako se stakorsiti. Sta je sta nije tesko zakljuciti ali kako se upotrebljava.. eeee..

E da, bitnu stvar ste propustili, ono kanapce na busoli.
 
Odgovor na temu

zorg
Beograd

Član broj: 20796
Poruke: 769
..taman-bg.customer.sbb.co.yu.



+109 Profil

icon Re: Kompas teleoptik M53 - treba mi info15.12.2005. u 17:31 - pre 223 meseci
Da, opis koriscenja bi bio jako koristan, meni bas nije jasno kako se koriste oni prorezi za merenje vidljivih (?!) uglova i nagiba.
 
Odgovor na temu

RexBlanco
Rudolf F
Atlas Copco Industrial Tools Service
EU

Član broj: 71557
Poruke: 183
*.tippnet.co.yu.

Jabber: rexblanco@elitysecurity.org


+2 Profil

icon Re: Kompas teleoptik M53 - treba mi info15.12.2005. u 19:53 - pre 223 meseci
Merenje daljine i nagiba.



Vidi foto.

[Ovu poruku je menjao ton_majstor dana 25.03.2006. u 18:07 GMT+1]
Glupih pitanja nema...
...samo glupih odgovora!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

RexBlanco
Rudolf F
Atlas Copco Industrial Tools Service
EU

Član broj: 71557
Poruke: 183
*.tippnet.co.yu.

Jabber: rexblanco@elitysecurity.org


+2 Profil

icon Re: Kompas teleoptik M53 - treba mi info15.12.2005. u 21:20 - pre 223 meseci
Sa kompasom odredjujemo pravac severa.Bitno je jako,kojeg severa.
Naime imamo geografski i magnetni sever.Geografski sever,je pravac geografskog severnog pola.Geografski polovi su tačke na Zemljinoj površini kroz koje prolazi Zemljina os dnevnog kretanja tj. rotacija
Zemlja je okružena magnetnim poljem.Projekcija ovog magnetnog polja na Zemljinu površinu se zove magnetski pol.Pravac prema severnom magnetskom polu je magnetski sever.
Imamo i projekcijski sever.To je pravac koji odredjuju okomite crte pravougane koordinatne mreže na topografskoj karti.
Po ovome lako je konstatovati šta merimo sa busolom.Problem je to,što se mesto magnetnog pola stalno menja.Na promenu utiče i Sunčeva aktivnost...Bah
Razlika izmedju ova dva pola se zove magnetnom deklinacujom.Ako želimo precizno meriti sa busolom,moramo i mag. deklinaciju uzeti u obzir.Inače je zanemarljiva...
Ovo treba da znate zbog azimuta.
Azimut je ugao izmedju GEOGRAFSKOG severa i odabranog pravca (kretanja npr)Merimo ga od severa u pravcu kazaljke na satu.Ovaj ugao merimo u stepenima ili u hiljaditima.Puni krug je 360 stepeni odnosno 6400 hiljadita.(Puni krug je tačno 6283,ali su zaokružili radi pojednostavljanja.Greška je 2%)Meriti u hiljaditima je tačnije.Zbog toga topdžije koriste hiljadite.
Kako merimo?
Busolu držimo ispred sebe vodoravno,otp 25 cm od očiju(brokeru i tu je važan kanap ;-)).Poklopac odnosno ogledalo tako treba namestiti da vertikalna crta na ogledalu mora prekrivati vizir i sredinu magnetne igle,dok vizir i mušica treba da odredjuje pravac.To je u početku malo teško izvesti(a da igla ostane u vodoravnom položaju).U ovom položaju okrećemo limb,dok god se ne poklope igla i oznaka na limbu.Poklopimo busolu i proćitamo vrednost i ucrtamo na kartu,skicu,kroki...
Eto.Otprilike.
Ja sam svojevremeno koristio i za odredjivanje pravca Yagi antene,naravno uz topografsku kartu.U to vreme još nije bilo malih televizora,laptopova...
Pazi na to,da ti ne bude neki uradjaj,metal,magnet,itd u blizini...

[Ovu poruku je menjao RexBlanco dana 18.12.2005. u 20:28 GMT+1]
Glupih pitanja nema...
...samo glupih odgovora!
 
Odgovor na temu

zorg
Beograd

Član broj: 20796
Poruke: 769
..taman-bg.customer.sbb.co.yu.



+109 Profil

icon Re: Kompas teleoptik M53 - treba mi info16.12.2005. u 17:11 - pre 223 meseci
Hvala na obimnom postu !
 
Odgovor na temu

RexBlanco
Rudolf F
Atlas Copco Industrial Tools Service
EU

Član broj: 71557
Poruke: 183
*.tippnet.co.yu.

Jabber: rexblanco@elitysecurity.org


+2 Profil

icon Re: Kompas teleoptik M53 - treba mi info17.12.2005. u 00:02 - pre 223 meseci
Nema na čemu!Bilo mi je zadovoljstvo!Ovo je bio samo sažetak.
Kažeš,da je ova busola najpreciznija na svetu.Može biti...No, moja umesto severa pokazuje jug...
Tu mislim na fluorescentnu farbu.Nisu dobro označili iglu..."Gle drastične li razlike..."
;-)
Glupih pitanja nema...
...samo glupih odgovora!
 
Odgovor na temu

zorg
Beograd

Član broj: 20796
Poruke: 769
..njuel-bg.customer.sbb.co.yu.



+109 Profil

icon Re: Kompas teleoptik M53 - treba mi info17.12.2005. u 20:29 - pre 223 meseci
Moj je ok. Tvoj "model" je dobar za citanje iz onog ogledala, odmah "tacno" pokazuje sever (a mozda i jug) :)
Nego kako li se koriste oni prorezi za merenje nagiba ??!
 
Odgovor na temu

Au197/79
Zlatan Kadragić
Minhen

Član broj: 3556
Poruke: 772
*.ETF.BG.AC.YU.

Sajt: aurelije.blogspot.com


+47 Profil

icon Re: Kompas teleoptik M53 - treba mi info18.12.2005. u 14:22 - pre 223 meseci
2RexBlanco:

Meni nije ovo najjasnije u onom primeru koji počinje sa "Kako merimo" nije jasan objekat merenja? Da li je nenapisani teks primera nešto u smislu: odredi kompasom smer za zadati azimut.

Citat:
Poklopac odnosno ogledalo tako treba namestiti da vertikalna crta na njoj mora prekrivati vizir i sredinu magnetne igle,dok vizir i mušica treba da odredjuje pravac.To je u početku malo teško izvesti(a da igla ostane u vodoravnom položaju).U ovom položaju okrećemo limb,dok god se ne poklope igla i oznaka na limbu.Poklopimo busolu i proćitamo vrednost i ucrtamo na kartu,skicu,kroki...


Vertikalna crta na čemu? Pretpostavljam na ogledalu jer se pominje vertikala, samo mi je rod pogrešan. Ali i vizir je na ogledalu, pa kako da se prekrije? I posle mi ništa nije jasno. Šta se i kako ucrtava na kartu?

Imam tu busolu. Imam i topografske karte u razmerama 1:100 000 do 1: 25 000. Imam i kurvimetar, i topografski ključ. Uvek sam voleo topografiju pa me zanima odgovor.

Bolje džaba ležat nego džaba radit.
 
Odgovor na temu

RexBlanco
Rudolf F
Atlas Copco Industrial Tools Service
EU

Član broj: 71557
Poruke: 183
*.tippnet.co.yu.

Jabber: rexblanco@elitysecurity.org


+2 Profil

icon Re: Kompas teleoptik M53 - treba mi info18.12.2005. u 19:35 - pre 223 meseci
Citat:
Au197/792RexBlanco:

Meni nije ovo najjasnije u onom primeru koji počinje sa "Kako merimo" nije jasan objekat merenja? Da li je nenapisani teks primera nešto u smislu: odredi kompasom smer za zadati azimut.
Vertikalna crta na čemu? Pretpostavljam na ogledalu jer se pominje vertikala, samo mi je rod pogrešan. Ali i vizir je na ogledalu, pa kako da se prekrije? I posle mi ništa nije jasno. Šta se i kako ucrtava na kartu?

Imam tu busolu. Imam i topografske karte u razmerama 1:100 000 do 1: 25 000. Imam i kurvimetar, i topografski ključ. Uvek sam voleo topografiju pa me zanima odgovor.

Da,u pravu si: na ogledalu!Ispravio sam grešku...
Sada nemam vremena,ali za sledeću moju poruku pripremiću detaljan opis sa slikom...
Baš mi je drago da vas toliko interesuje topografija!
Ahh,ta stara dobra vremena...
Glupih pitanja nema...
...samo glupih odgovora!
 
Odgovor na temu

RexBlanco
Rudolf F
Atlas Copco Industrial Tools Service
EU

Član broj: 71557
Poruke: 183
*.tippnet.co.yu.

Jabber: rexblanco@elitysecurity.org


+2 Profil

icon Re: Kompas teleoptik M53 - treba mi info19.12.2005. u 23:47 - pre 223 meseci
MERENJE AZIMUTA U PRAKSI

Na terenu treba izmeriti azimut izmedju dve zadane tačke A i B.U ovom slučaju tačka A je naša stajna tačka iz koje merimo azimut prema tački B.Ovakav zadatak često se susreće kada se krećemo po terenu i želimo pomoću karte odrediti položaj pojedinih objekata koristeći azimut.
Busolu držimo ispred sebe,vodoravno otp.25 cm od očiju.Tu nam pomaže onaj čvor,što smo unapred vezali na kanap busole.Okrenemo busolu tako,da vizir i mušica odredjuju pravac u kojem je tačka B.Ogledalo treba namestiti tako,da u ogledalu vidimo iglu i to tako da ta vertikalna crta u ogledalu prekriva sredinu igle,dok preko mušice "ciljamo" tačku B.U ovom,vodoravnom položaju okrećemo limb,dok god se ne poklope igla i oznaka na limbu (N odn.SEVER)Poklopimo busolu i pročitamo vrednost...
U kartu ucrtavamo azimut (i udaljenost naravno),kada se krećemo na terenu recimo od jedne baze (ili kontrolne tačke) do druge i naidjemo na neku prepreku,recimo na neku reku ili neku ogromnu,strmu stenu.Moramo menjati pravac kretanja.Da se ne izgubimo,ucrtavamo novi smer i merimo daljinu dok ne predjemo reku ili dok nemožemo preći preko stene.Kada predjemo preko prepreke,opet odredjujemo pravac kretanja prema bazi tj. azimut.Na takmičenjima se za ovo koristi skica puta,što je ujedno i takozvani "izveštaj sa puta".
Azimut ucrtavamo i u SKICU TERENA.Skica terena je jednostavan i pregledan crtež odredjenog dela zemljišta,crtana rukom bez posebnih pomagala.Mera je 1:500 do 1:2500 u promeru zemljišta od 100 do 500 metara.
Azimut ucrtavamo i u KROKI.Kroki je tačniji i podrobniji terenski nacrt.Promer zemljišta je od 20 do 200 metara a mera je 1:100 - 1:1000.
Azimut je važan i kod izrade SKICE MINSKOG POLJA.(Na takmičenjima daju i ovakav zadatak)
Često se tako zadalje i mesto kontrolne tačke.Npr.:Kon.tačka br 5. se nalazi 242 stepena od kont.tačke br 4., na 1230 metara...
Ako smo se izgubili u prirodi,sa azimutom možemo odrediti i našu "tačku stajanja".To radimo tako da prvo izmerimo tri (ili više) markatne tačke,čiji je položaj označen na karti(recimo vrhove nekih brda).Zatim ucrtamo u kartu kontraazimute tih tačaka.Presek tih linija je naš položaj.No,terko se dobije "savršen" presek.Najčešće ćemo dobiti jedan trougao.Mi smo na sredini tog trougla...

ODREDJIVANJE POZNATOG AZIMUTA NA TERENU

Azimut,koji moramo odrediti iz tačke A,namestimo na indeks okrećući limb.Kompas podignemo u visinu očiju (slično kao kod merenja azimuta)i poravnamo zarez u ogledalu sa vizirom (ili sredinom magnetne igle).Zatim se zajedno sa kompasom krećemo sve dok se nam se severni kraj magnetne igle ne pokrije s oznakom severa na limbu.U tom trenutku nam mušica i vizirni zarez pokazuje traženi pravac.U tom pravcu (gledajući preko mušice) probamo naći i zapamtiti neki predmet (markantnu tačku),recimo drvo ili stenu,da bi smo se lakše i brže kretali prema tom pravcu...Kada stignemo do te tačke,ponovimo postupak.



[Ovu poruku je menjao ton_majstor dana 25.03.2006. u 18:08 GMT+1]
Glupih pitanja nema...
...samo glupih odgovora!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

RexBlanco
Rudolf F
Atlas Copco Industrial Tools Service
EU

Član broj: 71557
Poruke: 183
*.tippnet.co.yu.

Jabber: rexblanco@elitysecurity.org


+2 Profil

icon Re: Kompas teleoptik M53 - treba mi info19.12.2005. u 23:57 - pre 223 meseci
MERENJE DALJINE I NAGIBA U PRAKSI.
Na levoj i desnoj stranici poklopca je dugačak prorez sa podelom u hiljaditima.Koristimo ga za merenje vidljivih uglova i nagiba.Budući da tada MORAMO držati busolu stalno na istoj udaljenosti od očiju,dolazi nam u ispomoć onaj čvor na uzici,šta smo vezali unapred na 25 cm od vizira.Kada viziramo,čvor ćemo postaviti kraj oka,a predmet koji merimo gledat ćemo kroz prorez.Npr.:
Želimo izmeriti udaljenost od priljatelja koji se nalazi na drugoj strani reke.Pošto znamo koliko je on visok,potrebno je samo izmeriti VIDNI UGAO i pomoću ta dva podatka izračunati udaljenost.
Namestimo busolu tako da prijatelja vidimo kroz prorez.Njegove noge su na nuli,a kod vrha glave ćemo pročitati vidni ugao,recimo u ovom primeru neka to bude 25 hiljadita.Prijatelj,koji je visok recimo 175 cm je prema sledećoj formuli 1.75m / (25x0,001) 70 metara udaljen.(vidi sliku "Merenje udaljenosti" u gornjem postu)Iz ove formule možemo izračunati i visinu predmeta (ili dubinu) ili ugao (nagib),ako je nepoznata...
Ovo se jako retko traži na takmičenjima...



[Ovu poruku je menjao ton_majstor dana 25.03.2006. u 18:08 GMT+1]
Glupih pitanja nema...
...samo glupih odgovora!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Au197/79
Zlatan Kadragić
Minhen

Član broj: 3556
Poruke: 772
*.etf.bg.ac.yu.

Sajt: aurelije.blogspot.com


+47 Profil

icon Re: Kompas teleoptik M53 - treba mi info22.12.2005. u 19:35 - pre 223 meseci
Hvala na detaljnom opisu. Sada mi je sve jasno. Ako bih smeo pitati, kakav je to sport gde se kompas koristi? Ja se amaterski bavim orijentiringom, ali bez kompasa. Dovoljno mi je sa ručnim časovnikom odrediti jug i uz plan i nešto iskustva laka je orijentacija.
Bolje džaba ležat nego džaba radit.
 
Odgovor na temu

RexBlanco
Rudolf F
Atlas Copco Industrial Tools Service
EU

Član broj: 71557
Poruke: 183
*.tippnet.co.yu.

Jabber: rexblanco@elitysecurity.org


+2 Profil

icon Re: Kompas teleoptik M53 - treba mi info23.12.2005. u 16:25 - pre 223 meseci
Danas,da li postoji takav "sport"?Ne znam.Možda kod skauta.Nekada,prije 15 godina,bilo je više vrsta tih takmièenja.Ja sam najviše bio sa izvidjačima...
Pa si imao i "Orijentacija u prirodi","Partizanski višeboj",pa i neku vrstu maratona sa orijentacijom (ne znam kako se zvalo), itd.,itd....
To što sa ručnim časovnikom znaš odrediti sever (ili jug)je super stvar i samo je za pohvalu.To je dobro,kada se izgubiš u prirodi.
Glupih pitanja nema...
...samo glupih odgovora!
 
Odgovor na temu

Naks
U čošku

Član broj: 36276
Poruke: 20
*.smin.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Kompas teleoptik M53 - treba mi info20.02.2006. u 21:40 - pre 221 meseci
Našao sam neko vojno uputstvo, ako je neko još zainteresovan mogu poslati - prebačeno u Word.(Prikačio posle čitanja pomoči). Tu sam našao još neke busole za koje prvi put čujem (Bezard, prizmatična,Andrijanova), pa ako je neko zainteresovan neka se javi.


[Ovu poruku je menjao Naks dana 20.02.2006. u 22:49 GMT+1]


[Ovu poruku je menjao ton_majstor dana 25.03.2006. u 18:10 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

M.L.

Član broj: 89346
Poruke: 2
*.206.EUnet.yu.



Profil

icon Re: Kompas teleoptik M53 - treba mi info25.03.2006. u 12:26 - pre 219 meseci
I ja sam nedavno kupio ovu busolu i sa njom sam dobio knjižicu (uputstvo). Sasvim je solidno urađena i vrlo je precizna i osetljiva (kad se izvede iz ravnoteže igla se uvek vraća u istu tačku). Jedinu zamerku imam na zaštitu igle od korozije. Iako je potpuno nova na njoj se može videti rđa (ili mi se učinilo). Pitanje za one koji ovu busolu koriste godinama: da li je normalno da igla korodira vremenom i kako ovo utiče na funkcionisanje busole, i ako da, kako ovo sprečiti? U uputstvu ne piše ništa o održavanju busole (sme li da pokisne i sl.) (Izgleda da mi BAŠ NIŠTA nismo u stanju da napravimo kako treba.)


[Ovu poruku je menjao M.L. dana 26.03.2006. u 18:36 GMT+1]
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Kompas teleoptik M53 - treba mi info

Strane: 1 2

[ Pregleda: 42494 | Odgovora: 29 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.