Srodne teme
15.02.2002. Swap koliko
10.08.2002. swap
24.08.2002. koliko swap prostora
07.02.2003. Datoteke
27.02.2003. swap();
04.08.2004. Mala pomoć oko JavaScript-a
19.08.2004. Smanjivanje SWAP-a.Kako?
14.09.2004. Ziveo open source!!!
30.06.2005. Swap particija na linuxu
Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

swap datoteka na početak harda

[es] :: Windows desktop :: swap datoteka na početak harda

[ Pregleda: 7516 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

jal
mate blota
pula

Član broj: 45884
Poruke: 14
217.68.80.*



Profil

icon swap datoteka na početak harda11.01.2006. u 15:05 - pre 221 meseci
Čitao sam da bi swap datoteku trebalo postaviti na početak diska radi bržeg očitavanja.
Kako to napreviti?
Kako se zove swap datoteka i gdije se nalazi?
 
Odgovor na temu

TiXo
Tihomir Pantović
Čačak

Član broj: 7796
Poruke: 537
*.adsl.sezampro.yu.

Jabber: tixo@jabber.ru
ICQ: 74381511


Profil

icon Re: swap datoteka na početak harda11.01.2006. u 22:43 - pre 221 meseci
Nisam siguran koliko utiče na performanse ukoliko je pri početku harda (sigurno da utiče, ali koliko...) ali definitivno je zdravo da je na nesistemskoj particiji, po mogućstvu posebnoj (swap particija? :))

inače, taj fajl se zove pagefile.sys, nalazi se na root-u particije i podešavanja su ti u:

desni klik na My Comupter/Properties/Advanced/Performance Settings/Advanced/Vitual Memory
GnuPG public key:
tixo.asc


Try and be nice to people, avoid eating fat, read a good book every now and
then, get some walking in, and try and live together in peace and harmony with
people of all creeds and nations.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: swap datoteka na početak harda12.01.2006. u 07:15 - pre 221 meseci
Hmm, ne vidim narocitu prednost da bude na zasebnoj particiji osim ako ta particija nije zapravo i na drugom fizickom disku.

Mozes da ubacis taj hdd u drugi kompjuter i onda defragmentujes nekim programom koji ima opciju da mu odredis koje fajlove da stavi na pocetak.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: swap datoteka na početak harda12.01.2006. u 10:50 - pre 221 meseci
Valjda zbog fragmentacije, pretpostavljam da je u toj priči swap fajl jedini na toj particiji pa onda ne smeta mnogo stalno pisanje/brisanje po njemu.
 
Odgovor na temu

TiXo
Tihomir Pantović
Čačak

Član broj: 7796
Poruke: 537
*.adsl.sezampro.yu.

Jabber: tixo@jabber.ru
ICQ: 74381511


Profil

icon Re: swap datoteka na početak harda12.01.2006. u 11:19 - pre 221 meseci
da, fragmentacija mi je bila na umu, pogotovu ako swap nema fiksnu veličinu, zna vrlo lako da napravi kuršlus...

drugi disk je naravno još bolje rešenje.
GnuPG public key:
tixo.asc


Try and be nice to people, avoid eating fat, read a good book every now and
then, get some walking in, and try and live together in peace and harmony with
people of all creeds and nations.
 
Odgovor na temu

mtraj
Gerald Bostock
Not in Portland

Član broj: 17348
Poruke: 960
*.vdial.verat.net.



+1 Profil

icon Re: swap datoteka na početak harda18.01.2006. u 03:55 - pre 221 meseci
Citat:
jal: Čitao sam da bi swap datoteku trebalo postaviti na početak diska radi bržeg očitavanja.
Kako to napreviti?


Program za kreiranje image-a - "Norton Ghost", ima dobru naviku da stavlja Swap fajl na sam početak particije (nakon backup-a), ako ti je to cilj.

Međutim, postoje različita mišljenja, sto se tice idealne pozicije page file-a na sistemskoj particiji.

S' jedne strane, zvuci sasvim logicno da pagefile bude na samom početku diska, jer se najbrže pristupa sektorima koji su na rubnom delu HDD-a, a pošto operativni sistem non-stop piše i briše po swap-u, takvo pozicioniranje bi trebalo da doprinese brzini sistema. Međutim, po onom drugom gledištu, ni to nije idealno rešenje jer u tom slučaju, glave HDD-a treba da stalno "skaču" na početak diska, gde je swap - pa odmah potom na sredinu ili kraj diska (eventualno) , gde se nalaze razne windows datoteke ili drugi programi.

Tako da, možda, nije ni toliko bitno da li je pagefile na pocetku ili sredini HDD. Ono što sigurno nikako nije dobro je kada windows, zbog defragmentacije ili nečeg drugog, gurne swap na sam kraj particije...

Ja sam se, jedno vreme, "igrao" na ovu temu, pa sam napravio i posebnu C particiju, rezervisanu samo za swap, a XP mi je bio na D particiji. Nikakvo primetno ubrzanje nisam video, najverovatnije zbog toga sto su se obe particije nalazile na istom disku. A ako bih pagefile stavio na drugi hard drive, to bi verovatno doprinelo brzini rada, ali bi zato, donekle, i skratilo životni vek onog drugog HDD-a zbog nepotrebnog "trošenja", pošto bi u tom slucaju, osim HDD na kome je operativni sistem i za koji se podrazumeva da je "workinghorse", koji mnogo češće piše po disku (bar 10-20 puta više nego ne-sistemski drive/particija), i drugi HDD koji služi kao storage/archive drive bio pod full režimom rada.
Kao što vidiš, dilemama nikad kraja

Ali da ne ispadne da sam namerno hteo da te zbunjujem, i da ništa konkretno nisam rekao, evo mog saveta.
Ostavi pagefile tamo gde jeste, (na C), ali mu fixsiraj veličinu, tj. initial i maximum size stavi na iste vrednosti. One su po defaultu x1.5 od veličine fizičkog RAM-a.
A ako imaš dovoljno istog (512 ili više), onda i ne mora x1.5 (osim za Photoshop i sl.)
Druga stvar je: pronađi u registru sledeći string:
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management]
i promeni vrednost za DisablePagingExecutive sa 0 na 1.

"DisablePagingExecutive"=dword:00000001

Ovo bi trebalo da natera XP da sve što može "gura" u ram, i da manje swap-uje.

[Ovu poruku je menjao mtraj dana 18.01.2006. u 04:57 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Windows desktop :: swap datoteka na početak harda

[ Pregleda: 7516 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Srodne teme
15.02.2002. Swap koliko
10.08.2002. swap
24.08.2002. koliko swap prostora
07.02.2003. Datoteke
27.02.2003. swap();
04.08.2004. Mala pomoć oko JavaScript-a
19.08.2004. Smanjivanje SWAP-a.Kako?
14.09.2004. Ziveo open source!!!
30.06.2005. Swap particija na linuxu
Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.