Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

O poreklu reči -> Robot

[es] :: Nauka :: O poreklu reči -> Robot

[ Pregleda: 7879 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.mediaworksit.net.

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon O poreklu reči -> Robot26.01.2006. u 12:22 - pre 221 meseci
Citat:
Jan. 25, 1921 --Czech playwright Karel Capek debuts his play "R.U.R.," which stands for "Rossum's Universal Robots" -- the first appearance of the word "robot." More on Karel and the word's etymology


Česi obeležavaju 85. rođendan jedine reči koja se iz njihovog jezika toliko proširila u svetu da više niko ne veruje da je češka - robot. Slavni češki pisac Karel Čapek u svojoj drami "R.U.R. – Rosumovi univerzalni roboti" izmislio je mehanička bića slična čoveku, ali sa zadatkom da mu služe, preteču današnjih robota, i mučio se kakvo da im nadene ime. Čapek je prvobitno razmišljao o reči labor, ali činila mu se bez krvi i mesa, dok se njegov brat Jozef, takođe pisac i slikar, nije dosetio da bi odgovarala reč robot, od češke reči "robota" koja označava prinudni rad od staroslovenskog korena rob.

Reč robot čula se tako prvi put u javnosti na premijeri Čapekove drame 25. januara 1921. godine u Narodnom pozorištu u Pragu, da bi, posebno kada ju je proslavio bard naučne fantastike Isak Asimov svojom slavnom serijom romana o robotima, ušla u sve jezike sveta. Japanski premijer Džuničiro Koizumi poveo je 2003. godine i robota Asima u posetu prvobitnoj domovini - Češkoj.

http://en.wikipedia.org/wiki/Robot
http://en.wikipedia.org/wiki/R.U.R.
http://en.wikipedia.org/wiki/Karel_%C4%8Capek

 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.dialup.sezampro.yu.

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Re: O poreklu reči -> Robot + dolar, semteks...06.02.2006. u 22:06 - pre 220 meseci
Robot je reč koju su Česi dali svetu, a koja je postala internacionalna, odomaćivši se u mnogim jezicima. Malo je poznato da se reč „robot“ prvi put javno čula 25. januara 1921. godine u Narodnom pozorištu u Pragu na premijernom izvođenju komada Karela Čapeka „R. U. R.“, što znači da je upravo obeležila jubilarni 85. rođendan.

Zajedno sa premijerama tog Čapekovog komada u Njujorku, Londonu, ili Parizu, „robot“ je prodro u mnoge jezike, a čuveni česki pisac je označen za tvorca te reči, mada ju je izmislio njegov stariji brat Jozef, slikar. Upućeni preciziraju da je pisac obnarodovao reč „robot“ i pustio je u svetski etar. Kada je Karelu jednog dana pala na um ideja za novo delo, nikako nije mogao da odluči kako da nazove likove radnika koji su se u njemu pojavljivali. Požalio se zbog toga bratu Jozefu koji je, navodno, ne dvoumeći se, uz osmeh, sa kistom u zubima, promumlao: „Nazovi ih roboti“.

Reč je bila prikladna i zbog toga jer je podsećala na ljudsko biće - mehanički čovek sa izvršnim zadacima. Pitanje je koliko je ova priča istinita, ali je činjenica da je reč „robot“ inspirisana starom češkom reči „robota“ koja je nekada označavala ropski rad, a danas samo rad, ili posao. Stari slovenski etimološki osnov reči „rob“ može se naći i u rečima koje označavaju ljudska bića, objašnjava Svetla Čmejrkova iz Instituta za češki jezik, navodeći primere da, recimo, rab znači rob, roba znači ženu ili devojku, robe označava dete. I za nekadašnjeg češkog premijera Vladimira Špidlu je češko poreklo reči robot bilo nepoznanica, sudeći bar prema zbunjujućoj situaciji u kojoj se našao pre dve godine, prilikom posete Češkoj japanskog premijera Junićiro Koizumija.

Tada je, naime, specijalni gost, mali japanski robot Asimo, koji je sa Koizumijem došao na zvaničnu državnu večeru u Pragu, sve iznenadio odličnim znanjem češkog jezika, a posebno zdravicom: „Za prijateljstvo ljudi i robota“ - na šta predsednik češke vlade i drugi ugledni gosti u prvi mah nisu reagovali na odgovarajući način.

A šta reći za robota koji je postao sinonim modernog doba i viših tehničkih, čak kosmičkih, postignuća savremene civilizacije, čija je upotreba sve šira i raznovrsnija, uz osnovne sada već istorijske postulate robotike koje je u svojoj kultnoj knjizi „Ja robot“ objavio jedan od najčuvenijih pisaca naučne fantastike Isak Asimov. Tri osnovna zakona robotike, promovisana u tom delu, glase da robot - „ne može povrediti ljudsko biće, ili dozvoliti da se ono samo povredi, da „mora da sluša naređenja koja mu izdaje ljudsko biće, osim ako se takva naređenja kose sa pravilom broj jedan“ i da „mora da zaštiti samog sebe, ali da to nije u suprotnosti sa pravilom broj jedan ili dva“.

p.s.
U Češkoj su se rodile i druge opštepoznate i priznate reči koje su stekle međunarodni, nadnacionalni značaj, a među njima su, svakako, najpoznatije:
- dolar,
- pištolj,
- polka, ili
- hokus-pokus.

U Institutu za češki jezik objašnjavaju da reč dolar sigurno vodi poreklo od nekadašnjeg srebrnog novca pod skraćenim nazivom češki taler koji je počeo da se koristi pod Krušnim horama (planinama) 1519. godine kao jahimovski tolar. U engleskoj verziji američki dolar se upotrebljava od 1785. godine. Češki srednjovekovni ratnici - husiti, na svojoj „savesti“ imaju naziv čak dve vrste oružja - čuveni pištolj (pistol) i takozvanu houfnicu, laki top, (haubica) koja vodi poreklo iz dalekih husitskih ratova. Druge češke reči koje je prihvatio engleski, ali i drugi jezici su, na primer, polka kao ples češkog porekla, ili hokus-pokus koji vodi poreklo iz češke reči pokus koji označava neki eksperiment koji može, ali i ne mora da uspe.

Britanski boemista Dejvid Šort navodi još niz drugih primera reči koje vode češko poreklo, a među njima i sada već široko poznati eksploziv semteks (semtex), kao i reč tunelovanje, što bi se žargonski moglo prevesti i kao „pranje“ novca, odnosno njegovo „prebacivanje odnekud na neko drugo mesto“.

Autor: AGNEZA TRPKOVSKI
Novina: Pregled
Datum: 01.02.2006.
Strana: 17


 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: O poreklu reči -> Robot

[ Pregleda: 7879 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.