Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

globalna $connection variabla? ili moram svaki put da se konektujem na SQL server?

[es] :: PHP :: globalna $connection variabla? ili moram svaki put da se konektujem na SQL server?

[ Pregleda: 3644 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

damso
Novi Sad

Član broj: 78853
Poruke: 158
*.dialup.neobee.net.



+9 Profil

icon globalna $connection variabla? ili moram svaki put da se konektujem na SQL server?04.02.2006. u 20:22 - pre 221 meseci
E ovako ja pisem sad nesto za rad sa bazama i svaki put uradim mysql_connect(...) u
posebnim .php fajlovima.
Ali sad me interesuje jel mogu ja da napravim neku variablu $connection koja kada se
jednom konektujem da mi svi PHP fajlovi pristupaju toj $connection a ne da mi se
svaki konektuje posebno?


PITANJE 2
Takodjer sta se desava ako nekoliko php fajlova hoce da pristupi istoj bazi?Koliko ja kontam bazi se pristupa tako sto se pristupi sql serveru pa se onda selektuje baza.Da li moze biti samo jedna baza selektovana?Ko ustvari pristupa bazi?Pristupa bazi onaj proces u operativnom sistemu koji obradjuje PHP fajl (ako se ne varam to je neki intepretator,je li to isto sto i parser?).A ustvari ko pokrece tog intepretatora?Pa ustvari WebServer(Apache ovde) koji je ustvari poseban proces u operativnom isitemu.E sad taj WebServer kad pokrene vise php interpretatora odjednom jesuli oni nezavisni od servera ili su zavisni..tj dali je taj interpretaor ustvari ga vidi operatvni sistem ili ga ne vidi?

E jesam pametan hajde sad vi napisite valja li sta ovo moje razmisljanje :)
www.eden.rs
Izdavač duhovne i filozofske literature
 
Odgovor na temu

SmilieBG
Aleksandar Skodric
NL

Član broj: 13094
Poruke: 1821
*.speed.planet.nl.



+3 Profil

icon Re: globalna $connection variabla? ili moram svaki put da se konektujem na SQL server?04.02.2006. u 21:26 - pre 221 meseci
Ovako, ako hoces lepo (sto estetski, sto programerski) da uradis, onda radis ovako:

napravis 1 fajl, koji ce se zvati recimo mysq.func.php i u njemu odradis, po funkcijama sve mysql zadatke, tipa:

Code:

class mysql
{
   function connect()
   {
   ovde se povezuje na bazu;
   }

   function select($query, $debug, $result, $blah)
   {
   ovde radis select;
   }

   function count($query, $blah)
   {
   ovde radis count;
   }

   function ...



zatim, u svakom sledecem php fajlu, u kojem ti treba poziv na bazu, includujes mysql.func.php, a zatim pozivas funkcije koje ti trebaju:

Code:

require_once("mysql.func.php");

$sql = new mysql();

$query = "SELECT * FROM table1";
$do_query = $sql->select($query);
$row = $sql->fetch_row();

itd...


Ovo je, kazem, najlepsi nacin, da drzis strukturu u codu... Jeste 'teze' sto moras sve da kucas lepo, ali... no pain - no gain. Takodje, ako zelis nesto extra u mysql-u, menjas samo 1 php fajl ;)

Sto se tice drugog pitanja, o nekoliko PHP fajlova:
Svaka konekcija ka bazi je unikatna u smislu da ima svoj ID i mysql je posebno odradjuje. Dokle god PHP (ili bilo ko drugi) pristupa istoj bazi - nema problema. Jedino, ako 2 procesa (bilo PHP ili bilo ko drugi), pristupaju istom podatku u jednoj bazi / tabeli, mozda dodje do problema, ali realno, da se to desi sanse su minimalne :)

Inace, proces ide ovako:

apache > php > mysql

gde Apache poziva php (kada primeti <? znak u codu), zatim php poziva mysql biblioteku, kada primetu mysql_xxxx funkciju, a onda ta biblioteka se obracunava sa bazom... Prema tome - pici i ne brini ;)

Koliko je meni poznato, baza se 'zakljucava' samo kada se radi back-up... Ne kada je i neki proces koristi za citanje / pisanje ;)

Poz,
Sale
=========
Uporedi cene i karakteristike za vise od 10.000 proizvoda, izmedju ostalog:
Digitalni foto-aparati
Mobilni telefoni
Skolski pribor
=========
 
Odgovor na temu

damso
Novi Sad

Član broj: 78853
Poruke: 158
*.dialup.neobee.net.



+9 Profil

icon Re: globalna $connection variabla? ili moram svaki put da se konektujem na SQL server?07.02.2006. u 17:01 - pre 221 meseci
tnx na odgovor
ali pitanje bijase preciznije
da li moram da konektujem se na bazu svaki php fajl iliti proces sta vec,ili kada se neki fajl konektuje moze li drugi php fajl da vidi tu konekciju..ili ne moze ili moze samo onaj koji je child. bolje receno ako je pozvan iz nekog php fajla..tj.
(mozda to ima veze sa public,protected,..?)

I da li konekcija traje dok ne uradi close($conection) ili ne..

To mi terba jer hocu da mi svi "form-handlers"..iliti oni php fajlovi koji su navedeni u <form action="*.php" ..> ..da mi svi oni vide tu konekciju a ne da moram stalno da u svakom "form-handler-u" radim connection na bazu podataka.
www.eden.rs
Izdavač duhovne i filozofske literature
 
Odgovor na temu

stefaneg
Stefan Rakonjac
Kragujevac

Član broj: 38922
Poruke: 130
*.pat-pool.kg.sbb.co.yu.

ICQ: 279404274
Sajt: www.prvatehskola.org


Profil

icon Re: globalna $connection variabla? ili moram svaki put da se konektujem na SQL server?07.02.2006. u 21:37 - pre 221 meseci
Jednostavno: Neophodno je u svakoj skripti (koja zahteva konekciju sa bazom) uspostaviti konekciju. Konekcija sa bazom ti traje dok se skripta ne izvrši, a onda pa-pa

[Ovu poruku je menjao stefaneg dana 07.02.2006. u 22:57 GMT+1]
 
Odgovor na temu

SmilieBG
Aleksandar Skodric
NL

Član broj: 13094
Poruke: 1821
*.speed.planet.nl.



+3 Profil

icon Re: globalna $connection variabla? ili moram svaki put da se konektujem na SQL server?07.02.2006. u 22:08 - pre 221 meseci
mozes da koristis funkciju:

http://nl3.php.net/function.mysql-pconnect

mysql_pconnect()

U tom slucaju PHP ce prvo da potrazi vec otvorenu konekciju ka bazi (koja je slobodna (wait)), a ukoliko nema takve, tek onda pravi novu...

Inace, svaki php fajl koji koristi bazu mora da se poveze sa bazom...

Poz,
Sale
=========
Uporedi cene i karakteristike za vise od 10.000 proizvoda, izmedju ostalog:
Digitalni foto-aparati
Mobilni telefoni
Skolski pribor
=========
 
Odgovor na temu

Nemanja Avramović
Engineering Manager
MENU Technologies
Beograd, Srbija

Moderator
Član broj: 32202
Poruke: 4391
195.252.99.*

Sajt: https://avramovic.info


+46 Profil

icon Re: globalna $connection variabla? ili moram svaki put da se konektujem na SQL server?07.02.2006. u 22:13 - pre 221 meseci
Pojednostavite coveku.
Napravis jedan fajl, recimo konekcija.php sa sledecim kodom:

Code:

<?php
error_reporting(0); //staviti 1 za debug

$host = 'localhost'; //mysql host
$user_name_on_host = 'root'; //mysql user
$password_on_host = ''; //mysql pass
$db = 'baza'; //database name

$dbcnx = @mysql_connect($host, $user_name_on_host, $password_on_host);
if (!$dbcnx) {
echo( "Critical error: Could not connect to MySQL server!" );
exit();
}

if (! @mysql_select_db($db,$dbcnx) ) {
echo( "Critical error: Could not select database!" );
exit();
}
?>


I onda u svakom fajlu gde zelis da imas konekciju sa bazom samo uradis:
include "./konekcija.php";
Laravel Srbija.

[NE PRUŽAM PODRŠKU ZA PHP PREKO PRIVATNIH PORUKA!]
 
Odgovor na temu

[es] :: PHP :: globalna $connection variabla? ili moram svaki put da se konektujem na SQL server?

[ Pregleda: 3644 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.