Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 17962 | Odgovora: 114 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Turin Turambar
Ivan Jekic
Novi Beograd / Serbia

Član broj: 21396
Poruke: 199
*.dial.b92.net.



Profil

icon Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?09.02.2006. u 01:34 - pre 221 meseci
Bas sam sada citao na distrowatchu o Guadalinexu. To je prepravljeni Ubuntu za potrebe vlade i skola drzave Spanije. Veoma smeo i jak potez.

Sa druge strane, bas sam danas citao kako se sklapaju novi ugovori sa Majkrosoftom, koji ce jos bolje ucvrstiti nase veze i pomoci IT u Srbiji.
Sto je najgore, ovde je IT toliko slab, da je mozda i dobro sto neka jaka firma stoji iza toga..... Mada dugorocno gledano....... :(

Ako se i sklope ugovori na svim nivoima - ima li ipak sanse da Linux zaiskri u nasim preduzecima?
Every time I rise, I see you fall.
 
Odgovor na temu

Cileinteractiv
Zoran Petrovic
Isurance agent
VIG
Lokacija: Novi Sad

Član broj: 43360
Poruke: 2738
82.208.195.*



+3 Profil

icon Re: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?09.02.2006. u 01:52 - pre 221 meseci
Znam da neka javna preduzeća u NS rade na Linux-u. U tim preduzećima na insistiranje IT sektora i upućenosti gen. direktora u IT ostvarena je značajna ušteda finansijskih sredstava a radnici su se brzo navikli na promenu.
E sad, globalno stanje svesti u našoj državi je sasvim drugačije i po meni vlada situacija da se što više troši novac ubran od naroda i da razne provizije idu pojedincima u đžep...
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?09.02.2006. u 02:13 - pre 221 meseci
Preci ce, kad dodje vreme. Situacija sazreva sve brze, ali - zna se, prvo mora "tamo" da se desi, pa ce onda i kod nas. Pogledajte sta se dogadja sa duvanom - "tamo" sklanjaju kultne reklame, recimo onog kauboja sto je reklamirao Marllboro bese (ja kao nepusac celog zivota sam gledao tu reklamu i bila mi je zanimljiva a nisam prakticno ni bio svestan sta reklamira) a mi ovde svecano otvaramo nove fabrike cigareta, kao veliki privredni uspeh!

Simpaticna su dogadjanja sa onim malim laptopovima za decu, gde MS ocajno pokusava da podmete neki svoj koncept, izmisljajuci iznenada da to nije dobro za decu, nego bi im korisniji bili mobilni telefoni i slicne nebuloze.

Veoma je znacajna i akcija Novella oko one ankete - koji softver korisnicima Linuxa najvise nedostaje, sa namerom da se radi na portovanju tog softvera na Linux. A kad se te kljucne aplikacije prenesu na Linux, onda nema granica.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Časlav Ilić
Braunšvajg, Nemačka

Član broj: 4945
Poruke: 565
*.lstm.uni-erlangen.de.



+27 Profil

icon Re: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?09.02.2006. u 10:50 - pre 221 meseci
„Niko nije otpušten zbog kupovanja od Majkrosofta“
 
Odgovor na temu

slaks

Član broj: 72302
Poruke: 315
80.93.237.*



Profil

icon Re: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?09.02.2006. u 11:14 - pre 221 meseci
Nema šanse kada se radi o velikim državnim ustanovama kao što je sud, mup, ptt, itd... iz mnogo razloga!

Što se tiče nekih manjih preduzeća, moguće je ali veoma teško.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?09.02.2006. u 16:09 - pre 221 meseci
Citat:
slaks: Nema šanse kada se radi o velikim državnim ustanovama kao što je sud, mup, ptt, itd... iz mnogo razloga!

Što se tiče nekih manjih preduzeća, moguće je ali veoma teško.


Otiso sam na Google, otkucao 'Linux in banking' i dobio recimo ovaj clanaka, cak iz 1998 godine(!) "Linux in Banking" http://www.linuxjournal.com/article/2927 :

Mr. Shoham tells us how his company set up an Internet banking system using Linux for a bank in Western Canada.

A verujem da je situacija sada i povoljnija. Trenutno ne mogu da citiram neke druge sajtove, ali se nailazi relativno cesto na firme koje koriste Linux.

"Manje preduzece" je relativan pojam. Mozda je neko americko "malo preduzece" vece od nase ptt, ne mogu da tvrdim.

Update: Evo i neceg svezijeg - http://business.newsforge.com/...16234.shtml?tid=37&tid=138

The Ministry has been encouraging public organizations and institutions such as Korea Post, the Defense Ministry, and the Unification Ministry to adopt Linux when developing new network systems.

Defense Ministry nije bas neko "malo preduzece". A evo, i ptt moze http://times.hankooki.com/lpag...0508/kt2005083119163911860.htm :

"Korea Post, Korea's postal service agency, Wednesday announced it will begin adopting the free, open-source operating system known as Linux to its desktop computers nationwide on Thursday, replacing the Windows operating system produced by U.S. software giant Microsoft Corp.

In the first stage, Korea Post will install the Linux-based operating system on 4,748 desktop computers for customer use in 2,800 branches nationwide, the state-run mail service agency said in a statement."

[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 09.02.2006. u 17:16 GMT+1]
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
*.maksnet.net.

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?09.02.2006. u 16:14 - pre 221 meseci
Toliko popularna "mala i srednja preduzeca" broje do 100 zaposlenih. Preko toga su velika. Znaci, apsolutna velicina, ne relativna. A PTT je sa 10+ hiljada zaposlenih velika firma svuda.
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

Turin Turambar
Ivan Jekic
Novi Beograd / Serbia

Član broj: 21396
Poruke: 199
*.dial.b92.net.



Profil

icon Re: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?09.02.2006. u 16:45 - pre 221 meseci
Hm, pa dobro... ali sta ako "humani" Majkrosoft odluci da pomogne ITu u Srbiji (a to, izgleda, hoce), ali da za uzvrat trazi "samo" uslov da se koriste njihovi proizvodi u roku od 5-10god. u drzavnim institucijama?
Uz to dodajte da su sefovi mnogih preduzeca totalno IT nepismeni. Ne znam sta da mislim...
Every time I rise, I see you fall.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?09.02.2006. u 16:56 - pre 221 meseci
Citat:
VRider: Toliko popularna "mala i srednja preduzeca" broje do 100 zaposlenih.

small-sized companies (50-250 employees) and medium-sized companies (251-999 employees) - sad ispada da bi morali diskusiju da vodimo kao da smo na sudu - precizno sve podatke - na koju zemlju se misli, grad, po kojim zakonima itd., sto mislim da je ovde skoro nemoguce, bar za mene. Jeste da tema govori o nasim preduzecima, toga sam svestan, ali ja ipak uzimam u obzir i tudja iskustva i gledam malo sire.

Dobro, priznajem, pogresio sam. Ali, onda je rezultat jos bolji - ne da "neka manja preduzeca" mogu "veoma tesko" da predju na Linux, nego prelazi i preduzece za koje smo se svi slozili da je veliko - korejska posta!

a sto se velicine tice, nikad se ne zna :

Definicija EU
Mikro Mala Srednja
Broj zaposlenih < 10 < 50 < 250
Ukupan prihod < 7 mil € < 40 mil €
Ukupna sredstva(aktiva) < 5 mil € < 27 mil €

Definicija Svetske banke
Mikro Mala Srednja
Broj zaposlenih < 10 < 50 < 300
Ukupan prihod < 0.1 mil € < 3 mil € < 15 mil €
Ukupna sredstva (aktiva) < 0.1 mil € < 3 mil € < 15 mil €

# Prema zakonu o računovodstvu SRJ preduzeća treba da ispunjavaju dva od sledeća tri uslova:

Mala Srednja
Broj zaposlenih < 50 < 250
Ukupan prihod* < 1.65 mil € < 8.25 mil €
Ukupna sredstva (aktiva)** < 1.24 mil € < 6.2 mil €
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.Verat.NET.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?09.02.2006. u 17:42 - pre 221 meseci
Citat:
Turin Turambar: Ne znam sta da mislim...

U nekim drzava pocinje promena propisa - zahteva se, da dokumenta po opstinama, sudovima i slcno, budu u programima koji su otvorenog koda, jer se polazi od prava svakog gradjanina da mu dokumenta budu dostupna besplatno. Izricito su rekli MS-u da to nije protiv njih, mogu i oni da dadu program otvorenog koda, ako hoce, pa su i dalje u igri. Dakle, ne insistira se na Linuxu, ali se stanje menja. A to ce se postepeno siriti, od ustanove do ustanove, od drzave do drzave. Eto sta da mislis - bice...
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
*.maksnet.net.

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?09.02.2006. u 17:49 - pre 221 meseci
@tdjokic: Neki novi (ekonomski) momenti...
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

ph4t
Svetozar Misljencevic
between two worlds

Član broj: 5306
Poruke: 111
*.customer.fulladsl.be.



Profil

icon Re: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?09.02.2006. u 18:55 - pre 221 meseci
Nije mi jasno kako firme u Srbiji mogu da si priuste produkte od microsofta. Ako se tek krece onda se treba poceti sa linuxom, zadzabe je. Jeste da mozda sa linuxom imas vise posla(instalacija, podrska, itd) ali posto su kod nas sati jeftiniji nego na zapadu to se onda isplati.
Ako se od pocetka krene sa microsoftovim produktima onda je kasnije tesko napraviti migraciju na linux.
 
Odgovor na temu

-V-O-Y-A-G-E-R-
EU

SuperModerator
Član broj: 6086
Poruke: 8289

Sajt: MacOglasi.com


+349 Profil

icon Re: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?09.02.2006. u 19:38 - pre 221 meseci
Firme možda ni ne znaju za drugu opciju. Znam da je i Opštinski i Trgovnski sud u Novom Sadu od EU dobio donaciju..Dell-ove kompjutere sa licenciranim Windowsom (i neke Lexmark-ove štampače).

Citat:
Cileinteractiv:Znam da neka javna preduzeća u NS rade na Linux-u.


Koja, baš me zanima :) To je za pohvalu. Obično se vode logikom: "Meni samo treba Word i Excel", a pošto su to sve ljudi u u kasnim srednjim godinama i razumem zašto im se ne cima da uče nešto novo (o ulaganju u nešto novo da ni ne govorim:)
d520 C35 A40 S45i SL45i ME45i 3650 6600 SX1 P800
S65 P910i Wizard W810i P990i BlueAngel
6280 E61 iPhone Treo750 MioA701 KG275 iPhone3G
5000 E51 iPhone3GS Desire DesireHD E71
7110 iPhone4 Note Nexus Bold9780
100 Nexus4 Nexus5 Q10 Z3C
iPhone5C OnePlus2 S4 S7E HT70 Power5 Mate20Pro S22U Fold4 S23U
 
Odgovor na temu

malisha
Dragan Lukic
Novi Sad

Član broj: 2019
Poruke: 676
*.NS-BMP6.WLAN.panline.net.



+7 Profil

icon Re: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?09.02.2006. u 20:08 - pre 221 meseci
koliko sam informisan, nas vajni Parking Servis se vozi na Ubuntu-u.

ovo vajni je zbog drugih stvari..... ali za Ubuntu imaju kod mene jedan oveci +

(plus a ne krst.. da ne bude zabune)


a da... ontopic


ako uzmemo u obzir prosecnu starost svih uposlenika u JP/JKP/dodaj po nahodjenju a to je bar 45+ godina... prvi poduhvat je uopste "uvaliti" im "to cudo" racunar. Toliko se boje i toliko ne zele da menjaju svoje uhodane zabusantske sheme da je prosto neverovatno.

U jednoj novosadskoj novinskoj kuci i dan danas jedan od novinara/urednika svoje radove pise kuci RUCNO!! , pa onda donosi na posao i DIKTIRA daktilografu, pa onda to pregleda lektor.. pa ponovo na prekucavanje.. pa AKO stigne.. ode i u stampu...

ne znam zasto ne mogu da ga otpuste, a on ni za zivu glavu ne prihvata PC.....

da ne kazem na enorman broj "tetkica" "shalterusha" i silnih radnica u knjigovodstvima itd. ... znam gomilu primera gde su jednostavno odbijale da rade na racunaru.. pa npr. sklone mish-a u fijoku i zakljucaju... ma uzas....


sto znaci da je prvi problem OPISMENJAVANJE i doslovno i racunarsko a tek onda ima smisla pricati o resenjima. Danas nam oni najgori (polupismeni u najbolju ruku) uglavnom odlucuju o IT-u, imaju funkciju na osnovu partijske pripadnosti, poltronstva, godina staza, iskustva, a tek na kraju je kompetencija ako je uopste ima. I dok je tako... sva nasa prica ladno pada u vodu.. i tako ce da bude dok jednog lepog dana MI ne budemo u toj grupi 45+ godina... sa nekim iskustvom i eventualno u poziciji da donesemo odluku.

Do tada.... kao sto trpimo politicko/ekonomski jaram mediokriteta.. trpecemo i jaram nepismenosti i IT nepismenosti. Jer iskreno.. koga je u ovoj zemlji uopste briga za tamo neki IT??? Pa ni osnovnu telefoniju jos nemamo... (kao vid komunikacije) ....

I kao sto rekoh na drugoj temi... sve dok se ovakvi poduhvati placaju tudjim novcem (novcem poreskih obveznika) i dok nema kontrole i ODGOVORNOSTI za ucinjene poteze... mozemo samo reci: Laku noc, Srbijo!

[Ovu poruku je menjao malisha dana 09.02.2006. u 21:25 GMT+1]
Registered Linux user #338733
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.Verat.NET.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?09.02.2006. u 20:27 - pre 221 meseci
He, he, he.... Pa vi jos ne znate? Skoro sva preduzeca u Srbiji rade na Linux! Kako? Jel'rade racunari sa MS softverom na struju? Da. A kod nas se struja pravi na - LINUX! Evo:

http://www.ekonomist.co.yu/magazin/ebit/26/pra/pra4.htm

Dobro, ugalj za termoelektrane, ali to mu dodje na isto.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.Verat.NET.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?09.02.2006. u 20:59 - pre 221 meseci
Citat:
malisha: I kao sto rekoh na drugoj temi... sve dok se ovakvi poduhvati placaju tudjim novcem (novcem poreskih obveznika) i dok nema kontrole i ODGOVORNOSTI za ucinjene poteze... mozemo samo reci: Laku noc, Srbijo!

Ne sekiraj se previse, vidi ovo:

" 01.07.2005

V Sloveniji sta letos dohodnino v elektronski obliki napovedala samo 2 odstotka zavezancev, v Estoniji pa kar 70 odstotkov. (Manager, št.6) " Nadam se da se razume, ali ipak da priblizno prevedem:

U Sloveniji su ove godine samo dva procenta (poreskih) obveznika ulozila prijavu elektronskim putem a u Estoniji pa cak 70 procenata."

Kad mogu 'napredni Slovenci' da se ponasaju ovako, sta ocekivati od nas? Nema brige, cim se koje preduzece (ozbiljno) privatizuje, pocece da radi po principu prihoda i rashoda i u tom grmu lezi ... mnogo toga. Mozda nece odmah, niti svi, preci na Linux, ali o tome nece odlucivati mediokriteti i tetkice koje nece da rade na racunaru, nego goli interes.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.nero.com.



+7173 Profil

icon Re: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?09.02.2006. u 21:07 - pre 221 meseci
@Tdjokic,

Mislim da se ovde propustaju 2 vrlo velike konceptualne stvari:

1. Na Linux prelaze zemlje koje ili imaju domacu IT infrastrukturu koja je dovoljno strucna i sposobna da moze da iznese takav poduhvat od planiranja do realizacije, ili imaju konkretnu lukrativnu ponudu nekog od stranih partnera i da se sve to vise isplati od MS resenja

2. Te zemlje obicno ili imaju konkretan interes od toga (nekakav nizi TCO) ili jednostavno se trude da prave jeftin politicki marketing (neke zemlje EU) i da pokazu kako ne moraju da zavise od USA.

Srbija ne spada ni u 1. a ni u 2. b) jer njena amorfna masa zvana "narod" ne bi ni bila u stanju da razume politicki marketing baziran na Linuxu, osim da im se kaze "Necemo bre mi da zavisimo od americkog softvera koji nas je bombardovao... za inat" - a o strucnosti i broju sistema sposobnih za takav poduhvat je jos smesnije pricati. Dakle, potpuno je neozbiljno ocekivati tako nesto bez ozbiljnog project managementa i firmi/institucija koje su to u stanju da implementiraju - a takodje ne treba zaboraviti ni osnovni problem koji se zove: korupcija...

Koga bre, u javnim preduzecima, ukljucujuci i vladu, interesuje biznis cost/benefit analiza nekakvih Linux resenja (cak i da su jeftinija, u sta slabo verujem) - zna se sta pravi dilove u Srbiji, a to je podmazivanje - a Linux projekti samo slute na neku sirotinju, pa i nema sta da se ... maze.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.ppp-bg.sezampro.yu.



+6455 Profil

icon Re: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?09.02.2006. u 21:27 - pre 221 meseci
A odakle vama uopste cinjenica da se upotreba Linux platforme vise isplati nego koriscenje Microsoft platforme?

Linux je poput ugovora sa sitnim slovima...

Krupnim slovima pise NULA DOLARA, a onda vrlo sitnim ispod napisano da to i nije bas dzaba... Ne platis na mostu, al zato debelo platis na cupriji, i jos ti se na pola puta srusi cuprija...

 
Odgovor na temu

Turin Turambar
Ivan Jekic
Novi Beograd / Serbia

Član broj: 21396
Poruke: 199
*.dial.b92.net.



Profil

icon Re: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?09.02.2006. u 22:16 - pre 221 meseci
Ventura, molio bih te da obrazlozis stvari koje kazes. Lepa ti je metafora, ali nista konkretno ne znaci. Dakle, sta se to placa i zasto? I kako se to "cuprija" sama od sebe rusi?
Every time I rise, I see you fall.
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.ppp-bg.sezampro.yu.



+6455 Profil

icon Re: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?09.02.2006. u 22:26 - pre 221 meseci
Citat:
Turin Turambar: Ventura, molio bih te da obrazlozis stvari koje kazes. Lepa ti je metafora, ali nista konkretno ne znaci. Dakle, sta se to placa i zasto? I kako se to "cuprija" sama od sebe rusi?


Kao što već svi znamo (osim par pojedinaca na ovoj diskusiji), da bi neka firma/služba prešla na Linux rešenje, nije dovoljno samo instalirati Linux, već tu je potreban i neki softver.

Kako bi sam sebi odgovorio na pitanje, prouči malo sledeće stavke:
- Pronađi rečnik, i potraži akronim TCO, i prouči tu definiciju.
- Pokušaj pronaći (kvalitetnog) Linux, i ekvivalentnog Windows programera
- Uporedi cenu koštanja njihovih radnih sati
- Razvojni alati na Linuxu? (dobar vic)
- Kompatibilnost verzija na Linuxu, i podrška hardvera (još smešnij vic)
- Brzina (== cena) razvoja softvera, uporedi Linux i Windows
- Kvalitetan support i garancije
- Ozbiljna baza podataka na Linuxu (Oracle... Pročitati ponovo priču o mostu i ćupriji)

Ako si zainteresovan, mogu ja još dosta da produžim ovaj spisak...
 
Odgovor na temu

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 17962 | Odgovora: 114 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.