Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sudo masine i sve o njima

elitemadzone.org :: TechZone :: Bela tehnika :: Sudo masine i sve o njima
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1865703 | Odgovora: 3131 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6714



+1159 Profil

icon Re: Sudo masine i sve o njima17.01.2017. u 17:48 - pre 88 meseci
Citat:
test1234: Baciš tabletu na dno mašine,..... so dosipaš jednom mesecno 1-1,5 Kg. Sjaj ništa.

Branislave,
Kako mislis "Sjaj ništa" ???

Mislis li da tecnost za sjaj uopste ne treba sipati u rezervoarce,
i da masina radi i bez toga, pa jos i nema fleke na casama ?

De, malo razjasni,
da ne sipam "Sjaj" ako nema potrebe (ako je to sve u tableti).

pOz

Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

test1234
Branislav B. Rakic

Član broj: 146636
Poruke: 4615
*.customer.telenor.rs.



+311 Profil

icon Re: Sudo masine i sve o njima17.01.2017. u 17:55 - pre 88 meseci
Ako su tablete All 1, nije potrebno.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Sudo masine i sve o njima17.01.2017. u 20:13 - pre 88 meseci
Meni tu nije jasno, ako je tableta "sve u jednom", to znači da se koristi ista voda i za pranje i za ispiranje/sušenje? Ili se računa da će na posuđu ostati nešto "sjaja" koji će biti dovoljan tokom ispiranja da postigne efekat.

@test1234
U svakom slučaju, iz uputstva indirektno zaključujem (mada direktno nije navedeno) da bi 3u1 trebalo isto da se stavlja u rezervoar za prašak, a ne na dno. Vratanca praška se otvaraju tek posle pretpranja.

I javlja mi se pitanje, čemu uopšte služi sudomašina, kada je izgleda mnogo jednostavnije oprati suđe ručno
 
Odgovor na temu

test1234
Branislav B. Rakic

Član broj: 146636
Poruke: 4615
*.dynamic.sbb.rs.



+311 Profil

icon Re: Sudo masine i sve o njima17.01.2017. u 22:48 - pre 88 meseci
Au brate.....
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Sudo masine i sve o njima17.01.2017. u 23:13 - pre 88 meseci
Brate ili sestro, ali moram da ukapiram zašto mi je mašina nakon 3 sata drndanja i trošenja živaca samo polovično oprala suđe, kada sam ja to mogao mnogo bolje da odradim za samo 15 minuta i bez ikakvih soli i šećera i sjajeva i 3/5u1 tabletica i praškova i struje i čitanja uputstava...

Žena mi je odmah rekla da njoj ne treba mašina za suđe jer joj je lakše da opere sve ručno. I izgleda da je bila u pravu.
 
Odgovor na temu

test1234
Branislav B. Rakic

Član broj: 146636
Poruke: 4615
*.dynamic.sbb.rs.



+311 Profil

icon Re: Sudo masine i sve o njima18.01.2017. u 09:03 - pre 88 meseci
Nema dalje, samo bi se ponavljalo.....

Inače na kutiji pakovanja kocki lepo piše da se bolji efekti pranja postižu ako se kocke ne stavlja u posudu za prašak već se jednostavno ubaci na dno mašine.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Sudo masine i sve o njima18.01.2017. u 14:47 - pre 88 meseci
Mašina radi predpranje, izbacuje vodu, a onda radi pranje. Ako se ubaci na dno onda će sve da ode u pretpranje, a neće ništa ostati ni od "sjaja" za ispiranje (a to je, koliko sam ukapirao, jedna od te 3 funkcije u jednoj tableti).

Stavio sam danas jednu tabletu u posudu za pranje, a polovinu tablete sam ubacio u posudu za predpranje, i pustio program 3u1. Najzad je suđe oprano skoro pa kako treba (recimo da je oprano na nivou neke nedovoljno pažljive domaćice). Posle čitavih 2h 40min sa dodatnih 50 minuta za sušenje (tj. 3.5h sveukupno).

1) Prvo ide pretpranje, pod temperaturom. Tu je mnogo penilo, mogao sam da stavim i trećinu tablete (to ću ubuduće). Na kraju se voda ispušta
2) Zatim ide pranje, pod temperaturom. Otvara se (uz glasan "bang") posuda za prašak (iz koga ispada tableta) i kreće drndanje. Na kraju se voda ispušta.
3) Zatim ide prvo (kraće) ispiranje. Na kraju se voda ispušta
4) Zatim ide drugo (duže) ispiranje, isto pod temperaturom, tokom koga se u drugoj polovini čuju i neki cak-cak zvuci od kojih su neki pretpostavljam pokušaj puštanje sjaja (iz posude koja je kod mene prazna). I onda se dešava... šta? Pa ništa. Mašina staje na 2h 40 i ćuti sledećih 10 minuta. Zaključio sam da je to u stvari prvo "sušenje" u gasovima vruće isprane prljave (penušave) vode na dnu mašine.
5) Onda mašina nakon tog "sušenja" u isparenjima ispusti prljavu vodu, i nastavi da ćuti sledećih ~20 minuta.
6) Onda opet ispusti vodu i nastavi da ćuti još ~20 minuta.
7) Na kraju ponovo ispusti vodu i označi završetak pranja.

Najjači utisak mi je ostavilo to da mašina ima samo dva ispiranja (mada u uputstvu za taj program stoji još gore: samo jedno ispiranje), i da je zadnja voda koju je koristila za ispiranje bila penušava, tj. prljava, tako da se sjaj posuđa u stvari postiže nedovoljnim ispiranjem suđa tako što na suđu ostaje malo 3u1 efekta sa tablete. Oduševljen sam tehnologijom.
 
Odgovor na temu

gti2

Član broj: 25296
Poruke: 2776
*.opera-mini.net.



+334 Profil

icon Re: Sudo masine i sve o njima18.01.2017. u 17:34 - pre 88 meseci
Dobra tableta peni veoma malo jer sa puno pene ni mlaz vode u prskalicama nije dobar pa je takvo i pranje.Sjaj se ne koristi toliko zbog samog sjaja na posudju nego zato sto potpomaze tj ubrzava susenje.
Ako ti ne smeta polusuvo posudje na kraju programa kupi standardne "krstene" tablete i peri bez sjaja.Rekao bih da su kod tebe uzrok ili lose tablete ili je masina "kontaminirana" nekim sredstvom za rucno pranje posudja (mozda je neki sud prethodno boravio u sudoperi pa dobio malo tecnosti) pa zato jako peni.
Ukoliko je ovo drugo u pitanju problem se resava jednom kasikom jestivog ulja (otvoris vrata u toku pranja i sipas u masinu).
 
Odgovor na temu

test1234
Branislav B. Rakic

Član broj: 146636
Poruke: 4615
*.customer.telenor.rs.



+311 Profil

icon Re: Sudo masine i sve o njima18.01.2017. u 19:09 - pre 88 meseci
@pisac

Bolje bi oprala da si celu tabletu na početku ubacio na dno mašine.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Sudo masine i sve o njima18.01.2017. u 20:25 - pre 88 meseci
Možda bi a možda i suprotno, ali u svakom slučaju tako bih imao manje prljavu završnu vodu jer bih pranje pomerio na predpranje, i imao bih praktično 3 ispiranja. To ću probati sledeći put.
Ovako sa ovom završnom vodom koju sam video a posle koje je suđe osušeno, uopšte nemam želju da pijem iz tih čaša bez obzira što se sijaju.

Nego, zaboravih da pitam: Posle zadnjeg ispiranja, nakon što je odradila svoje 10minutno mirovanje i zatim ispustila svu prljavu voda i smirila se, mašina je počela da bruji i to je trajalo par minuta. To nije bilo izbacivanje vode već je ličilo na zvuk transformatora kroz koji ide jaka struja. Šta je to?
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Sudo masine i sve o njima18.01.2017. u 21:43 - pre 88 meseci
@test1234
Čitam temu od početka, i naletim na tvoj post u kome kažeš da je ispirač (sjaj) za sudomašinu otrovan, i da to piše i u uputstvu.

Heh, da li samo ja dobijam vizualizaciju otrova koji se ispušta i razliva po suđu u zadnjem ispiranju kako bi suđe imalo lep sjaj bez tragova, a kako se zatim taj otrov tokom korišćenja suđa topi i meša sa sokom/vodom/pićem/hranom u čašama i tanjirima, i ide direktno u stomak pa u krvotok?
 
Odgovor na temu

test1234
Branislav B. Rakic

Član broj: 146636
Poruke: 4615
*.dynamic.sbb.rs.



+311 Profil

icon Re: Sudo masine i sve o njima18.01.2017. u 23:30 - pre 88 meseci
Ono brujanje na kraju je regeneracija omekšivača vode.

Za sjaj. Piše na pakovanju da je otrovan/toksičan. Zato su izmislili multifunkcionalne tablete.

Ne bi bilo loše da tu tvoju mašinu počastiš sa jednim čišćenjem.

Prvo očistiš mašinu, pa onda baciš tabletu ALL in 1 na dno i tako opereš sudove, pa se javi.
 
Odgovor na temu

goxgi

Član broj: 155304
Poruke: 211
*.dynamic.stcable.net.



+1 Profil

icon Re: Sudo masine i sve o njima19.01.2017. u 10:34 - pre 88 meseci
Ajde i ja da se javim....

Ovako za zivota sam imao 3 masine za sudove i dosao sam u dodir sa jos 3.

Ja sam imao Mideu, Gorenje pa sad imam Elektrolux. Mama ima Beko, a rodjeni brat i snajka imali Vox pa sad imaju Bosch.

Mogu samo da vam kazem da su sve masine sem Elektrolux i Bosch zivo sr***. Isprobavali smo tablete, sjajeve, praskove, DM tablete, boga oca i uvek je nesto falilo i sa sudovima nije bilo OK. Kada sam kupio Elektrolux onda sam saznao sta je prava masina, sta god da stavis u nju (bilo koja tableta, prasak) sve blista, nikada ni jedne fleke, a gotovo besumna, ostale su sve tandrkale kao traktori. Sada perem sa kafenom kasicicom Somat praska (koji je oko 500 din za 100 pranja). Blista sve.

Kada je brat rodjeni to video, onda su on i snajka kupili Bosch i ista je prica kao sa mojom Elektrolux.

Mamina Beko je prosek.

I da - sve te kineske masine (Gorenje, Vox, Elin, Midea, itd...) peru nenormalno dugo, drljaju po 2 sata. Ova moja masina ima 5 programa, i program od 70stepeni koji traje sat vremena i ima predpranje kratko, pranje, 3 ispiranja i susenje. Uzima 5 puta vodu.... Ima normalni program koji je satipo sa isto 3 ispiranja i brzi program koji je 40 min, sa 2 ispiranja i pranjem koji je brutalan za slave i neka slavlja, rodjendane i ostalo kada se vrti puno sudova. Ima i taj neki program po EU standardu ECO ili sta vec, e on je jedini 2 sata ako nije i duze.

Nije da se nesto hvalim i pametujem, da me neko ne shvati pogresno, nego cisto prenosim svoja iskustva.
GOX
 
Odgovor na temu

test1234
Branislav B. Rakic

Član broj: 146636
Poruke: 4615
*.dynamic.sbb.rs.



+311 Profil

icon Re: Sudo masine i sve o njima19.01.2017. u 11:02 - pre 88 meseci
@goxi

Potpuno se slažem sa svim sto si napisao, još bih dodao da ipak svaka mašina može da se "natera" da dobro pere.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Sudo masine i sve o njima19.01.2017. u 11:21 - pre 88 meseci
E to je prava tema.

Pošto nemam većih problema sa programiranjem, razmišljao sam da uzmem jedan arduino (ma može i raspberry ili šta god što se učini pogodnim) i stavim ga umesto postojećeg mikrokontrolera, povežem sa relejima i senzorima i napravim program koji ja želim.

Prvo što bih dodao jeste više ispiranja na kraju pranja , pri čemu bi sjaj u zadnjem ispiranju bio kao opcija (tj. da li želite sjajno suvo pomalo otrovno suđe ili ne baš sjajno i ne baš suvo ali zato zdravo ), a tu bi bilo mesta za dodavanje i nekih predispiranja, i drugačijih programa koji su odlika ovih skupljih mašina.

Pitanje za upućene je u kojoj meri može od budžet mašine gorenje gs61110w (koju sam dobio maltene besplatno) da se napravi nešto mnogo bolje samo promenom programa? Pretpostavljam da bolje mašine imaju i neke dodante senzore i eventualno bolje prskalice, veći pritisak, ili nešto slično tome, ali i bez toga verovatno ima mesta za poboljšanja pošto sam ubeđen da gorenje sa sitnom jeftinom izmenom programa (dodajući neku "lux" opciju) na veš mašinama (i drugim mašinama) pravi prilične razlike u ceni, kao što uostalom radi i autoindustrija a i generalno svi proizvođači svega.
 
Odgovor na temu

test1234
Branislav B. Rakic

Član broj: 146636
Poruke: 4615
*.dynamic.sbb.rs.



+311 Profil

icon Re: Sudo masine i sve o njima19.01.2017. u 11:59 - pre 88 meseci
Svojevremeno smo na jednoj Ariston AML 129, veš mašini, menjali "hex" kodove u dump-u tako što smo izmenili vremena rad/pauza motora za okretanje levo/desno, bilo je levo 9 sec, pauza 3 sec, desno 9 sec. Takodje smo posle zadnje centrifuge i kraja programa i isključenja bravice ostavili da motor okreće levo desno dok ne isključite mašinu.

Rezultati su bili odlični, mašina je mnogo bolje prala teški i prljaviji veš, ali je bio problem sa delikatnim programima.

Hoću da kažem da smo samo načeli problem i videli da je problem baš zeznut i odnosi baš mnogo vremena. Pogotovo sada novi modeli dolaze sa programima zajedno u čipu sa procesorom a da ne pričam da svaka firma ima svoje čipove, često bez ikakve oznake na sebi plus zaliveno u smolu.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Sudo masine i sve o njima19.01.2017. u 12:35 - pre 88 meseci
Ma to nije nikakav problem. Ne planiram ja da menjam program na čipu (to je sizifov posao), nego da kompletno zamenim ceo čip sa mojim mikrokontrolerom, stavim potpuno drugu počicu samo je spojim na postojeće ulaze sa senzora i izlaze na releje.

Prvo bih paralelno na ulaze i izlaze sa ploče povezao neki mikrokontroler koji bi čitao i pamtio tokom celog programa stanja svih senzora i releja dok mašina radi sa normalnim fabričkim mikrokotrolerom, tako da praktično skinem postojeći program (tj. algoritam rada), a onda bih napisao svoj izmenjeni algoritam onako kako meni odgovara i stavio moju ploču sa mokrokontrolerom, samo je povezao sa postoječim senzorima i relejima.

Davno nekada sam skinuo kompletan program kandi veš mašine, ali to je tada bio onaj mehanički programator sa zupcima. To je tada bilo lako, senzori od koga je zavisio dalji rad mašine i programatora su bili senzor temperature i vode (tj. presostat, ili kako se već zove). Kada naiđe zubac pokrene se grejač (ili elektroventil) i ugasi dovod struje u programator, i programator dobija struju tek kada senzor javi da je funckija ispunjena. Sada sa mikrokontrolerima ne mogu da čitam zupce, ali ako spojim drugi mikrokontroler sa ulazima mogu da logujem šta se dešava i da na osnovu toga rekonstruišem ceo program zajedno sa svim čekanjima na senzore, i slično.

A onda menjam po želji šta hoću i kako hoću.

Recimo da stavim da greje vodu do 70'C tokom pranja ili čak i više (sada do 50'C greje, a samo ispiranje ide na 70'C), može i da sipa 8 puta vodu, 2 predispiranja, 2 pranja, 4 naknadna ispiranja, da otvara vratanca praška ili pušta sjaj kad mi padne napamet, i uostalom šta god poželim

Koliko na kvalitetu pranja mogu da dobijem? Kako bi to recimo izgledao najbolji program za noćno pranje jako zapeklih sudova, i najbolji program za brzo dnevno pranje normalnih sudova? Šta od funkcija može da unapredi drastično kvalitet pranja?
 
Odgovor na temu

test1234
Branislav B. Rakic

Član broj: 146636
Poruke: 4615
*.dynamic.sbb.rs.



+311 Profil

icon Re: Sudo masine i sve o njima19.01.2017. u 13:06 - pre 88 meseci
Evo recimo jednog jako prostog algoritma koji bi dao odlične rezultate čak i kod jako zaprljanih sudova:

1. Primanje vode i pranje na 65*C. Količina vode 5 L kontrolisano preko nivostata. Uključenje pumpe V.P. Ukljucnje grejača. Temperatura kontrolisana preko termostata NZ 65. Trajanje faze pranja 20 min. Izbacivanje vode.

2. Primanje 5 L vode. Ispiranje bez grejanja. Ispiranje traje 5 min. Ispumpavanje vode.

3. Primanje 5 L vode. Ispiranje bez gtejanja. Ispiranje traje 5 min. Ispumpavanje vode.

4. Primanje vode i pranje na 65*C. Količina vode 5 L kontrolisano preko nivostata. Uključenje pumpe V.P. Ukljucnje grejača. Temperatura kontrolisana preko termostata NZ 65. Trajanje faze pranja 20 min. Izbacivanje vode.

50 min. je minimum za ozbiljno pranje.
Ima ponavljanje operacija i lako bi se programiralo.

Izgleda prosto ali nije, problemi tek nastaju.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Sudo masine i sve o njima19.01.2017. u 15:16 - pre 88 meseci
Misliš da prvo pranje bude sa praškom (tj. otvaraju se vratanca), a drugo naravno bez praška (ali sa sjajem)?

Što se termostata tiče, ne znam kakvi su u mašinama (verovatno različiti) ali ja bih odmah umesto toga stavio termometar ds18b20 (vodootporan) i time rešio sve buduće izbore i održavanja temperature. Što se ostalih senzora tiče, pitanje je sada kakve su razlike među mašinama i koje/kakve senzore ima jeftina kineska mašina a koje/kakve ima neka Boš recimo?

Ova moja pretpostavljam ima sledeće:
Senzori: Akvastop, Hidrostat, Termostat ili Termometar, Kontakt detektora soli, Kontakt detektora sjaja, Kontakt na vratima
Potrošači: Elektroventil, Pumpa za odvod, Pumpa za pranje, Regenerator dekalcifikatora, Grejač, Solenoid za prašak, Solenoid za sjaj

Da li sam pogodio? Kakve senzore i potrošače ima recimo Boš?
 
Odgovor na temu

test1234
Branislav B. Rakic

Član broj: 146636
Poruke: 4615
*.dynamic.mbb.telenor.rs.



+311 Profil

icon Re: Sudo masine i sve o njima19.01.2017. u 16:05 - pre 88 meseci
Pa to ti govorim, to trba raditi bez senzora inače će elektronika biti glomazna i komplikovana.

Grejanje treba da bude ograničeno vremenski 20 min a u kolu grejaca staviti limitirajući termostat od +65*C, tu se izbegavaju svi senzori, drajveri i ostalo.

Znači imaš dva puta po dve identične operacije. Samo ih petljama poveži.

Senzori za so i sjaj treba da imaju svoja zasebna kola bez elektronike. Znaci sijalica, prekidačić, faza i nula i dva stanja ima/nema bez bilo kakve elektronike.

Sto se tiče sjaja i soli tu je sledeća situacija:

Sjaj bi naj radije izbacio zbog njegovih otrovnih osobina. Ali ako hoćeš možeš da ubaciš jednu petlju prilikom vrelog poslednjeg ispiranja na 5 min pre kraja da aktiviraš relejče za sjaj u trajanju od 15 sec a za so bi se vezao za signal za poslednje izbacivanje vode (jedno dodatno relejče koje bi se aktiviralo na svako četvrto izbacivanje vode a išlo bi samo na el. Magnet za so)

 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Bela tehnika :: Sudo masine i sve o njima
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1865703 | Odgovora: 3131 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.