Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Translatiranje pozicije kursora u latitude/longitude

[es] :: C/C++ programiranje :: Translatiranje pozicije kursora u latitude/longitude

[ Pregleda: 5157 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

gmail_
Zg

Član broj: 85877
Poruke: 15
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Translatiranje pozicije kursora u latitude/longitude06.03.2006. u 10:22 - pre 219 meseci
Pozdrav

trebao bi sljedece:
znaci imam sliku unutar prozora(slika je 500*500 width/ height) i na njoj je prikazana karta tj. kvadrant izmedju 10° i 15° zemlj sirine i 10° i 15° zemlj duzine i sad hocu da kada idem kursorom preko karte da mi se prikazuje
latidtude(zemlj. sirina) /longitude( zemljopisna duzina)?

tj recimo da su mi kordinate cursora(iznad karte) x = 100, y = 150 i da za to recimo dobijem zemlj. sirina = 11° 34' 57''
zemlj. duzina = 14° 0' 12''
ove pozicije bubam napamet ali mi treba nesto slicno

svaka ideja je dobro dosla.

hvala unaprijed
 
Odgovor na temu

gmail_
Zg

Član broj: 85877
Poruke: 15
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Translatiranje pozicije kursora u latitude/longitude06.03.2006. u 20:40 - pre 219 meseci

mozete mi i preporuciti litereturu ili link jer svaku frazu koju sam upisao u google nije urodila plodom, najblize do cega sam dosao je bilo ovo isto pitanje postavljeno na jednoj news grupi bez konkretnog odgovora

tnx again
 
Odgovor na temu

igorv
Igor Vujovic
Beograd

Član broj: 70222
Poruke: 68
195.46.55.*

Sajt: objengine.com


+4 Profil

icon Re: Translatiranje pozicije kursora u latitude/longitude07.03.2006. u 13:33 - pre 219 meseci
Napravi proporciju.
Ako ti je vidljivo 5 stepeni zemljine dužine na ekranu od 500 pixela onda
1pixel=5stepeni / 500 = 0.01 stepen

znači za x=100, zemlj. sirina ce biti=(0.01 * 100)+ pomak=1+10=11 stepeni
(Pomak je pocetak kvadranta, u tvom primjeru 10°)

Jedino ti je ostalo da opet napraviš proporciju i sa ovom vrijednošću da bi izračunao djelove stepena ispravno (od 0 do 60 a ne od 0 do 100)
 
Odgovor na temu

gmail_
Zg

Član broj: 85877
Poruke: 15
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Translatiranje pozicije kursora u latitude/longitude07.03.2006. u 14:03 - pre 219 meseci
Citat:
igorv: Napravi proporciju.
Ako ti je vidljivo 5 stepeni zemljine dužine na ekranu od 500 pixela onda
1pixel=5stepeni / 500 = 0.01 stepen


to onda znaci da mi 1 pixsel = 0°0' 36'' ?( ako sam dobro izracunao sta cisto sumnjam jer mi je preracunavanje stupnjeva malo zastarilo)

odnosno pomak za jedan stupanj u desno(recimo da govorim od duzini i nalazim se desno od 0 merdijana) biti ce dodavanje na trenutnu vrijednost 36 sekundi ako smo se razumjeli

 
Odgovor na temu

idb
Ivan Bulic
Beograd

Član broj: 4436
Poruke: 402



Profil

icon Re: Translatiranje pozicije kursora u latitude/longitude07.03.2006. u 14:28 - pre 219 meseci
Evo da razdvojim tvoje pitanje na celine kako ih ja vidim:

1. Kako ocitati poziciju kursora iznad definisanog dela prozora gde ti je slika.
Ovo ce ti zavisiti od raspolozivih sredstava ( da li ces koristiti samo Win32Api, MSVS, BCB ili neku drugu GUI biblioteku, recimo wxWidgets ili QT, ...)

2. Kada uhvatis poziciju kursora (x,y), treba je pretvoriti u (X,Y) karte sa kojom radis, a zatim iz poznavanja upotrebljene geografske projekcije, da pretvoris to u lucne koordinate (latitude, longitude) ...

Geografska projekcija koje imaa paralelnu i ekvidistantnu mrezu paralela i meridijana se retko koristo jer daju:
- iskrivljene oblike povrsina i
- laznu predstavu o velicini povrsina na karti.
Najopstiji slucaj su ti meridijani i paralele u obliku krivih linija (koje nisu ekvidistantne). Malo povoljniji slucaj je da su jedne linije prave koje se seku u jednoj tačci (POL).

Malo vise o geografskim projekcijama mozes naci na vise mesta na netu, ali evo ti ovaj linka na Wikipedii:
http://en.wikipedia.org/wiki/Map_projection
ili ovaj malo teze kategorije:
http://mathworld.wolfram.com/topics/MapProjections.html

Prvu ces tacku lako savladati, ali druga je veci problem. Sto vecu tacnost budes zeleo moraces da upotrebis slozeniji matematicki model.
idb
 
Odgovor na temu

gmail_
Zg

Član broj: 85877
Poruke: 15
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Translatiranje pozicije kursora u latitude/longitude07.03.2006. u 19:44 - pre 219 meseci
Citat:
idb: Evo da razdvojim tvoje pitanje na celine kako ih ja vidim:

1. Kako ocitati poziciju kursora iznad definisanog dela prozora gde ti je slika.
Ovo ce ti zavisiti od raspolozivih sredstava ( da li ces koristiti samo Win32Api, MSVS, BCB ili neku drugu GUI biblioteku, recimo wxWidgets ili QT, ...)


Win32 api

Citat:
2. Kada uhvatis poziciju kursora (x,y), treba je pretvoriti u (X,Y) karte sa kojom radis, a zatim iz poznavanja upotrebljene geografske projekcije, da pretvoris to u lucne koordinate (latitude, longitude) ...

Geografska projekcija koje imaa paralelnu i ekvidistantnu mrezu paralela i meridijana se retko koristo jer daju:
- iskrivljene oblike povrsina i
- laznu predstavu o velicini povrsina na karti.
Najopstiji slucaj su ti meridijani i paralele u obliku krivih linija (koje nisu ekvidistantne). Malo povoljniji slucaj je da su jedne linije prave koje se seku u jednoj tačci (POL).

Malo vise o geografskim projekcijama mozes naci na vise mesta na netu, ali evo ti ovaj linka na Wikipedii:
http://en.wikipedia.org/wiki/Map_projection
ili ovaj malo teze kategorije:
http://mathworld.wolfram.com/topics/MapProjections.html

Prvu ces tacku lako savladati, ali druga je veci problem. Sto vecu tacnost budes zeleo moraces da upotrebis slozeniji matematicki model.
idb


uvjek ono kaj izgleda jednostavno je u biti totalno komplicirano

hvala puno jos jednom

 
Odgovor na temu

[es] :: C/C++ programiranje :: Translatiranje pozicije kursora u latitude/longitude

[ Pregleda: 5157 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.