Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Šta je Web portal?

[es] :: E-Marketing :: Šta je Web portal?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 38060 | Odgovora: 36 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Dragan Varagic
Internet konsultant, P2Internet
Novi Sad

Član broj: 4867
Poruke: 1325
195.252.100.*

Sajt: www.draganvaragic.com


+3 Profil

icon Šta je Web portal?17.11.2002. u 11:11 - pre 260 meseci
Neverovatno je koliko se koristi izraz portal za sve i svašta. Hajde onda da na ovom mestu probamo da definišemo šta je to što neverovatan broj osoba koristi kao termin, a u stvari nema čistu pretstavu o tome šta je to?

Dakle, po vašem mišljenju šta je Web portal, i da li toga ima kod nas?
 
Odgovor na temu

Zoran Rašković
Serbia

Član broj: 95
Poruke: 1360
*.krusevac-2.tehnicom.net



+1 Profil

icon Re: Šta je Web portal?17.11.2002. u 13:15 - pre 260 meseci
Web Portal - web site koji plasira informacije i pruza mnoge, uglavnom besplatne servise krajnjim korisnicima, sve to u cilju informisanja, druzenja, zabave, komunikacije medju ljudima itd....

Web portala ima kod nas. Na primer www.serbiancafe.com

ili hrvatski www.monitor.hr
 
Odgovor na temu

dacha
Kragujevac

Član broj: 3291
Poruke: 148
*.verat.net



Profil

icon Re: Šta je Web portal?18.11.2002. u 02:46 - pre 260 meseci
Citat:
Dragan Varagic:
Dakle, po vašem mišljenju šta je Web portal, i da li toga ima kod nas?


Bas hoces da navuces gnev naseg "jedinog" portala :)

Mislim da se ne moze dati precizna definicija sta je Web portal, ali moglo bi se reci da postoje opsti i specijalizovani portali. Opsti portali su sajtovi na kojima se obicno nalazi direktorijum sajtova, dnevne vesti, puno azurnih informacija (vremenska prognoza, kursevi, ...), razni servisi, forumi, ... Mnogo toga jos mogu da sadrze i ne sadrze opsti portali. Specijalizovani portali su nesto slicno, samo sto je sve sto nude vezano za neku konkretnu temu i uglavnom pokusavaju da temu kojom se bave pokriju u potpunosti.

Kod nas svakako ima portala. Mozda jos uvek nema puno velikih portala, ali vremenom ce ih biti sve vise a postojeci ce biti sve razvijeniji. Gore navedeni SerbianCafe je dobar primer opsteg portala. Primer specijalizovanog portala (u razvoju) je recimo www.economy.co.yu.

 
Odgovor na temu

Dragan Varagic
Internet konsultant, P2Internet
Novi Sad

Član broj: 4867
Poruke: 1325
195.252.100.*

Sajt: www.draganvaragic.com


+3 Profil

icon Re: Šta je Web portal?18.11.2002. u 08:40 - pre 260 meseci
Portal je mesto na Internetu (webu) odakle postoji mogućnost počinjanja bilo koje online aktivnosti korisnika. Postoje generalni, idustrijski (vertikalni portali - vortali) i tematski portali.

Za razliku od nekog sajta koji po definiciji može imati jednu ili više Web stranica koje su međusobno povezane linkovima, portal (kapija) mora u startu imati osobinu da se bilo koja aktivnost (novine, email, forumi, chat, oglasi, pretrazivanje, personalizacija... pogledajte yahoo) može obaviti u punoj meri. To znaci da kada sajt ima sve moguće tehničke aspekte, a nema dovoljno oglasa, osoba na chatu, tj. ne postoji dovoljna aktivnost posetilaca i količina sadrzaja na sajtu, to je samo sajt, a ne portal.

Generalni portal može biti globalni, internacionalni, nacionalni, regionalni... U našem slučaju Serbiancafe i Krstarica pokušavaju da dođu u situaciju da postanu nacionalni portali. Pretraživač.com je takođe bio u trci, ali g. Marjanović je u međuvremenu shvatio da je to ipak suviše ulaganja sredstava za trenutno veoma male efekte

Industrijski portal ili vortal predstavlja portal preko kojeg se može ostvariti bilo koja online aktivnost u nekoj industrijskoj grani. To znači da npr. u slučaju zdravstva, medicinski portal se obraća korisnicima od nabavljača stolica za zubare, do naučnika koji pronalaze članke na temu novih vrsta operacija moždane kore :) I vortali se mogu deliti po geografskoj osnovi kao i generalni portali.

Tematski portali, kako im ime kaže mogu biti npr. za internet marketing, web dizajn, php...

Osnovni razlog zašto mnogi proglašavaju svoj sajt portalom je činjenica da ne poznaju potrebu da sajt ima puno korisnika i sadržaja da bi bio portal, kao što rekoh, pored tehničkih predispozicija. Jer, složićete se, šta je problem tehnički napraviti portal? Možda je malo teže napraviti dobru personalizaciju i sistem raznorodnih pristupa jednog korisnika?

Šta vi mislite?

 
Odgovor na temu

Marko Bijelic

Član broj: 3296
Poruke: 1077
*.teol.net

Sajt: markobijelic.com


+1 Profil

icon Re: Šta je Web portal?18.11.2002. u 09:39 - pre 260 meseci
Po meni portal je gomila raznih dzidza-bidza na kom svako po defaultu moze nesto naci za sebe. Ja recimo te generalne portale ne volim. Takodje cinjenica je da takva mjesta relativno brzo propadaju. Na srpskom govornom podrucju odrzala su se samo dva - Krstarica i SerbianCafe. Licno mislim da infrastruktura na portalu nije toliko vazna koliko je vazan sadrzaj. Uglavnom za portal je potreban tim kreativnih ljudi koji svakodnevno osvjezuju sadrzaj temama zanimljivim za posjetioce. Zarada se svodi na banere, a ako se u uzme obzir razvijenost domaceg e-marketinga, vrlo je tesko naci sponzore. Znaci pored urednika sajta, potreban je i tim menadzera, a oko se uz to racunaju dizajneri, programeri, sys admini za jedan profesionalni portal dobije se ugrubo cifra od
15-20 angazovanih ljudi sto je veoma velika cifra u odnosu na zaradu od reklama. O sistemima naplate sadrzaja se ne smije ni razmisljati, jeli ko ce u Srbiji i kako ce (ako uzmemo u obzir da ne postoji CC placanje) platiti Internet sadrzaj. I da li je taj sadrzaj vrijedan toga.

Mislim da industrijski portali mogu veoma fino poslovati. Oblasti je gomila: madicina (gledao sam prije par mjeseci cini mi se PlivaZdravlje - plivini portal o medicini), djeciji portal, biznis i ekonomija, auto-moto-tuninig (mada su u ovoj oblasti rijetki svjetli primjeri), sport, kompjutere, kulinarstvo, i jos mnogo toga - to je prvih par sto mi "pade na pamet".

Toliko za sada.
 
Odgovor na temu

Batica

Član broj: 6014
Poruke: 108
*.net.yu



+1 Profil

icon Re: Šta je Web portal?18.11.2002. u 09:50 - pre 260 meseci
Varagic:
"Osnovni razlog zašto mnogi proglašavaju svoj sajt portalom je činjenica da ne poznaju potrebu da sajt ima puno korisnika i sadržaja da bi bio portal, kao što rekoh, pored tehničkih predispozicija."
Mislis da ne poznaju? Mnogo si brate "strog", ljudi se ipak trude.

Varagic:
"Jer, složićete se, šta je problem tehnički napraviti portal?"

Umes li ti?
 
Odgovor na temu

Dragan Varagic
Internet konsultant, P2Internet
Novi Sad

Član broj: 4867
Poruke: 1325
195.252.100.*

Sajt: www.draganvaragic.com


+3 Profil

icon Re: Šta je Web portal?18.11.2002. u 10:36 - pre 260 meseci
Ako se sajt proglasi portalom, trebalo bi da ima njegove karakteristike. Ovako se i dešava da svako kome padne na pamet, svoj sajt proglasi portalom. To je razlog zašto pravim razliku između klasičnih sajtova i portala. Imati portal nije mala stvar, kako i Mungos kaže.

Da li ja umem da napravim portal? Ja nisam programer Znam da osmislim kvalitetnu mogućnost kreiranja portala za koji neko mora da zalegne sredstvima da bi organizovao aktivnosti i sadržaje na zadovoljavajućem nivou.

Što se tiče same izrade, pa na samom ES-u postoji nekoliko desetina firmi i pojedinaca koji bi to napravili manje ili više dobro
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
*.verat.net



+11 Profil

icon Re: Šta je Web portal?19.11.2002. u 00:05 - pre 260 meseci
Mlo mi je nejasna Varagiceva definicija, ako je portal orjentisan kakorisniku (na taj nacin sto mu omogucuje da ga podesi i prilagodi svojim potrebama) kakve veze ima ko su drugi korisnici portala i koliko ih ima.

Zar nije osnovna stvrha portala da korisniku sluzi kao mesto odakle ce otici na druga mesta gde se nalaze informacije koje su mu potrebne? Ta mesta mogu biti na sajtu portala ali i van njega.

Po meni pored prilagodjenja korisniku, scenografija koriscenja portala je sledeca: dodjes, zatris odredjene informacije i dobijes gomilu linkova vezanih za to sto te zanima...

 
Odgovor na temu

dacha
Kragujevac

Član broj: 3291
Poruke: 148
*.verat.net



Profil

icon Re: Šta je Web portal?19.11.2002. u 02:22 - pre 260 meseci
Ovo sa brojem posetilaca je malo diskutabilno, tj. mislim da je Dragan tu delimicno u pravu. Kao sto broker rece, sto bi nekog posetioca zanimali drugi posetioci sajta - dodje, dobije informacije koje trazi i ode zadovoljan; sajt je imao svoju funkciju bez obzira da li je ovaj posetilac bio jedini posetilac u toku citavog dana. Sa druge strane, posetilac koji dodje i usmeri se na chat, diskusije, koji zeli da pogleda komentare na neki dogadjaj, ocene nekog filma, neku top listu ili bilo sta slicno, ostace uskracen ako sajt nema veci broj korisnika (jer ovi servisi zavise bas od broja korisnika). U ovom drugom slucaju sajt nije dorastao ulozi portala bas zbog posecenosti.

Ljudi proglasavaju svoj sajt portalom ne samo iz neznanja, vec iz jos nekih razloga. Jedan od glavnih razloga je cesta potreba za kategorizacijom sajta koja se namece u raznim situacijama. A kako kategorizovati sajt koji je zamisljen kao portal, projektovan kao portal i trudi se da postane portal - ali jos nije pravi portal (po broju posetilaca, pa i po razvijenosti)? Tesko je u par reci opisati ovakav sajt - ne mozete reci "sajt o svemu i svacemu, a bice portal jednog dana".

Gore sam upotrebio izraz "portal u razvoju" jer mislim da je ipak najbitnije da je neki sajt zamisljen i projektovan kao portal, a da ce svoju punu funkcionalnost dostici ako postigne dovoljnu posecenost.
 
Odgovor na temu

Dragan Varagic
Internet konsultant, P2Internet
Novi Sad

Član broj: 4867
Poruke: 1325
*.nscable.net

Sajt: www.draganvaragic.com


+3 Profil

icon Re: Šta je Web portal?19.11.2002. u 09:05 - pre 260 meseci
Upravo je Dacha odgovorio zašto za portal vezujem posećenost. Ako se pod portalom podrazumeva sajt odakle se može započeti bilo koja aktivnost korisnika, sajt mora da ima delove koji isključivo zavise od dnevne posećenosti, kako ih je i Dacha naveo.

Po mom mišljenju, za portal je potrebno da ima sve interaktivne delove sajta kao sto je primer chat i forum servisa. Praktično nema sajta ovog tipa koji ne dodaje ovakve delova, kao i oglase i sl. Razlog za to je jednostavan - ovi delovi sajta, kada je velika posećenost, dodatno je uvećavaju.

I ovo ima veze s korisničkim aspektom, jer samo pronalaženje nekih podataka radi pretraživač, a kod interaktivnih servisa (naročito chat) tačno se vidi posećenost i od nje zavisi zadovoljstvo korisnika.
 
Odgovor na temu

Miloje Sekulic
osnivač
Homepage
Beograd

Član broj: 2622
Poruke: 1040
*.yubc.net

Sajt: www.homepage.rs


+2 Profil

icon Re: Šta je Web portal?19.11.2002. u 09:16 - pre 260 meseci
Citat:
broker:
Zar nije osnovna stvrha portala da korisniku sluzi kao mesto odakle ce otici na druga mesta gde se nalaze informacije koje su mu potrebne? Ta mesta mogu biti na sajtu portala ali i van njega.


Mislim da je mnogo mudriji poslovni potez da sto vise sadrzaja za koji pretpostavis da su od interesa potencijalnim posetiocima generises i smestas unutar portala, iz jednostavnog razloga sto tvoja zarada (reklame. affilate, on-line kupovine itd.) direktno zavisi od boravka posetioca unutar portala. "traffic is all".
Za ovako nesto bitna su istrazivanja potreba i navika posetilaca.

Kako se sadrzaj ne generise automatski, prema profilu svako pojedinacnog posetioca, dolazi do "osrednjavanja" pa dobijamo mesta gde preovladavaju MP3, seks, vesti, horoskopi itd. Kod portala opste namene naravno.

Time dolazimo do pitanja da li je za uspesnu realizaciju ideje o portalu presudno programersko umece (koje je svakako neophodno) ili razvijen sistem obezbedjivanja sadrzaja od interesa posetiocima i naravno promocija.
Mislim da je za uspeh ovakvog posla neophodan harmonicno ukomponovan tim uz jak menadzmen koji zna sta hoce i kako to da postigne. I sredstva za pocetak posla.
Vec sam pisao na ovom forumu da "jedini domaci portal" opsluzuje tim od bar 20 ljudi od kojih 2/3 radi na sadrzaju.

Poucan primer se nalazi na www.portal.co.yu
Momak je to sjano gurao nekih 6 meseci a onda je izgubio dah.
Zadnja vest je iz maja.

Potpuno cyber pricu slusao sam od prof. Starcevica. Tema je bio portal na koji se prijavite i izrazite svoje zelje za sadrzajem a on onda pusta parcice softvera (portleti se zovu ili tako nekako) koji rove po web-u i skupljau sadrzaje koje vam serviraju. U tehnicki deo kojim je predavanje obilovalo nisam ulazio ali me totalno oborila s' nogu prica o mesto koje je potpuno prilagodjeno mojim zeljam i potrebama.
Takav bi portal zeleo.

 
Odgovor na temu

Dragan Varagic
Internet konsultant, P2Internet
Novi Sad

Član broj: 4867
Poruke: 1325
*.nscable.net

Sajt: www.draganvaragic.com


+3 Profil

icon Re: Šta je Web portal?19.11.2002. u 13:34 - pre 260 meseci
Slažem se s Mićom da je veoma bitno imati saobraćaj unutar portala. S tog aspekta priča o portalu koji po Webu skuplja sadržaje s jedne strane može biti personalizovani pretraživač kao što je www.24sata.com, a ako se takvi sadržaji nalaze unutar samog portala, onda ovde imamo problem kršenja autorskih prava.

Ako vi nečiji sadržaj bez dozvole prikazujete na sopstvenim stranicama, to je čisto kršenje autorskih prava. Da li možda Yahoo ne plaća svim novinama koje predstavlja u svom news delu sajta? Zna se da je Yahoo nedavno platio silne pare za šire korišćenje Google-ovog pretraživačkog mehanizma.

Zna se da je na Zapadu vlasništvo sve, a tako bi trebalo da bude i kod nas. Ne zbog stranih firmi, nego zbog zaštite domaćih interesa autorskih prava. Iz tog ugla, priča o pukom preuzimanju sadržaja s Interneta sigurno nije OK.
 
Odgovor na temu

Miloje Sekulic
osnivač
Homepage
Beograd

Član broj: 2622
Poruke: 1040
*.yubc.net

Sajt: www.homepage.rs


+2 Profil

icon Re: Šta je Web portal?19.11.2002. u 13:47 - pre 260 meseci
Definitivno nije OK.

Na taj aspekt sam upozorio i prof. Starcevica koji na zalost nije imao kompletan odgovor i za pitanja autorskih prava me uputio na prof. Drakulic.
Treba uzeti u obizr da je covek prvenstveno tehnicki orijentisan.
Ono u cemu smo se slozili je da se verovatno radi o varijanti kad vlasnici portala sklapaju ugovore sa firmama koje generisu sadrzaje potencijalno interesantne posetiocima portala (recimo vesti, vremenske prognoze) a posetilac bira koji tip sadrzaja i iz kog izvora zeli da mu se servira.
 
Odgovor na temu

Batica

Član broj: 6014
Poruke: 108
*.net.yu



+1 Profil

icon Re: Šta je Web portal?19.11.2002. u 14:47 - pre 260 meseci
Ne treba zaboraviti na par "sitnica" kao sto je velicina investicije
ko moze i ko treba da pokrece ovakvu vrstu projekata.
Kod nas to uglavnom pokrecu (ambiciozni) pojedinci i iza tih projekata uglavnom ne stoji
nikakav novac. Ti ljudi znaju sta je Portal i znaju sta sve on mora da sadrzi etc..ali nemaju resurse
kojim bi mogli da u potpunosti realizuju ideju. Nije to nista lose, rekao sam,ljudi se trude i ne treba biti strog prema njima jer sem svog vremena i znanja
ne trose moj i vas novac (za razliku od recimo Studija B ili Yu Info koji 'em ne umeju da zarade pare em trose nase pare -jer su na budzetu- em su u gubicima do guse).
Iza popularnih stranih portala stoje velike pare i to ne stotine hiljada vec milioni dolara i jebiga ne mozemo da poredimo babe i zabe.
Kod nas bi portale morale da pokrenu firme kao sto je Eunet, Politika, Mobtel, Kon Tiki, Telekom, Tehnicom , ....etc
a pogledajte samo kako im izgledaju sajtovi. To su veliki projekti koji mogu da donesu novac gde bi se zaposlio veliki broj ljudi raznog profila (a ne ovako da je bolja obrazovna struktura nezaposlenih nego zaposlenih) etc..i posle cega bi zaziveo internet u nasoj zemlji u pravom smislu reci.
Ali jebiga to su jajare koje nas deru i koje znaju samo za jedan model zarade a to je "monopol" i "dizi cenu".
Nas bes i kritiku treba usmeriti na takve firme i raspaljivati po njima svim sredstvima..
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.telemaxx.net



+7173 Profil

icon Re: Šta je Web portal?19.11.2002. u 14:59 - pre 260 meseci
Hmm.. Batice, za profi portal je potreban i odredjeni nivo kompjuterske emancipacije stanovnistva - recimo to ulaganje od milion dolara u neki ultimate YU portal sigurno ne bi imalo ROI u sledecih ko zna koliko godina jer je nivo "pismenosti" takav da malo ljudi koriste takve tehnike, a i penentracija Interneta je jos mala u poredjenju sa nekim susednim zemljama.

Treba nekako placati silne ljude koji bi radili na konstantnom unapredjivanju sadrzaja portala :)

Naravno, vrlo jaka kampanja koja bi popularisala Internet, e-commerce, kreditne kartice i e-banking bi verovatno dala rezultate.

Mogucnost on-line kupovine, komunikacije sa javnim sluzbama i sluzbama podrske kompanija, placanja i pretplate na servise on-line, news coverage bi bili krucijalni. Tako bi ljudi stekli naviku da neke stvari rade on-line, a samim tim i da vise vremena provode troseci svoje pare na netu :)


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Batica

Član broj: 6014
Poruke: 108
*.net.yu



+1 Profil

icon Re: Šta je Web portal?19.11.2002. u 15:57 - pre 260 meseci
Dimkovic:
"Hmm.. Batice, za profi portal je potreban i odredjeni nivo kompjuterske emancipacije stanovnistva - recimo to ulaganje od milion dolara u neki ultimate YU portal sigurno ne bi imalo ROI u sledecih ko zna koliko godina jer je nivo "pismenosti" takav da malo ljudi koriste takve tehnike, a i penentracija Interneta je jos mala u poredjenju
sa nekim susednim zemljama."

Slazem se ja, nisu stvari tako jednostavne, medjutim, ako u Srbiji ima miliom korisnika i ako svako u proseku za godinu dana na neku uslugu potrosi 1 dolar to ti je na godisnjem nivou cifra od miliom dolara.

Ne kazem da je ovo realan model hocu samo da kazem da to i nije tako nemoguce i fantastino kako se na prvi pogled moze pomisliti.
Ali ponavljam sve pomenute firme vode najobicnije jajare i nije njima problem to sto ne bi mogli da povrate investiciju za par godina
nego im je problem sto ne mogu u prvoj godini da zarade 10 miliona. Ako ne mogu odmah da zarade na 1 milion 10 to nije za njih posao. To je osnovni problem i zato se oni ne bave razvojem
nego kradjom, utajom poreza, monopolom etc..
Jebiga promasih temu...
 
Odgovor na temu

Miloje Sekulic
osnivač
Homepage
Beograd

Član broj: 2622
Poruke: 1040
*.beg.sezampro.yu

Sajt: www.homepage.rs


+2 Profil

icon Re: Šta je Web portal?21.11.2002. u 13:59 - pre 260 meseci
Na adresi:
http://www.elitesecurity.org/tema/16502/1#116677
je pokrenuta je rasprava o ES zimi.

Da li ucesnici ove diskusije misle da pitanje web portala i njihove implementaciji u nasim uslovima zavredjuje da bude jedna od tema?
Mislim da ovde ima materijala za celodnevni/vecernji program gde bi se termin "web portal" osvetlio iz marketinskog, programerskog, dizajnerskog, iz ugla onih koji su portal pokusali da naprave pa su uspeli ili nisu, iz ugla ulaganja i povracaja sredstava i sl.

pozdrav Miloje

 
Odgovor na temu

miles_davis
Milan Zdravković
Niš

Član broj: 6127
Poruke: 81
*.rcub.bg.ac.yu

ICQ: 62215378
Sajt: www.webtopsolutions.net


Profil

icon Re: Šta je Web portal?22.11.2002. u 13:32 - pre 260 meseci
Citat:
Dragan Varagic:
Slažem se s Mićom da je veoma bitno imati saobraćaj unutar portala. S tog aspekta priča o portalu koji po Webu skuplja sadržaje s jedne strane može biti personalizovani pretraživač kao što je www.24sata.com, a ako se takvi sadržaji nalaze unutar samog portala, onda ovde imamo problem kršenja autorskih prava.


Autorska prava su jasno definisana od strane content providera i tu ne sme da bude problema - ili ih krsis ili ne.
Zahvaljujuci tehnologiji web servicea, prikaz externog contenta je danas piece of cake za developere. Uobicajen (besplatan) model je da mozes potpuno besplatno da prikazes neki segment (npr.naslov i sinopsis vesti) na svoj sajtu i linkujes na kompletnu informaciju (npr.kompletna vest), koja je naravno na sajtu provajdera. Listu besplatnih i komercijalnih web servicea mozes da nadjes na http://www.xmethods.com.

Mislim da ste pomalo strogi u definisanju kriterijuma da li je neki portal - portal ili nesto drugo. Moje misljenje je da su tu stvari ipak jednostavnije: personalizacija contenta, asinhrona (forum) i sinhrona (chat) komunikacija i servisi (webmail, resume builder, ...) i sve to rasporedjeno po vertikali (vortali).

Da li je neki portal - portal ako ima neku kriticnu masu posetilaca (ako sam dobro shvatio i citao, ovo je problem) samo relativizuje stvari. On jeste portal ali moze da bude uspesan ili ne. Moje misljenje je da u Srbiji postoji samo jedan uspesan portal i to je Krstarica. To nije zbog toga sto su neki drugi losi, vec zbog vec navedenog problema nedostatka e-mentaliteta u narodu.

Recept za uspesan portal je ponuda servisa kome niko ne moze da odoli (npr. pretrazivanje, ali to vise nije aktuelno). Na tom temelju mozes posle da sagradis kucu i da sebi otvoris vise izvora prihoda.

Dragane, pozivam te da prokomentarises www.masfak.ni.ac.yu, ukoliko imas vremena (moras se registrovati da bi video sta ima ispod haube). Tvoje misljenje duboko uvazavam, tako da ce svaka primedba biti ozbiljno razmotrena.
There is only one chance to make a first impression..
__________________________
www.webtopsolutions.net
 
Odgovor na temu

Dragan Varagic
Internet konsultant, P2Internet
Novi Sad

Član broj: 4867
Poruke: 1325
*.nscable.net

Sajt: www.draganvaragic.com


+3 Profil

icon Re: Šta je Web portal?23.11.2002. u 11:34 - pre 260 meseci
Prvo da odgovorim - sajt je po mom mišljenju suviše "tehnokratski" (npr. link "ljudi"- direktan upit iz baze, moglo je to humanije...). To verovatno ne bi trebalo da bude problem kada se radi o Mašinskom fakultetu?

Upravo ovaj primer sajta predstavlja odgovor na to šta nije portal - to nije skup tehničkih karakteristika sajta, kako Miles kaže. Shvatite jednom - tehnologija uopšte nije problem - ako mi treba, kupiću je!

Ne zaboravite, u centru fokusa poslovnog okruženja na Internetu je korisnik, a ne developer :) Radi uspešnog korisničkog doživljaja, portal bi trebalo da ima kvalitetne i posećene sadržaje. Ostalo smo ranije opisali.
 
Odgovor na temu

koprijan

Član broj: 6387
Poruke: 6
*.dip.t-dialin.net



Profil

icon Re: Šta je Web portal?23.11.2002. u 13:37 - pre 260 meseci
a moze li se to i ovako reci Koprijan.com - Jugoslovenski Internet Centar?
 
Odgovor na temu

[es] :: E-Marketing :: Šta je Web portal?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 38060 | Odgovora: 36 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.