Srodne teme
Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ovako...imam jedno pitanjee

[es] :: Enterprise Networking :: Ovako...imam jedno pitanjee

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9014 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dribler
grcka

Član broj: 6367
Poruke: 11
62.1.6.*



Profil

icon Ovako...imam jedno pitanjee20.11.2002. u 13:42 - pre 259 meseci
Koji je najbolji i najjeftiniji nacin za izradu manjeg internet cafe-a, na primer koji je najbolji dizajn cafe-a i mreze, koji tip mreze se moze koristiti, koja je najbolja konekcija(koja zadovoljava standarde za relativno brzo i lako surfovanje) koji je softver najbolji mislim shto treba da ima na svakom kompjuteru posebno na serveru - i takooo recimo modem koji tip modema bi bio najbolji i takooo ??????
hvala
(ako pitanje nije dobro mogao bih da preformulishem)
ja
 
Odgovor na temu

NikolaM
Podgorica

Član broj: 5716
Poruke: 21
*.verat.net

ICQ: 93500338
Sajt: www.mugosa.host.sk


Profil

icon Re: Ovako...imam jedno pitanjee21.11.2002. u 00:23 - pre 259 meseci
Ja bih ti preporucio sledece: Za internet konekciju, da uzmes 128k, za mrezu, uzmi 3com-ove mrezne kartice, moze i neke druge (samo ne Realtek), ali ti ja predlazem ove, jer sigurno rade posao, predlozio bih ti da napravis domen u tom internet caffe-u, prikljucis racunare u domenu, napravis GPO ( Group Policy Object), zabranis userima sve sto im ne treba, za surfovanje im je dovoljan IE ili ako chatuju, dovoljan im je mirc, znaci za IE i mirc, takodje im dozvolis da mogu da koriste floppy,ako im treba da snime neki manji fajl na disketi, i tako svedes mogucnost da ti neki user sjebe neki racunar na najmanje.
Everything is possible, it's just question of time.
 
Odgovor na temu

B o j a n
eCTRL
EU

Član broj: 1178
Poruke: 2925
*.yubc.net

Jabber: bc@default.co.yu
Sajt: default.co.yu/~bc


+1 Profil

icon Re: Ovako...imam jedno pitanjee21.11.2002. u 10:49 - pre 259 meseci
Hmmm, zasto windows na dummy terminale ?
Zar se nismo dogovorili da za takve svrhe je bilo kakvo X window okruzenje na *nix-u idealno l;)

"It's okay, I'm just admiring to the shape of your skull!" -- Dr. Gonzo
 
Odgovor na temu

dribler
grcka

Član broj: 6367
Poruke: 11
62.1.6.*



Profil

icon Re: Ovako...imam jedno pitanjee21.11.2002. u 16:35 - pre 259 meseci
Citat:
NikolaM:
predlozio bih ti da napravis domen u tom internet caffe-u, prikljucis racunare u domenu, .


Dakle, prvo hvala na preporuci - imam pitanje - shta je to domen, onda kolko ce to sve da koshta recimo za 6 do 8 kompjutera ?

ja
 
Odgovor na temu

dribler
grcka

Član broj: 6367
Poruke: 11
62.1.6.*



Profil

icon Re: Ovako...imam jedno pitanjee21.11.2002. u 16:43 - pre 259 meseci
Citat:
NikolaM:
uzmi 3com-ove mrezne kartice, moze i neke druge (samo ne Realtek), ali ti ja predlazem ove, jer sigurno rade posao .


E da imam jos jedno pitanje - shta je lose kod Realtek kartica?

ja
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Ovako...imam jedno pitanjee22.11.2002. u 10:04 - pre 259 meseci
Citat:
B o j a n:
Hmmm, zasto windows na dummy terminale ?
Zar se nismo dogovorili da za takve svrhe je bilo kakvo X window okruzenje na *nix-u idealno l;)

Ovaj, ja ne znam sa kim si se dogovorio ali ja ne podrzavam to misljenje u vecini slucajeva (jedino u nekim slucajevima kada se radi sa legalnim software-om). Po mom misljenju najbolje je staviti 2000-ke na sve kompove pri cemu je dovoljno da hardware bude zadovoljavajuci za OS jer nije potrebno nista vise za IE, mIRC, MSN messanger i sl. Samo malo jaca (od ostalih) masina za kontroler domena. Ta masina moze da bude i NAT ruter (ne verujem da bi imao opseg IP adresa), moze i proxy i sve ostalo da stavi na tu masinu. Znam da ovo stavljanje sve na jednu masinu nije bas dobro sto se segurnosti tice ali njemu nije neophodna najsigurnija nego najjednostavnija varijanta. Video sam (i radio sa njima) takve mreze i sasvim su se dobro pokazale.

Dribler, domen je najjednostavnije receno sigurnosna jedinica sastavljena od grupe racunara i korisnika u delu ili celoj mrezi. Koristi se radi jednostavnijeg umrezavanja veced broja racunara (mada po mom misljenju ako ima vise od 4 racunara i 4 korisnika treba imati domen).
Ako hoces to da organizujes sa Windwosom ja ti mogu srediti mrezu (domen, klijente itd).
 
Odgovor na temu

NikolaM
Podgorica

Član broj: 5716
Poruke: 21
*.verat.net

ICQ: 93500338
Sajt: www.mugosa.host.sk


Profil

icon Re: Ovako...imam jedno pitanjee22.11.2002. u 14:40 - pre 259 meseci
Preko domen controllera, mozes kontrolisati svih 6-8 racunara, svedes rizik na minimum, da ti nijedan user ne moze obrisati nesto, instalirati, itd...domen te ne kosta nista, sve sto trebas da ima je tih 6-8 racunara, izabares najjaci racunar od tih, i njega promovises u domen controller, kao sto rece Shadowed, preko te masine svi racunari mogu izlaziti na net, mada kada se iznajmi linija, dobijes opseg IP adresa, ja mislim da je 13 ili 30 nisam siguran.

Sto se tice mrezne, pa dacu ti jedan banalan primjer, imas sve iste racunare, konfiguraciju sve isto, napravis image od jednom kompujtera, i da ne bi morao na svih 6-8 racunara, instalirati posebno OS, uradis to preko RIS servera, e gdje tu nastupa 3com, pa 3com ima epro modul, sto znaci da mozes preko mrezne instalirati OS, dok Realtek nema tu mogucnost, barem ne ove sto se kod nas prodaju za 10-15 eura.

Jos jedna preporuka, ako hoces da ti to bude i igraonica i net caffe, instaliraj XP, ja ga licno ne volim, ali je kompatabilniji za igrice od Win2k, i nemoj da ga formatiras sa FAT32, jer XP i Win2k koji su formatirani sa FAT32, gube smisao. Mozda igrice i jesu nesto malo brze kad se formatira sa FAT32, ali ako imas dobre masine, vjeruj mi da nema potrebe za tim, samim formatiranjem sa FAT32 gubis mogucnost davanja ovlascenja nad resursima.
Everything is possible, it's just question of time.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Ovako...imam jedno pitanjee23.11.2002. u 09:29 - pre 259 meseci
Citat:
Shadowed:
Ako hoces to da organizujes sa Windwosom ja ti mogu srediti mrezu (domen, klijente itd).

Ako je ono "Lokacija: grcka" tacno onda bas i nisam raspolozen.

Inace u slucajevima koje sam ja video bile su u pitanju i igraonice internet caffei (istovremeno :) ) i sve je lepo radilo sa Win2k. Tacno je da ovaj nije bas dobar za igrice ali nije ocajan. Mi nismo imali nikakvog problema (Counter, Quake, Dungeon Siege, ma da ne nabrajam bilo je jedno 30-40 igrica i sve s radile normalno). U svakom slucaju ako nameravas da koristis legalan software mozda je Win2k bolje resenje samim tim sto je jeftinije resenje. Ako ne koristis legalan software XP ti je bolji za igrice. A ako ti ne treba igraonica vec samo Internet caffe onda si dzabe citao sve ovo.
 
Odgovor na temu

impaque
Ivan Savčić
YUnet International
Beograd, Zvezdara

Član broj: 717
Poruke: 939
*.net.yu

ICQ: 27215173
Sajt: www.imped.net


Profil

icon Re: Ovako...imam jedno pitanjee23.11.2002. u 14:34 - pre 259 meseci
Čovek je rekao da hoće samo da surfuje (tj. ne mora da ima gaming?), tako da Linux odgovara.

NikolaM: što se tiče EPROMa -- da li si ikad video kako se Linux-i instaliraju i održavaju preko mreže? Ne? Za EPROMom nema potrebe.
Sada svi možete da hvalite NTFS ovo ono.. a UN*X je od davnina imao visoko konfigurabilne user restrikcije. Bandwidth limiting? Može. Slabije mašine? Rade kako treba. Virusi? Teško... Čak ima mogućnost da napravi HDD-less mašine koje kernel i još neke stvarčice dignu sa flopija ili CDa, a ostalo preko mreže i samim tim ETO uštede TOVARA PARA. Ne mora da uzima 3com, ne mora da kupuje Windows, antiviruse itd.
 
Odgovor na temu

NikolaM
Podgorica

Član broj: 5716
Poruke: 21
*.verat.net

ICQ: 93500338
Sajt: www.mugosa.host.sk


Profil

icon Re: Ovako...imam jedno pitanjee24.11.2002. u 14:17 - pre 259 meseci
Covjek je rekao da hoce da otvori net caffe, u svakom net caffe-u koji sam do sada vidio, (a vidio sam ih dosta) instaliran je win2k ili XP, ne znam za sta ce mu Linux? Ko je rekao da mora uzeti legalan Windows, ili antiviruse...

A sta ako instalira linux na svakom racunaru, i dodje user, hoce da surfuje, a nikada u zivotu nije vidio linux (ima takvih), i sada on treba pola sata da objasni nekom useru kako, sta treba da radi (dobro ne mora bas pola sata :) ), a windows9x,win2k,xp zna manje vise svako da koristi.


Covjek me pitao koja je prednost 3com-ove kartice u odnosu na Realtek-ove, dao sam mu obican primjer, doduse ima Realtek-ovih kartica sa eprom, samo ih je malo teze naci, a i ne hvale ih bas svi.
Everything is possible, it's just question of time.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Ovako...imam jedno pitanjee24.11.2002. u 20:29 - pre 259 meseci
Citat:
NikolaM:
Sto se tice mrezne, pa dacu ti jedan banalan primjer, imas sve iste racunare, konfiguraciju sve isto, napravis image od jednom kompujtera, i da ne bi morao na svih 6-8 racunara, instalirati posebno OS, uradis to preko RIS servera, e gdje tu nastupa 3com, pa 3com ima epro modul, sto znaci da mozes preko mrezne instalirati OS, dok Realtek nema tu mogucnost, barem ne ove sto se kod nas prodaju za 10-15 eura.

Ako ima 6-8 racunara mislim da samo zbog RIS-a nema potrebe da kupuje 3com-ove kartice jer nije neki narocit prolem da instalira OS na 6-8 racunara. Osim toga sa karticama za koriscenje RIS-a stvarno treba biti oprezan jer u pitanju je podrska od strane Microsofta za 25 tipova kartice (bar je tako ranije bilo). Tako da... moglo bi da se dogodi da uzme skuplje kartice a da se zezne. Ja nisam radio sa ovim a ti ako jesi reci mu tacno koju karticu da uzme (ako hoce RIS a to (RIS) treba i da ume (pitao je sta je domen)).
 
Odgovor na temu

NikolaM
Podgorica

Član broj: 5716
Poruke: 21
*.verat.net

ICQ: 93500338
Sajt: www.mugosa.host.sk


Profil

icon Re: Ovako...imam jedno pitanjee24.11.2002. u 21:22 - pre 259 meseci
Ja sam mu samo naveo razliku, ali naravno da mu ne treba RIS za tako nesto, da ima 20 racunara, onda bi mogao da razmisli o tome, ali naravno to mora znati, ali s obzirom da je pitao sta je domen, to ce malo teze ici
Everything is possible, it's just question of time.
 
Odgovor na temu

B o j a n
eCTRL
EU

Član broj: 1178
Poruke: 2925
*.default.co.yu

Jabber: bc@default.co.yu
Sajt: default.co.yu/~bc


+1 Profil

icon Re: Ovako...imam jedno pitanjee25.11.2002. u 11:13 - pre 259 meseci
Citat:
NikolaM:
sta ce mu Linux? Ko je rekao da mora uzeti legalan Windows, ili antiviruse...




Ovde se gubi svaki kredibilitet i ozbiljnost rasprave na ovoj temi. Razmisljati ovako je prosto nedopustivo uskoro i kod nas, a CAK u Grckoj ?
Odbacivati ideju, jos u startu ???? hmmm ... zabrinjavajuce l;(


over and out ...

"It's okay, I'm just admiring to the shape of your skull!" -- Dr. Gonzo
 
Odgovor na temu

NikolaM
Podgorica

Član broj: 5716
Poruke: 21
*.verat.net

ICQ: 93500338
Sajt: www.mugosa.host.sk


Profil

icon Re: Ovako...imam jedno pitanjee25.11.2002. u 15:17 - pre 259 meseci
Ne vidim u cemu je problem, zasto bi davao 300-400$ za legalan software, kada kod nas moze to uzeti za mnogo manje, a koliko mi je poznato kod nas jos nema zakona protiv piraterije ( i ako ga ima slabo se primjenjuje).


I naravno, ja sam protiv piraterije, sve dok je piraterije, ljudi kao ja nece imati posla.
Everything is possible, it's just question of time.
 
Odgovor na temu

caiser

Član broj: 4677
Poruke: 2462
*.datanet.yu

ICQ: 162962030


Profil

icon Re: Ovako...imam jedno pitanjee25.11.2002. u 19:21 - pre 259 meseci
Citat:
NikolaM:
Ne vidim u cemu je problem, zasto bi davao 300-400$ za legalan software, kada kod nas moze to uzeti za mnogo manje, a koliko mi je poznato kod nas jos nema zakona protiv piraterije ( i ako ga ima slabo se primjenjuje).


Kod VAS je mozda drugacija situacija ali kod NAS posle nove godine stupa na snagu novi zakon protiv piraterije, i sve firme bice proveravane da li koriste legalan softver. A covek je u Grckoj i tamo je kontrola verovatno jos strozija. Stoga se Linux namece kao logicno resenje. Zasto platiti kada mozes dobiti, po neverovatno manjoj ceni, nesto neverovatno mnogo bolje.

Citat:
NikolaM
A sta ako instalira linux na svakom racunaru, i dodje user, hoce da surfuje, a nikada u zivotu nije vidio linux (ima takvih), i sada on treba pola sata da objasni nekom useru kako, sta treba da radi (dobro ne mora bas pola sata :) ), a windows9x,win2k,xp zna manje vise svako da koristi.


Ako neko dodje i ne zna da klikne na ikonicu da bi startovao Mozillu ili Licq ili Xchat ili AMSN ili sta vec hoce da koristi taj ne bi znao da radi ni u windowsu. Citava ta fama da je Linux tezak je vise nego bezveze. OK tezi je za podesavanje od windowsa ali niko ko dodje u caffe nece da ga podesava vec su to krajnji korisnici koji ce samo koristiti ono sto je vec namesteno.
Da li si ikada koristio Linux, da li si video KDE ili Gnome? Pa ako neko ne moze tu da se snadje onda mu i windows nije poznat.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Ovako...imam jedno pitanjee25.11.2002. u 19:43 - pre 259 meseci
Nije Linux tezak za ucenje i nije problem sto ljudi ne bi umeli da kliknu na ikonu vec je problem u tome sto vecina ljudi ne bi znala sta da koristi recimo za surf jer jednostavno nije nikad videla ni KDE ni bilo koje drugo graficko okruzenje za Linux. A osim toga ja sam vidjao dosta ljudi koji dodju u net caffe i pitaju kako da vidim ovaj sajt i pruzaju papir sa napisanim mailom (ili obrnuto). Ima i potpuno neupucenih ali ima dosta onih koji znaju to u Windowsu ali ne i u Linuxu iako bi brzo naucili (da su imali priliku ili volju)
Al' sam ja poc'o da filozofiram...
 
Odgovor na temu

NikolaM
Podgorica

Član broj: 5716
Poruke: 21
*.verat.net

ICQ: 93500338
Sajt: www.mugosa.host.sk


Profil

icon Re: Ovako...imam jedno pitanjee26.11.2002. u 00:03 - pre 259 meseci
Shadowed, upravu si sigurno. Sto se tice zakona o pirateriji, ja bih volio kada bi se sjutra uveo kod nas, prvi bi podrzao taj zakon, jer bi se onda dosta toga promijenilo, na bolje naravno.

Ima jedna firma u Srbiji, koja je cijeli svoj sistem prebacila na Linux-u samo da bi to bilo legalno, i sada radnici te firme imaju velike probleme, jer niko od njih ne zna da radi na Linux-u, mnogo je vise usera (barem kod nas, mislim na Crnu Goru i Srbiju) upoznato sa radom na Windowsu nego na Linuxu.

E da, koliko je Linux kompatabilan sa igricama? Jer, ne misli covjek koji hoce da otvara taj net caffe, da to bude bas samo net caffe, vise mu se isplati da bude i igraonica i net caffe, ja koliko znam nijedna igraonica nema Linux instaliran, i da ga koristi da useri igraju CS, Quake 3 i ostale igrice...
Everything is possible, it's just question of time.
 
Odgovor na temu

dribler
grcka

Član broj: 6367
Poruke: 11
62.1.6.*



Profil

icon Re: Ovako...imam jedno pitanjee26.11.2002. u 12:31 - pre 259 meseci
Pa ovaj ja sam samo pitao za internet cafe dobro zainteresovan sam i
za gaming igrice i takve stvari shto samo cafe kad vec imas
kompjutere. Inace da vam kazem kako zakon piraterije funkcionise u
Grckoj. Pa Grci imaju zakon koji se oficijalno primenjuje na kopiranje
diskova cak i obicno kopiranje knjiga ako na knjizi pise copyright
a inace neoficijalno svako kopira shta hoce i gde hoce, recimo imas
ove crnce iz afrike shto prodaju muzicka cd-a za 6 eura ima ih svuda
u svakoj radnji za giros mislim vecoj radnji kafice itd. E sad da
predjemo ponovo na kompjutere. Dakle pitao sam shta je domen a kako
se to na engleskom zove da proceshljam internet malo i imam
pitanje u vezi security oko kompjutera i shta je to firewall? Onda ako znate kolko ce da kostaju te 3com-ove internet kartice i treba li da ja
stavim karticu na svakom kompjuteru od tih 8 ili dovoljno je da postavim
jednu karticu a da ove druge prikljucim u HUB. Znam da sam neshto tu
sjebo. Eto mislim da imam jos pitanja al necu da vas uplasim jos u
pocetku. Shto se tice Linux-a mislim da je stvar buducnosti ne zna svako da koristi linux ili mozda bih mogao da instaliram Linux na 4compa a
na 4 windows pa napolje svetlecu reklamu Internet Cafe sa Linux-om.
ja
 
Odgovor na temu

dribler
grcka

Član broj: 6367
Poruke: 11
62.1.6.*



Profil

icon Re: Ovako...imam jedno pitanjee26.11.2002. u 12:53 - pre 259 meseci
E da NTFS, FAT32 to znam al kad ste pomenuli RIS server to kao
shto vidite nisam upucen recimo koja je razlika izmedju RIS-a
i proxy servera ? Shta treba da se sve podesi za RIS?

ja
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Ovako...imam jedno pitanjee26.11.2002. u 14:52 - pre 259 meseci
Citat:
dribler:
imam
pitanje u vezi security oko kompjutera i shta je to firewall?

Koje pitanje u vezi security oko kompjutera?
Firewall moze biti software-ski ili hardware-ski (o ovom drugom ne razmisljaj). Sluzi da kontrolises koji program, koji korisnik, koji IP iz tvoje mreze, preko kog porta i na koji port moze da se poveze sa nekim udaljenim racunarom i obrnuto (sa udaljenog racunara na racunar na tvojoj mrezi). E sad, posto ovo deluje zbunjujuce evo primera:
Recimo, hoces da zabranis da korisnici u tvom internet caffeu koriste mIRC (iz vec nekog razloga) ali da mogu da surfuju. Dodatno, ti hoces da ti mozes da koristis sta hoces. Onda lepo na firewall-u namestis da user Surfer ne moze da se zakaci na port 6666, 6667, 6668, 6669 koji se koriste za mIRC ali da moze na port 80 jer se on koristi za http. Za usera administrator stavis da moze svaki port da koristi.
Zatim bitna uloga firewall-a je da mozes da zabranis sve konekcije sa udaljenog racunara na tvoj racunar tako da time veoma otezavas hakerima mogucnost da rade sta vec jel' rade (ali ne i da ih potpuno u tome onemogucis).
RIS se pomalo razlikuje od proxy servera pre svega zato sto nema sa njim nista zajednicko (u stilu Daglasa Adamsa). Dok proxy sluzi za kesiranje sadrzaja koji je posecen na NET-u RIS sluzi da instaliras operativne sisteme sa centralnog mesta na racunare koji su u mrezi. Ne mogu sad da ti opisem Step-by-Step kako jer se ne secam svih detalja a nemam pri ruci server ali evo sustine. Na serveru (Windows serveru) instaliras RIS server iz Windows Components i u nemu napravis nesto kao start-up disketu. Umrezis racunare, sa diskete bootujes sistem a na disketi imas drajvere za 25 modela mreznih (ako tvoja spada medju te sve ide samo) i racunar tada trazi RIS server. Kada ga nadje onda krene instalacija sa tog servera.
Poenta je u tome da mozes na vise racunara istovremeno da instaliras OS i da je podesavanje parametara vrseno samo jednom (na serveru). E sad ima tu jos dosta sitnica koje zivot znace.
Ono sto je bitno za RIS je da tebi to ne treba. Na 6-8 racunara koliko si ti pomenuo mozes bez problema da intaliras OS iduci od racunara do racunara. To ti je mozda i manje posla nego da se zezas sa RIS-om.
 
Odgovor na temu

[es] :: Enterprise Networking :: Ovako...imam jedno pitanjee

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9014 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Srodne teme
Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.