Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako se gasi servis ?

[es] :: Linux :: Kako se gasi servis ?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7141 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ilaj

Član broj: 68556
Poruke: 140
213.137.127.*



Profil

icon Kako se gasi servis ?06.04.2006. u 22:27 - pre 218 meseci
Koristim SuSe 9.3 i kde ,e sada ne znam koliko je moje pitanje vezano za ostale distribucije ili za sam linux ali me interesuje kako iskljuciti i/ili ugasiti funkciju automatskog bekapa fajlova,naime kada izmenim-editujem(ili overwrite) bilo kakav fajl imena xyz neki servis mi automatski napravi bekap istog pod nazivom xyz.old,
kako to iskljuciti jer ume da bude prilicno dosadan a meni samo u retkim situacijama koristan servis.

2x fujitsu(general) 07LEC + Fujitsu 12LUC
80mkv. spoljni zidovi 25 cm puna cigla 10 cm stiropor, plafon 20 cm mineralna vuna
stolarija PVC , osim dva jako losa drvena prozora koje mislim da promenim u nekim buducim
projektima/dogradnjama oko kuce.
 
Odgovor na temu

Sir_Oliver
Milan Jovanovic
Beograd RS / Aurora IL

Član broj: 2557
Poruke: 353

Sajt: www.novarepublika.com


+17 Profil

icon Re: Kako se gasi servis ?08.04.2006. u 01:40 - pre 218 meseci
to nije servis. potrazi odgovarajucu opciju za backup u tom text editoru.
 
Odgovor na temu

ilaj

Član broj: 68556
Poruke: 140
213.137.127.*



Profil

icon Re: Kako se gasi servis ?08.04.2006. u 12:31 - pre 218 meseci
Tnx.
2x fujitsu(general) 07LEC + Fujitsu 12LUC
80mkv. spoljni zidovi 25 cm puna cigla 10 cm stiropor, plafon 20 cm mineralna vuna
stolarija PVC , osim dva jako losa drvena prozora koje mislim da promenim u nekim buducim
projektima/dogradnjama oko kuce.
 
Odgovor na temu

s_tan

Član broj: 59915
Poruke: 229
*.com
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: Kako se gasi servis ?09.04.2006. u 17:44 - pre 218 meseci
Je li ti se to mozda dogadja kad editiras neke fajlove u /etc direktoriju?
 
Odgovor na temu

ilaj

Član broj: 68556
Poruke: 140
*.internet.krstarica.net.



Profil

icon Re: Kako se gasi servis ?09.04.2006. u 19:03 - pre 218 meseci
I u /etc i svugde drugde ,ma backup opcija u text editorima je meni bila u pitanju,nikada mi ne bi palo na pamet da pogledam tja.
2x fujitsu(general) 07LEC + Fujitsu 12LUC
80mkv. spoljni zidovi 25 cm puna cigla 10 cm stiropor, plafon 20 cm mineralna vuna
stolarija PVC , osim dva jako losa drvena prozora koje mislim da promenim u nekim buducim
projektima/dogradnjama oko kuce.
 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
*.eunet.yu.

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: Kako se gasi servis ?10.04.2006. u 22:32 - pre 218 meseci
Bilo bi dobro da Linux ima to kao servis fajl sistema, kao VMS koji čuva nekoliko poslednjih revizija svakog fajla.
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

ilaj

Član broj: 68556
Poruke: 140
213.137.127.*



Profil

icon Re: Kako se gasi servis ?11.04.2006. u 21:03 - pre 218 meseci
Ma da kako da ne, zamisli da editujes, reprocesiras,dvd ili veliki avi fajl pa da ti fajl sistem servis napravi backup
a ti se cudis sta to hdd radi pola sata a za 2 ili tri editovanja vise nemas praznog mesta na disku i lutas ,trazis, brises ma milina jedna @#$#@$!@!
2x fujitsu(general) 07LEC + Fujitsu 12LUC
80mkv. spoljni zidovi 25 cm puna cigla 10 cm stiropor, plafon 20 cm mineralna vuna
stolarija PVC , osim dva jako losa drvena prozora koje mislim da promenim u nekim buducim
projektima/dogradnjama oko kuce.
 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
*.eunet.yu.

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: Kako se gasi servis ?12.04.2006. u 09:42 - pre 218 meseci
Pa, može se ograničiti. Samo na male fajlove, ili samo na fajlove u određenim direktorijumima. To nije problem.
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

ilaj

Član broj: 68556
Poruke: 140
213.137.127.*



Profil

icon Re: Kako se gasi servis ?12.04.2006. u 14:36 - pre 218 meseci
Da ali to onda ne bi bio fajl sistem servis nego linux servis ili servis neke distribucije
Kako ti da kazes fajl sistem servisu koji je implementiran u kernel gde j koji direktorijum ,da li ces ti praviti nove, itd.
2x fujitsu(general) 07LEC + Fujitsu 12LUC
80mkv. spoljni zidovi 25 cm puna cigla 10 cm stiropor, plafon 20 cm mineralna vuna
stolarija PVC , osim dva jako losa drvena prozora koje mislim da promenim u nekim buducim
projektima/dogradnjama oko kuce.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Kako se gasi servis ?12.04.2006. u 14:49 - pre 218 meseci
Na svakom bogovetnom UNIX-u (pa i Linuxu) runtime konfiguracija kernela je implementirana, na linuxu kroz /proc npr.
 
Odgovor na temu

ilaj

Član broj: 68556
Poruke: 140
*.internet.krstarica.net.



Profil

icon Re: Kako se gasi servis ?12.04.2006. u 16:50 - pre 218 meseci
Citat:
bojan_bozovic: Na svakom bogovetnom UNIX-u (pa i Linuxu) runtime konfiguracija kernela je implementirana, na linuxu kroz /proc npr.


Izvini pogresio sam, mislio sam samo na ovaj slucaj , koliko ja vidim takva opcija za sada nije standardno ukljucena u runtime konfigurisanje kernela a koliko je to tesko implementirati u sam kernel stvarno ne znam i ne zelim da nagadjam ,ko to zeli neka prepravlja i cacka kernel sors ili neka moli Linusa da to uradi. Po mom misljenju to znaci da takav servis(za sada) mora biti napravljen "aplikativno" i da ne zavisi od kernela,fajl sistema (a da ipak iskoristi njihove mogucnosti) ali ne moze se to zvati fajl sistem servis
nego to je aplikacioni servis ko i svaki drugi,prvenstveno namenjen za serverska i database okruzenja
mada nista nije iskljuceno.
Uostalom kome to treba verovatno ima aplikacija koje to rade, cak je moguce lako sa skripticama dobiti zeljeni rezultat ,verovatno je zbog toga nepotrebno u samom kernelu ,but who knows security pitanje iz dana u dan dobija na tezini.

2x fujitsu(general) 07LEC + Fujitsu 12LUC
80mkv. spoljni zidovi 25 cm puna cigla 10 cm stiropor, plafon 20 cm mineralna vuna
stolarija PVC , osim dva jako losa drvena prozora koje mislim da promenim u nekim buducim
projektima/dogradnjama oko kuce.
 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
*.eunet.yu.

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: Kako se gasi servis ?12.04.2006. u 22:31 - pre 218 meseci
Reci mi, ilaj, kako zamišljaš da se, kako ti kažeš, "aplikativno", ili preko "aplikacionog servisa", ili "skripticama" realizuje da kada ja ukucam (recimo omaškom, dešava se):

# > /etc/fstab


ostane sačuvana i prethodna verzija fstab-a?

U najboljem slučaju bi morao tweakuješ sistemske pozive kao što su open() ili creat() tako da obaveste tvoj "aplikacioni servis" da će fajl biti prepisan da bi taj servis mogao da sačuva prethodnu reviziju. A to opet znači modifikaciju kernela.

[Ovu poruku je menjao random dana 12.04.2006. u 23:36 GMT+1]
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

ilaj

Član broj: 68556
Poruke: 140
*.internet.krstarica.net.



Profil

icon Re: Kako se gasi servis ?13.04.2006. u 00:47 - pre 218 meseci
Pa recimo koristeci monitoring prekida koji je zaduzen za HDD-ove.
Kada se aktivira pisanje po istom ta aplikacija(servis) prvo stopira proces pisanja na tom sektoru diska vidi koja tvoja aplikacija to zahteva procita sektor na koji to treba da bude upisano na osnovu toga i po nekim unapred zadatim kriterijumima odredi fajl koji se modifikuje ili brise kopira ga u memoriju ili na drugo mesto na disku(po nekim opet zadatim kriterijumima) ,nastavlja proces tvoje aplikacije i eto ti backupa i revizija.

Mislim u ovoj varijanti taj "aplikacioni servis" stalno slusa prekide upucene na hdd
i to ne zahteva modifikacije kernela a ne kao sto ti kazes da cuci u memoriji i ceka da bude obavesten(vec vidim analogiju sa nekim politicarima lol)
od sistemskih poziva da bi uradio svoj posao .

Naravno ovo je samo ideja onako iz glave ne moras da me drzis za svaku rec.

Za desktop korisnike sasvim je dovoljan i cron kada se dobro iskonfigurise(njega bar niko ne mora da obavestava sta se revizira ,brise itd, on pravi backup toga i toga tad i tad i cuva ih do koliko hoces).

2x fujitsu(general) 07LEC + Fujitsu 12LUC
80mkv. spoljni zidovi 25 cm puna cigla 10 cm stiropor, plafon 20 cm mineralna vuna
stolarija PVC , osim dva jako losa drvena prozora koje mislim da promenim u nekim buducim
projektima/dogradnjama oko kuce.
 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
*.eunet.yu.

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: Kako se gasi servis ?13.04.2006. u 10:27 - pre 218 meseci
Samo jedna stvar me zanima. Kakvi su to „prekidi upućeni na HDD“? (Mene su učili da se prekidi upućuju CPU-u). I preko kog interfejsa ih userspace program (taj tvoj servis) „sluša“? Molim detaljan odgovor.

I naravno, kako se implementira monitoring, a da nije obaveštavanje od strane kernela? Možeš da koristiš polling, da napraviš nešto slično SGI FAM-u (što je opet, nesrećno rešenje sa stanovišta performansi), ali nikako nećeš moći da pretekneš neku aplikaciju koja hoće, na primer, da resetuje fajl na veličinu 0. Onog trenutka kad tvoj servis stigne da stopira aplikaciju koja piše u fajl već je kasno, fajl deskriptor je već otvoren i fajl sistem drajver je već resetovao fajl. Znači taj pristup ne bi bio niti pouzdan, niti performantan (čitaj: ne može tako). A čak i da koristiš obaveštavanje od strane kernela (recimo preko već postojećih API-ja poput dnotify/inotify), ali opet, dok tvoj servis odreaguje, biće kasno.

[Ovu poruku je menjao random dana 13.04.2006. u 11:40 GMT+1]
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

ilaj

Član broj: 68556
Poruke: 140
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Kako se gasi servis ?13.04.2006. u 22:59 - pre 218 meseci
Ovako ,rekao sam da ne moras da me drzis za svaku rec ali evo:
u daljem textu pod aplikacijom smatraj proces koji zeli da upise nesto na HDD
a pod program-servis smatraj user skup procesa ili proces koji to kontrolise.
Naravno da kernel obavestava taj program-servis da se trazi upis na HDD ,za to nisu potrebne
nikakve modifikacije kernela ali:
1. kernel se moze konfigurisati da tom programu-servisu da najvecu mogucu instancu i prioritet,sta se time postize? Pa kada aplikacija posalje zahtev kernelu za pisanje kernel(preko CPU-a) to tumaci u vidu prekida zar ne e sada aplikacija od kernela ceka odobrenje zar ne ,kernel kada primi zahtev za upis interpretira to kao prekid obavestava o tome instancu i interfejs servisa-programa koja uzgred ima veci prioritet od aplikacije koja trazi upis ,program-servis kada je obavesten iz prve ruke u zahtevu za upis stopira ceo proces e sada tu su moguce dve varijante ili da vrati povratnu informaciju kernelu da kernel stopira proces ili da sam taj program-servis stopira(pauzira) datu aplikaciju(to necu sada razmatrati jer je analiza verovatno od par strana a ovo sto ja pisem je hipoteza).
2. Brzina datog procesa moze se obaviti u par ciklusa za koje kernel nema sanse da otvori
fajl deskriptor i inicijalizuje fajl sistem drajver (izracunaj).
3. Gde si ti procitao da su prekidi upuceni na HDD?
4. Odgovor na tvoje pitanje preko kog interfejsa se slusa kernel je ni preko jednog postojeceg.
Jednostavno ti napravis novi super optimizovani interfejs koji ce da u par ciklusa da primi obavestenje od kernela , i stopira aplikaciju ili to zatrazi od kernela a kada stopira onda proverava zadata pravila(cak ne mora da se ceka ni povratna informacija da je aplikacija stopirana jer mora biti, pa se odmah moze pristupiti analizi pravila).Nemoj mi samo reci da to ne moze da se napravi/napise.
5. Sustina je u tome da se kernel moze iskonfigurisati (bez njegovih izmena) da cim primi
odgovarajuci prekid posalje obavestenje gorepomenutom interfejsu pre nego sto pocne da otvara fajl deskriptor i drajver a i fajl deskriptor radi na manjem prioritetu od tog interfejsa.
6. E sada ostaje pitanje kako sve ovo realizovati.Pod pretpostavkom da se interfejs osluskivanja
moze napraviti moguce je u njega ugraditi i API kojim bi ti podesavao pravila a moguce je i sasvim zasebno napraviti API .
7. Analiza performansi ovog sistema je sasvim druga prica i nema veze sa pitanjem da li ovo moze da funkcionise ili ne .

Naravno verovatno su moguce varijacije ovog postupka radi optimizacije, kompatibilnosti i slicno.
Mislim ne zelim da ulazim u raspravu apsolutne fool-proof funkcionalnosti ovoga ali jednostavno mogu se navesti potrebni i dovoljni uslovi da bi dati postupak radio.

Sve ovo shvati kao hipotezu ja ne tvrdim da ovo radi ali kao i svaka hipoteza ona se moze argumentovano potvrditi ili argumentovano odbaciti ili naci potrebni i dovoljni uslovi i granicni uslovi funkcionalnosti.

Ja sam previse umoran da bih jos pisao o ovome ali ne zelim bez nepobitnih argumenata da verujem
da se ne moze bez modifikacije kernela spreciti nezeljeni upis podataka (bilo kakvom metodom).
Ako mi nepobitno dokazes da to nije moguce(ne samo ovo sto sam ja napisao vec uopste bez diranja kernela) sve sto sam napisao smatracu za spam i FUD .






2x fujitsu(general) 07LEC + Fujitsu 12LUC
80mkv. spoljni zidovi 25 cm puna cigla 10 cm stiropor, plafon 20 cm mineralna vuna
stolarija PVC , osim dva jako losa drvena prozora koje mislim da promenim u nekim buducim
projektima/dogradnjama oko kuce.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Kako se gasi servis ?13.04.2006. u 23:47 - pre 218 meseci
Citat:
1. kernel se moze konfigurisati da tom programu-servisu da najvecu mogucu instancu i prioritet,sta se time postize?


Prioritet je nesto drugo, covece, u round robinu aplikacija koja ima visi prioritet dobija vise vremena.

To sto si opisao pod jedan (mada nema veze sa prekidima, tj interaptima), je kernel modul. A imas kernele koji su monolitni (nema modula), npr. FreeBSD, NetBSD.

Citat:
2. Brzina datog procesa moze se obaviti u par ciklusa za koje kernel nema sanse da otvori
fajl deskriptor i inicijalizuje fajl sistem drajver (izracunaj).


A round robin covece? To se tako ne sme da budzi.

Citat:

Ja sam previse umoran da bih jos pisao o ovome ali ne zelim bez nepobitnih argumenata da verujem
da se ne moze bez modifikacije kernela spreciti nezeljeni upis podataka (bilo kakvom metodom).


Pa mora da se modifikuje kernel, ako je modularni, sa ucitavanjem modula, ako je monolitni, sa rekompajliranjem.



[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 14.04.2006. u 01:13 GMT+1]
 
Odgovor na temu

ilaj

Član broj: 68556
Poruke: 140
213.137.127.*



Profil

icon Re: Kako se gasi servis ?14.04.2006. u 01:29 - pre 218 meseci
Bojane ja u modifikaciju kernela ne racunam rekompajliranje i ucitavanje modula nego cackanje po sorsu i onda kompilaciju.Rekompajliranje je u ovom slucaju samo prilagodjavanje.U najgorem slucaju zalepiti patch kernelu.
Ma dosadilo mi je vise da se objasnjavam.
2x fujitsu(general) 07LEC + Fujitsu 12LUC
80mkv. spoljni zidovi 25 cm puna cigla 10 cm stiropor, plafon 20 cm mineralna vuna
stolarija PVC , osim dva jako losa drvena prozora koje mislim da promenim u nekim buducim
projektima/dogradnjama oko kuce.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Kako se gasi servis ?14.04.2006. u 01:58 - pre 218 meseci
a da napravis patch ne treba sors ;-)
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Moderator
Član broj: 50291
Poruke: 1026
*.recnikonline.com.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Kako se gasi servis ?14.04.2006. u 05:45 - pre 218 meseci
Bojane,
teorija je super stvar, ali čovek koji traži pomoć nema FreeBSD, čak ni NetBSD... Ima jednog običnog SuSe a, dakle, ako želite da mu pomognite budite konkretni....
 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
..shall-bg.customer.sbb.co.yu.

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: Kako se gasi servis ?14.04.2006. u 10:36 - pre 218 meseci
ilaj, raspisi to (ili probaj) pa ces videti zasto je taj pristup neprihvatljiv (long-span, veliki tradeof usled udaranja u nekoliko nivoa apstrakcije, itd.)
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Kako se gasi servis ?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7141 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.