Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li je bolje da kaput bude bele boje?

[es] :: Fizika :: Da li je bolje da kaput bude bele boje?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7773 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Lobacev
Lobacev Ski
Earth

Član broj: 76551
Poruke: 84
*.erstebank.co.yu.



Profil

icon Da li je bolje da kaput bude bele boje?28.04.2006. u 11:24 - pre 218 meseci
Da li je energetski opravdano leti nositi svetlu odeću a zimi tamnu?
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Da li je bolje da kaput bude bele boje?28.04.2006. u 11:37 - pre 218 meseci
Ljudi koji zive u toplijim krajevima su tamniji (crnci) a oni koji zive u hladnijim su svetlije puti (Skandinavci itd.). Priroda je to tako sredila jer se tamna tela bolje hlade od svetlih. Priroda takodje pretpostavlja da "svako normalan" bezi u hladovinu kad przi sunce. Ljudi ko ljudi, setaju po suncu i onda je zaista bolje nositi svetlu odecu, jer ona upija manje toplote.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
*.maksnet.net.

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Da li je bolje da kaput bude bele boje?28.04.2006. u 11:38 - pre 218 meseci
Jeste.
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

Mikky

Član broj: 18
Poruke: 1563
*.ADSL.neobee.net.

ICQ: 44582291


+58 Profil

icon Re: Da li je bolje da kaput bude bele boje?28.04.2006. u 13:14 - pre 218 meseci
Citat:
#1131146/tdjokic: Ljudi koji zive u toplijim krajevima su tamniji (crnci) a oni koji zive u hladnijim su svetlije puti (Skandinavci itd.). Priroda je to tako sredila jer se tamna tela bolje hlade od svetlih. Priroda takodje pretpostavlja da "svako normalan" bezi u hladovinu kad przi sunce. Ljudi ko ljudi, setaju po suncu i onda je zaista bolje nositi svetlu odecu, jer ona upija manje toplote.


Kako to tamna boja koze bolje hladi (odbija) a tamna odeca bolje upija toplotu?
-I know UNIX, PASCAL, C, FORTRAN,
COBOL, and nineteen other high-tech
words.
 
Odgovor na temu

Daniel011
Beograd

Član broj: 76088
Poruke: 1101
..njuel-bg.customer.sbb.co.yu.

ICQ: 2336441


+3 Profil

icon Re: Da li je bolje da kaput bude bele boje?28.04.2006. u 14:09 - pre 218 meseci
Ni meni ovo nije logično. Tačno je da tamna tela više upijaju toplotno i svetlosno zračenje (zato i jesu tamna, jer se manje svetlosti reflektuje od njih), ali onda je valjda bolje da kaput bude tamne boje radi boljeg upijanja toplote, jer niko nije lud da nosi kaput leti kad je poželjno da se što bolje odvodi toplota sa tela. Drugo, sasvim mi je onda nelogično da je priroda crnce postavila baš u žarki pojas, gde je poželjno bolje hlađenje organizma, pa samim tim i da stanovništvo bude svetlije puti? Rekao bih da je priroda u ovom slučaju omanula.:-)
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
*.sattvmeteor.co.yu.

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Da li je bolje da kaput bude bele boje?28.04.2006. u 16:08 - pre 218 meseci
Boja koze nema veze sa hladjenjem vec sa biohemijom.

 
Odgovor na temu

Fitopatolog
Dušan Marjanov
Novi Sad

Član broj: 90936
Poruke: 683
*.62.eunet.yu.



+3 Profil

icon Re: Da li je bolje da kaput bude bele boje?28.04.2006. u 21:01 - pre 218 meseci
Moderatore, boja nekog tela svakako da utiče na njegovo zračenje!
 
Odgovor na temu

zzzz
milan kecman
bluka

Član broj: 11810
Poruke: 2154
*.dialup.blic.net.



+196 Profil

icon Re: Da li je bolje da kaput bude bele boje?29.04.2006. u 01:28 - pre 218 meseci
Ne mora da znači da neko tijelo koje mi vidimo "bijelo" slabo upija
toplotno tj. infracrveno zračenje koje mi ne vidimo.
Ima svijetlijih materijala koji se brže zagriju na suncu od nekih tamnijih.
---------
Inače nikad nebih nosao bijeli zimski kaput.Prlja se to.
________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.Verat.NET.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Da li je bolje da kaput bude bele boje?29.04.2006. u 02:12 - pre 218 meseci
Meni je takodje zvucalo cudno. Medjutim, istina je da tamna tela i bolje upijaju toplotu, koja do njih stize zracima (sunca, recimo), valjda je to apsorpcija, ali isto tako i bolje ispustaju toplotu koju vec imaju, ne znam precizno koji termin se tu koristi. Pogledajte - rashladna tela kucnih frizidera su uglavnom u mraku i uglavnom obojena crno. Takodje mnoga rashladna tela u elektronici, pasivni hladnjaci, su crni. Ali, ako pokusate da lupom zapalite komad papira, na kome je nesto stampano, obicno se lakse zapali tamo gde je stampano itd.

Znaci, ako si crnac na suncu, pa ti je vruce, onda se sklonis u hladovinu, ako mozes. A kad si crnac u hladovini, onda se brze hladis od nekog Svedjanina u hladovini. E, ali ako si sa Svedjankom u mraku, onda sve zavisi
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Fitopatolog
Dušan Marjanov
Novi Sad

Član broj: 90936
Poruke: 683
*.26.eunet.yu.



+3 Profil

icon Re: Da li je bolje da kaput bude bele boje?29.04.2006. u 07:37 - pre 218 meseci
ZZZZ (ne znam da li sam stavio sva slova z)
I beli i crni kaput se ISTO prljaju, samo se na crnom kaputu to manje vidi!
------------------------
I još da dodam, Đokićeva diskusija mi se čini SASVIM OK.

[Ovu poruku je menjao Fitopatolog dana 29.04.2006. u 08:40 GMT+1]
 
Odgovor na temu

pedjanbg
Novi Beograd

Član broj: 76867
Poruke: 10
212.200.119.*

ICQ: 197898614


Profil

icon Re: Da li je bolje da kaput bude bele boje?02.05.2006. u 18:47 - pre 218 meseci
Ne znam fiziku, ali cini mi se da ne postoji upijanje toplote, vec jace ili slabije odbijanje (upijanje) svetlosti. Crno apsorbuje vise svetlosne energije, a ta svetlosna energija se u interakciji sa cvrstom materijom (fotoni sa submolekularnim cesticama) pretvara u toplotnu (mehanicku) energiju.
Nosite leti belo, bice vam prijatnije. Sto se kaputa tice, mislim da boja ne pravi veliku razliku.

[Ovu poruku je menjao pedjanbg dana 02.05.2006. u 19:54 GMT+1]
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Da li je bolje da kaput bude bele boje?02.05.2006. u 20:44 - pre 218 meseci
Citat:
pedjanbg: Ne znam fiziku, ali cini mi se da ne postoji upijanje toplote, vec jace ili slabije odbijanje (upijanje) svetlosti. Crno apsorbuje vise svetlosne energije, a ta svetlosna energija se u interakciji sa cvrstom materijom (fotoni sa submolekularnim cesticama) pretvara u toplotnu (mehanicku) energiju.

Ni ja ne znam fiziku, ali bih te pitao samo nesto: recimo da je zima i imas prijatno zagrejanu sobu; dodje vece, ti ugasis SVETLO - soba se ohladi ili ostaje topla i dalje? Obrnuto - zimski dan. temperatura -10 C, "zubato sunce" svetli, grejanje ti slucajno ne radi, hoce li u sobi biti toplo ili hladno?
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Fitopatolog
Dušan Marjanov
Novi Sad

Član broj: 90936
Poruke: 683
*.131.eunet.yu.



+3 Profil

icon Re: Da li je bolje da kaput bude bele boje?02.05.2006. u 20:54 - pre 218 meseci
Paaa, kako se ono prenosi toplota? Ima dva načina: Dodirom i zračenjem (infracrvenim). Crno telo ima veći intenzitet zračenja na višoj temperaturi.
 
Odgovor na temu

pedjanbg
Novi Beograd

Član broj: 76867
Poruke: 10
212.200.119.*

ICQ: 197898614


Profil

icon Re: Da li je bolje da kaput bude bele boje?02.05.2006. u 22:08 - pre 218 meseci
@tdjokic
Soba ce biti zagrejana ako je grejalica ukljucena ili radijator greje. Ne vidim kakve veze ima sijalica, sem sto se zagreva staklo, opet pod dejstvom svetlosti kojem je izlozeno. Sijalica ce donekle zagrejati vazduh u sobi.
Toplotna energija je u stvari mehanicka energija. To su vibracije na molekularnom nivou. Tako se i prenosi kroz prostor. Cestice prenose energiju jedna na drugu.
Ako je napolju -10, a ti nemas grejanje ima da se smrznes iako je zubato sunce. Razlog za to vidim u sledecem: Kolika ce biti temperatura vazduha zavisi od jacine svetlosne energije koja ga pobudjuje (dolazi u kontakt sa njim). Kako prolazi kroz vazduh, svetlosna energija sve vise slabi, jer se tako prolazeci pretvara u toplotu. Kao sto znas, Zemljina osa ne stoji pod 90 stepeni u odnosu na ravan po kojoj rotira oko Sunca, vec je iskosena. U jednom delu godine Suncevi zraci pod 90 stepeni padaju negde na juznoj polulopti (to je njima leto), u drugom je obratno (nama je leto). Kada padaju pod 90 stepeni oni moraju da prodju kroz manje atmosfere da bi stigli do tla, i samim tim ce i nama biti toplije. Zimi prolaze kroz vise vazduha, pa nam je hladnije.
Hm, cekaj... Mozda i nije samo ovo (mozda nije uopste). Mislim da bi razlog mogao biti to sto kad pada pod 90 stepeni veca je gustina Suncevih zraka, kad pada pod vecim uglom gustina je manja, pa je zato hladnije.


[Ovu poruku je menjao pedjanbg dana 02.05.2006. u 23:13 GMT+1]
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Da li je bolje da kaput bude bele boje?03.05.2006. u 01:28 - pre 218 meseci
Citat:
pedjanbg: @tdjokic
Soba ce biti zagrejana ako je grejalica ukljucena ili radijator greje. Ne vidim kakve veze ima sijalica,

Ni ja ne vidim. Ali, ti si toplotu vezao za svetlost, kao da radijator u mraku ne greje, o tome ti pricam.

Citat:
pedjanbg: Ne znam fiziku, ali cini mi se da ne postoji upijanje toplote, vec jace ili slabije odbijanje (upijanje) svetlosti. Crno apsorbuje vise svetlosne energije, a ta svetlosna energija se u interakciji sa cvrstom materijom (fotoni sa submolekularnim cesticama) pretvara u toplotnu (mehanicku) energiju.


Naravno, ovde koristim termine "toplota" i "svetlost" iz svakodnevnog zivota.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

pedjanbg
Novi Beograd

Član broj: 76867
Poruke: 10
212.200.119.*

ICQ: 197898614


Profil

icon Re: Da li je bolje da kaput bude bele boje?03.05.2006. u 10:29 - pre 218 meseci
Pa da, ali do nas ne dopire Sunceva toplota, vec svetlost koja se u kontaktu sa atmosferom pretvara u toplotu. Mada, kad bolje razmislim, sasvim je ispravno reci da nas greje Sunceva toplota, jer svetlost sa Sunca valjda i jeste direktna posledica njegove zagrejanosti (nesto kao kad ukljucis ringlu pa ona pocrveni). Tako da nije ni sasvim pogresno reci da do nas dopire Sunceva toplota.
 
Odgovor na temu

kurtkobejn

Član broj: 89514
Poruke: 29
*.cmu.carnet.hr.



Profil

icon Re: Da li je bolje da kaput bude bele boje?07.05.2006. u 08:13 - pre 218 meseci
hahahahaha:))

ne,ne ako ti grijalica gori,a nije ti upaljena sijalica u sobi onda ćeš se smrznuti:=))
kad bi bilo tako,kako bi objasnio ljetne nočne sparine koje ti ne daju spavati,iako ti je svjetlo u sobi izgašeno?
sijalica,lol:)
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
*.sattvmeteor.co.yu.

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Da li je bolje da kaput bude bele boje?07.05.2006. u 14:20 - pre 218 meseci
Pogledaj u mraku koliko infracrvene svetlosti ima pa onda pricaj da li je mrak ili nije :)
 
Odgovor na temu

pedjanbg
Novi Beograd

Član broj: 76867
Poruke: 10
*.gw.tehnicom.net.

ICQ: 197898614


Profil

icon Re: Da li je bolje da kaput bude bele boje?07.05.2006. u 15:44 - pre 218 meseci
@kurtkobejn
Pa vazduh ostaje zagrejan, u cemu je problem?
 
Odgovor na temu

Daniel011
Beograd

Član broj: 76088
Poruke: 1101
..njuel-bg.customer.sbb.co.yu.

ICQ: 2336441


+3 Profil

icon Re: Da li je bolje da kaput bude bele boje?07.05.2006. u 16:26 - pre 218 meseci
Da, ali govorimo o slučaju da vazduh u prostoriji nije zagrejan, nego ga zagrevaš grejalicom i to u mraku.
Imam utisak da mešaš pojmove vidljive svetlosti i infracrvenog (toplotnog) zračenja. To su sasvim različite stvari, iako im je priroda ista (elektromagnetni talasi) i na spektru EMT talasa su odmah jedan pored drugog (doduše IR opseg je daleko širi od opsega vidljive svetlosti). Zato se ne bih složio sa tvojom prvom rečenicom (da do nas ne dopire Sunčeva toplota nego samo Sunčeva svetlost), ali bih se složio sa drugom konstatacijom, da svetlost sa Sunca jeste posledica njegove zagrejanosti. Upravo je to slučaj sa ringlom, jer kako je sve više zagrevaš, sve više se širi opseg frekvencija koje se emituju, tako da iz infracrvenog opsega zračenje polako počinje da se širi i u spektar vidljive svetlosti i to prvo zahvati crvenu boju (koja je odmah do infracrvenog opsega), a kad bi bilo moguće zagrevati je na još više temperature, počele bi da se emituju i ostale talasne dužine iz vidljivog spektra, sve do bele svetlosti, koja predstavlja skup svih talasnih dužina vidljivog opsega. (Na taj način je moguće recimo odrediti površinsku temperaturu za svaku pojedinačnu zvezdu na nebu, tako što se posmatra njena boja - da li je crvena, narandžasta, plava, bela itd.)
 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: Da li je bolje da kaput bude bele boje?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7773 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.