Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland

[es] :: Vodič za emigraciju :: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland
(TOP topic, by Slobodan Miskovic)
Strane: << < .. 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1117170 | Odgovora: 3513 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Hedgehog
Savetnik
Engineer
Beograd

Član broj: 312805
Poruke: 85
*.pa.vic.optusnet.com.au.



+2 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland23.04.2017. u 03:45 - pre 84 meseci
Inas pp ako ipak budes hteo agenciju.
 
Odgovor na temu

DarkLady
Beograd

Član broj: 72038
Poruke: 10
*.dynamic.mbb.telenor.rs.



Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland24.04.2017. u 15:08 - pre 84 meseci
Uvedene su neke izmene za dobijanje drzavljanstva od 20. 04.2017., pa ako nekog interesuje:

https://www.acacia-au.com/changes-to-australian-citizenship-guide-for-applicants.php?utm_source=Acacia+Immigration+News&utm_campaign=b1215175b9-EMAIL_CAMPAIGN_2017_04_23&utm_medium=email&utm_term=0_a3f5bcae83-b1215175b9-309456797

http://www.border.gov.au/Trav/Citi/am-i-eligible
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland24.04.2017. u 16:47 - pre 84 meseci
Čuo sam se sa agencijom koju si mi preporučio.

Ovako na brzinu, bez nekih detalja, najviše mi preporučuju stručno usavršavanje, odnosno studiranje.
Pa kada sam tamo i kad istekne viza, odnosno završim te studije, da u međuvremenu nađem posao u IT struci (što kaže da neće biti teško jer je traženo) i onda na taj način da firma koja me zaposli da garanciju da mi se produži viza.
Pri tom problem je jedino neka svota velika koju moram da imam na računu kao garanciju.
Takođe te studije izgleda koštaju puno tamo, ali mogu da radim pa da isplaćujem u ratama.

E sad nemam ideju koliko je to "puno", ali ako bih upisao neki IT fakultet, to smatram samo korisnim, eventualni završetak toga bi mi možda pomogao kasnije oko zaposlenja i nastavka života tamo?

Ima li neko ovde na forumu ko je kroz ovako nešto prošao, pa da mi kaže koliko je realno?

Valjda na ovaj način za par meseci može sve da se završi i bude tamo, a za iseljenje postupak zna da potraje i po godinu-dve, i tada nema garancije.
Takođe ovaj način je inicijalno i jeftiniji. Osim te garancije :)
 
Odgovor na temu

mrblaf

Član broj: 303389
Poruke: 112
81.93.77.*



+47 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland25.04.2017. u 11:15 - pre 84 meseci
@CoyoteKG

Probaj da nadjes starije komentare korsnika 'noskich', on je ostao u Australiji nakon IT studija. Najbitnija stvar tokom studija je da nadjes poslodavca koji bi ti garantovao posao, koliko sam razumeo iz noskich-evih postova, to je bio kljucni faktor za ostanak. Medjutim ne postoje nikakve garancije da cete sigurno moci ostati nakon studija tamo, nakon studija mozes automatski da dobijes jos godinu dana radnu vizu za praksu, ali za stalni boravak moras da prodjes imigracioni proces.

Dobra varijanta sa studijama je sto supruga moze da radi full-time, te time znatno olaksa oko troskova. Losa varijanta je ako imate dece sto morate da placate skolarinu za njih i uopste je problem sa sa Australijom sto su stanarine u velikim gradovima astronomske te je gotovo nemoguce naci komforan smestaj za porodicu koji nije ili preskup ili bogu iza nogu.
 
Odgovor na temu

Shomi1417

Član broj: 91815
Poruke: 23
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland22.05.2017. u 00:08 - pre 83 meseci
Pozdrav ljudi!
Stigla nam je nominacija od NSW-a (190 viza) i sada imamo 60dana (minus 7) da nabavmo preostalu dokumentaciju.
Eventualni problem bi mogao da se javi prilikom priznavanja radnog iskustva...
Zena je nosilac vize, EA (engineers of australia) joj je priznala samo 3,5 god. iskustva od mogucih 8+ i to od firme za koju smo mislili da nema sanse da priznaju a za ostale (jedna poznata multi-nacionalana) nisu.
Problem moze biti jer je firma za koju su joj priznali radno iskustvo u likvidaciji a platu je primala "na ruke" (nemamo one payslips-e). Imamo preporuku poslodavca i izvode iz PIO kao dokaz...

Pitanje:
Koji dokument mozemo jos da prilozimo da dibp ne pravi problem?
Trazicemo jos i neku "potvrdu" od vlasnika na kojoj bi pisalo da je platu primala u keshu... Da li imate ideju kako da resimo ovu situaciju?
Mi se nadamo da ako je EA priznala iskustvo da ce verovatno i dibp mada smo citali da oni rade nezavisno....

Jos jedno pitanje:
Da li bi mozda trebali da prilozimo svu dokumentaciju (celo radno iskustvo) pa nam mozda dibp prizna nesto sto EA nije?
Stavili smo svo radno iskustvo prlikom popunjavanja EOI-a ali smo cekairali samo poene za radno iskustvo koje su priznali EA...

Pocela je da nas bije paranoja da nas sada, na kraju puta, ne odbiju za vizu...
Hvala unaped

ps. Javno bih se zahvalio clanu Hedgehogu na svoj dosadasnjoj (a nadam se i buducoj ) pomoci

 
Odgovor na temu

zaygi

Član broj: 336819
Poruke: 2
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland28.05.2017. u 19:57 - pre 83 meseci
Zdravo svima...
Moj verenik i ja planiramo da apliciramo za studentsku vizu s tim sto bih ja bia nosilac te vize,
ali imamo jednu nedoumicu oko lekarskog pregleda.
Meni je pre deset godina diagnostikovan kancer, sada je sve ok ))
Redovne kontrole jednom godisnje, i svakodnevna terapija.
Zanima nas, da li bi to bio probem prilikom apliciranja i da li bi nas zbog toga odbili?
 
Odgovor na temu

Mehatronicar
Mehatronicar
NZ

Član broj: 70066
Poruke: 152
*.jetstream.xtra.co.nz.



+13 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland29.05.2017. u 00:02 - pre 83 meseci
Mislim da vas ne bi odbili za studentsku vizu, jer sa studentskom vizom ne idete na njihov socijalni i zdravstveni sistem. Sami snosite svoje zdravstvene troskove. Rak nije zarazan tako da ne predstavljate opasnost po drustvo.

Vec kasnije ako se resite da idete na rezidens vrstu viza, tu bi verovatno bio problem jer nece da prave dodatne troskove za svoj zdravstveni sistem. A kao rezidenti imate pravo na socijalnu i zdravstvenu zastitu.

A u kakvom ste trenutnom stanju i da li ste zdravi, to ce doktor da proveri i da da svoje misljenje imigracionom.
 
Odgovor na temu

zaygi

Član broj: 336819
Poruke: 2
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland29.05.2017. u 17:10 - pre 83 meseci
Zanima me sta se desava ukoliko nakon godinu dana radne vize za praksu zelimo da apliciramo za skill vizu?
Koja je procedura u tom slucaju? Pretpostavljam da je apsolutno ista kao i kada bih iz Srbije aplicirala bez prethodnog studiranja u AUS, da li se u tom slucaju kriterijum oko zdravstvene zastite menja ako ne zelimo residence vizu?
Inace, ja sam inzenjer zastite zivotne sredine bez dana radnog iskustva... I iskreno, tamo vidim mogucnost sticanja iskustva u toj oblasti, a pouzdano znam da su oni zemlja koja puno ulaze u ekologiju.
 
Odgovor na temu

mrblaf

Član broj: 303389
Poruke: 112
81.93.77.*



+47 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland30.05.2017. u 11:26 - pre 83 meseci
@zaygi

Najbolja opcija je da tokom prakse nadjes poslodavca koji bi bio sponzor tvoje radne vize. Ukoliko nadjes sponzora, procedura za ostanaj je rutinska. Mislim da je clan "noskich" tako ostao nakon studija u Australiji, pogledaj njegove postove.

Ukoliko ne nadjes sponzora i ides na standardnu skilled vizu, ne znam da li osim dodatnih bodova za rad i skolovanje u Australiji imas neku prednost, procedure su prilicno dugacke i ne verujem da ti je to dobra opcija. Uvek je bolje da ides na proceduru koji ima prioritet, ovde imas listu prioriteta:https://www.border.gov.au/Lega/Lega/8, pozeljno je da upadnes u prve tri prioritetne grupe.
 
Odgovor na temu

djuka.zp

Član broj: 243907
Poruke: 4
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland03.06.2017. u 11:34 - pre 83 meseci
Pozdrav svima,
Da li mozda neko zna da li je obavezno radno iskustvo za nominaciju od strane NSW-a, po struci sam gradjevinski inzenjer i imam radno iskustvo koje ne mogu da iskoristim.
Hvala!
 
Odgovor na temu

noskich
Strathfield, NSW

Član broj: 121198
Poruke: 1008
203.5.104.*



+128 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland23.06.2017. u 05:03 - pre 82 meseci
Citat:
mrblaf:
@CoyoteKG

Probaj da nadjes starije komentare korsnika 'noskich', on je ostao u Australiji nakon IT studija. Najbitnija stvar tokom studija je da nadjes poslodavca koji bi ti garantovao posao, koliko sam razumeo iz noskich-evih postova, to je bio kljucni faktor za ostanak. Medjutim ne postoje nikakve garancije da cete sigurno moci ostati nakon studija tamo, nakon studija mozes automatski da dobijes jos godinu dana radnu vizu za praksu, ali za stalni boravak moras da prodjes imigracioni proces.

Dobra varijanta sa studijama je sto supruga moze da radi full-time, te time znatno olaksa oko troskova. Losa varijanta je ako imate dece sto morate da placate skolarinu za njih i uopste je problem sa sa Australijom sto su stanarine u velikim gradovima astronomske te je gotovo nemoguce naci komforan smestaj za porodicu koji nije ili preskup ili bogu iza nogu.


Iskreno da vam kazem, sada da sam u istoj poziciji u kojoj sam bio 2007/08 kada sam organizovao dolazak na studije u Sidnej veliko je pitanje da li bih dosao kao student, verovatno ne.
Prvo da te ispravim, ne ja nisam dobio sponzorstvo poslodavca, to je jako tesko dobiti. Jer vazi kvaka 22, da bi dobio posao trebaju ti papiri i iskustvo, a da bi stekao papire i iskustvo treba ti posao.
Ja sam PR dobio iskljucivo na osnovu studija, nista iskustvo. I tek onda sa papirima sam uspeo da nadjem posao u struci i to na univerzitetu na kojem sam diplomirao plus sam prethodno imao jako razvijen odnos sa istim i kao student i kao zaposleni (imao sam 4 kratka part-time poslica na univerzitetu tokom te dve godine studiranja plus jedan poslic van univerziteta i jedan neplaceni internship).

Sta se promenilo od onda? Sve. Mislim da Australija (a definitivno Sidnej i Melburn u kojima je preko polovine stanovnistva i poslova) je danas daleko gore mesto za imigrante nego sto je bila 2008-e kada sam bio dosao.
Prvo imigracija je mnogo teza sada. Nema privremenih radnih 457 viza, ne moze samo na osnovu studija da se dobiju papiri vec treba pohadjati godinu dana tzv. 'professional year', vise se ne dobija automatski bridging viza cim se prijavis za PR, vec sada treba da cekas da ti odobre 'expression of interest', mnogo teze se dobija drzavljanstvo (ceka se 4 godine nakon PR-a, zena i ja smo cekali samo jednu godinu), standard zivota je jako mnogo opao, troskovi su mnogo visi nego sto su bili (nekretnine, rezije, hrana, transport... SVE), plate su se vrlo malo povecale od onda...
Socijala je sada jako slaba, dobijanje pomoci za nezaposlene su ogranicili samo na ljude koji dolara jednog nemaju, a zive u Australiji minimum 10 godina. Ko je ziveo manje nista ili ako imas 5 hiljada dolara na racunu kazu ti potrosi to prvo pa se onda vrati da razgovaramo. Bez privatnog zdravstvenog osiguranja se dosta ceka na usluge, a stomatologija na primer uopste nije pokrivena drzavnim zdravstvenim (iako svi placamo porez za isti). Studije su sada jezivo skupe. U moje vreme odnos eura prema AUD je bio 1 prema 0.5, a troskovi studija su bili daleko nizi. To da je veoma lako naci posao tokom studija pa nije problem doci bez dovoljno novca je apsolutno netacno. Tokom mojih celih 2 godine studija nisam uspeo da nadjem stabilan part-time posao vec sam radio poslice od mesec-dva dana tako da vise nisam radio nego sto sam radio.

Tako da ne vidim mnogo smisla da prolazis kroz svu tu golgotu da na kraju budes u situaciji kao ja da ne mozes da priustis krov nad glavom i da zivis na sat i po od posla u kuci bez izolacije i grejanja, da ne mozes da planiras porodicu ni buducnost. Moguce resenje je ziveti u povoljnijim gradovima kao sto su prevashodno Adelejd ili Pert, a mozda cak i Brizben, mada se i tamo sada cene pogorsavaju. Samo problem je naci posao tamo. Zavisi koje ste struke, ako je u pitanju neka struka koja nije previse specijalizovana poput racunovodstva ili gradjevinskog inzenjera onda je to dosta povoljnije. Specijalizovana zanimanja su uglavnom u Sidneju i Melburnu. Ali cak i sa takvim zanimanjem nije lako naci prvi posao jer u tim povoljnijim gradovima ima daleko manje posla, a vise nezaposlenosti.

Da sam opet u takvoj situaciji gde bih isao? Nazalost nema prostog odgovora na to pitanje. Svuda je sada tesko imigrirati i naci posao.
Verovatno da bih gledao zemlju u kojoj je socijala jaca i gde se drzava brine da ljudi mogu da priuste krov nad glavom (jer se u Australiji ne brine uopste).
Moguce da bih probao Singapur u kojem su 80% stanova drzavni i gde se kada dobijes papire moze dobiti stanarsko pravo za ne previse novca.
Ili bih gledao neke od evropskih zemalja gde su stanarska prava jaka (ovde te mogu izbaciti cim istekne ugovor na godinu dana bez razloga i povecavati kiriju bez ogranicenja).
A moguce da bih otisao u neku od azijskih zemalja sa niskim troskovima zivota gde bih radio bilo kao predavac engleskog, bilo pokrenuo neki porodicni mali biznis ili se bavio strukom (IT projektni menadzment) za dobru platu u medjunarodnim organizacijama.



[Ovu poruku je menjao noskich dana 23.06.2017. u 06:19 GMT+1]
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+835 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland23.06.2017. u 07:02 - pre 82 meseci
^ Kolika je pozeljna godisnja plata da bi na "zelenoj grani", tj. da bi mogao da razmisljas o kupovini pristojne nekretnine (Melbourne, Sydnay..), planiras porodicu i slicno ?
 
Odgovor na temu

noskich
Strathfield, NSW

Član broj: 121198
Poruke: 1008
203.5.104.*



+128 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland23.06.2017. u 07:15 - pre 82 meseci
Reci cu ti za moju situaciju. Kuca na do pola sata prevozom do mog posla kosta oko 2,5 miliona dolara. Dvosoban stan kosta oko milion.
Vrtic za decu je jako skup, u rangu plate moje zene pa nam se ne bi uopste isplatilo da ona radi i dajemo dete u vrtic, tako da uzmemo da samo ja radim.
Za stan od jednog miliona, da placamo kredit i da zivimo vrlo skromno, svaki dolar da brojimo treba ti plata od 100 hiljada godisnje bruto.
S tim sto ova cifra podrazumeva da se nista ne menja. Ako se poveca kamatna stopa za kredit onda ti pada cela konstrukcija. A sada su kamate najnize sto su bile ikada u Australiji i ocekuje se da ce rasti. I naravno kada bi se ja kao taj koji tu platu zaradjuje razboleo, doziveo nesrecu, kada bi se neko drugi u porodici tesko razboleo i sve ostale nepoznanice. Isao bih pod led.
Znaci bukvalno drzis glavu iznad vode i molis se da te ne poklopi naredni talas. I tako 30 godina dok ne otplatis kredit, radis i brojis svaki dolar. A tokom 30 godina svasta moze da bude.
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+835 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland23.06.2017. u 08:52 - pre 82 meseci
Da jasno, skoro je identicno u Kanadi/Toronto, pocinje se sa 10 000 CAD za kvadratni metar. Ljudi tamo kazu 120 000 godisnja bruto plata, kao neki optimum..
Naravno plate za pocetnike su trecina do pola od toga...
 
Odgovor na temu

noskich
Strathfield, NSW

Član broj: 121198
Poruke: 1008
120.17.63.*



+128 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland23.06.2017. u 09:45 - pre 82 meseci
Naveo sam 100k ne kao optimum, vec da placas kredit za solidan dvosoban stan i racune i zivis skromno. Optimum je da zaradjujes milione.
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland23.06.2017. u 10:46 - pre 82 meseci
Zasto se ne bi preselio u Canberra? Dosta posla vezanog za drzavu, mirniji zivot a i dalje si 2 sata voznje od Sidneja. Cujem da i tamo sad skacu cene nekretnina, ali i dalje je povoljnije. Za ljude bez dece je super dosadno mesto, ali za porodicu idealno.
 
Odgovor na temu

noskich
Strathfield, NSW

Član broj: 121198
Poruke: 1008
175.45.116.*



+128 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland23.06.2017. u 12:53 - pre 82 meseci
U Kanberi I Melburnu jeste povoljnije od Sidneja, ali nije povoljno. Cene su oko 20% nize I to je to. A takodje su I plate nize nego u Sidneju pa se to iznivelise. A glede Kanbere, moja zena tamo nije mogla da izdrzi dva dana, kamoli da zivi.
 
Odgovor na temu

djuka.zp

Član broj: 243907
Poruke: 4
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland23.06.2017. u 13:20 - pre 82 meseci
Noskich, jel to znaci da je bolje onda ostati u Srbji?
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland23.06.2017. u 13:40 - pre 82 meseci
Citat:
noskich:
U Kanberi I Melburnu jeste povoljnije od Sidneja, ali nije povoljno. Cene su oko 20% nize I to je to. A takodje su I plate nize nego u Sidneju pa se to iznivelise. A glede Kanbere, moja zena tamo nije mogla da izdrzi dva dana, kamoli da zivi.

U IT industriji su plate vrlo slicne u Kanberi zbog dosta posla, veci sistem integratori se locirani tamo i svi rade za drzavu, tj posla ima dosta.
Znam ja dobro da je Kanbera dosadna, ali nije skupa kao Sidnej, manja je, jeftinija, nema guzve u saobracaju i opet je blizu Sidneja.
 
Odgovor na temu

noskich
Strathfield, NSW

Član broj: 121198
Poruke: 1008
120.17.63.*



+128 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland23.06.2017. u 15:09 - pre 82 meseci
Jedino sto je u Kanberi jeftinije su nekretnine I to kao sto sam vec napisao oko 20%. Sve ostalo su iste cene kao u Sidneju ili vise (racuni, hrana...). Za posao zavisi o cemu pricamo. Moja specijalizacija je portfolio management office I 90% poslova u Australiji za mene se nalaze u Sidneju. A kao sto si rekao u Kanberi nema nista, niti je grad da uzivas u mogucnostima grada niti je neko lepo seoce da uzivas u prirodi. Nista. To da ti treba 5 sati do Sidneja i natrag to ces mozda ici jedanput godisnje. Evo u zapadnom Sidneju ljudi zive na 2-3 sata od plaze I centra pa idu do istih tako za praznike I jedanput dva puta godisnje. Sad ces ti iz Kanbere potezati stalno 2,5 sata tamo I nazad. Nema se vremena, ovo ti je kuca, poso, kuca, pas do pasa, beton do betona, pa soping mol.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland
(TOP topic, by Slobodan Miskovic)
Strane: << < .. 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1117170 | Odgovora: 3513 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.