Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

CD vs. ploche , koji je kvalitetniji medijum

[es] :: Muzička produkcija :: CD vs. ploche , koji je kvalitetniji medijum

[ Pregleda: 4872 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mrxfon
Software developer
BG

Član broj: 55369
Poruke: 17
*.127.eunet.yu.



Profil

icon CD vs. ploche , koji je kvalitetniji medijum07.06.2006. u 22:19 - pre 217 meseci
Koji je od ova dva medijuma kvalitetniji u smislu kvaliteta i jasnoce zvuka. Cuo sam da su ploce bolje jer zvuk nije digitalni i da ne gubi na kvalitetu.
Da li je to istina ili zabluda?
Samo ambicija modifikuje gene !!!
 
Odgovor na temu

acaradio
Aleksandar
Batajnica

Član broj: 42245
Poruke: 1780
..shall-bg.customer.sbb.co.yu.



+30 Profil

icon Re: CD vs. ploche , koji je kvalitetniji medijum07.06.2006. u 23:41 - pre 217 meseci
Ja sam pre mesec dana, posle dve godine pauze, ponovo ukljucio gramofon koji imam na poslu...cisto da se podsetim...jes' da je igla zrela za menjanje, ali sam hteo da probam.
Kao primer sam uzeo pesmu "Walking Back To Me" Sam Brown, koju imam na original 7" singlu i na CD-u (takodje original). Razlike ima, zvuk na vinilu je prisutniji, mnogo "glasniji", agresivniji, topao, itd.....kamo srece da imam novu iglu pa da se onesvestim.
A tek sto su emocije proradile kada sam spustio iglu i cuo pucketanje....jaooo.
Postoje dve stvari od kojih mi srce zaigra - ploca koja se vrti na gramofonu i okretanje otvorenih "pogaca" na magnetofonu. Da li to ide sa godinama ?
 
Odgovor na temu

ton_majstor

Član broj: 36874
Poruke: 4531
212.200.219.*



+4 Profil

icon Re: CD vs. ploche , koji je kvalitetniji medijum08.06.2006. u 11:47 - pre 217 meseci
Bila je otvorena ova tema, http://www.elitesecurity.org/tema/147484-Analog-VS-Digital, koja je prebalo da pokrije ovakve diskusije. Ali, o pločama nismo baš raspravljali odavno ili nikako.

Lično se sećam kada spustim iglu u brazdu i odvrnem amp, kako infrazvukovi (nečujni za uvo) pomeraju membrane zvučnika po 3-5 cm napred-nazad, dok ne krene pesma! Kakav je to bio trip!

Prvi put sam čuo CD na nekom sajmu tehnike u Beogradu, bio sam klinac. Baš se sećam, bila je pesma "Blue Eyes" od Džona Eltona. Uopšte se nisam oduševio, pogotovo što je CD-plejer bio (tada moderno) prozračan, pa sam gledao kako se CD vrti kao idiot, za razliku od spororotirajuće, sexy vinilne ploče...

Posle par minuta sam ČUO nekakvo povremeno pucketanje u snimku, sada znam da je to bio šum kvantizacije, jer je uređaj bio još uvek prototip. Ali, čistoća zvuka me je oduševila. Nema pucketanja, nema šuma trake... ma slinili smo. Hahaha!

SADA više nisam toliko siguran. MP3 generacija nikada neće saznati šta je propustila!

Aco, ima bre da se kupe igle i dandanas!

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

vindic8or

Član broj: 13207
Poruke: 2960
*.bulldogdsl.com.

Jabber: vindic8or@elitesecurity.org


+1 Profil

icon Re: CD vs. ploche , koji je kvalitetniji medijum08.06.2006. u 14:52 - pre 217 meseci
pogresno si cuo. u ovom slucaju zvuk dobija na kvalitetu zbog digitalne konverzije. CD ima znacajno veci dynamic range, siri spektar i mnogo bolju transfer karakteristiku. CD se ne trosi upotrebom. vinyl gubi visoke frekvencije svakim pustanjem, ako se dobro ne pazi, prasina i ogrebotine znaju da poguraju iglu u pogresnom smeru. u svakom pogledu vernosti i kvaliteta zapisa vinyl je inferiorniji od CDa. plus i sam gramofon i njegov motor, unose shum i rumble u ono sto cujes.

ali sa druge strane, DJing ne moze da se radi sa CDovima :) a postoje i emotivni razlozi zasto vinyl preferira (vidi gore ovo o sexy pucketanju:)

ja licno vecinu novih izdanja kupujem na plocama. i to ne samo singlove vec i cele LP albume. ali sam ipak svestan da je tehnologija znacajno nazadna u poredjenju sa digitalnom.
 
Odgovor na temu

acaradio
Aleksandar
Batajnica

Član broj: 42245
Poruke: 1780
..shall-bg.customer.sbb.co.yu.



+30 Profil

icon Re: CD vs. ploche , koji je kvalitetniji medijum08.06.2006. u 17:43 - pre 217 meseci
Citat:
ton_majstor: Aco, ima bre da se kupe igle i dandanas! ;)

Znam, nasao sam u jednoj prodavnici celu glavu Stanton 500 sa iglom (samu iglu nisam nasao)...ali sve mi se cini da cu morati da iz svog dzepa (i svojih kolega) izvucem kintu, jer je prilicna komplikacija traziti iglu od nabavne sluzbe moje firme.

Citat:
vindic8or: ja licno vecinu novih izdanja kupujem na plocama

Eh, taj London :)
 
Odgovor na temu

Ni ten ichi ryu

Član broj: 4489
Poruke: 2043
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1 Profil

icon Re: CD vs. ploche , koji je kvalitetniji medijum08.06.2006. u 19:14 - pre 217 meseci
Nije problem naci ploce, koliko je tesko priustiti ih...
FBzP
 
Odgovor na temu

mrkidivx

Član broj: 15771
Poruke: 1932
..nis2-nis.customer.sbb.co.yu.

ICQ: 207552161


+1 Profil

icon Re: CD vs. ploche , koji je kvalitetniji medijum08.06.2006. u 20:46 - pre 217 meseci
Citat:
postoje i emotivni razlozi zasto vinyl preferira (vidi gore ovo o sexy pucketanju:)


To "sexy" pucketanje možeš da generišeš i sa dodatnim alatkama za obradu zvuka...
I never wanna be a mod!
 
Odgovor na temu

ton_majstor

Član broj: 36874
Poruke: 4531
212.200.219.*



+4 Profil

icon Re: CD vs. ploche , koji je kvalitetniji medijum08.06.2006. u 21:51 - pre 217 meseci
Mrki, to ti je kao da vodiš ljubav sa lutkom za naduvavanje...

Aco, moj mail je [email protected], hihihi!
Imao sam jedared na Technicsu ili beše Thorens (oba belt-drive) baš Stantona, IEE 688 ili tako nešto, ne sećam se, imao je četkicu sa grafitnim vlakancima ispred igle da "čisti" put! SEČA!

A valaj i Ortofon Konkord je bio LOODILO!

I sada čuvam original ELP "Pictures From Exhibition", živi album iz 1972. To je istrivalo iglu iz brazde, pogotovo onaj nenormalni MOOG-solo, sa preturanjem po sceni i zavijanjem kao ranjene zveri!!!



I NEMAM NA ČEMU DA PUSTIM TO REMEK-DELO, oh sudbo kleta!!!!

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: CD vs. ploche , koji je kvalitetniji medijum08.06.2006. u 22:08 - pre 217 meseci
Citat:
vindic8or: pogresno si cuo. u ovom slucaju zvuk dobija na kvalitetu zbog digitalne konverzije...

To mozes da pricas negde drugde, ovde svi znaju da dobijanje na kvalitetu ne postoji. Svaka konverzija neceg u nesto drugo znaci isti ili losiji kvalitet, nikako bolji.
Prednost digitalne elektronike je sto kad gresi do 30% greska se uopste ne primeti, dok kod analogne i greska od 1% se cuje kao pucketanje.
Malo je i glupo pocinjati ovakve teme, to je kao kad bi neko pitao sta je kvalitetnije, konj ili automobil. Naravno da i jedno i drugo imaju svoje prednosti i nedostatke.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

buljko
Ljubisa Spasic
Kladovo

Član broj: 77384
Poruke: 4624
62.108.124.*



+5 Profil

icon Re: CD vs. ploche , koji je kvalitetniji medijum08.06.2006. u 22:17 - pre 217 meseci
Citat:
acaradioZnam, nasao sam u jednoj prodavnici celu glavu Stanton 500 sa iglom (samu iglu nisam nasao)...ali sve mi se cini da cu morati da iz svog dzepa (i svojih kolega) izvucem kintu, jer je prilicna komplikacija traziti iglu od nabavne sluzbe moje firme.


Gde i po kojoj ceni? Moze i na PP.
 
Odgovor na temu

mrkidivx

Član broj: 15771
Poruke: 1932
..nis2-nis.customer.sbb.co.yu.

ICQ: 207552161


+1 Profil

icon Re: CD vs. ploche , koji je kvalitetniji medijum09.06.2006. u 10:04 - pre 217 meseci
Citat:
Mrki, to ti je kao da vodiš ljubav sa lutkom za naduvavanje...


Bre ljudi al ste opsednuti tim lutkama na naduvavanje...
I never wanna be a mod!
 
Odgovor na temu

Andreja Dulovic

Član broj: 14570
Poruke: 246
*.adsl.sezampro.yu.



+5 Profil

icon Re: CD vs. ploche , koji je kvalitetniji medijum09.06.2006. u 11:38 - pre 217 meseci
Citat:
pctel: To mozes da pricas negde drugde, ovde svi znaju da dobijanje na kvalitetu ne postoji. Svaka konverzija neceg u nesto drugo znaci isti ili losiji kvalitet, nikako bolji.

kao da analogna tehnologija (ploca) ni malo ne menja "originalni" zvuk. pa kod ploca snimak prvo prolazi kroz debeo preeefmazis gde se smanjuju basovi (iance bi brazde bile po 20cm :) ), a onda se u gramofonu signal pusta kroz deemfazis ne bi li se nekako ti basovi vratili na pravu meru. greska kvantizacije je mala maca u odnosu na haos koji gramofon unosi u signal.

a sto se tice mp3 generacije, ajde ovako: ja kompresujem neku pesmu sa cd-a u mp3 ili ogg i onda radimo blind test (abx) pa da vidimo koliko ce ljudi biti u stanju da nedvosmisleno razlikuje ta dva.
 
Odgovor na temu

vindic8or

Član broj: 13207
Poruke: 2960
*.bulldogdsl.com.

Jabber: vindic8or@elitesecurity.org


+1 Profil

icon Re: CD vs. ploche , koji je kvalitetniji medijum09.06.2006. u 15:56 - pre 217 meseci
Citat:
pctel: To mozes da pricas negde drugde, ovde svi znaju da dobijanje na kvalitetu ne postoji. Svaka konverzija neceg u nesto drugo znaci isti ili losiji kvalitet, nikako bolji.
Prednost digitalne elektronike je sto kad gresi do 30% greska se uopste ne primeti, dok kod analogne i greska od 1% se cuje kao pucketanje.
Malo je i glupo pocinjati ovakve teme, to je kao kad bi neko pitao sta je kvalitetnije, konj ili automobil. Naravno da i jedno i drugo imaju svoje prednosti i nedostatke.


kao sto je andreja naveo gore i ja jos malo iznad, vinyl unosi mnooooogo vece degradacije u snimak i kao sto sam naveo svakim pustanjem dodatno opada vernost originalnom snimku. sto kod CDa nije slucaj, zato snimak dobija na kvalitetu kada se poredi sa vinyl plocom. i ovo sto si naveo da se i 1% gresaka cuje kod ploca je istina i dodatni argument, mada kod CDa ne ocekuj da ces cuti granulacioni shum, zato sto su dither algoritmi danas toliko tihi da cak i kad imas onaj najtisi zvuk u pesmi nema sanse da cujes ista osim muzike.


sto se konja i automobila tice, evo ja cu da ti kazem :) kvalitetniji je automobil :) ako se ne slazes, brate prodaj auto i kupi nekog finog rasnog pastuva pa pichi sve preko trotoara ;-)
 
Odgovor na temu

[es] :: Muzička produkcija :: CD vs. ploche , koji je kvalitetniji medijum

[ Pregleda: 4872 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.