Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

isti atributi različite entitete(konceptualni dizajn)

[es] :: Baze podataka :: isti atributi različite entitete(konceptualni dizajn)

[ Pregleda: 2927 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pajac
Slovenija

Član broj: 17163
Poruke: 66
*.dsl.siol.net.



Profil

icon isti atributi različite entitete(konceptualni dizajn)13.06.2006. u 14:31 - pre 217 meseci
Izrađujem konceptualni dizajn(model podataka) za informacjiski sistem za gostinski obrat(seminar u školi), pa sam zapeo kod bijelezenja artikla...

Zahtev je ta, da se na informacijonom sistemu(u programu) bjelezi artikal i surovina razdvojeno.Zato sto je artikal namjenjen direktnoj prodaji a surovina ne moze da se proda, več se upotrijebi samo za izradu artikla(ručak naprimer)

Artikal (fanta, ručak, pica, koktejl, čaj)
-----------
ID_artikla
ime artikla
cena
merska enota

surovina (mleko, brašno....)
-----------
ID_surovine
ime surovine
cena
merska enota


Zaloga (ent. koja bijelezi zalogu tako surovine kao i artikla)
----------
ID_zaloge
min_količina
max_količina
trnutačna_količina

Sad sam zapeo, jer ne znam, dali je pametno da definišem dve entitete ili samo judnu, pošto imaju jednake atribute?Šta se u praxi radi oz. šta bi trebao tu napravit?
Kad bi imao barem jedan atribut različit, onda nebi imao problema, ali tako...mozda koji predlog?
If we want to discover, we first have to be willing to get lost!
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: isti atributi različite entitete(konceptualni dizajn)13.06.2006. u 15:10 - pre 217 meseci
Što se mene tiče, ja bih sve tri tabele spojio. Dodaj samo jedno flag polje da bi se znalo je li u pitanju sirovina ili artikal. Treća tabela ima logike da bude zasebno jedino ako ima dosta artikala ili sirovina koje nemaju odgovarajući slog u njoj. Inače nema potrebe.
 
Odgovor na temu

pajac
Slovenija

Član broj: 17163
Poruke: 66
*.dsl.siol.net.



Profil

icon Re: isti atributi različite entitete(konceptualni dizajn)13.06.2006. u 17:01 - pre 217 meseci
Pa pošto se artikal može brzo ukinuti iz prodaje, a surovine ostaju, zato ču da pustim treču tabelu tako kako je. Gornje dve sam spojijo i stavio flag, kako si predlozio.
Prekosutar imam zagovor, pa čemo videt kako smo to rešili ;)

tnx i Lp!
If we want to discover, we first have to be willing to get lost!
 
Odgovor na temu

misk0
.: Lugano :. _.: CH :.

SuperModerator
Član broj: 634
Poruke: 2824
*.adsl.ticino.com.

ICQ: 46802502


+49 Profil

icon Re: isti atributi različite entitete(konceptualni dizajn)13.06.2006. u 21:48 - pre 217 meseci
Ja sam to nekad davno, radio u Clipperu sa 2 tabele:

Artikli
- ID
- Naziv
- Cijena

Sirovine
- ID
- Naziv
- Cijena (eventualno, zbog evidnecije skladista i obracuna)

Sastavnica
- ID
- ID_artikla
- ID_sirovine
- Kolicina (sirovine u artiklu)


Na taj nacin sam vodio i skladista (recimo sank, kuhinja, podrum) a i vodio kase tj prodaju. Onaj ko snabdjeva restoran je unosio samo sirovine, a artikli su 'izlazili' tj prodavali se.
Naravno, artikl se nije mogao prodati ukoliko nije imao sastavnicu, a isto tako cesto je sirovina bila jednaka artiklu - flashica soka ili slicno. Na osnovu dnevnih racuna radio sam 'zakljucenje kase' kad se formirao izlazni nalog za sirovine i na taj nacin se razduzilo skladiste za odredjenu kolicinu koja je izasla u toku dana.


:: Nemoj se svadjati sa budalom, ljudi cesto nece primjetiti razliku ::
 
Odgovor na temu

[es] :: Baze podataka :: isti atributi različite entitete(konceptualni dizajn)

[ Pregleda: 2927 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.