Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li je pravo vreme preci na snimanje u 16:9 standardu?

[es] :: Digitalne kamere :: Da li je pravo vreme preci na snimanje u 16:9 standardu?

[ Pregleda: 2715 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Stefano

Član broj: 13287
Poruke: 1797
*.adsl.sezampro.yu.



+5 Profil

icon Da li je pravo vreme preci na snimanje u 16:9 standardu?28.06.2006. u 20:42 - pre 216 meseci
Tema na jednom drugom forumu me je podstakla da i na ovom otvorim slicnu.
Kao sto se da videti, sve veci broj novih kamera ima mogucnost snimanja u true wide screen 16:9 formatu, kad bolje razmislim steta je tu mogucnost ne iskoristiti, ipak ona daje siri ugao snimanja.
Problem nastaje u tome, sto vecina nas nema 16:9 televizore.

Kao kompromisno resenje namece se da takav 16:9 snimak gledamo klasicnom 4:3 televizoru pri cemu se javljaju one crne prgue na vrhu i dnu ekrana.
Koliko je tesko naviknuti se na to?
Verovatno onoliko koliko nam je trebalo da se naviknemo da gledamo filmove u tom formatu, ali ponovo jedna stvar je gledati film, a sasvim druga gledati svoj video snimak. Za film je mozak, da tako kazem, vec naviknut na taj format, dok kod nekih jos uvek postoji nekakva psiholoska odbojnost prema obicnom home video snimku u 16:9. Jednostavno se oseca kao da smo namerno odsecali gornu i donju ivicu snimka, iako smo ustvari dobili bolji snimak, bolji u smislu snimka sa sireg ugla.

Do skoro sam razmisljao da pocnem da snimam sve snimke u 16:9 formatu, ali stalno taj pocetak odlazem za kasnije, iako zaista mislim da sto pre treba preci na 16:9 koji je ipak standard buducnosti.
Jednog dana kada budemo imali svi 16:9 televizore, pretpostavljam da ce nam, ustvari bar meni, biti zao sto nam svi video snimci nisu u 16:9 formatu, i sto cemo morati te "stare" 4:3 snimke da gledamo rasirene i deformisane.

Sta vi mislite o tome.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Da li je pravo vreme preci na snimanje u 16:9 standardu?28.06.2006. u 21:45 - pre 216 meseci
Ja ne vidim nikakvu prednost 16:9 nad 4:3, jedino kada slikaš(snimaš) panoramu ili neke mitinge. Za kućne snimke kada snimaš ženu i decu na letovanju mnogo je bolji 4:3 jer ih obično snimaš od glave do pete, a okolni ljudi te u principu i ne zanimaju mnogo (a i ako te neka od njih zanima ne želiš da to tvoja žena primeti na snimku :-)). Sem ako imaš porodicu od 10 članova, pa treba svi da stanu u jedan kadar :-)

16:9 je dobar za filmove, i na tome je najbolje i da ostane.
 
Odgovor na temu

Stefano

Član broj: 13287
Poruke: 1797
*.adsl.sezampro.yu.



+5 Profil

icon Re: Da li je pravo vreme preci na snimanje u 16:9 standardu?29.06.2006. u 12:36 - pre 216 meseci
ja vidim prednost u tom sirem uglu stalno. Mnogo puta mi je trebao sirok ugao koji nikako nisam mogao da napravim sem da pomeram kameru po horizontali.
Kad gledam 16:9 snimak posle toga mi onaj 4:3 deluje nekako mali.
Za pristalice 4:3 definitivni obavezan prelazak na 16:9 ce biti nova generacija standarda za kamere (da li ce to biti HDV ili neki drugi) posto HD standardi su po defaultu 16:9.
Zbog toga ja mislim da je bolje odmah preci na 16:9 posto ce ionako defitinitvno za nekoliko godina kad dodje zazivi neki novi standard, sve kamere snimati po defaultu u 16:9 formatu.
 
Odgovor na temu

BendzaminF
Kragujevac

Član broj: 64198
Poruke: 43
*.internet.krstarica.net.



Profil

icon Re: Da li je pravo vreme preci na snimanje u 16:9 standardu?01.07.2006. u 12:39 - pre 216 meseci
E, kad je i to stvar mode neka ide sve u materinu. 16:9 standard ima vece estetske potencijale i zato je u njemu snimljena vecina filmova, pocev od50-ih godina.Nasuprot njemu je 4:3 format, koji je znatno laksi za snimanje, i zato ga koriste televizije.U 16:9 je cesto jako tesko snimiti kadar koji nije unapred osmisljen.
Zato za kucnu, namerno ne kazem amatersku upotrebu snimajte kako vam lakse.
 
Odgovor na temu

Audio
Srbija

Član broj: 26499
Poruke: 299
*.xdsl.beograd.com.



Profil

icon Re: Da li je pravo vreme preci na snimanje u 16:9 standardu?03.07.2006. u 12:24 - pre 216 meseci
Ja sam snimao spot za jednu pevacicu u 16:9 formatu i ispao je dosta dobro bas iz tog razloga sto mu te crne trake gore i dole daju neku malu dozu ozbiljnosti. Licno mislim da treba sve snimati u 16:9. Cak sam i snimak sa sopstvene svadbe radio u tom formatu.
 
Odgovor na temu

Misa_exclusive
Milos Andrejevic
Raduckam tu i tamo... :)
Novi Sad/Leskovac

Član broj: 59286
Poruke: 1061
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

ICQ: 190609050


Profil

icon Re: Da li je pravo vreme preci na snimanje u 16:9 standardu?04.07.2006. u 00:09 - pre 216 meseci
Da, vreme je preći polako na 16:9. On se koristi na za filmove i slične forme gde se kadrovi planiraju (storyboard), dok je kod televizija, gde se snima neplanski, i dalje koristi 4:3.
Medjutim, polako će i televizija preći na 16:9 uvođenjem HDTV.
BTW svadbu koju treba da snimam za neke prijatelje (sa dve kamere) biće u 16:9. Kad se već toliko cimam oko montaže, da barem i format bude "moderan" :)
Naravno, njima će to odgovarati, pošto imaju wide TV.
Dakle, prelazite na 16:9, ali SAMO ako kamera ima PRAVI 16:9 mod, a ne neka kompromisna odsecanja slike.
Nije sve u parama. Ima nešto i u nekretninama, a Boga mi, i u zlatnim polugama

 
Odgovor na temu

Stefano

Član broj: 13287
Poruke: 1797
*.adsl.sezampro.yu.



+5 Profil

icon Re: Da li je pravo vreme preci na snimanje u 16:9 standardu?04.07.2006. u 12:34 - pre 216 meseci
Miso ocekivao sam da ces se i ti javiti.

Wide po meni ima tu veliku prednost sirokog ugla, mnogo puta mi je to nedostajalo kod moje kamere.
Naravno sto i sam kazes dolaze uobzir samo pravi 16:9 modovi, jos i po mogucstvu da kamera ima 16:9 optiku i chipove (kao Panasonic AG DVC32 i 62)
 
Odgovor na temu

Misa_exclusive
Milos Andrejevic
Raduckam tu i tamo... :)
Novi Sad/Leskovac

Član broj: 59286
Poruke: 1061
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

ICQ: 190609050


Profil

icon Re: Da li je pravo vreme preci na snimanje u 16:9 standardu?05.07.2006. u 09:45 - pre 216 meseci
Pa eto i mene :)
Mnogi misle da je to isto ko 4:3, samo što je visina sužena. NE, naprotiv. Visina je ista kao kod 4:3, samo što je širina povećana. Pravi doživljaj 16:9 formata je moguć samo ako se gleda na 16:9 televizoru/monitoru.
Nije sve u parama. Ima nešto i u nekretninama, a Boga mi, i u zlatnim polugama

 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalne kamere :: Da li je pravo vreme preci na snimanje u 16:9 standardu?

[ Pregleda: 2715 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.