Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2469335 | Odgovora: 5460 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

anon3017188

Član broj: 318285
Poruke: 2722



+33 Profil

icon Re: Toplotna pumpa07.08.2015. u 22:43 - pre 105 meseci
Ajde postavi tu tehnicku dokumentaciju da vidimo.Voleo bih da vidim koliko vuce struje kada odrzava nominalni kapacitet na - 15 c.
 
Odgovor na temu

RUPICA
rukovalac građevinskih mašina
izoteks-lm komerc
Crepaja

Član broj: 330863
Poruke: 15
*.static.madnet.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa14.10.2015. u 13:44 - pre 102 meseci
Pozdrav svim forumašima. Čitam ovaj forum oko godinu dana,kad imam vremena. U fazi sam izgradnje stambenog objekta u osnovi 80m2. Podrum ispod cele kuce ,prizemlje i visoko potkrovlje. Čitajući ovaj forum uvideo sam da je izolacija jako bitna za grejanje i hlađenje objekta. Ploca prema tavanu nije betonska vec podaščana i na nju 10cm blata,ispod 10cm mineralne vune, 2cm stirodura i gipsana ploca. u fazi sam ugradnje izolacije zidova 15cm stiroporom. Prozori su novi pvc sa low e staklima i alu roletnama. Komplet grejanje je podno,prizemlje i potkrovlje,podrum se za sada neće grejati.E sad ono glavno: kupio sam toplotnu pumpu vazduh-vazduh i planiram da je prepravim na zemlja voda tako sto cu unutrasnju jedinicu zameniti izmanjivacem swep 8kw koliko je i deklarisana toplotna pumpa na +7 spoljne temperature, a kondenzator spoljne jedinice da izbacim, izmerim duzinu cevi i istu duzinu da umetnem u rupi u zemlji koju cu zaliti kasnije mesavinom zemlje i peska razređeno vodom kako bi uslo u sve pore u rupi,kako ne bi vazduh ostao zarobljen i izmena toplote-hladnoće bila 100%. Zamolio bih sve dobronamerne forumase da daju svoje misljenje po pitanju da li ova moja zamisao ima ikakvog smisla,pošto je moje mišljenje da zemlja na dubini od 1,2m ne može da se zaledi... Zaboravih da napisem da je original spoljna jedinica probana sa swep izmenjivačem umesto unutrašnje jedinice i da je temperaturu 50l vode sa 15c na 40c dostigla za 6min. Hvala unapred...


[Ovu poruku je menjao RUPICA dana 14.10.2015. u 15:01 GMT+1]
 
Odgovor na temu

neznam nisam odavde
pera petrović
penzioner
penzioner
novi sad

Član broj: 329954
Poruke: 83
87.116.145.*



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa14.10.2015. u 14:49 - pre 102 meseci
Ovo sam video ali malo drugačije u nemačkoj.Oni nisu prepravljali ništa na TP nego su odgovarajućeg prečnika PVC cevi ( prečnik "ventilatora") ukopali na cca 150 cm pod zemlju i napravili "prsten" tako da im isti vazduh kruži i pod zemljom se "greje".mislim da je oko 60 m cevi i krivina ukopano.Vaša ideja mi se dopada ali me malo brine da se vlaga u zemlji oko same cevi ne zaledi i napravi izolacioni sloj.Naime kod nekih starih modela zamrzivača se na taj trik moglo smanjiti gubitak gasa u sanduku jedino nije smeo kompresor stati i morala je izolacija biti vlažna.
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa14.10.2015. u 16:43 - pre 102 meseci
Ima smisla ali je veliko pitanje da li se isplati (koliko sam ja računao ne isplati se). Sem u slučaju da vam ovakva TP nije od bilo kakve koristi. A i onda je bolje prodati je pa kupiti drugu.
Za tu prepravku niko ne može da kaže šta će se dobiti. Izmenjivač mora biti tolike snage i površine da daje zahtevanu temperaturu vode (ako je previsoka COP će biti mali pa će grejanje biti preskupo, a ako je niska biće hladno).
Obratiti pažnju na gas. Ako se koriste ovi novi "ekološki" onda izmenjivač mora da radi na 35-40 bara a to nije ni jeftino ni lako naći.
I povrh svega, ne bih rekao da imate potreban alat, merne instrumente, iskustva i znanja da se u to upustite. Jedino za svoju dušu, pa šta bude.
Od cele TP vama ostaje samo kompresor i elektronika. Elektronika je programirana za TP vazduh/vazduh tako da je neupotrebljiva. Dakle, od cele TP vama treba samo kompresor. A on košta oko 200evra (za 8kw). Meni to liči na klanje vola za 5 kila mesa.
Ne verujem da ćete naći ozbiljnog majstora koji će se toga prihvatiti.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.madnet.rs.



+86 Profil

icon Re: Toplotna pumpa14.10.2015. u 19:29 - pre 102 meseci
Citat:
RUPICA: Pozdrav svim forumašima. Čitam ovaj forum oko godinu dana,kad imam vremena. U fazi sam izgradnje stambenog objekta u osnovi 80m2. Podrum ispod cele kuce ,prizemlje i visoko potkrovlje. Čitajući ovaj forum uvideo sam da je izolacija jako bitna za grejanje i hlađenje objekta. Ploca prema tavanu nije betonska vec podaščana i na nju 10cm blata,ispod 10cm mineralne vune, 2cm stirodura i gipsana ploca. u fazi sam ugradnje izolacije zidova 15cm stiroporom. Prozori su novi pvc sa low e staklima i alu roletnama. Komplet grejanje je podno,prizemlje i potkrovlje,podrum se za sada neće grejati.E sad ono glavno: kupio sam toplotnu pumpu vazduh-vazduh i planiram da je prepravim na zemlja voda tako sto cu unutrasnju jedinicu zameniti izmanjivacem swep 8kw koliko je i deklarisana toplotna pumpa na +7 spoljne temperature, a kondenzator spoljne jedinice da izbacim, izmerim duzinu cevi i istu duzinu da umetnem u rupi u zemlji koju cu zaliti kasnije mesavinom zemlje i peska razređeno vodom kako bi uslo u sve pore u rupi,kako ne bi vazduh ostao zarobljen i izmena toplote-hladnoće bila 100%. Zamolio bih sve dobronamerne forumase da daju svoje misljenje po pitanju da li ova moja zamisao ima ikakvog smisla,pošto je moje mišljenje da zemlja na dubini od 1,2m ne može da se zaledi... Zaboravih da napisem da je original spoljna jedinica probana sa swep izmenjivačem umesto unutrašnje jedinice i da je temperaturu 50l vode sa 15c na 40c dostigla za 6min. Hvala unapred...


[Ovu poruku je menjao RUPICA dana 14.10.2015. u 15:01 GMT+1]

Ne mozes samo da izmeris duzinu cevi i da ih ukopas jer time neces dobiti ama bas nista,sta mislis cemu sluze one alu. lamele navucene na cevi a za ukras nisu.
Za DX varijanu 30m sonde nosi 2-3KW energije u zavisnosti od sastava zemljista.sonde se ne zatrpavaju zemljom i peskom
vec masom koja je predvidjena za to.ako hoces da eksperimentises zatrpaj ih cistom zemljom ili glinom.
pozdrav.


PS.
Jel matori Dule gitarista jos drzi krcmu Karadjordje?
 
Odgovor na temu

RUPICA
rukovalac građevinskih mašina
izoteks-lm komerc
Crepaja

Član broj: 330863
Poruke: 15
*.static.madnet.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa14.10.2015. u 20:37 - pre 102 meseci
Matori Dule je jos u poslu pa se malo,malo i prosirava...
E sad nazad na temu. Što se tiče alata i instrumenata sve što mi je potrebno imam. Izmenjivac je swap testiran na 71bar. a gas je r407a i njegov max pritisak u radu je 25bari,ako nesto gresim vi slobodno recite. Zbog tih alu lamelica na kondenzatoru planiram da produzim dužinu cevi za cca 10%. Izmerena dužina je 60m i kad dodam 10% izađe 66m. Ja sam to rešio da napravim i da vam kazem da me jedini trošak izađe bušenje rupe(ako ne nađem nekog ko će to odraditi drugarski,ali opet sam dužan) i 66m bakarnih cevi koje neću sigurno vaditi iz zemlje. Gas i ruke su moje,to ne računam. TP mogu u slučaju ne uspeha vratiti u početno stanje. Nije samo kompresor ono što ću iskoristiti. tu je i zaštita visokog pritiska,tx ventil,zaštita od ispada faze(kompresor je trofazni). TP je Toshiba plaćena 28000din a izmenjivac je swap polovan ispravan placen 8500din. Volim da eksperimentišem i ako mi finansije dozvoljavaju,za sada da,ja ću to i uraditi. Samo sto ne znam da li da radim 4 sonde po 16m ili dve po 32m ili jednu od 66m. Hvala na prethodnim i budućim komentarima. Pitanje za malog genija:da li je ok da zamena al lamelica zamenim sa produženim cevima za 10% i kakva je to masa za popunu sondi za DX?
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.madnet.rs.



+86 Profil

icon Re: Toplotna pumpa14.10.2015. u 21:24 - pre 102 meseci
Ne citas pazljivo sonda od 30m ima 60m cevi i 2-3kw po sondi.
Zasip za sondu je vrsta gline kojom se popunjava busotina,ne smes preterivati sa duzinom i brojem sondi
zbog brzine strujanja medijuma inace ces ostati bez ulja u kompresoru.
Dakle 60m Cu cevi 1/2"=2-3KW
 
Odgovor na temu

RUPICA
rukovalac građevinskih mašina
izoteks-lm komerc
Crepaja

Član broj: 330863
Poruke: 15
*.static.madnet.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa14.10.2015. u 21:49 - pre 102 meseci
Razumeo sam ja vas odlično,samo verovatno nisam tako i napisao. Da uzmemo pretpostavku da je 33m sonda,Da li je tih 2-3kw ok za potrebe moje pumpe,i ako bih naisao na podzemne vode da li je dobro za rad TP ili lošije? Bunari su mi suviše komplikovana investicija i niko ne može sa sigurnošću da ti kaže koliko će biti vode i do kad. Za kopanje dvorišta i postavljanje okiten creva nemam mesta,kao i za dva bunara razdaljine 10m(čitaj mali plac),a i nemam utrošak struje za pumpu koja će tu vodu gurati(veći COP). E sad manji COP na TP,veći zbog izbegnute pumpe za cirkulaciju vode tu sam negde na nuli. A možda i grešim. Trebao bih ovih dana da kopam septičku pa će i radovi oko bušenja i postavljanja Cu cevi da krenu. Samo da stane kiša... Svi saveti i kritike dobrodošli!
 
Odgovor na temu

zoxor
Pancevo
Grappa doo Beograd
ovlasceni distributer za
Carrier i Toshiba

Član broj: 319673
Poruke: 1494



+70 Profil

icon Re: Toplotna pumpa15.10.2015. u 06:13 - pre 102 meseci
@RUPICA
Ako ti je TP 8kW onda ti treba sonda 8kW. Opisi malo tu "rupu" gde zelis postaviti cevi.
Koliko je stara Toshiba?

@mali genije
Pozdrav.
Toshiba Daiseikai VI velicina 10 komada 6 Grejem
150m2 na 22C i 50m2 na 17C Hladim 200m2 na
24C Zidovi cigla obostrano malterisana 45cm + 10cm
stiropor Podrum 10cm stiropor sokla 3cm stirodur
Potkrovlje 30cm vuna ventilirano kroviste + 10cm
vuna iznutra na spoljne zidove + gips Sestokomorni
PVC low-e velux krovni prozori
 
Odgovor na temu

RUPICA
rukovalac građevinskih mašina
izoteks-lm komerc
Crepaja

Član broj: 330863
Poruke: 15
*.static.madnet.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa15.10.2015. u 07:30 - pre 102 meseci
Kompresor i sve ovo sa njim što ide bi stajalo u podrumu,otprilike 1,2m ispod nivoa zemlje. Rupa u dubinu bi isla sa tih 1,2m pa do 33m,koliko sam izmerio da mi je bilo potrebno cevi da bih zamenio kondenzator spoljne jedinice. Fi rupe bi bio 10cm. Toshiba je mislim starije proizvodnje a model je RAV-264AH8-PE(spoljna jedinica). Našao sam ja na netu svu specifikaciju,uputstvo za upotrebu pa čak i kodove grešaka koje prijavljuje na daljinskom upravljaču ako nešto zataji. Da li je ikako moguće da sa DX dobijem 8kw sa ovom mojom zamisli. Kriva grejanja kaže da na spoljnih -10 dobijam oko 4,3kw,a sam kompresor je 2,2kw.
 
Odgovor na temu

scroll
Bečej

Član broj: 178577
Poruke: 219
*.mbb.telenor.rs.



+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa15.10.2015. u 08:20 - pre 102 meseci
Pozdrav ja sam dosta radio sa dx sistemima u sakom slucaju moras imati dota nisku temperaturu polazog fluida za gejanje ne vise od 30-35c. ako hoces da ti bude dobar cop.
 
Odgovor na temu

RUPICA
rukovalac građevinskih mašina
izoteks-lm komerc
Crepaja

Član broj: 330863
Poruke: 15
*.static.madnet.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa15.10.2015. u 08:24 - pre 102 meseci
Iskreno nisam ni planirao sanitarnu vodu da grejem,mislim da mi zadovoljava 30c polaznog voda. Molim za vaše mišljenje o ovom mom poduhvatu.
 
Odgovor na temu

zoxor
Pancevo
Grappa doo Beograd
ovlasceni distributer za
Carrier i Toshiba

Član broj: 319673
Poruke: 1494



+70 Profil

icon Re: Toplotna pumpa15.10.2015. u 11:39 - pre 102 meseci
Iskreno nisam nikad ulazio u pravljenje TP odokativnom metodom ali moj savet ti je da budes oprezan sa velicinom investicije jer sve to lako predje u skupu igrariju sa vrlo neivesnim krajnjim rezultatom.
Toshiba Daiseikai VI velicina 10 komada 6 Grejem
150m2 na 22C i 50m2 na 17C Hladim 200m2 na
24C Zidovi cigla obostrano malterisana 45cm + 10cm
stiropor Podrum 10cm stiropor sokla 3cm stirodur
Potkrovlje 30cm vuna ventilirano kroviste + 10cm
vuna iznutra na spoljne zidove + gips Sestokomorni
PVC low-e velux krovni prozori
 
Odgovor na temu

RUPICA
rukovalac građevinskih mašina
izoteks-lm komerc
Crepaja

Član broj: 330863
Poruke: 15
212.200.247.*



Profil

icon Re: Toplotna pumpa15.10.2015. u 12:14 - pre 102 meseci
Hvala vam na brizi i na tome što ste iskreni. Nema puno ljudi koji će ti reći svoje iskreno mišljenje,pa makar ono bilo i loše po mene. Ja ću prihvatiti svaku kritiku ako mi neko to obrazloži na kraju možda,ali samo možda i odustati od celog plana. Ako to budem uradio,a nadam se da hoću, svi detalji će biti napisani na ovom forumu, od potrošnje,dobijene polazne temperature... Ja da znam sve ne bih nikoga ništa pitao. Ili da imam para na pretek platio nekoga ko zna pa neka se on jbv ili zvao projektante pa izvolite. Ili se na kraju grejao na kotao na struju. Sve to košta i to dosta. Idealno bi bilo da svako radi svoj posao i u tuđi se ne meša. Ali takva nam je država i svi moramo da secemo uši da bi krpilu dupe.
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa15.10.2015. u 12:51 - pre 102 meseci
Zašto odustati? Ako postoji spremnost za probu onda se može nešto i dobiti.
Temperatura zemlje je oko 12-14*C na dubini do 100m. Sa jednom cevi 33m dubine će se svakako naići na vodu (Crepaja?) što uopšte nije loše.
Ne znam šta ostali misle ali preterivanje sa dužinom cevi u zemlji nema loše posledice po TP, naprotiv, zemlji će se oduzimati manje energije pa će se teže zalediti. Ovde se držim analogije sa TP voda/voda gde kad se poveća protok vode iz bunara onda se od te vode ne oduzme 5 već 4*C.
Možda bi i elektronika mogla da se prevari pa da čita kao da je spoljnja temperatura uvek 12-13*C.
Sve u svemu može da radi, samo gledaj koliko košta. Na Internetu ima dosta snimaka prepravki ali obično samo jedne strane a ne obe kao kod tebe.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

RUPICA
rukovalac građevinskih mašina
izoteks-lm komerc
Crepaja

Član broj: 330863
Poruke: 15
212.200.247.*



Profil

icon Re: Toplotna pumpa15.10.2015. u 13:14 - pre 102 meseci
Što se tiče dužine cevi nije problem staviti dužu, već mi je pitanje kakve će posledice imati kompresor obzirom da se i deo ulja kreće kroz cev. Da li će sa te dubine pri startovanja moći da progura ulje koje se verovatno stalozilo na dno. Zato sa mislio da stavim 4 sonde po 8m. Manja količina gasa i ulja će ići kroz više sondi nego kroz jednu, tako da bi start kompresora bio lakši. Što se tiče elektronike, ona će i biti u podrumu kao i kompresor i okolna temp. bi bila priblizna 12-13c.
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa15.10.2015. u 13:31 - pre 102 meseci
Sonde se stavljaju na daljinu od oko 10m međusobno. Pitanje je imaš li toliko mesta?
Nisam mislio na temperaturu elektronike već na temperaturu ulaznog fluida.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

RUPICA
rukovalac građevinskih mašina
izoteks-lm komerc
Crepaja

Član broj: 330863
Poruke: 15
212.200.247.*



Profil

icon Re: Toplotna pumpa15.10.2015. u 13:59 - pre 102 meseci
Koliko sam ja video ima dve sonde priljubljene uz cevi, jedna je verovatno na ulazu gasa u kondenzator a druga na izlazu. Tako sam mislio i da ih stavim posle prepravke.
 
Odgovor na temu

zoxor
Pancevo
Grappa doo Beograd
ovlasceni distributer za
Carrier i Toshiba

Član broj: 319673
Poruke: 1494



+70 Profil

icon Re: Toplotna pumpa15.10.2015. u 14:07 - pre 102 meseci
mali genije je vec spominjao moguce probleme sa gubljenjem ulja a mogu da se jave i neki drugi problemi tako da ne treba mesati pojam DX sistema sa sondom i rasolinom gde taj napor od 100 metara savladava pumpa a ne kompresor mislim znaci nisam siguran ali 33 metara je mnogo za tvoj kompresor.
Toshiba Daiseikai VI velicina 10 komada 6 Grejem
150m2 na 22C i 50m2 na 17C Hladim 200m2 na
24C Zidovi cigla obostrano malterisana 45cm + 10cm
stiropor Podrum 10cm stiropor sokla 3cm stirodur
Potkrovlje 30cm vuna ventilirano kroviste + 10cm
vuna iznutra na spoljne zidove + gips Sestokomorni
PVC low-e velux krovni prozori
 
Odgovor na temu

zoxor
Pancevo
Grappa doo Beograd
ovlasceni distributer za
Carrier i Toshiba

Član broj: 319673
Poruke: 1494



+70 Profil

icon Re: Toplotna pumpa15.10.2015. u 14:10 - pre 102 meseci
Izvini nisam procitao do kraja ono sa 4x8m ali ako je mali genije u pravu da sa 60m imas 2-3kW onda ti je to mlo za tvoju TP od 8kW.
Toshiba Daiseikai VI velicina 10 komada 6 Grejem
150m2 na 22C i 50m2 na 17C Hladim 200m2 na
24C Zidovi cigla obostrano malterisana 45cm + 10cm
stiropor Podrum 10cm stiropor sokla 3cm stirodur
Potkrovlje 30cm vuna ventilirano kroviste + 10cm
vuna iznutra na spoljne zidove + gips Sestokomorni
PVC low-e velux krovni prozori
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2469335 | Odgovora: 5460 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.