Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2482798 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa05.02.2016. u 12:28 - pre 100 meseci
COP je skoro isti za grejanje i hlađenje.
Nisam video hlađenje radijatorima (problem je kondenzacija i curenje pa treba naći način da se voda koja curi odvede, kao i kod klima).
Ne znam koliko je prijatno stati na pločice koje su 15*C. Kad stanem na moje pločice koje su oko 20*C osetim (prijatnu) hladnoću ali hladnije od toga mislim da mi se ne bi svidelo.
Za pojedine regione (Afriku itd) se ugrađuju TP bez četvorokrakog ventila. One mogu ili da samo hlade ili da samo greju. Ima takvih i kod nas pa treba proveriti.
Hlađenje sa TP ima smisla jedino sa fankoilima (koji imaju rešeno odvođenje kondenzacije) jer se gura voda od 7*C a vraća u TP od 12*C. A kako jedan fankoil košta koliko i jedna klima tako se počne razmišljati šta je bolje i jeftinije...
Pasivno hlađenje je ok ali sa kompromisima:
1. ako se pusti bunarska voda direktno u sistem onda je prljavija voda sa puno više gvožđa u cevima što opet može biti problem.
2. ako se stavi dodatni izmenjivač, gubi se efikasnost jer se gubi oko 5*C na ulaznoj vodi.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Toplotna pumpa05.02.2016. u 13:47 - pre 100 meseci
Rekoh da o hladjenju razmisljam jer cu imati kombinaciju radijatora i fc,ali imam direktan razvod od ormarica za svako grejno telo ponaosob,razvod je kroz kosuljicu u podu. Pricao sam sa njima danas,preporucuje pasivno i pozvao me da na leto dodjem kod njih i vidim kako su kod njih pustili pasivno hladjenje poslovnog prostora ~150 mkv sa izmenom do +2 u odnosu na bunarsku vodu,hladjenje sa 6 fc.Naravno leti bi u ormaricu zatvarao ventile ka radijatorima. Cena izmenjivaca kod njih je 200€ sa pdvom,a na kp moze da se nadje za 120-150€.
 
Odgovor na temu

zoxor
Pancevo
Grappa doo Beograd
ovlasceni distributer za
Carrier i Toshiba

Član broj: 319673
Poruke: 1494



+70 Profil

icon Re: Toplotna pumpa05.02.2016. u 14:50 - pre 100 meseci
@tihi2

U Africi (i ne samo u Africi nego i kod nas ako je potreba samo za hladjenjem) se koriste chilleri koji su u stvari osnovni uredjaji i od kojih u nekim slucajevima moze nastati toplotna pumpa dodavanjem reverzibilnosti da li sa freonske ili vodene strane.
Ja sam prvenstveno hteo da ukazem da neke TP vazduh-voda i narocito TP voda-voda nisu reverzibilne i mogu samo da GREJU.
Kod TP renomiranih proizvodjaca COP pri rezimu 35/30 moze da bude 4,5-5 EER pri rezimu 7/12 oko 3-3,5 naravno prosek ce biti priblizan posto je pad COP izrazeniji padom temperature neko pad EER porastom temperature.

@SG kamikaza

Da ne bude zabune nisam protivnik pasivnog hladjenja samo zelim ukazati na moguce nedostatak u vidu ne odvlazivanja.
FC treba da je adekvatno dimenzionisan za temperaturu koja ce proticati kroz isti.
Imao sam prilike da pustam chiller u kuci sa zidnim hladjenjem u rezimu 18/23 ali je ugredjen i kanalski split za odrzavanje vlage.
Toshiba Daiseikai VI velicina 10 komada 6 Grejem
150m2 na 22C i 50m2 na 17C Hladim 200m2 na
24C Zidovi cigla obostrano malterisana 45cm + 10cm
stiropor Podrum 10cm stiropor sokla 3cm stirodur
Potkrovlje 30cm vuna ventilirano kroviste + 10cm
vuna iznutra na spoljne zidove + gips Sestokomorni
PVC low-e velux krovni prozori
 
Odgovor na temu

neznam nisam odavde
pera petrović
penzioner
penzioner
novi sad

Član broj: 329954
Poruke: 83
87.116.145.*



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa05.02.2016. u 15:34 - pre 100 meseci
Imam TP vazduh voda i voda voda sa po 3 izmenjivača u svakom modusu rada i grejanjem sanitarne vode.Moj lični favorit je vazduh voda jer cena i posebno komplikacije sa bunarima i primarnim izmenjivačem po meni ne opravdavaju razliku u uštedi struje u naj hladnijim danima, a u periodu kad je spoljna temperatura veća od temp.vode sve je već odavno rečeno. .Jedino skrećem pažnju da kod vazduh voda ima malo zezanja kod otapanja spoljne jedinice kad je velika vlaga u vazduhu osim ako TP nema koaksijalni izmenjivač i bufer (među rezervoar)ali voda voda sa koaksijalnim traži velik protok.Ništa nije idealno. Ja za otapanje vazdušnog izmenjivača koristim energiju iz bojlera sanitarne vode.Što se tiče hlađenja uvek i samo pasivno jer nije tako ubitačno hladan vazduh ne boli grlo jer je vazduh suv i potrošnja struje je zanemariva par stotina vati kolko troši bunarska pumpa i ventilatori u FC u odnosu po minimalno 1.2 kw po jednom klima uređaju u hlađenom prostoru ili + snaga kompresora same TP + FC.Od hlađenja na radijatore naravno nema ništa - probao :( hladno ide dole a toplo gore pa bez ventilatora ili neke druge prinudne promaje to neradi kondenzacija i nije toliki problem limar crevo i eto.O ceni i elementima sve je davno rečeno :jeftino i dobro nema .jedino mi nije jasno šta traže bunarske i cirkulacione pumpe u proračunima COP ?
 
Odgovor na temu

zoxor
Pancevo
Grappa doo Beograd
ovlasceni distributer za
Carrier i Toshiba

Član broj: 319673
Poruke: 1494



+70 Profil

icon Re: Toplotna pumpa05.02.2016. u 15:46 - pre 100 meseci
Pumpe trose struju i imaju uticaj na ukupno iskoriscenje sistema odnosno dobijena kolicina toplote : utrosak struje svih elemenata sistema = COP sistema
Toshiba Daiseikai VI velicina 10 komada 6 Grejem
150m2 na 22C i 50m2 na 17C Hladim 200m2 na
24C Zidovi cigla obostrano malterisana 45cm + 10cm
stiropor Podrum 10cm stiropor sokla 3cm stirodur
Potkrovlje 30cm vuna ventilirano kroviste + 10cm
vuna iznutra na spoljne zidove + gips Sestokomorni
PVC low-e velux krovni prozori
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa05.02.2016. u 16:12 - pre 100 meseci
Da, ja sam ovde uvek davao COP celog sistema (Kompresor+ventilatori+cirkulaciona pumpa (prema akomulatoru)+2. cirkulaciona pumpa (prema kući)). Za mene su to troškovi struje.
Za voda/voda bi to bilo kompresor+bunarska pumpa+cirkulaciona pumpa (+ još i druga cirkulaciona ako ima akomulator).
Zbog ovoga proizvođački COP=4.5 pada na realnih COP=3.5 (za moju TP piše da je na +2*C i vodu od 40*C COP=3 a moj stvarni, realni, postignuti COP=2.5).
Ako dobro razmišljam situacija je ovakva:
Da bi u sobi bilo 20*C na spoljnjih 0*C, neka je temperatura poda 25*C. Da bi leti na spoljnjih 40*C bilo 20*C u kući potrebno je da je temperatura poda 15*C.
Ne bih znao da kažem da li je to prijatno ili ne, ali znam da mi baš nije prijatno kad klima duva punom snagom.

Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Toplotna pumpa05.02.2016. u 16:50 - pre 100 meseci
Jeftino i dobro itekako postoji,samo treba biti dovoljno pametan pa proceniti dobro! Da li je dobra pumpa istih elemenata za 2500€ ili je bolja pumpa istih elemenata koja kosta 4000+€??? Sve je to za voda voda standard....copeland swep dixell....pitanje je samo koliko je neko pohlepan prilokom preprodaje ili u slucaju za koji sam ja resen,koliko ceni svoj trud da sklopi nesto! Hladjenje nemam nameru da koristim po ceo dan,jer imam troje msle dece,vec jednostavno zelim da ublazim tj olaksam boravak u kuci za vreme podnevne ludnice u sred leta,eventualno blago rashladjivanje uvece zbog mirnijeg sna. Da sam ijednog trena imao sumnju u mogucnosti voda voda sistema odustao bi,ovako vec tri godine pratim komsiju tri kuce od mene kako to kod njega funkcionise bez problema. Na duge staze naravno da je bitan i finansijski faktor,zato prevaga za pasivno.
Zoxor
Nemam nista protiv ni da si ti protiv pasivnog hladjenja,svako ima svoj razlog za i protiv.
Sa cilerima od par desetina kw do par stotina kw svakodnevno imam posla,jer iste odrzavam,i svestan sam pogodnosti i mogucnosti pri koriscenju i za grejanje i hladjenje. Istim nam se greje i hladi upravnu zgrada od oko 1000mkv.
Licno moje misljenje je da u cop sistema tp treba racunati cirkulacionu koja bi se koristila za bafer,a primarnu svakako moras da imas kakav god vid centralnog grejanja imao, i nisam bas na puno slucajeva cuo i video da neko nju uracunava u trosak za grejanje. Ali opet,sto ljudi sto cudi,sto zena dvesta sisa :-D
 
Odgovor na temu

rade.zrnic

Član broj: 268990
Poruke: 217
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+336 Profil

icon Re: Toplotna pumpa05.02.2016. u 17:26 - pre 100 meseci
@kamikaza napisa,
"Licno moje misljenje "...",a primarnu svakako moras da imas kakav god vid centralnog grejanja imao, i nisam bas na puno slucajeva cuo i video da neko nju uracunava u trosak za grejanje."
Ako ti je i ta pumpa u sistemu grejanja onda moraš i njenu potrošnju da uračunaš u troškove. Ponekad to nije ni zanemarljivo.
@Tihi2 napisa da mu COP osetno pada kad uračuna i njenu potrošnju. Jedino ako imaš njen el. priključak kod komšije, onda je zanemarljiva.
 
Odgovor na temu

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Toplotna pumpa05.02.2016. u 17:45 - pre 100 meseci
Bez neke lose namere,ali kadnekog pitas koliko je potrosio za grejanje cujes odgovore:
10 kubika bukve za smederevac
15 Kubika bukve i tonu ugljana kotao
350 Kubika za gas
ili par tona peleta...nikad niko ne govori + xyz kw za cirkulacionu pumpu. Zato je nema u mojoj racunici. A ako bi pravili dodatne komplikacije u racunu onda u sistem tp da uvedemo potrosnju struje za elektroniku,sobni termostat pa i sijalicu koju bi palili u prostoriji gde je tp.
Ja je ne racunam,i nemam nista protiv ako je neko racuna,sasvim mi je ok. Da cu je racunati dogodine kad ubacim bafer,hocu,je dodajem jos jednu. Ovo je nesto o cemu mozemo danima pricati i ne naci sredinu oko koje se svi mozemo sloziti,zar ne?
 
Odgovor na temu

rovaccccc

Član broj: 315350
Poruke: 2339



+461 Profil

icon Re: Toplotna pumpa05.02.2016. u 17:51 - pre 100 meseci
Oni na peletu i drvima nemaju cop :-) :-) :-)
 
Odgovor na temu

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Toplotna pumpa05.02.2016. u 18:06 - pre 100 meseci
Ja nisam ni rekao da imaju!!! Naveo sam potrosnju! Zar ne!
Govorim o ukupnoj potrosnji za navedene sisteme. Retki su oni koji su u to racunali i struju za pumpu.
 
Odgovor na temu

rade.zrnic

Član broj: 268990
Poruke: 217
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+336 Profil

icon Re: Toplotna pumpa05.02.2016. u 18:07 - pre 100 meseci
Citat:
SG kamikaza:
Bez neke lose namere,ali kadnekog pitas koliko je potrosio za grejanje cujes odgovore:
10 kubika bukve za smederevac
15 Kubika bukve i tonu ugljana kotao
350 Kubika za gas
ili par tona peleta...nikad niko ne govori + xyz kw za cirkulacionu pumpu. Zato je nema u mojoj racunici. A ako bi pravili dodatne komplikacije u racunu onda u sistem tp da uvedemo potrosnju struje za elektroniku,sobni termostat pa i sijalicu koju bi palili u prostoriji gde je tp.
Ja je ne racunam,i nemam nista protiv ako je neko racuna,sasvim mi je ok. Da cu je racunati dogodine kad ubacim bafer,hocu,je dodajem jos jednu. Ovo je nesto o cemu mozemo danima pricati i ne naci sredinu oko koje se svi mozemo sloziti,zar ne?

U pravu si potpuno... Možemo da se gložimo unedogled ali to temu neće unaprediti.
Koliko je koštao gas (u trenutku) + elektrika koja je angažovana za distribuciju u kući (objektu)...
Isto to za sve ostale načine "podgrijavanja" stambenog prostora...
Govorimo (pišemo) o TP, alternativi "čvrstih" izvora...
Znači sve što je uključeno u kolo prenosa topline iz jedne sredine u drugu bi trebalo da bude sublimirano u konačni koeficijent.
 
Odgovor na temu

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Toplotna pumpa05.02.2016. u 18:15 - pre 100 meseci
Drago mi je da si dobronamerno shvatio!
Cilj stupanja na forum mi je da steknem nova saznanja kroz konverzaciju,dobijem neki savet eventualno damneki kad budem bio korisnik. Nikako prepirka
 
Odgovor na temu

rade.zrnic

Član broj: 268990
Poruke: 217
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+336 Profil

icon Re: Toplotna pumpa05.02.2016. u 18:35 - pre 100 meseci
Sasvim dobronamerno...
Nemam razloga za nešto drugo. Vidim po titlu da se baviš sličnim poslovima, pa eto da izmenimo iskustva.
"Ordiniram" sa sistemom gde su angažovane snage do 2MW. Nije po izrazu TP, ali sve je to isto ako me razumeš, hladnjača je u pitanju. Merna grupa broji i angažovanu snagu kompresora, evaporatora, potisnih pumpi (amonijačnih, vodenih i svu silu dodatnih motora). Sve se broji...
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa05.02.2016. u 18:44 - pre 100 meseci
Ma nema prepirke, samo razmena mišljenja.
Meni je lako da to merim jer imam posebno brojilo za grejanje pa su mi svi potrošači vezani za kotlarnicu na tom brojilu (i elektronika za upravljanje i sijalica koju palim kad ulazim u kotlarnicu).
Inače, kad bi išli mak-na-konac ventilato u fankoilu je 20-80w pa ako radi pola vremena za mesec dana eto 20kw. Pa puta 5-6komada i ode 100kw.
Te potrošače ne treba zanemariti. Kod mene, jedna cirkulaciona 250w (potroši oko 100kw mesečno), druga cirkulaciona 80w (potroši 30kw), ventilatori 2x150w (100kw), sijalica 5kw ... i to sve bez kompresora koje je glavni potrošač (4.4kw/sat). Samo kažem da se skupi lepa potrošnja koja se baš nije očigledna...
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

neznam nisam odavde
pera petrović
penzioner
penzioner
novi sad

Član broj: 329954
Poruke: 83
87.116.145.*



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa05.02.2016. u 18:55 - pre 100 meseci
Čini mi se da smo pomešali potrošnju i stepen iskorištenja .Odavno se zna koliko kw energije daje 1 kg uglja zavisno od vrste isto tako i za gas ,drvo ,pelet zavisno od sastava itd. npr: kod čvrstog goriva stepen iskorištenja max60% za gas se računa 95% i u opšte neigra ulogu snaga kotla ,broj i snaga pumpi , ventilatora i svega drugog pratećeg.Tako se i za TP računa koliko kw toplote daje osnovni agregat za 1 kw struje i izražava se kao COP .Što se mene tiče može se reći i 450% (COP 4,5) samo nemojmo smetnuti s uma da se COP daje za 32/28 stepeni potis / povrat i da on drastično pada povišenjem ovih vrednosti.Isto COP pada ako je slab dotok vode ili loš upojni bunar odnosno ako su Fe naslage na izmenjivaču velike, isto kao koad vazduh voda radi u režimu spoljne temperature nižem od -5 .
 
Odgovor na temu

idm
Bosna

Član broj: 297562
Poruke: 73
31.223.128.*



+2 Profil

icon Re: Toplotna pumpa05.02.2016. u 19:18 - pre 100 meseci
SG Kamikaza,
molio bih vas da mi napisete vas e-mail (moze i u privatnoj poruci).
Unapred hvala !
 
Odgovor na temu

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Toplotna pumpa05.02.2016. u 19:25 - pre 100 meseci
t

[Ovu poruku je menjao SG kamikaza dana 26.06.2020. u 23:50 GMT+1]
 
Odgovor na temu

zoxor
Pancevo
Grappa doo Beograd
ovlasceni distributer za
Carrier i Toshiba

Član broj: 319673
Poruke: 1494



+70 Profil

icon Re: Toplotna pumpa05.02.2016. u 19:37 - pre 100 meseci
Ja se grejem toplotnim pumpama vazduh-vazduh i nemam cirkulacione pumpe.

U januaru potrosio 770 kW sto je oko 1000 W/h. Koliko bi mi trosila samo bunarska pumpa i jos jedna ili dve cirkulacione ??? :-):-):-)
Toshiba Daiseikai VI velicina 10 komada 6 Grejem
150m2 na 22C i 50m2 na 17C Hladim 200m2 na
24C Zidovi cigla obostrano malterisana 45cm + 10cm
stiropor Podrum 10cm stiropor sokla 3cm stirodur
Potkrovlje 30cm vuna ventilirano kroviste + 10cm
vuna iznutra na spoljne zidove + gips Sestokomorni
PVC low-e velux krovni prozori
 
Odgovor na temu

rovaccccc

Član broj: 315350
Poruke: 2339



+461 Profil

icon Re: Toplotna pumpa05.02.2016. u 22:45 - pre 100 meseci
Onda ispada da voda-voda imaju dobar cop......samo sto osjetno vise trose struju od npr zrak-zrak :-)
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2482798 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.