Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2469539 | Odgovora: 5460 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Gavara
Srbija

Član broj: 305731
Poruke: 135
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa02.05.2016. u 09:22 - pre 96 meseci
Citat:
SG kamikaza:
Pa da,bunar je kostao materijal+vecera za drugare,a tp kosta opet materijal+cast za drugara. Staticki nivo je na oko 3m dubine,a ako se ne varam,da je komsa zimus kod njega merio 13c vodu u bunaru. Realno meni treba i grejanje a i bunar pa je napravljena simbioza te dvw stvari.


Staticki mozda jeste na 3 m a gde je dinamicki?

Mozda na 6-7 m a da li je tu odgovarajuca krupno zrnasta struktura peska koja ce omoguciti izfiltriranu vodu ?

Koja bunarska pumpa ide? Centrifugalna ili potopna? Koje snage I koliko trosi struje?

Kojim izmenjivacem ces odvojiti bunarsku vodu I toplotnu pumpu I koliko on kosta?

Ako je voda 13 C na primarnoj strani, koliko ces joj dati na sekundarnoj?

Pa kada sve to izracunate, onda vagajte koliko je voda/voda bolji sistem od vazduh/vode.

Ne kazem da nije efikasniji ali je svakako komplikovaniji.
Naravno tu je I zakonska procedura koju nepostujete a koja je tek komplikovana I skupa.
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa02.05.2016. u 11:37 - pre 96 meseci
Koliko znam, do 20m dubine ne trebaju nikakve dozvole.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Toplotna pumpa02.05.2016. u 19:48 - pre 96 meseci
Dinamicki jos ne znam,bunar je nedelju dana star,pa jos nisam posteno ni vukao vodu,ali cu izmeriti svakako.
Oba bunara su zasuta odgovarajucom granulacijom i napravlheno sito kako treba....ne od mrezica za komarce ili namotanog kanapa ili zice.
Model pumpe pise iznad par postova
Za ovo odvajanje mislim da znam na sta mislis,i ako sam u pravu za to,necu je odvajati.
Temperatura sekundara je stvar teorije za sad,kad postane praksa dobices i taj podatak.
Sto se zakonske procedure tice,poznata mi je cinjenica koju je tihi izneo,a i cinjenica da onda 99% bunara izbusenih u srbiji nije legalno ako je stvar drugacija od tih 20m.
 
Odgovor na temu

Gavara
Srbija

Član broj: 305731
Poruke: 135
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa02.05.2016. u 21:09 - pre 96 meseci
Niste upravu obojica.
Sve preko dva metra smatra se rudnim bogatstvom Republike Srbije ili Autonomne Pokrajine Vojvodine. Tako da vam treba za sve dozvola, jedino sto je praksa u Srbiji da skoro sve ide mimo zakona, iako isti postoji. Po zakonu ne smes ni da krenes sa busenjem pre dobijanja saglasnosti Zavoda za zastitu spomenika kulture I Zavoda za zastitu prirode. Kasnije se radi elaborat o izdasnosti, brani rad, dobija dozvola. Da kazemo da za private objekte mozda sada nije bitno ali ko zna za ubuduce.

Sita, filtracija, granulati i sl nesumljam da ce biti pravi ali dzabe sve to ako je pesak sitan, tada ga nista nece zaustaviti i spreciti da napuni cevi I izmenjivac.
Profesionalci prvo buse manji precnik pa rade tzv. karotazu tla. To je snimanje slojeva gde na papiru dobijete ocitavanje kakvu strukturu I koje velicine cestica imate na razlicitim dubinama. Kada se oceni pogodna krupno zrnasta struktura onda se prosiruje bunar na tu dubinu.

Odvajanje pumpe izmenjivacem je praksa ili u suprotnom dovodis u opasnost izmenjivac pumpe, izlazuci ga necistocama, oksidima gvozdja , manganu I sl. Filtracije mozes postaviti razne ali deo necistoca ce uvek doci do izmenjivaca. Od njih ce mu pasti protok odnosno tj. i COP masine. Neces moci da ga rastavis I ocistis jer je u pumpi lemljen. Na kraju ce voda prestati da prolazi kroz njega jer ce se kompletno zapusiti.

Ovo sve vam govorim iz jednog razloga a to je da su ove cinjenice u prosloj godini dovele do pada prodaje i ugradnje voda/voda i zemlja/voda pumpi za 8 % a porast vazduh/voda za 30 % u EU.
 
Odgovor na temu

cokacunami
student

Član broj: 273346
Poruke: 176
87.250.46.*



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa04.05.2016. u 11:49 - pre 96 meseci
Kome treba da iz Kine nabavlja kompšresore, evo jednog izvora

http://www.gdonly.com/en/Produ...BigClassName=Copeland%20scroll
 
Odgovor na temu

cokacunami
student

Član broj: 273346
Poruke: 176
87.250.46.*



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa05.05.2016. u 09:34 - pre 96 meseci
Ideja za uštedu na toptnoj pumpi (nabavkom TP koja služi samo za grejanje. Samo grejni "modul" za domaće pumpe
kosta od 300 € pa navise), prvenstveno za one kojima treba akumulator toplote i bojler, a netreba hlađenje.

Stavljanjem akumulatora toplote (koji u sebi ima i bojler- vidi link) ( što više to bolje a minimum 12Lx# Kw)
na izlaz grejne vode iz TP, i povezivanjem ulaza u sistema CG na akumulator, postiže se grejanje sanitarne
vode i akumulacija, koja omogucuje umanjenje frekvencije ukljucivanja TP, čime se dvostruko štedi- manjom
potrosnom struje, i vlikim smanjenjem habanja kompresora. A kod pumpi voda-voda, akumulacijom tokom noći
se, u zavisnosti od veličine akumulatora, može smanjiti račun za struju i do blizu 4 PUTA. Čime bi se i radni vek
TP v-v maksimalizovao.

http://www.etazgrejanje.com/cm...alog/product_files/591_cas.pdf

Najjeftinia verzija akumulatora je koriscenjem plasticnih rezervoara (500l = 20,000din) ali ih treba dodatno izolovati.
Verovatno bi sa njim sistem CG morao da biude otvorenog tipa. Nisam proučio pritisak koji može da izdrži.

http://www.etazgrejanje.com/ka...rvoari-500-2000-lit-plasto-cp/

Ako sam nešto pogrešio, rado ću doučiti.
 
Odgovor na temu

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Toplotna pumpa05.05.2016. u 15:21 - pre 96 meseci
Morao bi da bude otvoreni sistem,je je pritisak koji moze da izdrzi mizeran. Eventualno da bude ozidan,ukopan ili slicno. U tom slucaju bolje i kupiti metalni izolovan,sa izmenjivacem ili bojlerom,pa napraviti pripremu za mogucnost dodavanja solarnih panela,ili u drugom slucaju mogucnost imanja sanitarne vode.
Gavara
Moze li neki link ka dodatnom izmenjivacu,ili neki opis slicnog,cena. Sta se dogadja sa njim kad se on zapusi,jel se baca ili cisti? Znam da si od struke pa ako mozes pojasniti.
A po mom nezvanicnom saznanju,vlasnici svega ispod drugog metra u srbiji je gasprom tj rusi!!!! A ne srbija!
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa05.05.2016. u 18:04 - pre 96 meseci
Plastični ne može nikako jer nijedan ne drži temperaturu veću od 60*C a NIKO nije smeo napismeno da mi potvrdi da njegov plastični rezervoar to može. Zato sam radio od stakloplastike.

Dodatni izmenjivač za sistem voda/voda je ovakav http://www.feniksbb.com/pdf_dir/zastup/izmenjivaci.pdf
To je običan rastavljivi pločasti izmenjivač koji se odšrafi, očisti (obično mravljom ili nekom drugm kiselinom) i ponovo radi. Postavlja se pre TP.
Dakle, bunar, (potopna) pumpa, pločasti rastavljivi izmenjivač i to je jedan krug.
Drugi krug je pločasti rastavljivi izmenjivač, (druga) pumpa, izmenjivač u TP (voda/freon)
Treći krug je izmenjivač freon/voda, (treća) pumpa, radijatori.

Zez je što se na (svakom) izmenjivaču gubi 5*C pa onda u TP ne ulazi voda od 13*C već od oko 8*C što značajno smanjuje njenu efikasnost tj COP.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

cokacunami
student

Član broj: 273346
Poruke: 176
87.250.46.*



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa06.05.2016. u 06:13 - pre 96 meseci
Gavro, puno hvala za informacije.

Ako je tihi-jeva tvrdnja o padu temperature, na svakom izmenjivačkom krugu, za 5C, tačna
(koliko se sećam, kod mene se napojni i povratni vod na sistemu CG razlikuju za svega 2-3C !
a to je takođe jedan izmenjivački krug?), onda se nameću vrlo radikalni zakljuci:

1.) Da dodatni, spoljni izmenivač otpada kao rešenje kod TP W-W, osim kod podnog grejanja
2.) Da otpadaju sve pumpe W-W koje koriste pločasti izmenjivač na napojnom krugu,
3.) Da bi se sprečilo rastavljanje napojnog izmenjivača, u startu treba napraviti i ugraditi dodatak
(priključke) za priključivanje "ispirača"
3.) Da pre odlucivanja za TP W-W obavezno treba uraditi analizu vode, na gvožđe i mangan
4.) Da kod bušenja bunara obavezno treba ići na dvostepeno bušenje - prvo tankom burgijom,
radi uzorkovanja tla, a potom sa radnim prečnikom

U nedoumici šta da uradim, istražuivao sam tržište, i došao sam do ne baš "epohalnog" i neusrećujućeg
zaključka: da ko god može treba da kupi svetsku tehnologiju.

http://cdn.globalimageserver.c...econetenabled-color-literature

Pogledajte slike na ovoj brošuri, i iz proizvodno tehnološke elegancije ove TP, videćete da je razlika
nebo-zemlja od samogradnje, srpskih i većine kineskih pumpi.
Recimo: nigde vara na cevima, spoljašnji izmnenjivač sa JEDNIM REDOM cevi (a kinezi se hvale kad stave
troredi !), radni položaj i oblik ventilatora, veličina njegovog motora,... i HSPF koji iznosi NEVEROVATNIH 13 !!!
Svaki detalj je osmišljen. A takva, VRHUNSKA jedinica kosta oko $3500

http://www.webhvac.com/2016/01/top-rated-heat-pumps-2016/
http://www.webhvac.com/2016/01...efficient-heat-pumps-for-2016/

Dok recimo nagrađeni York Affinity Series YZH Heat Pump košta $3200, budžetski York Latitude, sa nama ovde
nedostižnih HSPF =9, i 10 godina garancije, košta $1780 !


Može li neko da prevede HSPF =13, na COP ? (Bryant Evolution Extreme 280A Heat Pump)

Ljudi, kako se ovde, na forumu, uploduju fotografije?






[Ovu poruku je menjao cokacunami dana 06.05.2016. u 09:24 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Gavara
Srbija

Član broj: 305731
Poruke: 135
195.252.114.*



+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa06.05.2016. u 07:26 - pre 96 meseci
Tihijeva tvrdnja je tacna I izmenjivac je kod njega tako dimenzioniran.
U praksi se najcesce dimenzionise da pad temperature bude 2C. Tako da ako je bunarska voda temperature 15 C , pumpa na sekundarnoj strani izmenjivaca ustvari dobije 13C.
Racuna se da toplotna pumpa u pravilnom radu (kada podesite odgovarajuci protok kroz izmenivac toplotne pumpe) obara temperature vode od 3 do 5 C, tako da na ulazu u sekundarnu stranu izmenjivaca (povrat iz toplotne pumpe) dobijete 8 C.

Izmenjivac u toplotnoj pumpi je lemljen I ne sme da se ispira kiselinom. Prikljuci ti sluziti samo za plocaste spoljasnje izmenjivace.

COP = 0.29307111 x HSPF = 0.29307111 x 13 = 3.81
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa06.05.2016. u 08:17 - pre 96 meseci
Koliko ja znam za fan-coile u tehničkim podacima piše temperatura 7/12 pa je tih 5*C valjda uobičajeno. Na mojoj TP je tako sa obe strane.
Neki ozbiljniji proizvođači bi mogli staviti veću površinu izmenjivača pa imati manji pad temperature.
Ako se i stavlja rastavljivi izmenjivač, morao bi biti što veći da gubitak temperature bude što manji (što reče Gavara 2-3*C je optimum jer manji gubitak traži nesrazmerno više para).
Sa rastavljivim izmenjivačem TP nema problema sa kvalitetom vode, gvožđem, peskom, silikatima i ko zna sa čime još. Na kraju sezone se rastavi, očisti i sistem je spreman za sledeću zimu.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

cokacunami
student

Član broj: 273346
Poruke: 176
87.250.46.*



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa06.05.2016. u 08:20 - pre 96 meseci
Gavro,
jel moguće da HSPF =13, daje COP=3,8 ??? Jer, sledeci najbolji HSPF =10,5!

Mozeš li mi orijentaciono reci, za TP W/W od 12-14Kw, koja ima nomoinalni napojni
protok 3,5m3/h, parametre dodatnog spoljašnjeg izmenjivaca, da ostvari pad temperature
od samo 2C ? I orijentacionu cenu.



Inače evo jednog malo poslovnijeg Kineza, koji je naučio šta kupci traže

https://hiseer.en.alibaba.com/..._ErP_geothermal_heat_pump.html

ali je toliko poslovan da mu od 3 email adrese sa dve se vraća moj email, a na 3. par dana nema odgovora!

(doduše, moguće je da ga je oladila cena bugarskog Gree-a, koju sam mu prezentirao, da nedangubim sa buvljačkim trgovcima)

Javicu sta nudi, cenovno, ako uspem da doprem do njega. Na papiru, samo fali jos Space-Shutle.
 
Odgovor na temu

Gavara
Srbija

Član broj: 305731
Poruke: 135
195.252.114.*



+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa06.05.2016. u 12:02 - pre 96 meseci
Ha pa jeste moguce. Zato se I trude da prikazu HSPF a ne COP tj. SCOP.

Evo nadjoh I na wikipediji pa racunaj

https://en.wikipedia.org/wiki/HSPF .

Izmenjivac negde grubo oko 60,000 rsd . Pitaj Traco U BG ili EUROHEAT u KG

Treba da znas sledece:

PRIMARNA STRANA: radni fluid - VODA

Ulazna temperature u izmenjivac 12 C
Izlazna temperature iz izmenjivaca 7 C

SEKUNDARNA STRANA: radni fluid - VODA

Ulazna temperature u izmenjivac 5 C
Izlazna temperature iz izmenjivaca 10 C

SNAGA : 14 kW

Znam da ces reci da je temperature voda iz bunara kod tebe veca, ali taj podatak varira I zavisi kako od godisnjeg doba tako I od vremena eksplatacije. Zato kada narucujes izemnjivac dajes najgoru varijantu. Sto su parametri bolji ti imas bolju pricu, ali ako padnu na ovu donju granicu ti si obezbedjen.


 
Odgovor na temu

Gavara
Srbija

Član broj: 305731
Poruke: 135
195.252.114.*



+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa06.05.2016. u 12:07 - pre 96 meseci
Tako je uobicajen sistem za fan coile I podno grejanje da razlika temepratura polaza I povrata bude 5 C

Tako za fan coili dimezionisu na grejanje za najveci minus 45 C polaz 40 C povrat. Hladjenje polaz 7 povrat 12 C. Podno polaz 35 C povrat 30 C.

Radijatori se dimenzionisu najcesce na razliku od 20 C. Davno nekad 90/70 C, nesto blize 90 tih 80/60 C a danas 60/40 C
 
Odgovor na temu

zoxor
Pancevo
Grappa doo Beograd
ovlasceni distributer za
Carrier i Toshiba

Član broj: 319673
Poruke: 1494



+70 Profil

icon Re: Toplotna pumpa06.05.2016. u 16:54 - pre 96 meseci
Delta 5 stepeni je nominalna vrednost za nominalni protok pri vecem protoku bice manji delta t a pri manjem protoku

veci delta t i to sve u slucaju rezmene pri nominalnoj snazi odnosno opterecenju ako je opterecenje vece veci je i delta t

ako je opterecenje manje manji je delta t (vazi za sve izmenjivace i u masinama i fan coilima itd)
Toshiba Daiseikai VI velicina 10 komada 6 Grejem
150m2 na 22C i 50m2 na 17C Hladim 200m2 na
24C Zidovi cigla obostrano malterisana 45cm + 10cm
stiropor Podrum 10cm stiropor sokla 3cm stirodur
Potkrovlje 30cm vuna ventilirano kroviste + 10cm
vuna iznutra na spoljne zidove + gips Sestokomorni
PVC low-e velux krovni prozori
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa06.05.2016. u 17:35 - pre 96 meseci
Rekao bih da u grejanju sa cirkulacionom pumpom delta T je uvek oko 5*C.
Pre bih rekao da se sad projektuje na 55/45 a podno na 45/40 ili 42/37 pa čak i 40/36. Što niža temperatura, manja i razlika.
Svi sad pokušavaju da malo više plate radijatore pa da se približe niskotemperaturnom grejanju jer je prijatnije i lakše za održavanje temperature.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

cokacunami
student

Član broj: 273346
Poruke: 176
87.250.46.*



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa08.05.2016. u 06:09 - pre 96 meseci
Primetio sam da je kod nas nikakva ponuda Inverterskih voda-voda TP, a i u Kini je mala.

A kod brendova vidim potpuno suprotnu orijentaciju: koriste dvostepene kompresore, i invertersko upravljanje!?

Može li mi neko objasniti šta je razlog tome, jer se inverterom i kod V-V TP štedi enegija,
(nešto manje), smanjuje habanje kompresora, i eliminiše potreba za akumulatorom toplote.


Takođe nisam uočio da je neko napravio optimizaciju ekonomičnoszti rada TP V-V.
Nešto kao što tihi2 pokušava za njegov Meeting.

Ja sam laik u tom području, ali mi se nameće logika da bi budžetsko resenje bio manuelni regulator frekvencije
sa 3-4 položaja (recimo 50%, 75%, 100% snage)?
 
Odgovor na temu

cokacunami
student

Član broj: 273346
Poruke: 176
87.250.46.*



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa09.05.2016. u 12:14 - pre 96 meseci
http://sendfile.su/1232288

Evo tehnickih podataka za jednu od dve kineske DC inverterske pumpe voda/voda
koje sam do sada dobio, pa molim poznavaoce za komentare, savete i preporuke.

Pitanje:
Jasno mi je da je za naše vojvođanske podzemne vode, plocasti izmenivać najneprakticnije resenje.

Zato pitam koji tip napojnog izmenivaća je sveukupno najbolje resenje, za napojni krug Geotermalne
TP tipa voda-voda (cev u cevi, i li tube in shel) ?
 
Odgovor na temu

Gavara
Srbija

Član broj: 305731
Poruke: 135
195.252.114.*



+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa09.05.2016. u 14:17 - pre 96 meseci
Googloj: Pločasto dobošasti izmenjivači toplote.

Odvrnes srafove na prirubnici, po sinama izvuces I operes iznutra. Milina...
 
Odgovor na temu

cokacunami
student

Član broj: 273346
Poruke: 176
87.250.46.*



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa09.05.2016. u 19:44 - pre 96 meseci
Mozda Gavro,

Al ih proizvođači ne stavlja u toplotne pumpe.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2469539 | Odgovora: 5460 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.