Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2480503 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji09.11.2021. u 17:57 - pre 29 meseci
Po preporukama razlika veća od 2*C u temperaturi dan/noć nema uštede energije, samo je neugodno.
Radijatori nadoknade za pola sata tu razliku, ne treba ubrzavanje.
Energija se fan-koilom ne može uštedeti, ušteda je što TP greje na nižu temperaturu paje veći njen COP ali pošto imaš radijatore to ne možeš iskoristiti.
Fan-koil pored radijatora je preko hleba pogača.
Fan-koil ima ventilator pa ima veću cirkulaciju vazduha a time veću iskoristivost vode tj vraća hladniju vodu u sistem.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

gml

Član broj: 346638
Poruke: 311
213.55.224.*



+3 Profil

icon Re: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji11.11.2021. u 08:30 - pre 29 meseci
Ma bas me inspirisala ta neka brza zagrejavanja.Malo sam gledao i ventilatore ispod radijatora .Grejanje konvenkcijom sa nizim polazom pa da isprobam . Dali to ima efekta morao bi testirati. Ma gledao sam i klimu kako radi .Malo grije pa pauza a razlog je sto se izmjenjivac brzo ohladi.
 
Odgovor na temu

atikus

Član broj: 342279
Poruke: 77
130.117.142.*



+9 Profil

icon Re: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji14.12.2021. u 15:23 - pre 28 meseci
Da li je nekome poznato koji proizvodjaci toplotnih pumpi na nasem trzistu daju duzi garantni rok od standardne 2 godine? Ja znam samo za Viessman i Mitsubishi a zanima me ima li jos opcija?
 
Odgovor na temu

lajos80
vojvodina

Član broj: 274223
Poruke: 60
193.42.20.*



Profil

icon Re: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji14.12.2021. u 17:32 - pre 28 meseci
Pozdrav gml . Bio sam u kući u kojoj ima tih Fancoil uredjaja. Pa ja imam osećaj da to hladi a uključeno je da greje! Toplo jeste u kući ali cirkulacija vazduha stvara subjektivni osećaj da one hlade. U toj kući su one instalirane iz razloga što imaju top.pumpu voda-voda, pa ih leti koriste za hladjenje. Zahvaljujući temperaturi bunarske vode imaju jako jeftino hlađenje. Znači one su u prednosti što mogu i da hlade. Ako ti hlađenje nije važno onda uzimaj radjatore tip 33, da ne bi morao stavljati predugačka grejna tela poz.
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.astratelekom.rs.



+86 Profil

icon Re: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji15.12.2021. u 09:17 - pre 28 meseci
Citat:
atikus:
Da li je nekome poznato koji proizvodjaci toplotnih pumpi na nasem trzistu daju duzi garantni rok od standardne 2 godine? Ja znam samo za Viessman i Mitsubishi a zanima me ima li jos opcija?
Kad kupis kvalitetan uredjaj, nemas problema sa njim, Toshiba , Mitsubishi, fujitsu...To radi po 15-20g bez problema uz redovan servis..
 
Odgovor na temu

atikus

Član broj: 342279
Poruke: 77
130.117.142.*



+9 Profil

icon Re: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji15.12.2021. u 11:55 - pre 28 meseci

Slazem, se, ideja upravo i jeste da uredjaj traje 15 ak godina ali meni iskreno, kao kupcu, ipak vise uliva poverenje da ce nesto sto je tako skupo i trajati na taj nacin ako je garancija duza i ako postoji kao takva na papiru u toj trajnosti. Jasna mi je pouzdanost japanskih marki koja je uglavnom ujednacena ali licno bih, zbog ovog, izmedju njih pravio znacajnu razliku pri odabiru . Duzina garancije bi trebalo da predstavlja i sama potvrdu i da instalater a i proizvodjac i sami veruju jednako u tu njenu dugovecnost koju reklamiraju a takodje, da ce biti duze biti zainteresovani i azurni da se pojave na vreme i otklone problem ako se isti desi desi. Za nesto sto je tako skupo u kupovini kao sto je kvalitetnija toplotna pumpa, za mene je 2 godine garancije malo jer je prakticno zakonski miminum u rangu sa drugim proizvodima daleko manje ozbiljne namene i daleko manje potrebne pouzdanosti.

Nista ne komentarisem niti namecem, zaista, samo navodim naglas svoje razmisljanje kao buduceg kupca. Kod mene ce duzina garancije, najverovatnije biti odlucujuci faktor u kupovini.


Da li neko kod nas distribuira Nibe toplotne pumpe i Hitachi Yutaki S80 seriju? Ako ih ima kod nas, da li je nekome poznato kakva je sa njima situacija prema slicnom kriterijumu?
 
Odgovor na temu

tvrdoglavi
mdv elektronik Novi Sad

Član broj: 326421
Poruke: 2027
87.116.165.*

Sajt: www.mdv-elektronik.com


+160 Profil

icon Re: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji15.12.2021. u 20:28 - pre 28 meseci
to zavisi i od servisa, ja za svoje uredjaje dajem 5 uz odrzavanje. tako da treba proveriti i direktno kod izvodjaca.
FUJITSU WATERSTAGE 14KW
 
Odgovor na temu

atikus

Član broj: 342279
Poruke: 77
130.117.142.*



+9 Profil

icon Re: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji15.12.2021. u 21:05 - pre 28 meseci
To je vredna informacija, hvala puno.
 
Odgovor na temu

atikus

Član broj: 342279
Poruke: 77
130.117.142.*



+9 Profil

icon Re: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji20.12.2021. u 09:11 - pre 28 meseci
Opet uopsteno pitanje, za one koji su to mozda pratili.

Koliko efektivno, pri ovakvim spoljasnjim temperaturama oko nule, toplotna pumpa provede sati u radu, odnosno potrosnji struje? 20 sati dnevno, manje ili vise? Da li prisustvo bafera u instalaciji utice na tu vrednost?
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1250



+455 Profil

icon Re: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji20.12.2021. u 11:45 - pre 28 meseci
atikus,
Toplotna pumpa provede u radu koliko je potrebno da se podigne temperatura prostorije na zadati nivo. Ako držiš otvorena vrata i prozore, radiće non-stop. Ako je kuća sa dobrom izolacijom a dan sunčan, radiće malo.
Mislim da naša TP nikada nije radila 20 sati dnevno. U stvari, više je ugašena nego upaljena, bar kad ja proveravam

Što se tiče bafera, nisam primetio neku korist od njega. Moja ideja je bila ga koristim kao sabirnicu za sve tipove grejanja a ne kao pomoć TP. Recimo ukoliko se TP pokvari da imam i drugi vid grejanja dok se kvar ne otkloni.
 
Odgovor na temu

atikus

Član broj: 342279
Poruke: 77
185.5.48.*



+9 Profil

icon Re: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji21.12.2021. u 07:39 - pre 28 meseci
Hvala na odgovoru, znaci mi dosta.

Pogotovo to za bafer.
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji21.12.2021. u 21:42 - pre 28 meseci
Bafer ima nekoliko uloga i ima puno smisla ako se pametno koristi.
1. Kod TP vazduh/voda prilikom odleđivanja hladnija voda ne ide u objekat već ostaje u AT.
2. Smanjuje se broj paljenja kompresora sa 4-5 na sat na 1-2 na sat što značajno povećava vek kompresora
3. Punjenje AT nižom tarifom je 4 puta jeftinije pa je moguće da se TP ne pali do popodne po višoj tarifi.
4. Koristi se kao sabirnica za grejanja koja ne mogu da se kontrolišu (loženje) ili povećavaju % iskorišćenosti kotla (pelet).
itd.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

popusicko

Član broj: 12568
Poruke: 679



+729 Profil

icon Re: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji21.12.2021. u 21:55 - pre 28 meseci
Ako je dobra izolacija,podno grejanje i sam pod je najbolja akumulacija toplote.
Moja TP voda-voda radi pri ovim temperaturama 5-7 sati dnevno.Kad je lagani plus i redje startuje.U dva ukljucivanja.Naravno
termostat regulise.
Nocu vrti u komadu oko 5 sati po jeftinoj struji a danju se ukljuci tek negde posle 18 i radi 2 sata.Ukljucuje se kad temperatura padne ispod 22 stepena u prostorijama.
Greje 330m2 dobro izolovane kuce.
Oktobar u kojem je bilo i nekoliko jutarnjih minusa je prosao sa 7000 Din struje samo za grejanje.
Kod ovakvog sistema je mozda mana sto u rano pre podne bude 24,5 stepena i lagano pada do uvece.
Zapravo sve ispod 23 licno meni ne prija.
Ovde bih voleo da postavim jedno pitanje.
Zasto muciti kompresor na TP da tako cesto pali-gasi.Mnogo je bolje kad ukljucis pa lagano ronda i ne gasi svaki cas.
Smanjis polaznu temperaturu i ne razmisljas.
 
Odgovor na temu

atikus

Član broj: 342279
Poruke: 77
130.117.142.*



+9 Profil

icon Re: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji22.12.2021. u 09:19 - pre 28 meseci
Razumem sve i jasno mi je ali nekako ne zamisljam koncept grejanja na toplotnu pumpu tako jer sam ocekivao da radi upravo suprotno: dakle tokom dana i noci, sa strogo regulisanim parametrima unutrasnje temperature ambijenta gde toplotna pumpa radi vise manje stalno, na maloj snazi i regulise temperaturu u tom zadatom intervalu. Ovo kako je opisano, svakako je razumno ali me vise podseca na onaj standardni koncept grejanja, gde se temperatura nabije u kotlu, akumulira i onda polako gubi kroz grejna tela posle cega opet mora da se izvor toplote (dakle toplotna pumpa) nabija punim kapacitetom da radi i pri tome juri period kada je to najjeftinije i svoje potrebe grejanja tome prilagodjavaju.


Ja, iskreno, apsolutno ne podnosim sobnu temperaturu preko 22, cak i 21 a nocu mi je i 18 sasvim u redu za spavanje, tako da to kod mene tako ne bi bilo prijatno koncipirati.


Razumem da toplotna pumpa ima smisla za temperature okoline do par stepeni ispod nule i za temperaturu vode u sistemu oko 35 stepeni a preko toga sve postaje gledanje u strujomer i kompromisi, kao sto je ovo gore, uz duzno postovanje, da me ne shvatite pogresno. Jasno mi je i da postoje pumpe koje u minusu trose znatno manje struje i pri vecim temperaturama vode sa vecom efikasnoscu pri tim temperaturama ali kostaju toliko da bi se mozda vratilo ulaganje u njih za 20 godina a tada sumnjam da ce ta ista toplotna pumpa ako dozivi te godine da bude konkurentna kao ostale na trzistu kao sto sumnjam i da ce aerotermija kao koncept grejanja da traje duze od 20 godina u buducnosti.



Ja od grejanja toplotnom pumpom ne trazim cuda, vec da me kosta u rangu sezonskih troskova najjeftinijeg aktuelnog grejanja gore-dole , dakle drva ili gas, uz komoditet koji ovo dvoje ne mogu da imaju na isti nacin ili u istoj meri (klimatizacija, recimo). Dakle da to bude nesto sto cu da ukljucim u jesen i iskljucim u prolece a izmedju toga samo ponekad, retko, menjam temperaturu bez prevelike bojazni da ce racun za struju da me iznenadi i pri tome imam realna ocekivanja. "Stedljivo grejanje" je po meni, oksimoron, koji se marketinski odlicno primio na ovim prostorima.

To kako opisujete, ne lici bas na to cemu sam se nadao ali je svakako korisno misljenje, hvala.
 
Odgovor na temu

Brana Floyd
Branislav Antić
El.inž.
EMS
Niš

Član broj: 336412
Poruke: 45
91.201.138.*



+9 Profil

icon Re: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji22.12.2021. u 10:43 - pre 28 meseci
@atikus

Toplotna pumpa jeste skup uređaj i treba vremena da se ekonomski isplati. Ali ne treba gledati samo tu ekonomsku isplativost, već i uštedu u trudu uloženom tokom cele zime da se kuća ugreje (nabavka ogreva, skladištenje, prljanje kuće, svakodnevna obaveza da se loži, čišćenje kotla, krečenje...). Toga kod TP nema, samo se uključi u oktobru i isključi u maju.

Inverterska pumpa vazduh/voda može da greje i do -20C spoljne temperature, ali sa manjom efikasnošću. Toliko niske temperature u Srbiji nismo osetili godinama, a i kad se dese, traju nekoliko sati i to noću kad je niža tarifa. Ali ipak greje. Moja pumpa je podešena da temperatura vode nikad ne ide preko 42C jer za tim i nema potrebe.

Ako očekujete da troškovi grejanja toplotnom pumpom budu u rangu troškova grejanja na drva ili gas, bićete više nego zadovoljni, kod mene su se troškovi smanjili za preko 40% u odnosu na drva. S tim što sam drva ložio samo danju, a pumpa radi 24h cele zime, tako da je ušteda realno i veća. Sobna temperatura je podešena na 23.5C, a ako Vama više odgovara niža sobna temperatura, onda Vas račun za struju sigurno neće iznenaditi :)




TP FUJITSU WATERSTAGE 11kW High Power
Dva sprata, 75 kvm radijatorsko i 78 kvm podno
zid blok 25 cm + 5 cm stiropor
ploča 15 cm mineralna vuna
PVC stolarija
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji22.12.2021. u 13:05 - pre 28 meseci
Ja sam moju TP kupio pre 10 godina (platio 1300evra, 18KW) kada inverterskih nije skoro ni bilo (ono što je bilo je bilo strašno skupo). Radijatorsko grejanje je postojalo, hvala Bogu predimenzionisano, i samo je stavljen novi izvor.
AT ima temperaturu 30 (kada se pali TP) do 40 (kada se gasi TP) i na radijatorskom grejanju mi se održava temperatura 22.37 +/- 0.11*C.
Ako se sada pravi sistem onda je rešenje značajno drugačije. Ali sa inverterskom TP bez AT nema koristi od niže noćne tarife. A kako je kod nas, i običan grejač noću ima COP=4 u odnosu na dan ali treba AT da se to akomulira.
Sve je pitanje para i koristi.
Da bi se TP isplatila u razumnom roku treba da se greje objekat od najmanje 300m2. Ispod toga se isplati NIKAD.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.astratelekom.rs.



+86 Profil

icon Re: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji22.12.2021. u 16:54 - pre 28 meseci
Citat:
tihi2: Ja sam moju TP kupio pre 10 godina (platio 1300evra, 18KW) kada inverterskih nije skoro ni bilo (ono što je bilo je bilo strašno skupo). Radijatorsko grejanje je postojalo, hvala Bogu predimenzionisano, i samo je stavljen novi izvor.
AT ima temperaturu 30 (kada se pali TP) do 40 (kada se gasi TP) i na radijatorskom grejanju mi se održava temperatura 22.37 +/- 0.11*C.
Ako se sada pravi sistem onda je rešenje značajno drugačije. Ali sa inverterskom TP bez AT nema koristi od niže noćne tarife. A kako je kod nas, i običan grejač noću ima COP=4 u odnosu na dan ali treba AT da se to akomulira.
Sve je pitanje para i koristi.
Da bi se TP isplatila u razumnom roku treba da se greje objekat od najmanje 300m2. Ispod toga se isplati NIKAD.

Pa taj tvoj sporet jos uvek radi, vreme mu za penziju :-)
 
Odgovor na temu

popusicko

Član broj: 12568
Poruke: 679



+729 Profil

icon Re: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji22.12.2021. u 21:43 - pre 28 meseci
Citat:
atikus:
Razumem sve i jasno mi je ali nekako ne zamisljam koncept grejanja na toplotnu pumpu tako jer sam ocekivao da radi upravo suprotno: dakle tokom dana i noci, sa strogo regulisanim parametrima unutrasnje temperature ambijenta gde toplotna pumpa radi vise manje stalno, na maloj snazi i regulise temperaturu u tom zadatom intervalu. Ovo kako je opisano, svakako je razumno ali me vise podseca na onaj standardni koncept grejanja, gde se temperatura nabije u kotlu, akumulira i onda polako gubi kroz grejna tela posle cega opet mora da se izvor toplote (dakle toplotna pumpa) nabija punim kapacitetom da radi i pri tome juri period kada je to najjeftinije i svoje potrebe grejanja tome prilagodjavaju.


Ja, iskreno, apsolutno ne podnosim sobnu temperaturu preko 22, cak i 21 a nocu mi je i 18 sasvim u redu za spavanje, tako da to kod mene tako ne bi bilo prijatno koncipirati.


Razumem da toplotna pumpa ima smisla za temperature okoline do par stepeni ispod nule i za temperaturu vode u sistemu oko 35 stepeni a preko toga sve postaje gledanje u strujomer i kompromisi, kao sto je ovo gore, uz duzno postovanje, da me ne shvatite pogresno. Jasno mi je i da postoje pumpe koje u minusu trose znatno manje struje i pri vecim temperaturama vode sa vecom efikasnoscu pri tim temperaturama ali kostaju toliko da bi se mozda vratilo ulaganje u njih za 20 godina a tada sumnjam da ce ta ista toplotna pumpa ako dozivi te godine da bude konkurentna kao ostale na trzistu kao sto sumnjam i da ce aerotermija kao koncept grejanja da traje duze od 20 godina u buducnosti.



Ja od grejanja toplotnom pumpom ne trazim cuda, vec da me kosta u rangu sezonskih troskova najjeftinijeg aktuelnog grejanja gore-dole , dakle drva ili gas, uz komoditet koji ovo dvoje ne mogu da imaju na isti nacin ili u istoj meri (klimatizacija, recimo). Dakle da to bude nesto sto cu da ukljucim u jesen i iskljucim u prolece a izmedju toga samo ponekad, retko, menjam temperaturu bez prevelike bojazni da ce racun za struju da me iznenadi i pri tome imam realna ocekivanja. "Stedljivo grejanje" je po meni, oksimoron, koji se marketinski odlicno primio na ovim prostorima.

To kako opisujete, ne lici bas na to cemu sam se nadao ali je svakako korisno misljenje, hvala.


Ne znam kako si zamisljao drugacije grejanje sa toplotnom pumpom.
Mozda ti je promaklo da je u pitanju 330 kvadrata za 7000 dinara.
Mogu ja da programiram termostat da ima ceo dan istu temperaturu pa cak i da je stavim na tvojih ugodnih 18 stepeni nocu.
Ne verujem da bi i u takvim uslovima presao mnogo sadasnju cifru utrosenu za grejanje.
Sledeca stvar je da nisi upoznat bas sa radom voda-voda pumpe.
Bunarska voda je tokom cele godine iste temperature.Prema tome potrosnja je u istom vremenskom periodu ista i na +5 stepeni i na -20.Razlicita je duzina
rada pumpe na razlicitim spoljnim temperaturama.
Ima istine da se TP isplati brzo za velike kvadrature grejne povrsine.
Ne mogu da zamislim gas ,drva i ugalj u kuci nikako.
I moja TP je vec vremesna s obzirom da sam je kupio 2015. ali radi savrseno.
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji22.12.2021. u 21:53 - pre 28 meseci
Citat:
mali genije:
Pa taj tvoj sporet jos uvek radi, vreme mu za penziju :-)
Vreme je da dođeš na onu jagnjetinu i da je malo dopravimo.
Imam neke ideje... šta je čovek bez ideja?

Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

atikus

Član broj: 342279
Poruke: 77
130.117.142.*



+9 Profil

icon Re: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji23.12.2021. u 07:13 - pre 28 meseci

@Brana Floyd

Potpuno se slazem. Toplotna pumpa je jako skupa stvar, kojoj ako se ne koristi na odredjen nacin, ne vidim previse prednosti kao izboru grejanja u odnosu na druge dostupne opcije. Meni je u izboru upravo to bilo bitno, to vezano za koriscenje drva i uglja, odnosno cinjenica da me oslobadja prethodnih problema nabvke, obrade ogreva, skladistenja, lozenja, pepela i stedi mi vreme za nesto pametnije, daje ravnomernu celodnevnu temperaturu i u toku celog koja funkcijom se prilagodjava meni a ne ja njoj. Druga prednost, za sada, je sto je u pitanju energent koji bi u buducnost trebalo da bude najpouzdanije dostupnosti i najstabilnije cene koji plus, moze samostalno da se proizvodi.

Hvala na ohrabrujucem odgovoru. :)
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2480503 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.