Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2469781 | Odgovora: 5460 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vlados
Vlado S.
PG

Član broj: 7786
Poruke: 71
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa07.03.2007. u 15:06 - pre 207 meseci
Jednostavno pitanje trazi jednostavan odgovor.

Kolika je temperatura na povratu iz radijatora?

I sta kanite sa tom vodom ? Vratiti je u TP ?

A sa druge strane, pogledajte malo kolika je toplotna moc jednog clanka radijatora pri 45/40, zanci dT =5C.

Greska je u konceptu. O tome sam vec pisao.

Toliko od mene na ovu temu.

Pozdrav i sve najbolje!

 
Odgovor na temu

gtp mann
bhhvjhvjhv
Njemacka

Član broj: 131289
Poruke: 18
*.dip.t-dialin.net.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa07.03.2007. u 18:46 - pre 207 meseci
Samo sistem zrak-voda preporucujem u bivalentnu funkciju.
To znaci kombinacija TP sa fosilnim grijanjem.
Ostalim sistemima nije potrebno i mogu da idu u monovalentnu funkciju, jer i sami mogu po potrebi dizati tem. 70C, sto je vise nego dovoljno.
Kome treba vise neka mjenja prozire i izolira kucu. Radiatori su sasvim dovoljni, i moraju biti proracunati kako treba,
proracun po DVGW EN255. Ko to nezna ne treba da postavlja ni logorsku vatru, a pogotovu ne grijanje.
Ljudi kvalitet nikada nije skup. isao sam 20tak puta raditi iz njemacke u bosnu i hrvacku, posavjetovao sam musterije profesionalno, napravio kompletan sistem sa puno manje matriala, Naravno kvalitetnijeg i sto je najvaznije za trecinu vremena. Svi kazu da im je to cak jeftinije, a nisu morali da se plase "drzi vodu dok maistori odu"
Mogu reci vlados da 45/40 nije dT.
dT je razlika u temperaturama ulaz- izlaz iz potrosaca.
ticmi sam rekao da sada trosi nesto manje od 1000€ godisnje, dali to stima?
ssss
 
Odgovor na temu

vlados
Vlado S.
PG

Član broj: 7786
Poruke: 71
89.188.32.*



Profil

icon Re: Toplotna pumpa07.03.2007. u 21:35 - pre 207 meseci
Citat:
Mogu reci vlados da 45/40 nije dT.
dT je razlika u temperaturama ulaz- izlaz iz potrosaca.


da li je razlog jezik ili "nesto drugo" ali ja i vi se ocigledno ne razumijemo

A taj materijal kad prevedete, volio bih da okacite na nekom serveru, javno dostupnom pa da se "upoznam" sa tom revolucionarnom tehnikom u termotehnici.

A za pocetak nam navedite tip i proizvodjaca takve toplotne pumpe koja moze zagrijati vodu do 70C.
Ja se vec izvjesno vrijeme bavim termotehnikom i neka bude na moju sramotu, ali takvo nesto nisam cuo (?).

Gasne apsorbcione TP mogu zagrijati vodu do 60C, zato sam i posatvio pitanje o tome da li imate iskustva sa njima, ali sa obzirom na ovo sto sam procitao, zaboravite da sam vas ista pitao.

Mislim da se ovdje suvise uopsteno razgovara, i ako neko tvrdi da nesto moze (ugradnja TP na jednocijevni sistem grijanja) neka to i dokaze.
Kao sto je bilo jedno od mojih prethodnih pitanja. Dakle ajde postavimo problem, definisimo rezim rada,(to famozno dT) oderdimo se koji cemo sistem izabrati (neki postojeci) dakle imao cjevovod koji se ne mijenja , izracunajmo potrebne protoke, da vidimo brzine u cjevovodu, pad pritiska, dobre (ako ih ima) i lose strane i komantarisemo.

Mislim da ovdje, nema argumentovane rasprave, vec samo uopstene price, koja se zove "mlacenje prazne slame"

Da, i jos nesto u EU je vazeca norma za proracun toplotnih gubitaka EN 12831 (koju su usvojili u Hrvaskoj i Sloveniji) dok se pomenuta norma odnosi na:

DVGW W 255:1996-06 Important advices for water suppliers in cases of emergency caused by radioactive substances

i da zakljucim citatom:

Citat:
Ko to nezna ne treba da postavlja ni logorsku vatru, a pogotovu ne grijanje.
 
Odgovor na temu

gtp mann
bhhvjhvjhv
Njemacka

Član broj: 131289
Poruke: 18
*.dip.t-dialin.net.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa07.03.2007. u 22:56 - pre 207 meseci
Naravni da je razlog nesto drugo!! A mi se dobro razumijemo!!!
Ja se bavim termodinamikom vec 22g. I moje znanje se temelji na najnovijim iskustvima.
Ovo nije profesionalna stranica, ovdje se sastaju Termodinamicki laici koji zele nesto da nauce,jer drugo gdje
ocito nemaju mogucnosti, i nije uljudno da se kaze da je to mlacenje prazne slame,jer vjerujem da vecina od njih
zna vise od tebe.Sama cinjenica da oni priznaju svoje neznanje iz termodinamike postavlja ih u bolji polozaj od tebe,
jer znaju da neznaju pa uce.Ti imas neko staro iskustvo, i nisi spreman da ucis nesto novo.
Vec sam rekao da je nekim ljudima lakse utjerati matar u dupe nego zentimetar u glavu.
Ja nemam namjeru da te vredjam, ovo ti samo kazem da bih ohrabrio druge da nesto nauce.
Otvori www.aros-umwelttechnik.de
Onda otvori "Unsere Produkte", pa onda otvori "aros standard monoblock" To je sistem Zrak-Voda koji postize
temperaturu do 70c. i funkcionira do -20c. vanjske temperature.
Procitaj te podatke o TP, i znati ces koliko sam znas.
tu ces naci i pomenuti EN.
Kao iskusni termodinamicar pono koristis rijec "mislim"
Misljenje je odraz neznanja.
Za sve druge:Postavljajte pitanja, ma koliko ona bila za nekog nesmislena ja cu odgovoriti na svako.
Ja se izvinjavam ako sam koga uvrijedio

ssss
 
Odgovor na temu

vlados
Vlado S.
PG

Član broj: 7786
Poruke: 71
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa08.03.2007. u 07:02 - pre 207 meseci
Sto se tice karakteristika TP, moram priznati, zapanjujuci podaci!
Vidim da je namjena iskljucivo grijanje. Ja zivim u CG i kod nas se iskljucivo ugradjuju TP sa mogucnoscu reverzije ciklusa (hladjenje/grijanje).
I vidim da isti proizvodjac ima u svom programu takve uredjaje cije su karakteristike kao vecine ostalih proizvodjaca.
OKo EN norme je sve jasno ne racunaju se toplotni dobici po njoj a to bi morali znati.

Ono sto bi bilo interesantno je saznati cijene opreme.
Ovo oko znanja, iskustava, metra u dupe i ostalih rijeci upucenih licno meni, ne zelim komentarisati.








[Ovu poruku je menjao vlados dana 08.03.2007. u 12:18 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao vlados dana 08.03.2007. u 12:18 GMT+1]
 
Odgovor na temu

gtp mann
bhhvjhvjhv
Njemacka

Član broj: 131289
Poruke: 18
*.dip.t-dialin.net.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa08.03.2007. u 18:03 - pre 207 meseci
Ja sam sutra u berlinu da dogovorim exportnu cijenu.
Importirati mogu samo dobro kvalitetni profesionalci.
Svaki pocetak je tezak. TP do +55c imaju odlicne karakteristike. a naravno mogu i hladiti.
+55 je sasvim dovoljno i za radiatorski sistem (postaviti 30% vece radiatore, ako to vec nisu).
Ja mislim da cu uspjeti dogovoriti cijenu 50-60% jeftinije od vismana i drugi kvalitetni uredjaja.
http://www.dimplex.de/download...04_wi40-90c_dim-2004-05-03.pdf
pogledaj hidraulicne seme u montageanweisung. tu se nalaze skoro sve potrebne mogucnosti.
Pozdrav!!
Ono u prikljucku nije misljeno na tebe, nego samo na one koji misle da su pametniji od drugi.
Svi mi ucimo citav zivot, i opet odapnemo glupi!!!!
ssss
 
Odgovor na temu

gtp mann
bhhvjhvjhv
Njemacka

Član broj: 131289
Poruke: 18
*.dip.t-dialin.net.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa08.03.2007. u 18:12 - pre 207 meseci
http://www.dimplex.de/nc/downl...pen/heizungs-waermepumpen.html
ona gore adresa je za odredjeni uredjaj. A ova za sve druge.
Ticma koliko trosis struje???
ssss
 
Odgovor na temu

vlados
Vlado S.
PG

Član broj: 7786
Poruke: 71
85.94.120.*



Profil

icon Re: Toplotna pumpa09.03.2007. u 08:01 - pre 207 meseci
Sada mi je zao sto nisam posao NA IKK u Frankfurtu, mada je moj dir. tamo i vec sam mu poslao podatke koje proizvodjace bi trebao da potrazi i uspostavi kontakte.

Samo se plasim visoke cijene opreme i relativno malo trziste bile limitirajuci faktor za neku ozbiljniju saradnju na tom polju.

Ja sam zainteresovan za Wärmepumpe mit passiver Kühlung sto bi bilo primjenjivo za podneblje u kojem ja zivim.

 
Odgovor na temu

gtp mann
bhhvjhvjhv
Njemacka

Član broj: 131289
Poruke: 18
*.dip.t-dialin.net.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa09.03.2007. u 22:01 - pre 207 meseci
ja sam danas bio u Berlinu. Badava sam vozio 1300 km. I meni bi bilo bolje da sam otisao u Frankfurt.
Moji partneri FA; MARK su tamo.
Ovi u berlinu su dobili nove TP, nisu nizasto. Tehnicki mogu proci, ali je izvedba katastrofa.
Kuciste od lakiranog zeljeznog lima ze vanjsku montazu.
Los IP faktor elektricni djelova, fale ozracivaci u sistemu itd.
Pravi su dedeerci.
Normalno imam sve adrese od svih proizvodjaca TP u EU.
Ako ti trebaju Exportni kontakti mogu ti iste poslati.
jesili pogledao hideaulicne seme?

ssss
 
Odgovor na temu

goran ob

Član broj: 134024
Poruke: 1
*.otenet.gr.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa12.03.2007. u 18:09 - pre 207 meseci
imal zivih?da li neko zna nesto o TP vazduh-voda i da li je ugradnja jednostavnija(jeftinija)?
 
Odgovor na temu

vlados
Vlado S.
PG

Član broj: 7786
Poruke: 71
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa13.03.2007. u 07:50 - pre 207 meseci
@gtp mann

Pogledao sam cijeli proizvodni program na dimplex.de i zaista izgleda jako impresivno.

Hvala na ponudjenoj pomoci oko kontakata rpoizvodjaca TP u EU, trenutno imamo potpisane ugovore o distribuciji opreme od raznih prozvodjaca, ciji su ofisi uglavnom u Austriji (DAIKIN, YORK, GEA) i prilicno uspjesnu saradnju sa dosta firmi iz Italije i Grcke.

 
Odgovor na temu

ticma
MUP R Srbije
Novi Sad

Član broj: 8049
Poruke: 444
91.150.114.*

Sajt: www.piaggio.co.rs


Profil

icon Re: Toplotna pumpa13.03.2007. u 09:38 - pre 207 meseci
Pogledao sam i ja sajt dimplex.de ima svega, ali bas ne razumem mnogo nemacki, ima previse modela, ako moze samo link do toplotnih pumpi koje koriste podzemne vode i koriste radijatorski sistem za grejanje.

www.piaggio.co.rs * Piaggio Free & Liberty scooter- tehnicka uputstva, slike, sastavljanje, tuning, oglasi, forum *
www.placevi.iz.rs --prodaja placeva u okolini Novog Sada--
 
Odgovor na temu

mdj300B

Član broj: 34664
Poruke: 296
*.tel.net.ba.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa29.03.2007. u 20:56 - pre 206 meseci
Gtp mann jesil napravio dokumentacije, prošlo je 15 dana :)

Ticma ti ne reče čovjeku koliko trošiš struje, imal tko kakvih novosti?
 
Odgovor na temu

ticma
MUP R Srbije
Novi Sad

Član broj: 8049
Poruke: 444
77.46.227.*

Sajt: www.piaggio.co.rs


Profil

icon Re: Toplotna pumpa30.03.2007. u 11:31 - pre 206 meseci
Malo je komplikovano, dvojna je kuca sa zeninim roditeljima, mi smo na spratu ali placamo i njima struju (jedno brojilo), oni loze a mi na struju
www.piaggio.co.rs * Piaggio Free & Liberty scooter- tehnicka uputstva, slike, sastavljanje, tuning, oglasi, forum *
www.placevi.iz.rs --prodaja placeva u okolini Novog Sada--
 
Odgovor na temu

Majk55
Demic Milivoje
Kanada

Član broj: 63748
Poruke: 3
*.ok.shawcable.net.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa01.04.2007. u 02:39 - pre 206 meseci
Ej narode !! pa nemojte praviti toplotne pumpe. Moja VTC 12 "trune" u Subotici vec 10 godina, ne koristi se, je li neko zainteresovan ?
 
Odgovor na temu

ticma
MUP R Srbije
Novi Sad

Član broj: 8049
Poruke: 444
*.7.eunet.yu.

Sajt: www.piaggio.co.rs


Profil

icon Re: Toplotna pumpa01.04.2007. u 10:01 - pre 206 meseci
Citat:
Majk55:  Moja VTC 12 "trune"


Ako moze za neupucene sta je VTC 12
www.piaggio.co.rs * Piaggio Free & Liberty scooter- tehnicka uputstva, slike, sastavljanje, tuning, oglasi, forum *
www.placevi.iz.rs --prodaja placeva u okolini Novog Sada--
 
Odgovor na temu

Majk55
Demic Milivoje
Kanada

Član broj: 63748
Poruke: 3
*.ok.shawcable.net.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa02.04.2007. u 05:17 - pre 206 meseci
Za Ticmu:
VTC 12 je toplotna pumpa sa ovim karakteristikama:



Tip : voda - voda
Napon : 3x380V
Snaga kompresora: oko 3.3 kw
Grejna snaga :oko 12 kw
Freon : R-12 ( malo zastareo tip, sada se koristi R-134a )
Koristio sam je oko 5 grejnih sezona sezona
Proizvod : LTH Skofja Loka

U Subotici ih ima bar 7, 8 komada u upotrebi

Najpogodnije je da se koristi sa podnim grejanjem
Ako ima jos pitanja samo napred, nema problema, rado cu odgovoriti...
Inace sada sam usred istog projekta ovde u Kanadi. Toplotnu pumpu sa kupio, bunar je izbusen ( puno vode :)
pa se nadam da ce sledeca grejna sezona biti: toplotna pumpa + podno grejanje )

PS Pozdrav za Roberta Obradovica iz toplane Subotica. Robert javi se...
Mile
 
Odgovor na temu

robes
Robert Obradovic
Palic

Član broj: 141554
Poruke: 2
*.242.eunet.yu.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa09.04.2007. u 05:52 - pre 206 meseci

Pozdrav Mile!

Evo i mene na forumu do sada sam bio samo posmatrac red je da se i ja ukljucim.
Drago mi je da smo u kontaktu uvek sam dostupan na e-mail:

Puno Vas pozdravljmo !



P.S.
Hvala gtp mann-u za savet o kretanju podzemnih voda Istok-Zapad do sada
nisam obracao paznju kod prikljucivanja TP kod sledeceg objekta pokusacu da ispostujem
smer. Inace u Subotici postoji problem oko kolicene vode u nekim slojevima tako da svaki
"litar" dobro dosao
 
Odgovor na temu

ticma
MUP R Srbije
Novi Sad

Član broj: 8049
Poruke: 444
*.107.eunet.yu.

Sajt: www.piaggio.co.rs


Profil

icon Re: Toplotna pumpa09.04.2007. u 11:34 - pre 206 meseci
Naravno pitanja ima gomilu, problem je sto je to kod nas jos nepoznata oblast pa nemamo koga ni pitati . Naravno sto vise cujem vidim da sve manje znam. Jedan problem je sto imam postojecu instalaciju sa radijatorima i elektro kotlom, e sad koliko je isplativo montirati toplotnu pumpu na takav sistem jer se uvek pravi kombinacija toplotna pumpa – podno grejanje zbog malih ulaznih temperatura. I jos jedno pitanje vezano za podzemnu vodu, imam iskopan bunar, odnosno samo cevi, do 15 m dubine, kojima crpim vodu sa pumpom i sluzi za zalivanje baste. Da li se to moze koristiti i kakve se pumpe koriste za snabdevanje vode u TP.
www.piaggio.co.rs * Piaggio Free & Liberty scooter- tehnicka uputstva, slike, sastavljanje, tuning, oglasi, forum *
www.placevi.iz.rs --prodaja placeva u okolini Novog Sada--
 
Odgovor na temu

gtp mann
bhhvjhvjhv
Njemacka

Član broj: 131289
Poruke: 18
*.dip.t-dialin.net.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa15.04.2007. u 18:09 - pre 206 meseci
Kao sto rekoh , samo planiranje od pocetka geadnje moze da ima idealni COP. Sve ostalo je povezano sa gubitcima(koji nisu tako veliki).Vecina kvalitetni TP ima u svom upravnjacu salter N-R, koji se prebaciva po potrebi.N- je novogradnja , a R-renoviranje.Radiatori su takodje prikladni za TP. Mogu se koristiti i ventilatorski konvektori kojima nije potrebna velika temperatura, dovoljno 40c°, a sa kojima se moze i ljeti hladiti. Tvoj bunar je sasvin dovoljan.
Ticma ti si ko nevjerni Toma.Nema cega da se plasis.Konvaktore mozes da dobijes u srbiji, i vrlo su povoljni.Mogu da ti dam adresu uvoznika sabiana iz italije . Taj uvoznik ima i TP iz svoje proizvodnje voda- voda koje su jako kvalitetne, a imaju i pristojnu cijenu. Odluci se za nesto. Sad ce i ljeto koje ce biti jako vruce , a sa tim sistemom mozes i hladiti.
Dokumentaciju sam zavrsio, imao sam puno posla . uskoro ce biti dostupna.
pozdrav svima

ssss
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2469781 | Odgovora: 5460 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.