Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zasto obrisati YU - zasto ga ne komercijalizovati?

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Registar Nacionalnog ID :: Zasto obrisati YU - zasto ga ne komercijalizovati?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 16615 | Odgovora: 48 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Pera60

Član broj: 90181
Poruke: 35
*.beobug.com.



Profil

icon Zasto obrisati YU - zasto ga ne komercijalizovati?21.07.2006. u 00:58 - pre 215 meseci
Razmisljao sam danas nesto. Pogledajte http://www.nic.ru/en/ gde se nudi registracija .su domena za 100 USD godisnje. Sovjetski savez ne postoji vec dobrih 15 godina, Rusija (pravni naslednik) je dobila svoj novi domen .ru a stari domen ne samo da i dalje normalno funkcionise vec je moguce registrovati potpuno nove unutar njega (i to za ne bas tako male pare)! Google daje oko 3.260.000 strana unutar tog domena.

Zasto isto ne bi i mi uradili sa YU domenom? OK, dobicemo svoj novi domen i on bi trebao da zazivi ali zasto bi se odrekli postojeceg domena? Dovoljno ga je samo komercijalizovati, tj. uvesti da se svaki domen placa i da se moze registrovati neogranicen broj domena. Da ne spominjem koliko je .yu atraktivan zbog slicnosti sa you!

Da li bi imalo nekih pravnih prepreka da ovo zazivi? Ali, kad moze Rusija (kao pravni naslednih SSSRa) zasto ne bi i Srbija (pravni naslednik SCG)?! :)
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: Zasto obrisati YU - zasto ga ne komercijalizovati?21.07.2006. u 07:17 - pre 215 meseci
Zato sto ce nam ga verovatno oduzeti u roku od 5-10 godina.
 
Odgovor na temu

Pera60

Član broj: 90181
Poruke: 35
*.beobug.com.



Profil

icon Re: Zasto obrisati YU - zasto ga ne komercijalizovati?21.07.2006. u 12:39 - pre 215 meseci
OK, ali kako nisu oruzeli Rusima .su domen ni posle 15 godina??? Opet kazem, kad mogu Rusi zasto ne bismo mogli mi ili bilo koja treca drzava??? Dakle presedan vec postoji! Sad, nisam pravnik i sve ovo tumacim laicki, ali ako neko ima jedno pravo po nekom osnovu bilo bi logicno da i neko drugi po tom istom osnovu ima ta ista prava. A da ne pominjem koliko je Internet bio razvijen 1991. kada se SSSR raspao i da tada jos nije bio komercijalizovan a mnogo godina kasnije domen nepostojece drzave (i mnogo manje atraktivan od .yu domena) je jos uvek ziv, zdrav i sto je najvaznije na njemu se zaradjuje!
 
Odgovor na temu

Mister Big Time
The Consigliere
enterparadajz
Belgrade

Član broj: 15306
Poruke: 4747

Sajt: www.go2bed.net


+43 Profil

icon Re: Zasto obrisati YU - zasto ga ne komercijalizovati?22.07.2006. u 14:40 - pre 215 meseci
Svidja mi se ta ideja. Samo, znajuci kako se stvari rade kod nas... javlja se logicna skepticnost.

Sada imamo RNID pa valjda oni treba da se ukljuce u ovo pitanje...

[Ovu poruku je menjao boki dana 26.09.2006. u 23:42 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Pera60

Član broj: 90181
Poruke: 35
*.beobug.com.



Profil

icon Re: Zasto obrisati YU - zasto ga ne komercijalizovati?23.07.2006. u 16:26 - pre 215 meseci
Prvo i prvo, ko vam daje pravo da vredjate ljude koje ne poznajete, a pritom uopste niste shvatili poentu njihove price? Ako cemo pravo lose nam ide bas zbog takvih ljudi kao sto ste vi gospodine koji daju svoj sud o temama koje ne razumeju vec jedino znaju da vredjaju kad god im se nesto ucini sumnjivim (a plasimo se onoga sto ne razumemo)!

Ja ovde ne govorim ni o socijalizmu ni o nostalgiji ni o bilo cemu drugome osim proste ZARADE! Ako moze da se zaradi time sto ce .yu ostati aktivan i sto ce se prodavati, a pritom da se paralelno prodaje i novi domen koji ce predstavljati Srbiju, zasto to ne iskoristiti??? Jedino zbog cega ja .yu smatram privlacnim je, kao sto sam rekao, njegova slicnost sa YOU sto KOMERCIJALNO, i ponavljam SAMO KOMERCIJALNO, moze da bude jako dobro! Nekoga ko ce da registruje www.love.yu bas briga i o socijalizmu i o Jugoslaviji, kao sto nekog drugog briga za Tuvalu ili Zapadnu Samou ako registruje nesto pod .tv ili .ws.
 
Odgovor na temu

Bananaman

Član broj: 13587
Poruke: 76
*.mediaworksit.net.



+1 Profil

icon Re: Zasto obrisati YU - zasto ga ne komercijalizovati?24.07.2006. u 09:44 - pre 215 meseci
Vidim mnogo frustracija tamo gde im nije mesto... Bas me briga za jugoslaviju, srboslaviju i sl., samo znam koliko bih mogao da zaradim na www.love.yu; www.i.love.yu; www.miss.yu itd... Imamo zlatan rudnik od domena, ali ne... srbi ne umeju da iskoriste ono sto imaju. Ne bi me cudilo da dan posto izgubimo pravo na upravljanje .yu domenom isti uzmu Slovenci. I ubiju se od love (prodajuci, izmedju ostalog, Srbima te iste domene)...


The Time is Near!
 
Odgovor na temu

Gost




Profil

icon Re: Zasto obrisati YU - zasto ga ne komercijalizovati?24.07.2006. u 12:49 - pre 215 meseci
A da li je moguce da uzmemo domen sa tri slova, tipa SER, jer je ono RS ili SS notorna glupost?

A svidja mi se ideja za YU.
 
Odgovor na temu

u_m
Urukalo Milan
PH

Član broj: 18631
Poruke: 889
*.wireless.org.yu.

ICQ: 32554731
Sajt: https://milan.urukalo.com


Profil

icon Re: Zasto obrisati YU - zasto ga ne komercijalizovati?24.07.2006. u 13:36 - pre 215 meseci
Citat:
YU Yugoslavia 2003-07 transitionally reserved

Citat:
as transitional reservations, as a consequence of changes in the standard. Code elements of this category may be used only during a transitional period while new code elements that may have replaced them are taken into use;


izvor:
http://www.iso.org/iso/en/prod..._3166-1_decoding_table.html#YU
http://www.iso.org/iso/en/prod...r-assigned-codes.html#reserved

#include <music.h>
#include <beer.h>
#include <girls.h>
main(){ run(partytime);}
---------
Moj licni sajt
Moj wap sajt--offline
 
Odgovor na temu

Pera60

Član broj: 90181
Poruke: 35
*.beobug.com.



Profil

icon Re: Zasto obrisati YU - zasto ga ne komercijalizovati?24.07.2006. u 13:58 - pre 215 meseci
Opet ponavljam, potpuno isto pise i za SU (transitionally reserved) pa ga Rusi nesmetano prodaju cak i posle 15 (petnaest) godina!!! Dakle - presedan postoji - zasto ne bi postojao jos jedan??? Nas novi RNID bi bio _LUD_ ako se ne pozove na taj presedan i ne trazi da se potpuno isto desi u nasem slucaju!
 
Odgovor na temu

tiranin
Dorćol

Član broj: 37185
Poruke: 245
..taman-bg.customer.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Zasto obrisati YU - zasto ga ne komercijalizovati?25.07.2006. u 08:30 - pre 215 meseci
Neverovatno je koliko emocija zbog dva slova. Ljudi izgleda ne shvataju da su dvoslovne skracenice tu da olaksaju sistematizaciju u nekoj oblasti. Ako te dvoslovne skracenice mogu da budu asocijativne lepo, ako ne mogu nije smak sveta.
Vezivanje dvoslovne skracenice za ovaj ili onak politicki sistem, trpanje kojekakve simbolike u sve to, rade uglavnom ljudi koji su opterecini simbolikom, toliko imaju nizak IQ, da se ne moze s njima ni normalno govoriti.
Sto se tice .yu domena, bilo bi lepo da oni koji zele promenu, tu promenu sami finansiraju. Da formiraju neko udruzenje, konzorcijum, daju SVOJU kintu i svi troskovi preimenovanja sajtova, svi troskovi "reprogramiranja" aktivnih sajtova koji imaju linkove ka .yu , da se finasiraju iz dzepa onih koji bi samo da mlate praznu slamu, da svoju ostrascenost ka nekom prethodnom sistemu pretvore u pateticno lamentiranje nad Srbijom, Srpstvom ...
A Srbija uglavnom propada jer ima ljude koji umesto da razmisljaju sta je efikasno, produktivno, isplativo... uglavnom daje prostor ljudima koji bi da Srbuju i Srbuju i Srbuju i usput mrze i svoju proslost i svoju sadasnjost i mrze sve oko sebe a ne vide sebe.
 
Odgovor na temu

BastardX

Član broj: 58381
Poruke: 328
212.200.155.*



Profil

icon Re: Zasto obrisati YU - zasto ga ne komercijalizovati?25.07.2006. u 13:29 - pre 215 meseci
Kao prvo .yu ne asocira na nista drugo nego na Yogoslaviju
love.yu-miss.yu
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
193.47.77.*



+7169 Profil

icon Re: Zasto obrisati YU - zasto ga ne komercijalizovati?25.07.2006. u 13:57 - pre 215 meseci
Zasto je je*eno bitno na sta YU asocira?

Ako zaista mogu da se uzmu pare, kao sa .su domenima ne vidim zasto to ne bi bilo uradjeno.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

mr. ako

Član broj: 65959
Poruke: 2367



+2294 Profil

icon Re: Zasto obrisati YU - zasto ga ne komercijalizovati?11.09.2007. u 13:41 - pre 201 meseci
Pre par dana (tacnije, vise od nedelju i po) sam razgovarao sa prof. dr Bozidarom Radenkovicem, pa sam iskoristio priliku da mu postavim pitanje i u vezi ovog problema. Naime, domen .yu nismo u mogucnosti da zadrzimo, jer je, po njegovim recima, uslov za dobijanje novog domena .rs bilo bas odricanje domena .yu. Tako da cemo stari domen imati prvo da zadrzimo samo 5 godina od pocetka funkcionisanja novog .rs domena, bez prava registracije novih sajtova pod domenom .yu (od zvanicnog pocetka funkcionisanja .rs domena)! Oni su i pokrenuli zvanicnu inicijativu za zadrzavanje starog .yu domena, ali je ICANN odbio tako nesto!
I dalje ostaje pitanje kako rusi mogu... a kako on kaze rusi su im rak-rana bas zbog tog .su domena. Ali sta da rade, rusi nisu neka levatorska zemlja (k'o mi npr.) pa da ih voza tamo neki ICANN!

A info za .rs domen bi bio da su nasi predali sve papire ICANN-u i da se sad ceka samo njihova strana... Prvo se cekalo na neko okupljanje ili sastanak u ICANN-u, a sada na americku trgovinsku komoru ili tako nesto/nekog! Ali na ovo poslednje se nece cekati dugo, nekoliko nedelja.
Takodje trenutno jos uvek moze da se registruju .yu domeni, ali procedura vise ne traje onako dugo, vec se sve zavrsava za oko 7 dana. I . yu domeni ce moci da se registruju jos neko vreme (par meseci).

Pozdrav!
- Il n'est pas important qui, importe c'est quoi!
 
Odgovor na temu

D.i M.e
Milan Dinić
Veliki Šiljegovac

Član broj: 20553
Poruke: 709
*.eunet.yu.

Sajt: www.milandinic.com


+2 Profil

icon Re: Zasto obrisati YU - zasto ga ne komercijalizovati?13.09.2007. u 23:44 - pre 201 meseci
Pre nedelju dana sam otvorio temu u kojoj sam napisao opširan tekst o posledicama ukidanja .yu domena, međutim, da li zbog Peđinog komentara ili nečeg drugog, admin je zaključa pa ću ovde copy/paste da sad ne menjam tekst; valjda je sad odgovarajuća tema.



Vidim najave da će početi da se menja postojeći domen .yu u novi .rs. Međutim, nigde nisam video nikakvu raspravu ili nekakvu diskusiju o tome (pri tome mislim na nekom zvaničnijem nivou, kao što je bila ovde rasprava o pravilniku). Odmah da naglasim da ovde ne želim da govorim o samom Registru nacionalnog domena, već samo o preregistraciji postojećih i registraciji novih. Takođe da naglasim da nisam vlasnik nijednog .yu domena, ovo komentarišem samo kao posmatrač.

Koliko sam ja razumeo najave, postojeći domeni će se promeniti u novi, i .yu će biti obrisan posle dve godine. Ja ne znam ko je ovo, kada i zašto odlučio, ali ne vidim da se širi auditorijum ljudi pitao o tome i da li se razmišlja o posledicama ovakkve odluke. Naime, kako kaže Gugl sa upitom site:yu on ima indeksirano 5.390.000 stranica dok sa upitom site: .yu ima 68.800.000 stranica. Ova druga brojka nije sigurno tolika ali nije ni prva, tako da je tačan broj negde u sredini. Jahu ne može da prikaže za sve, prikazuje za .co.yu 5,562,026, za .org.yu 891,334, .ac.yu 911,761, gov.yu 117,516, edu.yu 89,630 i .cg.yu 261,727. Ovde govorimo samo o onom vebu dostupnom svima, a ne i o takozvanom „dubokom vebu“ (deep web). Takođe postoje milioni veza sa jednih na druge sajtove koji kada bi se promenio domen bi ostali. Takođe mnogi sajtovi su imali velike offline promocije ili su svejedno postali poznati offline sa domenom .yu. Možemo da pretpostavimo da postoji na stotine hiljada e-mail adresa na domenu .yu koje su godinama (deceniju?) u upotrebi i gde je mnogima to postala prava virtuelna adresa.

I šta onda kada dođe do brisanja domena .yu? Veliki će postaviti 301 preusmeravanje sa starog na novi domen, koje će raditi dok se domen ne izbriše .yu ali posle toga će ponovo ostati milioni veza koji će pokazivati na nepostojeće stranice. Mali će dok traje stari domen imati duplirane sajtove. I jedno i drugo će za posledicu imati haos u pretraživačima. Gugl izričito kaže da ne treba praviti duplirane stranice, a kamoli cele sajtove. Takođe, osnova Guglovog algoritma se zasniva na vezama sa jednih na druge sajtove i reputaciji koju tako sajtovi dobijaju – odjednom hiljade sajtova gubi veze koje pokazuju na njih i gubi reputaciju. Takođe oni sajtovi koji pokazuju na ove gube bespotrebno deo svog PageRanka (koji se za svaku stranicu umanjuje sa svakom vezom koja pokazuje na drugu stranicu) pokazujući na nepostojeće stranice a gubi i na kvalitetu koji će posetioci videti. Još jedan važan faktor Guglovog rangiranja je i starost sajta – što je sajt stariji i što su starije veze koje postoje prema njemu, njemu raste reputacija prilikom rangiranja. Ovako dobijamo nove sajtove koji neće imati višegodišnju starost (mnogi ljudi kupuju domen mesecima pre nego što uopšte i krenu d aprave sajt samo da bi on bio što duže u indeksu). Ovde nisam ni govorio o čuvenom Sadboxu za nove sajtove.
Takođe imamo izgubljeno hiljade kontakata preko e-mail adresa: kako će, na primer, neko u inostranstvu znati da su ludi srbi izbrisali stari domen i da sad postoji nova adresa?

Na kraju, da se pozabavimo istorijom brisanja internet domena. Jedina dva izbrisana državna domena su .zr (Zair) i .cs (Čehoslovačka). Prvi je trenutku brisanja imao 8 „hosta“ a drugi 2500 (izvor). Jedini koji su u fazi prelaska sa jednog na drugi su domeni Istočnog Timora, stari .tp u novi .tl. Taj proces traje godinama i oba domena postoje paralelno. Nijedan od ovih slučajeva nije uporediv sa našim jer i ovaj .tp takoreći nije imao registracije; sem državnih, postojalo je nekoliko besplatnih sajtova za redirekciju (.de.tp).

S druge strane, Sovjetski Savez ne postoji već 17 godina, ali njegov domen .su je i dalje vrlo aktivan i ne samo da nije ugašen, već je moguća registracija novih domena! Pretraga site:.su daje 3.130.000 rezultata (.yu, da podsetim ima 5390000).

Šta je poenta ove priče? Pa da bi trebalo razmisliti da li domen .yu treba brisati posle samo dve godine. Način koji bi po meni trebalo da se uradi je sledeći:
-zamrzava se registracija novih .yu domena
-vlasnici postojećih dobijaju nove domene (u postepenom postupku koji je već planiran)
-biraju da li će koristiti .yu ili .rs
-ukoliko izaberu .yu, isti na .rs nemaju pravo korišćenja, ali ga i niko drugi ne može koristiti
-ukoliko izaberu .rs, vrše preusmeravanje sa starog domena, eventualno ga koriste za e-mail i druge protokole
-ukoliko istekne registracija (ne produže je), onda se, naravno brišu oba domena, kasnije neko može registrovati samo .rs

Ovo se odnosi pre svega na privatne domene. Što se tiče poddomena .gov.yu i .ac.yu registar bi trebalo sa njima da radi da se vrši preusmeravanje sa starog na novi domen, gde bi, naravno, ostali protokoli ostali da rade; bilo bi glupo da državni organi koriste stari domen.

Nadam se da će neko (nadležan) barem pročitati ovo, a poželjno bi bilo i da se uključi u diskusiju.
 
Odgovor na temu

twiddle

Član broj: 1074
Poruke: 870
*.cri.co.yu.



+82 Profil

icon Re: Zasto obrisati YU - zasto ga ne komercijalizovati?14.09.2007. u 03:09 - pre 201 meseci
Javna rasprava, slicna kakva je vec vodjena na ovom forumu, bice ponovo pokrenuta upravo na temu tranzicije sa .yu na .rs do kraja meseca. O tome cu poslati posebno obavestenje ovde i na jos nekoliko foruma, kao i poslati dokumente RNIDS koji ce sluziti kao polazni principi za raspravu. Naravno, predlozi koji su vec izneti bice uracunati!

Sto se tice gasenja .yu, razlozi za to su poznati i nalaze se uglavnom izvan naseg domasaja -- istorijska je cinjenica da drzava pod nazivom Jugoslavija odavno vise ne postoji, skracenica YU ne nalazi se na spisku medjunarodnih skracenica drzava ISO 3166-2, ICANN od svog osnivanja insistira na gasenju domena drzava koje ne postoje (situacija sa .su je nasledjen problem i ICANN radi na njegovom resavanju) i da ne nabrajam dalje... Mislim, stoga, da nema puno smisla debatovati o razlozima zbog kojih ce .yu biti obrisan, vec samo o nacinima na koji to uraditi na najbezbolniji nacin po vlasnike .yu sajtova. Ako tako postavimo stvari, ICANN ce sigurno izaci u susret razumnim predlozima oko kojih se dogovorimo.

...a ako nastavimo pricu u pravcu toga za koga je Jugoslavija ziva, a za koga mrtva, ili zasto Srbija ne moze da ima ono sto ima Rusija, mislim da necemo daleko dogurati...

Pozdrav,
Sloba
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Zasto obrisati YU - zasto ga ne komercijalizovati?14.09.2007. u 07:46 - pre 201 meseci
Nećemo daleko dogurati u svakom slučaju.
 
Odgovor na temu

D.i M.e
Milan Dinić
Veliki Šiljegovac

Član broj: 20553
Poruke: 709
*.eunet.yu.

Sajt: www.milandinic.com


+2 Profil

icon Re: Zasto obrisati YU - zasto ga ne komercijalizovati?14.09.2007. u 19:34 - pre 201 meseci
Citat:
twiddle: ICANN od svog osnivanja insistira na gasenju domena drzava koje ne postoje


Insistira ali su samo dva domena ugašena u vreme kada www nije takoreći ni postojao u ovom obliku, pa njih i ne možemo za ozbiljno da uzemo u obzir.

Citat:
twiddle: istorijska je cinjenica da drzava pod nazivom Jugoslavija odavno vise ne postoji, skracenica YU ne nalazi se na spisku medjunarodnih skracenica drzava ISO 3166-2


To što je nečija skraćenica drugačija od domena ništa ne znači. Na primer uk ili eu nisu skraćenice država pa ipak postoje.

Ovo podseća na one priče od pre godinu dana kada se dodeljivala skraćenica za Srbiju, pa kao ne može rs jer se u skraćenici ne može nalaziti nešto što pokazuje oblik državnog uređenja. Pa onda navodismo primere da nije baš tako, tj. da postoje izuzeci i na kraju vidimo da se ipak može nalaziti.

Citat:
twiddle:
...a ako nastavimo pricu u pravcu toga za koga je Jugoslavija ziva, a za koga mrtva, ili zasto Srbija ne moze da ima ono sto ima Rusija, mislim da necemo daleko dogurati...


Ja lično nisam spominjao ništa u vezi Jugoslavije i ovo uopšte nema vaze s tim. Nisam ni rekao da Srbija treba da ima ono što ima Rusija, njih sam naveo kao primer domena koji ne da nije obrisan, već se i dalje registruju novi domeni. Ono što jesam rekao je da se slažem da treba prestati sa registracijom novih .yu domena, ali da postojeći treba da nastave sa radom.

Citat:
twiddle: Mislim, stoga, da nema puno smisla debatovati o razlozima zbog kojih ce .yu biti obrisan, vec samo o nacinima na koji to uraditi na najbezbolniji nacin po vlasnike .yu sajtova. Ako tako postavimo stvari, ICANN ce sigurno izaci u susret razumnim predlozima oko kojih se dogovorimo.


Ja mislim da je moj predlog razuman, jer sam obrazložio zašto to predlažem. Ako ćemo i gledati i ovako kako je najavljeno, to sigurno nije bezbolno i razumno, jer će stari domeni ekspresno biti obrisani: rok je 30. septembar 2007, a najavljeno je da će tek iduće godine početi preregistracija postojećih domena, znači u najboljem slučaju imaju godinu i po dana.
 
Odgovor na temu

twiddle

Član broj: 1074
Poruke: 870
*.cri.co.yu.



+82 Profil

icon Re: Zasto obrisati YU - zasto ga ne komercijalizovati?14.09.2007. u 20:47 - pre 201 meseci
Citat:
To što je nečija skraćenica drugačija od domena ništa ne znači. Na primer uk ili eu nisu skraćenice država pa ipak postoje. Ovo podseća na one priče od pre godinu dana kada se dodeljivala skraćenica za Srbiju, pa kao ne može rs jer se u skraćenici ne može nalaziti nešto što pokazuje oblik državnog uređenja. Pa onda navodismo primere da nije baš tako, tj. da postoje izuzeci i na kraju vidimo da se ipak može nalaziti.

Dime, jedna stvar su realne činjenice, a drugo je popularno shvatanje tih činjenica. Drugim rečima, svako bira u šta će da veruje -- da li člancima u Kuriru ili zvaničnim dokumentima ISO. ...a relevantna činjenice su: 1) ISO *nema običaj* da stavlja državno uređenje u skraćenicu. Ukoliko baš mora, onda ga stavi, što je bio slučaj sa nama i još nekoliko drugih država pre nas. Dakle, to je prosto njihov best practice, a ne zvanični policy.
2) UK i EU *jesu* rezervisani od strane ISO za buducu upotrebu, *eksplicitno uključujući* i upotrebu za Internet domene. Pogledaj ovde listu tih rezervisanih skraćenica i ovde dodatno objašnjenje za EU (strana 4).
Evo ti kratak tekst u vezi sa obe stvari iz ISO FAQ-a sa prvog linka:

The ISO 3166 maintenance agency notes in its FAQ:
Q: Why is the United Kingdom (of Great Britain and Northern Ireland) coded GB in ISO 3166-1?
A: The codes in ISO 3166-1 are - wherever possible - chosen to reflect the significant, unique component of the country name in order to allow a visual association between country name and country code. Since name components like Republic, Kingdom, United, Federal or Democratic are used very often in country names we usually do not derive the country code elements from them in order to avoid ambiguity. The name components United and Kingdom not being appropriate for ISO 3166-1, the code GB for the United Kingdom was created from Great Britain. Incidentally, GB is also the United Kingdom's international road vehicle distinguishing sign - the code on the oval nationality stickers on cars.


Citat:
Ja mislim da je moj predlog razuman, jer sam obrazložio zašto to predlažem. Ako ćemo i gledati i ovako kako je najavljeno, to sigurno nije bezbolno i razumno, jer će stari domeni ekspresno biti obrisani: rok je 30. septembar 2007, a najavljeno je da će tek iduće godine početi preregistracija postojećih domena, znači u najboljem slučaju imaju godinu i po dana.

Hvala na predlogu, koji je koristan, konstruktivan i neće biti zanemaren.

Period koji je odredio ICANN svakako nije olako 'izvagan' sa njihove strane i predstavlja polaznu tačku za dalju komunikaciju sa njima. Dakle, pozicija ICANN jeste da .yu domeni ne mogu biti u funkciji doveka i da oni smatraju za realno vreme tranzicije period od 2 godine. Na nama je sada da ih ubedimo najmanje u to da vreme tranzicije počne da teče od momenta otvaranja registracije ispod .rs (što mislim da neće biti sporno), kao i da obezbedimo mogućnost za produženje perioda tranzicije ukoliko se pokaže kao potrebno (što takođe mislim da može da prođe, mada nije realno očekivati spektakularne pomake, tipa produženja od 5 ili 10 godina i slično).

Takođe, primećujem da je problem koji se pominje u vezi sa tranzicijom sa .yu na .rs najkritičniji u oblasti rangiranja na Web pretraživačima. Da li možda ima smisla ući u pregovore sa najvećim pretraživačima i tražiti od njih da nam pomognu u ovom procesu na neki način? Da li bi takvo neko rešenje bilo moguće/zadovoljavajuće/itd?

Pozdrav,
Sloba
 
Odgovor na temu

D.i M.e
Milan Dinić
Veliki Šiljegovac

Član broj: 20553
Poruke: 709
*.eunet.yu.

Sajt: www.milandinic.com


+2 Profil

icon Re: Zasto obrisati YU - zasto ga ne komercijalizovati?14.09.2007. u 21:15 - pre 201 meseci
Hvala na odgovoru!

Citat:
twiddle:
Takođe, primećujem da je problem koji se pominje u vezi sa tranzicijom sa .yu na .rs najkritičniji u oblasti rangiranja na Web pretraživačima. Da li možda ima smisla ući u pregovore sa najvećim pretraživačima i tražiti od njih da nam pomognu u ovom procesu na neki način? Da li bi takvo neko rešenje bilo moguće/zadovoljavajuće/itd?


Ja ne mogu da kažem da li bi pretraživači pregovarali o tome, ali bi sigurno moglo da se njima predstavi situacija na nekom zvaničnijem nivou i videti šta može da se uradi, jer ipak nije mala stvar u pitanju.

Ono što registar bi trebalo da uradi je da pomogne tranziciju domena, tako što bi recimo naveo koja podešavanja da urade na serverima (mod_rewrite na Apache serverima, isto tako na IIS-u itd) i slične stvari. Mogla bi i da se pdrži neka diskusija o tome šta sve treba raditi prilikom tranzicije i onda neke preporuke izneti vlasnicima domena. Po meni ovo jesu stvari koje bi registar trebalo da radi jer se sada neće raditi na dobrovoljnoj bazi i on će biti plaćen.

Citat:
twiddle: Drugim rečima, svako bira u šta će da veruje -- da li člancima u Kuriru ili zvaničnim dokumentima ISO. ...a relevantna činjenice su: 1) ISO *nema običaj* da stavlja državno uređenje u skraćenicu. Ukoliko baš mora, onda ga stavi, što je bio slučaj sa nama i još nekoliko drugih država pre nas. Dakle, to je prosto njihov best practice, a ne zvanični policy.


Kada sam ovo navodio mislio sam da postoje izuzeci od zvaničnih pravila.
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
77.46.195.*



+11 Profil

icon Re: Zasto obrisati YU - zasto ga ne komercijalizovati?14.09.2007. u 22:13 - pre 201 meseci
Citat:
twiddle:
Takođe, primećujem da je problem koji se pominje u vezi sa tranzicijom sa .yu na .rs najkritičniji u oblasti rangiranja na Web pretraživačima. Da li možda ima smisla ući u pregovore sa najvećim pretraživačima i tražiti od njih da nam pomognu u ovom procesu na neki način? Da li bi takvo neko rešenje bilo moguće/zadovoljavajuće/itd?


Uopste nije stvar u prostom rangiranju na pretrazivacima. Sajt koji postoji tamo negde o 1996 godine na .yu domen za sve ovo vreme je dobio gomilu referentnih linkova sa raznih drugih sajtova. Onog momenta kada se ukine .yu, svi ti linkovi postaju bezvredni, jer na tim sajtovima kada neko klikne na link, nece dobiti nista, jer domen vise ne postoji. To je ogroman gubitak za taj sajt, jer je u obezbedjenje tolikog broja linkova, ulozeno 11 godina rada, truda i verovatno i novca.

Jedino razumno resenje je da se .yu zamrzne, a da postojeci domeni ostanu funkcionalni. Svako drugo resenje koje podrazumeva da .yu domeni postanu nefunkcionalni, bilo za dve godine bilo za dvadeset, predstavlja cinjenje stete onima koji te domene koriste. Da ne pominjemo koliko je van pameti da brisanje top level domena usledi samo dve godine nakon njegovog zamrzavanja. Da je taj rok 50 godina, onda mozda ne bi ni bilo nekog talasanja po ovom pitanju. Obrisati top level domen posle sam odve godine je nista drugo do cef i totalno odsustvo volje da se razume kolika se steta time pravi. Nisu to nalepnice za automobile, pa kada se promeni oznaka svi prelepe nalepnice i teraju dalje. Ovde se radi o referentnim linkovima koji se grade deceniju i koje je NEMOGUCE azurirati. Tu se, d abudemo otvoreni radi o otorenm brisanju kompletne web scene jedne drzave i prisiljava se cela drzava da internet prisustvo pocinje od nule. Samo zbog necijeg hira i zelje da zaradi.

Ono sto eventualno moze da se uradi, to je da se u nasem registru, podesi automatska redirekncija, to jest da se u nasem registru postavi obaveza svakom vlasniku .yu domena da registruje odgovarajuci .rs domen i kada se to uradi da se u registru uradi automatska redirekcija, u smisli da na upit za neki .yu domen, nas registar daje podatke o odgovarajucem .rs domenu, odnosno da se svaka izmena na .rs domenu, automatski odrzava na .yu domen. Time ce se vlasnici domena motivisati da ubuduce koriste samo .rs domen a da .yu ostaje kao alias kojim se obezbedjuje funkcionalnost, do sada napravljenih linkova.

Ovde se moze otici i dalje, pa postaviti obaveza vlasniku .yu domena da mora da uradi 301 redirekciju na odgovarajuci .rs domen, pod pretnjom ukidanja .yu domena koji nije redirektovan. To, doduse, moze biti problem ako neko drzi sajt na serveru na kome nema tehnickih mogucnosti da ispostuja takav zahtev.

Na ovaj nacin bi se pomirila dva interesa: interes vlasnika domena, da ne izgube ulozeno u vidljivost svojih domena i interes onih koji su uzurpirali nacionalni domen da mogu da zarade, jer ce ovako opet prisiliti sve koji imaju .yu domene da registruju (to jest - plate) .rs domene.

Ponavljam jos jednom, neprihvatljivo je da neko, iz adminstrativno-birokratskih razloga ili razloga da sebi obezbedi debelu zaradu, prosto ukine taj domen i time napravi ogromnu stetu hiljadama postojecih domena, samo zato sto mu se moze i sto ga zabole uvo sto ce ta steta biti napravljena. Nazalost, od ljudi koji su uzurpirali adminstraciju .yu i .rs domena to se ne moze ocekivati, jer su se oni godinama unazad upravo otvoreno zalagali da se ukine .yu domen (neko iz politickih ubedjenja a neko da bi tako mogao da zaradi) i upravo su oni ti koje zabole uvo sto ce time mnogima biti nacinjena steta.
 
Odgovor na temu

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Registar Nacionalnog ID :: Zasto obrisati YU - zasto ga ne komercijalizovati?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 16615 | Odgovora: 48 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.