Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

napredniji problem "veza ASP.NET strane sa bazom podataka, jezik C#"

[es] :: .NET :: ASP.NET :: napredniji problem "veza ASP.NET strane sa bazom podataka, jezik C#"

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6822 | Odgovora: 37 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

B_E_N_K_O_

Član broj: 55650
Poruke: 80
*.ptt.yu.



+1 Profil

icon napredniji problem "veza ASP.NET strane sa bazom podataka, jezik C#"03.08.2006. u 14:32 - pre 214 meseci
problem je u tome sto imam dve povezane tabele ( jedna drugoj spusta kljuc). Kada korisnik hoce da edituje u form view-u, isti ne moze da updatuje dve tabele.
detaljnije:
Pravio sam sajt za vodjenje nekretnina. Imam tabele: objekti, kuce, stanovi, placevi,garaze itd. E sad radi bolje normalizacije je napravljen ovakav raspored: tabela objekti ima ID (objekatID) i jos neke kolone(cena, naziv vlasnika itd) koje su identicne za sve tabele(kuce, stanovi,garaze itd.), pa da se te kolone nebi ponavljale u svim ovim tabelama one ih nece imati. Ostale tabele ce spustati kljuc u tabelu objekat(objekatID). Za jedan GridView sam napravio da bude napunjen sa svim kucama i stanovima i placevima itd. i kad korisnik klikne(select) puni se DetailsView koji uzima iz prvog objekatID i daje sve kolone iz tabela objekti i recimo kuce. E sad to radi pomocu procedure jer u slucaju da je korisnik kliknuo na stan treba da napuni sve kolone iz tabele objekti i stanovi.
Gde je problem?
Kada korisnik hoce da azurira podatke i klikne u DetailsView-u na edit, kontrola DetailsView ne moze da azurira dve tabele(i normalno izbacuje gresku). Mene zanima kako da ja izvucem iz DetailsView te podatke koje je korisnik uneo pa da napisem kod(proceduru) koja ce da azurira dve tabele sa tim unetim podacima(znaci kad korisnik klikne Ubdate).
Problem je stvarno onako interesantan, ali je neko ko je pravio profi ASP.NET strane sigurno se susreo sa slicnim problemom.
 
Odgovor na temu

spartak

Član broj: 5625
Poruke: 631
*.ptt.yu.



+3 Profil

icon Re: napredniji problem "veza ASP.NET strane sa bazom podataka, jezik C#"03.08.2006. u 21:48 - pre 214 meseci
Kolega, prvo mi je malo nejasna tvoja normalizacija. Ako te dobro razumem, kardinalnost 1on1 si napravio izmedju tabele objekat i svih ostalih "dervat_objekta" tabela? Po meni to ima smisla samo kad imas po 40 kolona u tabeli. Ili su ti derivati medjusobno po properties (kolone) toliko razliciti (a za nekretnine to nije slucaj). Ili hoces da vozis worldwide bazu objekata pa ces separatno nad derivatima da vrsis neka indeksiranja i druge zahvate.

Objekat (stanovi, kuce, lokali, garaze)
Objekat.TipID

TipoviObjekta
TipoviObjekta.ID -FK- Objekat.TipID


Odgovor na tvoje pitanje glasi: Naravno da moze. ObjectDataSource ili SqlDataSource metod treba da sadrzi SQL kod koji u okviru transakcije radi update na obe tabele. Posto sam alergican na meshanje SQL i C# koda, koristim ObjectDataSource koji za sve 4 osnovne operacije (select, insert, update, delete) gadja Stored Procedure. Da ne gresim dushu, za SelectCount ne pravim SP vec pisem direktno SQL u table adapter. To ti je moja preporuka.

Znaci kad imas spUpdateObject(param, param, param, param, param) i kazes ObjectDataSource da ti je SelectMethod="spUpdateObject", ono sto mu spucas kao UpdateParameters iz tvog DetailsView ce upisati u bazu.

Naravno isto vazi i za SqlDataSource - ispisi dobar sql script, i DetailsView ce da pukne sve gde sta treba (uz otezan exception handling, data manipulaciju pre nego sto je prosledis bazi i slicno - u odnosu na ods).
 
Odgovor na temu

B_E_N_K_O_

Član broj: 55650
Poruke: 80
*.ptt.yu.



+1 Profil

icon Re: napredniji problem "veza ASP.NET strane sa bazom podataka, jezik C#"04.08.2006. u 05:41 - pre 214 meseci
Nepravim profi stranu, u pitanju je projekat koji treba da se preda u vidu seminarskog rada. Ovakvo vezivanje tabela i tabelu objekati mi je preporucio profesor(kao pomogao mi je). Nikada nebi stavljao tabelu objekti.
Svestan sam svega sto si napisao ali problem nije tako prost. E sad da zagrebemo problem malo dublje, ako te strpljenje neizneveri.
tabele:
objekti:objekatID, liceID, vrstaObjekta,cena, lokacija,adresa, opis, imePrezimeVlasnika,kontaktTel, e-mail;

kuce: kucaID,objekatID,kvadratura,spratnost,grejanje, uZajednickomDvoristu, uknjizena, zaLegalizaciju,uIzgradnji, podrum,garaza,trimSala;

stanovi: stanID, objekatID, kvadratura, struktura, sprat,odSpratova, grejanje,uknjizen,zaLegalizaciju,uIzgradnji,terasa, lodja,garaza, podrum
Uvideces mnogo istih kolona izmedju ove dve tabele ali kojih nema u tabelama lokali i placevi. Ove dve tabele ce biti dovoljne da objasnim problem:
Na mojoj webFormi postoji GridView i Detailsview. Grid se puni svim objektima(kuce, stanovi placevi itd) za odredjenog agenta(liceID nebitno). Kad korisnik klikne na stan detaisview se puni detaljima za taj stan, kada klikne kucu details se puni detaljima za tu kucu. Sve je to uradjeno pomocu procedure. Obrati paznju u razlicitim slucajevima je razlicit broj kolona.
Sad da stvar bude gora DetaisView se puni sa kolonama tabele objekti i u zavisnosti od izabranog tabelama(stanovi, kuce itd). Znaci puni se sa kolonama iz dve tabele. Da je iz jedne VWD bi automatski napisao kod za ubdate.
Glavni problem:
Kako da izvucem parametre iz kontrole DetailsView kada korisnik klikne edit i edituje podatke. Znam da cu posle da prikacim dogadjaj na dugme ubdate i ono ce da okine proceduru koja ce da pokupi te promenjene parametre i da abdejtuje bazu.
Nije u pitanju Source jer treba da se izvuku podaci iz kontrole DetailsView i to nakon editovanja i kad korisnik klikne ubate da se pokrene moja procedura koja ce da uzme parametre koje je korisnik promenio.







 
Odgovor na temu

spartak

Član broj: 5625
Poruke: 631
*.ptt.yu.



+3 Profil

icon Re: napredniji problem "veza ASP.NET strane sa bazom podataka, jezik C#"04.08.2006. u 14:50 - pre 214 meseci
Nisam opet siguran da li sam te razumeo. Ne bi nikad pravio tabelu Objekti, da li to znaci da bi pravio samo tabele kuce/stanovi/garaze i.t.d.?

Pozdravi profesora.

Sve sto ti je isto u tim tabelama, sve te kolone slobodno stavi u Objekti, a samo bas specificne stvari (2-3 kolone) mozes bas da stavis u neku drugu tabelu. S obzirom na broj koji si naveo, sve treba da drzis u jednoj, a ono sto neki objekat ne koristi stavi NULL i pevaj. Jedna tabela su ti sve ove koje si naveo komotno.

Sto se tice hvatanja update i insert parametara, ASP.NET QuickStarts i samo rokaj: http://www.asp.net/QuickStart/...a/databases.aspx#masterdetails
 
Odgovor na temu

B_E_N_K_O_

Član broj: 55650
Poruke: 80
*.ptt.yu.



+1 Profil

icon Re: napredniji problem "veza ASP.NET strane sa bazom podataka, jezik C#"04.08.2006. u 18:27 - pre 214 meseci
Ma ja sam to sve zamisljao da stavim u jednu tabelu. Jedna tabela za sve objekte pa ukoliko stan nema recimo parametar "namenaLokala" da bude null. Ali je profesor kao ovako to normalizovao i samo me stavio na muke.

Potrazicu ovako koko si me uputio, a u medjuvremenu ako neko resi problem neka odgovori.
U svakom slucaju hvala ti puno na trudu.
 
Odgovor na temu

spartak

Član broj: 5625
Poruke: 631
*.ptt.yu.



+3 Profil

icon Re: napredniji problem "veza ASP.NET strane sa bazom podataka, jezik C#"04.08.2006. u 18:38 - pre 214 meseci
Dobro, hoce da vas navezba. Nemas nikakve muke, samo radi inner join kod selekta a u okviru transakcije update Objekat, i update Objekat_derivat oba Where ObjekadID = 'vrednost', u okviru transakcije update obavezno.

Ajde probaj da po ovom quickstart uputstvu prosledis update parametre pa javi ako ti nesto stuca.
 
Odgovor na temu

logic_rabbit
Radenko Zec
banjaluka

Član broj: 74458
Poruke: 271
*.lanaco.com.



+1 Profil

icon Re: napredniji problem "veza ASP.NET strane sa bazom podataka, jezik C#"05.08.2006. u 08:27 - pre 214 meseci
Glupljeg definisanja problema nisam procitao.Covece napisi koje tabele imas,koja polja za sve tabele sta hoces da update-ujes i da li koristis dataset itd.malo svog koda boze.
PS.To uopste nije napredniji problem nego pocetnicki.
logic_rabbit (MCAD,MCSD,MCT,MCTS-
Windows development,MCPD)
 
Odgovor na temu

B_E_N_K_O_

Član broj: 55650
Poruke: 80
*.ptt.yu.



+1 Profil

icon Re: napredniji problem "veza ASP.NET strane sa bazom podataka, jezik C#"06.08.2006. u 15:46 - pre 214 meseci
ljudi nista nisam nasao sve je isto. meni otprilike treba da napravim 4 kombinacije stored procedura( za svaku kombinaciju tabela koje mogu da dodju), recimo objekti- kuce, objekti - stanovi, objekti - lokali, objekti - placevi. Samo na microsoftovom sajtu uopste nisam mogao da nadjem nista slicno. Sve je vrlo standardno.

a sto se tebe tice logic_rabbit gore ti je sve i tabele i pitanja. ja nisam mogao bolje stvarno. Ajde pitaj sta tebi nije jasno tu jer imas gore i tabele i sve.

ne znam spartak jer ti kapiras sta mi treba?
 
Odgovor na temu

spartak

Član broj: 5625
Poruke: 631
*.ptt.yu.



+3 Profil

icon Re: napredniji problem "veza ASP.NET strane sa bazom podataka, jezik C#"06.08.2006. u 17:22 - pre 214 meseci
Druze, mislim da kapiram, posto smem da se opkladim u veceru da sve to mogu da napravim za sat vremena, ukljucujuci i DDL na pocetku.

Nego nisam siguran da ti kapiras sta hoces da izvedes. Ajde napravi prvo da ti radi za Objekti-1on1-Stanovi, select, insert i update. Napravi 4 procedure koje ce da urade:
Code:

spInsertStan - INSERT INTO Objekat... (uzmi identity novonastalog objekta)... INSERT INTO Stan .... WHERE ObjekatID = @<onaj uzeti identity>
spUpdateStan - UPDATE Objekat ... WHERE ObjekatID = @ObjekatID .... UPDATE Stan WHERE ObjekatID = @ObjekatID
... pa tako redom


Mozes cak da napravis odvojeno procedure za CRUD na Objekat, pa ne radis kao u spInsertStan (INSERT,INSERT) nego (exec spInsertObjekat, INSERT) u Stan. Tako bi morao da pises kombinaciju 4 SP za sve, nego samo za derivirane objekte.


E, i nemoj da bude da si zaboravio da sam ti rekao da ja to u razlicite tabele ni lud ne bih trpao ovako kako tebi profan trazi :-)
 
Odgovor na temu

B_E_N_K_O_

Član broj: 55650
Poruke: 80
*.unilib.bg.ac.yu.



+1 Profil

icon Re: napredniji problem "veza ASP.NET strane sa bazom podataka, jezik C#"07.08.2006. u 11:36 - pre 214 meseci
Ovaj predposlednji pasus sa CRUD mi nije bas jasan( ne znam sta ti je CRUD).
Moracu ovih dana da okacim kod na RapidShare-u pa da to neko downloaduje pa da vidi o cemu se radi.

ok kada napisem cetiri kombinacije SP ili ako napisem jednu za objekti i jednu za sve ostale. Kako da im prosledim parametre iz onog DetailsViuw-a kada korisnik klikne na update i otvore mu se svi oni textBox-ovi. On unese podatke i kad klikne na ubdate ja cu da prosledim te podatke ovim procedurama. Kako da izcitam podatke iz tih text boxova. To me zanima.

Al evo potrudicu se da ti okacim kod. Stavicu ti i dijagram. A mogu i ceo projekat?
 
Odgovor na temu

VerbatimBOT
Aleksandar Dragosavac
Senior .NET Developer

Član broj: 84129
Poruke: 228
217.24.18.*



Profil

icon Re: napredniji problem "veza ASP.NET strane sa bazom podataka, jezik C#"07.08.2006. u 11:57 - pre 214 meseci
CRUD

Create (ako se ne varam)
Retreave
Update
Delete
Winners never quit, quitters never win.
 
Odgovor na temu

spartak

Član broj: 5625
Poruke: 631
*.ptt.yu.



+3 Profil

icon Re: napredniji problem "veza ASP.NET strane sa bazom podataka, jezik C#"07.08.2006. u 15:46 - pre 214 meseci
Jesi li ti pogledao link na QuickStarts koji sam ti okacio? Tamo imas primer kako se prosledjuju <SelectParameters>, kako se prosledjuju <InsertParameters>, kako se prosledjuju <UpdateParameters>.

Evo napravi da ti radi samo za Objekti, pusti ovu drugu tabelu. Kad uradis select, insert, update, delete za Objekte javi se i dobijes pomoc za ostalo.
 
Odgovor na temu

B_E_N_K_O_

Član broj: 55650
Poruke: 80
*.ptt.yu.



+1 Profil

icon Re: napredniji problem "veza ASP.NET strane sa bazom podataka, jezik C#"08.08.2006. u 20:55 - pre 214 meseci
Pazi primer koji si mi okacio je neverovatno slican. Istu takvu stranu ja imam.Ali meni treba ubdate za dve tabele.

ok uradio sam za tabelu objekti i tu sljaka i insert i ubdate i delete(toj projekat sam snimio). tako da ti pricaj sta da radim odavde.

A nakon sto sam odradio za tabelu objekti pokusao sam opet:
napravio sam select upit tako da bude za dve tabele(objekti i kuce) izgleda ovako:

SELECT Objekti.objekatID, Objekti.liceID, Objekti.vrstaObjekta, Objekti.cena, Objekti.lokacija, Objekti.adresa, Objekti.opis, Objekti.imePrezimeVlasnika,
Objekti.kontaktTelefon, Objekti.eMail, Kuce.kvadratura
FROM Objekti INNER JOIN
Kuce ON Objekti.objekatID = Kuce.objekatID
WHERE (Objekti.objekatID = @objekatID)
ORDER BY Objekti.vrstaObjekta, Objekti.lokacija
namerno sam izostavio ostale parametra za tabelu kuce(ovo je samo probno), pa sam samo uzeo kolonu kvadratura.

sada mi treba za ubdate i insert kod za ove dve tabele. znaci Sql kod koji cu da upisem u update deo za ovaj SqlSorse.
Dali to uopste moguce napisati a da nisu dva odvojena upita(jedan ubdate za jednu a drugi za drugu tabelu).

P.S. Ovih dana cu da okacim projekat jer je 11 MB a nemam brzu vezu kuci

[Ovu poruku je menjao B_E_N_K_O_ dana 08.08.2006. u 22:57 GMT+1]
 
Odgovor na temu

dusty
Predrag Glumac
Zemun, Srbija

Član broj: 15383
Poruke: 549
212.200.218.*

Sajt: www.mika.rs


+6 Profil

icon Re: napredniji problem "veza ASP.NET strane sa bazom podataka, jezik C#"09.08.2006. u 10:16 - pre 214 meseci
Citat:
Dali to uopste moguce napisati a da nisu dva odvojena upita(jedan ubdate za jednu a drugi za drugu tabelu).


Ne, nemoguce je. Napravi update-a za svaku tabelu koju si join-ovao i metni sve pod transakciju.
America national sport is called baseballs. It very similar to our sport, shurik, where we take dogs, shoot them in a field and then have a party.
 
Odgovor na temu

B_E_N_K_O_

Član broj: 55650
Poruke: 80
*.ptt.yu.



+1 Profil

icon Re: napredniji problem "veza ASP.NET strane sa bazom podataka, jezik C#"09.08.2006. u 10:41 - pre 214 meseci
Ali to nece da prihvati....
Znaci VWD odem na tu stranicu odem na taj DetailsView=>configure Data Source=>specify a custom Sql statment or stored procedure=>Ubdate(to je ubdate list ili kao se vec zove ) => query builder => onda ukucam ubdate za dve tabele i on to nece da prihvati. Ljudi sta da radim. Dal da probam da mu prosledim putem koda. Ali predpostavljam da tad nece automatski da odradi parmametre.

okacio sam ceo projekat na http://rapidshare.de/files/28749307/PROJEKAT1805_12.zip.html
za one koji neznaju: kada otvorite ovu gore stranu idete na free onda vas se otvori nova na kojoj sacekate 20-tak sekunti onda prekucate zadana slova i kliknete ne znam npr dowload.



[Ovu poruku je menjao B_E_N_K_O_ dana 09.08.2006. u 13:05 GMT+1]
 
Odgovor na temu

B_E_N_K_O_

Član broj: 55650
Poruke: 80
*.ptt.yu.



+1 Profil

icon Re: napredniji problem "veza ASP.NET strane sa bazom podataka, jezik C#"13.08.2006. u 23:40 - pre 214 meseci
Tema i dalje nije do kraja realizovana. Ako je neko resio ovakav problem ili nesto slicno neka pise
 
Odgovor na temu

spartak

Član broj: 5625
Poruke: 631
*.ptt.yu.



+3 Profil

icon Re: napredniji problem "veza ASP.NET strane sa bazom podataka, jezik C#"13.08.2006. u 23:49 - pre 214 meseci
Umes da napravis stored procedure?

Koju bazu koristis?
 
Odgovor na temu

B_E_N_K_O_

Član broj: 55650
Poruke: 80
*.ptt.yu.



+1 Profil

icon Re: napredniji problem "veza ASP.NET strane sa bazom podataka, jezik C#"14.08.2006. u 15:53 - pre 214 meseci
Znam da napravim proceduru. Koristim Sql Server. Kako da prosledjuje parametre za kombinacije tabela objekti- stanovi ili objekti- kuce(jednom jedna a drugi put druga). Ajde probaj kuci da napravis details view koji ce da cita iz dve tabele i koji ce da ubdate-uje dve tabele, koji ce da insertuje u dve tabele. jer znas to da uradis(znaci u jednom details view-u da ubdate-uje podatke u dve tabele)?
Ako znas napisi to pomocu koda.
 
Odgovor na temu

negyxo
Aleksandar Perkuchin

Član broj: 29751
Poruke: 898
*.sksyu.net.



+171 Profil

icon Re: napredniji problem "veza ASP.NET strane sa bazom podataka, jezik C#"14.08.2006. u 18:24 - pre 214 meseci
Rece ti da znas da namestis stored procedure, pa ako znas onda u cemu je problem? Vec su ti ljudi odgovorili. Kreiraj kako ti je spartak rekao i vozi.
 
Odgovor na temu

B_E_N_K_O_

Član broj: 55650
Poruke: 80
*.ptt.yu.



+1 Profil

icon Re: napredniji problem "veza ASP.NET strane sa bazom podataka, jezik C#"14.08.2006. u 21:34 - pre 214 meseci
Izgleda da je glupo da objasnjavam ajde probaj sam da napravis dve povezane tabele. I da napunis podacima DetailsView iz te dve tabele(znaci select iz prve, druge where ID = taj i taj. E onda napravis proceduru i za Ubdate i kako da joj prosledim parametre iz ove dve tabele. Tu ces naleteti na problem.
 
Odgovor na temu

[es] :: .NET :: ASP.NET :: napredniji problem "veza ASP.NET strane sa bazom podataka, jezik C#"

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6822 | Odgovora: 37 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.