Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zbog piraterije preti ponovno uvodjenje sankcija SCG ?????

[es] :: IT događaji :: Zbog piraterije preti ponovno uvodjenje sankcija SCG ?????

[ Pregleda: 4696 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.verat.net

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Zbog piraterije preti ponovno uvodjenje sankcija SCG ?????20.02.2003. u 19:21 - pre 256 meseci
BEOGRAD, 20. februara 2003. (Beta) - Medjunarodna asocijacija za
zasstitu intelektualne svojine (IIPA) predlozziche Vladi SAD da, zbog
rasprostranjene piraterije, stavi SCG na listu za posmatranje, ssto je
prvi korak ka ponovnom uvodjenju trgovinskih sankcija, saopsstila je
danas Jugoslovenska antipiratska asocijacija i udruzzenje filmskih
distributera.

"IIPA je konstatovala, u svom specijalnom izvesstaju o posstovanju
prava intelektualne svojine, da je stanje u SCG katastrofalno. Ukazano
je da je stepen neposstovanja zakona u toj oblasti toliki da zahteva
hitne mere na bilateralnom nivou kako bi se hitno suzbila opssta
piraterija u zemlji", navodi se u saopsstenju antipiratskih
udruzzenja.

Takodje se navodi da stavljanje na listu za posmatranje znacci da che
Vladi Srbije biti postavljeni zahtevi u pogledu promene propisa i
prakse u oblasti zasstite intelektualne svojine i autorskih prava u
odredjenom roku, a ukoliko se ti zahtevi ne isposstuju - biche
razmatrano ponovno uvodjenje trgovinskih sankcija.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net



+7169 Profil

icon Re: Zbog piraterije preti ponovno uvodjenje sankcija SCG ?????20.02.2003. u 21:46 - pre 256 meseci
Hehe - dobra buva - svako fizicko i pravno lice u USA moze predloziti kongresu sta hoce, a nivo piraterije u YU je sasvim u korelaciji sa odmakloscu tranzicije i zivotnim standardom.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.beograd-3.tehnicom.net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: Zbog piraterije preti ponovno uvodjenje sankcija SCG ?????21.02.2003. u 02:14 - pre 256 meseci
Uz malo sreće ćemo biti prva država u Evropi koja će uvesti akt sličan DMCA-u ;)

Paz'te se, paz'te, inače ništa od pomoći ;)

Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.verat.net

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Zbog piraterije preti ponovno uvodjenje sankcija SCG ?????21.02.2003. u 05:24 - pre 256 meseci
E, mogu da me uhvate, da izvinete, za - Linux!
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

SittingCrow
Vojvodina

Član broj: 6033
Poruke: 309
*.telekom.yu



Profil

icon Re: Zbog piraterije preti ponovno uvodjenje sankcija SCG ?????21.02.2003. u 18:43 - pre 256 meseci
Zar u Linux-u negledas divx filmove.
 
Odgovor na temu

nixa018




Profil

icon Re: Zbog piraterije preti ponovno uvodjenje sankcija SCG ?????21.02.2003. u 18:53 - pre 256 meseci
A sta mislite da li bi mi kao nacia mogli da se " ovoliko " razvijemo u racunarima , da nemamo pirateriju ? Ja mislim da ne ! Software koji ja licno posedujem kosta koliko i par Ferrarija , i ja to nikada ne bih mogao da platim ! A cisto za zapisnik ni na zapadu nista nije bolje samo sto tamo ne postoji firma koja nema regitrovani software , dok kod nas ... A vec za male korsinike ( home varijanta ) , situacija je drasticno drugacija ... Samo je potrebno da imaju malo Srpskog duha ...! A za postovanje intelektualne svojina stvarno je potreban zakon ... Da li samo znate u kom je stanju nas zavod za pantente ??? Katastrofa ! Ali ... OVO JE SRBIJA
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.beograd-1.tehnicom.net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: Zbog piraterije preti ponovno uvodjenje sankcija SCG ?????22.02.2003. u 19:40 - pre 256 meseci
Pojam „intelektualna svojina“ je vrlo nezgodan.

Kako nešto što je intelektualno, može biti i svojina? Jedini način koji ja vidim je da to čuvate kao tajnu. Ali tada niko drugi od toga nema koristi, osim vas.

Čim se nešto objavi u nekom javnom obliku, to više ne može biti intelektualna svojina, pošto mnogi imaju mogućnost da to shvate, i naprave njegov ekvivalent.

Veliki problem sa „intelektualnom svojinom“ je što se kod nje praktikuje pravilo koje važi kod fizičke svojine: ko prvi, njegovo je. Međutim, fizička svojina ima osobinu da se ne može nalaziti na više mesta istovremeno, dok do „intelektualne svojine“ istih značenja (istog smisla, iste vrednosti, ili da kažem: do iste „intelektualne svojine“) mogu potpuno nezavisno doći razne osobe, na raznim mestima, u raznim trenucima. Tada je propisivanje „prava prečeg“ neispravno.

Ono što možemo prepoznati su zakonom ustanovljene forme autorskog prava i patenta. Za „intelektualnu svojinu“ kao takvu ne znam.

Zato, ne raspravljajmo o tajnama našijem ;), već o onome što je neko drugi napravio, a nama (ne) ustupa pravo na upotrebu.


I „piraterija“ je loš izraz (ili je neovlašćena upotreba softvera jednake moralne težine kao i presretanje brodova na moru, ubijanje i pljačkanje putnika?)!


Zakon za autorska prava i patente postoji kod nas, i najverovatnije ga ne treba menjati (sasvim je dovoljan za sve što je potrebno). Naravno, ne bi me iznenadilo da u „duhu reforme“ napišu novi zakon koji će imati isto značenje, i počnu da ga u potpunosti sprovode (zasad se zakon zaista sprovodi, ali samo za ugrožena lica sa prebivalištem u Srbiji i onoj manjoj ;).

Uopšte, kako je Ivan rekao, ovo je jedna „buva“ koja je potpuno nerealna. Isto bi bilo kao kada bi neko pustio da će SAD da nam plati za štetu nanetu u toku bombardovanja ;)

Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

srlexic
Srdjan Jankovic
Product & Marketing Manager
Zrenjanin

Član broj: 4798
Poruke: 446
*.dclient.hispeed.ch

Sajt: www.economy.rs


+1 Profil

icon Re: Zbog piraterije preti ponovno uvodjenje sankcija SCG ?????25.02.2003. u 00:28 - pre 256 meseci
Citat:
nixa018:
OVO JE SRBIJA


Da, slazem se. Pa i saam Microsoft je objavio da nismo toliko daleko od ostalih zemalja regiona (u Hrvatskoj je 75% piraterije, mislim)...

Inace, pre nego sto sam dosao u ovu zapadnu zemlju, mislio sam da cu uci u raj legalnog softvera, tehnicke podrske i bla, bla...Medjutim, kad sam video da i svajcarske firme imaju oko 50 odsto piratskog softvera i da je najzaposleniji radnik u svakoj firmi Kazaa Kazic, shvatio sam stvari...
Economy.rs poslovni portal
*************************************************
http://www.economy.rs/

Biznis Centar
*************************************************
Web hosting - http://www.economy.rs/bizniscentar/web-hosting/
Registracija domena - http://www.economy.rs/bizniscentar/registracija-domena/
Izrada web sajta - http://www.economy.rs/bizniscentar/web-dizajn/
 
Odgovor na temu

RiV
Stockholm

Član broj: 7256
Poruke: 351
*.telia.com



+1 Profil

icon Re: Zbog piraterije preti ponovno uvodjenje sankcija SCG ?????25.02.2003. u 02:12 - pre 256 meseci
Zakon ali stvarno zakon je Direct Conect, Kazaa je mala beba!
Kad udjesh na bolje hubove gde moze da ima i do 50 TB (TERABAJTA)
dobrog piratskog softvera, filmova muzike!!!

"Reading computer manuals without the hardware is as frustrating as reading sex manuals without the software."
 
Odgovor na temu

Borko Savic
Thessaloniki

Član broj: 86
Poruke: 359
*.verat.net

ICQ: 16333000


Profil

icon Re: Zbog piraterije preti ponovno uvodjenje sankcija SCG ?????25.02.2003. u 09:56 - pre 256 meseci
kazaa:

3,301,542 users online, sharing 701,668,415 files (5,640,320 GB)

to mu dođe oko 5,500 TB ako se ne varam?

Reincarnation:
Life sux and then you die. And then life sux again...
 
Odgovor na temu

mariposa

Član broj: 8614
Poruke: 1
*.sympatico.ca



Profil

icon Re: Zbog piraterije preti ponovno uvodjenje sankcija SCG ?????25.02.2003. u 14:46 - pre 256 meseci
Ova "vest" se vec nekoliko dana vrti po novinama u SCG i samo cekam priliku da reagujem, i objasnim koliko su nasi novinari neupuceni i ne proveravaju svoje izvore.

IIPA NIJE medjunarodna asocijacija za intelektualnu svojinu (inace clanak koristi bukvalni prevod "intellectual property" sa engleskog, dok se kod nas koristi termin "Autorska prava" u skaldu sa evropskim konceptima) nego je Internet Intellectual Property Association, znaci PRIVATNA asocijacija velikih korporaciju u Americi koje su istovremeno i vlasnici velikog broja autorskih prava (Disney, TImeWarner i sl.). Asocijacija se brine za "Dobrobit" svojih clanova i iz njihovog ugla svako ko im ne daje novac (KAzaa i slicne p2p servisi su im i dalje trn u oku) je veliki kriminaac i treba ga kazniti. Njihov izvestaj za 2003 se nalazi http://www.iipa.com/rbc/2003/2003SPEC301SERBIA.pdf.

Ono sto nasi medji ne prenose (zbog neobavestenosti ili namerno, da bi stvarali paniku) je da ono sto je bitno je 301 Watch list (Section 301 of the US Trade Law), koju godisnje izdaje United States Trade Representative (USTR) i na listi od 2002 nas nigde nema. Lista zemalja za 2002 je na http://www.ustr.gov/reports/2002/special301.htm. Kada je drzava stavljena na 301 Watch list Amerika moze da uvede trgovinske sankcije, ali se uglavnom sve zavrsava pretnjom.
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu



+25 Profil

icon Re: Zbog piraterije preti ponovno uvodjenje sankcija SCG ?????25.02.2003. u 16:09 - pre 256 meseci
Citat:
tOwk:
I „piraterija“ je loš izraz (ili je neovlašćena upotreba softvera jednake moralne težine kao i presretanje brodova na moru, ubijanje i pljačkanje putnika?)!


He, interesantno je poreklo ovog izraza - ono vuce korene iz propagandnog rata velikih kompanija za proizvodnju gramofonskih ploca protiv "piratskih" radiostanica koje su bile stacionirane na brodovima u medjunarodnim vodama i naravno pustale muziku bez placanja honorara "drzaocima autorskih prava", tj. njima. Kasnije, pojavom malih magnetofona, tj. kasetofona (secate li se znaka obrnute kasete sa prekrstenim koskicama "Home recording is killing music!") se taj naziv prosirio na one koji su snimali muziku koju su slusali na radiju ili koncertima i uopste na svakog ko na bilo koji nacin dirne u teritoriju industrije zabave, a kasnije i softvera ... tako da je taj izraz evoluirao od neceg zaista vezanog za plovidbu (i kriminal, ako se slazete sa njihovom kvalifikacijom) na zabranu odavanja tudjih tajni.

Pitam se da li ce jednom doneti zakon koji zabranjuje osobama sa savrsenim audio pamcenjem da odredjenu muzicku numeru cuju ili osobama sa fotografskom memorijom da odredjene knjige citaju ili da gledaju filmove. Jer, ako se uvede placanje po "konzumaciji", ovakve osobe su u stanju da se bespravno i besplatno secaju tudje intelektualne imovine kad god pozele!!! Zato predlazem da svi uredjaji za reprodukciju budu kombinovani sa uredjajima za brisanje pamcenja, na primer elektrosokovima...

Dalje, treba zabraniti proizvodnju zvucnika i ekrana jer mogu posluziti da nesavesni i kriminogeni ljudi bespravno dele sa drugima, koji nisu platili, tudju intelektualnu svojinu. Dozvoliti iskljucivo slusalice (ogranicene snage i sa dobrom zvucnom izolacijom, kao i uredjajem koji, ako detektuje da nisu na usima, odmah iskljuci reprodukciju) i video-naocare (takodje sa detekcijom). I konacno, ali ne najmanje vazno, treba zabraniti pisani, govorni i jezik znakova, jer ne sadrze ugradjene mehanizme za proveru zastite autorskih prava i sprecavanje kopiranja, dok im je zastita za regionalni kod vrlo slaba, jer sve vise uredjaja, pardon, ljudi razume i strane jezike.

Ovo nije bila sala - ovo je samo dosledno razvijanje teza koje su u Americi bile osnov za cuveni "Digital Millenium Copyright Act" kojim se van zakona stavlja svaka tehnologija koja nema ugradjena tehnicka sredstva kojima se eksplicitno stite autorska prava "vlasnika sadrzaja". Mislim da ce se sve ovo zavrsiti ili velikim globalnim bojkotom "industrije sadrzaja" ili ce se u nedogled produziti igra macke i misa, gde oni "misevi" koji budu ulovljeni stradaju za primer ostalima, ali se precutno prelazi preko cinjenice da je to samo mali procenat od ukupnog broja "prekrsilaca".

Ustvari, vreme je sazrelo da se na ovom planu napravi reforma koja bi se svela na jednostavno "prvo placanje" poveravanja tajne (tj. intelektualne svojine) od strane kupaca koji mogu to da plate. Cena bi padala kako se povecava broj "poverenika", dok se IP spusta niz distributersku piramidu, dok ne dodje do krajnjih korisnika.

Mislim da tu niko ne bi ostao kratkih rukava, ali ne bi bilo troskova vezanih za "treniranje strogoce" i jurenje "pirata":

1. Profit primarnog izvora je osiguran time sto na vrhu piramide ne postoji konkurencija ("Izvikani" proizvodjaci, kao sto je MS sigurno ne bi bili na gubitku!).

2. Nikom od distributera u piramidi ne bi palo na pamet da izvrsi poslovno samoubistvo i objavi "tajnu" i time izgubi svoju zaradu, ali bi zato zaracunao cenu onima iz sledeceg "sloja" tako da izvuce ulozeno i zaradi "preko".

Time bi se izbegla opstedrustvena steta od takvih zakona kakav je DMCA, koji kaci tegove o noge tehnologije, a kompanije koje se bave proizvodnjom "intelektualne svojine" bi se reorganizovale i pojednostavile i vise se ne bi bavile proizvodnjom "nosaca informacije" za krajnjeg korisnika, vec bi to kopiranje bila zasebna (i poslovno rizicna, mada su "pirati" i do sad opstajali) delatnost nezavisnih specijalizovanih firmi.

Pa sad, ako medju vama neko poznaje nekog od americkih senatora ili kongresmena ... :))) ili jos bolje, gazdu EMI-ja ...


 
Odgovor na temu

[es] :: IT događaji :: Zbog piraterije preti ponovno uvodjenje sankcija SCG ?????

[ Pregleda: 4696 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.